Het gouden Waagstuk Tinus of Bertus? Katholieken en film door j. s. fletcher DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 Protesten te Roermond Opdracht Ned. Scheeps- bouwindustrte Een tankschip voor de Ned. Kol. Tankvaart Mij. Door gasvergiftiging omgekomen Als je tien appels hebt en je broertje neemt er vijf, dan hou je de helft over. Neen juffrouw: de vijf kleinste. Holite Humor, Londen Bejaarde man te Scheveningen slachtoffer Herinnering aan de terechtzitting door de Bossche rechtbank aan den Eerselschen Dijk Thans acht maanden geëischt Spoorwegen opgelicht PLOTSELING OVERGESTOKEN Drie kleine meisjes het slachtoffer 1200 gestolen Treurige gevolgen van faillissement Verkoop van meer dan zestig boerderijen dreigt Expeditieknecht te Amsterdam aangehouden Indië's handelsbalans Uitvoersaldo met ongeveer 60 millioen gestegen DE „PALEIS" AFFAIRE Verdachten blijven in arrest GROOTHANDELSPRIJZEN Algemeen peil weinig veranderd 15.000 VERDUISTERD Verkooper van importfirma gearresteerd BELASTINGKWESTIE Conferentie met de grobak- voerders Minister Slotemaker de Bruine De K.L.M. in West-Indië Een tweede toestel komt dezen zomer op de lijn Curagao Maracaibo Een vliegveld op Aruba Niet-toegelaten bus diensten Luchtvaart in Zeeland Comité voor aansluiting van Zeeuwsch-Vlaanderen aan nationale luchtver- bindingen Ondernemers voor den rechter Voorzien in behoefte ONGELUK OP OVERWEG UIT DE STAATSCOURANT I In verband met den strijd tusschen den Bioscoopbond en de Katholieke Filmactie is tot de katholieke bevolking van Roermond een manifest gericht, waaraan het volgende is ontleend: Als we de geschiedenis beschouwen, dan zien We, dat de emancipatie van de Katholieken met strijd en offers gepaard is gegaan. De ons omringende wereld, met haar liberale geesteshouding en materieelen inslag, komt steeds in verzet, als wij trachten onze Ka tholieke levensopvatting in het openbare le Ven vorm en gestalte te geven. Wij hebben niet zonder strijd onze rechten opgeëischt op onderwijsgebied op het gebied van sociale actie, van jeugdvorming, van pers, sport en radio. Al deze zaken, die we nu beschouwen als onvervreemdbare factoren voor den uitbouw van onze Katholieke cultuur, zijn slechts door moeizamen strijd verworven. Thans wordt Katholiek Nederland opgeroe pen om zijn moreele en zedelijke rechten te verdedigen op het gebied van de film De op geld en sensatie beluste filmmagnaten hebben de film een ontwikkeling gegeven, die ons met de grootste zorg moet vervullen. Was het niet onze H. Vader zelve, die ver leden jaar Zijn allergrootste bezorgdheid uit sprak over den huidigen stand van zaken in de filmwereld! De Paus schroomde niet, om de verkeerde Uitwassen van de film scherp te laken. Wij ervaren, ook in ons land, dat het film- vraagstuk zich buiten ons om ontwikkeld heeft. Wat de gevolgen daarvan zijn, ondervinden yrij nog bijna eiken dag. Wij hebben dit een dezer dagen weer eens ervaren, toen de Bioscoopbond aan zijn leden decreteerde, dat zij hun theaters niet ter be schikking mochten stellen van de Katholieke Gezinsfilmactie. Menige Katholieke theaterdirectie in het Zuiden geeft slechts met misnoegen uitvoering aan het dictatoriale decreet van den Bioscoop bond. Door den machtswellust van den Bioscoop bond worden de Katholieken van Nederland op filmgebied in een voor hen onduldbare- po sitie gedrongen. Wij kunnen en mogen zulks niet gewillig ondergaan Onze eischen schijnen noodzakelijk naar de opvattingen van den Bioscoopbond materieel nadeel te berokkenen aan het bioscoopbedrijf in het algemeen; wèl een bewijs, hoe verworden de toestanden in de filmwereld zijn! De Bioscoopbond heeft, ten opzichte van de Gazinsfilmactie o.a. nog te kennen gegeven, dat zijn leden eerst dan hun theaters voor deze actie beschikbaar mogen stellen, als de twee hoofdbestuursleden van Filmfront uit 't landelijk Comité „Gezinsfilm" worden verwij derd. Deze eisch is voor ons principieel niet aan vaardbaar. Wij kunnen en mogen niet toestaan, dat de Bioscoopbond zijn beslissenden invloed wil doen gelden op de samenstelling van een landelijk comité van Katholieke filmactie. Dezerzijds Wordt immers ook niet geëischt, dat bepaalde elementen den Bioscoopbond moeten verlaten. De aanmatiging van den Bioscoopbond gaat hog verder jegens ons, Katholieken. Immers: in Eindhoven verklaarde de heer Hamburger, voorzitter van den Bioscoopbond, dat de theaters beschikbaar zijn voor alle Ka tholieke actie „die zich stelt op breede Katho lieke basis en die filmvertooningen wil geven in Katholieken zin." De Bioscoopbond zal dus willen uitmaken, Wat men onder „breede basis" heeft te ver staan. Daartegen moeten wij, Katholieken, opko men! Wij, Katholieken, laten ons door anderen niet voorschrijven, noch aangeven, welke de Katholieke basis moet zijn voor een Katholie ke filmactie. De Bioscoopbond heeft ons tot een offensief gedwongen. Wij aanvaarden den strijd voor onze Katholieke rechten, in de overtuiging, daarmede het moreele weerstandsvermogen Van ons volk te steunen en te versterken. Met alle eerlijke en geoorloofde middelen Sullen wij steun geven aan de ontplooiing eener aigemeene landelijke actie. Wij willen, zooals het manifest van Katholiek Heerlen met betrekking tot hetzelfde onder- Werp terecht zegt: „verzet aan teekenen tegen den dwang door een der ergste vormen van ka pitalisme op onze geestelijke belangen in ge heel Nederland uitgeoefend." Er staan groote belangen op het spel! Wij hebben te strijden voor de vrijheid van een Katholieke cultuur, voor geestelijke en moreele belangen. Daarvoor roepen wij uwe medewerking in. Wij verwachten alle Katholieken Woensdag 13 Febr. a.s. des avonds 8!4 in het St. Christof- felhuis. Le Bron de Vexela, Deken van Roermond. H. v. d. Marck, voorz. Kath. Sociale Actie. Kap. Durlinger, dir. „Voor Eer en Deugd." Mr. R. J. van Boven, voorz. Filmfront. P. Houben, voorz. R. K. Bond v. Groote Ge zinnen. Kap. Op 't Veld, dir. Gezellenvereeniging. Kap. v. Schwarzenberg, leider der K. J. V. H. Schmidt, voorz. Kath. Radio Omroep. Mevr. OorPrinzen, voorz. Mariavereeniging. C. Peters, voorz. R. K. Middenstand. Alb. Bongaerts, voorz. R. K. Raadsfractie. Baronesse F. Michiels v. Kessenich, voorzit ster R. K. Vrouwenbond. A. Lamboo, voorz. Centr. Bureau R. K. Werk- liedenvereeniging. H. van Heivoort, voorz. R. K. Werknemende Middenstand. Door de Ned. Koloniale Tankvaartmaat- schappij te Den Haag is met de Rotterdamsche Droogdokmij. gecontracteerd voor den bouw van een dubbelschroefs stoomtankschip meteen draagvermogen van 6000 ton. Het schip zal een lengte hebben van ongeveer 360 voet en een breedte van ongeveer 64 voet. De nieuwe tank boot zal gebruikt worden in verband met het transport van de producten van de Ned. Kol. Petroleummaatschappij. Maandagochtend heeft de politie in een der hofjeshuizen aan de Nieuwe Laantjes te Sche veningen een geval van gasvergiftiging gecon stateerd, waarvan een 75-jarige man het slacht offer is geworden. In bedoelde huizen woonde het echtpaar v. d. Z. Zij hadden zich Zondagavond ter ruste begeven en de gaskraan uitgedraaid. Vermoe delijk hebben zij dit echter niet goed gedaan, zoodat de vlam is uitgeploft, doch de kraan half opengebleven. Maandagochtend toen leve ranciers op hun bellen niet werd openge daan, waarschuwden zij de buren en politie, die zich toegang verschafte. De man was reeds overleden. De vrouw was echter nog in leven. Zij is naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht. In hooger beroep diende Maandag voor het Hof te Den Bosch de meineedzaak legen den 41-jarigen landbouwer M. W. te Knegsel, welke zaak vooral bekendheid heeft verworven door het feit, dat de Bossche Rechtbank een terecht zitting heeft gehouden aan den Eerselschen Dijk, teneinde in loco zich op de hoogte te stel len van de omstandigheden, waaronder een her kenning van een smokkelaar door kommiezen is geschied. By een smokkelpartij werd nml. Bertus W., een broer van den verdachte, door drie kom miezen herkend. Hij werd door den kanton rechter tot 25 gulden boete veroordeeld. In hooger beroep kwam Marinus W. verklaren, dat niet zijn broer, maar hij- dien bewusten morgen door de kommiezen was gezien. De officier van justitie stelde een vervolging in tegen Marinus wegens meineed. Bij de be handeling van deze zaak noodigde de verdedi ger, mr. Hengst, de Rechtbank uit, zich ter plaatse ei-van te gaan overtuigen, of de her kenning door de kommiezen wel met zooveel zekerheid kon geschieden als door de kommie zen werd verklaard. De Rechtbank ondernam de reis naar Eersel en het resultaat van het onderzoek was, dat M. W. werd vrijgesproken. De officier ging in hooger beroep en zoo kreeg het Hof de zaak te behandelen. Veel nieuw licht werd er op de zaak niet ge worpen. De drie kommiezen hielden vol, dat zij Lambertus herkend hadden. Verdachte hield vol, dat het Lambertus niet, maar hij geweest was. Lambertus W. en een zekere Antonis, zwager van verdachte, verschoonden zich ditmaal. De advocaat-generaal hield een requisitoir, waarin hij gewaagde van de gelijkenis van ne gers en Chineezen en concludeerde tot schul digverklaring aan meineed en veroordeeling tot 8 maanden. Mr. Hengst hield een uitvoerig pleidooi en<1 voerde als zwaarste argument aan de overtui ging, waartoe de Rechtbank na het onderzoek ter plaatse was gekomen. Het Hof kon nu z.i. zeker niet tot een vonnis komen, afwijkend van dat van de Rechtbank, als het zich ook niet ter plaatse informeerde. Hij concludeerde tot bevestiging van het von nis van de Rechtbank. Het Hof zal 25 Februari uitspraak doen. vooral gedrukt door de sterke verlaging van den prijs van eieren 16 pCt.), een daling van 7 pCt. voor peper (na een stijging van 44 pCt gedurende de maanden JuliNovember), ter wijl na een onderbreking van enkele maanden de scherpe daling van den theeprijs (van Fe bruari tot October met 30 pCt.) verderen voort gang vond 5 pCt.). Ook maïs. zemelen en melk waren nog wat in prijs gedaald. Daaren tegen viel een opwaartsche beweging (stijging van 34 pCt.) waar te nemen voor rogge, ha ver en kaas en de verschillende vleesc'nsoorten, behalve rundvleesch; lamsvleesch was sedert April met ruim 60 pCt. gedaald. Onder de industrieele artikelen stonden tegen over prijsstijgingen voor lijnolie (7 pCt.), ter pentijn, vlas en hars (56 pCt.), lagere voor paarden- en runderhuiden en leder (46 pCt.) en hout 3 pCt. Tengevolge van het onvoorzichtig oversteken van den rijweg zijn drie meisjes slachtoffer ge worden van een tweetal aanrijdingen, die te Al phen aan den Rijn plaats hadden. Het eerste ongeval gebeurde in de Hooftstraat. De studente mej. W. M- van Wermeskerken, die niet in het bezit van een rijbewijs was, reed daar onder toezicht van haar vader, dr. W. van Wermeskerken, met een zeer matige vaart. Plotseling kwamen van achter een stilstaanden auto de twee dochtertjes van den heer L- van Ooster, Jannetje en Pietje, te voorschijn. Hoe wel de bestuurster onmiddellijk remde, was een aanrijding niet te voorkom'en. Beide meisjes kwamen onder den wagen terecht. Nadat de auto was opgetild, gelukte het eerst de meisjes te bevrijden. De kinderen hadden over het geheele lichaam verwondingen beko men. De gezichtjes waren onherkenbaar door de schaafwonden. Dr. van Wermeskerken ver leende de eerste geneeskundige hulp. De kinde ren werden naar het ziekenhuis vervoerd Hun toestand is niet zorgwekkend. Volgens ooggetuigen treft de bestuurster, die met een gang van ongeveer 15 K.M. reed, niet de minste schuld- Het tweede ongeval had plaats op den Steek- terweg. De vijfjarige Corrie Griffioen stak, na dat zij aan den kant van den weg gewacht had tot drie auto's gepasseerd waren, zonder verder uit te kijken den weg over, met het gevolg dat zij werd gegrepen door 'n uit de tegenovergestel de richting komenden auto, bestuurd door den heer W. J. Verduyn uit Leiden. Het kind werd een twintigtal meters meegesleurd. Zij werd aan hoofd en armen gewond. Haar toestand is echter niet ernstig. Maandagnacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het Zuid-Hollandsch Koffiehuis aan de Groenmarkt te 's Gravenhage. Zij slaagden er in uit een brandkast f 1200 mede te nemen. Naar het „Nwsbl. v. d. N." meldt, is bij het onderzoek van den boedel en de boeken van notaris F. te Langweer (Friesland), die zooals gemeld, failliet is verklaard, gebleken, dat de debacle vooral het gevolg is van het verleenen van hypotheken aan meest kleine veehouders. Wordt dit faillissement ten uitvoer gelegd, dan zullen meer dan 60 executoriale verknopen van boerderijen klein en groot in het zui den van Friesland moeten volgen en tal van gezinnen zullen daarvan de dupe worden! Er wordt nu actie gevoerd om een dergelijken massa-executieverkoop, met zijn ernstige ge volgen alsnog te voorkomen. Onder overlegging van de noodige bewijsstuk ken zal de Minister van Justitie, mr. van Schaik, met den toestand op de hoogte gesteld worden met het verzoek dezen verkoop alsnog te voor komen. De politie van het bureau J. D. Meijerplein te Amsterdam heeft een jongen expeditie-knecht aangehouden, die de Nederlandsche Spoorwegen vrij geruimen tijd door middel van gefingeerde verzendingen voor verschillende groote bedra gen heeft opgelicht. De man, die voor zich zelf werkte, wist zich te bevoordeelen door aan de Spoorwegen ver- zendgoed af te geven, waarvan de inhoud, door hemzelf samengesteld, uit waardeloozen rommel bestond, welke alleen een zeker gewicht ver tegenwoordigde. De man vulde dan den vracht brief in en liet dit goed naar een bepaalde be stemming verzenden, welke bestemming hij na derhand weer veranderde, zoodat de zendingen van plaats tot plaats werden gedirigeerd. Het voordeel, dat hij daarbij had, was, dat hij, als gevolg van een overeenkomst, welke bestaat tusschen de spoorwegen en expediteuren, op deze zendingen voorschotten kon opnemen, wel ke hij in deze gevallen ten eigen bate aan wendde. Zoo is hij er in geslaagd zich op deze wijze een groot bedrag toe te eigenen. Eindelijk echter had men bij de Spoorwegen achterdocht gekregen, waarna een onderzoek werd ingesteld, dat tot arrestatie van den expeditieknecht heeft geleid. De man zal ter beschikking van den jus titie worden gesteld. BATAVIA, 11 Febr. (Aneta). De voorloopige handelsbalans van Nederlandsch-Indië over 1934 wijst een uitvoerwaarde aan van 528.400.000 tegen een invoerwaarde van ƒ299.900.000, zoo dat 't uitvoersaldo 228.500.000 bedraagt, welk bedrag nog verhoogd moet worden met 24.000.000 voor den goudexport. Over 1933 bedroeg 't uitvoersaldo 161.500.000 te verhoogen met ƒ31.000.000 voor den goud export. Uit de gespecificeerde cijfers blijkt, dat de buitengewesten in dit exportsaldo wederom het leeuwenaandeel hebben. Het Amsterdamsehe gerechtshof heeft de re- questen tot invrijheidstelling van de beide ver dachten in de zaak van het Paleis voor Volks vlijt, afgewezen. Zoowel de directeur M. als de commissaris PI. blijven dus in voorloopige hechtenis. De instructie in deze zaak duurt nog voort. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede betreffende de indexcijfers van groothandelsprijzen over Januari 1935. Het algemeen prijspeil in den groothandel is slechts weinig veranderd. Meer dan de helft van de noteeringen, waaruit het indexcijfer wordt berekend, was niet of nauwelijks gewijzigd. Het verhoudingscijfer voor de groep voedings middelen lag circa pCt. lager dan de vorige maand, terwijl het algemeen indexcijfer (zonder afronding) ruim 0,3 pCt. gedaald was. Het ver houdingscijfer voor voeding was deze maand SOERABAJA, 11 Febr. (Aneta) Wegens verdustering is een verkooper van de import firma „Societa" gearresteerd; hij bleek zich op den berg de Sibajak op te houden. Hij zal met de „Meyer" van de K.P.M. van Belawan naar Batavia worden overgebracht en aldaar onder geleide van een chef van de recherche op trans port naar Soerabaja worden gesteld- De omvang van de fraude, welke in Juni j.l. inzette, is nog niet vastgesteld, doch men taxeert deze voorloopig, aan de hand van be kende gegevens, op f 15.000. SEMARANG, 11 Febr- (Aneta) In de kam pong Genoek (waar de grobakvoerders, die ver zet pleegden, gevestigd zijn) had een conferen tie plaats over de belastingkwestie. Hierbij wa ren de resident, de assistent-resident, de regent en vertegenwoordigers van het Inheemsch be stuur aanwezig; een 200 grobakvoerders waren voor de bespreking opgèkomen. Zij brachten hun grieven naar voren. Het bleek dat de voornaamste grief wel de wijze was waarop grobakpaarden worden afge keurd. Tegen de belasting zelve bestaat geen groote grief; wel tegen de wijze waarop deze wordt geïnd. Vanaf heden is toegestaan de gro- bak-belasting in kleine gedeelten, met dubbel tjes te betalen- Het verzet aan de Kali Gawee had geen poli- tieken ondergrond. De Minister van Sociale Zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft, na verblijf in het buitenland, Maandag zijn werkzaamheden her vat. Dat opstel is een schan daal, ik zal een brief aan je vader schrijven. Misschien maakt hij den volgenden keer dan een beter. Holite Humor, Londen Toen de „Snip" naar West-Indië vloog, is reeds meegedeeld, dat het de bedoeling was van de K. L. M. om met dat vliegtuig in de West pionierswerk te verrichten voor den opbouw van een geregelden dienst aldaar. Nu uit de rapporten blijkt, dat er in de West een bevredigende belangstelling bestaat voor de vliegerij, wordt er reeds ernstig over gedacht om een tweede toestel naar Curagao te zenden. Dit zou ongetwijfeld ook binnenkort geschie den, als de K. L. M. daarvoor een toestel vrij kon maken. De vertraagde aflevering van het nieuw bestelde materieel houdt dit echter te gen, zoodat te verwachten is, dat niet vóór den a.s. zomer een tweede toestel op den dienst in West-Indië zal kunnen worden ingelegd. Intusschen onderhoudt de „Snip" thans een dienst van Curagao op Aruba en zoodra de vereischte toestemming van de Venezolaansche regeering afkomt, welke binnenkort kan wor den verwacht, zal de Hjn CuragaoAruba door getrokken worden tot Cumarebo, een plaats aan de kust van Venezuela. De K.L.M. verwacht van die doortrekking een belangrijke toename van het aantal pas sagiers, daar op het vliegveld van Cumarebo aansluiting kan wórden verkregen op denlucht- dienst van de Pan American Airways. Zoodra dezen zomer het tweede toestel van de K. L. M. in de West arriveert, zal de route Curagao—Aruba doorgetrokken worden naar Maracaibo. Maracaibo is een belangrijk petroleum-cen trum, zoodat op die lijn een uitgebreid verkeer verwacht wordt. Tweemaal per week vliegt de „Snip" thans van Curagau naar Aruba, waar hij landt op het vliegveld Savoneta bij Sint Nicolaas. Savoneta is aan zee gelegen en gedurende den regentijd niet altijd goed bruikbaar. Het Gouvernement van Curagau en Ondsrhoorig- heden heeft daarom, in overleg met den K.L.M.-vertegenwoordiger in West-Indië, den heer L. F. Bouman, terstond den aanleg van een nieuw vliegveld overwogen. Thans ontving de K. L. M. bericht, dat een aanvang met de werkzaamheden is gemaakt. Het veld zal vóór den regentijd gereed zijn. Uit deze voorbeeldige activiteit blijkt wel, dat men in de West' het werk der K.L.M. op prijs stelt. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is een af- deeling opgericht van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. Tot het bestuur der afdeeling zijn toegetreden de heeren J. Huizinga, burge meester van Ter Neuzen; C. Wind van Merke- steijn, directeur der Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg Maatschappij te Ter Neuzen; P. F. Stan- daert te Ter Neuzen; N. J. Harte, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsoh-Vlaanderen te Ter Neuzen; P. A. Neeteson, directeur der Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent; B. A. Th. M. Truffino, burgemeester van Hulst; F. Blok, burgemeester van Axel. Het voorzitterschap berust bij den heer Huizinga. De bedoeling is te geraken tot aansluiting van Zeeuwsch-Vlaanderen aan het luchtnet van de K. L. M. Hiervoor bestaat in Zeeuwsch-Vlaan deren groote belangstelling. In het bovenver melde bestuur zijn alle haven-, industrie- en marktcentra van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande ren vertegenwoordigd. Voor den Amsterdamschen Kantonrechter Mr. Dr. L. A. Höfelt stond Maandag wederom terecht de autobusondernemer A. v. d. Z., ver dacht van het onderhouden van een busdienst tusschen Rotterdam en Amsterdam, zonder daartoe concessie te bezitten. De vergunning was door Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land geweigerd. Verdachte erkent het feit. Hij verklaarde echter thans deze diensten te hebben ge staakt. De ambtenaar van het O. M. mr. Deyse- ring meent hierom te kunnen volstaan met het requireeren van een geldboete van f 50. subs. 25 dagen hechtenis, hoewel verd. voor dergelijke feiten reeds herhaaldelijk is veroor deeld. De kantonrechter legde den man een boete van f 10 subs. 10 dagen hechtenis op. Hierna diende een tweede zaak n.l. die teg- gen den garagehouder N. S. uit Den Haag. Ook hij zou een dienst hebben onderhouden, zonder concessie en wel tusschen Den Haag en Amsterdam. Verd. zegt, dat hij geen geregel den dienst onderhield; wel reed hij op de in de dagvaarding genoemde dagen. De kanton rechter toonde den man eenige strooibiljetten, waarop stond, dat ieder uur een bus van verd. naar Den Haag en terug naar Amsterdam ver trok. Verd. gaf dat toe, met de opmerking, dat de bussen slechts reden, wanneer er voldoende passagiers bijeen waren. Het O. M. achtte de overtreding der wet op de openbare vervoermiddelen bewezen. Daar verd. hiermede voortgaat, meende spr. ook al staat verd. voor het eerst terecht een hooge boete te moeten eischen en wel een van f150. subs. 25 dagen hechtenis. M. Duys betoogde, dat van een geregelden dienst geen spake is, zoodra het vertrek af hankelijk is van het aantal deelnemers. De strafwet moet. aldus spr., strikt worden uit gelegd en er mag geen uitbreiding aan worden gegeven. PI. concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, subs, drong hij aan op cle mentie, daar verd. overmorgen voor dergelijke feiten moet terecht staan in Den Haag. De kantonrechter wees uitvoerig gemoti veerd vonnis. Spr. achtte het feit bewezen. De bestemming der bussen voor geregeld ver voer blijkt o.m. uit de strooibiljetten. Ten aanzien van de strafmaat zegt spr., dat hij tegenover de busdiensten niet antipathiek staat. Het feit, dat zij zooveel publiek trek ken, bewijst, dat zij aan een behoefte voldoen, aldus Mr. Höfelt. Dit strafbare feit is dus eigenlijk gepleegd in het belang van het pu bliek. Ik voel er niets voor, zoo vervolgde de kantonrechter, die menschen te „knauwen". De kantonrechter bepaalde tenslotte de boete op f 15.subs. 15 dagen hechtenis. Op den onbewaakten overweg te Waddinx- veen in de spoorlijn Gouda—Alphen is Zondag morgen even voor negen uur een ongeluk ge beurd. Uit de richting Boskoop kwam met ma tigen gang een treintje, terwijl een vrachtauto van de firma Dekker uit Nieuwerkerk a. d. LJsel den overweg naderde. Tengevolge van den mist, maar ook doordat de chauffeur van den wagen niet voldoende oplette, had deze den trein niet gezien, met het gevolg, dat een bot sing plaats vond. De auto reed tegen den zij kant van het spoortje aan; ware het voertuig door den trein gegrepen, dan zouden de gevol gen ongetwijfeld ernstiger zijn geweest. De auto werd zwaar beschadigd, doch de bestuur der, A. Baars uit Nieuwerkerk, kwam er bij zonder goed af. Hij kreeg een niet ernstige wonde aan het hoofd. De trein kon na eenig oponthoud de reis voortzetten. De auto is later naar Gouda gesleept. Bij K. B. is aan den kolonel der artillerie van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger J. Dormaar met ingang van 20 Februari 1935 de titulaire rang van generaal-majoor verleend. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: S. P. l'Honoré Naber, te 's-Gravenhage. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan: D. van der Laan, timmerman bij de firma Duintjer, Wilkens, Meihuizen en Co. te Veen- dam. Bij beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. is, met ingang van 1 April 1935 aan gewezen als bestuurder van het bijpost-, tele graaf- en telefoonkantoor te Rotterdam-Hille- gersberg de commies bij den P.T.T.-dienst H. A. Kooijman, thans te 's-Gravenhage (Hoofdbe stuur). Bij K. B. is aan mr. L. J. M. Nelissen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1935, eervol ontslag verleend als lid-voorzitter van den Raad van Beroep voor de. directe belastingen te Bre da, onder dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten. Bij K. B. is aan H. J. Knigge, op zijn veraoek, eervol ontslag verleend als lid van den Voogdij raad te Winschoten, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Bij K. B. is aan J. A. Knetsch, op zijn ver zoek, eervol ontslag verl. als lid v. d. Voogdijraad te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. 22 Dezen wensch en ook de sigaren nam Groot biet een lichte buiging' in ontvangst. Een oogen blik later had hij de kamer verlaten en Arma- öale bediende zich nog eens van zijn likeur. '>aama nam hij een brief uit zijn zak en las •ien een paar maal aandachtig over. Ik weet niet, of die nieuwe stap van Bed ford wel zoo goed is, als hü schrijft, mompelde hij. Tenslotte weten wij geen van allen, wat ^e aan Sabatier en aan dien Brémond hebben. In zoo'n zaak kan men eigenlijk niemand ver trouwen. En als het Groot gelukt, iets meer te ^eten te komen, zullen wij gelukkig niet meer afhankelijk zijn van die twee. Het is ver draaid jammer, dat 't mij zoo is tegengeloopen. Ik was toch de eerste, die bemerkte, dat Work man iets uitgevonden had. Had Groot zijn ge heim toen maar kunnen vinden. Dan had ik die Bnderen niet noodig gehad. Maar jaeen half oi is beter dan een leege dop. Ik mag niet ver beten, Bedford morgen een brief te schrijven. Maar een ongelukkig toeval wilde, dat Arma dale dien brief nooit schreef. De man versliep ffleh (jen volgenden morgen en toen hij opstond, zün stemming' verre van rooskleurig. Zijn bediende, die hem niet had durven wekken, uit vrees voor een standje, moest het ontgelden en na het vlug naar binnen gewerkte ontbijt stapte Armadale in zijn wagen en reed met veel te groote snelheid naar zijn kantoor. Het gevolg was, dat hij op een druk punt in botsing kwam met een anderen auto, uit zijn wagen werd ge slingerd en acht en veertig uur lang buiten be wustzijn in het ziekenhuis lag. En zóó arriveerde Groot in Londen, zonder dat iemand anders dan Laurence Workman hem verwachtte. Groot rustte een beetje uit, keek eens rond en trok tegen het vallen van den avond naar Queen Anne Mansions, waar hij de woning van John Bedford al heel gauw gevon den had. Een bediende met een vreeselijk voor komen, die John Bedford al jaren trouw was gebleven, vertelde hem, dat mijnheer op dat oogenblik zat te dineeren en niet gestoord kon worden, waarop Groot den man vreeselijk on schuldig aankeek en hem verzocht, zijn heer en meester te willen zeggen, dat een zekere Groot van de fabriek in Belgrado hem wilde spreken en dat hü een belangrüke boodschap voor hem had. O, dat zal ik hem dan even gaan vertellen, antwoordde de bediende. Nu had John Bedford dienzelfden avond Lau rence in de opwelling' van het oogenblik ver zocht, bü hem thuis te komen dineeren en daar Laurence begreep, dat hij toch niet aan het werk zou kunnen gaan, vóórdat Groot gearriveerd was, had hij dat voorstel in dank aanvaard. En op dat oogenblik, dat Groot zich liet aandienen, zaten de twee heeren juist over hem te spreken. Je verwacht dien mecanicien morgen dus, is het niet? vroeg Bedford. Ja, en ik zal blij zijn, als hij goed en wel hier is. Een goed werkman? Buitengewoon. Scherp van verstand en met een helderen kijk op het mechanisme van een machine. En te vertrouwen? Absoluut. Maar toch niet met dat groote geheim van jou. Laurence begon te lachen. Neen, dat vertrouw ik geen sterveling toe. Op hetzelfde moment trad de bediende de ka mer pinnen en fluisterde zijn heer en meester iets in het oor. Deze keek vlug op en riep dan uit: Wel heb ik van m'n leven! Als je het over den duivel hebt, dan rammelen zijn kettingen. Laat dien man maar binnenkomen. Een oogenblik later trad Herman Groot de kamer binnen, in stomme verbazing aangestaard door Laurence Workman, wiens geheim hij van plan was te verraden. HOOFDSTUK XVI Dit was misschien de eerste maal in zijn leven, dat «John Bedford zich zelf in stilte zat te ver- wenschen voor zün verregaande stommiteit. Het gebeurde maar hoogst zelden, dat hij iets onder nam, zonder er eerst langen tijd over te hebben nagedacht. En toch was hü nu zoo dom gweest, Herman Groot de kamer te laten binnentreden, waar ook Laurence Workman zich bevond, ter- wül hü heel goed had kunnen weten, dat die ka mer de laatste plaats op aarde was, waar die twee mannen elkaar zouden mogen ontmoeten. Een enkele blik op het gelaat van Workman ver telde hem, dat deze niet wist, wat hij er van denken moest; hij was half uit zün stoel opge staan en staarde Groot aan, alsof hij zijn oogen niet kon gelooven. Daarna richtte hij zijn blik op Bedford, als zocht hij bü hem een verklaring voor dat raadselachtige geval. Wanneer Bedford op dat oogenblik genood zaakt was geweest een verklaring te geven, zou daardoor misschien tusschen die twee mannen een muur opgeworpen zün, welke Laurence heel veel onaangenaamheden had kunnen bespa ren Maar op dat oogenblik was er in die kamer een man, die veel sluwer en scherper van ver stand was, dan John Bedford. Ondanks zijn on schuldig uiterlük was Herman Groot zoo gesle pen als een vos. Hij had onder de hoede van Francis Armadale een goede leerschool doorloo- pen. Armadale had ontdekt, dat Groot een man was, met een vreeselük onbewogen gelaat en een onschuldige uitdrukking in zijn oogen, zijn ooren wijd open zette en wien niets ontging. En toen hü, als directeur van Laurence Workman verno men had, dat deze bezig was met het uitwerken van een uitvinding, waarmee een groot fortuin te verdienen zou zijn, had hij zijn jongen inge nieur aangeraden, Groot als helper te nemen met de zekerheid, dat Groot niets zou ontgaan en dat hij van alles getrouw verslag zou uitbren gen. En zóó had Groot geleerd, zün ooren en oogen open te zetten en waakzaam te zijn als een Roodhuid. Groot was onmiddellijk op zijn hoede. Zoodra hij de "kamer binnentrad, drong het tot hem door, dat John Bedford blijkbaar niet verwittigd was van zijn komst. In dat geval zou hü er wel voor gezorgd hebben, dat Laurence Workman niet bü hem was. Hü zag aan Bedford dat deze niet in staat was, een aannemelijke verklaring te geven. Goed, dan zou Groot het zelf moeten doen. En daar hij zijn brein even den tqd moest geven, een plan te ontwerpen, bleef hü onverstoorbaar bü den ingang van de deur staan, na een diepe buiging gemaakt te hebben voor zijn patroon en John Bedford. Maar Groot riep Laurence uit. Hoe kom jij hier? Groot keek heel onschuldig. Ik wilde mijnheer Bedford even spreken, antwoordde hü. Ik ben John Bedford, antwoordde deze. Ga zitten. Groot ging dicht bij de deur op een stoel zit ten en draaide den hoed in zijn handen rond. Maar waarom ben je niet direct naar mij toegekomen? Ik heb je het adres toch opge geven. Dat adres heb ik verloren, münheer Work man, in den trein haalde ik wat papieren uit mün zak en toen vloog het telegram het raampje uit. Toen ik een uur geleden in Londen aan kwam, wist ik niet, hoe ik u zou moeten vin den. Toen viel het mij in, dat münheer Bed ford het misschien wel zou weten. Münheer Bed ford, u is een paar maal in Belgrado geweest en ik had uw naam onthouden. Ik zocht toen uw adres op in het adresboek en kwam hierheen. Dat was heel verstandig van je, antwoord de Bedford, die den man bewonderde om die heel aannemehjke leugen. Hier, drink een glas wün. Je zult wel moe zijn van de reis. Groot nam het glas wijn met een buiging aan en zag Bedford scherp in het gelaat. Die man wil me alleen spreken, dacht Bed ford. Hü heeft natuurlük een boodschap meege bracht van Armadale. En hardop zei hü: Heeft u al kamers besproken voor Groot, mijnheer Workman? Ja, antwoordde Laurence. Ik heb een paar kamers voor hem gehuurd, dicht bü de mijne. En nu Groot gearriveerd is. wilt u me wel excuseeren. Ik zou hem graag meenemen. Wü moeten morgen vroeg aan het werk, Groot. Groot nam een slok wijn en knikte. Wie hem niet kende, zou gedacht hebben, dat hij heel erg zuinig op zijn woorden was. Hü vulde zün glas nog eens op aandringen van Bedford en keek met zün groote, onschuldige, blauwe oogen naar de schilderijen aan den wand. Handige kerel! dacht Bedford. Verdui veld handig! En toen kreeg hü een idee. Hij had gezien, dat Laurence niets liever wilde, dan vertrek ken, terwijl Groot verlangend scheen hem, Bed ford, iets te vertellen. Zeg, Workman, zei hü, als je mecani cien zoo even pas gearriveerd is, zal hü wel hon ger hebben. Je hebt zeker nog niet gegeten, hè? (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3