ELIXIR D'ANVERS I Avonturen onder den waterspiegel Omroepers komen in 75.000 gezinnen j De „Rosa" vaart proef fiïiL - FANTASTISCHE WERELD DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 HOOGFIJNE LIKEUR F. X. DE BEUKELAER - ANVERS Hjf doo aanü 6rcl| <ɧS Schemer van door visschen uitge straald licht; aanblik van vlammenwerpend e garnalen Onbekende hengelvisch VERVOER VAN AARD APPELEN Restitutie aan stichtingen van barmhartigheid DUBBELE INKOMENS Benoeming van gehuwde wacht geldster, wier man schoolhoofd was Vereeniging van Protestantsche Dagbladdirecteuren Oproep GEPENSIONNEERDE SPOOR WEGAMBTENAREN Adres van den Personeelraad aan de Tweede Kamer ONZE OESTERTEELT Nota wordt aan de regeering gezonden Reizen in Engeland Genua-express aiuiiuiiuiiuiiiiuiiHiiiiaiuiiiiiiiiiuuiiuiiiiuiiiiiiiiuiiiuiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiuijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiüiiinniiiiiB Hiram inplaats van Perzië NED. CLEARINGINSTITUUT Vereffenings- of controle-certifi caten vereischt De Noordzee was woelig toen het tankschip .Rosa", Maandag zijn proeftocht maakte De autotentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt afgebroken. Het vliegtuig, dat er geëxposeerd was, wordt opgevouwen hei No voc Noi C ner wai gen ten boo ber' dezi dep eer; reet nist den VOO] Ian; gen D ami dooi ach een; ten vine lede H zwa. gin heel brie: ting gege tege Voor zijn in zouc verd Imir Wees een ten sluit hads kenr ben he e het aang hebe aan Nc Uitee sche toe, de E Waar Werd drie der s tnijn ren, fenw Mini, besli de, c besli biet Beer Ms ttegc tijd, houc taar 'edea Beer hebt O* hiaa late^ Biste Wil den Cen Behc bÜ 4 ban datr* Brot deel ten, Ir aan stui het «en hij der* ciaa| Bed Baa de i| stel doo dei> dat Ber: socfv in aar We- hac. Bev wi4 Var tro Str daj^ ha de de Dr. William Beebe, de Amerikaansche diep zee-onderzoeker, heeft thans de eerste uitvoe rige beschrijving van zijn twee sensationeele diepzeeduikreizen bij de Bermuda gepubliceerd in de .National Geographic Magazine", het tijdschrift van de onderneming, die zijn expe dities gefinancierd heeft.' Hij dook met een assistent in een kleinen, met een sterken schijn werper uitgerusten stalen kogel „Bathysphere" 11 Augustus 1934 tot een diepte van 763 meter en vier dagen later zelfs tot 924 meter. Hij bereikte dus een diepte, die vóór hem nog geen menschelijk wezen zelfs maar benaderd had en zag in den lichtbundel van zijn schijn werper een dierenwereld, waarvan men tot nu toe geen vermoeden had. Vier gebeurtenissen tijdens zijn „reizen" noemt Beebe de indrukwekkendste: de eerste schemer van dierlijk d.wz. door visschen uit gestraald licht, de intrede in het rijk der eeuwige duisternis, de ontdekking van nieuwe vischsoorten en de aanblik van vlammen- werpende garnalen Reeds op enkele meters diepte begonnen de kleuren van het lichtspectrum te verdwijnen, eerst het rood, het roodgeel en tenslotte ook het geel, zoodat slechts nog een groenige kleur door de vensters van den kogel drong. Een gevoel van „koude, nacht en dood" viel op Beebe bij het aanschouwen van dit licht. Langzaam ver dween ook het groen en op 70 meter diepte schemerde het water grijs-blauw. Op 200 meter was het water donkerblauw. Op deze diepte vond Beebe veel visschen, die ook aan de opper vlakte gevangen worden en dus een buitenge woon aanpassingsvermogen en drukweerstand moeten bezitten. Het viel Beebe op, dat het blauw langzaam verdween zonder door het violet vervangen te worden, hetgeen volgens het spectrum het geval had moeten zijn. Bij 220 meter zag hij voor het eerst visschen met eigen licht. Tusschen 300 en 400 meter verdween het laatste blauw en werd door een troostelooze grauwe schemering vervangen, die tenslotte in een volkomen zwart over ging. De schijnwerper belichtte een sfeer, die sedert milliarden jaren in het duister was gelegen. De lichten der visschen werden helderder en talrijker. Beebe telefoneerde alles wat hij zag naar boven waar het stenografisch werd op genomen. Bü 400 meter zag hij de eerste explosie van een „vlammenwerper", die hij toen nog niet verklaren kon. Pas bij de tweede reis zag hij talrijke van deze explosies op een diepte van 550 meter. Op een af stand van den kogel schoot plotseling een lichtstraal uit de duisternis, die verscheidene centimeters lang was en zoo hel, dat de raamomlijstlne van den koeel verlicht werd. In den straal ontwaarde tenslotte Beebe een garnaal, die een aanvallenden visch aldus verblindde. In den eeuwigen nacht van den Oceaan gebruiken de dieren een lichtkap in plaats van een nevelkap! Op 600 meter zag Beebe een visch met van binnen verlichte tanden. Op 800 meter zag hij, nog net in het bereik van den schijnwerper een reusachtige visch van ruim 6 meter lengte zwemmen. Een ovale gedaante. Merkwaardig is, dat het licht van den schijnwerper geen vis schen lokte. Sommige vluchtten, andere sche nen het niet eens op te merken. Dat niet alle visschen op groote diepte lich ten hebben, bewezen twee 60 centimeter lange dieren, die op 500 meter in den lichtbundel zwommen en daar bewegingloos bleven liggen. Opvallend aan hen waren de reusachtige buik en rugvinnen, die als zeilen in het water ston den. Voor het eerst zag Beebe op 700 meter zeer groote dieren, wier vorm hij echter niet kon herkennen. Drie keer botsten de dieren tegen het raam en stieten lichtgevende wolkjes uit, zoodat Beebe zich onwillekeurig, als voor een explosie bukte. Het water werd op deze diepte door vele „lampjes" verlicht. Beebe telde een keer 46 lichtjes tegelijk, meest geel of blauw. Op de grootste bij de eerste reis bereikte diepte kwam een geheel onbekende hengelvisch in het gezichtsveld. Het was een platte ovale visch ongeveer 15 c.M. lang met drie lange voelhorens aan wier einde zich een krachtige gele lantaarn bevond, waarmee hij klaarblijke lijk zijn buit belichtte. Kort daarop verscheen een gelijksoortig gevormde visch, dien Beebe als het mooiste beschrijft van alle dingen, die hij ooit gezien heeft: zijn flanken toonden vijf lichtstreeken gelijk lichtende parelsnoeren. Hij leek op een verlichten Oceaanstoomer. Ieder lichtje was zachtgeel en omgeven door een halven cirkel kleine purperen lichtjes. Een ander zeer merkwaardig dier is de „slok- visch", die in staat is een visch te verslinden, die drie keer grooter is dan hijzelf. Hij zwemt dan met den grooten visch in zijn enorm uitge dijden buik. Hoe hij het klaarspeelt weet men niet. Op een diepte van 920 meter drukte op iedere vierkante inch een gewicht van 500 K.G. Wan neer de kogel bezweken was, zouden Beebe en zijn assistent binnen enkele seconden verplet terd zijn. Op vragen van den heer Visscher betreffen de restitutie van de heffing op het vervoer van aardappelen aan Stichtingen van barmhartig heid en het geven van bekendheid aan de voorwaarden, waaraan die stichtingen moeten voldoen om voor bedoelde restitutie in aanmer king te kunnen komen, heeft de Minister van Economische Zaken geantwoord, dat op 18 Ja nuari 1935 305 aanvragen waren ingekomen, waarvan 210 werden ingewilligd en 50 afgewe zen, terwijl 45 aanvragen nog in behandeling zijn. Restitutie wordt verleend aan alle lief dadige instellingen, waarvan redelijkerwijze kan gestelde betalingscontingent voor 1935. Bij de verdeeling der betalingscontingenten zullen de hierbedoelde vorderingen, voor zoover zij voortvloeien uit vóór 31 December 1934 ge sloten contracten, de voorkeur genieten. Voor het verkrijgen van een vergunning van het Nederlandsch Clearinginstituut voor een compensatietransactie, waarbij een uitvoer der hierbedoelde goederen is betrokken, moet worden overgelegd een door het Crisis Uitvoer Bureau af te geven contrólecertificaat. Ook dit certificaat zal alleen dan geldigheid hebben, wanneer ten genoege van het Crisis Uitvoer Bureau is bewezen, dat de uitvoer naar Duitsch- land daadwerkelijk heeft plaats gehad. Al vorens een contrólecertificaat bij het Crisis Uitvoer Bureau aan te vragen, dienen belang hebbenden zich met het Clearinginstituut te verstaan. Het Tweede Kamerlid mevrouw BakkerNort heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd of het juist is, dat, ondanks dat het gemeentebestuur van Nieuwe- schans alles in het werk heeft gesteld om mevr. P. L. B. S., onderwijzeres aan een open bare school aldaar, kostwinster van haar gezin, te handhaven, zij met 1 Febr. IJ. is ontslagen; en dat in haar plaats tijdelijk is benoemd een gehuwde onderwijzeres-wachtgeldster, wier man hoofd van die school is. Zoo ja zou de Minister dan de reden wil len meedeelen voor dit besluit? Woensdag 6 dezer, werd te utrecht gehouden de oprichtingsvergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Protestantsch Christelijke Dag bladdirecteuren. Stanade de vergadering traden de directeuren van de volgende bladen tot het lidmaatschap toe: Amsterdammer, Friesch Dag blad, Nederlander, Nieuwe Haagsche Courant, Nieuwe Provinciale Groninger Courant, Nieuwe Utrecbtsche Courant, Rotterdammer. Stan daard en Zeeuw. In het bestuur werden benoemd de heeren H. Diemer, voorzitter, G. C. de Vlugt, secre- tars-penningmeester en A. Wagenaar. De Officier van Justitie te Rotterdam ver zoekt in het algemeen Politieblad, bi) herhaling allen, die ter verkrijging van een krediet, geld hebben afgedragen of gezonden aan de Onder linge Spaarinstelling, de Spaar- en Credietver- zekering „Eigen Hulp" of de Vereenigde Spaar- Credietbank, alle te Schiedam (houder M. van Weerden), zich ten spoedigste te wenden tot de politie van hun woonplaats, tot het geven van inlichtingen. Ook kan men zich daartoe rechtstreeks schriftelijk wenden tot den rechter-commissaris te Rotterdam. In een op Zaterdag j.l. gehouden gemeen schappelijke vergadering tusschen den Bond van gepensionneerden bij de Nederlandsche Spoor- en Tramwegen en den Personeelraad, waarin de vijf erkende vakvereenigingen zijn georganiseerd, heeft een langdurige bespreking plaats gevonden, inzake het aanhangige wets ontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925. Er werd volledige overeenstemming verkre gen over de te voeren actie. Door den perso neelraad werd alle mogelijke steun aan de ge pensionneerden toegezegd en hij zal zich met een adres tot de Tweede Kamer richten, waar in zijn bezwaren tegen het wetsontwerp ont wikkeld worden. Met name zal er in het bijzonder tegen wor den opgekomen, dat de pensioenen op losse schroeven zullen komen te staan, doordat de desbetreffende minister, indien het wetsont werp wordt aangenomen, bevoegdheid krijgt, wijzigingen in de pensioenen aan te brengen, zonder dat Z. E. de Kamers der Staten Gene raal daarvoor behoeft te raadplegen. In een te Ierseke gehouden vergadering van de Vereeniging ter bevordering van het oester- bedrijf is besloten een nota aan de regeering te richten, waarin de verschillende bezwaren zullen worden uiteengezet, die in kweekers kringen tegen de huidige regeeringsmaatrege- len inzake de oesterteelt bestaan. De aandacht van hen, die voornemens zijn een reis naar Engeland te maken zij gevestigd op de plaatsen Brighton en Hove, van Londen uit in een treinreis van een uur te bereiken. Twee ons toegezonden folders, uitgaven van het informatiebureau en van het Zwemstadion Brighton geven omtrent de aantrekkelijkheid van Brighton en Hove, die rijkelijk met sport velden, parken en strandmeren zijn bedeeld, na dere inlichtingen, welke indien gewenscht, uitge breider kunnen worden verkregen bij C. O- Browne, Corporation Information Bureau, Royal York Buildings, Brighton. De speciale trein met passagiers en post iu aansluiting op het s.s. „Johan de Witt" zal Woensdagmorgen 13 Februari te 10.20 uur vab Genua vertrekken. Aankomst Donderdagmor gen 14 Februari om 6.18 uur te Zevenaar, 7.1* uur te Arnhem, 8.00 uur te Utrecht (C.S.), 8.56 uur te Den Haag, S.S., 9.00 te Amsterdam W.P., 9.15 uur te Amsterdam C.S. en 9.31 uur te Rotterdam-Maas. FOTOREPORTAGE worden aangenomen, dat zij deze heffing niet of bezwaarlijk kunnen dragen. De voorwaarden, waaraan liefdadige instellingen hebben te vol doen, ten einde restitutie te verkrijgen, zijn; a. dat de betreffende instelling overlegt eeni- ge akte, waaruit ten genoegen van de Stichting Nederlandsche Akkerbouw-Centrale haar doel daadwerkelijk blijkt: b. dat het verstrekken van aardappelen voor menschelijk voedsel rechtstreeks met het doei der instelling in verband staat; c. dat door overlegging van het geleidebiljet blijkt, dat bij vervoer der betreffende hoeveel heid de heffing, als vastgesteld in art. 10 van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934, III, is be taald en ten genoegen van voornoemde Stich ting wordt aangetoond, dat de betreffende in stelling deze heffing niet of bezwaarlijk kar dragen; d. dat de betreffende instelling zich uitdruk kelijk verbindt, aardappelen, waarop deze te ruggave is verleend, nimmer op andere wijze dan overeenkomstig het doel der instelling in consumptie te brengen, noch toe te laten, dat zulks door eenigen derde geschiedt. Blijkens mededeeling van den Ned. zaakge lastigde te Teheran wordt de naam Perzië offi cieel afgeschaft vanaf 21 Maart aa., het Per zisch Nieuwjaar. Uit historische, geografische en etnische over wegingen stelt de regeering te Teheran er prijs op, indien in de vreemde talen de naam Hiram aanvaard wordt, welke ook in het land zelf ge bruikelijk is. De Directie van het Nederlandsch Clearing instituut, gelet op de bepalingen van het clea- ringverdrag, gesloten tusschen Nederland en Duitschland op 5 December 1934. maakt bekend, dat vorderingen wegens of in verband met leve ring naar Duitschland van de hieronder ge noemde goederen van Nederlandschen oor sprong, voor zoover de invoer in Duitschland heeft plaats gehad of zal plaats hebben na 31 December 1934, mits zij voor het overige zullen blijken te voldoen aan de by of krachtens verdrag of wet gestelde vereischten, geldende op den dag, waarop zy voor uitbetaling in aan merking zouden komen alleen tot betaling uit de by het Nederlandsche Clearinginstituut gestorte gelden zullen worden toegelaten tegen overlegging van een vereffeningscertificaat, af te geven door het Crisis Uitvoer Bureau te 's-Gravenhage. Dit certificaat zal alleen dan geldigheid hebben, wanneer ten genoege van het Crisis Uitvoer Bureau is bewezen, dat de uitvoer naar Duitschland daadwerkelijk heeft plaats gehad. Voor zoover ter vereffening van bovenge noemde vorderingen de storting bij de „Deut sche Verrechnungskasse" te Berlijn na 31 Dec. 1934 heeft plaats gehad of zal plaats hebben, zal het op het betreffende vereffenings-certifi- caat vermelde factuurbedrag in mindering komen van het voor de bedoelde goederen vast- Het uitzetten van een boet, op de plaats, waar Zaterdag, 3 KM. buiten Domburg, op de Noordzee de nieuwe kabel voor de defecte telefoonverbinding Vlissingen Engeland werd neergelaten Het ongeluk in de mijn Laurweg te KoHI- «Roeven voor het nieuwe Fransche mailschip .Normandie', werden scheid eischte zeven slachtoffers. De zwarte e*«r «agen met net s s. „Penhir uit Engeland naar Frankrijk verscheept, vlag waait van het mijngebouw en reusachtige schroeven met een gewicht van meer dan 22 ton, wordt in het ruim van de .Penhir" neergelaten De interacademiale wintarsportwedstrijden te St. Morüz brachten vele bekende figuren uit de internationale winter sportkringen aan dan start. De deelnemers en deelneemsters in de nabijheid van Cerviglia Pierre Monteux repeteerde Maandag in den Stadsschouwburg te Amsterdam met het orkest voor de opvoering van .Pelleas en Mélisande* bij de Wagnervereeniging. Rechts beneden van den dirigent Louis Zimmerman. Links achter den dirigent de Fransche zanger Felix Vieuille, die de rol van .Arkel" zal vervullen De vergadering der kleine entente van de apenkolonie in Artis te Amsterdam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4