IN EN OM HAARLEM f Waarom R.K. organisatie? De Staten van Noordholland en de Regeering HENRI DE GREEVE VOOR DE R.K. KAPPERS DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 POKTER H. A. G. BOTS Een kwarteeuw in Voorhout PERSONEELSVERMINDERING Bij Van Gelder Zonen te Velsen R. K. ARBEIDERSONTWIK KELING De heer A. C. de Bruijn spreekt Makelaars De Gemeenschap" tien jaar Dokter fl. A. G. Bots Feestavond „Excelsior" De redacteuren lazen uit eigen werk WIELRIJDER AANGEREDEN Klein meisje bewusteloos Extra Concert Haarlem's Gemengd Koor Wij moeten ons in 'n R. K. organi satie op de hoogte stellen van de juiste ordeningsgedachte anders volgt egoïsme Economische vak belangen Mid d enstandshelangen Waarom R. K. georganiseerd? Economische vakbelangen Beverwijks begrooting voor 1934 Door Ged. Staten nog niet goed gekeurd. Eerst dekking van het tekort over 1932 Rijkspostspaarbank VRAGENBUS iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiifuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiimiimiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiivmiic ■mmimiiiiiiimii &U1II iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuig De regeering is boos geworden over het naar haar meening te langzame tempo, waarmede de door haar verlangde salaris herziening voor het Provinciaal personeel in Noordholland wordt ingevoerd. Zy heeft dat op voor het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland pijnlijke wijze kenbaar gemaakt. Op 8 Januari j.l. vroeg de Minister van Bin- henlandsohe Zaken hoe het met de zaken stond, want met 1 Januari zou de nieuwe regeling, vol gens een vroegere toezegging, ingevoerd moe ten zijn en Z. E. had vanuit Haarlem zelfs geen boodschap gekregen, dat men daar met de voor bereiding nog niet klaar was gekomen. Op deze ministerieele aanmaning antwoordden Ge deputeerde Staten „dat zij er op rekenden in hun eerstvolgende vergadering met een ontwerp ge reed te komen, dat, na hierover met den mi nister gepleegd overleg, aan de Staten zou wor den aangeboden in een buitengewone zitting, voor het bijeenroepen waarvan de voorzitter eer lang de koninklijke machtiging zou aanvra gen." De Minister, voor wien uit den aard der zaak ambtelijke taal geen Chineesch is, toonde zich door dit vormelijke briefje erg geprikkeld en achtte de kans, dat de nieuwe regeling nog wel eens zeer lang op zich zou kunnen laten wach ten blijkbaar zeer groot, terwijl in andere pro vincies een salarisverlaging al geruimen tijd ge leden is ingevoerd. Het bestuur der provincie nam de kwestie Zwaar op en zond den Commissaris der Konin gin persoonlijk naar den Haag. Op 17 Januari heeft deze persoonlijk aan den Minister een brief overhandigd, waar een nadere uiteenzet ting van den loop der onderhandelingen werd gegeven en hij lichtte deze mondeling toe. Maar tegenover diens betoog stelde de Minister zijn Voorstelling van den gang der zaken, die er naar zijn meening op zou wijzen, dat Ged. Staten niet in gelijke mate als de regeering doordrongen Zouden zijn van het landsbelang, dat met een Verder gaande salarisverlaging was gemoeid Immers, waren zij hiervan wel doordrongen ge weest dan zouden zij met de voorbereiding van een herziening niet hebben gewacht tot de sta ten omtrent de aanmaning een voorloopig be sluit hadden genomen, maar zouden zij, terstond hadat die aanmaning op 23 Augustus tot hunne kennis was gekomen, een nieuw ontwerp heb ben samengesteld en dat den Staten in hun- he eerstvolgende zitting, bü de mededeeling van het Koninklijk besluit van 11 Augustus, hebben aangeboden. De Staten zouden dan voor de keus heben gestaan het te aanvaarden dan wel niet aan de aanmaning te voldoen. Nog denzelfden dag legde de Minister deze Uiteenzetting in een brief aan de Noordholland- sche Gedeputeerden vast en hij voegde daaraan toe, dat hij gemeend had aan Hare Majesteit de Koningin een besluit te moeten voorleggen, Waarbij het college van Gedeputeerde Staten Werd uitgenoodigd hem binnen een termijn van drie weken mede te deelen, dat een herziening der salarissen tot stand was gekomen. Deze ter mijn liep 12 Februari af. Zou dat niet gebeu ren, dan zou De Kroon, ingevolge de Ambtena renwet, de nieuwe salarisregeling vaststellen. De Minister onttrok aldus de salarisregeling aan de beslissing van de Provinciale Staten en dreig de, dat zij ook onttrokken zou worden aan de beslissing van Gedeputeerde Staten als deze biet heel erg vlug aan het verlangen van de Re dering voldeden. Men denke niet licht over dit optreden der ftegeering. Het is weliswaar in onzen roerigen tijd, nu allerwegen het begrip der juiste ver houdingen vervaagd is, bijna zonder commen taar gebleven, maar enkele tientallen jaren ge leden zou een dergelijke reprimande der Re- Beering in het geheele land een diepen indruk hebben gemaakt. Of er voldoende motieven voor deze bruuske maatregelen waren, willen we in het midden laten. Namens de Katholieke Statenfractie werd Bisteren verklaard, dat zij meent van niet. Het ■^il ons echter voorkomen, dat de Regeering re- Öen had eens naar buiten te toonen, dat het Centraal Gezag niet met zich laat spotten en Sehoorzaamd wenscht te worden. Zij dacht daar bij niet onwaarschijnlijk aan de zeer onaange name ervaringen, die zij onlangs met Amster dam heeft opgedaan en overwoog, dat, waar een groot deel van de Amsterdamsche raadsleden deel uitmaken van de Noordhollandsche Sta ten, een flinke les van pas zou zijn. Intusschen betreuren wij, dat op deze wijze dan de waardigheid van het Provinciaal Be stuur een slag is toegebracht. Het respect voor het Gezag, waarin wij allerwegen roepen, zit in den glazen kastje en Jan Rap is er zoo gauw bij het met voeten te treden. Wij weten uit on dervinding, dat de eerbied voor het Provin ciaal Bestuur Noord-Holland er in veler oogen gedurende de laatste weken niet op vooruitge gaan is. In dezen gedachtengang valt ook de houding, door verschillende Statenleden bij de discussies aangenomen. In de zitting van 5 Februari stel de de heer Ketelaar voor, de besprekingen uit te stellen tot 11 Februari, den laatsten dag vóór den door de Regeering als uitersten termijn gestel den datum van 12 Februari. Naar buiten maakte dat den indruk van een weinig verheffende pla- Bery. in de gisteren gehouden zitting stelde de socialistische Statenfractie een motie voor, waar- te Gedeputeerde Staten werden uitgenoodigd dan het verzoek der Regeering niet te voldoen, ^elk nut zou een dergelijk verzet hebben ge had? Aanneming van de motie zou alleen tot gevolg hebben gehad dat de salarisverlaging er *is en zeker toch zou gekomen zijn, maar dan van boven af opgelegd, en misschien voor de be trokkenen nadeeliger dan zü was. Het katholieke Statenlid, de Vries, qualificeerde deze oppositie ban ook terecht als politiek van den kouden grond. Onze tyd, waarin het parlementaire stelsel t hard genoeg te verantwoorden heeft, kan zich be luxe van zulk ondermijningswerk of liever Öergelijk gespeculeer op de kiezersgunst niet meer nermitteeren. Het keert veel coedwillisen van gezonde democratische instellingen af. Van juister inzicht getuigden de pogingen van an dere statenleden om, onder de gegeven omstan digheden, tenminste den schyn te redden en de autonomie van de Provincie te handhaven. Het zal het overgroote deel van de bewoners van Noord-Holland dan ook stellig verheugen, dat de nuttelooze motie van de socialisten met 36 tegen 22 stemmen werd verworpen en dat wij gespaard zijn gebleven voor een herhaling van de Amsterdamsche politieke poppekastery, waar een raadsmeerderheid zich op kwajongens achtige manier tot het bittere einde tegen de Regeering is blijven verzetten. Niet met dergeiyke methoden dwingen par tyen respect af. Morgen, 13 Februari, herdenkt Dokter Bots den dag, dat hy zich 25 jaren geleden als ge neesheer in de gemeente Voorhout vestigde. Nadat hy zijn medische studie aan de Univer siteit te Amsterdam in 1908 met succes beëin digd had, bleef hij in 's lands hoofdstad aan een gasthuis als assistent verbonden tot 1910, om zich daarna in Voorhout te vestigen. In deze uitgestrekte gemeente, waar toenmaals ook het Klein-Seminarie gevestigd was, waren tot dan toe de inwoners aangewezen or genees kundige hulp uit de buurtgemeenten. Door zyn beminnelijkheid wist dokter Bots de harten te veroveren en door zijn bekwaamheid vertrouwen te vestigen, zoodat al spoedig de ver zekering van een goede medische praktijk aan wezig was. Met de snelle toeneming der bevolking nam de omvang van den werkkring van dokter Bots even snel toe. En nu heeft hij 25 jaren als medi cus onder deze landelijke bevolking onvermoeid zijn moeizamen, heilrijken arbeid verricht. Een kwart eeuw heeft hij naast zijn particu liere praktijk ook uitgeoefend het ambt van ge meente-geneesheer, van Dokter voor de R.K. Armenpraktijk en sedert bijna een decennium ook de betrekking van gemeentelijk schoolarts. Dokter Bots liet zijn belangstelling vooral ook uitgaan in de richting van instellingen, die de geneeskundige belangen der bevolking en die van de algemeene volksgezondheid konden bevorde- Op zijn initiatief of met zijn kracht dadige medewerking kwam spoedig de Roomsch-Katholieke Wijkverpleging tot stand, die thans een afdeeling van het Wit-Gele-Kruis vormt en waaraan verbonden is 'n Consultatie bureau voor zuigelingen. Daarnaast was dokter Bots medestichter van het Ziekenhuisfonds en interesseerde hij zich bijzonder voor het heil zame werk der St. Elisabethvereeniging. Geen wonder dus dat hij een belangrijke plaats in Voorhout inneemt, en dat hij een ge ziene figuur is bij zijn talrijke patiënten, niet alleen in de gemeente zelf, maar ook buiten hare grenspalen. Op dokter Bots als sociaal-voelend mensch werd nooit vergeefs een beroep gedaan. Niette genstaande zyn drukke praktijk wist hy voor zulk werk nog tijd te vinden. Als sprekend voorbeeld mag wel genoemd worden, dat hij als voorzitter van den Raad van Toezicht by de Coöperatieve Boerenleenbank een verantwoordelijke sociale taak op. zich nam. De geheele gemeente en de vele patiënten van buiten Voorhout zullen den gedenkdag met dok ter Bots en zijn familie medeleven. Er vormt zich uit alle standen en uit alle denk richtingen een huldigingscomité onder voorzit terschap van burgemeester G. Bulten. De ongunst van den tyd en nog andere omstandigheden la ten niet toe, dat zich het medeleven in uitbun dig feestbetoon openbaart, maar toch is getracht voor den dokter en zijn familie den jubileum dag tot een onvergetelyken te doen zyn. Het Huldigingscomité vond by de geheele be volking een zoo willig oor en zoo gereede hand, dat het zijn voornemen ten volle zal kunnen volbrengen. Morgen zal dat blyken en allen die tussehen half vier en vijf uur in den middag den dok ter en zijn familie in het Parochiehuis willen complimenteeren, zullen daarvan kunnen getui gen. By de papierfabriek der firma Van Gelder Zonen te Velsen hebben Zaterdag tien werk lieden ontslag gekregen met toekenning van pensioen. Hierby waren menschen met 27 jaren dienst. Maandagavond gaf de afdeeling Haarlem en Omstreken van den R. K. Bond van Kapperspatroons ,,St. Franciscus van Assisië" een propaganda-demonstratieavond Hierboven het bestuur en ver schillende modellen kapwerk. Donderdag 14 Febr. des avonds acht uur geeft de R. K. Commissie voor Arbeidsontwikkeling weer een ontwikkelingsavond in het gebouw St. Bavo voor alle leden van den R. K. Volks bond en verdere belangstellenden. Als spreker treedt dien avond op de voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond de heer A. C. de Bruijn, met het onderwerp: De nood van het gezin in dezen tyd en de plaatselyk gecentraliseerde arbeidersbeweging." Als de Verbondsvoorzitter spreekt is er altijd veel eblangstelling van de zyde der leden van den R. K. Volksbond, en daarom wordt ook Donderdag een volle zaal verwacht. By de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: D. I. Smits, Santpoort, Hagelingerweg 146, als makelaar in onroerende goederen. G. Daams, Haarlem, Stolbergstraat 20, als makelaar in scheepszaken. J. J. Verhagen Jzn., Haarlem, Tetterodestraat 79, als makelaar in onroerende goederen en assurantiën- A. Schipper, Overveen, Prins Hendriklaan 19, als makelaar in onroerende goederen, assuran tiën en hypotheken. D. Bangert, Bloemendaal, Iepenlaan 68, als makelaar in effecten. A. J. Blom, Ged. Oude Gracht 65, Haarlem, als makelaar in yzerconstructies, enz. J. J. Myer, Haarlem, Kinderhuisvest 19zw., als makelaar in roerende goederen (meubilair). E. Zeepvat, Zandvoort, Wilhelminaweg 20, als makelaar in onroerende goederen. K. G. van Wijnen, Aerdenhout, schulpweg 23, als makelaar in roerende en onroerende goede ren, hypotheken en assurantiën. G. N. van Poelwijck, Heemstede, Heemsteed- sch Dreef 107, als makelaar in onroerende goe deren. Men schrijft ons: Op Zaterdag 9 Februari hield de Brandstof- fenvereeniging „Excelsior" van Spoor- en Tram wegpersoneel, een feestavond ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, in het gebouw „8t. Bavo". Deze avond werd geopend door den voorzitter der feestcommissie, den heer J. Suf- fens. Deze overhandigde den voorzitter van de vereeniging een bloemstuk namens de feest commissie en leden, alsmede een enveloppe met de namen van een aantal nieuwe leden. De voorzitter, de heer Mol, heette alle aan wezigen hartelyk welkom en sprak den wenscü uit, dat er propaganda voor „Excelsior" ge maakt zou worden. Hierna kwamen Jack Funny en zijn band, die een schitterend programma afwerkten. Vervolgens „Larette" met zyn raad selachtige verdwyningen. Onder auspiciën van den Haarlemschen Boek handel H. Coebergh, werd gisteravond in hotel Lion d'Or, aan den Kruisweg, een herdenkings avond gehouden ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van „de Gemeenschap". „Her denkingsavond" is eigenlijk het woord niet, „avond" is te koud en het betere „soirée" past in een Nederlandsch blad alleen voor een by- eenkomst van de Alliance fran?aise. Op de uit- noodigingskaarten had de heer Coebergh deze bezwaren dan ook ondervangen, door zonder meer te vermelden, dat „Anton van Duinkerken spreektenz. En zoo gebeurde. Zonder eenige inleiding begon Anton van Duinkerken met zijn inleidend woord. „De Gemeenschap" is een schakel in een lan ge reeks van tijdschriften, de vorm die sinds le Sage ten Broek ook voor de katholieken het geliefkoosde uitdrukkingsmiddel werd. Na de brochure-achtige publicatie van ten Broek, kwam „de Katholiek" van Broere, de eerste grootsche opzet van onzen eersten grooten emancipator. Thijm's „Dietsche Warande" bracht de aesthetica in het geding, het aan sluiten aan een |ijke traditie van binnen en buiten onze landsgrenzen. Na „de Wachter" van Schaepman is de tijd der waar lijk groote „voor mannen" voorby en komt het tijd perk, dat Van Duinkerken elders den Diadochentijd noemde. De katholieke cultuur groeit breeder uit, maar verliest aan for maat. Onderling verband is er weinig en onder vpel wantrouwen schuilt dikwijls een te kleine menschelykheid. Toch zijn het weer de tijd schriften, die, onpersoonlyker dan vroeger, den juisten weg effenen. „Van Onzen Tijd" en „de Beiaard" zyn de laatste schakels vóór de nieuwe verdieping. In '22 kwam de eigen universiteit en richtte dr. Mol- ler „Roeping" op. Maar Moller wist niet wat er komen ging, kon dat ook niet weten. In „de Gemeenschap", ontstaan uit een nietig initia tief en een meer ideëele dan practische doel stelling, vinden de jongeren elkaar voor het eerst met het pogen om op het eenigszins ver dorde, vastgeroeste openbare leven een vemieu- wenden invloed uit te oefenen. Tien jaar lang heeft „de Gemeenschap" nu gestreden, een strijd die dikwyls ook in eigen kamp zuiverend moest werken, maar toch steeds een stryd die met als laatste doel voor een eer- lyke vernieuwing vocht. Door de emancipatie heeft katholiek Neder land rechten, maar ook plichten verkregen: een medeverantwoordelijkheid voor de vaderland- sche cultuur. Nu de katholieke cultuurgoederen ten deele reeds gemeengoed werden, heeft de katholiek zijn taak gekregen in het openbare leven. Deze taak kan niet alleen op de enkele schouders van een tydschrift-redactie rusten. Onbekenden, die slechts een grafzerk of een doodsprentje nalieten, hebben Broere en Schaep- ANTON v. DUINKERKEN man geholpen by de eerste emancipatie. Zoo zullen ook nu velen moeten helpen aan den op bouw en de bevruchting van een nieuwen, en laten we hopen van een schooneren, meer harmonischen tyd. Vervolgens lazen Anton van Duinkerken, A. J. D. van Oosten en Jan Engelman eigen verzen. Willem Maas lichtte enkele punten van het Sociaal-Beginselprogram toe, dat in de laat ste aflevering van „de Gemeenschap" werd ingeluid en in de volgende afleveringen nader zal worden uitgewerkt. Hy sprak over de primaire distinctie tussehen Corporatieven Staat en Corporatieve Maatschappij, over de rol der corporaties in het economisch leven en over de meer juiste en eenvoudige uitvoering der sociale wetgeving. Antoon Coolen las uit „Het Dorp aan de Ri vier" het fragment, hoe de dokter over de Maas trekt en de nonnetjes beloond worden met een zeer groote taart. Tot slot las de directeur van „de Gemeen schap", de heer C. Vos, enkele verzen van den afwezigen Louis de Bourbon. De heer Vos sprak nog een „propagandistisch woord" voor zyn tijdschrift en deed mede deeling van de tentoonstelling die de fa. Coe bergh organiseert van alle uitgaven van „de Gemeenschap". Jammer genoeg moest hij ook spreken over een voor velen zeker bevreemden de actie, die enkelen voor de deuren van hotel Lion d'Or meenden te moeten voeren. Afgezien van de waarde der betreffende geschilpunten, was dit gedrag byzonder smakeloos. De belangstelling voor inleiding en voordrach ten was zeer groot. In tien jaar kan er veel veranderen, ook in het object der algemeene ontwikkeling. CAB. Door onopgehelderde oorzaak heeft Maandag avond op den hoek HoofdstraatMiddendorps straat te Santpoort een aanrijding plaats gehad tussehen een auto en een fiets. De fietser, de heer J. uit IJmuiden-Oost, kwam te vallen. Zijn driejarig dochtertje, dat vóór hem op de stang zat, kwam zóó ongelukkig te recht, dat het bewusteloos bleef liggen. Het toonde verschijnselen van hersenschudding. Nadat een E.H.B.O.-lid eerste hulp had ver leend, werd de kleine op last van dokter Mak naar IJmuiden-Oost overgebracht. Door Haarlems Gemengd Koor, dirigent Jan Booda, zullen dit jaar de volgende oratoria worden uitgevoerd: die Jahreszeiten van Haydn, waarby als solisten zullen medewerken o.m. Louis van Tulder (tenor) en Willem Ravelli (bas)Bachcantaten en tot slot het Weihnachts- Oratorium van Bach. Verder zal, om aan veler verzoek te voldoen, een extra concert worden gegeven van de hu moristische cantate „De Schipbreuk", van Dr Joh. Wagenaar. Zooals bekend is, heeft H. G. K. zyn sporen verdiend met dit werk, zoodat aangenomen kan worden, dat dit weer een groot succes zal wor den. De jonge en actieve afd. Haarlem en Om streken van den Ned. R. K. Bond van Kappers patroons „St. Franciscus van Assisië" hield gis terenavond in het Café-restaurant Gebr. Brinkmann een grootsch opgezetten en uitste kend geslaagden propaganda- en demonstratie avond. De opkomst was boven verwachting. De voorzitter, de heer J. Bos v. d. Enden, verwelkomde de zeer vele aanwezigen en bracht dank aan het bestuur van de R. K. Midden- standsvereeniging voor de ondervonden mede werking, in het bijzonder aan de heeren Hooy en v. Loenen, aan welken laatsten speciaal hulde werd gebracht voor het vele werk in het be lang van de vereeniging verricht. Spr. wekte vervolgens allen op lid te worden van de afdee ling en van de technische club, een onderafóee- ling, en wees op hetgeen het bestuur voor nemens is tot stand te brengen in het belang van de leden. In plaats van den heer Th. Hooy Jr., voor zitter van de R. K. Middenstandsvereeniaing. die door overvloed van bezigheden ten behoeve van de vereeniging verhinderd was, installeer de de heer G. Alders hierna met een kern achtig, hartelijk woord den nieuwen geestelyk adviseur, kapelaan G. v. Diest. Vervolgens hield de heer Alders een korte toespraak over de Middenstandsorganisatie, daarin er op wijzend, dat, als men lid wordt van een vakorganisatie, men ook lid worden moet van de standorganisatie. Dit heeft de Kerkelyke Overheid zoo bepaald. Het heeft ook vele voordeelen. Want als men, lid zynde van den R. K. Kapperspatroonsbond, tevens lid is van den R. K. Middenstandsbond, dan profi teert men tevens van hetgeen laatstgenoemde bond zyn leden biedt. En dat is heel wat. De R. K. Middenstandsbond heeft b.v. zyn afge vaardigden in den Middenstandsraad, dus vlak bij de regeering, staat ook heel goed by de regeering aangeschreven, waardoor hy veel bij de regeering kan bereiken. Bovendien heeft de R. K. Middenstandsbond nog vele instel lingen, voor de leden van belang, welke spr. nader opsomde. Als men lid is van een neu trale organisatie dan is men niet automatisch lid van een middenstandsbond met alle gevol gen daarvan. Spr. besloot met een krachtige aansporing lid te worden van de R. K. Mid- denstandsvereeniging. Dat kan en dat moet! De tweede spreker, de weleerw. heer H. de Greeve, sprak over het onderwerp: „Waarom Roomsch Katholiek georganiseerd?" Duidelyk en kort (de vergadering was een uur te laat begonnen en daardoor was de tijd voor de sprekers zeer beperkt) zette deze uiteen, dat zy, die alleen tevreden zyn als hun materieele belangen door de organisatie behartigd worden en de rest goed genoeg voor de kerk achten, ongelyk hebben. Want het vak, het ambt, enz., dat men beoefent of bekleedt, is een onderdeel Katholieken, weer achter aan. Spr. concludeer van het maatschappelyk leven, waarop wy ook als katholieken onzen invloed moeten uitoefe nen. Het leven bestaat niet alleen uit mate rieele zaken. Als wij 50 jaar geleden het geheele maatschappelijk stelsel hadden kunnen inrich ten volgens onze katholieke beginselen, dan hadden wij nu geen crisis gehad. En als wy nu niet probeeren de wereld volgens diezelfde beginselen te hervormen, dan zitten wy over 100 jaar of minder weer in een crisis. Spr. stelde het probleem heel scherp: Heeft b.v. een werklooze niet meer aan voedsel dan aan een St. Pieter vol kerkelyke schoonheid? Heeft iemand die honger heeft, niet veel meer aan brood, dan aan een godsdienstig boek? Heeft godsdienst dan nog wel waarde in dezen tyd, waarin allen in den hevigsten stryd om het bestaan gedompeld zijn? Spr. antwoordde hier op door een voorbeeld. Als wij onze miskelken, paramenten, kerksieraden enz. verkoopen, dan kunnen wij van de opbrengst daarvan voedsel voor de werkloozen koopen. Maar eens raakt het aanwezige aantal kelken, enz. op, en dan kunnen we ze niet meer ten behoeve van de werkloozen verkoopen, dan zijn de werkloozen weer zonder voedsel, maar nu tevens ook zon den Missen, processies, enz., want wy hebben de kerksieraden immers verkocht. Het leven wordt dus niet alleen door materieele dingen bepaald. Wy leven niet alleen van brood! Onze materieele belangen mogen we niet verwaarloozen, inderdaad en daarom moeten wij ons organiseeren in een vakorganisatie. Maar ook onze geestelyke belangen moeten wy oehartigen en daarom moet voor onze organi satie het predicaat „R. K." staan. Voor ons da- gelyksch brood moeten wij zorgen en dus onze vakorganisatie steunen. Maar ook hebben wy ons geestelijk brood noodig en dus: alleen lid van een R. K. organisatie. Wij leven thans in een tijd, waarin de we reld aan het veranderen is en wy een nieuwen tijd voorbereiden. Dat brengt groote verant woordelijkheid mee. De „Wachter van den nacht", de Paus van Rome, heeft dit tydig in gezien en zyn beroemde encyclieken uitgevaar digd om ordening in die verandering te bren gen. Ook wy moeten meedoen aan die orde ning. En als wij niet tijdig in een R. K. orga nisatie ons op de hoogte stellen van de juiste ordeningsgedachten dan zal die ordening er komen door personen, die die ordening zullen misbruiken voor hun egoïsme. Dan komen wy, de dat ieder, die alleen maar zijn materieele belangen wil behartigen, zonder de Katholieke sociale actie te willen steunen, schade doet aan zyn eigen zaak als hij zich niet Roomsch Ka tholiek organiseert. En wil men én zijn mate rieel èn zyn geestelijke belangen dienen dan kan men vanzelf slechts lid worden van een R. K. organisatie, waarmede men dan tevens voldoet aan de wenschen van den Paus, Die door Christus is aangesteld om onze gees telyke en stoffelyke belangen te behartigen. De derde spreker, de heer J. L. Heskens, bondsvoorzitter, had tot onderwerp: „De eco nomische vakbelangen". Door eendrachtige sa menwerking en sterk organisatieleven zullen wij aan de regeering duidelyk kunnen maken welke ingrijpende maatregelen voor de sanee ring van ons vak noodig zyn. Een contactcommissie heeft deze maatregelen ontworpen. Het is echter noodig dat die voor geheel het vak zullen gelden. Om dat te be reiken moeten wij een gesloten eenheid vor men, moeten wy elkaar niet meer beschouwen als concurrenten, maar als collega's. Maar al te zeer beconcurreert men elkaar door lage tarieven, met gevolg dat allen in economi- schen nood zijn gekomen. Om dat te veranderen moeten wy ons orga niseeren. Laat ons niet alleen ploeteren voor de economische belangen. Helpt ons, sluit u aan! zoo riep spr. uit. Spr. deelde nog mede dat het gezamenlyke lidmaatschap voor vak- en standsorganisatie geen bezwaar meer kan zijn, daar de totale contributie even hoog is gesteld als die, welke de neutrale organisatie vraagt. Hierna werden door de heeren C. en N. v. Loenen en Schilthuis uit Haarlem, Poelwyk, directeur der Kappersvakschool te Amsterdam, en C. H. Woolthuis, secretaris van de R. K. technische club „St. Jozef" te Amsterdam, eenige demonstraties gegeven, n.l. resp. water ondulaties en postiches, ijzerondulaties en hee- ren-coiffures en -cinsen (d. i. een Engelsche methode, welke in het land van herkomst zeer vee! wordt toegepast). Deze demonstraties werden met groote be kwaamheid en vakkennis uitgevoerd en waren zeer leerzaam en interessant. Verscheidene personen gaven zich ter ver gadering als lid van de vereeniging op. Ged. Staten hebben in Augustus van het vo rige jaar de gemeentebegrooting van Beverwijk, van 1934 teruggezonden, met een nota van op merkingen, waarbij o.m. werd verzocht het na- deelig slot der rekening 1932 ad f 95.482.39 in de begrooting op te nemen, voor welk bedrag in elk geval nog middelen tot dekking moeten worden gevonden. In verband hiermede merkten Ged. Staten aan het slot van hun nota op, dat al het mo gelijke moet worden gedaan om de inkomsten op te voeren en de uitgaven te beperken. Alle uitgaven, hoe gering ook, die op zichzelf zeer wenschelijk zyn, doch waarvan de noodzakelijk heid niet vaststaat, dienden te worden ver meden. Inkomsten en uitgaven behoorden op nieuw en dan zoo scherp mogelijk te worden geraamd. Onder dagteekening van 2 October 1934 heb ben B. en W. een voordracht opgesteld tot wij ziging van deze begrooting. Omtrent den inhoud van deze voordracht en in het bijzonder omtrent de daarin voorgestelde buitengewone middelen tot dekking van het nog ongedekte gedeelte van het in de begrooting op genomen nadeelig saldo der rekening 1932 is zeer geruimen tijd overleg gaande geweest tus sehen Gedeputeerde Staten en het College. Aangenomen mag worden, dat wanneer de betrokken begrooting overeenkomstig dit voor stel is aangevuld, tegen de goedkeuring geen bezwaren meer zullen rijzen. Wat de voordracht waarvan de cijfers en beschouwingen dus van 2 October jj. dateeren zelf betreft, brengen B. en W. allereerst in herinnering dat bij raadsbesluit van 12 Dec. "23 is getracht het nadeelig slot der rekening 1932 alsnog te doen dekken door 'n uitkeering uit de reserves der Lichtbedrijven. Zooals bekend is, ontvingen B. en W. d.d. 21 Maart jl van Ge deputeerde Staten de mededeeling, dat dit raadsbesluit niet meer voor goedkeuring vat baar was, in verband met het bepaalde in de Be groot ingsvoorschriften. Gedeputeerde Staten voegden daarbij tevens de mededeeling, dat het raadsbesluit by hun College vooralsnog bezwaar ontmoette en dat zy, ten aanzien van dit besluit een beslissing zouden nemen, zoodra uit het onderzoek der primitieve begrooting voor 1934 zou zijn ge bleken, dat daarin geen middelen tot dekking van het nadeelig saldo van den gewonen dienst der rekening over 1932 meer aanwezig zijn of nog door het nemen van maatregelen kunnen worden gevonden. In genoemd raadsbesluit werd beschikt over een bedrag uit de reserves der Lichtbedrijven tot een bedrag geluk aan het nadeelig saldo op den gewonen dienst eer reke ning over 1932. De voorwaarde was daarin op genomen, dat gedurende de jaren 19341943 jaarlijks ten laste van de rekeningen van de gas- en electriciteitsbedrijven, een bedrag van tenminste f 9548.24, extra zou worden afge schreven om zoodoende na 10 jaren weer een reserve te hebben gevormd, zooals deze oor spronkelijk aanwezig was. De eisch van Gedeputeerde Staten om in de begrooting voor 1934 het nadeelig saldo der re kening 1932 op te nemen, vloeit reeds voort uit de begrootingsvoorschriften en is een logisch gevolg van de niet-goedkeuring van het raads besluit d.d. 12 December 1933. Het verzoek echter om thans d. i. 2 October 1934 (het verzoek van Gedeputeerde Staten is van 22 Augustus j.l.) nog middelen tot dek king te vinden teneinde het nadeelig saldo ad f 95482.39 in de begrooting over 1934 te ver werken, is aldus B .en W. bijna onuitvoerbaar, althans indien daartoe geen buitengewone dek kingsmiddelen zouden mogen worden gebezigd. Nochtans hebben B. en W. met groote zorg de begrooting 1934 aan een revisie onderwor pen. Het resultaat was, dat verschillende inkom sten konden worden verhoogd, terwyl een aan tal uitgaafposten kan worden verminderd. Op deze manier kon een bedrag van f 42.482.39 worden gevonden. Resteert dus nog 'n bedrag van f 53.000. 't Wil B. en W. voorkomen, dat het in de gegeven om standigheden aanbeveling verdient, om dit be drag te dekken door een tydelijke uitkeering uit de reserve van het Gasbedrijf. Deze reserve bedraagt f 60.186.49. Zooals in de nota behoorende bij het in den aanhef genoemde besluit van 12 December 1933 reeds uitvoerig is uiteengezet, zijn de moeilyk- heden van financieelen aard, waarin de ge meente op het oogenblik verkeert, vooral het ge volg van de tekorten op de rekeningen 1932 en 1933. Het feit reeds, dat, terwijl negen maanden van het dienstjaar 1934 zyn verstre ken, B. en W. er nog in konden slagen over ge noemd jaar een bedrag van f 42.482.3S te be stemmen tot dekking van het tekort op de re kening 1932. wijst hierop. Zy meenen in verband hiermede, wat betreft 't te volgen financieele be leid te mogen volstaan met verwijzing naar de binnenkort aan te bieden voordracht, betref fende de gemeentebegrooting voor 1935. Het aan de reserve van het gasbedrijf te ont trekken bedrag ad f 53.000, zoomede het aan de reserve van het grondbedrijf te onttrekken bedrag van f 10.000 zouden B. en W. wederom aan het bedrijf wenschen terug te betalen in 5 jaren, telkens in termynen groot f 12.600. In de begrooting voor 1935 is de eerste termijn ge raamd. B. en W. stellen voor in dezen zin een besluit te nemen. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Haarlem. In den loop der maand Januari 1935 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd 403.010.21 en terugbetaald ƒ351.772.55 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald ƒ51.237,66. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 337. Vraag: Is te Haarlem een verchroominrich- ting? Zoo ja en waar? Antw.: Handelsadressen worden in deze ru briek niet opgegeven. Vraag: Kunt u my een recept geven voor cake? Ik heb wel een recept, maar dat bevalt me niet, want de cake wordt dan zoo vast. Hoe komt dat? Antw.: 240 gr. bloem met 10 gr. bakpoeder, 150 gr. suiker, 125 gr. boter, 150 gr. sultanen, 2 eieren, ruim 1 dl. melk, de geraspte schil van een citroen, iets zout. Wryf een springvorm in met boter en bestrooi hem met bloem. Roer in een kom de boter en de suiker met een hou ten lepel dooreen, tot de boter zeer zacht is geworden. Roer hierdoor de geraspte citroen schil, één voor één de beide eieren, dan iets zout, gezeefde bloem en bakpoeder, de melk en de gewasschen en op een hoekje van de kachel gedroogde sultanen. Doe de massa vlug in den vorm en bak de cake in een vry war men oven lichtbruin en gaar, in pl.m. 1 uur. Bestrooi ze na bekoeling met poedersuiker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5