De ordening De hotelbrand te Bilthoven Pater Roothaan Eén STÉQ /N i\£T IJC... FINANCIEN DE STAAT GESOMMEERD RADIO-PROGRAMMA Sport en spel a\aar..A Dé IH DE PIJP. De weerstoestand MARKTEN Dagfilm DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 „Ieder op zijn post Eisch zestien maanden Woensdag 13 Febr. 1935 Kerkelijk leven De spelen van 1940 Geen compromis tusschen liberalis me en socialisme, maar een synthese Mr. C. Romme stelt den eisch, dat geen tolrecht worde geheven voor de brug over de Maas bij Grave De postvluchten De „Usvogel" is op de thuisreis te Bagdaa geland. De „Pelikaan" is op de uitreis te Bagdad ge land. De „Rijstvogel" is op de uitreis in Bandoeng aangekomen. K. R. O.-JUBILEUM Geslaagde feestavond te 's Gravenhage DE TERUGKOMST VAN ONZE MARINIERS Verdachte had brand gesticht, om van zijn hotel af te zijn (Ingezonden Mededeeling CHRONISCHE HOOFDPIJNEN Een kwelling van 20 jaar geëindigd VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Eerstdaags kan een gedeeltelijke publicatie van zijn brieven worden verwacht Mgr. dr. Breker O. S. B. Uit de missie Japansche gedelegeerde bij Mussolini De „Asahi" en de houding van Mussolini RUGBY BELGIË—NEDERLAND WEER UITGESTELD Terreinmoeilijkheden de oorzaak PING PONG Wereldkampioenschappen Ping- Pong te Londen LAWNTENNIS Lycett overleden In den ouderdom van vijftig jaar is te Lon den overleden de bekende Engelsche tennisspeler Randolph Lycett, in vroeger jaren een van de beste Engelsche Daviscupspelers. AUTOMOBILISME HANS STUCK IN ITALIË Training op den weg van Brescia naar Bergamo TEMPERATUUR STIJGT De directie der Nordwestein and Pacific Hypotheekbank bericht, dat voor inkoop van 4 pet., 4Vi pet., 5 pet. en 6 pet. pand brieven een bedrag van f 286.000 beschik baar is. De directie van de Tweede North western and Pacific Hypotheekbank deelt mede, dat voor inkoop van 4% pet., en 5 pet. guldenspandjbrieven en 6 pet. dollar pandbrieven een bedrag van f 107.000 be schikbaar is. De Friesch-Groningsche Hypotheekbank is voornemens, over het boekjaar 1934,na ruime afschrijvingen een dividend uit te keeren van 40 tegen f 44 per aandeel het vorig jaar. De reserves zullen worden ver meerderd met 204.091 tot f 5.308.585. De eindbeslissing over de grootte van den Javasuiker-aanplant berust bij minister Colijn en kan dezer dagen worden tege moet gezien. Het lijkt waarschijnlijk, dat op een oogst van circa 450.000 ton kan wor den gerekend. De Nederl.-Indische Rubberuitvoer is in Januari j.l. sterk gedaald. De uitvoer van bevolkingsrubber uit de buitengewesten be liep 9.828.831 K.G. tegen 11.585.170 K.G. in December j.l. en de uitvoer van onderne ming srubber 5.285.592 K.G. tegen 12.177.664 K.G. in December. De uitvoer van onder nemingsrubber van Java en Madoera be droeg 3.876.451 K.G. tegen 10.304.506 K.G. alles droog. Deze zijn alle voorloopige cijfers. De Londensche rubbervoorraden zijn in de afgeloopen week met 1462 ton tot 83.622 ton gestegen en te Liverpool met 614 ton tot 67.043 ton. Een jaar geleden bedroegen de Londensche voorraden 39.509 ton en te Liverpool 52.615 ton. Voor het licentie-jaar van 1 April 1935 tot 1 April 1936 kunnen uitvoer-vergun- ningen voor Ned. Indische thee worden af gegeven tot een maximum van 53.150.727 K.G. ondernemingsthee en voor 11.811.273 K.G. opkoopthee. Totaal dus 64.962.000 K.G. Het vorig jaar was het maximum 68.699.000 K.G. het contingent van den stand- daarduitvoer voor alle landen, die aan de restrictie-overeenkomst deelnamen, is op 29 November 1934 met 5 pet. verlaagd. Naar aanleiding van geruchten te Ber lijn, als zou de stijging in aandeelen Aku verband houden met den inkoop van eigen aandeelen, verklaarde de directie, dat zij zich over deze aangelegenheid niet kan uitlaten. Het hoofd van het Zwitsersch departe ment van Financiën verklaarde, dat men menschélijkerwijze gesproken er van ver zekerd kan zijn, dat de Zwitsersche frank intact zal blijven. Tusschen Zwitserland en het buitenland bestaat ook thans nog een relatief, economisch evenwicht. Indien geen nieuwe, zeer groote lasten moeten worden gedekt, zal de begrooting van Zwitserland niet ver van het ovemoicht verwijderd zijn. De beurs te Parijs beoordeelt de politieke situatie in Frankrijk opnieuw allerminst gunstig, aangezien hardnekkige geruchten circuleeren over een naderende minister crisis met al wat dit na zich zal sleepen. Ondanks het feit, dat de Belgische Spoor wegen sinds 22 Januari j.l. een verlaging der tarwe hebben toegepast, is het verkeer afgenomen en verwacht men, dat de Janu ari-ontvang sten fr. 15 mill, beneden de raming zullen blijven. Opgemerkt wordt, dat de pensioenlasten steeds maa rstijgen en 30 pet. van de salarissen bedroegen. Zij zullen nog 1-5 d 20 jaar op de loonstaten der spoorwegen drukken. Volgens bericht uit Detroit bedroeg de binnenlandsche afzet van de nieuwe Ford modellen in Januari j.l. 75.678 wagens en was 110 pet. hooger dan in Januari 1934. Dit is ook het hoogste cijfer sedert de maand Januari 1925. Momenteel bedraagt de dagelijksche productie 5000 wagens. De automobielproductie in de Vereen. Staten wordt over Januari j.l. geraamd op 306000 wagens, hetgeen een stijging betee kent van 87 pet., vergeleken bij Jaan. 1934 en een hoogte-record voor deze maand sedert 1929. De Amerïkaansche staalproductie wordt aan het begin dezer week op 50.8 pet. der capaciteit geraamd tegen 52.8 pet. de vo rige week, 47Vi pet. een maand geleden en 39.9 het vorig jaar. Deze lagere raming zou de eerste daling aantoonen na een onaf gebroken stijging van 16 weken. Het vak blad „Steel" deelt mede, dat tot dusverre voor Febriuari minder orders zijn verstrekt dan in de vorige maand. Naar een vakblad mededeelt, hébben de afleveringen van kunstzijde in de Vereen. Staten gedurende de maand Januari dis in alle vorige maanden overtroffen. In Wallstreet wordt verklaard, dat de- vertraging der uitspraak in het goud clausule proces er op wijst, dat de rechters niet tot overeenkomst kunnen geraken. Allerlei geruchten over de goud-clausule circuleeren in de Vereen. Staten. Onadnks talrijke „valsche alarmen" blijft in Wall street de meening heerschen, dat het Hooge Gerechtshof wellicht tóch vandaag, op Lincoln-Day, vonnis zal wijzen in het proces. De Amerikaansche minister Morgenthau verklaarde, dat sedert 14 Januari j.l. van het valuta-contrólefonds van twee milliard is gebruik gemaakt en hierdoor de dollar onder controle kwam, d.w.z. op het ge- wenschte peil bleef. Hij had uit hoffelijk heid de Europeesche circulatiebanken hier na nop de hoogte gestéld. Men meent, dat deze verklaring beoogt, een einde te maken aan de nervositeit in eht zakenleven m ver band met de spanning ten aanzien van het goudclausule-vonnis. Procter and Gamble heeft de Philippine Manufacturny Co. te Manilla overgenomen. Deze onderneming moet de grootste zeep- maatschappij op de Philippijnen zijn. De General Cigar Co. boekte in 1934 een netto-winst van 2.33 mill., overeenko mende, na aftrek van 7 pet. dividend op de pref. aandeelen, met 4.19 per aandeel. In 1933 ivas de netto-winst 1.00 mill, of 0.78 per gewoon aandeel. De Standard Brands boekte in 1934 een netto-winst van 13.87 mill, tegen 15.04 mill, het vorig jaar, overeenkomende met 1.06 (v.j. 1.15) per gewoon aandeel. De Central States Electric boekte in 1934 een netto-verlies van 1.56 mill, tegen 2.02 mill, het vorig jaar. De Great Northern leed in 1934 een ver lies van 1.04 mill, tegen 3.18 mill, het vorig jaar. Klaar en principieel heeft mr. Aalberse in zijn rede ter Partijraadsvergadering het standpunt der katholieken in zake de ordeningsgedachte afgebakend. Afgebakend naar den kant van het libe ralisme en naar de zijde van het socialisme. Grondslag van de katholieke sociologie is, dat de mensch tegelijk individu en sociaal wezen is. En daaraan herinnerend, legde de spreker er den nadruk op, dat men dit niet moet be schouwen als een compromis tusschen libera lisme en socialisme, maar als een syn these. Als maatschappelijk ideaal zoo ging hij voort stond ons altijd voor oogen een ge ordende samenleving van individuen, die van nature tot samenleving en dus tot samenwer king bestemd zijn. Een dergelijke ordening is de Christelijke Staats- en maatschappij-op vatting. Uit deze woorden van den partij-leider wordt opnieuw duidelijk, dat de katholieke orde- nings-gedachte niet eerst een product is van onzen tijd. Zij heeft feitelijk altijd bestaan. Maar de crisis, dc verwarring en ontreddering, welke de wereld thans te doorworstelen heeft, geven haar een bijzondere actualiteit en doen de nood zakelijkheid en de urgentie harer toepassing op zeer klemmende wijze gevoelen. Afweer zoowel naar de zijde van het libera lisme, als naar die van het socialisme behoorde steeds tot de leer en de practijk der katholieke sociologie. Dit geldt ook voor dezen tijd. Men zou kunnen zeggen, dat het zéér bij zonder geldt voor dezen tijd. En daarom verwerpen wij niet enkel het ne gatieve standpunt, dat de liberalen in zake de ordenings-gedachte propageeren, maar wijzen wij evenzeer den toeleg en het streven der so cialisten af, om de ordening dienstbaar en ondergeschikt te maken aan hunne beginselen. Geen liberalisme. Maar ook geen socialisme. De nooden van het heden en de verzekering der toekomst roepen om verwezenlijking der ordeningsgedachte naar Christelijke Staats- en maatschappij -opvatting. P. S. In verband met de groote protestvergadering die gisteren te Grave is gehouden tegen het wetsontwerp tot tolheffing over onze groote rivieren, met name over de brug bij Grave (waar het Tweede Kamerlid de heer Schaep- man het woord voerde) is het volgende van belang: Reeds eenigen tijd procedeert de familie van La aren met den Staat der Nederlanden over een veerrecht dat deze familie voor zich op- eischt over de Maas bij Grave. Hangende dit proces komt het wetsontwerp der Regeering. Namens genoemde familie op tredende heeft mr. C. P. Romme den Staat heden gesommeerd niet tot tolheffing over te gaan daar het recht tot deze heffing alléén aan de genoemde familie toekomt krachtens haar veerrecht over de Maas. De Centrale Propaganda Dienst der R. K. Staatspartij schrijft ons: „De groote belangen, welke dit jaar bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten op het spel staan nopen ons aan alle Katholieke Ne derlanders dringent te verzoeken op den ver kiezingsdag hun stemplicht te vervullen. Men richte zijn werkzaamheden, zaken- of vacantiereizen zóó in dat men in ieder geval op dien dag zijn stem kan uitbrengen. Gemakshalve volge onderstaand 'n lijstje van de verkiezingsdagen in de verschillende Provin cies. Groningen 17 April. Friesland 17 April. Dren te 16 April. Overijsel 16 April. Gelderland 26 April. Utrecht 17 April. Noord-Holland 17 April. Zuid-Holland 17 April. Zeeland 17 April. Noord-Brabant 17 April. Limburg 17 April. In de groote zaal van den Dierentuin te 's Gra venhage werd j.l. Zondagavond een jubileum avond gegeven bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van den Kath. Radio Omroep. Ondanks het door den sneeuwval zeer ongunstige weer, was de zaal dezen avond tot den uitersten hoek bezet. Een feestelijke versiering met palmen en kleu rige decoraties omgaf 't vaandel van „Vox Cla- mantis". de Haagsche afdeeling van den K.R.O., die dezen avond georganiseerd had. Verschillen de geestelijken en autoriteiten woonden deze jubileum-uitvoering bij, waaraan de K. R. O.- boys onder leiding van Piet Lustenhouwer mee werkten. benevens het humoristische tweetal Tholen en Van Lier. De voorzitter van „Vox Clamantis", de heer K. Grijpink heeft den avond geopend met een woord van welkom, waarbij hij in het bijzonder den H.Eerw. heer J. M. v. d. Tuyn, Deken van den Haag, Pastoor Perquin, voorzitter van de K.R.O. en den heer Hellenbergh Hubar. Burge meester van Rijswijk en H.B.-lid van den K.R.O. begroette. Ook was een afgevaardigde van den Kath. Indischen Radio-Omroep tegenwoordig. Vervolgens werd door de bekende K. R. O.- boys een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma voorafgegaan door het „K. R. 0.-jaar"-lied. Nadat Tholen en van Lier een gedeelte van hun repertoire hadden uitgevoerd, hield Pastoor Perquin een feestrede, waarin hij de ontwik keling van den K. R. O. in de afgeloopen tien jaar de revue liet passeeren en aangaf hoe men hem kan bedenken. Ook na de pauze wist het K. R. O.-ensemble met Tholen en van Lier het publiek op bijzon dere wijze te boeien, waartoe verschillende solonummers veel bijdroegen. Na het officieele gedeelte van den avond bleven de aanwezigen nog eenigen tijd in gezelligen kring bijeen. Nader wordt bericht, dat de uit het Saarge- bied terugkeerende Nederlandsche troepen Za terdagavond om 8 uur 8 m. aan het Maasstation te Rotterdam worden verwacht. De manschappen van de motorbrigade reizen met denzelfden trein door naar Haarlem. Den tienden Januari brak des middags brand uit in hotel „Centraal" te Bilthoven. Door in tensief optreden van de brandweer kon voor komen worden, dat het geheele gebouw tot den grond toe afbrandde. Bij het onderzoek bleek, dat men met een geval van brandstichting te doen had. oo ontdekte men onder meer in het café een biervat met benziene gevuld, terwijl op de bovenverdieping drie vuurhaarden tegelijk werden aangetroffen. Het meubilair van een der kamers was met benzine overgoten, terwijl tusschen de dekens van een ledikant een electrische broodrooster lag, waarvan het snoer aan het stopcontact be vestigd was. Een en ander leidde tot de aanhouding van den 40-jarigen C. E„ makelaar-hotelhouder, die zich hedenmorgen voor de Utrechtsche recht bank had te verantwoorden wegens brandstich ting. Er was een psychiatrisch rapport van dr. van der Hoeven, die geen psychische afwijkin gen constateerde. Volgens het rclasseeringsrap- port stond E. niet erg gunstig bekend. De finan- cieele situatie van verdachte werd goed bevon den. Verdachte erkende, dat hij het hotel in brand had gestoken op de bovengenoemde wijze. De president, mr. van der Meulen vroeg aan E. of er gevaar was te duchten voor de in de nabijheid liggende perceelen. E. antwoordde, dat daar naar zijn meening geen gevaar voor was. De president deelde mede, dat het hotel op beurspolis was verzekerd voor 30.000.de inboedel voor 25.000.en de garage voor 25.00.Bankiersfirma Vlaer en Kol had een crediet hypotheek op het pand van 27.000. Als eenige getuige werd gehoord P. van IJsen- doom, adjunct-inspecteur van politie te Bilt. Getuige had de brand geconstateerd en na de blussching de sporen van brandstichting ont dekt. Niet voor alle omliggende perceelen was er gevaar. Er was dien dag bijna geen wind en de huizen zijn uit steen opgetrokken. Er liepen ge ruchten, dat verd, in financieelen nood ver keerde, maar daar was volgens getuige niets van gebleken. De verd., mr. ter Laan, vroeg of het een uit slaande brand was geweest. Get. van IJsendoorn antwoordde, dat de vlammen aan eene zijde van het hotel reeds naar buiten sloegen. De officier van Justitie, mr. Camphuis. merkte in zijn requisitoir op, dat verdachtte blijkbaar den brand niet stichtte wegens financieele moeilijkheden, doch omdat hij van t hotel af wilde zijn. De officier eischte wegens brandstichting een jaar en vier maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. ter Laan, vroeg zich af, of verd. op den middag van den brand zijn posi tieven wel bij elkaar had; m.a.w. of hij op dat oogenblik wel geheel toerekenbaar was. Het ls duidelijk, dat verd. het hotel in brand stak om zijn vrouw en zichzelf van de zorgen daarvoor te duchten was voor de omliggende perceelen. De dichtsbij liggende huizen waren bovendien eigendom van E. zoodat er geen gevaar was voor goederen, die aan anderen toebehoorden. PI. wees op de huiselijke omstandigheden van verd. en noemde nog andere motieven die tot de brandstichting leidden, zooals onaangenaam heden met het personeel en een procedure over den verkoop van het hotel. PI. concludeerde op Juridische gronden tot vrijspraak en verzocht, voor het geval de recht bank daar anders over mocht denken, om een geheel of gedeeltelijk voorwaardelijke veroor deeling. Een verzoek tot opheffing van de voorloopige hechtenis werd door de rechtbank niet inge willigd. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag 26 Februari a.s. (Ongecor rigeerd) De dame, die dezen Drief schreef, is geen uit zondering. Honderdduizenden hebben geleden zooals zij. En allen konden hun pijnen kwijt raken, indien ze slechts haar goede voorbeeld wilden volgen. „Twintig jaar lang werd ik gekweld door hoofdpijnen, duizeligheid en maagpijnen, zonder dat ik hiervoor eenige verlichting kon vinden. Sinds ik Kruschen Salts gebruik ben ik steeds vooruitgegaan en tegenwoordig heb ik nooit pijn. Ik gebruik nog steeds Kruschen Salts, er gaat geen morgen voorbij, dat ik ze niet inneem en dat houd ;k nu al 4 jaren vol." Mevr. J. G- te A. Kruschen vat altijd het kwaad bij den wortel aan. De oorzaak wordt weggenomen en die is bijna altijd constipatie. Maar Kruschen is geen enkelvoudig zout. Iedere „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts is een combinatie van 6 zouten en oefent een milde werking uit op verschillende, inwendige organen: spoort ze aan tot regelmatig werken en op een wijze, zooals de natuur dat heeft bestemd Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bji alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op ae flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han delsmaatschappij Amsterdam voorkomt. HUIZEN, 301.5 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foon 10.30 Morgendienst 11.00 Har moniumbespeling 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoon 1.00 Populaire be speling v. h. NCRV-orgel 2.00 Zangrecital 3.00 Concert 4.30'Gramofoon 5.00 Kinderuurtje 6.00 Landbouwhalfuurtje 7.00 Politieberichten en persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 7.15 „De strijd tegen de ontheiliging v. Gods heiligen Naam" 7.30 Gramofoon of „een kwar tiertje Radio-Reportage" 7.40 „Holland op Zee" 8.00 Vaz Dias 8.05 Gramofoon 8.15 De Arnhemsche orkestver. 10.30 Vaz Dias 10.3511.30 Gramofoon. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoon 9.30 Onze keuken 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Con tinubedrijven 12.00 Gramofoon 12.15 De Zonnekloppers 1.00 De Flierefluiters 2.15 Knipcursus 5.30 XX-ensemble 5.50 Gramofoon 6.05 De Flierefluiters 7.00 Sportuitzending 7.20 Gramofoon 8.00 Herhaling van SOS-berichten. Men vraagt en wij draaien.8.20 Cor Steyn, accordeon en Jan Vogel, piano 9.15 Vara- orkest 10.00 Vaz Dias 10.15 Eerste acte uit de operette „Surcouf" v. Plan- quette. Koor, solisten en orkest o. 1. V. La- bis 10.30 Orgelspel: Joh. Jong 11.00 12.00 Gramofoon. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramofoon 12.20 Lunchconcert door het Radio-Or kest o, 1. v. Henri Pensis. Stradella, ouv. Flotow. Brune ou Blonde, wals, Waldteufel. Narcisse. Nevln. La Fille du Régiment, Do nizetti. Slavische Dans, no. 6, Dvorak. Suite oriëntale, Fischer. Andalouse. De Taye. Rose-Marie, Friml 1.25 Gramofoonmu- ziek 6.50 Gevarieerd concert en dansmu ziek 8.00 Luxemburgsclie uitzending. Eenige Luxemburgsche chansons door Jean Eiffes. Kleng ower reng. Eiffes. Doktor- liddchen, uit de operette „Fuesmèndeg". Fescherliddchen, uit dezelfde operette. Mein Himmelreich, Goergen. Lidd vum Valet d' Chamb uit „De Kneckjang" 8.40 Gra- mofoonmuziek 9.00 Optreden van Batty Weber en Laurent Menager 9.05 Heruit zending van het Menager-Festival. Mede werkenden: Venant Pauké, zang. Victor Jaans, zang. Het Radio-Orkest o. 1. v. Henrl Pensis. Werken van Laurent Menager. 1. Concert-ouverture door Radio-Orkest. 2. Eng Tre'n. door Venant Pauké. Menuet, Andante en Finale uit Kwartet voor Orkest. Consolation, gezongen door Victor Jaans. Feestmarsch door het R. o. 11.05 Dans muziek van gramofoonplaten. BERLIJN, 356.7 M. 3.20 Het Omroep- kleinorkest - 5.50 Sonatenconcert 6.45 Volksliederenconcert 8.05 Citherver. 9.40 „Richard Wagner in Paris" 10.40 11.20 Gramofoon. BEROMÜNSTER, 539.6 M. 4.55 Gramo foon 6.50 „Boris Godounow", opera van Moussorgski. BOEDAPEST, 550.5 M. 5.50 Zigeuner kapel 7.20 Gramofoon 8.40 Zang 9.30 Planorecital 10.20 Jazzmuziek. BRUSSEL I, 483.9 M. 12.15 Ludo. Langlois' orkest 5.20 Het Salonorkest 6.20 Gramofoon 8.20 Het Radiosympho- nie-orkest 10.2011.20 Gramofoon. BRUSSEL II, 321.9 M. 12.17 Gramo foon 12.50 Salonorkest 1.502.20 Gra mofoon 5.15 L. Mortelmans-concert 6.05 Gramofoon 6.35 Vioolrecital 7.05 Gramofoon 8.20 Salonorkest 9.50 Or gelconcert 10.2011.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 11.20 Het Omroepkleinorkest 1.05 Gramo foon 5.20 Dansmuziek 6.20 Blaasmu ziek 8.05 Otto Kermbach's orkest 10.2011.20 Uit Amsterdam: Bont progr. (pianoduetten), Pierre Palla (orgel), de m.m.v. Han Beuker en Wouter Denijs A.V.R.O.-Girls en Kovacs Lajos en zijn orkest. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoon 12.05 Orgelspel 12.50 Charles Man ning's orkest 1.50 Orgelconcert 3.35 Het Sted. Orkest v. Bournemouth 5.05 Het John MacArthur kwintet 5.35 Het BBC- Dansorkest 8.05 Het BBC-symphonie- orkest 10.35 George Garay's Hong. Zi geunerorkest 11.2012.20 Dansmuziek 12.05 Televisie-uitzending. HAMBURG, 301,9 M. 10.50 Gramofoon 5.50 Gramofoon 6.20 Het Landesor- chester Nordmark 9.45 Concert 10.20 11.20 Het Nedersaksisch Symphonie-orkest KALUNDBORG, 2161 M. 11.20 Con cert uit Rest. ,,Rltz'' 2.20 Gramofoon 2.50 L. Preii's Instrumentaal Ensemble 9.35 Het Omroeporkest 10.2011.50 Donsmuziek. KEULEN, 455.9 M. Vera Monti-Honig- berger's kapel 12.35 Gramofoon 3.29 Het Werag-Kamerorkest 5.10 Concert 6.45 De Zes Vroolijke Zangers 9.4011.20 Willy Valentin's orkest. MILAAN, 368.6 M. 5.15, 6.05, 7.05 en 7.20 Gramofoon 8.05 Gramofoon 8.20 „La Flamma", opera v. Respighi. PARIJS, 1648 M. 7.05 Gramofoon 12.35 Het Goldy-orkest 8.20 „Kitege", opera v. Rimski-Korsakoff. PARIJS, 312.8 M. 12.252.20 Gramofoon 8.35 Zang 10.10 Concert 10.50—11.20 Gramofoon. ROME, 420.8 M. 4.25 Het Esperia-kwin- tet 5.15 Gramofoon 8.20 De Weensche Schubertbund. TOULOUSE, 328.9 M. 6.20 Symphonle- Concert 6.50 Populaire muziek. 7.05 Piano-recital. 7.30 Opera-fragmenten 7.50 Jachthoorn-recital 8.35 Populaire muziek 10.05 Weensche muziek 10.20 Operettebuziek 10.35 Klein-orkest 11.10 Populaire muziek. 11.35 Accordeonmuziek 11.50 Klankfilmfragmenten 12.10 Salon-orkest 12.3512.50 Operettemuziek. WEENEN, 506.8 M. 7.30 Orgelconcert 10.2010.50 Gramofoon. Onze redacteur, tijdelijk in Rome, schrijft ons vandaar uit: Uit eerste bron vernemen wij, dat binnen en kele dagen de publicatie kan worden tegemoet gezien van Pater Roothaan's brieven, verzameld en uitgegeven door Pater de Jonge S. J. uit Den Haag. Dit eerste deel bevat de correspondentie van Pater Roothaan van zijn jongelingsjaren tot zijn Generalaat toe (1829). Het eerste schrijven dateert van 1802 en is gericht tot een jongen vriend, die reeds als subdiaken stierf. Reeds in dezen brief, die op merkwaardige wijze bewaard bleef, ligt het heele karakter van den grooten Nederlandschen Jezuïet bloot. Gevoegd bij de officieele bescheiden zal dit boek, samen met een eveneens binnenkort te verwachten publicatie die de getuigenissen der tijdgenooten bevat, tot basis dienen aan het pro ces der Zaligverklaring van Pater Roothaan. Mgr. dr. Th. Breker, abt en apostolisch Pre- fekt van Jenki in Mandsjoerije, die geruimen tijd in ons land in het klooster Abtshoven te Munstergeleen vertoefde, is wederom naar zijn missiegebied via Amerika teruggekeerd. De Congregatie der Broeders van Huijbergen zal in het misisegebied van Borneo een nieuwe statie openen. Zij zullen te Bandjermasin de Hollandsch-Chineesche school van de Paters der H. Familie overnemen. Graaf Soyesjima, de Japansche gedelegeerde ter vergadering van het Internationaal Olym pisch Comité, die op 25 dezer te Oslo zal worden gehouden, is te Rome door Mussolini ontvangen, teneinde besprekingen te voeren over de in 1940 te houden Olympische spelen. De Japanners zouden gaarne zien, dat de spelen in hun land zouden worden gehouden, terwijl ook de Italianen er zeer veel prijs op zouden stellen, wanneer hun land ditmaal de eer te beurt zou vallen. Graaf Soyesjima zal als argumenten aan voeren, dat de huisvestingsmogelijkheden te Rome niet half zoo groot zullen zijn als te Tokio, dat in 1940 de 2600ste herdenkingsdag van de stichting van het Japansche Rijk zal worden, gevierd, dat de gemeenteraad van Tokio 100.000 pond st. heeft gevoteerd teneinde buitenlandsche athleten in de reiskosten tegemoet te komen, en tenslotte, dat Olympische spelen in het Oos ten de banden tusschen Oost en West nauwer zal aanhalen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de „Asahi" een enthousiast hoofdartikel bevat over de houding van Mussolini ten aanzien van de Olympische Spelen van 1940. Het blad drukt zijn bewon dering en dankbaarheid uit over het staatsman schap en de sportiviteit van den Duce. Hoewel de formeele beslissing is overgelaten aan de ver gadering van het Internationaal Olympisch Comité, welke op 25 Februari a.s. te Oslo plaats vindt, is het door de door Italië gedane con cessie zeker, dat de kwestie van de plaats der Olympische Spelen in 1940 ten gunste van To kio zal worden opgelost. Zonder twijfel is de houding van Mussolini sterk beïnvloed door de overweging, dat het in 1940 2600 jaar geleden is, dat het Japansche Rijk werd gesticht en dat in het Japansche volk het buitengewoon vurig verlangen leeft, de Twaalfde Olympische Spe len te Tokio te organiseeren. Het besluit van Mussolini beteekent ook een nieuwe erkenning van de internationale vorderingen van de Ja pansche athleten. De „Asahi" waarschuwt tegen een achterstelling van de Spelen bij de Wereld tentoonstelling, welke, naar verwacht wordt, te Tokio zal worden gehouden in hetzelfde jaar, en het spreekt zijn vertrouwen uit in de voorbe reiding, teneinde de Spelen tot een volkomen succes te maken. Naar wij vernemen is bij het secretariaat van den Nederlandschen Rugby Bond bericht bin nengekomen, dat de op Zondag 17 Februari a.s. te Antwerpen vastgestelde rugby-landenwed- striid BelgiëNederland in verband met ter reinmoeilijkheden in België geen doorgang kan vinden. Volgens een mededeeling van den Belgischen Rugby Bond heeft de Belgische Voetbal Bond zonder eenig voorafgaand bericht verboden dat de BelgiëHolland-rugbyontmoeting op het terrein van Beerschot zal worden gespeeld. Dit staat in verband met het weit, dat de Roode Duivels op genoemden Zondag een voetbalwed strijd spelen tegen D.F.C. Praag en hiervoor heeft men het terrein van de Royal Beerschot gekozen. Nadat de ontmoeting oorspronkelijk op 10 Februari was bepaald, heeft men dus thans voor de tweede maal den wedstrijd moe ten uitstellen. Voorloopig heeft men nu als nieuwen datum 31 Maart gesteld. De verdere resultaten van de Maandagavond gespeelde ontmoetingen luiden: Dames: FrankrijkIerland 30; Wales—Bel gië 30; NederlandVereenigde Staten 30; FrankrijkNederland 32; HongarijeV. S. 3—0. Heeren: JoegoslaviëLetland 51; Litauen Frankrijk 54; Polen—Zwitserland 50; TsjechoslowakijeNoord-Ierland 5—0; Polen— Wales 50; EngelandIndië 53; Letland België 5—0. De bekende Duitsche coureur Hans Stuck be vindt zich op het oogenblik in Italië. Hij zal gaan trainen op een nieuwen weg, welke vrij is van sneeuw en uitermate geschikt is voor het maken van proefritten. Het is de kaarsrechte weg van Brescia naar Bergamo, welke, naar verwacht wordt, voor de training zal worden vrijgegeven. Douwe Egberts Echte friesche Heeren-Baai en Baai -Tabak. Melange van rijpe tabakken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifi De Maandag verschenen depressie is snel die per geworden en naar Noorwegen getrokken, waar de barometer nog snel daalt, bij IJsland vertoont zich een minder diepe. De hooge drukking trok zich naar Spanje en de Alpen terug, zoodat Zuidwesten winden thans den dooi tot in Noord-Duitschland doen doordringen. In Noord-Zweden en Polen bleef de vorst nog streng, om de Alpen matig, op de Britsche Eilanden steeg de temperatuur gister avond tot bij de 10 graden Celsius, thans is zij weer iets gedaald. Krachtige winden waaien langs het kanaal, op de Noordzee en langs de Noorsche kust, in het midden van Frankrijk en Zuid-Duitschland is windstilte met mist. Het voortduren van de Westelijke winden zal overdag de temperatuur nog verder doen stij gen, maar tijdelijke opklaring des nachts kan het minimum weer nabij het vriespunt brengen. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Febr. 250 kg. AardapDelen Bevelanders 1.80, 21000 kg. Peen 1.30—1.50, 36000 kg. Roode kool 2.90—5.60, door schot 2.70—4.50. 80000 kg. Gele kool 1.00—1.50, doorschot 1.00—1.20, 90000 kg. Deensche Witte kool 0.801.40, doorschot 0.70—1.10, 20000 kg. Uien: Gele Uien 2.20—2.50, Grove 2.50—2.70, Gele Drielingen 1.00—1.20. BODEGRAVEN, 12 Febr. Kaasmarkt Aanvoer 124 wagens, 5486 stuks. Ie soort R.M. 18.00—20.00, 2e soort R.M. 16.00—17.00. Handel flauw. GRONINGEN, 12 Febr. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien: I 170.00—180.00, II 140.00—150.00; kalfvaarzen: I 140.00160.00, II 90.00110.00; stieren: I 4042 cent, II 3034 eent; slachtvee: I 48—50 eent, II 34—40 cent; vette kalveren: I 5456 cent, II 4446 cent. Vette schapen: I 16.00—19.00, II 12.00—14.00. Biggen per stuk 6.009.00, idem per wepk 1.001.20. Vette var kens: I 3133 cent, II 2729 cent, Zouters 31 32 cent. Aanvoer: 781 runderen, 1038 kalveren, 205 schapen, 484 varkens en 168 biggen. Marktverloop. Het kalf- en melkvee werd zeer traag en tegen lagere prijzen verhandeld. Ook in het slachtvee verliep de handel minder vlug. Afwijkende soorten lager. Stieren prijshoudend. Vette en nuchtere kalveren lager. Nuchtere kal veren bijna waardeloos. Zij werden verhandeld van 1.503.50. De handel in wolvee had, mede in verband met den kleinen aanvoer, een iets vlugger verloop. Vette varkens vrijwel prijs houdend, enkele brachten iets boven de notee ring op. Zouters iets goedkooper. Biggenhandel zeer langzaam. De levering aan de Veehouderij centrale bedroeg ruim 200 stuks. LEIDEN, 12 Febr. Veemarkt Aanvoer 235 varkens. 220 zware 0.350.36, 15 lichte 0.73. Handel tamelijk vlug. NOORD SCHARWOUDE, 12 Febr. 22600 kg. Uien 2.10—2.40, Groote Uien 2.502.70, 4900 kg. Peen 0.80—1.30, KI. Peen 0.70, 600 kg. Kroten 0.801.50, 157700 kg. Roode kool 2.8.06.10, door schot 2.30—5.20, 62200 kg. Gele kool 1.00—1.80, doorschot 1.001.40, 71200 kg. Deensche witte kool 0.801.50, doorschot 0.70—1.10. PURMEREND, 12 Febr. Kaas geen aanvoer. 378 kg. boter: melkboter 1.601.70, weiboter 1.40 per kg. 392 runderen: 160 vette koeien 5460 cent per kg., stug. 217 melk- en gelde- koeien 80.00—185.00 per stuk, handel stug. 15 stieren 3246 cent per kg., stug. 12 paarden 60.00—130.00 per stuk, stug. 49 vette kalveren 3050 cent per kg., stug. 685 nuchtere kalveren 2.008.00, stug. fokkalveren 8.0012.00 per stuk, matig. 216 vette varkens 34—36 ct. per kg., handel matig, 70 magere varkens 1528 per stuk, han del stug, 158 biggen 7—12 per stuk, handel stug, 1024 schapen 6—19 per stuk, handel ma tig, 9 bokken 28 per stuk, handel matig, piep kuikens 0.65—0.72,5 per kg., kipeieren 2.50 tot 3.per 100 stuks, eendeieren 2.20 per 100 st., oude kippen en hanen 2540 ct. per kg., een den 3065 ct. per stuk, konijnen 0.301.70 per stuk, duiven 40 ct. per paar. PURMEREND, 12 Febr. Kaasbeurs. Aan voer 17 stapels, wegende 22.000 kg. Prijs 15.50. Handel matig. ROTTERDAM, 12 Febr. Veemarkt. Totaal- aanvoer 4159 stuks: 209 paarden, 872 magere runderen, 792 vette runderen, 175 vette kalveren, 87 graskalveren, 1745 nuchtere kalveren, 227 schapen en lammeren, 12 varkens, 40 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 5456 47- - 50 3138 cent, vette ossen 4750 44—45 3840 cent, stieren 4550 42—44 3840 cent, vette kalveren 7580 6065 4050 cent, schapen 37 3330 cent, lammeren 393430 cent, gras kalveren 444035 cent, nuchtere kalveren 21 15 cent, slachtpaarden 383329 cent. Prijzen per stuk: schapen 16.00128, lammeren 11.09 97, nuchtere slachtkalveren 5.004.504, nuchtere fokkalveren 14.00106, slachtpaar den 155.0011580, werkpaarden 225.00—145— 85, hitten 90.00—70—60, stieren 240.00—190—140. kalfkoeien 220.00175125, melkkoeien 215.00— 170—120, vaarzen 120.00—90—70. Marktoverzicht. Vette koeien en ossen aan voer als vorige week, handel kalm, prijzen als gisteren, prima koe 5860, prima os 5558. Stieren, aanvoer als vorige week, handel iets williger, prijzen onveranderd. Vette kalveren aanvoer iets korter, handel vlugger, prijzen als gisteren, prima tot 90. Schapen en lammeren aanvoer als vorige week, handel vlugger, prij zen als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalve ren aanvoer groot, handel traag, prijzen iets lager. Paarden aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen iets lager. Kalf- en melkkoeien aanvoer ruimer, handel iets vlugger, prijzen stijver. Vaarzen en pinken aanvoer iets korter, handel kalm, prijzen onveranderd. Graskalveren aanvoer, handel willig, prijzen voor de slacht iets stijver. Door de C. R. C. werden pl.m. 140 dieren uit de vracht genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6