Nieuwe wrijving tusschen Italië en Abessynië Tegen een riviertolheffing Xieuwe Onverandei Hedy Pfundmayr De schorsing van de C.H.V. INTIMIDATIE VAN ROME? PROTESTEN TE GRAVE DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 Japan op dJn achter- grond Wapenhandel in ons land? Honderden liefhebbers t Rede Th. F. M. Schaep- man Vlammenzee te Vaassen „To^sa Voor het Nederlanderschap UIT DE R. K. STAATSPARTIJ De afdeelingr Swalmen is thans record-houdster Hongaarsche onderscheiding MILLIOENENZAAK Proces om de nalatenschap van Oene van Tyen „RECHT DOOR ZEE" De uitgever staat terecht wegens beleediging DE VERHOOGDE ENGELSCHE INVOERRECHTEN En de gevolgen voor de tulpenkweekers MR. G. VISSERING 1 Maart zeventig jaar Naar aanleiding van de groote Holland-tournée der bekende Weensche kunstenares H< Verzet tegen de plannen der regee ring ten aanzien van tolheffing over onze groote rivieren, o.a. voor de Maasstuw- brug te Grave Motie NIEUW-MALTHUSIAANSCHE BOND Het verspreiden van circulaires .GEZELSCHAPSREIS' Drie autobussen bij Groningen in beslag genomen EEN GEWAAGDE ZAAK Diefstal per vrachtauto HOFBERICHT DE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER Het standpunt van het bestuur Twee magazijnen uitgebrand NOTARIS GESCHORST Door zijn nalatigheid was testament ongeldig DE GASVERGIFTIGING IN DEN HAAG Toestand van de vrouw vrij gunstig TWEE AUTO'S GEBOTST Vier lichtgewonden Noodlanding te Son 22'li ct P BÜ de oase Oeal-Oeal heeft zich 'n nieuw bloedig incident voorgedaan tusschen Abes- synische stammen en Italiaansche troe pen, waarbij enkele Abessyniërs en Italiaansche inlandsche militairen het leven hebben moeten laten. De voorafgegane conflicten, welke niet by den Volkenbond aanhangig zijn gemaakt, omdat deze, naar het heette, door recht- streeksche onderhandelingen zouden worden opgelost, waren nog niet op een beide partyen bevredigende wijze geliquideerd, zoodat de reeds vry précaire toestand door de jongste ge beurtenissen aanmerkeiyk is verscherpt. Vol gens de officieele Abessynische lezing moeten de eerste botsingen by Oeal-Oeal worden toe geschreven aan het aanvallend optreden van Italiaansche koloniale troepen, die de Britsch- Abessynische grenscommissie overvielen op Abessynisch territoir. De Engelsche leden dier commissie trokken zich onmiddellük terug, ter- tvyi het Abessynische escorte zich met de wa pens in de hand verdedigde. Van Italiaansche zijde werd echter beweerd, dat Oeal-Oeal „oü het Italiaansohe grondgebied behoort en dat dus de Italiaansche troepen met recht en re den de Abessyniërs poogden te verdrijven. Ita lië eischte genoegdoening en schadeloosstelling Van Abessynië, en wenschte niet in te gaan op de door Abessyilë voorgestelde arbitrage, daar het hier een binnenlandsche aangelegenheid Zou betreffen. Na de eerste incidenten met Ita lië deed zich een conflict tussohen Frankryk ®n Abessynië voor. Hoewel dit incident den in druk maakte van een poging om Italië, dat met ï'rankryk te Rome tot een regeling der kolo niale questies was gekomen, moreelen rugge steun te verleenen, had het toch geen merkbare gevolgen van beteekenis. Het nieuwe gevecht by Oeal-Oeal wordt door Abessynië gekarak teriseerd als een locaal geval, waarvoor eeni- ge oorlogszuchtige Abessynische stammen, welke biet instemmen met de pogingen van Addis Abeba om met Italië een vergelijk te treffen. Uitsluitend verantwoordeiyk moeten worden gesteld. Italië neemt de quaestie echter hoog °P. Er worden lichtingen opgeroepen en gereed gehouden om naar Afrika te worden gedirigeerd en zelfs zou er sprake zijn van het zenden van 'n •ttaliaansch ultimatum aan Addis Abeba. Italië Ml eens en voor altyd verdere grensincidenten onmogelijk maken. Zoowel de toon van veront waardiging, welken Italië aanslaat, als de mili taire toebereidselen, welke het treft, ïyken ech ter meer de bedoeling te hebben Abessynië te thtimideeren dan wel een oorlog te ontketenen Italië is niet erg gebrand op de economische gevolgen van een openiyken oorlog, al wenscht het zich dan ook niet de Abessynische kaas van het koloniale brood te laten eten door Japan oowel Engeland als Frankryk als Italië y hebben groote koloniale belangen rondom Abessynië, maar Italië toch de meest di- Mcte. Om deze beter te kunnen verdedigen ®n bevestigen, heeft Mussolini onlangs een reor ganisatie doorgevoerd, waarby de Noord-Afri- haansche bezittingen onder de macht van gou- Verneur Balbo zyn samengevoegd en de Oost- Afrikaansche onder den oud-minister van ko loniën, Bono, die tot hoogen commissaris werd benoemd, zyn gesteld, terwyi Mussolini zelf de Portefeuille van koloniën ter hand nam. Italië heeft sinds lang grooten invloed in Abessynië Uitgeoefend, doch den laatsten tyd schynt Kei- Mr Selassi zyn donker gelaat van het Westen en het Noorden te hebben afgewend naar het bosten, waar de Japansche zon aan de verre him ryzende is, Japanners hebben in Abessynië Een correspondent yan „Paris Midi" zegt, te ^otterdam bij de Katendrechtsche Haven den aankoop van duizend automatische revolvers en een machinegeweer bedisseld te hebben. Hy ibeent daar een centrum van den sluikhandel jb wapenen ontdekt en aldus bewezen te heb ben, dat de aanstichters van burgeroorlogen in Alle landen tegen een prysje de meest moord dadige wapenen kunnen koopen. Al eenige dagen was hij, naar de Parijsche Correspondent van de ,.N. R. Crt." verder aan do „Paris Midi" ontleent, met een handelaar in besprek. Zijn bedoeling was, zich van de pry- te .vergewissen. Die party revolvers heette, C'geniyk voor Zuid-Amerika bestemd, zy kost en 3.25 per stuk en by elke doos was een doos met 25 kogels. De verkooper onttrok zich tenslotte aan recht stee ksch overleg en een caféhouder, die zyn bemiddeling verleende, deed alsof hy mets be greep van de „sigaretten"-zaak. Die handelaar atond als Max bekend en leverancier van ba- banenbooten. De helft moest by de bestelling ab de rest bij de aflevering in Frankrijk betaald gorden. Op de Wilhelminakade, des avonds om daif tien, werden zij het over den prys eens Het machinegeweer was van Duitsch maaksel. concessies verkregen voor het aanleggen en ex- ploiteeren van katoenplantages en de Japan- sche nederzettingen, welke daarvan het gevolg zyn, worden door Italië beschouwd als een ge vaarlijke voorpost van het Japansche pan-Azia- tisme, whartegen Mussolini evenals generaal Smuts heeft gewaarschuwd als tegen een gansch het Westen bedreigend gevaar. By de overeen komst van Rome heeft Italië aandeel gekregen in den Franschen spoorweg van Djiboeti naar de Abessynische hoofdstad Addis Abeba en een strook kustgebied met een eiland in de Bab el Mandeb verworven, dat, ofschoon weinig be volkt, door zyn ligging van buitengewone be teekenis is in verband met den doorgang van de Roode Zee naar de golf van Aden en den Indi- schen Oceaan. Niet alleen voor Italië, maar ook in het by zonder voor Engeland moet het hoogst onaangenaam zijn, wanneer het Japan mocht gelukken vasten voet in Abessynië te krijgen, want daardoor zou de doortocht naar het Verre Oosten op den duur ernstig bedreigd kunnen worden. Dit alles vormt de achtergrond van de wryvingen. welke zich op het oogenblik met Abessynië voordoen en welke derhalve wei eens van een ongemeene importantie kunnen worden. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer no pens de ontwerpen van wet houdende natura lisatie van Water Wladimir Albrecht en 20 an deren, van Paul Blumenthal en 19 anderen, van Serge Awdejew en 18 anderen en van Wilhelm Droll en 18 anderen. Naar aanleiding van een bij verscheidene leden gerezen bedenking deelt de Minister van Justitie mede, dat honderden verzoeken nog op afdoening wachten. De negen-en-zeventig thans voorgedragenen maken een betrekkelyk gering deel uit van het geheel der gegadigden. Hierby moge in aanmerking worden genomen, dat na turalisatie van ingeburgerde vreemdelingen de eenheid en saamhoorigheid der bevolking be vordert. Ook leveren de verplichtige stortingen niet onbelangryke inkomsten op, zij het dat hiervan het een en ander verloren* gaat aan (onzichtbare) uitgaven voor het in deze tijden veelomvattend onderzoek. Nog steeds komen berichten binnen over de uitbreiding van het ledental der R. K. Staats party. Uit Swalmen (L.) vernamen wy, dat in den tyd van 15 November tot 1 Januari j.l. het ledental steeg van 243 tot 1378. Een vermeer dering dus met 1135 leden in anderhalve maand. De Zeereerw. heer Jongen, rustend pastoor deken te Echt, ontving de Hongaarsche herinne ringsmedaille 1914—1918: „Pro Deo et Patria". Het geschil over de millioenen-erfenis van Oene van Tyen te Beetsterzwaag, die al zyn be zittingen aan zyn huisdokter dr. J. L. Ton- ckens vermaakte, is thans in een nieuw sta dium gekomen, aldus bericht de „Telegraaf". Een der afstammelingen van den erflater, de heer O. Rosema te Heerlerheide, heeft ver schillende nakomelingen van de familie T., wonende te Groningen, Den Haag, Leiden, Alkmaar, Arnhem en Delft tegen 28 Februari a.s. laten dagvaarden voor de rechtbank te Leeuwarden. In de dagvaarding wordt o.m. ge zegd, dat de erflater ten tyde van het opma ken van het testament geesteiyk niet normaal was, en niet toerekeningsvatbaar yoor hetgeen hy deed, hetgeen gegrond wordt op de feiten dat hy jarenlang, ook in 1859, uiterst schuw was, en zich alleen in gezelschap van twee op passers die hem streng bewaakten, in het open baar vertoonde; voorts dat hy zich meermalen in het kippenhok verborgen hield, zelfs op den dag waarop net testament verleden werd; dat hij soms met goudgeld strooide, in zyn woon-' plaats en omgeving algemeen voor krankzin nig werd gehouden, en steeds bang was voor een hond zelfs indien er geen hond in zyn na bijheid was. Er wordt voorts in de dagvaarding op ge wezen, dat genoemde dr. T., die erfgenaam werd, de behandelende geneesheer van Oene van Tyen was, zoowel tydens het maken van het testament als by diens dood. Op deze gronden is eischer van oordeel, dat hij in het bezit gesteld dient te worden van de goederen die behoorden tot de nalatenschap van den heer van Tyen. Het te Kerkrade verschynend tydschrift „Recht door Zee" geniet in Zuid-Limburg een minder gunstige reputatie. By herhaling kwam het tot conflicten met de Justitie, daar te goe der naam en faam bekend staande autoriteiten in dit tydschrift beleedigd werden. Onlangs wer den zelfs de persen der drukkerij in beslag ge nomen. Maandag stond voor de Maastrichtsche Recht bank de drukker-uitgever van het genoemde tydschrift, P. M. H. H. W. uit Kerkrade te recht. In een tweetal dagvaardingen waren hem beleedigingen door publicatie in gemeld tydschrift ten laste gelegd ten opzichte van den burgemeester van Ey gelshoven en Hoensbroek, den heer J. H. M. en den voormaligen burge meester van Schinveld, den heer P. J. B. Verdachte verklaarde voor de Rechtbank, dat beide artikelen niet van zijn hand afkomstig, waren, terwyl het blad niet meer door hem werd uitgegeven, doch strydblad was van het Nationaal Front. Het tydschrift werd wel op zyn drukkery gedrukt. Het O. M. eischte tegen verdachte tweemaal drie maanden gevangenisstraf. De Rechtbank zal 25 Februari a.s. uitspraak doen. Thans is men op vele plaatsen in Friesland bezig met het repelen van vlas, hetgeen in de z.g. dorschkamer der groote boerderijen geschiedt In verband met de verhooging van de En gelsche invoerrechten op tulpen, waardoor de kweekers en exporteurs opnieuw in sterke mate geaupeerd zyn. heeft het bestuur der Coöp. Centr. Westlandsche Bloemenveiling, gevestigd te Honselersdyk, en vertegenwoordigers van andere organisaties een bespreking gevoerd met den Regeeringscommissaris voor- den Tuinbouw, ten einde te trachten in de moeiiykheden eenigszins tegemoet te komen. By de besprekingen bleek evenwel, dat onze regeering ten dien aanzien geen toezeggingen kon doen; reeds eerder is getracht de verhoo ging der invoerrechten te ontgaan. De export van tulpen is nu vrywel stilgelegd en dat heeft op de pryzen voor dit product wel invloed doen gelden. Mr. G. Vissering, oud-president van de Ne- derlandsche Bank, zal op 1 Maart ajs. den ae- ventigjarigen leeftyd bereiken. Naar wy vernemen zal er dien dag des mid dags gelegenheid bestaan den jubilaris te zynen huize te Bloemendaal te complimenteeren. Hofrat Max Springer, professor der Staats- akademie ftir Musik und darstellende Kunst in Weenen, schryft ons: Hedy Pfundmayr behoort tot de eerste sterren van het oud-beroemde ballet van de Weensche Staatsopera en haar kunst munt uit door alle goede hoedanigheden dezer school, die haar tra ditie afleidt uit den grooten tyd der hof-ballec- kunst, die nog den geest van het rococo ademde. Het was de uitdrukking en vorm van een tyd- perk, toen de danskunst haar impulsen putte uit gratie, beminnelykheid, charme, en haar bevre diging vond in het geluksgevoel van rhythmisch doorleven. Het spreekt van zelf, dat deze kunst niet in de schabionen van vroegere eeuwen is biy- ven steken, maar in techniek, styl en costuurn geweldig is vooruitgegaan. Men moet dus niet alleen denken aan een dansen op de teenen, aan balletteusen-rokjes, aan enkele passen van de solodansers en evoluties van het corps de ballet, aan uiterlyke pracht en praal. Deze oude kunst heeft in de laatste tientallen jaren een aan- merkelyke vergeestelyking ondergaan. Uit deze hoogstaande dans-cultuur ontving Hedy Pfundmayr haar eerste aansporingen. Reeds jong kwam ze aan de Weensche Staats, opera, waar ze na twee jaar tot coryphee en spoedig daarop tot aolo-danseres avanceerde. Wegens het toenmalige gebrek aan mimische talenten in het ensemble werd haar in de eer ste plaats de uitbeelding van de meest ver schillende rollen door dans en mimiek opge dragen. Haar levendige phantasie schiep hier voor steeds weer de vereischte uitdrukking. Dit beantwoordde aan haar sterk ontwikkeld gevoel voor den individueelen, scheppenden dans; dit gevoel was ook door haar eerste leeraren, Karl Raimund en balletmeester Hasereiter, ontwik keld. Zoo werd ze in een natuUrlyke, harmoni sche ontwikkeling naar den bodem van den modernen uitdrukkingsdans geleid en ook op dit gebied verwierf ze een representatieve positie. Ze richtte een eigen school op; de begaafd ste en rijpste bezoekers hiervan vormen de kern van haar groep en hebben den roem van hun meesteres op verschillende buitenlandsche tournées de wereld ingedragen. Hedy Pfundmayr is dus een van de zeldzame verschyningen, die zich èn op het gebied van het oude klassieke ballet èn op dat van den modernen uitdruk kingsdans thuis voelen. Ze beheerscht dus vol komen de danskunst in haar universaliteit, prar- tisch zoowel als theoretisch, wat haar byzon- dere plaats in de danskunst verklaart. Hedy Pfundmayr heeft tot nu toe aan alle aan biedingen voor een bestendige werkzaamheid in het buitenland weerstaan. Ze hangt aan haar vaderland, aan Weenen, en, van echte vader landsliefde bezield, wil ze op haar manier het buitenland met Oostenryksche cultuur ver trouwd maken. Dat is ook het doel van haar tournée in Holland. et vervoer zou te water moeten geschieden. Zooals bekend is door de Regeering by de Tweede Kamer der Staten-Generaal een wets ontwerp ingediend onder den naam van „Tol heffing op de bruggen over de groote rivieren". Dit wetsontwerp heeft ten doel een concessie tot tolheffing op zeven bestaande en elf nog te bouwen bruggen te verleenen aan de Naamlooze Vennootschap „Nederlandsche Bruggen-Exploi- tatie Maatschappij" te Amsterdam. Wordt dit wetsontwerp tot wet verheven, dan zal ook de groote Maasstuwbrug te Grave met tol worden belast. Hiertegen is op initiatief van burgemeester en wethouders van Grave een openbare protest vergadering gehouden te Grave, waar het lid der Tweede Kamer, de hoogedelgestrenge heer Th. F. M. Schaepman, in de groote zaal der socië teit ..Tot Nut en Vermaak" als spreker optrad met het onderwerp: „Tolheffing op de bruggen over de groote rivieren". Er was groote belangstelling voor deze pro- testbyeenkomst, die door burgemeester Ficq van Grave werd geleid en door tal van vooraanstaan de personen werd by gewoond: burgemeesters van omliggende gemeenten, leden van Ged en Prov. Staten van Noord-Brabant, leden van de Kamer van Koophandel, van de K.NA.C. en den B.B N. e.a. Burgemeester Ficq opende de vergadering en verwelkomde de aanwezigen. Hy stelde het be lang der zaak scherp op den voorgrond en ver heugde zich erover, dat een man als het Tweede Kamer-lid de heer Schaepman zich dit groote belang heeft aangetrokken. Door luid applaus begroet nam de heer Th. F. M. Schaepman het woord om in een klemmend en gloedvol betoog het groote belang uiteen te zetten van de afweer der dreigende tolheffing over onze groote rivieren, zoowel voor heel het land als voor deze streek. Reeds vanaf 1932 is de zaak aan de orde, maar thans heeft de regeering ineens haast er bij. Uitvoerig schetste de redenaar de geschiedenis van het betreffende wetsontwerp. En helder stel de hy in het licht welke enorme belangen erby betrokken zyn voor het land in het algemeen en voor Brabant, voor Grave in het byzonder. Het opruimen van allerlei tolbarrières uit vervlogen tyden was voor enkele jaren aan de orde van den dag. En men durfde er niet aan, tolbarrières te heffen en Noord en Zuid te scheiden. En toen gold het alleen den versnel den bruggenbouw van vier bruggen by Rotter dam, Dordrecht, Moerdyk en Hendrik-Ido-Am- bacht. De bestaande veren zouden door brug gen worden vervangen. Inplaats van het be staande veergeld zou een lagere brugtol wor den geheven. Daarover viel te praten. Het be drag werd minder en kwam in de plaats van het veergeld. Maar wat de regeering nu wil, is een achter uitgang, is heel iets anders. Immers, Indien het aangevochten wetsontwerp aangenomen wordt, zal er ook tol geheven worden op bruggen, die tot dusver geheel tolvrij waren. Zoo o.a. de bruggen bij Grave en Heusden. Het oude wetsontwerp is in 1933 door de re geering ingetrokken. Er bleken toen allerlei be zwaren tegen te bestaan. Maar die bezwaren bestaan nog en wel in veel grooteren omvang tegen het nieuwe wetsontwerp. Op klare, duidelijke, overzichtelyke wyze zette de heer Schaepman vervolgens uiteen oen aard van het wetsontwerp en de wyze, waarop het zal moeten worden uitgevoerd. Het zal een onbillijkheid en grooten last opleggen aan velen. Het zal nieuwe obstakels vormen tusschen dee- len van hetzelfde land, tusschen Zuid en Noord. Wie het meest gebaat is met de voor ons lig gende plannen is de minister van Financiën. Want indien het wetsontwerp wet wordt, krygt hy de beschikking over vyftig millioen gulden ter vermindering van de vlottende schuld. Met kracht en klem waarschuwde de heer Schaepman tegen het wetsontwerp. Er wordt een nieuwe last weer gelegd op de expedities, op tal van bedrijven, niet het minst op de industrieën in het Zuiden des lands. De industrieelen in het Zuiden zullen weer als 't ware worden aangewezen op Belgische havens om hun goederen te verzenden. De rede van den heer Schaepman vond groo- t— bijval. Meermalen brak een spontaan ap plaus los en aan het einde groeide dit applaus aan tot een enorm bewijs van aller instemming. De voorzitter deed nu voorlezing van een mo tie, die werd voorgesteld, waarin krachtig stel ling werd genomen tegen de plannen der regee ring ten aanzien der voorgenomen tolheffing. In dezè motie, die met algemeene stemmen werd aangenomen, protesteerde deze openbare vergadering tegen deze dreigende tolheffing. De byeenkomst had een schitterend verloop en was een flauw bewys hoevelen en hoeveier belangen zich tegen het wetsontwerp keeren. De bewoners van dit mooie land zullen de bekoring van de Oostenrijksche volksdansen en drachten van Weensche walsen en melo dieën onvervalscht leeren kennen; ze zullen dan lust krijgen Oostenrijk te bezoeken, om uit eigen aanschouwing een oordeel te vormen over cultuur, landschap, bewoners en gast- vryheid van dit land. Het zal voor de Hollanders met hun uitge sproken zin voor volksdom wel byzonder inte ressant zijn, ook oude Oostenrijksche volksdan sen: „Perchten"- en zwaarddansen in oorsprop- kelyke Tiroler dracht te zien, of ook oud-Ween- sche „Heurigen"-tafereelen, echt Weensche ty pen, gedragen door de melodieën van bekende Weensche walsen en liederen, of ook een echt klassiek ballet, volmaakt uitgevoerd, op zich te laten inwerken. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, nam Maandag conclusie in de zaak van mej. H. te Amsterdam, die door de recht bank aldaar terzake van het verspreiden van circulaires van den Nieuw Malth. Bond is ver oordeeld tot 75 gulden boete. Mr. Berger concludeerde tot gedeeltciyk niet- ontvankelijkverklaring, gedeeltelijk verwerping van het beroep. Arrest 11 Maart. De Groningsche motorpolitie heeft Maandag op den Frieschen straatweg beslag gelegd op een autobus, die onderweg was naar Amsterdam via den afsluitdyk, en voorts op den Verleng den Heerenweg twee autocars aangehouden, die Utrecht als bestemming hadden. De passagiers reisden op een kaart, die aan gaf, dat zy tot een gezelschap behoorden, dat voor deze reis de bus had afgehuurd. Voorheen was er door het zestal, dat Maan dag voor de Maastrichtsche Rechtbank terecht stond, gesmokkeld terwille van de goedkoope boter. Men had echter spoedig een betere ma nier gevonden. In den nacht van 4 op 5 Januari liet de verdachte J. H. K. zich door een lucht koker naar beneden zakken in de magazijnen van de firma de Gruyter te Heerlen, laadde in den grooten bestelauto 950 K.G. boter en een groote hoeveelheid grutterswaren, waarschuwde zyn kornuiten en reed vervolgens in het holle van den nacht met zijn vracht naar Waubach, waar alles werd geborgen in een steenoven. Men liet den vrachtauto vervolgens op eigen ge wicht een hellenden weg afryden en keek er niet verder naar om. Terzake van dit brutale stukje eischte het O. M. tegen J. H. K. twee jaar, tegen M. H. K. en H. J. H. elk drie maanden en tegen J. H. H. K. twee maanden gevangenisstraf. Als verdacht van heling der goederen stonden terecht de slager J. J. E. en de vrachtrijder J. H. H. E., beiden uit Ubach over Worms, tegen wie ieder acht maanden gevangenisstraf werd geëischt. Waar opzettelyke heling volgens den verdedi ger, Mr. van Breukeleh, niet of moeilijk bewys- baar is, vroeg de verdediger de invrijheidstel ling van beiden, welke invrijheidstelling door de rechtbank werd bevolen. Uitspraak 25 Februari a.s. Maandagochtend bracht H. M. de Koningin, vergezeld door de Prinses van Erbach, een be zoek aan de Nederlandsche Kunstweefschool, teneinde het gobelin, dat voor H. M. wordt ge maakt, te bezichtigen. H. M. werd ontvangen door mevrouw W. Laman Trip—Nolen en jonk- vrouwe F. Six. De vele gelukwenschen uit alle kringen uit het binnen- en buitenland ter gelegenheid van den 76sten verjaardag van ex-Keizer Wilhelm II geeft de administratie van het voorm. reg. Prui sische Koningshuis aanleiding de volgende me- dedeeling bekend te maken: „De buitengewoon groote belangstelling in den 76sten verjaardag van Zyne Majesteit den Kei zer maakt de afzonderlyke beantwoording van alle gelukwenschen onmogelijk. Dientengevolge wordt de harteiyke dank van zyne Majesteit voor de vele blijken van medeleven langs dezen weg ter kennis gebracht." Het bestuur van de Coöp. Handelsvereeniging N. C. B. verzocht ons plaatsing van het vol gende: In verband met een communiqué van het Nederlandsch Correspondentiebureau werd ons van verschillende zijden om inlichtingen ge vraagd. Door sommige bladen werden commentaren gegeven, Waartegen wy moeten opkomen. Wy meenen de pers en de publieke opinie te mogen verzoeken nog eenig geduld te willen oefenen, totdat het onderzoek is beëindigd en wy in staat zyn de juiste gegevens te verstrek ken. Öndertusschen is ons oordeel omtrent den aard der ons bekende afwyking van de voor schriften nog niet gewyzigd. Wy herhalen onze toezegging, dat wy om trent deze aangelegenheid de meest uitvoerige mededeelingen zullen doen, zoodra wy daartoe in staat zyn. Tot zoolang nemen wy ons voor op be richten of artikelen in de bladen niet meer te reageeren. Veghel, 11 Februari 1935. M. Cox, Voorzitter. H. M. WELLEN, Secretaris. J. P. VAN DAL, Gees tel. Adviseur. Hedennacht om drie uur is brand uitgebro ken in de mag&zynen van de constructie-werk plaats Handel en Nyverheid „De Wulfter" van de firma J. v. Ryssen aan den Deventerweg te Vaassen. Door den grooten vooraad brandbaar mate riaal breidde de brand zich in 'n ommezien over twee magazynen uit. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was kon zy tegen de vlam menzee niets uitrichten. De magazynen brand den totaal uit. De oorzaak van den brand is vermoedelyk kortsluiting. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. BATAVIA, 12 Febr. (Aneta.) In verband met het niet in acht nemen van bepaalde formali teiten by het opmaken van een testament voor een cliënt, waardoor na het overlijden dit tes tament nietig bleek te zyn. schorste de Raad van Justitie te Batavia den notaris te Soeka- boemi L. L. H. R. Scipio Blüme, voor den tijd van drie maanden. In verband met het geval van gasverstikking in een der hofjeswoningen in de Nieuwe Laan tjes te Scheveningen, kan worden gemeld, dat de toestand van de bejaarde vrouw v. <L Z. hedenochtend naar omstandigheden vry gunstig was. Maandagavond zyn te Apeldoorn op den Amersfoortschèweg ter hoogte van de Langeberg twee auto's met elkaar in botsing gekomen. De auto's werden bestuurd door J. W. S. uit den Haag en W. P. uit Apeldoorn. De heer P. en drie inzittenden van zijn auto bekwamen lichte schaafwonden. Van den anderen auto kreeg niemand letsel. De beide auto's werden ernstig beschadigd. De aanryding moet te wyten zyn aan de wyze van chauffeeren van den 17-jarigen W. P. Te Son, by Eindhoven, landde een Duitsch sportvliegtuig, waarvan de bestuurder den weg was kwytgeraakt. Het vliegtuig Werd oehouden aan den grond gebracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9