HET LUCHTPACT VAN LONDEN EN BELGIË Rome eischt schadevergoeding van Abessinië I Het nieuws van heden SUCCES DER BELGISCHE DIPLOMATIE ALSMEDE EERBEWIJZEN AAN DE VLAG Koude in Spanje DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 13 FEBRUARI 1935 Ochtendblad Versterking van den vrede I HEERKENS THIJSSEN C° I I VERZEKERINGEN De verjaardag van de Pauskroning Laval hersteld Het Weer Ook de kosten spelen een rol De handelspolitiek van België De overstrooming in de Laurwegmij n BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19186 Zij heeft Frankrijk weer overtuigd van het belang der Engelsch- Fransch-Italiaansche vriendschap Nota overhandigd Schitterende plechtigheid in de Sixtijnsche kapel Zoo mogelijk zou Italië een oorlog met Abessinië willen vermijden WW. Besprekingen leveren allerwegen moeilijkhedenbehalve met Nederland Een slachtoffer geborgen Engelsche bemiddeling Parijsche bezorgdheid In 't volle leven WAT DE TONG STREELT (p*9 4) Het land heeft veel te lijden; een militaire reddingscolonne ingesneeuwd S3 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Brusselschen correspondent) Verscheidene Londensche bladen hebben dus geschreven dat het ini tiatief om een luchtpact te sluiten, uitgaat van de Belgische regeering. Deze ijverde reeds een heelen tijd voor een soortgelijk ontwerp-lucht- pact, met de bedoeling het Locarno- pact steviger te maken en de Eastern Daily Express" schrijft uitdrukkelijk, dat dit ontwerp niet van Engelsche, noch van Fransche, maar van Belgische zijde afkomstig is. Dit bevestigt wat wij hier onmid dellijk na de Fransch-Engelsche overeenkomst van Londen hebben gemeld: n.l. dat men te Brussel de overeenkomst van Londen in zeke ren zin meende te mogen beschou wen als een succes van de Belgische diplomatie. Om de omstandigheden hiervan te begrijpen moet men zich het geruchtmakend initiatief herinneren van den vroegeren Eersten Minister Graaf de Broqueville, die op 7 Maart 1934 in den Belgischen Senaat een rede hield, welke op hef maakte. 'tWas in de periode toen Baxthou het beleid van de buitenlandsche zaken te Barijs in handen had en de Fransche koers zoo grondig werd gewijzigd. Steeds verder verwij derde Parijs 'zich van de Engelsche en Italiaan- sche vriendschap sedert de nieuwe relaties met Sovjet-Rusland werden aangeknoopt. Brussel zag hierin een uiteenvallen van den driehoek Van Locarno en een bedreiging met verlies van de werkelijke garantiën, de promessen van we- derzijdschen bijstand in het Locarno-pact be treffende de Rijngrens aan België gegeven. Brussel zag tévens met leede oogen hoe Frank- i'ijks buitenlandsche politiek er op gesteld was, door een machtige alliantie met Rusland, de vijandschap tegenover Berlijn te verscherpen. Het failliet van de ontwapeningsconferentie van Genève bracht mee dat de wedloop in de be wapening nog versnelde. België vreesde, dat het einde hiervan onaf- Wendbaar de oorlog zou wezen, en zag meer reëele waarde voor handhaving van vrede in Europa, in een overeenkomst van Frankrijk met Duitschland dan in een machtsalliantie van Frankrijk met Rusland, welke Duitschland, zoo redeneerde men te Brussel, nog meer tot her bewapening op groote schaal zou prikkelen. Waarom niet liever met Duitschland praten over beperking van zijn bewapening, en een internationale conventie hieromtrent sluiten, ha erkenning van het feit dat een gevoel van Waardigheid een groote natie als Duitschland moest dwingen tot zekere weerbaarheid en van het feit dat militaire bepalingen als deze van het verdrag van Versailles, niet ten allen tijde kunnen worden staande gehouden tegenover Duitschland? Graaf de Broqueville was de eenige Europee- sche premier yan 1914, die nog ergens aan het bewind was en daarenboven een zeer ervaren tacticus, maar ditmaal zei hij de zaken vierkant, Precies, en zakelijk. De Broqueville had trou wens allengs een diepen afkeer gekregen van de Fransche loslippigheid en van de onzakelijk heid en lichtvaardigheid der Fransche buiten landsche politiek. Toen hij zijn groote Senaats rede hield, was zijn eerste oogmerk destructief in te gaan tegen de tendenzen, welke toen te Parijs aan den dag traden en de voorbereidin gen van de diplomatie (en van de internatio nale sociaal-democratie) tot het „aanvaard baar maken" van een onvermijdelijk geachten Preventieven oorlog in het openbaar aan de kaak te stellen. De heer De Broqueville verklapte in Vollen Belgischen Senaat dat Frankrijk er, te genover de Duitsche herbewapening, aan dacht toepassing te vragen van den juridischen maatregel in art. 213 van het verdrag van Ver sailles voorzien, n.l. het zoogezegd investigatie- Bij de luchtafwcer-oefeningen te Parijs werd ook een electrische brandbom ver toond, welke een hitte van ongeveer 2000 graden kan ontwikkelen recht en daar noch Duitschland, noch Enge land, noch Italië in het toepassen van dit recht op onderzoek, eventueel door de wapenen be schermd, zouden toestemmen Frankrijk als tweede eventualiteit voorzag: den preventieven oorlog. „Een redmiddel slechter dan het kwaad zelf" zeide de heer De Broqueville, „waar men zelfs niet aan mag denken, tenzij men met waanzin of met moordlust zou behept zijn." Om de herbewapening van Duitschland te beletten, was er, volgens den heer De Broqueville, inder daad slechts één middel: de preventieve oorlog tegen Duitschland en hij weigerde uit naam van België zich bij het idee van een preven tieven oorlog aan Je sluiten. Verder stelde hij vast dat een groote natie als Duitschland niet ten allen tijde ontwapend kon blijven en dat de militaire clausulen van het verdrag van Ver sailles dus moesten vervallen, dat vervolgens de veiligheidsmaatregelen, vervat in het pact van Locarno, ten aanzien van de Duitsche weder- bewapening zonder verwijl sterker moesten worden gemaakt en dat door een internationale overeenkomst, kost wat kost ook met Duitsch land aangegaan, de voortzetting der bewape ningen moest worden tegengehouden. Zoo niet, zou de uitkomst zijn: oorlog. Sedert de rede van de Broqueville en haar nasleep van geheime diplomatische discus sies heeft het Belgisch departement van Buitenlandsche Zaken onophoudelijk er naar gestreefd Frankrijk af te houden van zijn waan omtrent het Oosten en het te doen inzien, hoeveel duurzamer een concrete Engelsch-Fransnh-Italiaansche belangen- vriendschap zou wezen. België handelde hierin zeer zeker naar het beginsel van het „sacro egoïsmo" en uit gevoel van zelf behoud. Werd het Fransche streven voort gezet, zooals Barthou en Doumergue het hadden bepaald, dan zou Engeland zich meer en meer desinteresseeren van de Europeesche vastelandpolitiek en zich op sluiten in zijn insulair isolement, en België weet uit geschiedenis en ervaringen dat het tot vrijwaring van zijn onafhankelijkheid en vrijheid het Engelsche tegenwicht niet kan missen. Op behoud en zelfs versterking van de be palingen van wederzijdschen bijstand door En geland onderteekend te Locarno, moest België kunnen rekenen om een werkelijk zelfstandig bestaan te kunnen voortzetten, en een onaf hankelijke militaire politiek te kunnen voeren, liever dan zich geheel aan de Fransche wille keur prijs te geven, zooals zekere Waalsehe en Brusselsche milieux steeds weer aanbevolen. Het Locarnopact bevat de mogelijkheid dat in geval van een gewapenden inval in België, bij voorbeeld van Duitsche zijde, Engeland, Frank rijk, Italië met militaire macht België zouden ter hulp komen (zooals ook te Locarno de even tualiteit is voorzien dat Duitschland aan de zijde van Engeland, België zou bijstaan tegen een aanval van Fransche zijde) Meer dan deze principieele mogelijkheid bevat het pact van Locarno echter niet. Wat zou er ech ter ter uitvoering van het Locarno-pact, prac- t i s c h geschieden, wanneer b.v. de Duitsche legermacht nog eens den Belgischen bodem zou betreden? België wijst er terecht op dat daar omtrent niets is geregeld. In 1920 werd in België een technische militaire afspraak met, Frankrijk gesloten en hierop zou België zich beroepen, wanneer het Locarnopact moest wor den uitgevoerd bij oorlogseventualiteit. Men weet echter welke bezwaren van Vlaam- sche zijde in België zoo herhaaldelijk zijn aan gevoerd tegen deze eenzijdige militaire af spraak, welke nog vaak het „bloedaccoord" wordt genoemd, omdatr wordt gevreesd, dat het België bij elke oorlogseventualiteit aan Frank rijk bindt. De Belgische diplomatie was er tot nu toe niet in geslaagd ter uitvoering en versteviging van het Locarno-pact ook zulk een militaire af spraak met Engeland te bereiken. De afkeer welke in Engeland was gaan heerschen tegen elke uitbreiding van de verplichtingen tegen over het vasteland, deed alle besprekingen mis lukken, welke in deze richting werden gevoerd. Tot eindelijk Engeland 't besef kreeg, dat er een gebied is waar het niet door zee en schepen en afstand is beschermd: het luchtgebied, en Baldwin in een ophefmakende boutade als ge volg van het bezoek van minister Hymans te Londen verklaarde: de grens van GiQot Brit- tannië is aan den Rijn. Daardoor doelend op de noodzakelijkheid dat Engeland zijn bodem en bestaan eventueel moest gaan verdedigen ver van huis, daar waar de aanval kan beginnen. Toen Engeland dit besef had gekregen, voel de het ook 't belang vqn een practische militaire afspraak, van een afdoende en voorafgaande regeling van den „bijstand", vooral nu het bleek dat Engeland ook belang had bij het verkrij gen van „bijstand", n.l. voor het afweren van luchtaanvallen ergens boven België of „aan den Rijn." Het ontwerp-luchtpact beschouwt men hier als een eersten stap van Engeland op den weg van een formeele militaire technische regeling onder de generale staven van Engeland met België, onder meer voor het geval als, ingevolge de verbintenissen, aangegaan te Locarno, En geland en andere naties België zouden moeten ter hulp komen. Daardoor I ziet men Locarno verstevigd, de driehoeksvriendschap Londen- Parijs-Rome hersteld (zoodat Frankrijk wat minder op Rusland en Azië kan belust zijn), de garantiën voor België's onafhankelijkheid en van zijn zelfstandigheid tegenover Frankrijk verbeterd en de Belgische veiligheid versterkt. Ook de mogelijkheid tot verwijdering der mi litaire clausulen van Versailles hebben België verheugd, omdat een hinderpaal is weggenomen op den weg van de Fransch-Duitsche pacificatie waarbij België alle belang heeft. Omdat daar door tevens meer reëel de mogelijkheid is ge schapen van een bestand tot beperking der be wapening van de Europeesche mogendheden, in afwachting dat er later ook nog eens van vermindering van deze bewapening sprake zal zijn. £iiiiiiiiiiiiimiNmiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiim MAKELAARS IN ASSURANTIËN 1 TE AMSTERDAM SLUITEN I OP ELK GEBIED DAMRAK 60 TEL. 45014 en 45016 riiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiHiiiHimiirc Terwijl juist in deze dagen zooveel leed is gekomen over de viaamsche beweging, is het toch goed te overwegen dat de vernieuwing van de Belgische richting, voornamelijk van de Belgische richting tegenover het buitenland, onder invloed van de Viaamsche tendenzen, tenslotte toch tot dit heeft geleid: dat de kan sen voor een effectief onafhankelijke, on- Fransche houding en voor een zelfstandige toe komst van België zooveel grooter zijn geworden en daardoor toch op werkelijke wijze de vrede van Europa wordt gediend. LONDEN, 12 Febr. (Reuter) De Belgische regeering heeft aan de Britsche en Fransche regeering een formeele nota gezonden, waarin wordt medegedeeld dat België bereid is deel te nemen aan de besprekingen over een con ventie, waarbij 'in West-Europa onmiddellijke militaire hulpverleening zal worden gewaar borgd in geval van een luchtaanval. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 12 Februari: Hedenochtend is in de Sixtijnsche kapel de plechtige capella papale gehouden ter viering van den dertienden verjaardag van de paus kroning van Z. H. Pius XI. De Paus woonde op den troon gezeten de Hei lige Mis bij, welke werd opgedragen door den Aartsbisschop van Boulogna, Z. Em. Kardinaal Nasalli Rocco. Het koor zong onder leiding van Perosi de vierstemmige Mis „O quam gloriasus" van Vittoria. De schitterende plechtigheid werd bijgewoond door alle curie-kardinalen, de ambassadeurs en de gezanten bij den H. Stoel en een menigte van kerkelijke en wereldlijke persoonlijkheden. On der de aanwezigen waren o.a. Mgr. Olav Smit en Mgr. Eras. Ter gelegenheid van den verjaardag der paus kroning heeft de H. Vader vele gelukwenschen ontvangen van vorsten en staatshoofden, w.o. van Adolf Hitler en van het episcopaat der gan- sche wereld. Naast de zegewenschen voor bet persoonlijk welzijn van den Paus, worden daarin geuit vu rige wensehen voor het welslagen van 's Pausen werk voor den wereldvrede. PARIJS, 12 Febr. (V. D.) De minister van buitenlandsche zaken, Laval, is van zijn griep hersteld en heeft zijn werkzaamheden aan den Quay d'Orsay hervat. Verwachting: Meest matige westelijke tot zuidelijken wind, half tot zwaar be- H wolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in tempera- EE tuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande- ring. 23 Februari a.s. opent de Sabena een luchtlijn van Belgie op den Belgischen Congo. De bemanning voor het eerste postvliegtuig ROME, 12 Febr. (Reuter) De Ita- liaansche regeering heeft aan Abessinië den eisch gesteld, schadevergoeding te betalen en eerbewijzen te brengen aan de Italiaansche vlag. Ofschoon er geen sprake van is, dat Italië aan Abessinië een ultimatum heeft gezonden, heeft Rome ongetwij feld in zeer krachtige bewoordingen te Addis Abeba geprotesteerd. Algemeen is men overigens van op vatting, dat de Italiaansche regeering geen oorlog wil voeren, wanneer deze op eenigerlei wijze kan worden verme den. Hedenmiddag is te Rome Italië's opperste oorlogsraad onder voorzitter schap van Mussolini in het Palazzo Ve- nezia bijeengekomen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de Itali aansche regeering niet van meening is, dat de mobilisaties der twee divisies in Italië een be lemmering beteekenen van de momenteel te Addis Abeba loopende onderhandelingen. In geheel Italië worden thans de kansen op een oorlog besproken, doch er zijn slechts wei nig inlichtingen te verkrijgen, aangezien er zware straffen kunnen worden toegepast op lieden, die onbescheiden commentaren leveren op troepenbewegingen of oorlogsvoorbereidin gen. Het Fransche watervliegtuig de „Lieutenant de Vaisseau Paris" heeft dezer dagen bij Bordeaux proef gevlogen. Het toestal kan 84 personen vervoeren. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 12 Februari: Naar aanleiding van de handelsbesprekingen, welke thans door de vertegenwoordigers van België met verscheidene landen worden ge voerd, wordt de Belgische regeering onophou delijk voor zware problemen gesteld. Aldus kwam er een kink in den kabel, wat betreft de Belgisch-Duitsche handelsbetrekkin gen. De moeilijkheden vloeiden voort uit den eisch van België, dat het invoercontingent van Duitsche kolen in ernstige mate zou worden verminderd. België beriep zich - hierbij op den nood van de Belgische kolenindustrie. De af wijzing van den Duitschen tegen-eisch heeft thans tot gevolg, dat Duitschland dreigt met krachtige maatregelen tegen den invoer van zekere Belgische producten in Duitschland en met nieuwe complicaties inzake de clearing. Ook te Parijs, waar thans wordt onderhan deld stuit men op onverwacht groote moei lijkheden. Intusschen zijn van de onderhandelaars uit Washington allerlei economische aanbiedingen binnengekomen, weltee men in ministerieele Belgische kringen als zeer eigenaardig bestem pelt. Al deze moeilijkheden waren aanleiding dat Dinsdagavond, op verzoek van minister Hy mans wegens hooge noodzakelijkheid, een mi nisterraad werd gehouden, waarover alle re- geeringsleden na afloop het strengste stilzwij gen bewaarden. Echter konden wij met stelligheid vernemen, dat er tenminste geen nieuwe moeilijkheden zijn met Nederland. FS FCKUSCU OWZCKTDC GPCHS SPOOCWC& MAS£»'aOCa<" 0 A^'MAQA a Aaoe Gouda ABC55YNIE obc t/J WeucA ENG*. OOST AroiuTA O "Moga oiscwoe. AKEN, 12 Febr. (D. N. B.) In den loop van den ochtend is nog een slachtoffer van de overstroo ming in de Laurwegmijn geborgen. Het ber gingswerk is uiterst moeilijk. Het Italiaansche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft reeds categorisch verzekerd, dat de mobilisatie der twee Italiaansche divi sies als een zuiver voorbereidende en defensie ve maatregel moet worden beschouwd en er be hoeft geen twijfel over te bestaan, dat Italië niet tot den aanval zal overgaan, tenzij Italia nen worden aangevallen. Daarbij komt nog de kwestie der kosten, welke eveneens op het oogenblik zeer afschrikkend werkt, en het feit, dat Mussolini zelf afkeerig van oorlog is. De Abessinische zaakgelastigde te Rome heeft in een interview met den Reuterverte- genwoordiger het volgende verklaard: „Wan neer Italië werkelijk een oorlog wil voeren, dan zullen de Abessiniërs hun land tot het uiterste verdedigen en Italië de landsgrenzen doen eerbiedigen. Wij hebben 800.000 man on der de wapenen en kunnen er een millioen op roepen. Wij bezitten moderne wapenen, doch geen tanks of vliegtuigen. ROME, 12 Febr. Inzake de ontwikkeling van het Abessinisch-Italiaansch conflict toont men in Italiaansche politieke kringen voorloopig groote reserve. Met nadruk wordt erop gewe zen, dat Italië gaarne bereid is directe onder handelingen te voeren met Addis Abeba, ook geloof hecht aan den goeden wil van den kei zer van Abessinië, maar twijfelt aan de vraag, of hij beschikt over het noodige gezag, om ook voor de grensstammen bindende verplichtin gen op zich te nemen. De directe onderhandelingen zullen, naar hieraan toegevoegd wordt, zoowel gaan over de Italiaansche eischen tot schadevergoeding als over de sedert tientallen van jaren ongeregel de grensbepaling. Met betrekking tot dit laat ste punt streeft Italië allereerst naar de in stelling van neutrale zones, om de mogelijkheid van verdere botsingen tot een minimum te be perken. Verder wordt bekend, dat bij een be spreking tusschen den Engelschen ambas sadeur te Rome, Sir Eric Drummond, en staatssecretaris Suvich, eerstgenoemde uit naam van zijn regeering den wensch tot uiting heeft gebracht naar directe onder handelingen tusschen Abessinië en Italië tot bijlegging der bestaande moeilijkheden. PARUS, 12 Febr. De Parijsche avondbladen houden zich uitvoerig bezig met het Abessi- nisch-Italiaansche incident en de maatrege len, die de Italiaansche regeering heeft geno men. De „Temps" raadt af den Volkenbond met de aangelegenheid te belasten, aangezien deze zich dan voor een zeer netelige taak ge steld zou zien. De Italiaansche regeering heeft niet het voornemen een expeditie tegen Abessi nië uit te rusten, doch het gaat hier veeleer om zeer gerechtvaardigde -defensieve maatre gelen, die de Italiaansche grensposten moeten beschermen tegen een Abessinischen overval, al dus het Fransche blad. De mobiliseering van twee Italiaansche divisies vormt in ieder geval een volkomen normale voorzichtigheidsmaat regel, waarmede Italië de hem toekomende rechten niet te buiten gaat. Overigens volgt men ook in Fransche poli tieke kringen de ontwikkeling van het con flict onmiskenbaar met groote bezorgheid. Zoo als bekend is, heeft Laval na zijn besprekin gen te Rome verklaard, dat de belangen van Abessinië in geen enkel opzicht door het Fransch-Italiaansche koloniale accoord bena deeld zijn, dat Frankrijk vriendschappelijke betrekkingen met Abessinië onderhoudt en dat Abessinië in de toekomst op Frankrijks steun kan blijven rekenen. Men hoopt derhalve, dat een gewapende strijd kan worden vermeden er. juicht ten zeerste de Engelsche bemidde lingspogingen toe. Ongetwijfeld zal ook Frank rijk tot matiging raden, ook al omdat men in een conflict in Afrika een verspilling ziet der krachten, die men moet concentreeren op de opruiming van den onduidelijken toestand in i Europa. Italië eischt schadevergoeding van Abessinië, alsmede eerbewijzen aan de vlag. Engelsche bemiddeling. De nieuwe koudegolf in Spanje. Verscheidene dooden te betreuren. Groote schade. De dertiende verjaardag van de Pauskroning van Pius XI. Schitterende plechtigheid in de Sixtijnsche kapel. De twaalfde Februari in Oostenrijk tot dusver rustig verloopen. Froducenten van producten der boomkweekerij krijgen over 1935 een maximum steun van 225.000. Beschouwingen in de Tweede Kamer over de Indische begrooting. Defensie-begrooting in de Eerste Kamer in bespreking. Het bestuur der Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande is Maandag door minister Marchant geïnstalleerd. Nieuwe ontslagen op de mijn „Laura en Julia" te Eygelshoven. Zware brand te Giessendam. Tegen een aantal margarine-smokkelaars zijn voor het Heerlensche kantongerecht boeten van 1000 geëischt. Gelukkig degenen die in de stilte van uiterlijke kalmte en inwendige gemoedsrust kunnen arbeiden aan hun bestaan. De meesten onzer moe ten staan midden in den daver van het volle leven en in de hurrie van een jachten naar nieuwe mogelijk heden. Maar ook dit heeft zijn be koring en niet straffeloos plaatsen wij ons buiten dat volle leven wanneer onze taak er midden in is. De stilte, zonder welke toe niet kunnen, vinden we dun in ons zelf, in een kalm ge moed. En in die innerlijke stilte put ten we de kracht voor den door veel gerucht omgeven strijd van allen dag. Midden in het volle leven moe ten we staan om dat volle leven van onze tijd te begrijpen en er vat op te krijgen ten goede. Wie zich afzijdig houdt zonder noodzaak laat een der middelen schieten om de icereld be ter te maken. Met onze zuivere prin cipes en vooral met onze werken met onze tot daden gekristalliseerde be grippen, dienen we midden in 't volle leven te staanhopelijk tot hou vast voor anderen. SPECIAAL VOOR U DAMES u d. r-briek MADRID, 12 Febr. Van de tweede koude golf, die sedert eenige dagen in geheel Spanje heerscht, heeft dit land, dat aam deze lage temperaturen niet gewend is, weer ernstig te lijden. Bij El Ferrol is op den weg het lijk gevonden van een ouden bedelaar, die was doodgevroren. In San Fernando heeft men een visschersboot, die vermist werd, stuurloos ge vonden. De visschers waren doodgevroren. In Teruel is de temperatuur gedaald tot 14 gra den onder nul, zoodat het werk in de bouw vakken moest worden gestaakt. In vele provincies hebben ooft en groenten zeer te lijden. Op de sinaasappelenplantages bij Valencia zijn nu en dan temperaturen tot 4 en 5 graden onder nul gemeten. Ete be- vloeiingsinstallaties zijn voor het grootste deel bevroren, terwijl het havenverkeer stil ligt. Op de bevroren wegen zijn een aantal auto's ver ongelukt, hetgeen dooden en gewonden ten gevolge had. Bij Burgos zijn drie militaire vrachtauto's in de sneeuw blijven steken, die op weg waren om hulp te brengen naar een reeds 14 dagen geïsoleerd dorp. V V I 11I I I I I III I tfJP. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 757.5 Vorige stand: 759.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1