w De ondergang van de „Macon Eerste centrale hengstenkeuring New-Yorksche Beurs StildoüG/i b I] Witte spatborden DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935 Een verklaring van Roosevelt Nieuwe kabinetscrisis in Bulgarije? Corruptie in het Derde Rijk Spaansche officieren zwaar gestraft Radiumbruiloft in Australië Korte berichten Kracht en sierlijkheid Veiliger dan fraai De biecht ter sprake gebracht De filmbrand te Hilversum 99 Rapport van commandant Wiley aan de regeeringsautoriteiten te Washington Nieuw oorspronkelijk plan, dat van veel beteekenis zal zijn voor de fokkerij van 't warme- bloedpaard, heeft een succesvol begin Een succes Bekroningen LEVERING NED. VEE HOUDERIJ-CENTRALE Belangrijke wijziging van het Motor- en Rijwiel reglement Het incident voor den Raad van Justitie te Semarang MAT Hl AS SPIT AL TE RHEINE Obligatiehouders berusten in rentevermindering Rechtszaak begin April FAILLISSEMENTEN Gertrude Peppercorn Terugloopende koersenlater herstel, doch aan het slot trad nieuwe reactie in. WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Roode Winter loco 1077/S i067/8 - AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 13 Februari STOOMVAARTLIJNEN Stas FRANSISCO, 13 Febr. (Keuter). De commandant van het verongelukte Amerlkaan- eche luchtschip „Macon", Wiley, heeft van boord van het oorlogsschip, dat hem gered heeft, het volgende radio-bericht aan het Marine-departement te Wahington gezonden: Ter hoogte van Point Sur, koers Noordelijk, snelheid 63 knoopen, hoogte 1250 voet, lucht buiïg, hadden wij een panne. Ik geloof, dat de hoogtestuur-controle weggeslagen was. Het luchtschip wendde zich met den boeg omhoog en viel snel. Ik beval alle brandstof en ballast te laten vallen en de tanks vielen achter van het middenschip. Vervolgens kreeg ik de mededeeling, dat gascel no. 1 verloren was en tenslotte, dat ook «ascel no. 2 verloren was. Ik trachtte met het lucht schip in de nabijheid der kruisers ter hoogte van Point Sur op het water te dalen, doch ik kon het watervlak eerst op het laatste oogen- blik zien. Het luchschip kwam het eerst met het „hek" op het water terecht. Alle manschap pen begaven zich in de gummibooten. Tenslotte zagen we het luchtschip zinken. Alle manschap pen hadden bü het alarm tijd om zwemvesten aan te doen. President Boosevet heeft bekend gemaakt, dat hij aan het Congres geen crediet zal vragen voor de vervanging van de „Macon". Voor het zelfde geld kon men ongeveer 50 verkennings vliegtuigen bouwen. Nochtans, zoo verklaarde hij, kunnen luchtschepen uit een militair oog punt nuttig zijn, zoodat zij niet geheel uitge schakeld zullen worden. TOKIO, 13 Febr. (VD). De minister van buitenlandsche zaken Hirota heeft telefonisch den Japanschen ambassadeur te Washington instructie gegeven Japans volle sympathie met het verlies van de „Macon"' aan de Amerikaan- sche regeering over te brengen. PARIJS, 13 Febr. (VD). De minister van oorlog Piétri heeft heden tegenover journalisten verklaard in verband met het vergaan van de „Macon", dat Frankrijk na het verlies van de „Dixmuiden" heeft afgezien van het gebruik van groote stijve luchtschepen teneinde zich meer te wenden tot kleinere halfstijve modellen. Frankrijk is bovendien van meening, dat het vliegtuig geroepen is het luchtschip meer en meer te verdringen. De mogelijkheid in de lucht ;e blijven staan, wordt ook gevonden in het autogirotoestel. BELGRADO, 13 Febr. (V.D.) Uit Sofia wordt gemeld, dat aldaar binnen zeer korten tijd een nieuwe kabinetscrisis wordt verwacht. In ver band met een oneenigheid in zijn kabinet heeft minister-president Zlatef reeds -sedert eenige dagen zijn woning niet verlaten. Men verwacht dat in geval van een regeeringscri- sis de tegenwoordige minister van onderwijs Todor Radef Zlatef zal opvolgen. BERLIJN (K.W.P.) Algemeen is men in Ber- ljjnsche kringen van oordeel dat de corruptie in Duitschland nog nooit zoo groot geweest is, als thans in het Derde Rijk. Arrestaties van vooraanstaande Nazi's en verantwoorde lijke autoriteiten zijn thans aan de orde van den dag. In Munster zijn Standartenführer Koch en twee lagere leiders gearresteerd wegens het verduisteren van gelden. In totaal zijn in de afgeloopen week in Münster 68 personen ge arresteerd. MADRID, 13 Febr. (Reuter) De krijgsraad heeft den directeur der wapenfabriek te Ovie- üo, een kolonel, tot levenslange tuchthuisstraf en een kapitein der artillerie tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld, wegens onnauwkeu rige opvolging van dienstorders en schending van hun soldateneer. Als gevolg van de nala tigheid van genoemde officieren konden de op standelingen tijdens de revolutie-pogingen van October in het bezit van 17000 geweren en 200 machinegeweren komen. MELBOURNE, 13 Febr. (Reuter) Een echt paar alhier heeft zoo juist zijn 70-jarige echt- vereeniging gevierd. De man is 94 en de vrouw 30 jaar oud. Beiden zijn in Essex in Engeland geboren en als kinderen naar Australië ge gaan. Zij hebben drie zoons, vijf dochters en sijf kleinkinderen, die allen in goede gezond heid verkeeren. De echtelieden, die tien jaar geleden hun diamanten bruiloft hadden ge- rierd, wisten aanvankelijk niet, hoe zij het feest -hans moesten noemen. Tenslotte besloten zij het een „radium-bruiloft" te noemen. De „Daily Herald" meldt, dat te Billingham ian de rivier de Teems een fabriek is gebouwd voor het winnen van petroleum uit Engelsche steenkool. De fabriek zal in den loop van den corner in gebruik worden genomen en in staat rijn 135 millioen liter olie per jaar te produ- ceeren. De directeur van den Zuid-Oeral Spoorweg Danilow en vijf andere hooge beambten zijn uit de partij gestooten, omdat zij aanhangers zijn van Trotski. Ook de directeur van een van de grootste fondbouw-machinefabrieken is om deze reden uit de partij geze* Ex-fotograaf, thans bedienaar van den electrischen stoelEven stil zitten en vriendelijk kijken. 11 420, Florence Te Utrecht werd Woensdag voor de eerste maal een centrale premiekeuring, met ten toonstelling, van hengsten gehouden, geor ganiseerd door de Nationale Vereeniging bevordering van paardenfokkerij in Neder-^ land, die in samenwerking met haar zes provinciale afdeelingen en verschillende pro vinciale regelingscommissies voor paarden fokkerij, hiervoor ƒ3200 aan prijzen heeft uitgeloofd. Aangemoedigd door de hooge premies werd een zeer belangrijk deel van het manlijk fok- m#teriaal uit het gebied der Nat. Vereeniging, werkende over Overijsel, Gelderland, Noord- Brabant, Zuid-Holland, N.-Holland en Utrecht voor deze keuring ingeschreven. Zoowel van het Ministerie van Defensie als het gemeentebestuur van Utrecht, werd alle medewerking verleend om de plannen te ver werkelijken. De bedoeling van deze keuring is, in Utrecht, het centrale punt van Nederland, een zoo groot mogelijk aantal hengsten van het warmbloed type ieder jaar bijeen te brengen, teneinde te komen tot een hengstenmarkt, zooals deze in vroeger jaren te Beusichem heeft bestaan. Dit is van belang, daar jaar in jaar uit en vooral in het voorjaar, een groote vraag bestaat naar vaderpaarden, terwijl dan de jonge dieren zeer lastig te bekomen zijn. Om nu zooveel mogelijk kooper en verkooper te gerieven, wil men trachten een aantal jonge en oudere hengsten te Utrecht samen te bren gen. Daardoor worden veel kosten en moeiten bespaard en is bovendien onderlinge vergelij king mogelijk, omdat naast elkaar staande die ren beter en juister op gehalte kunnen worden getaxeerd, dan bij het enkele individu. Deze eerste centrale keuring te Utrecht op het veemarkt-terrein gehouden, is een succes vol begin geweest. Er bestond groote belangstel ling voor dit nieuwe idee, dat ongetwijfeld van groote beteekenis zal zijn voor de fokkerij van het warmbloed-paard in Nederland. In totaal waren 48 hengsten ingeschreven, waarvan ruim dertig werden voorgeleid. Hier was het beste fokmateriaal aanwezig. Op het veemarktterrein heerschte groote bedrijvigheid. Een groote arena om in te draven was afge bakend, waaromheen zich de belangstellenden verdrongen, o.w. zeer veel paardenexperts en o. m. de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. De taak der jury, bestaande uit leden van al de deelnemende provincies, was niet een voudig. Prachtig draafden de mooie dieren. Telkens werd weer een dier de arena ingeleid. Met kleine danspasjes, zich scheef draaiende stapte het naar het einde, aan het halster geleid door den eigenaar. Zweepen knalden en daar schoten zij vooruit, met moeite in bedwang gehouden door den geleider. Sierlijk met de beenen gestrekt, den rug fraai doorgebogen stonden zij voor de jury, die het te keuren exemplaar van alle zijden nauwkeurig opnam. De zes hengsten, die in aanmerking kwamen voor een prijs, werden gesplitst in twee groepen, n.l. een zwaardere en een lichtere klasse. In de zwaardere klasse wonnen: „Rheinsohn" (bruin), eigenaar de Vereeniging „Ons Belang" te Haarlemmermeer; fokker: J. D. Müller, Ober- hausergraden (Old), eerste prijs, bestaande uit 70.—; „Sultan" (goudvos), eigenaars Gebrs. Hol, IJzendoorn; fokker H. G. van Steenis, Erichem, tweede prijs, bestaande uit ƒ50. „Luduso" (zwart), eigenaar A. v. d. Grift, De Bilt; fokker: W. P. Wiertsma, Spijk; derde prijs, bestaande uit 30. In de lichtere klasse: ;,Nubert" (bruin), eige naars Hengsten-ass. Tiel en Omstreken; fokker A. Kooy Jr., Kedichem, eerste prijs, bestaande uit ƒ70.—; „Colonel" (vos), eigenaars Gebrs. Versteeg, Buurmalsen; fokker: H. Welt, Uithuizermeeden; tweede prijs, bestaande uit 50. „Oberon" (hruin), eigenaar: G. v. d. Grift, Houten; fokker: H. Welt, Uithuizermeeaen; der de prijs, bestaande uit 30. Voorts werden nog twee eervolle vermeldin gen toegekend aan „Tonno" (zwart), fokker eigenaar C. A. Vervoorn, Brakel en „Ralf", fok ker-eigenaar M. Wink, Vreeswijk. Wat betreft de invoerpremies voor de pro vincies (waarvoor 2 jaren het bekroonde paard in de provincie Utrecht gestationneerd moet zijn) werd alleen nog toegekend de invoerpre- mie van ƒ350.aan „Ugoldmann" eigenaar C. Blanken, N. T. v. Dijk en G. v. d. Haar, Bilt- hoven en Zeist; fokker: W. Sjirts, Dohussen, voor de provincie Utrecht. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat in de week van 3 tot 9 Maart 1935 op de onderstaande plaatsen gelegenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde soor ten aan te bieden. Maandag 4 Maart: Alkmaar 810 uur v.m. bij de doorbraak; Breda 911 uur v.m. vee markt; Nijmegen 9—11 v.m. veemarkt; Rüssen 8—10 vm. veemarkt- Dinsdag 5 Maart: Deventer 8—10 v.m. vee markt; Doetinchem 810 v.m. veemarkt; Pur- merend 8—10 v.m. veemarkt; Rotterdam 8—10 v.m. veemarkt. Woensdag 6 Maart: Apeldoorn 8—10 v.m. veemarkt; Assen 810 v.m. bij het abattoir, 's Hertogenbosch 8—10 v.m. veemarkt; Venray 911 v.m. veemarkt. Donderdag 7 Maart: Eist 810 v.m. vee markt; Gouda 8—10 v.m. veemarkt; Leeuwar den 8—10 v.m. veemarkt; Roermond 911 v.m. openbaar slachthuis; Schagen 810 v.m. vee markt; Zutphen 8—10 v.m. veemarkt; Zwolle 810 v.m. veemarkt. Vrijdag 8 Maart: Almelo 8—10 v.m. veemarkt; Eindhoven 9—11 v.m. bij het abattoir; Leiden 810 v.m. veemarkt; Roosendaal 9—11 v.m. veemarkt; Utrecht 8—10 v.m. veemarkt. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftkaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districtssecretarissen der Gewestelijke Land- bouw-Crisis-Organisaties, moeten vóór Zater dag 23 Februari zijn ingezonden bij de Gewes telijke Landbouw-Crisis-Organisaties, waar onder de betrokken veehouders ressorteeren. In verband met het geringe aanbod van vee op de Zeeuwsche leveringsplaatsen zullen de aan- giftekaarten voor levering op die plaatsen mo gen worden ingezonden tot Dinsdag 26 Februari 1935 Naar wij vernemen is een belangrijke wij ziging van het Motor- en Rijwielreglement op komst. Aangezien steeds meer de behoefte zich heeft doen gevoelen, vooral met het oog op de vrijheid en veiligheid van het verkeer op den weg, om bij duisternis de rijwielen en transportrijwielen beter aan te duiden, zullen hiervoor nieuwe voorschriften weldra het licht zien. Volgens het bestaande reglement behoeven evengenoemde voertuigen, alsmede de andere wagens, geen motorrijtuigen zijnde, tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopkomst aan de achterzijde geen licht te voeren, maar kan met een reflector worden volstaan, Vooral bij het tegenkomen van transportfiet sen en karren, welke aan de voorzijde slechts één licht voeren, verkeert men bovendien in het onzekere omtrent de breedte van het voer tuig, dat men moet passeeren. Voortaan zullen deze, volgens de nieuw ont worpen voorschriften, moeten zijn voorzien van twee witte voorlichten en aan de achterzijde van een rood licht; deze lichten moeten ook bran den als het voertuig stilstaat, tenzij bij gemeen telijke Verordening is bepaald, dat dit op be paalde plaatsen binnen de bebouwde kommen der gemeente niet noodig is. Ten aanzien van gewone rijwielen wordt voorgeschreven, dat deze met behoud van achterlicht of reflector, worden voorzien van een achterspat bord, waarvan ,voor het achterop rij dend verkeer goed zichtbaar, een ge deelte over een lengte van minstens 30 c.M., gemeten vanaf het ondereinde, geheel helder wit wordt gemaakt. Men heeft nog overwogen om het hebben van een achterlicht voor rijwielen ook gebiedend voor te schrijven, maar men heeft dit denk beeld losgelaten, met het oog op de kosten, die zulks voor min- of onvermogenden zou te weegbrengen. Bovendien zou 't hebben van een rood electrisch achterlicht voor de wegen in klei-streken moeilijkheden opleveren. Het heb ben van een niet-electrisch rood achterlicht is vrijwel onmogelijk. Bovengenoemde wijzigingen zijn de voornaam ste in het Motor- en Rijwielreglement. Het wil ons voorkomen, dat zij in een behoefte zullen voorzien en bevorderlijk zullen zijn voor het veilig verkeer op de wegen. SEMARANG, 13 Febr. (ANETA) Aneta publiceerde het antwoord van den Minister van Koloniën op de schriftelijke vragen van den heer Feber met betrekking tot vragen aan een beklaagde gesteld door den President van den Raad van Justitie te Semarang in de zitting van 30 October j.I. Naar aanleiding daarvan verzocht de betrok ken rechterlijke ambtenaar, de Vice-President van den Raad van Justitie te Semarang, Mr. L. G. Krol, Aneta het volgende te willen publiceeren: „Ik ontken ten stelligste schriftelijk te heb ben verklaard, dat ik het onkiesche van mijn optreden heb ingezien. Ik schreef op 21 No vember 1934 aan het Hooggerechtshof van Ned.-Indië als volgt: „Dat op, voor Roomsch- Katholieken grievende wijze op deze zitting die vragen zouden zijn gesteld, werp ik verre van mij" en verder „Mijnerzijds zij vooropge steld, dat bü mün vraag geen bedoeling heeft voorgestaan om Roomsch-Katholieken te grie ven en dat, als ik vermoed zou hebben, dat het gebruik van het woord biecht aanstoot zou geven, ik mü in algemeenen zin zou hebben uitgedrukt, zooals later is geschied". In het café-restaurant Gebr. Brinkmann te Haarlem, werd Woensdagmiddag de vervolg- vergadering gehouden van obligatiehouders in de 7 pet. gegarandeerde obligatieleening, groot f 500.000 dato 29 December 1926 ten laste van het Mathias Spital (R.K. Ziekenhuis) te Rheine in Westfalen, ter behandeling van het voorstel om het Mathias Spital de achterstallige rente over 1933 en de rente over 1934 boven 1 Yi pet. van het kapitaal kwijt te schelden op voorwaarde, dat net Mathias Spital stipt voldoet aan de met de trustee der leening (De Spaarnebank N.V. te Haarlem) overeenge komen regeling voor de jaren 1935 en 1936, welke regeling wü in ons verslag van de vergadering Naar verluidt, zal de Vierde Kamer der Am- sterdamsche Rechtbank begin April de zaak be handelen, welke betrekking heeft op den film- brand, welke 24 September van het vorig jaar het R. K. Vereenigingsgebouw aan de Bosch drift te Hilversum verwoestte en waarbü drie dooden te betreuren waren. De Weleerw. Pater Buys en de eerw. fr. Dui- mel, operateur, zullen dan terechtstaan, waar bij hun brand door schuld, subs, dood door schuld ten laste wordt gelegd. van obligatiehouders van Dinsdag 29 Januari j.I. (op welke vergadering geen besluiten geno men konden worden, omdat niet groot genoeg kapitaal vertegenwoordigd was) uitvoerig hebben vermeld. Volgens de statuten konden op deze verga dering, ongeacht hoe groot het vertegenwoor digd kapitaal was, wel besluiten genomen worden. Er waren 15 obligatiehouders aan wezig, vertegenwoordigende f 95.000 kapitaal en uitbrengende 190 stemmen. Desgevraagd verklaarde de voorzitter, Mr. Westerwoudjt, directeur van de Spaanebank, dat op de borgen (de stad Rheine en de twee parochies van Rheine) niets te verhalen valt. Mochten de borgen over exploitatie-overschot- ten beschikken, dan zullen ze daarvoor door de Trustee aangesproken worden. Hetgeen zü volgens het ter tafel gebrachte voorstel moeten betalen zijn slechts minima. Kunnen zij het, dan moeten zij meer betalen. Gevraagd werd vervolgens, waarom de rente betaling op de leening aan de Hilfsgemeinschaft voor gaat. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze leening door Amerika aan de regeering te Berlijn is verstrekt, die daarvan weer leeningen aan verschillende instellingen (o.a. het Mathias Spital) verleend heeft. De regeling voor deze leening is van dien aard, dat aan een preferente rentebetaling voor deze leening niet te ontkomen is. Een obligatiehouder betoogde, dat een beroep op de katholieken van het Bisdom Haarlem voor de schulddelging der kerken veel succes heeft gehad. Evenzoo de inzamelingen voor de schuld delging van het O.L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam destijds. Spr. meende, dat nu in Rheine ook inzamelingen en collecten gehouden moeten worden voor de schulden van 't Mathias Spital. Het is voor de Katholieken van Rheine toch van veel belang, dat het Spital in stand blijft en zijn schulden kan betalen. De collec ten voor de winterhulpactie hebben in Duitsch land toch ook veel opgebracht en zoo zal het met de collecten voor het Mathias Spital ook wel gaan, aldus spr. Er ontstaat hierover een uitvoerig debat, waarbij de aanwezige vertegenwoordigers van het Spital mededeelden, dat zü hetgeen door den obligatiehouder betoogd is aan de betrok ken autoriteiten zullen overbrengen. Veel ver wachten zij echter niet van een collecte. Volgens het voorstel van de trustee zal nü de achterstallige rente over 1933 en de rente over 1934 boven 1 y, pet. kwüt gescholden worden, indien tenminste het Spital stipt aan de over eenkomst voldoet. Zoo niet, dan herkrügen de obligatiehouders weer alle rechten. De kans, dat we dan nog iets betaald krijgen is echter al zeer gering. Het voorstel van de Trustee werd aangeno men met 175 stemmen voor en 15 tegen. Ten slotte werd nog uitvoerig gediscussieerd over de vraag of het Spital eens in staat zal zijn zü'n schulden te betalen. De vertegenwoordigers meenden van niet. Het Spital heeft zelfs al zijn bedrijfskapitaal opgeteerd om destijds zijn rente te kunnen betalen. De prijzen voor de levensmiddelen zün in Duitschland zeer geste gen en daardoor heeft het Spital groote exploi tatiekosten en houdt het weinig over. Nog werd medegedeeld, dat waarschijnlük de coupon van I Januari 1935 betaalbaar gesteld zal worden. Opgegeven door v. d. Graaf Co's Bureaux v. d. Handel N.V. (Afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling: Verzocht door: De Rechtspersoonlijkheid bezit tende vereeniging „Sint Josephs-Gezellen,Ver eeniging III", Amsterdam. Verhoor: 21 Maart 1935. des voormiddags 11 uur In het Paleis van Justitie, Prinsengracht. Verzocht door: D. Leeksma, directeur eener N.V., Montfoortlaan 8, Den Haag. Verhoor Donderdag 14 Maart 1936 des v.m. te 11.30 uur in het Gerechtsgebouw te Den Haag. Bewind voerder: mr. I. van Woerden, Den Haag. Verzocht door: A. Cohn te Nijmegen, hande lende onder den naam Parfumerie Apollo", aan de Broerstraat 9 en Molenstraat 66. Verhoor: Maandag 11 Maart 1935 des "n.m. 2 uur in het Gerechtsgebouw Markt, Arnhem. Failliet verklaard 11 Febr.: H. Hijmans, reiziger, Arnhemsche- straat 28, Scheveningen. R. Handl, ingenieur, Den Haag, Azalia- straat 22. J. Smit, vischhandelaar, Stuijvesantstraat 101, Den Haag. A. J. ten Velden, winkelier. Den Haag, Dierenschelaan 1 C. Th. Jaspers, winkelierster, Den Haag, Weimarstraat 58. S. Op den Berg, koopman, Den Haag, Jac. v. d. Doesstrsat 56. De nalatenschap van W. H. B. Briedé Jr., te Noordwijk aan Zee. 12 Febr.: J. Diemer Rzn„ kruidenier, Bor ger. G. Hogenberg, schilder, Nieuw-Amsterdam Gem. Emmen. W. Minkels, bloemkweeker, destijds Nieuwe Kruisstraat 3, thans Ged. Oude Gracht 45, Haarlem. G. A. Haarbosch, boterhandelaar, Indische- straat 81, Haarlem. F. Eyk, melkhandelaar, Beverwijk, Galge- weg 21. J. van Praag, kapper, Haarlemmermeer Rijk Nieuwe Meerdijk 321. J. Rijnbeek, expediteur, Haarlemmermeer, Hillegommerdijk 330. P. J. Hendriks, autoreparateur, Zaandam, Venneperweg. M. W. Verschoor, winkelier, Nieuw-Vennep, Soeteboomstraat 3. N. van Keulen, timmerman en aannemer, Aerdenhout, Zandvoorterweg 115. Opgeheven wegens gebrek aan actief, de fail lissementen van J. H. van der Maas te Amster dam: J. C. Lap te Amsterdam: B. van Sant brink te Amserdam. Vernietigd bij arrest van het Gerechtshof te 'Amsterdam, het faillissement van de N.V. Bouw maatschappij „Ambona", te Amsterdam. Vernietigd op grond van verzet het faillisse ment van N. V. DirixHermans Co. in liq., Maastricht. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van E. L. M. H. Diric te Den Haag; M. Biesot te Leiden; H. J. Os, Den Haag; M. Kempers, wed. Peters te Rijswijk; J. H. Berg- werff, wed. C. de Groot. Monster; J. J. Gij- zenij te Leiden; N. L. Enthoven, Den Haag: D. Verzaal, Aalsmeer; P. A. Bonn, Hallegom; J. W. de Graaf, Heemstede; W. Bogaard, Haarlem; A. van den Berg, Heerlem; Fa. A. van den Berg Co., Haarlem.' Onder auspiciën van de Nederl. Concert-di- rec|!- J. Beek zal de pianiste Gertrude Pep percorn wederom in ons land concerteeren en wel op Maandag 18 Februari in het Muziek- lyceum te Amsterdam en Woensdag 20 Fe bruari te den Haag in Diligentia, NEW-YORK, 13 Febr. De door velen ver wachte uitspraak van het Hooggerechtshof is gisteren evenmin gekomen als de vorige dagen en hoewel men al eenigszins begint te winnen aan de aanhoudende onzekerheid, gevoelt men zich toch teleurgesteld. Vrees voor een paniek naar aanleiding van een eventueel voor de regeering ongunstige beslissing, bestaat er niet meer. Desondanks beteekende dit alles voor de markt geen stimulans en de kooplust bleef dan ook uitermate beperkt. De omzetten waren he den nog uiterst beperkt, n.l. gedurende het eer ste uur slechts 100.000 shares, welk cüfer te ongunstiger is, daar de beurs gisteren gesloten was en doorgaans de orders zich gedurende een vacantie-periode ophoopen. De berichten uit het bedrijfsleven zijn daarbij minder opgewekt en men krijgt den indruk, dat het hoogtepunt van de opleving is overschreden. Intusschen had in Wallstreet vandaag het aanbod weer de over hand en de koersen liepen nagenoeg over de geheele linie terug. Steels daalden wederom 1 punt, terwül de overige staalwaarden iets kleiner verliezen te boeken kregen. Spoorweg waarden lagen nauwelüks prüshoudend met verliezen, varieerende van een fractie tot een halven dollar. Koper- en münaandeelen ver keerden lichtelijk in reactie, met uitzondering van U. S. Smelting en Alaska Juneau, die iets verbeterden. Automobielaandeelen boden weer stand, evenals warenhuisaanaeelen. Petroleum- fondsen stelden zich iets lager, evenals chemi sche fondsen. Public-utilities waren weinig ver anderd, met uitzondering van Amer. Tel. Tel., die 1 punt verloren. Aandeelen in fabrie ken van landbouwwerktuigen ondergingen wei nig verandering. Alcoholwaarden waren ge drukt. Door de verbeterde tendenz op verschil lende productenmarkten viel later op den dag weer eenige verbetering in de algemeene markt positie te constateeren, hoewel de koersfluc tuaties binnen enge grenzen bleven, terwijl de handel geen uitbreiding onderging. Industrieels waarden traden op den voorgrond. Eastman Kodak ontmoetten goede vraag in verband met de dividendverhooging van 1.op 1.25 per kwartaal. Ook aandeelen in blikfabrieken en levensmiddelenbedrüven stonden in de publieke belangstelling. Public-utilities boden goeden weerstand en behaalden hier en daar een klein avans; de preferente aandeelen zetten hun koersrijzing van de laatste dagen verder voort. Het electriciteitsverbruik gaf in de achter ons liggende week (vergeleken met dezelfde be- richtsperiode van het vorige jaar) een toename te zien van 6.8 pet. Automobiel-, spoorweg-, tabaks- en münwaarden waren onregelmatig gestemd. Ook de overige afdeelingen gaven aan- vankelük hooger noteeringen te zien. Laatbeurs trad echter weer een reactie in, zoodat het slot voor een groot aantal fondsen beneden dat van den vorigen beursdag terecht kwam. Amer. Tel. Tel. en Delaw. Hudson verlo ren resp. 13/8 en 1 pet., doch American Can en Eastman Kodak traden lj4 pet. hooger uit de markt. De omzetten bedroegen 390.000 shares. Slotkoersen Februari 13 11 9 1351/8 116 16% 341/4 103% 8O8/4 11 Va 10% 428/4 11% 291/4 121/4 55 24% 421/s 3% 2% 38% lVs I88/4 477/8 361/4 32 94 115% 5% 238/4 134% 136 114% 1143/4 16S/4 17 34% 35 1045/4 104% 80% 8II/4 115/4 113A 103/g 103/4 431/4 443/8 11% 117/s 291/4 2934 12 123/g 55 553/g 241/4 241/4 41?i 421/4 3% 3% 2% 2 381/4 387/a 1% 1% 18% 19 183/g 18 47 4S3/é 37% 351/2 33 33% 941/4 943A 114 113 57/8 6 23% 23% Allied Chemical American Can Co. American Car. Foundry American For. Power American Smelting Ref. American Tel. Tel. American Tobacco B. American Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Sf Ohio Bethlehem Steel Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 51/2 Youngleening Delaware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric General Gas Electric General Gas El. cl. A General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central International Harvester International Nickel International Tel. Tel. Kennecott Copper Koninklijke Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PI. A Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod.G.A. National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber United States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse Electric. Woolworth Building exdiv. ex claim, i gedaan en laten. Dit zijn gedane slotkoersen, geen bied (slot) koersen. 31 311/4 31% 137/8 137/g 14% 93/g 101/8 131/4 131/2 133/4 397/g 401/4 40 22% 227/g 23 87/s 9 83/4 16% 163/4 163/4 303/g 30% 30: 5.12-22 94 94% 94 43/4 43/4 5 2 2 2 23/4 27/g 3 26% 263/g 26S/4 16 16% 16% 213/4 211/4 21% 16% 16 153/4 473/8 47% 477/a 163/g 163/4 171/4 121/4 12 12 170 170 170 22 21% 213/4 46% 461/4 461/8 233/4 241/4 247/g 5 5 51/4 35% 343/4 353/g 67/g 67/s 6 14 137/g 14 14% 15 15% 11% 117/g 121/4 18 18 177/g 403/g 403/g 401/4 83/4 87/g 9 99% 99% 993/4 13% 13% 13% 21/4 21/4 21/4 6% 63/g 143/g 133/4 143/g 351/s 36 36% 13/4 13/4 13/4 381/4 38% 383/g 54 541/4 54 ex coupon bieden Bord mei r o o d e n rand, rood kruis en blauw veld Waar zoo'n bord staat mag geen enkel voer tuig stoppea 13 Febr, 11 Febr. NEW-YORK, 13 Febr. 13 Febr. 11 FebE. Brussel 23.36 Rome 8.49 Madrid 13.68 Bern 32.34 Weenen 18.85 23.28 8.471/4 13.63 32.29 18.80 Oslo A'dam Londen Parijs Berlün 24.52% 24.55 67.53 67.38 4.88 4.88% 6.59% 6.578/4 40.14 40.05 13 Febr. 11 Febr. Sniker Mrt 1.91-92 Mei 1.96 Juli 2.01 NEW-YORK, 13 Febr. 13 Febr. 11 Febr. 1.93-94 1.97 2.03 Suiker Sept. 2.06-07 2.07-08 Dec. 2.12-13 2.13 Jan. 2.10-12 2-11-12 CtCuba 2.88 2.86 (nieuw contract) slot 1.90-92 1 96-97 2.01-02 Sept. Dec. Jan. 2.04 2.05-06 2.10-11 2.11-12 2.09-11 2.10-11 Mrt. 189-91 Mei 1.95 Juli 2.00 Rubber Standaard Mrt. 13.04 Mei 13.18 Juli 13.35 Sept. 13.50 Katoen Loco 12.5 5 Febr. 12.28 Mrt. 12.32-33 April 12.35 Mei 12.39 Juni 12.40 Juli 12.42 Tarwe Harde Winter loco 1167/s 1157/e 13.08 Oct. 13.60 13.66 13.25 Dec. 13.78 13.83 13.38 Jan. 13.87 13.92 13.56 1 12.55 Aug. 12.39 12.36 12.28 Sept. 12.36 12.33 12.32 Oct. 12.30-32 12.30 12.35 Nov. 12.34 12.33 12.38 Dec. 12.38 12.36-37 12.38 Jan. 12.39 12.38 12.39-40 Tin Loco 50.37% 50.75 Mrt 50.00 50.25 Koffie (Rio) (Santos) Mrt. 5.40 5.95 Mrt. 9.22 9.57 Mei 5.55 6.09 Mel 9.06 9.32 Juli 5.67-68 6.16 Juli 8.98 9.24 Sept 5 80-83 6.23 Sept 8.97 9.24 Dec. 5.91 6.33 Dec 9.02 9.27 13 Febr. 11 Febr. Tarwe Mei 97-97% Juli 897/8-90 Sept. 881/4-% Mais Mei 85% Juli 791/3 Sept. 761/2 Reuzel Loco 13.35 13.10 Mei 13.45 13.22% juli 13.60 13.37% Sept. 13.65 13.40 Oct. - CHICAGO, 13 Febr. 13 Febr. 11 Febr. Haver 96-96% Mei 5IV4 497/g 89%-i/4 Jull 44 423/4 87% Sept. 411/2 40% Rogge 837/g Mei 651/4 633/4 787/s Juli 65% 63Va 757/8 Sept 65% 637/s Duluth Lijnzaad 1.86 1.85% Mei Juli WINNIPEG, 13 Febr. 13 Febr. 12 Febr. 13 Febr. 12 Febr Tarwe Gerst Mei 827/8 82% Mei 493/4 491/4 Juli 8II/1 81% Juli 50 49 Rogge Lijnzaad Mei 53% 53 Mei 1.446/s Juli 543/4 537/8 Juli Haver Mei 411/8 407/g Juli 403/4 403/g GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 13 Febr. Tarwe: Mrt. 4/7 3/4, Mei 4/11, Juli 5/13/8. (Medegedeeld door Simoons en Co„ A. v. VTie' en Zonen en L. Slüper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olies 137 K—137 Unilever 87 !487/4 A'dam Rubber 96>496 y. Adj. Milw. 3 5/8 Van 4.30—5.00 urn- Kon. Olie 1371/8—138H Unilever 87%88% A'dam Rubber 96%—97 binnenlandsche havens IJMUIDEN, aangekomen 12 Febr., Isadora. s„ Havre; Orion (Duitsche), s„ Ornskjoldvik (voor Velsen); Giekerk. s„ Rotterdam. 13 Febr., Earlspark, s., West-Afrika laatst Rotterdam; Leeghwater, s„ Rosario. Vertrokken 12 Febr., Prima, m.s., Aaborg; Is- ands Falk, Deenscti politievaartuig, Noordzee. 13 Febr., Lina Kunstman, s„ Rotterdam. Uit gaande vastgemaakt: Jcma, m.s. Aangekomen 13 Febr., Tajandoen, m.s.. Ham burg; Iserlohn, s„ West-Indlë. Vertrokken 13 Febr., Eldrid, s„ Drontheim; Katwijk, s., Rotterdam; Fellside, s., Boston, Orpheus, s„ Hamburg; Rhein, s„ idem. AMSTERDAM, aangekomen 13 Febr.. Tajan doen, Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, Mij- Nederland; Iserlohn, West-Indië, stukgoed, Java- kade, Wambersie Zn. Aangekomen 13 Febr., Isadora. Havre, ledig, J P. Coenhaven, d'Arnaud en Co.; Giekerk, Rotterdam, ledig, Javakade, HollandAfrika - Lijn; Earlspark, West-Afrika laatst Rotterdam, cacao, Javakade, Wambersie en Zn,, Leegh water, Rosario, graan, Engelsche boeien, ,RuyS en Co. MIJ. OCEAAN MELAMPUS, Java naar Amsterdam, pass. 11 Febr. Perim. ALCINOUS, 12 Febr., van Swansea naar Bir- Konhcsd PROMETHEUS, 12 Febr. van Singapore naar Amsterdam. EURYBATES, Huil naar Java, 13 Febr. van Suez. LAOMEDON, Java naar Amsterdam, pass. 11 Febr. Gibraltar. NED. STOOMBOOT MIJ. AGAMEMNON, 13 Febr. van Middl. Zee te Rotterdam. CALYPSO, 12 Febr. van Trlëst naar Fiume. BAARN, 12 Febr. van Curacao naar Liver pool. DEUCALION, Middl. Zee naar Amsterdam, pass. 13 Febr, 7 uur 49 v.m. Lydd. HERCULES. 12 Febr. van Algiers naar Am serdam. IRENE, 12 Febr. van Passages naar Bilbao. ORESTES, 12 Febr. van Tarragona naar Va- lenc ia PERSEUS, Spanje naar Amsterdam, passeerde 12 Febr. Ouessant. ACHILLES, 13 Febr. van Oran te Barcelona. IRENE. 13 Febr. van Bilbao naar Santander. TRITON, 13 Febr. van Ceuta te Genua. VENEZUELA, thuisreis, pass. 13 Febr. v.m. 6 uur Flores. STUYVESANT, thuisreis, 13 Febr. v.m. 9 uur van Plymouth. ORION, 13 Febr. van Tarragona te Valencia. COTTICA, 12 Febr. van Paramaribo naar Am sterdam. ORPHEUS, 13 Febr. van Amsterdam naar Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. BOSCHFONTEIN, 13 Febr. v.m. 8 uur van Rot terdam te Bremen; vertrekt 14 Febr. n.m. 6 uuï naar Hamburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2