Ordening bij de liberalen D'E IN DEPfJP FINANCIEN ZWANEN BERG'S RADIO-PROGRAMMA Kerkelijk Leven £ên „Nier,, IN 0€ LOTERIJ.. De weerstoestand MARKTEN Dagfilm PAKJES SOEPEN DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935 Kentering Terwijl de liberale pers, met name de Nieuwe Rotterdamsche Courant, nog altijd de ordeningsgedachte met hoon bestrijdt de „Avondpost" is de eenige uitzondering, zij is ontvankelijker voor nieuwe ideeën leeft die gedachte bij vele leden van den Vrijheidsbond. Wij wezen er de Nieuwe Rotterdamsche Courant al op naar aanleiding van de kleineerende wijze, waarop het blad ook weder over het ont werp tot regeling van het uitverkoopwezen geschreven heeft. En dat die sympathie van vele liberalen voor de ordening geens zins latent is, doch ook wordt uitgespro ken, bewees hetgeen te Den Haag over dit onderwerp is gezegd op de Liberale Week. De heer Pelletier sprak daar volgens het verslag in de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant als volgt: „De kwestie van ordening is niet een kwestie van vandaag of gisteren. Ook in de kringen van de liberale Staatspartij leeft die gedachte, zooals spr. met enkele voor beelden aantoonde. Wij voelen, dat andere wegen bewandeld moeten worden om te komen tot gezondmaking van onze bedrij ven. Er moet gestreefd worden naar een sa menwerking van alle partijen, die het wel zijn van ons geheele volk nastreven. Wij zijn thans in ons maatschappelijk leven voor een punt gekomen, dat men ernstig rekening moet houden met verschillende maatregelen, welke een ordenende richting hebben. In de Bedrijfsradenwet is de ordenings gedachte neergelegd; deze wet is er geheel op gericht om verder uitgebouwd te wor den. Spr. betoogde, dat men zeer zeker de vestigingseischen, welke de Middenstand wenscht, in een Bedrijfsraad aanhangig maken kan. Spr. hoopte, dat de Liberale Partij tijdig zal kunnen en willen inzien, dat de orde ning, die van onderen op moet komen, niet ver weggegooid moet worden, doch nader onder de loupe moet worden genomen." En een liberaal autoriteit als Prof. Mr. C. W. de Vries zeide, nadat hij ook gewezen had op den plicht der liberalen, om aan de uitvoering der Bedrijfsradenwet mede te werken „royaal en zonder op formaliteiten te beknibbelen": „Naar liberale begrippen is bij het bestu- deeren van de vele mogelijkheden van or dening een samenwerking noodig van nuttig geordend groepsegoïsme onder lei ding van de belanghebbenden zelve met de ordenende macht van de overheid. In zoo verre gaat spr. een stap verder dan dr. Colijn, die eerst groepsvorming, daarna staatsslavemij afwees. Men kan nog een derde punt overwegen: dit is dus samen werking van overheid en georganiseerd be drijfsleven. De bedrijven worden dan niet autonoom en oppermachtig in eigen kring: immers de staat moet in contact met de organisaties medewerken aan een georga niseerd bedrijfsleven. Dan vervalt zoowel de vrees voor overdreven groepsegoïsme als de vrees voor staatsslavemij. Het vraagstuk van de ordening van het bedrijfsleven is te ernstig om het klakke loos over te geven öf aan een ordenings leus, die in het katholieke kamp wordt aangeheven öf aan spittend nihilisme." In dit verband dient ook nog gewezen te worden op wat Dr. Bierema, de leider der liberale Tweede Kamerfractie, verleden week voor de Amsterdamsche afdeeling van den Vrijheidsbond gezegd heeft. Uit het verslag, dat de Nieuwe Rotter damsche Courant van zijn rede gaf, knip pen wij nog het volgende: „Wij hebben een stelsel noodig, waarbij minder van boven af in het beheer van de bedrijven wordt ingegrepen, waarbij de ver antwoordelijkheid voor de uitvoering van de maatregelen aan de betrokkenen blijft, en de regeering zich bepaalt tot het limi- teeren van den steun. Ongetwijfeld werken de steunmaatregelen de verlaging van de kosten van het levensonderhoud tegen, maar niet in die sterke mate, waarin men het wel eens, overdrijvend, voorstelt. Regelingen, voortkomend uit de vrije ontwikkeling van de maatschappelijke toestanden aanvaarden wij gaarne, maar geen studeerkamermaatregelen met een staatsdwangstelsel, hetwelk moet uitloopen op volkomen verstarring van allen techni- schen vooruitgang. De ervaring leert, dat die middelen worden aangegrepen voor groepsbelangen. Ordening is meer een kwestie van mentaliteit dan van organisa tie. Wettelijke maatregelen, daartoe strek kend zullen alleen baten bij een innerlijke bereidheid tot samenwerking, gelijk die bij de liberalen aanwezig is. Maar zeker niet is die aanwezig bij de roomsch-katholieken, zijn die soms bereid, vroeg spr., tot samenwerking met anders denkenden? Daar de roomsch-katholieken ordening van het bedrijfsleven onvereenig- baar achten met het opnieuw zitting ne men van een liberaal in het ministerie, zijn er ook liberalen, die het verstandig achten om de plaats van wijlen minister Kalff in het kabinet niet door een liberaal te doen innemen." Men ziet: wat de zaak zelf betreft, staat zelfs deze liberaal van de practische poli tiek niet eens zoo ver af van Prof. Aalber- se. Ook hij stelt het georganiseerd parti culier initiatief boven de staatsbenoeming. Wij hebben terzake van de ordening al meermalen geschreven, dat men meer zal moeten letten op wat het kabinet-Colijn op dit gebied doet en nalaat dan op hetgeen de leider van het kabinet zich in bepaalde milieu's ontvallen laat. Wij zouden haast geneigd zijn, hetzelfde standpunt ook ten opzichte der liberalen te aanvaarden. Het verwijt, door Dr. Bierema tot de Ka tholieken gericht, is overigens ongerecht vaardigd. Tegen het zitting hebben van een liberaal in het kabinet-Colijn heeft de Katholieke fractie geen bezwaar. Het kabi net-Colijn is extra-parlementair. En enkel dus de formateur en zijn mede-ministers hebben hier uit te maken, wat zij ge- wenscht achten. Dat de Katholieke fractie zich niet be reid toonde in een parlementair kabi net met de liberalen samen te gaan, vond zijn oorzaak niet in een gebrek bij de Katholieken aan wil tot samenwerking in het algemeen, maar zuiver en alleen in het feit, dat bij de liberale fractie geene waar deering hoegenaamd te bespeuren viel voor de denkbeelden, die in Katholieken kring terzake van de noodzakelijke omvorming der maatschappij tot een meer geordenden toestand leven. Leest men bovenstaande uitlatingen (waarin wij ons een aantal spatieeringen veroorloofden) en denkt men zich een oogenblik den denigreerenden toon der meeste liberale bladen weg, dan zou men zeggen: les idéés marchent! Wij zijn zeer benieuwd, waartoe de „in nerlijke bereidheid tot samenwerking, ge lijk die bij de liberalen aanwezig is", den heer Bierema en de zijnen inspireeren zal, als de Tweede Kamer het door Minister Verschuur voorbereide, door Dr. Colijn in gediende en door Minister Steenberghe meesterlijk verdedigde ontwerp op de on dernemersovereenkomsten in behandeling neemt! W er eld tentoonstelling Brussel 1935 Mededeelingen van de Ned. Ver- eeniging voor tentoonstellings- belangen UIT HET MIJNBEDRIJF De houding der vakbonden tegen over de voorstellen der directies Vrijdag 15 Februari 1935 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHO LIEREN RADIOGIDS H.H. WIJDINGEN Em.-rector M. Schut t FLORA 1935 HEEMSTEDE Prinses Juliana schenkt medailles INBRAKEN IN PASTORIEËN Kostbaarheden gestolen Woning uitgebrand te Zaltbommel De bewoners vluchtten in nacht gewaad over het dak HET RANGEERONGELUK TE GOUDA Begrafenis van het slachtoffer JEUGDIGE AVONTURIERS SMOKKELARIJ NEEMT TOE N.V. LUCHTVAARTTERREIN TEUGEN Oorlogsbodems op reis H. M.'s „Van Gendt" en „Kortenaer" zijn heden te Athene aangekomen. Doodgevallen Hedenmorgen is te Gennep de 68-jarige land bouwer J Heintjes van een hooizolder gevallen. De man was op slag dood. MAAR BEWOGEN WEERSTOESTAND Gemeentesecretaris van Den Helder De tendenz van het algemeen zakenleven in Amerika is sinds begin Februari minder gunstig geworden en de gegevens uit de staalindustrie en andere branches schijnen er op te wijzen, dat het hoogtepunt der activiteit nagenoeg is bereikt en de waar schijnlijkheid voor een vermindering groo- ter is, dan voor een verdere expansie. De goudproductie van de Kilo Moto be droeg in Januari j.l. 591 K.G. 849 gr. teg&u 534 K.G. 666 gr. in Januari van het vorig jaar. De beschuitfabriek „Victoria" boekte in 1934 een winstsaldo van 53.968 tegen 78.255 het vorig jaar en keert een divi dend uit van 4 pCt. (v.j. 6 pCt.). De ver koopprijzen bleven dalen als gevolg van de sterk verminderden export en overpructie in eigen land De geruchten, volgens welke binnenkort een 3y2 pCt. leening Provincie Noord-Hol land te verwachten zou zijn, worden door de betreffende provinciale autoriteiten als uit de lucht gegrepen genoemd. De gemeente Haarlem besloot tot het aangaan van twee leeningen elk 500.000 rentende 3/4 en 3Y2 pCt., alsmede tot aflos sing van het restant der 4 pCt. leening 1901 oorspronkelijk 2 millioen groot en tot af lossing der 4 pCt. leening 1907, groot 11650.000. De Dordrechtsche Hypotheekbank boekte in 1934 een netto-winst van 177.430 tegen 255.345 het vorig jaar en keert een divi dend uit van f 8.(v. j. 20. De Mij voor Gemeente Crediet heeft nog f 5.650.000 4 pCt. obligaties geplaatst. Deze mededeeling geschiedt in verband met het verkrijgen van de noteering ter Amster damsche beurze. Naar het Amsterdamsche Effectenblad verneemt hebben commissarissen van de Nederlandche Bank voor Zuid-Afrika be sloten, het boekjaar 1934 te stellen op ne gen maanden. De resultaten over het afge- loopen jaar per 30 September zijn, mede in verband met de goudconjunctuur, uiterma te bevredigend geweest, zoodat een divi dend van 4/2 pCt. zal worden voorgesteld. Volgens het ,,Bat." Nieuwsblad" stemde de minister van koloniën principieel in met de plannen der Ned. Ind. Regeering tot verder gaande regeeringbemoeienissen met de sui kerindustrie, zoomede met het voornemen om den aanplant te baseeren op een oogst van 450.000 ton. In een verder stadium zou de regeering rekening houden met een af zet van 1 '/4 a IV2 millioen ton. Het Depar tement van Economische Zaken verklaart, dat een volledige verklaring der regeering op 18 Februari a.s. dient te worden afge wacht. De saneering van de Javasuiker-industrie met regeeringsbemoeienis zal waarschijn lijk geruimen tijd vergen. Het moet in de bedoeling liggen een restrictie van 50 pCt. als richtsnoer aan te nemen voor de perio de die van 1 April 1936 tot 31 Maart 1939 zal duren. Wat de productie betreft, hangt veel af van den toekomstigen afzet naar Britsch Indië en komt er een handels ac- coord met Japan tot stand, dan zijn de vooruitzichten voor den afzet beter. De Union Minière du Haut Katanga had in de tweede helft van 1934 een koper productie van 630.000 ton. „Agence Econ. et Fin." verneemt, dat de winst van de Arbed in 1934 noemenswaar dig hooger is geweest dan in 1933, toen de mij. een netto-winst boekte van fr. 28.76 millioen en een dividend uitkeerde van fr. 100.De liquiditeit is bevredigend ge bleven, niettegenstaande belangrijke be dragen, wegens het Belgisch-Duitsch clae- ring-verkeer, geblokkeerd zijn. De beurs te Parijs stelt zich de vraag of vandaag de Bank van Frankrijk den interest op voorschotten zal verlagen. Zij merkte het als 'n gunstigen factor op, dat zeven- daagsche- en hernieuwde voorschotten op op schatkistbons voor een lageren interest worden aangenomen dan den officieélen in terest. Volgens niet bevestigde geruchten zal he den de quaestie eener samenwerking van de Banque de France met de regering omtrent goedkooper geld in een vergadering van het college der regenten van de Bank opnieuw een punt van bespreking uitmaken. De president van de Bank van Frankrijk zal vandaag binnen het kader van de re geering spolitiek tot uitbreiding van het cre diet een voorstel in behandeling nemen, waarbij de Bank de bevoegdheid wordt ver leend, tot het in beleening nemen van „Na tionale Verdedigingsbons," wanneer vol komen gezonde bankinstellingen dit iven- schen. Men verwacht in de Londensche City, dat minister Chamberlain vandaag een verkla ring zal afleggen in verband met de onrust op financieel gebied en wel geruchten om trent spoedig te verwachten algemeene ver kiezingen. Chamberlain zou niet alleen de City gerust stellen, maar ook kringen in het buitenland, die de laatste dagen op groote schaal fondsen op de Londensche beurs hebben verkocht. Symington en Wilson deelen mede, dat gedurende de geheele peper-crisis te Lon den de zaken op de rubbermarkt volkomen zijn verloopen. De officieele handel werd geen oogenblik gestaakt en evenmin is er een moratorium geweest in welken vorm ook. Roosevelt moet voornemens zijn, na uit breiding en verlenging der herstelwetten per 16 Juni a.s., de leiding der herstelcom missie te vervangen door een éénhoofdige leiding van de Nira, n.l. generaal Robert Wood, president van de Sears Roebuck Comp. James Moffett federale administrateur van den Amerïkaanschen woningbouw ver klaarde, dat door de uitvoering van het program tot verbetering der volkshuisves ting een kwart milliard dollar aan het za kenleven zal ten goede komen. Voordeelig en overheerlijk 6 Porties voor 15 Cent! Het Bestuur der Ned. Vereeniging voor Ten- toonstellingsbelangen nam kennis van den inhoud van een prospectus, uitgaande van de N.V. Nederlandsch-West-Indische Handelsor ganisatie, gericht aan allen, die belang stellen in de ontwikkeling van de Nederlandsche ko loniën, meer speciaal Suriname, waarin gele genheid wordt gegeven tot het nemen van aan- deelen a 500.in het kapitaal der in oprich ting zijnde N.V. Nederlandsch-West-Indische Handelsorganisatie. Uit de begrooting van lasten en baten, in dit prospectus voorkomende, wordt uitgegaan van de veronderstelling, dat zal worden deel- gehomen aan de Wereldtentoonstelling Brussel 1935. In verband met de mededeeling, in het be wuste prospectus voorkomende, dat voor wat betreft de plaatsing van het gebouw, waarmede de N.V. Nederlandsch-West-Indische Handels organisatie zal uitkomen, besprekingen worden gevoerd over een gedeelte van het voor de of- ficieele Nederlandsche inzending gereserveerde terrein, kan worden medegedeeld dat blijkens het onderzoek, dat de Nederlandsche Vereeni ging voor Tentoonstellingsbelangen te dezer zake heeft ingesteld, het absoluut is uitgeslo ten, dat een inzending, als bedoeld in het prospectus van de N.V. Nederlandsch-West-In- dische Handelsorganisatie, wordt toegelaten op het voor de officieele Nederlandsche inzending gereserveerde terrein. In verband met een mededeeling, in voor noemd prospectus voorkomende, dat de ruimte in het gebouw, waarmede de N.V. Neder- landsch-West-Indische Handelsorganisatie denkt uit te komen, toelaat daarvan ge deelten te verhuren, zij de aandacht erop ge vestigd, dat volgens art. 13 van het algemeen reglement van deze tentoonstelling geen enkele standplaats zonder toestemming van het Uit voerend Comité mag worden onderverhuurd. Een exemplaar van het algemeen reglement van deze tentoonstelling, waarin ook nog ande re bepalingen voorkomen, waarmede rekening zal moeten worden gehouden, ligt ter inzage op het secretariaat van de Nederlandsche Ver eeniging voor Tentoonstellingsbelangen, Bad huisweg 145, Den Haag. Zooals gemeld, hebben de vertegenwoordigers der vakbonden op de vergadering van de Con tactcommissie voor het mijnbedrijf die Woens dag te Heerlen werd gehouden, verklaard, dat zij zich over de ingrijpende maatregelen die uit de voorstellen der particuliere mijndirecties voortvloeien, niet konden uitspreken. Zij zullen daarover eerst hun besturen moe ten raadplegen. Reeds aanstonds gaven zij als hun meening te kennen, dat verdere loonsver lagingen niet te dragen zijn en de bedrijven trouwens niet kunnen redden. Zij betoogden, dat alleen de Regeering over de middelen beschikt om de moeilijkheden, waarin de Nederlandsche mijnindustrie verkeert, te verlichten. De vertegenwoordiger van den R. K. Mijnwer- kersbond maakte er voorts bezwaar tegen, dat zonder nader overleg ook door de Oranje- Nassau Mijnen bij een werkweek van 4 dagen de 3 pet. loonsverlaging over Januari was toege past. Hij drong er op aan, dezen maatregel in verband met de thans medegedeelde voorne mens op te schorten. De directie der Staatsmijnen deelde mede, dat zij de situatie, welke is ontstaan tengevolge van het opzeggen door de particuliere mijnen van de collectieve arbeids- en loonovereenkomst, ern stig zal overwegen en vervolgens haar gedrags lijn zal bepalen. Woensdagavond heeft het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Mijnwerkersbond vergaderd. Voorloopig werd het standpunt ingenomen, dat het zijn leden niet kan adviseeren de voorstel len van de directies van de particuliere mijnen te aanvaarden. Zondag a.s. zal te Heerlen een besturenconferentie worden gehouden, waarop het vraagstuk nader zal worden besproken. Het hoofdbestuur van den Prot. Chr. Mijn werkersbond heeft zich in verbinding gesteld met het Christelijk Nationaal Vakverbond met waarmede het een dezer dagen een bespreking zal hebben. Het hoofdbestuur van de centrale van werk nemers in 't mijnbedrijf zal Zaterdag te Kerk- rade een openbare vergadering houden. HUIZEN, 301.5 M-: N.C.R.V. 8.00 Schrift lezing en meditatie 8.15 Gramofoon 10.30 Morgendienst 11.00 Bespeling v. h. N.C.R.Y—Orgel 12.00 Politieberich ten 12.15 Leger des Heils-kwartiertje 12.30 Het ensemble v. d. Horst 1.15 Gra mofoon 1.45 Vervolg concert 2.30 Lezen van Chr. Lectuur 3.00 Viool-reci tal. 4.0o Gramofoon 5.30 Zang-recital 6.30 „Het zaaien van cactussen" 7.00 Politieberichten en persberichten van het Ned Chr. Persbureau 7.15 Gramofoon, of „Een kwartiertje Radio-reportage" 7.30 Literair halfuurtje 8.00 Het N.C. R.V.-Harmonie-Orkest 9.00 Spreker: Dr. S. O. Los, Geref. Em. Predikant te 's Gravenhage 9.30 Het N.C.R.V.Sym- phonieorkest 10.00 Vaz Dias 10.30 Gramofoon. HILVERSUM, 1875 M-: V.A.R.A. 8.00 Gramofoon 10.35 Drukker's Select Trio A.V.R.O. 12.00 Het ensemble Rentmeester 2.00 I Dansmuziek 3.004.00 John v. Brück en zijn orkest V.A.R.A. 4.05 Knip cursus 4.50 Gramofoon 5.30 Am sterdams Salon-orkest 6.45 Fransche chansonnieres 7.00 Amsterdams Salon- Orkest 7.50 Gramofoon (koorplaten) 7.578.00 Herhaling van S.O.S.-ber. - 10.Oo Vaz Dias 11.00 Jazz-muziek 11.3012.00 Populaire gramofoonplaatjes. LUXEMBURG, 1304 M-: 8.05 Gramofoon- muziek 12.20 Lunchconcert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensis. Ilka Doppler. Einmal kommt der Tag, Benatz- ky. Hansel und Gretel, Humperdinck. Nautilus, Lincke 12.50 Uitzending voor den Elzas. Concert door het Radio-Orkest 0. 1. v. Henri Pensis. Sizilietta, Blon. De Troubadour, suite, Amadeï. Berceuse, Go- dard. Les Saltimbanques, Ganne 1.20 Gramofoonmuziek 6.50 Gevarieerd con cert- en dansmuziek 8.00 Hollandsche uitzending. Gramofoonmuziek 8.40 Po pulair concert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensis. Spaansche dans, Ma nuel de Falla. Menuet des Follets, Berlioz. Hongaarsche marsch, Berlioz 9.00 Ge varieerd concert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensis. Dans de la Bayadere Rubinstein. Rokoko-Gavotte, Translateur. Pour un baiser, Tosti. Chanson du Trin- temps, Gounod. La Mattinata, Leoncavallo. Manon, Engel-Berger 9.30 Gramofoon muziek 9.45 Vanuit de Cathedraal te Luxemburg. Orgelspel door Albert Leblanc. Prelude en Fuga, J. S. Bach. Prelude. Fuga en Variaties, César Franck. Toccata, Gigout 10.15 Operette-aria's door Iken Donges Sprenke. Vilja-lied uit „Die lustige Wltwe", Léhar. Einer wird kommen uit „De Zare- witsch", Léhar. Monsieur de Marquies uit „Die Fledermaus", Strauss. De laatste wals uit de gelijknamige Operette, Oscar Strauss. Ich mocht mal irgendwas erleben uit „Lauf ins Glück", Raymond. Zur Liebe gehort ein Hauch Romantik uit „Lauf ins Glück", Raymond 10.45 Dansmuziek door Ferry Jusa en het Radio-Jazz-orkest. BERLIJN, 356.7 M. 3.20 Het Omroep- klein-orkest5.50 Zang 6.20 Gramo foon. BEROMUNSTER, 539.6 M. 5.20 Gra mofoon 6.50 Het Omroeporkest 7.05 Liederen v. G. Doret -7.50 Het Omroepor kest 8.30 Het Sted. Orkest v. Bern. BOEDAPEST, 550.5 M. 4.50 Laszlo VI- rany's Salonorkest 6.50 Uitzending uit de Kon. Hong. Opera 9.50 De zigeuner kapel Simi Kurma. BRUSSEL I, 483.9 M. 12.15 Gramofoon 12.40 Zang 12.50 Het Salonorkest I.50 Zang 2.00 Gramofoon 5.15 Ac cordeonrecital 6.35 Gramofoon 6.50 Pianorecital 7.30 Sonate in c kl.t.. St. Saëns 8.20 Het Radiosymphonie-orkest 10.20 Gramofoon 10.4511.20 Accor deonrecital. BRUSSEL II, 321.9 M. 12.17 L. Lang- lois, orkest 5.15 Symphonie-orkest 6.20 Zang 6.35 Salonorkest 8.20 Solisten concert 10.2011.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. II.20 Het Omroepkleinorkest 12.50 Gra mofoon 1.05 Gramofoon 3.00 Gramo foon 5.10 Gramofoon 8.20 Militair concert. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Orgelspel 12.10 Het Trocadero Cinema-orkest 12.50 Het BBC-dansorkest 1.35 Het Jo- han Hoek Kamerorkest 3.35 Het Schot- sche Studio-orkest 4.35 Emilio Colombo's Hotel Metropole Orkest 5.35 Yascha Krein's Zigeuner-orkest 7.50 „The Air- Do-Wells" in hun vroolijk repertoire 9.05 „I've got to have Music", muzikaal progr. 9.35 Tom Costello in zijn reper toire 10.20 Philip Thornton: Song and Dance 10.40 Het BBC-orkest 11.35— 12.20 Dansmuziek. HAMBURG, 331.9 M. 10.50 Blaasorkest 12.30 Gramofoon 1.50 Gramofoon 5.05 „Ringel Rangel Rosen", progr. m. m. v. solisten, koor en piano 6.20 Concert door de Kielsche Orkestvereen. Pl.m. 8.20 „Der Winter steht im Lande" 10.20— 11.20 Strauss-concert. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 Concert uit het Bellevue-Strandhotel 2.20 M. Hansen's Instrumentaal Ensemble 7.30 Pianorecital 9.35 Deensche liederen 10.2011.50 Dansmuziek. KEULEN, 455.9 M. 10.15 Gramofoon 11.20 Het Omroepkleinorkest 12.35 Het Radio-kwintet 1.352.05 Vroolijk pro gramma 5.05 Concert 6.20 Leo Eysoldt's Omroepkleinorkest. MILAAN, 368.6 M. 5.15, 6.05, 6.20, 7.05 en 7.20 Gramofoon 8.20 Symphoniecon- cert. PARIJS, 1648 M. 7.05 Gramofoon 12.50 Het Goldy-orkest 10.50 Dansmu ziek. PARIJS, 312.8 M. 12.25—2.20 Gramo foon 6.498.20 Gramofoon 8.35 Con cert 10.5011.20 Gramofoon. ROME. 420.8 M. 3.20 Het Busch-kwar- tet 5.15 Gramofoon 8.05 Concert. TOULOUSE, 328.6 M. 6.20 Operamu ziek 7.05 Cellorecital 7.30 Operette muziek 7.5Ö Accordeonmuziek 8.50 Schrammelmuziek 10.05 Militaire muziek 10.30 Operettemuziek 10.35 Klank filmfragmenten 11.20 Populaire muziek 11.35 Orgelconcert 11.50 Opera-frag menten 12.10 Salonorkest 12.20 Po pulaire muziek 12.3512.50 Duitsche dansen. WEENEN, 506.8 M. 6.55 Zang 7.35 „Dies irae". treurspel v. W. Wildgans 9.35 Het Radio-Symphonie-orkest 11.05 12.20 Dansmuziek. Zondag j.l. heeft Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. M. Buckx in de kapel van het Studiehuis ,,St Jo zef" te Hees bij Nijmegen van de Congregatie der Priesters van het H. Hart de H. Wijding van het subdiaconaat toegediend aan de volgende eerw. fraters, allen van genoemde Congregatie: J. L. Sengers, J. L. v. Don, J. D. Laan, H. F. Balleur, J. B. v. Eyk, J. F. v. Hoek, H. N. Verhoeven, J. V. Jacobs, H. J. v. Schaik, J. W. v. Zeist, J. J. v. Herel, F. A. Volten, L. F. v: Dijk, J. C. Wagenaar, J. G. Schuurmans, F. B. v. Iersel, L. G. Fuchs, J. B. de Vries. In ons bericht van het overlijden van wijlen rector M. Schut vermeldden wij, dat Z.Eerw. in 1926 werd ontslagen. Ter vermijding van eenig misverstand verzocht men ons mee te deelen, dat em.-rector Schut wegens blindheid emeri taat aanvroeg, en dat het „ontslag" dus in dien zin moet worden opgevat. Het Comité van de*" Internationale Bloemen tentoonstelling Flora 1935 Heemstede heeft van H. K. H. Prinses uliana twee groote zilveren me dailles ontvangen. Evenals dat het geval was met de kortelings door H. M. Koningin Wilhel- mina geschonken drie medailles zal later nog moeten worden uitgemaakt voor welke inzen dingen deze prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. In het Duitsch-Limburgsche grensgebied zijn diefstallen met braak in pastorieën aan de orde van den nacht. De laatste nachten werd inge broken in de pastorie te Busch, gem. Alsdorf. De dieven doorzochten alle benedenvertrekken en werden door den blaffenden hond op de vlucht gedreven. Ze ontvreemdden een horloge, een collectie oude munten en een som geld. Ze hadden de telefoonleiding binnenshuis doorge sneden. Ook werd ingebroken in de pastorie te Alt, gem. Huckelhoven. De dieven kwamen door de sacristie in de woning van den pastoor. Een ingebouwde muur kast werd met geweld geopend. De dieven, die goed met de huiselijke toestanden op de hoogte moeten geweest zijn, verdwenen met mede neming van drie monstransen, twee reliquieën, misgewaden en andere kostbare voorwerpen. Tot dusverre ontbreekt ieder spoor van de daders. De belangstelling op het kerkhof was zeer groot. Bij de groeve werd o. m. het woord gevoerd door een inspecteur der Nederlandsche Spoor wegen, den heer Bouwman, en door den heer van Wijk, chef van het station Gouda. Een broer van den overledene dankte voor de betoonde deelneming. Hedennacht omstreeks half drie is brand uit gebroken in de woning van den aannemer J. A. van Haaften aan de Nieuwstraat te Zalt bommel. Toen de bewoners den brand ontdekten, stond het huis reeds voor een groot gedeelte in vlam. Zij zagen zich dan ook den weg naar de benedenverdieping versperd. In nachtgewaad vluchtten de heer en mevrouw van Haaften, een zoon en een dienstmeisje over het dak naar het huis der buren. De brandweer, die spoedig aanwezig was, kon niet verhinderen, dat ook het belendende per ceel van den heer Steeman vlam vatte. Om zeven uur vanmorgen kon de brandweer inrukken. Het huis van de familie van Haaf ten is vrijwel geheel uitgebrand, terwijl het perceel van den heer S. veel brand- en water schade bekwam. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade, welke uit den aard der zaak bijzonder groot is. Omtrent den oorzaak van den brand is niets bekend. Woensdagmiddag is op de Algemeene Begraaf plaats te Gouda ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den spoorwegopzichter J. van der Voort, die Vrijdagavond j.l. op het rangeer terrein te Gouda door een trein werd gegrepen en onmiddellijk gedood. Twee minderjarigen uit Kerkrade en een minderjarige uit Schaesberg hadden voor en kele weken heimelijk de ouderlijke woning ver laten. Met hun drieën gingen ze op stap en taal noch teeken werd van hen gehoord. Dins dag werd het drietal dat te Amsterdam was aangehouden, naar Kerkrade overgebracht en ter beschikking gesteld van den commissaris van politie om aan de ouders te worden terug gegeven. De jeugdige avonturiers hadden den langen weg te voet afgelegd, leefden van bede larij en vonden zelfs nachtverblijf in enkele politiebureaux. De laatste dagen hebben de rijksambtenaren te EpenWittem groote hoeveelheden boter, suiker, margarine enz. in beslag genomen. Niet minder dan 14 smokkelaars, afkomstig uit Kerk rade, Gulpen, Simpelveld enz., werden geverba liseerd. De smokkelwaar is per auto door de ambtenaren naar Maastricht overgebracht. Woensdagmorgen is de acte van oprichting gepasseerd van de N. V. Luchtvaartterrein Teugen, gevestigd te Twello (gemeente Voorst.) LOTEjGy Oouwe Egberts Echte Eriesche Heeren-fiaai en ?aai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. iiiiimiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiimiiiiiiimiiiiiiiiii Onze weerkundige medewerker schrijft: Binnen den korten tijd van enkele dagen hebben wij een reeks van weersveranderingen gehad, die het algemeen karakter van het weer grondig gewijzigd hebben. Wij hebben achter eenvolgens gehad vorst en ijs, sneeuw, ijzel, regen, dooi en storm en ten slotte een verdere stijging van de temperatuur. Hiermede is in de eerste plaats de vorst weer geheel uit ons land verdwenen om zeker voor eerst niet meer terug te keeren, hoewel de oor zaken van de temperatuurstijging in West Europa nog niet doorgewerkt hebben in het Oosten en Zuiden van ons werelddeel. Het gebied van hoogen druk, dat in zulk een nauw verband stond tot de vorst, die we gehad hebben, is vrij plotseling in Zuidelijke richting afgezakt, waardoor de depressies over Noord- en Noordwest-Europa hier de overhand kregen en een krachtige maritieme luchtstrooming in West-Europa kon doordringen. Thans volgen de depressies elkaar in het Noordwesten snel op en hun banen schijnen weer hoe langer hoe dichter in onze nabijheid te zullen verloopen. Voor het gedeelte van den winter, dat we nog te goed hebben, beteekent dit veelbewogen weer met stormachtige tot krachtige luchtbeweging uit Westelijke en Zuidwestelijke richtingen en steeds veel neiging tot neerslag. De kans op vriezend weer is dus zeer gering geworden, be halve de mogelijkheid, dat nog voor het einde van den winter lichte nachtvorsten bij helder en rustig weer voorkomen, waarvan overigens nog niets verder te voorspellen valt. Intusschen moeten wij het oog houden op het verloop der weersgesteldheid in het gebied van den bovenloop van den Rijn en zijn zijrivieren en wel in het bijzonder op het invallen van den dooi in het hooggebergte. De laatste dagen kwamen in de Alpen nog bijzonder lage tempe raturen voor omdat het vorstgebied van Oost- Europa nog een uitlooper naar het Zuidwesten had, die in stand werd gehouden door den aan voer van koude lucht. Er is in den laatsten tijd veel sneeuw gevallen in het hooggebergte en er liggen daar thans enorme hoeveelheden. Wan neer nu in het Zuiden een sterke dooi zou in vallen komen groote hoeveelheden smeltwater los en kunnen wij weer sterken was onzer groote rivieren verwachten. Dit geldt natuurlijk in hoofdzaak voor den Rijn en zijn vertakkingen. Het verdere verloop van den weerstoestand in Midden- en Zuid-Europa en in het bijzonder het verloop van de temperatuur is dus voor Ne derland van groot belang. (Nadruk verboden). Tot secretaris der gemeente Den Helder is benoemd de heer dr. Mr. E. v. Bolhuis, hoofd commies-redacteur ter secretarie van de ge meente Hilversum, met twaalf stemmen. Op no. een van de voordracht, den heer R. Kam man, gemeente-secretaris van Tiel, werden negen stemmen uitgebracht. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Febr. 3700 kg. Peen 1.001.20, 22000 kg. Roode kool 2.50 5.90, doorschot 2.105.30, 77000 kg. Gele kool 1.001.60, doorschot 1.00, 70000 kg.' Deensche Witte kool 0.70—1.10, 14000 kg. Uien: Gele Uien 1.80—2.20, Grove 2.50—2.70, Gele Drielingen 1.00—1.20, Gele Nep 1.80. 1300 kg. Bieten 0.90— 1.20. BARNEVELD, 14 Febr. Aanvoer 980.000 eie ren 2.50—3.25 per 100. Handel vlug. GOUDA, 14 Febr. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1295 stuks, waarvan: 40 slachtvarkerts vette van 17—18 cent per pond, levend met 2 pCt. korting; Londensche 14—15 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. 129 crisisrunderen, prijzen als vorige week. 419 magere varkens 16.0025.00, 461 biggen 10.0013.00, Geldersche biggen 13.0016.00, 4 runderen 125.00180.00, 380 nuchtere kalveren 2.504.00, 10 bokken en geiten 2.006.00 per stuk. Handel matig. Algemeene markt. 111 partijen kaas: le kwal. met R.M. 18.0019.00, 2e kwal. met R:M. 16.00 17.00 Handel flauw. 371 ponden boter: Goeboter 7580 cent, Wei- boter 7075 cent per pond. Handel vlug. 82500 stuks eieren: kipeieren 2.40—3.00, eend eieren 2.252.75 per 100 stuks. Handel matig. GOUDA, 14 Febr. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling. Aanvoer 82600 kipeieren: 56-60 kg. 2.502.60, 60-62 kg. 2.60—2.70, 62-66 kg. 2.70—3.00, bruine 58-68 kg. 2.603.10 per 100 stuks. Aanvoer 500 eendeieren 2.102.40 per 100 stuks. HOORN, 14 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 7 sta pels, 3509 kg. Fabr. kl. 15.50. Handel matig. NOORD SCHARWOUDE, 14 Febr. 22800 kg. Uien: Gele Nep 3.80, Drielingen 0.901.10, Uien 1.80—2.20, Grove Uien 2.20—2.30, 4700 kg. Peen 0.90—1.10, kl. peen 0.70, 7800 kg. Kroten 0.40— 1.00, 92200 kg. Roode kool 3.10—6.30, doorschot 2.80—4.80, 129600 kg. Deensche witte kool 0.70 —1.00, doorschot 0.70—0.80, 39800 kg. Gele kool 1.001.80, doorschot 1.001.20,. SCHAGEN, 14 Febr. Veemarkt 25 Paar den 150.00—250.00, 12 Magere Geldekoeien 80.00 120.00, 23 Vette Geldekoeien 160.00222.50, 8 Kalfkoeien 130.00—190.00, 32 Vaarzen (voor de veehouderijcentrale), 238 Nuchtere Kalveren 4.00 —8.00, 73 Schapen vette 14.00—23.00, 110 Over- houders 7.0010.00, 6 Magere Varkens 14.00 18.00, 16 Vette Varkens per kg. 0.350.37, 142 Biggen 10.0014.00, Konijnen 0.501.50, Kippen 0.40—1.10. SCHAGEN, 14 Febr. Eierveiling 54000 Kipeieren: 4-6 52-54 2.30—2.40, 6-8 55-57 2.40 2.50, 58-60 2.50—2.60, 0-2 61-83 2.50—2.70, 2-5 64-67 2.70—3.10, 1000 Eendeieren 2.20 —2.30. WILNIS, 12 Febr. Wilnissche. Eierveiling. Aan voer 38786 stuks eieren: kipeieren 2.503.50, eend eieren 2.202.50 per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6