Het heidensche front in Duitschland KING Het nieuwe Gemeentemuseum Zijn pleegvader vermoord Brand en inbraak .JlevrifdUvan kou Meisje gedood uit jaloezie DE PERS 'T GEVAAR LIJKSTE WAPEN BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID I Mfa MP) Te 's Gravenhage DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935 Ondergrondsch gewoel Uitgaven van Rijk en gemeenten bedroegen het vorige jaar f 128 millioen Sluïswerken worden opengesteld Vermoedelijk dezen zomer opening bij Gouda Verdachte vrijgespro ken „DE JONGE WERKMAN De Wereldpetitie van jeugdige werkloozen VAD. HYPOTHEEKBANK Bekrachtiging van renteverlaging geweigerd BEZUINIGING IN INDIK Een geheimzinnig geval in 's Hertogenbosch De „Kwartel" naar Indië Plan van Berlage f; 1 f Het nieuwe Haagsche Gemeentemu seum volgens het plan van Berlage Museum en publiek üampo van30 ct Straf bij uitspraak in hooger beroep verzwaard Tot 7 jaar veroordeeld Tegen de Tolheffing Groote protestvergadering in Den Haag DE EX-KEIZER De geruchten over zijn terugkeer naar Duitschland MIJNWERKERS ONTSLAGEN 300 gulden gestolen Het nieuw-heidensche streven in Duitsch land komt in den laatsten tijd in heller licht te staan. Wie oogen heeft om te zien, schrijft een „bijzondere zijde" in de „Reichspost", bemerkt, dat de krachten, die storm loopen tegen het Christendom, geen ge sloten, als zoodanig scherp te onderscheiden organisatie vormen, maar dat het hoofdaan valsfront krachtig is opgesteld op heel het breede veld van het openbare leven. Men kan niet meer beweren, dat de „Deutsche Glau- bensbewegung" nog de eigenlijke draagster is van het anti-Christendom in Duitschland. Een tijd lang was zij de gevaarlijkste beweging. Nu niet meer. Veel gevaarlijker en uitgebreider is de activiteit van krachten, die buiten deze be weging staan. Juist tengevolge van het feit, dat de nieuwe actie niet verschijnt in een be paald anti-kerkelijk systeem, is haar werking, haar invloed des te grooter. Er valt thans in Duitschland veel te onder scheiden. Geen mensch geeft zich thans gaarne uit als overtuigd atheïst. Zelfs zij, die zich met trots „heidenen" noemen, vermijden gretig den schijn van atheïsme. Dit wil zeggen: de vroe ger atheïstische massa leeft, voorzoover de ker ken niet met haar in aanraking konden komen, precies in de oude geesteshouding voort, maar in het openbaar wordt 't gebruik van het woord atheïsme door de geestelijke leiders dier massa met listigen opzet vermeden. Na de atheïsten hausse van het Marxisme is het thans modern geworden, om aan den een of anderen God te gelooven. Men neemt alleen de vrijheid, om dezen „God" geheel en al naar eigen wensch en behoefte voor zich te „scheppen". Opvallend is het feit, dat zij, die zich bij het „scheppen" van hun God nog eenige beperking opleggen, deze beperking geheel laten vallen, waar het gaat om de persoonlijkheid van Christus. De methode, die daarbij tot aanwending komt, is zeer eenvoudig. Het Christelijke wordt óf geheel Uit de geschiedenis uitgeschakeld, zoodat de ge weldige prestaties van het Christendom uit het gezichtsveld der massa van zelf verdwijnen, óf het wordt tot iets volkomen natuurlijks te ruggebracht, waarbij de sacramenten en de kerkelijke gebruiken ontdaan worden van hun karakter en herleid worden naar vóór-Christe lijke, heidensche vormen. Tot dusver zijn wijdingen en ceremoniën, die van 't Christelijke naar het heidensche zijn overgebracht, alleen maar bij de i.Christliche Glaubensbewegung" in direct ge bruik, maar sedert lang wordt er verdachte pro paganda voor gemaakt in allerlei organen, die buiten deze beweging staan. De kinderenwijding, die gebeurt onder het aansteken van een vlam en begeleid wordt met daarbij toepasselijke spreu ken, wordt „doopsel" genoemd. Men zingt er liederen bij, die aan kerkliederen herinneren: >,Een kind is ons geborenen dergelijke. Sij de wijding der jeugd worden er afwisselend formules gesproken zoowel bij de vernieuwing der doopbeloften en plechtige Eerste Communie. Allerlei feesten worden in zulk een soort van omlijsting geplaatst. Men heeft de verwachting, Vele Marxistische arbeiders, die zich afgestooten Voelden door de al te brutale, atheïstische me thoden van velen hunner vroegere leiders, op deze listige wijze voor het Anti-Christendom te Winnen. De „Deutsche Glaubensbewegung" zelve heeft maar een paar officieele organen, de ■■Reichswart", de „Deutsche Glaube" en nog een paar kleinere. Maar men vindt reeds in Vele dagbladen een rubriek: „Noteeren en Uiet vergeten", waarin de bijeenkomsten der beweging worden aangekondigd. Daardoor wil hien, niet in de omlijsting van de „Deutsche ^laubensbeweguhg', maar in het algemeen het Christendom bestrijden. H-t is een feit, dat de drukpers het sterk ste wapen is van het zoogenaamde al- gemeene heidendom in Duitschland. Op dit openbare terrein wordt de groote slag ge- leverd. De zielzorgers vervolgen deze ontwikke- hhg met altijd grootere bezorgdheid. Zij zijn Van meening, dat daarin het grootste gevaar Schuilt, omdat arbeiders en personeel meestal Sedwongen zijn, zich te abonneeren op al die dag- en weekbladen, die in 't verborgen in dienst staan van het anti-Christendom. Van de kroote organen vloeit de nieuw-heidensche •■opvoeding" van het volk in de liberale en pro vinciale pers. Ook in den Duitschen boekhan del wordt bewust het boek gesteld in den dienst van deze propaganda. In de étalages veler boekwinkels domineeren de werken van den af gevallen Jezuiet, graaf Hoensbroech, die reeds tijden lang in vergetelheid waren geraakt, koorts wordt er opvallend reclame gemaakt voor obscure werken met aantrekkelijke" titels als .Volkerenontaarding onder het Kruis", "Tegen oorbiecht en Christendom", „De verlos sing v a n Jezus Christus." Deze étalagepropa- kanda gaat parallel met opvallende boekbe sprekingen van het soort als „Coelibaat en ze delijkheid", „Ras en Verlossingsplan", „Het waandenkbeeld van een volkschen staat op Christelijken grondslag", „Het Duitsche huwe- 'Ük", „Nationaal-socialisme en godsdienst", welk iaatste boek het bewijs wil leveren, dat het hei densche in het Duitsche wezen de eigenlijke f-'lementair-religieuze kracht is. Deze boeken Worden in de organen van de „Deutsche Glau bensbewegung" hemelhoog geprezen, maar de Zeer bijzondere bespreking in de overige orga an draagt het sterkste tot hun verbreiding onder het volk bij. Een bekend weekblad, dat 2lJn lezers steeds opwekte, uit de kerken te treden, legt vooral den nadruk daarop, dat de "Cod Jahwee" niets anders in den zin heeft dan de vernietiging der Duitsche natie. En het „Börsenblatt für die Deutsche Buchhandel" stelt in schel licht het feit, dat de volks uitgave van Rosenberg's „Mythos" op de boe kenmarkt van 1934 een verbazend hoog oplaag- cijfer heeft bereikt. Het is wel voor iedereen duidelijk, dat deze ontwikkeling een zeker anarchisme op geeste lijk gebied van geheel algemeene natuur ten gevolge heeft, een ontwikkeling, die haar ver derfelijke uitwerking reeds op verschillende ge bieden doet gevoelen. Het is daarom niet te verwonderen, dat het Duitsche episcopaat week in week uit in de „Kirchenblatter" met het zwaard des geloofs in de hand op de bres staat voor het Chris tendom. Vooral de twee bisschoppen, die op de meest geëxponeerde punten staan, de bisschop van Berlijn, Z. H. Exc. Mgr. Bares en de aartsbisschop van München, Z. E. Kard. von Paulhaber, verdienen de volle bewondering voor hun heldhaftigen strijd tegen het openbare en latente nieuw-heidendom in de zoo Christe lijke „gouw", die het Duitsche land ten slotte reeds eeuwen en eeuwen is. In de Januari-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek komt een overzicht voor van de bedragen, welke door Rijk en gemeenten in 1934 en vooraf gaande jaren aan de bestrijding der werkloosheid zijn ten koste gelegd. De volgende cijfers zijn daaraan ontleend: In 1934 gaf het Rijk naar raming f 52.8 mil lioen (in 1933 f 84.5 millioen) voor dit doel uit, waaronder voor: Werkverschaffing f 18.4 mil lioen (in 1933 f 30.9 millioen), werkloosheids verzekering f 6.7 millioen (in 1933 f 8.4 millioen), steun aan crisis-werkloozen f 27.6 millioen (in 1933 f 45.2 millioen). De uitgaven der gemeenten moeten voor 1934 geraamd worden op f 75.3 millioen (in 1933 f 62.1 millioen), waaronder voor: Werkverschaf fing f 18.3 millioen (in 1933 f 12.5 millioen), werkloosheidsverzekering f 6.6 millioen (in 1933 f8.2 millioen), steun aan crisiswerkloozen f 32.8 millioen (in 1933 f 15.4 millioen), steun aan niet-crisiswerkloozen f 17.6 millioen (in 1933 f 26.millioen) In totaal gaven het Rijk en de ge meenten dus in het afgeloopen jaar naar raming rond 128 millioen (in 1933 f 147.millioen) uit. Op haar verzoek van spoedige openstelling van de nieuwe scheepvaartverbinding IJsel Gouwe, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken van Ged. Staten van Zuid-Holland bericht ontvangen, dat de sluiswerken bij Gouda opengesteld zullen worden voor het geheele werk gereed is en dat het zandvervoer voor het verdere werk door de nieuwe sluis zal kunnen geschieden. Uit dit antwoord blijkt, dat tot vervroegde openstelling van de nieuwe verbinding, welke die via de Mallegatsluis zal vervangen, is besloten. De openstelling zal vermoedelijk dezen zomer ge schieden. Het ijzeren bruggedeelte, bestemd voor de overspanning over de Willemsvaart, is te wordt binnenkort naar de plaats van bestemming Katerveer nabij Zwolle aangekomen en overgebracht In den nacht van 5 op 6 September 1934 moet de 43-jarige electricien Van B. in zijn woning te Hoofddorp vermoord zijn. Verdacht van dezen moord werd de 24-jarige pleegzoon W. K., die een liefdesverhouding zou hebben gehad met de echtgenoote van den vermoorde. De Officier van Justitie bij de Haarlemsche Rechtbank eischte wegens doodslag tien jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, meende, dat een knecht den moord bedreven kon hebben en vroeg vrijspraak De rechtbank sprak verdachte hedenmorgen vrij met bevel tot onmiddellijke invrijheid stelling. Inmiddels heeft de Officier van Justitie hoo- ger beroep aangeteekend tegen deze uitspraak. Te Utrecht werd dezer dagen een vergadering gehouden van het R. K. Verbond De Jonge Werkman, onder leiding van den zeereenv. heer I. H. v. d. Berg. Alle diocesane bonden waren vertegenwoordigd. In beginsel werd besloten in massa deel te nemen aan het tien-jarig bestaansfeest der ka- jottersbeweging, in Augustus te Brussel. Uitvoerig werd besproken de reeds in gang zijnde petitionnementsaktie van jeugdige werk loozen. Zooals bekend zal de internationale ar- beidsconferentie te Genève in de maand Juni 1935 het brandende, ernstige en actueeie vraag stuk der jeugdwerkloosheid bespreken. Om nu te bevorderen, dat deze arbeidscon- ferentie het vraagstuk der jeugdwerkloosheid in het brandpunt der openbare belangstelling plaatst, heeft het Internationaal Christelijk Vakverbond besloten om met de arbeidersorga nisaties een petitie te organiseeren van alle jeugdige werkloozen. Om voor dit verzoekschrift honderdduizenden handteekeningen te verzamelen van jeugdige werkloozen, heeft het I.C.V. de hulp ingeroepen van de katholieke arbeiders-jeugd-beweging in de verschillende landen, die allen hebben be sloten mee te doen. Van Frankrijk, België, Zwitserland, Canada, Portugal, Spanje, Tsjecho-Slowakije is bekend, dat de Jocisten en de kajotters meedoen en reeds in actie zijn. Voor Nederland wordt het petitionnement georganiseerd door het R. K. Verbond De Jonge Werkman en het Centraal Verband der St. Joseph-Gezellenvereenigingen. Ter vergadering werd medegedeeld, dat reeds 12.000 petitionnementslijsten naar 800 verschil lende plaatsen zijn gezonden. Het propaganda-materiaal is eveneens ver zonden. Op plaatsen waar geen afdeeling van De Jonge Werkman of geen St. Joseph-Gezel- lenvereeniging bestaat, zullen R. K. Volksbond of Werkliedenvereeniging en de diverse vak- afdeelingen met de jeugdige werkloozen ter plaatse de actie voeren. Van deze petitionnementsactie mag zeker wel verwacht worden, dat het een krachtige poging is om de openbare meening in de geheele we reld te doordringen van den buitengewonen ernst van het vraagstuk der jeugdwerkloosheid. Door deze petitionnementsactie worden de jeugdige werkloozen weer eens gewekt uit hun doffe berustende, vaak wanhoopige stemming en in actie gebracht. Eindelijk wordt het peti tionnement een goede gelegenheid om precies den omvang der jeugdwerkloosheid in de ver schillende plaatsen vast te stellen. Dit zal de te nemen maatregelen vergemakkelijken en doelmatiger doen zijn. Verwacht wordt, dat alle groenhemden vóór 15 Maart hun geteekende petitionnementslijsten zullen inzenden bij de Diocesane kantoren. De Haagsche rechtbank heeft de bekrachti ging van het besluit der vergadering van pand briefhouders der Vaderlandsche Hypotheekbank tot aanvaarding onder zekere voorwaarden van de renteverlaging der 5% en 4'/2% pandbrieven tot 4 geweigerd. Van deze beslissing staat hooger beroep open. De heer Cramer heeft op de Indische begroo ting een amendement ingediend, waarvan de strekking is om, conform het zonder hoofdelijke stemming in den Volksraad aangenomen amen dement-Mond de Froideville c.s., dat door de regeering niet is aanvaard, de bij de begrooting voorgestelde bezuiniging met 50.000 te ver minderen. Vannacht omstreeks 1 uur ontdekten twee surveilleerende agenten vlammen schijn boven het dak van de N.V Zuid Ne- derlandsche Betonijzerbouw aan den Vaalt- weg te den Bosch. Onmiddellijk alarmeerden zij het hoofd bureau van politie, vanwaar men met de rijwielslangen wagen uitrukte. Nadat de poort geforceerd was, kon de omvang van het vuur worden opgenomen en deze was van dien aard, dat terstond de brandweer gewaarschuwd werd, die onder leiding van opperbrandmeester Neukirchen spoedig ter plaatse was. Door het feit, dat de vlammen neersloegen ten gevolge van de plaatselijke gesteldheid, kon het vuur met succes bestreden worden. Na 'n uur werken waren de vlammen gebluscht. Het bleek, dat het vuur gewoed had in het houten kantoorgebouw, waar tot avonds 11 uur ge werkt was, waarna het kantoor was gesloten. Tal van nieuwe teekeningen voor uit te voe ren bouwwerken zijn verbrand of hebben groote waterschade bekomen. De schade wordt door verzekering gedekt. Het blussohingswerk werd bijgewoond dooi den commissaris van politie, den heer Staal en «den inspecteur van de recherche van Keu len. Deze stelde een onderzoek in en het bleek daarbfj, dat alles overhoop lag. Aan een zijde van het huis ontdekte de politie een van bui ten naar binnen ingeslagen ruit, in de teeken kamer een van binnen naar buiten ingeslagen venster. De kluis was onaangeroerd gebleven- Of er iets vermist wordt, kon nog niet worden uitgemaakt. Deze brand en de verschijnselen die op in braak wijzen, loopen merkwaardig parallel met een brandje en inbraak, dat ongeveer een jaar geleden in de buurt heeft plaats gehad. Van den dader is geen spoor te ontdekken. De „Kwartel" is hedenmorgen om 6.26 uur van Schiphol naar Indië vertrokken. Er bevinden zich twee passagiers aan boord: één voor Rangoon en één voor Singapore. De „Kwartel" heeft 92.440 K.G. aan goederen, 298,682 K.G. aan post en 58,155 K.G. aan pak- ketpost meegenomen. Eerste bestuurder is de heer Geyssendorfer. Nadat eenige weken geleden de leden van Óen Haagschen Gemeenteraad een rondgang hadden gemaakt door het nieuwe gebouwen complex, waarin het Haagsche Gemeentemu seum zal worden gehuisvest, werd dezer dagen een aantal vertegenwoordigers van de pers door dr. H. E. van Gelder, den directeur van 't mu seum, rondgeleid door de zalen, die langzamer hand hun voltooiing naderen. Voor dezen rond gang gaf dr. van Gelder aan de hand van photo's en schetsteekeningen op verschillende schaal, een explicatie van de inrichting van het hoogst-modern geconstrueerde gebouw. Gestreefd was van den aanvang dezer nieuwe vestiging af naar een geheel nieuw project voor de inrichting ervan, zoowel als voor de instelling van het museum als zoodanig. Ver scheidene kunstwerken, die reeds lang in het bezit Van het museum waren, zullen eerst nu volledig tot hun recht komen. Andere, die ook reeds in het oude gebouw geplaatst waren, kon den daar de juiste ruimte niet verkrijgen en zullen thans verrassende effecten opleveren voor het publiek. Het aantal dezer voorwerpen, die niet tot hun recht kwamen, dient men niet te onderschatten. Het Museum aan den Korten Vijverberg, dat ruim vijftig jaar dienst deed, was reeds tien jaar na de opening zoo bezet, dat er op aangedrongen werd het gebouw te vergrooten. Na veel heen en weer praten, kwa men er eindelijk in het begin van 1914 voor stellen in den Raad tot stichting van een nieuw gebouw. Door den inmiddels uitgebroken oor log werd het plan tot betere tijden uitgesteld en belandde in 1918 bij den nieuw ingestelden dienst van Kunsten en Wetenschappen der ge meente Den Haag. In dien tijd werd het groote plan van dr. Berlage ontworpen, dat niet alleen museum ruimte maar ook expositie-gebouwen omvatte. In 1928, toen de eerste verschijnselen van de malaise zich afteekenden, ontwierp men plan nen op bescheidener voet, welke leidden tot het huidig project. De verhoudingen in omvang van het oude museum tot het nieuwe liet dr. van Gelder frappant uitkomen, door op de schetsteekenin gen aan te toonen, dat het oude gebouw ge makkelijk in den kleinsten der twee vijvers voor het nieuwe gebouw kan verzinken. Van het nieuwe complex vormt het grootste vlerkante gebouw van twee verdiepingen het eigenlijke museum. Het „aanhangsel" aan de Zuidzijde ervan wordt het verblijf van admini stratieven en wetenschappelijken dienst, terwijl in het voorgebouwtje de technische dienst on derdak zal vinden. Ook bevindt zich in dit „aanhangsel" de grootste der twee gehoorzalen. Men bereikt deze onmiddellijk uit de hall, die achter de vestibule ligt, welke men vanaf de Stadhouderslaan door een pergola bereikt. Ook van de zijde Corn, de Wittstraat is de groote gehoorzaal te bereiken, voor wie zich den om weg willen besparen door het voorgedeelte van het gebouw. Door de hall kan men langs den beganen grond de ceramische afdeeling binnen treden, terwijl daar eveneens langs twee trap pen de bovenste verdieping bereikt kan worden, waar men allereerst een officieele ontvangzaal betreedt. Het grootste gedeelte der begane-grond-ver- dieping is bestemd voor de verzameling Oude Kunstnijverheid, voornamelijk belangrijk door de collectie ceramiek. Daarnaast worden vijf verschillende oude intérieurs ondergebracht, zooveel mogelijk in den oorspronkelijken toe stand van wanden en meubilair. Tevens vindt men in deze afdeeling verschillende betimme ringsfragmenten, en collecties zilver en glas. Op den rechtervleugel heeft men een gedeelte gereserveerd voor het Rijkspenningkabinet, dat momenteel onder zeer ongunstige omstandig heden elders is ondergebracht. Het Rijk heeft desbetreffende een overeenkomst met de ge meente Den Haag aangegaan. Aan de achterzijde van het vierkante gebouw bevindt zich de verzameling muziekinstrumen ten uit het oude museum Scheurleer aan de Carnegielaan. Aan den linkerkant van deze af deeling is het Prentenkabinet geplaatst, met gelegenheid voor permanente en tijdelijke ex posities. Een groote binnenplaats ligt in het midden van dit groote gebouw. Op de bovenverdieping treft men achter de genoemde ontvangzaal de afdeelingen beeldende kunst en wat daaraan verwant is. Door een speciale constructie van glasplafonds en jalou- zieën is een ideale belichting voor de objecten verkregen, die er plaatsing krijgen. Reserve ruimte maakt het ook hier mogelijk, tijdelijke exposities, eventueel van buiten, te doen plaats hebben. Want de directie van het museum stelt zich voor het zooveel mogelijk als een levend insti tuut dienstbaar te maken voor het publiek. Uit dien hoofde zal het museum dan ook drie avon den per week opengesteld worden, ten einde aan hen, die het op den dag niet kunnen be zoeken, daartoe in de avonduren gelegenheid te geven. Men hoopt een gunstige reactie van het publiek op dezen maatregel te mogen waar nemen. Daarbij zal steeds voor rondleiding en verklarenden uitleg gezorgd worden, door een staf van assistenten. Men stelt zich voor deze rondgangen te doen eindigen in de voordrachts zaal, waar dan een samenvattend overzicht ge geven wordt. Bij de nu volgende rondleiding door dr. van Gelder door het bijna voltooide gebouwencom plex, konden wij constateeren hoe hier inder daad met sobere middelen allergunstigste effec ten zijn verkregen. Het gebruikte materiaal, waarvan de directeur ons respectabele getallen noemde, is vaak kostbaar maar sluit dan ook den post onderhoudskosten nagenoeg uit. Men denkt het museum omstreeks half Mei te kun nen openstellen voor het publiek. Op enkele punten was men reeds gereed ge komen met de uitvoering en met de plaatsing van verschillende voorwerpen en men kan niet anders zeggen, dan dat een schitterend resul taat verkregen werd in deze proefkabinetten. Onze eindindruk is dat Den Haag een voor treffelijk ingericht museum rijk wordt, met een enorme ruimte tot onderbrenging van de kunst schatten, die het oude museum eigenlijk nooit heeft kunnen herbergen. Ter verzorging van eventueele wenschen op dit gebied is achter in den grooten tuin een kleine lunchroom neergezet, die door een per gola vanuit de voordrachtszaal bereikt kan worden. Voor vergaderingen en bezoek van grootere gezelschappen is dit een uitstekend ge vonden oplossing, voor de meest nuttige aan wending van den bezoektijd Ook de dienstge bouwen zijn op de meest moderne en practische wijze ingericht. ln óoofd en neus door inademing rr P)der ëeneeskrachtige dampen van 9 F\ IN DOOZEN TTTTTTT ..Wat Mijnhardt maakt is goed". Het Gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde den 32-jarigen metaalbe werker G. K. uit Amsterdam, die op den middag van 21 September j.l. op het Sluispad te Koog aan de Zaan zijn 23-jarig meisje, eveneens wo nende te Amsterdam, had doodge stoken, tot een gevangenisstraf van zeven jaar. De procureur-generaal had wegens doodslag tien jaar gevangenisstraf gerequireerd. De rechtbank te Haarlem had hem tot zes jaar veroordeeld met aftrek van het voorarrest. Het Gerechtshof bevestigde het vonnis der rechtbank, doch overwoog, dat de straf diende verzwaard te worden, zonder dat de voorloopige hechtenis in mindering wordt gebracht. Woensdagavond is in het verkeershuis te Arnhem een vergadering gehouden, waarbij de mogelijkheid werd besproken van een actie te gen de tolheffing op de bruggen over de groo te rivieren. De vergadering werd geleid door den heer F. J. ten Kate, voorzitter van de Geldersche industrieele club, die het initiatief tot deze bij eenkomst had genomen Vertegenwoordigd wa ren de besturen van de vereeniging Handel en Hanze", de Mij. van Nijverheid en Handel „De Hanze", de Mij. van Nijverheid en Handel V. V. V., A. N. W. B.. Alg. Nederlandsohe Ver- keersfederatie, Geldersche en Overijselsche Mij. van Landbouw en andere organisaties. Na eenige gedachtenwisseling werd besloten aan den A. N. W. B. te verzoeken de leiding te nemen van de landelijke protestactie en onder meer een groote protestvergadering te Den Haag te beleggen. Tevens werd besloten, dat de Geldersche in dustrieele club een schrijven van protest zal opstellen, dat. na eventueel door de aanwezige besturen te zijn aangevuld, verzonden zal wor den aan den Minister van Waterstaat en leden der Staten Generaal de Er gaan door de pers allerlei geruchten over een eventueelen terugkeer van den ex-Keizer naar Duitschland, voorshands om een kuur te doen in Homburg. Het is misschien niet ondien stig te waarschuwen, schrijft de Berlijnsche correspondent van de „N.R.Ct", dat wij in den eerstvolgenden tijd waarschijnlijk met een groot aantal dergelijke geruchten te doen zullen heb ben. Men zal zich herinneren, dat de gewezen Kroonprins een bezoek heeft gebracht 'bij dér. Leider, hetgeen was voorbereid door Dommes en van Miildner. Over het doei van dit bezoek is officieel niets medegedeeld, met het gevolg dat daaromtrent onderscheidene veronderstel lingen de ronde doen, welke ook in buitenland- sche bladen zijn weergegeven. Zoo zou volgens een bepaalde lezing de Kroonprins den Leider hebben willen spreken over de militaire loop baan van zijn zoons. Volgens onze inlichtingen is het aanzienlijk waarschijnlijker, dat de besprekingen financieels kwesties hebben gegolden, in het bijzonder oe trage wijze waarop den Keizer de hem toeko mende gelden worden overgemaakt, hetgeen den Keizer, die zelf weer aan talrijke andeie personen betalingen moet doen, dispositie moeilijkheden bezorgt. Voor zoover nu de ver traging bij de uitbetaling verband houdt met de deviezen-bezwaren, zou dit theoretisch ge sproken uit den weg kunnen worden geruimd, indien de Keizer op Duitsch gebied zou gaan wonen. Het is niet uitgesloten dat de Kroon prins op deze theoretische mogelijkheid heeft gezinspeeld en het is waar, dat men in sommige kringen daarop als het ware bij wijze van intel- lectueele kortsluiting conclusies en verwach tingen heeft opgebouwd. Deze zijn op zijn minst voorbarig. Het is voorloopig veeleer waarschijn lijk, dat dr. Schacht er wel iets op zal weten te vinden, waardoor de betalingen vlotter ln haar werk zullen gaan. Dan vervalt de aan leiding voor den Keizer om financieele over wegingen verlegging van zijn woonplaats naar een plaats binnen de Duitsche grenzen wensche- lijk te achten. Dat in den tegenwoordigen tijd de Duitsche regeering een verhuizing zal willen begunstigen, hetgeen eventueel de monarchistische beweging' hoop, zij het ook valsche hoop zou kunnen ge ven. wordt nauwelijks aangenomen. Van dit een en ander dat ons reeds eenigen tijd bekend was, hadden wij geen melding ge maakt, ten einde den omloop van op louter veronderstelling berustende berichten niet te bevorderen. Nu evenwel reeds een gerucht is gepubliceerd en waarschijnlijk andere in ver schillende variaties zullen volgen, is het wellicht goed om uiteen te zetten, wat de oorzaak van deze berichten is. Met ingang van I Maart a.s. werden op de Domaniale mijn te Kerkrade ongeveer 60 arbei ders, allen Duitschers, ontslagen. Uit de woning van den landbouwer P. te Epen-Wittem werd een bedrag van 300 gulden gestolen. De dief is onbekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9