Het Duitsche antwoord op de Londensche voorstellen Verbod van de „Reichswart De voorgestelde conventie tegen plotselinge luchtaanvallen toegejuicht Een vliegramp bij Messina België treedt op tegen de soci's Het nieuws van heden VOORBESPREKINGEN MET ENGELAND? ABESSINISCH PROTEST TE ROME PERSOONLIJK INGRIJPEN VAN HITLER DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 16 FEBRUARI 1935 DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19192 In politieke kringen te Londen wordt het Duitsche antwoord ongunstig opgevat De tekst van het antwoord Indruk te Londen Het Weer Het Donaupact Von Neurath Om de defensie van Zwitserland Verklaring van den bonds president Een Engelsch militair vliegtuig verongelukt. Acht dooden Na de mijnramp bij Aken De begrafenis der slachtoffers Abessinië keert zich tegen de mobilisatie van Italiaansche troepen De strijd om de school in Duitschland i De preek van Kard. Faulhaber 99 „Nederlaag dreigt na den onwaar- achtigen glans van de poli tieke Pyrrhuszege" Zware slag voor de „Glaubensbewegung" De groote demonstraties, welke de socialisten Zondag 24 Februari wilden houden, zijn verboden Krachtige maatregelen Buitenlandsche medici in Frankrijk Vrouwenkiesrecht in Frankrijk? Griekenland—Bulgarij e Geruststellende verklaringen te Sofia Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 15 Febr. (D.N.B.) Het ant woord op het communiqué van Londen, dat de Rijksminister van Buitenlandsche Za ken, von Neurath, den Engelschen ambas sadeur Sir Eric Phipps en den Franschen ambassadeur Francois Poncet heeft gege ven, luidt als volgt: De Duitsche regeering weet zich eensgezind ïnet de Koninklijke Britsche Regeering en met de Fransche Regeering' in den oprechten wensch de beveiliging van den vrede te bevorderen, welks behoud evenzeer in het belang van de veiligheid van Duitschland als in het belang van de veiligheid der andere Europeesche sta ten is. De Duitsche regeering juicht den geest van Vertrouwelijke gedachtenwisseling tusschen af zonderlijke regeeringen, die tot uiting komt in de mededeelingen van de Koninklijke Britsche en de Fransche regeering, toe. Zij zal het gèheele, haar voorgelegde complex van in het eerste gedeelte van het communiqué van Londen opgewor pen Europeesche problemen aan een nauw keurige bestudeering onderwerpen. Deze zal evenzeer gedragen worden door den geest van overtuigden vredeswil als door de zorg voor de veiligheid van het Duitsche Rijk in zijn aardrijkskundig bijzonder blootge stelde situatie in het hart van Europa. De Duitsche regeering zal in het bijzonder onderzoeken met welke middelen in de toe komst het gevaar van den bewapenings-wed- loop kan worden vermeden, dat ontstaan is door het zich onttrekken van de zwaarbewa pende staten aan de in verdragen vastgestelde ontwapening. Zij is ervan overtuigd, dat slechts de in het Engelsch-Fransche communiqué tot biting komende geest van vrije overeenstem ming tusschen souvereine staten kan leiden tot duurzame internationale regelingen op het ge bied der bewapeningen. De Duitsche regeering juicht het Voorstel toe, om de veiligheid tegen plotselinge aanvallen uit de lucht te verhoogen door een zoo spoedig mogelijk af te sluiten conventie, welke voorziet in de onmiddellijke beschikbaarstelling van de lucht strijdkrachten der onderteekenaars ten gunste van het slachtoffer van een niet uitgelokten luchtaanval. zy is principieel bereid haar luchtstrijd krachten te gebruiken als afschrikwekkend middel tegen verstoringen van den vrede. Zij is derhalve geneigd terstond middelen en we- 8en te vinden, waardoor een zoodanige con ventie tot stand kan worden gebracht, welke Ge grootst mogelijke veiligheid voor alle onder teekenaars waarborgt. De Duitsche regeering is van opvatting, dat Onderhandelingen in grooteren kring, welke Piet voldoende voorbereid zijn, blijkens de er- Varing en uiteraard wrijvingen met zich mee brengen, die in het belang van de sluiting van «en dergelijke, in haar uitwerking volkomen Pieuwe luchtconventie moeten worden ver meden. Vóór de Duitsche regeering deelneemt aan zoodanige onderhandelingen houdt zij het voor wenschelijk, een reeks princi- pieele voorafgaande problemen in afzonder lijke besprekingen met de betrokken regee ringen op te helderen. Zij zou het derhalve toejuichen, wanneer na de voorafgegane Fransch-Engelsche beraadslagingen al lereerst de Koninklijke Britsche regeering als die deelneemster aan de besprekingen Van Londen, welke tegelijkertijd garant is van Locarno, bereid zou zijn hierover in directe gedachtenwisseling te treden met de Duitsche regeering. De Duitsche regeering is het eens met de Fransche en de Koninklijke Britsche regeering wat betreft de opvatting, dat het sluiten van een luchtconventie een belangrijke stap zou zijn op den weg naar de solidariteit der Europee sche staten en geschikt kan zijn, om ook de andere Europeesche problemen te brengen tot een alle staten bevredigende oplossing. LONDEN, 15 Febr. (Reuter). Het Duitsche antwoord op de Engelsch-Fransche voorstellen wordt op het oogenblik in het Foreign Office bestudeerd. Van toonaangevende zijde verluidt dat met de bestudeering verscheidene dagen gemoeid zullen zijn. Uiteraard kan dus nog niets gemeld worden over den officieelen indruk. In Britsche politieke kringen is men van oordeel, dat het Duitsche antwoord op de Fransch-Britsche voorstellen een poging is, om de verschillende punten van het accoord van 3 Februari, die men hier als één geheel be schouwt, van elkaar los te maken. Men geeft te verstaan, dat deze Duitsche poging niet veel kans van slagen heeft. PARIJS, 15 Febr. De Fransche ministers zullen Dinsdag a.s. onder voorzitterschap van president Lebrun bijeenkomen in een minister raad, om te beraadslagen over het Duitsche antwoord op de Fransch-Engelsche voorstellen. Verwachting: Meest krachtige, later waarschijnlijk afnemende, Zuid-Weste- jfj =E lijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, wa»- schijnlijk nog regenbuien, zachter. Verdere vooruitzichten: weinig veran- dering. ROME, 15 Febr. Naar aanleiding van het bekend maken van de Duitsche bereidwillig heid tot besprekingen over de resultaten van Londen wordt van Italiaansche welingelichte zijde medegedeeld dat het Italiaansche ant woord op de Duitsche vragen inzake het Donau pact eerst over enkele dagen kan worden me degedeeld. De noodige voorbereidende werk zaamheden zijn echter reeds zeer ver gevor derd. BAZEL 15 Febr. In verband met de Zondag 24 Februari a.s. te houden volksstemming over het defensievoorstel heeft bondspresident Min- ger in St. Gallen verklaard: Het is zinneloos het Zwitsersche leger te vergelijken met de sterkte van het leger van een groote mogendheid. Dank zij zijn neutrali teit zal Zwitserland geen oorlog krijgen met zijn naburen. Het oorlogsgevaar wordt echter acuut, wanneer twee naburen onderling oorlog voeren. Wanneer Zwitserland beschikt over een voor treffelijk leger, dan zal het niet mogelijk zijn, dat een groote mogendheid een marsch door Zwitserland zou wagen. Er moeten voorzorgs maatregelen genomen worden, opdat een uur na den oproep de eerste bewakers aan de grens staan. LONDEN, 15 Febr. (Reuter) Een Engelsch driematorig militair vliegtuig, dat onderweg was van Napels naar het marinevliegtuigstation Calafrana op Malta, is hedenochtend om half twaalf tegen een heuvel aangevlogen en in brand geraakt. Alle acht inzittenden zijn om het leven gekomen. Wegens den zwaren regen val en de duisternis zijn de bergingswerkzaam heden tot morgenochtend uitgesteld. AKEN, 15 Febr. Vandaag heeft de begra fenis plaats gehad van de mijnwerkers, die zijn omgekomen bij het ongeluk in de mijn „Laur- weg". Langs den weg, dien de stoet volgde, hadden duizenden zich opgesteld. Zelfs uit Nederland waren menschen geko men, die de uitvaart der zeven slachtoffers wil den bijwonen. Een schilderachtig hoekje in het grensgebied Italiaansch Somali- landAbessiniëwaar thans groote spanning heerscht ROME, 15 Febr. (Reuter). De Abes- sinische regeering heeft telegrafisch een protest ingediend bij de Italiaansche regeering tegen de mobilisatie van Ita liaansche troepen. Verder heeft het Abessinische gezantschap te Rome vanmiddag een schriftelijke mededeeling aan de pers doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat Abessinië na het incident te Oeal- Oeal geen troepen heeft geconcentreerd in het grensgebied. Den soldaten is bevolen, ieder nieuw incident te vermijden. Aan dit bevel is volledig gevolg gegeven. De mededeeling van het gezantschap vervolgt dan woordelijk: .,De veiligheid van Italiaansch-Somaliland is door Abessinië niet bedreigd. De mobilisatie van twee Italiaansche divisies is door geen enke len militairen maatregel van Abessinië gerecht vaardigd. Het bericht van deze mobilisatie is niet geschikt, om de atmosfeer van vertrouwen te behouden, die noodig is voor een bevredigend verloop der loopende onderhandelingen tot vor ming van een arbitrage-commissie voor het Ita- liaansch-Abessinisch conflict." Van Italiaansche zijde wordt verklaard, dat op de Abessinisohe uitlatingen, waarin vergeefs gepoogd wordt het door Italië bekend gemaak te standpunt te weerleggen, niet zal worden ingegaan. De toonaangevende Italiaansche instanties zijn echter in staat nadere mededeelingen te doen over daadwerkelijke concentratie van Abessinische troepen in het grensgebied van Oeal-Ooeal in geval de verklaring van Abes sinië een bijzonder grooten weerklank in het buitenland mocht vinden. Hauptmann verlaat de rechtszaal na het vernemen van zijn doodvonnis. (Radio grafisch overgebrachte foto) MüNCHEN, 15 Febr. (D. N. B.) De se cretaris van kardinaal Faulhaber, dr. Weiss- hanner, heeft een verklaring afgelegd, naar aanleiding van de berichten, volgens welke Graaf Reventlows „Reichswart" is verboden. En nog wel op bevel vaii den leider zelf. Niet voor een paar weken, maar „bis auf weiteres", het welk beteekenen kan „voorloopig", maar ook „voor altijd". In het nummer van 3 Februari schreef de 20-jarige Heinz Ewald Bluhm een artikel, getiteld: „Wij staan toch alleen." Dit was de steen des aan stoots. Uit dit artikel citeeren wij: „Juist in deze maanden moet de garde onzer beweging steeds weer met nadruk zeggen, steeds weer constateeren en weten: wij staan allee»! Wij kunnen ons alleen op ons zelf verlaten- Nooit mogen wij gelooven, dat wij medestrij ders hebben, die zoo geestdriftig als wij van onze idee doordrongen zijn. Juist in deze maanden, die eens in de ge schiedenis van de partij als een moeilijke weg geboekstaafd zullen worden, juist in deze maan den, waarin velen ons verlaten hebben, waarin velen onder bangen twijfel en zorgen gebukt gaan en zich afvragen, of ons werk wel geluk ken zal, moet de stam van het nationaal-socia- lisme, de stoottroep voor de nieuwe bescha ving, trouw de belangen van de beweging dienen. Want boven ons dreigen de donkere onwe- ders van de nederlaag, van den onwaarachtigen glans van een politieke Pyrrhus-zege. Naast ons zien wij medestanders, in wie wij nog niet vol vertrouwen kunnen stellen. En voor ons ligt de laatste, maar ook de grootste en de moeilijkste wal, die ons van ons doel scheidt; hij is vol doornen en bijna niet te nemen. Onze kameraden, die samen met ons ons vaandel over verrotten bodem gedragen hebben, weten, welken wal wij bedoelen. Zij zullen ons geloo ven, wanneer wij beweren, dat de laatste tegen stand, deze schier onneembare wal, het kapi talisme is." In een verdere alinea weidt de schrijver dan uit over de zonden van het kapitalisme en spot hij ermee, dat er partijgenooten zijn, die mee- nen, dat men de renteslavernij reeds afgeschaft heeft. De schrijver ergert zich dan aan de „lange dividendbalansen in de dagbladen der bourgeoisie" en aan de nationaal-socialisten, die in de studeerkamer tot het nationaal- socialisme bekeerd zijn. De schrijver wantrouwt verschillende meeloopers op den tegenwoordig zoo moeilijken nationaal-socialistischen weg. Veel van hen hebben thans op het beroemde ge stoelte der macht plaats genomen. Maar, waarschuwt de schrijver, zij moeten zich niet verbeelden, dat wij hen geroepen hebben, om dat wij in hen de redders gezien hebben! Wij deden dit slechts, omdat wij op hun vakkennis geen aanmerking konden maken. „Doch allen menschen, die op hun stoeltje mochten blijven zitten, zij dit nu voor eens en altijd gezegd: het nationaal-socialisme is nog niet aan zijn doel en zal niet talmen, om de laatste vesting van de oude wereld te veroveren. Onze valsche vrienden moeten zich daarom de toekomst niet al te mooi voorstellen, wanneer wij zeggen, dat onze revolutie wel is waar geëindigd is. maar dat de evolutie thans eerst begint, want wij hopen nog steeds, dat onze nationaal-socialis- tische ontwikkeling nooit van aangezicht zal veranderen, voor wij den bouw van het Derde Rijk beëindigd hebben. Wij zullen precies zoo hard en onbuigzaam blijven als in de eerste maanden 1933. Onverschillig, of dat nu revo lutie of evolutie heet. De hoofdzaak is, dat onze oude kameraden ons niet verlaten en dat hun geest steeds blijft heerschen." En dan eindigt Heinz Ewald Bluhm met het volgende pathetische slot: „Kameraden der avant-garde!" Onze medeloopers mogen bur gerlijke, brave en nette menschen zijn, natio naal-socialisten moeten ze echter eerst nog worden. Derhalve moeten wij deze laatkomers precies controleeren: de reactie is bij hen! En zegt dagelijks tegen jezelf: ondanks onze nieuwe vrienden staan wij toch alleen. Laat ons alzoo volharden in den strijd in den ouden geest, want veel is nog niet bereikt I" Tot zoover het artikel van den heer Bluhm, waarin dus opnieuw de stelling van Mei en Juni 1934 wordt verdedigd, dat er nog een tweede revolutie moet komen. Het is consequent, dat Hitier de „Reichswart" voor deze publicatie gestraft heeft. Graaf Reventlow, de verantwoor delijke redacteur van de „Reichswart", heeft vaak nog veel scherpere critiek uitgeoefend. Hij was reeds het enfant-terrible in den Wil- helminischen tijd, toen zijn boek „Het moderne Byzantium", waarin critiek op Keizer Wilhelm geleverd werd, zooals een sociaal-democraat dat niet na zou doen, groote opschudding ver oorzaakte. Reventlow was een nationaal-soeialistisch rijksdag-afgevaardigde, toen deze partij nog slechts 12 afgevaardigden telde. Het is een man van onafhankelijk karakter en openhartige meeningen, iemand, die voor niemand een blad voor den mond neemt. In 1900 verliet hij de marine omdat hij met een Fransche vröuw in het huwelijk trad. Ge durende den oorlog viel hij admiraal von Tirpitz aan, die z.i. te lang aarzelde met het gebruiken van TJ-booten. Het verbod van de „Reichswart" heeft trou wens een merkwaardigen nasleep. Het blad gaf als bijlage de „Deutsche Glaubensbewegung" uit, het orgaan van het nieuw-heidendom. De ze bijlage werd geredigeerd door den beruchten Wotanist prof. Wilhelm Hauer uit Tubingen. Ook deze bijlage kan thans niet meer verschij nen, wat geenszins te betreuren valt. Het ver- heugenswaardige is hier vooral het ingrijpen van-den Leider zelf. kardinaal Faulhaber in een predicatie gedreigd zou hebben, de leiders der nat.-soc. beweging en de aanhangers der staatsschool te excommu- niceeren. De secretaris heeft verklaard, dat dit bericht onjuist is. Hij voegde er aan toe, dat- uit de gedrukte predicatie ieder zich ervan kan overtuigen, dat in de rede van den kar dinaal slechts een canon uit het kerkelijk wet boek is aangevoerd en dat zonder het maken van een toespeling op de nat.-soc. leiders en de aanhangers der staatsschool. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 15 Februari: De Regeering heeft zoo pas een cordate ge zagsdaad gesteld om de illegale actie, welke se dert eenigen tijd door de socialistische partij in België wordt gevoerd, den kop in te drukken. Te Brussel zou op Zondag 24 Februari een algemeene socialistische straatbetooging wor den gehouden en deze algemeene mobilisatie van socialistische strijdkrachten, zooals zij in de socialistische pers werd genoemd, zou het signaal zijn tot optochten, meetings, en ande re volksdemonstraties over het geheele land. In een Donderdagavond gehouden radiorede had de leider van de socialistische partij, de heer Vandervelden. een beroep gedaan op alle ontevredenen om op 24 Februari in de straten van Brussel te komen manifesteeren tegen het huidige regiem, tegen de huidige structuur van den staat en voor het zoogenaamde plan van de Man. Tevens had de socialistische voorman bedreigingen geuit tegen gezag en overheid. Daarop heeft de regeering in den minister raad van heden besloten om de socialistische straatbetoogingen te verbieden. Reeds dezen avond is dit besluit door den Brusselschen stadsmagistraat op de muren der stad bekend gemaakt. In een communiqué, gepubliceerd na afloop van dezen ministerraad, verklaarde de regee ring, dat de aankondiging van de betoogingen op 24 Februari as. wegens de voorwaarden en omstandigheden, waarin zij georganiseerd is, het karakter zou aannemen van een bedreiging gericht tegen het wettelijk gezag. In een vrij land, zegt de regeering, waar een parlement zetelt, gekozen bij algemeen stem recht, „is het de plicht van de overheid te waken over de vrije werking van de grondwet telijke instelingen, wanordelijkheden te voorko men en de dwangmaatregelen overbodig te ma ken, welke deze wanordelijkheden zouden kun nen medebrengen. De regeering maakt verder nog bekend, dat alle maatregelen genomen zullen worden, opdat dit besluit zou geëerbiedigd worden en de orde in het land gehandhaafd blijve. In de socialistische partij heerscht ingevolge dit besluit Vrijdagavond een groote opgewon denheid en alle leiders der socialistische orga nisaties werden dringend naar Brussel ontbo den om te beraadslagen. PARIJS, 15 Febr. (Reuter). Honderd zes en vijftig senatoren hebben een wetsvoorstel on derteekend tot het regelen van de uitoefening- van het beroep van dokter door medici, die door naturalisatie het Fransche staatsburgerschap hebben verkregen. Deze wet dwingt buitenlandsche medici om na hun naturalisatie zich te onderwerpen aan den dienstplicht, of vijf jaar te wachten alvo rens hun beroep uit te oefenen voor het geval zij den dienstplichtigen leeftijd reeds te boven zijn. PARIJS, 15 Febr. (Reuter). Op het oogen blik zijn wetsvoorstellen bij den Senaat aanhan gig, strekkende tot het verleenen van het kies recht aan de vrouw voor de komende gemeente raadsverkiezingen. De kwestie is actueel, daar de verkiezingen in Mei zullen plaats hebben. Heden moest de commissie voor het algemeen kiesrecht uit den Senaat, welke de voorstellen zou onderzoeken, tot de volgende week worden verdaagd, daar het vereischte quorum niet was bereikt. Slechts veertien leden van de 44 waren aanwezig. DE TEKST VAN HET DUITSCHE ANT WOORD AAN LONDEN EN PARIJS GEPU BLICEERD Abessinië protesteert te Rome tegen de mobi lisatie van Italiaansche troepen. Vliegramp bij Messina. Engelsch militair vlieg tuig verongelukt. Acht dooden. Werkloosheidsdebat in de Fransche Kamer le vert een groote meerderheid van stemmen op voor Flandin. De groote demonstraties, welke de Belgische socialisten Zondag 24 Febr. te Brussel zonden houden, zijn verboden. Nadat de Eerste Kamer de begrooting van buitenlandsche zaken afgehandeld had, is zij begonnen met de behandeling van die van binnenlandsche zaken. Revolutionnair gezind onderwijspersoneel bij gesubsidieerde bijzondere nijverheidsscholen dient ontslagen te worden. De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg in Ja nuari 31.199.530 of bijna 2 millioen minder dan de raming was. Over het dienstjaar 1931 bleef de opbrengst ruim ƒ41 millioen beneden de raming. Ncw-Yorksche beurs. Stemming opgewekt, han del uitgebreid, verbeterde koersen voor ver scheidene fondsen. Hardleersch Voor kinderen geldt vaak de ver zuchting: „Je kunt het ze negen keer zeggen, maar den tienden keer is het weer net zoo", maar ook vele vol wassenen of die er voor doorgaan leg gen een zekere hardnekkigheid in de boosheid aan den dag. Men kan hun negen keer zeggen of laten merken dat men van een be paald onderdeel van hun optreden niet gediend is, ze gaan ijverig door met het hun medemenschen op dit punt onaangenaam te maken. Het schijnt vélen, die overigens niet zoo kwaad zijn, niet altijd even dui delijk te wezen dat naastenliefde niet een negatief begrip is, dat voldoende wordt gedekt wanneer men zich van beleedigingen en onrech't onthoudt, maar dat er wél degelijk ook een positieve kant aanzit: namelijk het zijn medemenschen zoo aangenaam mogelijk te maken. We probeer en het nog maar eens. Misschien dat het eindelijk zal in slaan. ATHENE, 15 Febr. (Reuter) De verkla ringen van den Griekschen chef van den generalen staf inzake de versterking van de Grieksch-Bulgaarsche grens, waarover Donder dag berichten gepubliceerd zijn, hebben klaar blijkelijk niet de goedkeuring weggedragen van het kabinet. Allereerst heeft de minister van oorlog een verklaring afgelegd, volgens dewelke de voor genomen maatregelen niet gericht zijn tegen Bulgarije. Voorts is den Griekschen gezant in Sofia instructie gegeven tegenover de Bulgaar- sche regeering een geruststellende verklaring af te leggen. Tenslotte heeft de ministerpresident den chef van den generalen staf ernstig in over weging gegeven in de toekomst dergelijke ver ontrustende uitlatingen achterwege te laten. Er wordt zelfs gesproken over een aanstaand aftreden van den chef van den generalen staf. Reuter seint uit Parijs dat de Académie Frangaise universeel erfgenaam is van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken Barthou, met de bepaling, dat de Académie francs 300.000 moet uittrekken voor drie let terkundige prijzen. De koude welke op het oogenblik te Belgrado heerscht is zoo hevig, dat de scholen voorloo pig voor acht dagen gesloten zijn. De temperatuur is tot 28 graden onder nul gedaald, en de Donau en Save zijn geheel toe- gevroren, zoodat ook het scheepvaartverkeer stil ligt. r Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 749 Vorige stand; 760.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1