Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan'n „Omroeper"j voor 80. OOO gezinnen Stadsnieuws V Laatste Nieuws Begrooting van Financiën Waar de filmband rolt Melbourne-race en Kerstvlucht MINISTER AAN EERSTE KAMER GROOTE MOGELIJKHEDEN ZATERDAG 16 FEBRUARI 1935 piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMHiiiïirniiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiig BAZAR WINTERHULP-ACTIE Officieel geopend CABARETMIDDAG IN HET REMBRANDT-THEATER Ten bate van de Kinderbewaar plaats in Haarlem N. VACATURE HOOFD PLANT SOENDIENST BLOEMEN- DAAL Sollicitanten zullen worden opgeroepen Personalia '0 Te Amsterdam werd Donderdag het huwelijk voltrokken tusschen den len luitenant der Artillerie H. de Jongh en mej. S. Hermans. Door een eerewacht van officieren verlaat het bruidspaar het stadhuis Hulp P.T.T.-kantoor te Santpoort dorp Ondanks kou en gladheid Statuten BURGERLIJKE STAND SCHIETEN Schietwedstrijd DAMMEN Persoonlijke kampioenschappen van Noord-Holland VOETBAL T.Y.B.B. BLOEMENDAAL .Bloemendaal' HEEMSTEDE SCHAKEN Schaaktournooi te Moskou De resultaten in de eerste ronde Wetsvoorstel op komst tot regeling van de moeilijkheden der omzetbelasting voor de bedrijven FRANS HALSTHEATER Cleopatra REMBRANDT-THEATER So endete eine Liebe Zware druk personeele belasting Omzetbelast ing LUXOR-THEATER V oorprogramma Wegenbelasting Ned. Handel Maatschappij Defecte locomotief Treinvertraging op traject Leid enA msterd am De fabricage van de Douglas- machines hier te lande, zou te veel tijd in beslag genomen hebben Vergoeding voor het postvervoer De Douglas-vliegtuigen PROEFVLUCHTEN MET DOUGLAS-VLIEGTUIG Bij Fokker besteld door Deutsche Lufthansa FEYENOORDAJAX NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT illlllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllll!llllllll!lllllllllllllllllllll!llll!lllllll!llllllllli!ll)lfg De groote zaal van het gebouw „St. Bavo" is herschapen in een grootschen en tot bezoek uitnoodigenden bazar, waarvan gisteravond de officieele opening geschiedde. De voorzitter van het comité Winterhulpactie en bazar, de heer J. B. Veltman. sprak een hartelijk welkomst woord in het bijzonder tot den heer W. J. B. van Liemt, wethouder, de raadsleden P. G. M. van Tetering en J. Ph. H. Castricum, den heer Ph. Hoog Jr., voorzitter van de R. K. Midden- standsvereeniging, mevr. SormaniDe Voogd, vertegenwoordigende den R. K. Vrouwenbond, het hoofdbestuur van den R. K. Volksbond, vertegenwoordigers van alle vakorganisaties van den Volksbond en vele anderen. Spr. wees erop, dat de weken van voorbe reiding voorbij zijn. Er is gewerkt op een wijze, die respect afdwingt en zelfs eerbied. Het voorbereidende werk is tot volle tevreden heid afgedaan. Het speet spr. ten zeerste dat de hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal, die van het be gin tot het einde de actie met belangstelr.ng gevolgd heeft, wegens ziekte verhinderd was den bazar te openen. Spr. deelde mede dat ka pelaan Poppen, Geestelijk Adviseur van den R.K. Volksbond, bereid is gevonden den bazar te openen, waarvoor spr. hem hartelijk dank bracht. Kapelaan Poppen, het woord verkrijgend, zei- de. dat heel de winterhulpactie is uitgegaan van het R. K. Werkliedenverbond. Het doel van dezen bazar is om van de opbrengst iets te kunnen geven aan de minderbedeelde Katho lieken. Er is zooveel haat en nijd in dezen tijd, maar er is ook bijna nog nooit een tijd ge weest, waarin zooveel liefde tot elkander is betoond als nu. Overal is aangeklopt en bijna overal is ook een goed onthaal gevonden. Is dit geen heerlijke gebeurtenis? Het is de naas tenliefde met de daad beoefenen. Spr. hoopte tenslotte dat deze bazar goed bezocht zal wor den en dat hij in alle opzichten zal slagen. (Applaus.) Hierna voerde het woord de heer J. Ph. H. Castricum, voorzitter van den R.K. Volksbond. Wij zijn thans genaderd tot de 2de etappe van den bazar, zoo zeide spr. Als hij zoo goed slaagt als de eerste etappe, dan is het succes van den bazar verzekerd. De oproep van het R. K. Werkliedenverbond is met groote welwillend heid ontvangen en met een staf van medewer kers is men aan den arbeid gegaan. Men heeft vreugde, maar ook teleurstellingen ondervonden. Waar men dacht veel te ont vangen, kreeg men weinig, en waar men dacht weinig te ontvangen, kreeg men veel. Wij ope nen onze deuren voor heel katholiek Haarlem, maar in het bijzonder voor al onze leden van den R. K. Volksbond. Dat deze allen onzen ba zar zullen bezoeken! (Applaus.) Hierna zong het dubbelmannenkwartet „Bel Canto" eenige nummers, o. a. „Ave Maria", „Grüsz an die Heimat", „Untreue", onder lei ding van den directeur, den heer Germes. Het was een oogenblik van genot voor de aanwe zigen en een dankbaar applaus volgde op het gebodene. Hierna werd de bazar bezichtigd en was de officieele plechtigheid geëindigd. Den' bazar zullen wij nog nader bespreken. Gistermiddag werd in het Rembrandt- theater aan de Groote Markt, dat welwillend was afgestaan, een cabaretmiddag gegeven ten bate van de kinderbewaarplaats in Haarlem- Noord. Om kwart over twee sprak mevrouw Beun- ders, presidente van het daartoe gevormde comité, tot de talrijke aanwezigen een harte lijk welkomstwoord. Daarna begon men aanstonds met het rijk gevarieerde programma. Han Beuker en Wou ter Denijs speelden duetten op twee vleugels. Edith Klaverweide gaf enkele voordrachten ten beste en Cor Klinker en Liesje Sauten voer den enkele moderne dansen uit. Het was een keurig en beschaafd program ma, dat duidelijk in den smaak viel. Vooral het perfecte samenspel der beide piano-virtuo zen, lokte telkens een hartelijk applaus uit. Na de pauze kwam als attractienummer „Le vende Reclame". Dit nummer, waaraan boven dien een aardig in elkaar gezette prijswedstriid verbonden was, had aller belangstelling. Een programma, dat met smaak gekozen was. Laten we hopen, dat het financieele resul taat evenredig is geweest aan de goede bedoe lingen der organisatoren en aan de keurige prestaties der medewerkende artisten. Naar aanleiding van de besprekingen, dien aangaande gevoerd in den gemeenteraad van 17 Januari 1935, zijn Burgemeester en Wethou ders van Bloemendaal van meening, dat een zoo belangrijke tak van dienst als de plant soenen in Bloemendaal slechts kan worden toe vertrouwd aan. een in den boschbouw technisch onderlegd ambtenaar. Daar bovendien het hun niet wenschelijk voorkomt om voor één ambte naar een wijziging te brengen in de regeling van de bezoldiging van het vaste personeel in dienst der gemeente, stellen zij den Raad voor hen te machtigen tot het plaatsen van een oproep van sollicitanten voor de vacature van „hoofd van den plantsoendienst" op een sa laris van ƒ3600ƒ4000. De volgende afgestudeerden van de Middel bare Technische School te Haarlem, zijn ge plaatst in de navolgende betrekkingen: Af deeling Bouwkunde: G. J. P Hamel, op het Bureau van Publieke Werken der Gemeente Bloemendaal. i Af deeling Weg- en Waterbouwkunde: C. Burgeren als tijdelijk opzichter bij grondboringen en opmetingen bij den Provincialen Waterstaat van Noord Holland. C. J. Rijkeboer bij den Rij kswaterstaat. Afdeeling Werktuigbouwkunde: P. Breedveld, als assistent in het laboratorium van de N.V. Machine- en Motorenfabriek, vJi. Thomassen Co. H. Mooi, bij de Firma Bührman, Halfweg. F. C. Margadant. als Officier-vlieger 3de klasse bij de Kon. Marine. J. H. Piët, als teekenaar-constructeur bij de Kon. Ned. Hoog- ovens en Staalfabrieken, IJmuiden. L. A. Selle- ger, bij de N.V. Ned. Balata Industrie, Drachten. J. Lennings, bij de V.A.R.A., Hilversum. Afdeeling Electrotechniek: M. J. van Balkom. als assistent bij de Radiolampenfabriek Philips. D. Blok Jr., als radiotechnicus-instrumentmaker bij de V.A.R.A., Hilversum. C. Thomasson, op de technische afdeeling van het loonbureau bij de N.V. Philip's Gloeilampenfabrieken, Eind hoven. Afdeeling ScheepsbouwkundeD. Tiemeyer, als technicus in het materialen-laboratorium van het luchtvaartbedrijf te Soesterberg. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem, verzoekt ons te melden, dat met ingang van 18 Februari 1935 het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Santpooio- dorp op werkdagen werdt opengesteld van 912, 14—15.30 en 17.30—19 uur. Des Zaterdags is genoemd hulpkantoor echter van 17.9019 voor postzaken gesloten. n de afgeloopen week werden alhier 11 rij wielen ontvreemd en nog niet teruggevonden. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Gebroeders Moolenaars, Smeden en Elec- triciens, alhier. Ondertrouwd: 15 Februari, J. M. Huneker en C. E. Tromp. Geboren, 12 Februari: M. M. de Graaff Stam, z. 13 Februari: W. SerneePauw, d„ T. Steens- maBos. d. 14 Februari: C. G. RozenhartLagerweij, d„ J. C. BaaijRutgers, z., J. Stoffelsde Vos, d. 15 Februari: E. Grasv. d. Bosch, d. Overleden, 13 Februari: J. Booms, 77 j., Kastanjestraat. 14 Februari: A. M. VallenduukKoning, 61 j„ Rijksstraatweg. H. R. Buddenborg, 84 j„ M. v. Heemskerkstraat 15 Februari: M. L„ 6 mnd., z. van A. Vos, Burgwal. voor het kampioenschap van Haarlem luidt de witte ploeg als volgt: De Haas De Wilde Hogervorst Leemhuis H. Beyk Immer Kammeyer, Hartman, v. Röbken, v. Gelder v. Leuven. Zaterdag 16 Februari zal ter inwijding van de nieuwe schietbanen in de cantine Infante rie Kazerne aan den Koudenhorn een onder linge schietwedstrijd worden gehouden. In lichtingen zijn te verkrijgen bij de leiders, au luitenants W. C. Booy van Campen en O. J. Keijser. De wedstrijden vangen aan 11 uur v.m. en eindigen 10 uur n.m. De prijzen bestaan uit kunstvoorwerpen en geldprijzen. Binnenkort zullen de jaarlijksche wedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen van Noord-Holland, georganiseerd door den cis- trictsbond „Noord-Holland", aanvangen. Er zal gespeeld worden in vier afdeelingen en in vier klassen. De inschrijving sluit op 23 Februari. Inschrijvingen worden ingewacht bij den heer M. van Krieken, Schiermonnikoog 7 te Zaan dam. Doel: J. Oppenkamp. Achter: H. Verkaart en J. van Es. Midden: J. Heeneker, P. Rotteveel, en J. Willemse. Voor: R. Kamer, J. Peet, J. v. Honschoten, J. Kluiskens en J. Twijn. Commissie voor Huurverlaging van gemeen- tewoningen In verband met de door de Re geering bevorderde huurverlaging voor wo ningen, waarvoor nog over rijksvoorschotten wordt beschikt, de verlaging van het rente type en de daling der bouwkosten, komt het Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal gewenscht voor te doen onderzoeken of de destijds voor de aan de gemeente toebehooren- de woningen vastgestelde huurprijzen gewij zigd dienen te worden. Om in het algemeen tot eene daling dei- huurprijzen te komen, moet de Overheid voor gaan en in elk geval geen huren bedingen, welke uitgaan boven de normale huurwaarden van dezen tijd. Burgemeester en Wethouders stellen daarom den Raad voor eene Commissie te benoemen tot schatting der tegenwoordige huurwaarden der gemeente-woningen en de volgende per sonen uit te noodigen in die Commissie zit ting te willen nemen, nl. de heeren: A. j, Prinsenberg, Adr. Cassee, S. P. Rijnierse, J. de Jong Czn. Voor den op Zaterdagmiddag op het R.C.H.- terrein te spelen wedstrijd R.C.H.Bloemendaal Kunstkring Heemstede Wegans verhin dering van Felix de Nobel heeft Henriëtte Bos nians zich alsnog bereid verklaard met den violist Henri Merckel den sonaten-avond te ge ven voor de leden van den Kunstkring „Heem stede" op Maandag 18 Februari a.s. 8.30 uur in het gebouw van den Nederlandschen Pro testantenbond, Postlaan, Heemstede. MOSKOU, 15 Febr. (Eigen telegram) He den is te Moskou het groote internationale schaaktournooi begonnen, waaraan twintig spelers, waaronder tal van bekende meesters, deelnemen. De loting had de volgende num mering tot resultaat: 1. Romanowski; 2. Loe- wenfisch; 3. Rjumin; 4. Botwinnik; 5. Alator- zeff; 6. Goglidge; 7. Lissitzin; 8. Ragosin; 9. Pirc; 10. Kann; 11. Dr. Lasker; 12. Bogotyrt- schuk; 13. Tschechower; 14. Lilienthal; 15. Flohr; 16. Robinowitsch17. Spielmann; 18. Capablanca; 19. Miss Menchik; 20. Stahlberg. In de eerste ronde, die heden werd gespeeld, werden de volgende resultaten bereikt: Romanowski wint van Stahlberg. Loewenfischwint van Miss Menchik. Rjumin wint van Capablanca. Botwinnik wint van Spielmann. Alatorzeff verliest van Rabinowitsch. Goglidge verliest van Flohr. Lissitzin remise met Lilienthal. Ragosin remise met Tschechower. Pirc remise met Bogatyrtschuk. Kahn verliest van Lasker. In de tweede ronde zullen de volgende par tijen worden gespeeld: StahlbergLasker. BogatyrtschukKann. TschechowerPirc. LilienthalRagosin. FlohrLissitzin. RabinowischGoglidge. SpielmannAlatorzeff. CapablancaBotwinnik. Miss MenchikRjumin. RomanowskiLoewenfisch. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per re gei komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge zinnen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llll III llllll lllllllllllllllllllllllllllllllll III illllllllllllllllllllllllll Over de hoofdfilm, die deze week in het Frans Halstheater draait, schreven wij reeds in ons Vrijdagavondblad. Dat dergelijke groot- sche films zeer door het publiek gewild zijn, ngoge blijken uit het feit, dat het theater reeds gistermiddag zoo goed als bezet was. Het wereldnieuws en het nieuws van Poly goon gaf weer veel te genieten, het laatste had een sterk uitgesproken Haarlemsch karakter. De teekenfilm is ditmaal weer zeer geestig en is getiteld „A dream Walking"; menige nachtwandelaar kan aan de prestaties van Popeye een voorbeeld nemen. De hoofdfilm is streng voorbehouden voor volwassenen. Een groote en grootsche film, een historische film, misschien niet geheel en al historisch juist, waar in dit opzicht zeker een historische film, dat ons duidelijk wordt, hoeveel drama's de staatkunde veroorzaakt. In opzet is deze film dus zeker geslaagd, want ze moet in beeld brengen, hoe zwaar het offer was dat gebracht werd door de jonge vrouw, die de tweede ge malin van Napoleon werd. Paula Wesseley is deze jonge vrouw; in kor ten tijd heeft ze een grooten naam als film speelster verworven, en ze verdient het meer dan vele voorgangsters, die tot beroemdheid zijn gedreven terwille van andere kwaliteiten dan die bij de film in aanmerking moeten komen. Zij vraagt dadelijk uw aandacht en blijft u boeien door haar spel, dat vrij van uiterlijk heden blijft, en door haar edel masker. Zij maakt het bittere drama duidelijk, dat zij be leefde: het drama van haar jonge liefde, die zij offerde, toen iedereen dat offer van haar vroeg om Oostenrijk tegen Napoleon te bescher men. Dit is trouwens de groote verdienste van de geheele film; het dramatische en weemoe dige van den titel „Dat was het einde eener liefde", beheerscht de geheele geschiedenis, brengt de klemmende sfeer steeds sterker, en laat allen meevoelen het groote verdriet, hét zeer zware offer en den angst voor de toekomst van Aartshertogin Marie-Louise, die keizerin van Frankrijk worden moest en daarvoor het zwaarste offer moest brengen, dat van een mensch gevraagd kan worden. Ook de overige hoofdpersonen van dit histo rische drama spelen in dezen geest: Metternich (Gründgens), die de huwelijksplannen maakt en ze verwezenlijkt, de hertog van Modena (Willy Forst), die zijn geliefde als een anders bruid moet zien, en de keizer (Herterich) voor wien het huwelijk van zijn dochter zoo'n bange keus is, als vader en als keizer van Oostenrijk. Gelukkig zien we niet alleen staatslieden, maar ook menschen, die beseffen wat zij vragen en wat zij ten offer moeten brengen. Metternich is niet zoo'n diplomaat uit vroegere drama's, die aan liefde en dergelijke dingen eenvoudig niet denkt; de keizer is niet zoo'n sentimenteel type, die als maar huilt en klaagt en dit heeft slechts tot gevolg, dat men des te angstiger den zwaren druk voelt vap den overwinnenden Na poleon, die ook hier harten brak en levens ver woestte. ,,So endete eine Liebe" is een film, die in druk maakt, die men zich nog herinnert na andere films, en die nu eens niet teleur stelt na alle reclame, welke men er over gezien en gehoord heeft. De teekenfilm ontbreekt gelukkig niet in het voorprogramma, en het is weer een gezellig ge val, dat de makers met pleizier in elkaar gezet moeten hebben. De zenuwachtige vader, die op de blijde gebeurtenis in zijn vogel-gezin wacht, de zangles en de eerste instructie in het vliegen zijn alle weer zoo knap en zoo geestig gevon den, dat ze van een allerfijnst komisch effect zijn. Komisch, hoewel op andere manier, is ook het variété, de onmogelijke toeren van twee even- wichts-virtuozen op fietsen. Ze tollen en draaien op hun wielen, ze gooien ermee en halen onder- tusschen nog rare dingen uit, dat men van verbazing vergeet, dat een fiets slechts twee wielen zijn, soms zelfs één, en niet een instru ment dat rotsvast op de stevige aarde staat. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake hoofdstuk VII B (departement van Financiën) der Rijksbegrooting 1935 wordt het volgende ontleend: Naar aanleiding van hetgeen door verschei dene leden, die in de meening van de Regeering deelen, met betrekking tot de vermogensbelas ting werd opgemerkt, wijst de minister erop, dat hij reeds bij de behandeling van het ont werp van wet tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en de vermogensbe lasting over het belastingjaar 1934'35 heeft doen uitkomen, dat z.i. de belasting van het vermogen in verhouding tot die van het inkomen niet hooger mag worden opgevoerd, ja, dat feitelijk bij den bestaanden toestand de kleine vermogens naar verhouding van dit in komen reeds te zwaar worden getroffen. Ten opzichte van hetgeen vele leden om trent den zwaren druk van de personeele belasting op bewoners van kasteelen en buitenplaatsen werd opgemerkt, vestigt de minister er de aandacht op, dat hij op zijn erkenning, dat het in den tegenwoordigen tijd kan voorkomen, dat men noodgedwon gen in dergelijke perceelen blijft wonen en dat de personeele belasting dan inderdaad zwaar kan drukken, heeft laten volgen, dat dit bezwaar niet zoo gemakkelijk tot een oplossing te brengen is, ook niet, omdat de Regeering wel gemakkelijk ten aanzien van de personeele belasting een royale hand kan betrachten, maar de gevolgen daarvan niet komen ten laste van de Rijkskas, maar van de kassen der gemeenten. De stelling, dat het verlaten van de groote panden voornamelijk het gevolg is van te hooge belastingen, kan de minister niet onderschrijven. Voor hen, die hun kasteel of landgoed nood gedwongen hebben verlaten, is dit een gevolg van de daling hunner inkomsten tengevolge van de gewijzigde economische omstandig heden. Zij zouden dit stellig ook hebben moeten doen indien de personeele belasting niet of tot een veel lager bedrag was geheven. Te allen overvloede heeft de minister aan leiding gevonden, de inspecteurs aan te schrij ven, bij de aanslagregeling voor 1935 aan de vaststelling van de huurwaarde van deze per ceelen hun bijzondere aandacht te schenken. In verband met de ter zake van de om zetbelasting gehouden beschouwingen deelt de minister mede, dat hij bereid is aan de bezwaren van de betreffende bedrijven niet alleen voor de toekomst tegemoet te komen, doch dat hij tevens voornemens is de gere zen moeilijkheden voor het jaar 1934 zoo veel mogelijk op te heffen. Een regeling, welke de minister zich voorstelt met be trekking tot laatstgenoemd jaar, is in voorbereiding. Voorts ligt het in het voornemen van den minister de indiening van een wetsvoorstel, dat de betreffende aangelegenheid voor de toekomst zal regelen, zooveel mogelijk te bevorderen. Verder heeft de minister aan de inspecteurs der accijnzen opgedragen de beslissing op bij hen in behandeling zijnde bezwaarschriften van gas- en electriciteitsbedrijven op te schor ten, in afwachting van de regeling, welke bij hem voor het jaar 1934 in overweging is. Het ligt in het voornemen aan deze regeling zoo- danigen vorm te geven, dat zij de heffing van de omzetbelasting voor alle gas- en electrici teitsbedrijven voor het jaar 1934 nog zooveel mogelijk ,.ab integro" zal regelen. Op deze wijze zullen dan ook voor de bedrijven, die, om welke redenen ook, van beroep hebben afgezien, de mogelijke deswege ondervonden nadeelen als nog kunnen worden hersteld. Aan „de Witte", de guitige Vlaamsche jongen met zijn schuimende avonturen, waar tusschen door een eenvoudige landelijke romance gewe ven is, hebben wij gisteren reeds een uitvoerige bespreking gewijd. Voor hen, die beu zijn van Amerikaansche society-drama's, voor degenen, die Ernst Claes' boek gelezen (en lief ge kregen hebben kortom voor allen, die van een ongekunstelde film en dat rijke Roomsche Vlaanderenland houden, is een bezoek aan het Luxor-theater bijna een noodzakelijkheid. „De Witte" niet gezien hebben beteekent een gemis. In het voorprogramma draait een film, waarin de Comedian Harmonists volksliederen zingen. Het is een film, welke al even prachtig van fotographie en van begeleiding is als de hoofd film. Een wonder-werk je! Voor hen, die van plan zijn de a.s. carnaval bals te bezoeken kan het teekenfilmpje nieuwe ideeën geven! Voorts bevat het voorprogramma o.a. nog een film „Hoe men beroemd wordt", een Amerikaanseh product, dat het slechtste niet in zijn soort is. Uiteengezet wordt, dat aan de wijze van heffing van rijwielbelasting als in België belang rijke bezwaren verbonden zijn. Gegronde klachten, dat het publiek last on dervindt van de controle hebben den minister nimmer bereikt. Aan het denkbeeld om het machinale tabaks product zwaarder te belasten dan de handwerk- sigaren zijn groote bezwaren verbonden. Een groot aantal ambtenaren zou voor de controle noodig zijn. Tot heffing van accijns of (verhoogd) invoer recht op petroleum kan de minister zijn mede werking niet verleenen. De vraag in hoeverre de rijksfondsen mede werking kunnen verleenen tot conversie van pandbrieven is in onderzoek. Bij het nemen van wettelijke maatregelen op het stuk der hypotheekrenten moet de uiter ste voorzichtigheid worden betracht. Zoodanige maatregelen zouden anders gemakkelijk kun nen leiden tot ondermijning van het hypothe cair crediet. Ten aanzien van de pandbrieven overweegt de minister een maatregel, aansluitend bij de in de Zegelwet reeds voorkomende bijzondere regeling bij omwisseling van deze stukken, waar door de conversie eenigszins zal worden verge makkelijkt. Binnen korten tijd zal de commissie tot her ziening van het fiscaal strafrecht en strafpro cesrecht haar voorstellen indienen. De Minister wijst er op, dat de verlie zen der Nederlandsche Handel Maatschap pij voor verreweg 't grootste deel 'n gevolg zijn van de ongekend hevige conjunctuur- daling ten aanzien van de meeste Ned.- Indische producten. Het is niet gemotiveerd van „wanbeleid" te spreken. Het Neder landsche karakter van de maatschappij is niet in gevaar gebracht door het interna tionale consortium, dat niet geweest is een middel van buitengewone hulpverleening, doch een normaal garantie-syndicaat op zuiver commercieelen grondslag. De stoomtrein nummer 34, welke gisteren avond om 22.03 uit Den Haag (Station Hol- landsche Spoor) vertrok en een kwartier later te Leiden aankwam, kon vandaar niet verder wegens een defecte locomotief. Het duurde een een aleer een andere machine voor den trein, was graangeerd, terwijl de reizigers moesten overstappen in den electrischen trein om hun bestemming te bereiken. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, deelt de Minister van Waterstaat ad interim mede, over de vlucht naar Melbourne, dat de regeering de mate van uitbundigheid der vreugde wegens het welslagen, bezwaarlijk zou kunnen bepalen. Begrijpelijk was het, dat eene opwelling van nationaal gevoel wegens hetgeen met een vlieg tuig voor den gewonen dienst en op de gewone wijze gebruikt tegenover wedstrijdmachines is bereikt, ook tot uiting kwam jegens de beman ning. Deze wist echter bescheidenheid te be trachten en vond daarin steun bij dè directie. Dat bij de zoogenaamde Kerstvlucht naar Nederlandsch-Indië de tijden van aankomst en vertrek van te voren waren gepubliceerd, sluit niet in, dat daardoor drang op den gezagvoerder van het vliegtuig werd uitgeoefend om zich aan die tijden te houden. Bij de K. L. M. wordt den gezagvoerder geen enkele drang opgelegd om iets te ondernemen, dat niet zou strooken met de verantwoordelijkheid aan zijn functie verbon den. Toen het zich liet aanzien, dat de K. L. M. niet tijdig de beschikking' zou kunnen verkrij gen over een voldoend getal vliegtuigen van et® door de N. V. Nederlandsche Vliegtuigenfa- briek ontwikkelde typen p 23 en P 36, heeft zij ministerieele goedkeuring verworven op het' onvermijdelijk gebleken besluit om in hare on middellijke behoefte ce voorzien door aanschaf fing van Douglas DC-2 vliegtuigen. Zij heeft er steeds naar gestreefd de Nederlandsche in dustrie te bevorderen en het lag dan ook aan vankelijk in de bedoeling de benoodigde Dou glas DC-2 vliegtuigen door de N. V. Neder landsche Vliegtuigenfabriek hier te lande in licentie te laten vervaardigen. Aangezien nader bleek, dat dan de eerste vliegtuigen in het gunstigste geval eerst tegen het einde van dit jaar zouden kun nen worden geleverd, hoewel de K. L. M- deze reeds binnenkort noodig heeft om de diensten, welke met het aanstaande zomer seizoen eenige uitbreiding moeten onder gaan, naar behooren te kunnen uitvoeren, moest zij besluiten tot bestelling in Noord- Amerika, zij het dat deze bestelling we gens de door Fokker verworven rechten over de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek liep. Hierdoor is intusschen de Fokkerfabriek beter in staat baar eigen typen verder te ontwikke len en binnenkort is dan ook bestelling van een tweede F 36 vliegtuig bij die fabriek te ver wachten. Aan de K. L. M. wordt voor het vervoer var- de post NederlandIndië en Indië—Nederland f 25.000 per vlucht betaald, doch voor zoover de bedrijfsresultaten zulks toelaten, wordt na afloop van het jaar een gedeelte der door het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie betaalde vervoersvergoeding gerestitueerd- Over 1933 werd terugbetaald f 240.000; naar schatting zal de restitutie over 1935 f 350.000 bedragen. Vanmorgen zijn op Schiphol de overname* vluchten begonnen met een Douglas-machine» welke bij Fokker besteld is door de Deutsche Lufthansa. In de Donderdag te Den Haag gehouden vei'' gadering van het bestuur over afdeeling I >s voorloopig besloten, den wedstrijd Feijenoord—* Ajax vast te stellen op Zaterdag 9 Maart a.s- des middags vier uur. De wedstrijd zal op het Sparta-terrein te Rotterdam worden gespeeld-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4