Storm buldert boven ons land Gieken met tien schotieren omge slagen, een zeventien-jarige knaap verdronk Het conflict tusschen Italië en Abessinië Het nieuws van heden ROME WIL LIEFST DEN VREDE BEWAREN P. A. M. KAT Saarkwestie bijna geregeld DE BAROMETER ZONDAG 17 FEBRUARI 1935 )OR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM TELEFOON 13866 SI'XZi"'^.'''^6,'^ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN LICHTSCHIP MAAS OP DRIFT GESLAGEN Het sleepschip „Racine" na veel moeite behouden in Terneuzen binnengebracht Meisje onder de tram ge slingerd en gedood Te Rotterdam Door rukwind onder tram Sleepschip in moeilijkheden Laag water in IJselmeer ,Jïen der diepere factoren is het wantrouwen der Abessiniërs" Half Mei komt de regen tijd... Visschersboot gezonken Zeeschepen maken te IJmuiden vast Te 8.05 uur is Zaterdagavond op de filiaalinrichtin^ van het Kon. Ned. Met. Instituut het stormsein, dat sinds Vrijdagmiddag 5 uur storm uit het Zuid-Westen meldde, ver vangen door een nieuw sein, ten tee- ken, dat verwacht werd, dat de storm zou uitschieten naar het Noord-Westen, hetgeen voor de op weg naar de haven zijnde zeesche pen de situatie nog moeilijker zou maken. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii| ACCOUNTANTSKANTOOR Korte berichten Slechts één kwestie zal door arbitrage worden beslecht De Oceaanvlucht van Codos en Rossi Hauptmann's actie om hooger beroep Hij zou Fisch beschuldigd hebben van de ontvoering Drie bataljons op weg Kwaadsprekerij DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN In anderhalve maand 70 dooden Bij de Russische spoorwegen. Scherpe instructies KINO PROJECTIE ONBRANDBARE SMALFILMS PROJECTIE-APPARATEN KINO-HUIS VOS De zware ijsgang op de Amerikaansche rivieren heeft vele menschenlevens ge- eischt. Een der vele gekraakte booten, waarvan de passagiers slechts met moeite konden worden gered HAARLEMSCHE COURANT mm mU m mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent NIEUWE g d De hevige storm, welke Zater dag boven Nederland loeide, heeft verschillende ongelukken veroor zaakt. Op de Nieuwe Meer bij Am sterdam zijn twee gieken omgesla gen, waarbij negen scholieren te wa ter geraakten en een hunner ver dronk. Het vuurschip „Maas" op den Nieuwen Waterweg te Rotterdam is door den Zuid-Westerstorm op drift geslagen. Het ongeval op de Nieuwe Meer heeft zich als Volgt toegedragen: Een tiental jongelui van de watersportver- eeniging „Famos," welke haar bootenhuis met clubgelegenheid heeft aan het Jaagpad aan de Nieuwe Meer, ter hoogte van de ringspoor- baan, was Zaterdagmiddag met twee gieken het meer opgeroeid. Het was een gevaarlijke en hoogst roekelooze onderneming, aangezien er een hevige storm stond. Op het geheele meer was in verband met den zwaren golfslag vrijwel geen vaartuig te bekennen en weldra bleek, dat ook de beide ranke bootjes, elk met vijf jongelui bemand, niet tegen het zware Weer bestand waren. Het was den jongens, allen scholieren tusschen 16 en 18 jaar, niet mogelijk de gieken met den boeg op de golven te hou den, met het noodlottig gevolg, dat een der vaartuigen aan den achterkant door een hooge golf werd geraakt, waardoor het geheel volliep. De bemanning van de an dere giek, bemerkende wat er gaande was, trachtte bij te draaien, hetgeen haar even eens noodlottig werd, want in een oog wenk was ook dit vaartuig -door de golven overspoeld. Negen van de tien inzittenden ge raakten te water, alleen de stuur man van een der bootjes wist zich er aan vast te klampen en dreef er mede naar den overkant, waar hij doornat op den wal klom. Van de negen andere jongens slaagden vier er in, zwemmende den kant te be reiken, vier anderen konden worden gered door den schipper van een motorboot, die aan den kant ge meerd lag en onmiddellijk naar de plaats van het ongeval was geva ren. Een der jongens, de 1 7-jarige Mol, was echter reeds gezonken, zijn broer heeft hem nog 'n oogen- blik gegrepen, doch hem niet kun nen houden. Door middel van de naastbijzijnde telefoon Werd de politie van bureau Overtoom gewaar schuwd, die zich met den hoofdinspecteur, W. H. Glasius, naar het Jaagpad begaf. Toe vallig kwamen de politie-ambtenaren op den Sloterstraatweg een motorspuit van de brand weer tegen, alsmede een ziekenauto van den Geneeskundigen Dienst. Beide wagens werden onmiddellijk gerequireerd. Het bleek, dat een yan de jongelui, een zoon van den arts Quan- ier, aan de Nassaukade, buiten kennis was. Het personeel van de brandweer en den G.G. en G.D. heeft hem bijgebrafcht en ter Obser vatie naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Ge andere jongelui waren in het clubhuis weer spoedig op hun verhaal gekomen. De beide Sieken, die geruimen tijd hulpeloos op het Wilde water hebben rondgedreven, zijn later haar den kant gebracht en op den wal getrok ken. De politie is urenlang bezig geweest met het dreggen naar den verdronken scholier Mol, Waarbij van de kleine politieboot werd ge bruik gemaakt. Te half zes was het lijk nog biet gevonden. Ook de commandant der brand weer, c. Gordijn Jr., is eenigen tijd ter plaatse geweest. Het lichtschip „Maas", dat voor den Nieu wen Waterweg gestationneerd ligt, is door den krachtigen Zuid-Westerstorm ongeveer anderhalve mijl op. drift geslagen. De positie van het lichtschip is thans twee mijl om de Oost Noord Oost. Het schip heeft via Scheveningen-haven de zeeschepen van deze koersverandering op de hoogte gesteld. De scheepvaart in de Rotterdamsche haven heeft van den krachtigen Zuid-Westerstorm veel hinder ondervonden. Op enkele regelma tige lijnbooten na zijn er sedert 2.40 uur Za terdagmiddag geen schepen meer uitgevaren. Na 4.25 uur zijn er ook geen schepen binnen gekomen. Alleen het s.s. „Arctures", komende van Londen, heeft het aangedurfd op eigen kracht naar de Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaardingen op te stoomen. De sleepbooten „Charlois" van L. Smit's sleepdiensten en de „Spitsbergen" van de fir ma P. Smit, die besteld waren om het schip behulpzaam te zijn bij het meren, zijn hierin door den krachtigen golfslag en den feilen storm, niet geslaagd. Om ongelukken te voor komen heeft men het zeeschip met groote moeite naar Rotterdam gesleept, waar het in middels in de IJselhaven een tijdelijke lig plaats heeft ingenomen. Zaterdagavond acht uur waren er in de ha ven geen zeeschepen op drift geslagen, omdat men vroegtijdig op de komst van den storm op de hoogte was gesteld en alle maatregelen had kunnen treffen om ongevallen te voorko men. Te Vlissingen is Zaterdag in de Badhuis straat door een rukwind een twintigjarig meis je onder de tram geraakt en onmiddellijk ge dood. Het slachtoffer was woonachtig te Sou burg. Op de Westerschelde is het Nederlandsche sleepschip „Racine" van de N V. Reinvaart Mij. te Rotterdam, dat getrokken werd door de sleepboot „Sloe", een oogenblik in een gevaar lijke positie gekomen. Tengevolge van den storm maakte de „Racine" veel water, waar door eenig gevaar voor zinken bestond. Van Terneuzen vertrokken twee sleepbooten, die het schip tot voor de haven van Terneu zen hielpen sleepen. Toen maakte de „Racine" slagzij, waardoor de situatie nog gevaarlijker werd. Nadat een vierde sleepboot op het tooneel was verschenen, die een pompinstallatie aan boord had, werd met het uitpompen begon- nén. Het schip is behouden in de haven bin nengebracht: sleepbooten zijn echter langszij gebleven om het pompen voort te zetten. De „Racine" was op weg van Duitschland naar Sluiskil en geladen met kolen. Door den Zuid-Westerstorm is het water in het IJselmeer abnormaal laag. Het water is gedaald tot 1.90 M. beneden A.P., wat ongeveer 1.65 beneden den normalen stand is. Hier en daar komen de slikken droog. Vele beurt schippers ziin niet uitgevaren, omdat zij het niet verantwoordelijk achten de reis te aan vaarden. Enkele schepen kwamen aan den grond; ook de schepen langs den Zeeburgerdijk hadden het hard te verduren. De positie van het lichtschip, dat door den storm op drift is geslagen was Zaterdagavond om tien uur: twee mijl O.N. O., richting Nieuwe Waterweg. (Van onzen Rom. correspondent) Met groote spanning volgt het gansche Ita- liaansche volk het verloop van het conflict, dat tusschen Italië en het rijk van den Negus is gerezen als toegespitst resultaat van een sedert lang geprikkelde verhouding. Het bericht over de mobilisatie,die slechts één lichting van twee divisies heeft betroffen, kon in het bui tenland misschien sensationeel zijn, maar werk te in het binnenland veeleer geruststellend. Het oproepen van die lichting, evenals de andere voorzorgsmaatregelen en de belangrijke verschepingen van oorlogsmateriaal, was na tuurlijk niet onopgemerkt voorbijgegaan en had onder de bevolking een onrust gewekt, die ook op de beurs tot uiting kwam. „Oorlog" is een verschrikkelijk woord, en ook een koloniale oorlog heeft niets aantrekkelijks. Het bericht, dat de mobilisatie tot haar geringe oroporties terugbracht en duidelijk van voorzorgsmaat regelen sprak, getuigde op zijn minst, dat de oorlog misschien gevaarlijk nabij, maar toch nog geen werkelijkheid is. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat de Italiaansche regeering alles, wat zij mogelijk acht, zal doen (en laten) om die werkelijkheid Zaterdagmiddag te half twee is tusschen Ooltgensplaat en Willemstad in den feilen storm een visschersboot gezonken; de op varenden zijn echter gered. Het ongeluk gebeurde bij den in het Hellegat ïlegen strekdam, die zich midden in de bree- d rivier bevindt, en slechts gedeeltelijk boven water uitsteekt. Nadat het scheepje, dat thuis behoorde te Hardinxveld en eigendom was van den heer Klop, was gezonken, slaagden de drie opvarenden er in. zwemmende en met levens gevaar, den dam te bereiken. Op dezen strekdam hebben zij een benauwd half uurtje doorgemaakt. Door de passeerende sleepboot Mars uit Dordrecht zijn zij ten slotte aan boord genomen. Dit kon slechts met groote moeilijkheden geschieden, daar er een hooge zee stond en het voor de sleepboot gevaarlijk was, den dam te naderen. Daar er geen roei boot aan boord was, waagde de kapitein het toch, de sleepboot tegen den dam te laten drij ven, waarna de opvarenden van de omgeslagen en gezonken visschersboot konden overstappen. Eén der geredden is te Willemstad aan wal gezet; de anderen zijn doorgevaren naar Dordrecht, waar zij wonen. V Bij de Duivendrechtsche brug is een 50- jarige fietsey onder een auto gewaaid en ern- te vermijden. Een koloniale oorlog, onder welke omstandigheden ook, is een avontuur, waar niemand zich luchthartig in stort. De huidige bewapeningstechniek en vooral de luchtstrijd krachten met hun bombardementen en hun mi- trailleurvuur uit de lucht hebben weliswaar de verhouding tusschen moderne en primitieve strijdkrachten nog al meer ten gunste der eerste verschoven, maar daartegenover staan de on metelijke afstanden, de moeilijke verbindingen, de ongunstige hygiënische voorwaarden, de dui zenden moeilijkheden van de proviandeering in een onmetelijk woestijngebied, en als samen vatting van dat allesde enorme kosten, schrik wekkend voor een staat, die reeds worstelt om zijn budget sluitend te krijgen. En dit is niet alles, integendeel, ook de Euro- peesche situatie is nog geenszins van dien aard, dat Italië wat dat betreft zorgeloos kan zijn. Het voor Italië zoo vitale Oostenrijksche vraagstuk, dat nog in Juli li. aanleiding tot militaire maatregelen van Italiaansche zijde gaf, is intusschen wat verder op den weg van een rustige oplossing gekomen, maar is nog aller minst uit de wereld. Kan Italië zich in deze omstandigheden met den rug naar den Brenner geheel aan een Afrikaanschen oorlog wijden? Om al deze zakelijke redenen mag men ge- looven, dat Italië een oorlog met den Negus vermijden wil. Het euvel is echter, dat de Abes siniërs zelf dat geloof blijkbaar niet deelen. In de onlangs met Laval te Rome gesloten accoorden heeft Italië zich, wat zijn Libische bezittingen aangaat, tevreden gesteld met een gebiedsuitbreiding, die zeker niet onaanzienlijk was, maar toch slechts een afronding van de kolonie beteekent. De nieuwe definitieve om grenzing van Libië, die ongeveer 700 K.M. ten Noorden van de Tsjaadmeren loopt, beteekent dus het einde van een niet geheel ongegronden kolonialen droom, dien menige Italiaan ge droomd heeft, een droom, die het Italiaansche gebied ten Zuiden van Tripolis zag voortloopen tot aan en voorbij de Tsjaad-meren, waar het 't vroegere Duitsche Kameroen ontmoette, waarover Italië dan zeker niet ongaarne het mandaat van Frankrijk zou hebben overge nomen. Deze droom van een Noord- en Midden- S Verwachting: stormachtige tot krach- js EE tigen, Westelijke tot Noord-Westelijken EE wind, betrokken tot zwaar bewolkt; la- ter opklarend, regenbuien. Aanvankelijk EE zelfde temperatuur, later iets kouder. EE Verdere vooruitzichten: afnemende wind EF en kouder. EE Stormwaarschuwingsdienst: Om 20.05 uur geseind aan alle posten: Wordt ver- EE EE wacht storm uit het Noord-Westen. EE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil OOSTERFARK 19 - AMSTERDAM - TEL. 53931 stig gewond naar het O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam vervoerd. In de haven der hoofdstad is het vrij rustig gebleven. De hulp van den havendienst werd tot 8 uur alleen ingeroepen, voor het Yougo- slavische stoomschip „Istina", dat, aan de En- gelsche boeien gemeerd liggende, door het bre ken van de achtertrossen op drift dreigde te geraken en door twee sleepbooten van Goed koop op zijn plaats moest worden gebracht. De secretaris van den Braziliaanschen bonds president Ronald de Carvalho, is tengevolge van een auto-ongeluk, dat hij eenige weken geleden gehad heeft, overleden. Hij was een der belangrijkste schrijvers van Brazilië, die internationale bekendheid had verworven. De uitgeverij van de „Rhein-Mainlsche Volkszeitung" deelt mede, dat zij zich door te gering aantal abonné's gedwongen ziet de uit gave van het dagblad vanaf 20 Februefti te staken. Een postrijtuig van den D.-trein Gdynia— Kattowitz is kort na het vertrek uit Dantzig in brand geraakt en geheel uitgebrand. Tot de vernielde postzendingen behoorden ongeveer duizend aangeteekende brieven. Officieus wordt medegedeeld, dat de keizer van Mandsjoekwo bij zijn bezoek aan Japan op 6 April a.s. te Tokio zal aankomen, waar hij door den Japanschen keizer aan het station zal worden begroet. Afrikaansch rijk is dus den 7en Januari 1.1. definitief begraven. Dat daardoor het Oost- Afrikaansche bezit voor Italië aan beteekenis heeft gewonnen, dat de mogelijkheden, die zich daar voordoen, kostbaarder geworden zijn, is duidelijk. Maar de Abessiniërs schijnen te vreezen, dat Italië met instemming van Frank rijk, te hunnen koste een schadeloosstelling wil zoeken voor hetgeen het in Libië moet mis sen. Zij vreezen zelfs, dat het om hun bestaan gaat en dat Italië ernaar streeft van den laat- sten fieren Afrikaanschen staat een protecto raat te maken. De Italiaansche maatregelen van den laatsten tijd, zooals de vereeniging van de beide koloniën Erythrea en Somaliland on der één hoogen commissaris, die niemand min der is dan de oud-minister van koloniën, de „vierman" generaal De Bono, wijzen volgens hen in de richting van zulk een „actieve" po litiek. Dit wantrouwen van de Abessiniërs is één der diepere factoren, die in dit conflict een roi spelen. Een andere psychologische factor is de herinnering aan Adoea, waar Italië bijna veer tig jaar geleden door de Abessiniërs verslagen werd. Is die herinnering aan Italiaansche zijde nog altijd levendig genoeg, om het eergevoel tegenover Ethiopië bijzonder prikkelbaar te ma ken, er is toch zooveel tijd en er zijn zooveel machtige gebeurtenissen overheen gegaan, dat zij hier geen factor van practische beteekenis meer is. Maar in het zwarte rijk leeft men minder snel. Daar schijnt de herinnering aan Adoea nog altijd de werking te hebben, dat men de satisfactie-vorderingen van Italië, dat intusschen tot groote mogendheid opsteeg, nog al lauw onder de oogen ziet. Die vorderingen betreffen een aantal Maria Theresia-daalders de in Abessinië gangbare munt, sedert de Negus omstreeks 1870 een ouden voorraad uit de Oostenrijksche schatkist kocht en verder vooral uiterlijke teekenen van prestige-herstel, zooals blootsvoetsche eer betuigingen aan de Italiaansche vlag en der gelijke ceremonies, die geschikt zijn om indruk te maken op de bevolking. Het gezag in een gebied, dat voor een groot deel door half- nomadische stammen bevolkt wordt, berust nu eenmaal voor het grootste deel op prestige. Het Italiaansche prestige eischt dan ook, dat de incidenten aan de grens zich niet herhalen en dat voor de voorgevallen feiten satisfactie ge geven wordt. Komen er nieuwe incidenten, waartoe de Abessinische troepenconcentraties aan de vage grens aanleiding kunnen geven, dan glijdt men nolens volens in den oorlog. Daarbij is nog niets gezegd over de econo mische factoren, die in het spel zijn. Italië is voor de economische ontwikkeling van Ery- GENÈVE, 16 Febr. (Reuter) Het mandaat van de Volkenbondscommissie voor het Saar- gebied is verlengd, hetgeen tot gevolg heeft, datdeze maand geen buitengewone Raadszit ting meer behoeft plaats te vinden voor de Saarkwestie. De commissie van drie heeft de laatste da gen voortdurend in contact gestaan met de Duitsche en Fransche instanties; het eindrap port zal waarschijnlijk begin der volgende week te Napels worden geteekend. Alleen de tech nische kwestie van de exploitatie der mijnen van Warndt is nog niet opgelost; zij zal door arbitrage worden beslecht. Uit Saarbrücken wordt gemeld, dat de com mandant der Saarlandsche politie, Henessy, vanavond uit het Saargebied vertrokken is. Hij heeft gisteren een mededeeling doen toekomen aan de pers, waarin hij gezegd heeft, dat zijn positie onmogelijk was geworden, mede in ver band met een geschil met het lid der regee- ringscommissie Heimburger, tegen wien hij ernstige beschuldigingen uit. Uit Butweiler wordt gemeld, dat de vrouw van een communistisch gemeenteraadslid door politieke tegenstanders ontvoerd is. PARIJS, 16 Febr. Codos en Rossi, die van morgen met de „Joseph le Brix" te Istres in Zuid-Frankrijk opstegen naar Zuid-Amerika, om te trachten een lange-afstandsrecord te vestigen, bereikten de eerste uren een gemid delde snelheid van 200 K.M. per uur. Vanmiddag zijn de vliegers boven Rabat in Marokko gezien, terwijl Zij daarna over Casa blanca zijn gevlogen. FLEMINGTON, 16 Febr. (Reuter). Haupt- mann heeft 'n verzoekschrift gericht tot rechter Trenchard, waarin de rechtbank wordt verzocht opdracht te geven, dat een copie van de offi- cieele archieven van het proces op kosten van den staat New Jersey aan de verdediging wordt uitgereikt. Hauptmann bevestigt onder eede, dat hij niet in staat is, in hooger beroep te gaan, wanneer hij niet over een copie uit de archieven beschikt. Hij moet verder, toen hij door twee vrouwe lijke journalisten werd geïnterviewd, verklaard hebben gezegd, dat hij niet geloofde, dat Fisch ring heeft gepleegd. Dit zou de eerste maal zijn, dat Hauptmann openlijk de ontvoering op Fisch' rekening schrijft. Daarbij zou hij nog hebben gezegd, da thij niet geloofde, dat Fisch de baby zonder hulp van medeplichtigen kon hebben ontvoerd. Inmiddels is Hauptmann overgebracht naar de gevangenis te Trenton, waar hij terstond werd opgeloten in de cel der ter dood veroor deelden, welke zich in de onmiddellijke nabij heid bevindt van den electrischen stoel, waarop hij terechtgesteld moet worden. threa en Somaliland voor een groot deel aan gewezen op hun gezamenlijk „achterland' Abessinië. Handelsverkeer met Abessinië is voor beide gebieden een economische levensvoor waarde. Maar juist de economische relaties tusschen deze landen hebben sterk geleden on der het wantrouwen, dat het zwarte rijk jegens Italië en zelfs jegens alle blanken is gaan koesteren. Daarbij kwam de laatste jaren de concurrentie van Japan, dat met zijn lage prij zen de kwaliteit speelt hier geen rol alle mededingers slaat. Het gele ras werd door het zwarte in menig opzicht begunstigd boven het blanke. Voor Japan zelf, dat in continenten begint te denken, kan het echter ook van emi nent politiek belang zijn, hier een steunpunt te vinden in het overigens geheel „verdeeld»" Afrika, en ook hier te kunnen zeggen, met het dreigende devies van een middeleeuwsch rid dergeslacht: „Cave, adsum". Intusschen spant vooral de Engelsche diplo matie zich in, om de beide partijen tot onder handelen en de onderhandelingen tot een re sultaat te brengen. Het blijkt reeds, dat Italië handelbaarder is, dan men wellicht dacht. De vraagstukken van de grensregeling en de schep ping eener neutrale zóne en het probleem van de verbindingen tusschen Erythrea en Somali land zijn kwesties, wier regeling een langen tijd in beslag neemt. Voor het oogenblik is het vooral van belang, tot eiken prijs nieuwe inci denten te vermijden en de oude feiten te re gelen. Het „goede seizoen" voor krijgsverrich tingen staat helaas voor de deur; maar het duurt slechts kort. In de tweede helft van Mei komt de regen en jaagt de soldaten naar huis. Als de vrede dus tot half Mei leeft, zorgt de regentijd voor de rèst. ROME. 16 Febr. (V. D.) Officieel wordt me degedeeld. dat twee bataljons fascistische mi litie ter sterkte van ongeveer 3000 man van middag van Rome naar Messina zijn vertrok ken, waar zij zich zullen inschepen naar Ita- liaansch Oost-Afrika. Voor het vertrek heeft Mussolini in gezel schap van den chef van den generalen staf der militie, generaal Teruzzi, de beide batal jons geïnspecteerd en een korte toespraak ge houden. Tegelijkertijd heeft de Italiaansche kroon prins te Napels een derde bataljon fascistische militie geïnspecteerd, dat eveneens heden naar Oost-Afrika is vertrokken. STORM BOVEN NEDERLAND. SCHOLIER Op NIEUWE MEER TE AMSTERDAM VER DRONKEN. SCHIPPERSZOON DOOR VAL LENDE KRAAN GEDOOD. MEISJE ONDER TRAM GESLINGERD EN GEDOOD. VUUR SCHIP „MAAS" OP DRIFT. De Saarkwestie nagenoeg geheel geregeld, zoo- dat geen Raadszitting te Genève noodig is. In anderhalve maand 70 dooden bij de Russi sche spoorwegen. Scherpe instructies. De troepen uit het Saargebied te Rotterdam teruggekeerd; kapitein De Bruyne benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. De bruggeldheffing en pensioenwijziging in de Tweede Kamer ongunstig ontvangen. Jeugdluchtvaartdag zal 23 April gehouden worden. Belangrijke turbine-bouw voor de gemeente- electriciteitswerken te Amsterdam; de groot ste van Nederland. Hoe gemakkelijk is het menschen tegen elkander in 't harnas te jagen. Hoe moeilijk hen weer tot elkaar te brengen. Een enkel woord is voldoen de, om wantrouwen en vijandschap tusschen hen te zaaien. Er zijn dui zend woorden noodig, en meer, om dat wantrouwen en die vijandschap ook maar een beetje te verminderen! Een lofprijzing wordt spoedig ver geten, of nauwelijks gewaardeerd. Maar een onvriendelijke opmerking dikwijls nog verkeerd verstaan, of verscherpt overgebracht werkt ja ren lang na. Vooral ten aanzien van het kwaad spreken bewaarheidt zich het gulden woord, dat zwijgen goud is. En het zilver ontbreekt dan geheel! Kardinaal Newman bij wien urijs- heid en vroomheid om den eerepalm streden, rekende de kwaadsprekerij tot de ergste euvelen. MOSKOU, 16 Febr. (Reuter.) Het verkeers- commissariaat der Sovjet-Unie heeft aan alle politieke afdeelingen der Sovjet-Russische spoorwegen scherpe instructies gegeven in ver band met de spoorwegongelukken, die zich den laatsten tijd voorgedaan hebben. Volgens de huidige opgave eischten de spoor wegongelukken in den tijd van 1 Januari tot 15 Februari van dit jaar alleen al 70 dooden en meer dan 100 gewonden; bovendien moesten tal van rijtuigen en locomotieven wegens be schadigingen uit den dienst worden genomen. Het onderzoek heeft verder uitgewezen, dat 70 pCt. der ongelukken moeten worden toege schreven aan gebrek aan discipline en ver antwoordelijkheidsbesef, doch ook deels aan de gebrekkige vakkennis der spoorwegambtenaren. Aan de politieke afdeelingen is nu opdracht gegeven binnen korten tijd den dienstdoenden beambten een examen af te nemen om te kun nen bepalen in hoeverre zij geschikt zijn. De ambtenaren, die niet door dit examen komen, zullen onmiddellijk worden ontslagen. SPECIAAL VERHUUR VAN VOOR HUIS- EN ZAALGEBRUIK EN SPREKENDE FILM-INSTALLATIES CEINTUURBAAN 195, A'dam, TEL. 29214 éi tand op Zondag 1 uur vm. 745 Vorige stand: 751 x V xx

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1