Mariniers terug van de Saar Tentoonstelling Brussel 1935 m Een beschouwing van Mussolini over Oostenrijks „historische" zending T urbine-bouw HARTELIJKE ONTVANGST WAARMEE NEDERLAND UITKOMT EEN BOLWERK VAN HET KATHOLICISME ZONDAG 17 FEBRUARI 1935 Het vaandel vlekkeloos neergehaald Boerderij voor zuivel producten Middelares tusschen Berlijn en Rome Het Duitsche antwoord De socialisten willen toch betoogen Treinongeluk in Frank rijk „De moeilijke taak, welke gij had te vervullen, hebt gij op voor- treffelijke wijze volbracht" Aankomst te Rotterdam TOESTAND MIJNINDUSTRIE Bemiddelingsconferentie op Dinsdag vastgesteld MELKINDUSTRIE IN ONZE OOST Zal de Centrale te Bandoeng voor Nederland worden behouden? MINISTER DECKERS IN LUXEMBURG JUWELIERSBEDRIJF EN DUMPING „HET VLIEGVELD" WEEKBLAD Oud-gezant overleden Verwacht mag worden, dat het paviljoen een belangrijken indruk zal geven van wat Nederland op eco nomisch gebied beteekent Wat te zien zal zijn Overzeesch Nederland - Industrie De N.V. Machinefabriek Gebr. Stork Co. te Hengelo zal de grootste van Neder land vervaardigen Fransch-Engelsche gedachten- wisseling Te Antwerpen of Luik? CLEARING MET DUITSCH LAND Stand der clearingen per 15 Febr. Een 102-jarige De reis van de K XVIII Kunstveiling Zaterdagavond tegen 9 uur, viel er een ónge wone drukte waar te nemen op het eerste per ron van het Centraal Station te Utrecht. Om 9.13 uur werd namelijk een gedeelte terug verwacht van onze marinetroepen, die deel uit maakten van het internationaal bezettingsleger in het Saargebied. Deze troep, waarbij zich ook kapitein De Bruyne en kapitein Roelofsen bevonden, heeft de reis naar het vaderland per trein over Maastricht gemaakt. Velen hebben zich Zaterdagavond, ondanks het stormachtige weer, naar het station bege ven, om de terugkeerende „jongens" hartelijk te verwelkomen. Precies op tijd stoomde de trein te Utrecht binnen, en nauwelijks had het publiek de blauwe jassen en de stalen helmen in de gaten, of de hoeden gingen af en er steeg uit veler kelen een spontaan gejuich op, een vriendelijkheid, welke door de mariniers even gul beantwoord werd. Dan knersten de remmen, en de wagons stonden stil. Onmiddellijk verdrongen de nieuwsgierigen zich voor de coupé-raampjes, en de lachende „blauwen" kregen heel wat onbescheiden vra gen, welke betrekking hadden op hun dienst in den vreemde, te beantwoorden. In den wagon, welke voor de officieren was gereserveerd, een nieuw gezicht: in gezelschap Van kapitein Roelofsen reisde een Engelsch verbindingsofficier mede. Jong, met een prettig open gezicht, keek hij vol geamuseerde interes se neer op het gewoel rondom hem. De licht bruine uniform met den liggenden kraag, kleed de hem uitstekend en maakte een bijzonder Vlotten indruk. Meer soldatesk zagen er echter onze eigen officieren der mariniers uit, in hun lange ge tailleerde jassen, de gepluimde kap ver op den rug neerhangend. Het oponthoud van dezen trein was ditmaal Wel bijzonder kort. Nauwelijks hadden de pers fotografen gelegenheid gehad hun opnamen te maken, of het vertreksein werd gegeven en dé trein zette zich weer in beweging met het doel: Rotterdam Maas. Onder zeer groote belangstel ling zijn de mariniers uit het Saar gebied te Rotterdam teruggekeerd. Hoewel de regen bij stroomen neerviel hadden zich, zoowel op het perron als op den weg, welken de troep naar de kazerne zou volgen, zeer vele belangstellenden opge steld. De politie had voor een zeer behoorlijke af zetting zorg gedragen, zoodat de troep ongehin derd naar het Oostplein kon marcheeren. Toen de trein, welke iets later dan den vast- gestelden tijd, het perron binnenreedt steeg er Uit de wachtenden een luid „hoera" op. i Nadat de manschappen zich hadden opge steld, hetgeen nog al eenigen tijd in beslag ham, riep kolonel Dorren hun een hartelijk Welkom toe. „Jullie hebben", zoo zeide de ko lonel, „jullie plicht gedaan". De troep marcheerde daarna naar het Oost- plein, waar zich officieren en genoodigden had den opgesteld. Aanwezig waren o a. vice-admi- raal J. de Graaff, benevens een aantal officie ren van het korps met hun dames. t Nadat de troep de binnenplaats was opge marcheerd en Polygoon en de fotografen in de gelegenheid waren gesteld hun opnamen te ma ken, nam met krachtige stem vice-admlraal J. de Graaff het woord. Spreker zeide, dat de Minister van Defen sie niet tegenwoordig kon zijn. „Bij uw vertrek is de Minister naar Rot terdam gekomen om afscheid te nemen en ook hu had Z. Exc. gaarne blijk van belangstel ling gegeven.» Daar dit echter niet mogelijk was, heeft hij mij opgedragen u hartelijk welkom te heeten in het vaderland." Spreker sprak den wensch uit, dat de man- Schappen hun familieleden in goeden welstand zullen aantreffen. Zich daarna in het Engelsch tot den verbin dingsofficier, luitenant Moore, wendend, zei de spreker het op hoogen prijs te stellen, dat hij op zijn reis naar Engeland Rotterdam een bezoek wilde brengen. Zich daarna tot de manschappen wendende, zeide de vice-admiraal: „Toen de minister afscheid van u nam, heeft hij gewezen op de moeilijke taak, welke gij kreegt te vervullen. Deze hebt gij inderdaad op voortreffelijke wijze volbracht. Gij hebt u vele opofferingen moeten getroosten, vele moeilijkheden hebt gij ondervonden, maar wij mogen met vreugde constateeren, dat uw werk met succes bekroond is. Het vaandel kon ongeschonden en vlekkeloos worden neergehaald." Spr. wees er voorts op, dat de marine er in geslaagd is, het in Februari 1933 verloren ter rein terug te winnen. „Kapitein De Bruyne, een groot deel van dit Succes hebben wij aan U te danken. Aan den eenen kant hadt gij de eèr van de Vlag te handhaven, aan den anderen kant hadt Rij er voor te zorgen, dat de manschappen hun Micht zouden vervullen. Gij hebt Uw taak prachtig vervuld en zfjt er in geslaagd de eer van Nederland hoog te houden. De rapporten, welke zijn binnen gekomen, getuigen van enorme waardee ring. Het is mij een aangename taak U, kapitein £>e Bruyne, te zeggen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd Uw prestaties in dienst van het vaderland te beloonen." De manschappen presenteerden het geweer, terwijl het Wilhelmus ten gehoore werd gebracht. Spr. deelde mede, dat Hare Majesteit de Koningin kapitein De Bruyne benoemd heeft tot officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Na een korte ceremonieele plechtigheid zeide spr., dat de groote waardeering niet slechts uitgaat naar de Saartroepen, maar dat in deze plechtigheid de geheele weermacht en de Ko ninklijke Mariniers worden gehuldigd. „Laat dit voor U allen een spoorslag zijn, het beste te geven voor het vaderland' en onze ge- eerbiedigde Koningin." Nadat het vaandel was voor gecommandeerd, presenteerden de troepen het geweer en bliezen de pijpers het Wilhelmus. Na deze plechtigheid werd den manschappen een maaltijd aangeboden. De conferentie van den rijksbemiddelaar prof. Aalberse met partijen, betrokken bij de kwestie in de particuliere mijnindustrie in Limburg, welke Maandag zou zijn te Heerlen, is nader vastgesteld op Dinsdagmiddag a.s. De Melkcentrale te Bandoeng stond het vori ge jaar op het punt te failleeren. Er deed zich daarop de mogelijkheid voor om de centrale aan de Zwitsersché firma Nestlé over te doen. Men zou, indien er zich voor dien tijd geen andere oplossing zou voordoen, 10 Februari met Nestlé in zee te gaan. De vestiging van een buitenlandsche fabriek voor een zoo bij uitstek nationaal Nederlandsch product met steun van de overheid, in welken vorm dan ook, zou zijn te betreuren, daar de invoer van blikkenmelk uit Nederland daar door ten zeerste zou worden benadeeld. De coöperatie „De Friesche Vlag" te Leeu warden heeft dit naar de „N. R. Crt." bericht, ingezien en zich vóór den fat-alen datum van 10 Februari tot het gemeentebestuur in Bandoeng gewend om inlichtingen en met verzoek om eventueel als gegadigde te worden beschouwd. In Bandoeng heeft men aan Leeuwarden na dere inlichtingen verstrekt. Het sluiten van een overeenkomst met. Nestlé is, in afwachting van nadere onderhandelingen met „De Frie sche Vlag", opgeschort. Minister Deckers bevindt zich sedert eenige dagen in Luxemburg. Vrijdag is hij door mi nister Bech ontvangen, die hem een dejeuner aanbood. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 16 Februari: Zooals wij hebben gemeld, is besloten tot een gemeenschappelijke actie door het bestuur van de algemeene juweliersvereeniging te Amster dam en het beschermingscomité voor de Belgi sche diamantindustrie, teneinde de Duitsche dumpingsmaatregelen te bestrijden. Thans wordt gemeld, dat een vergadering van de Amsterdamsche juweliersvereeniging en het beschermingscomité voor de Belgische diamant industrie zal worden gehouden Woensdag 20 Februari a.s. Ook „Het Vliegveld" tot dusver maandblad, heeft zijn tijd begrepen en zal van nu af wekelijks verschijnen. Te dezer gelegenheid zeggen in het eerste „weeknummer" vooraan staande personen uit onze luchtvaartbeweging hun meening over dit feit.- Het peil van den redactioneelen inhoud onder de beproefde leiding van Henri Hegener en A. J. G. Strèngholt is bekend. Als weekblad zal „Het Vliegveld" zeker nog aan beteekenis winnen, niet in het minst door grootere actua liteit. Vrijdag is te Den Haag overleden in den ouderdom van 70 jaar de heer F. J. Domela Nieuwenhuis, oud gezant van Nederland, laat stelijk als zoodanig werkzaam te Sofia. De heer Domela Nieuwenhuis was Officier in de Orde van Oranje-Nassau en ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Voorts waren hem tal van buitenlandsche onderscheidingen toe gekend. Ook was hij eere-lid van de Neder- landsch-Zuid-Afrikaansche Vereeniging. President Roosevelt heeft de Amerikaansche Scouts per radio toegesproken. Tijdens deze rede stond een eerewacht achter den president Bi; Philadelphia kwam een veerboot in aanvaring met een zeestoomer. Acht passagiers werden gewond terwijl een aantal auto's te water geraakte In een dezer dagen gehouden vergadering in een der zalen van het Departement van Economische Zaken te Den Haag, onder leiding van den Nederlandschen Commis saris Generaal bij Wereldtentoon stelling Brussel 1935, tevens voor zitter van de Algemeene Commis sie en het Uitvoerend Comité, oud minister mr. T. J. Verschuur, heeft deze uiteengezet, op welke wijze in het Nederlandsch paviljoen ons land naar voren zal worden ge bracht. Hierbij bleek, dat het Nederlandsch paviljoen zal bevatten drie achter elkaar gelegen zalen en daarnaast over vrijwel de geheele lengte een smalle zaal, benevens naast den hoofd ingang een zaal, die als egre-zaal zal worden ingericht. In de drie eerstgenoemde zalen zal achter eenvolgens worden aangetroffen: Inzending van het Departement van Econo mische Zaken, met gegevens op industrieel Ne derland betrekking hebbende, een zeer belang wekkende inzending van het Departement van Waterstaat, waar maquettes en andere voor stellingen betrekking hebbende op groote wa terstaatswerken zuilen worden uitgestald, ter wijl tevens aandacht zal worden geschonken aan de drooglegging van de Zuiderzee^ De vier havensteden, Amsterdam, Rotter- In het communiqué, dat werd gepubli ceerd na mijn recent onderhoud met den Kanselier der Oostenrijksche Repu bliek, was sprake van een historische zen ding, welke Oostenrijk heeft te vervullen en waarvoor het noodzakelijk is dat zijn on afhankelijkheid en zijn zelfstandigheid wor den geëerbiedigd. Deze toespeling op een „historische" zending van Oostenrijk heeft nogal indruk gemaakt, ook op de Oosten rijkers zelve van wie velen, na den onder gang van het Keizerrijk, niet meer geloof den in de levensvatbaarheid en de toekomst van hun land. Aldus Mussolini in een hoofdartikel van de eerste, door hem zelf gestichte fascistische krant „II Popoio d'Italia". Heeft Oostenrijk dan een historische zending te vervullen? Ook terwijl het niet meer de ziel is van een Keizerrijk dat in zijn beste tijden 52 millioen inwoners telde? Oostenrijk komt heden ten dage niet meer aan de 7 millioen in woners toe, maar van ethisch standpunt bezien vormt het niettemin, met uitzondering van den Weenschen heksenketel, een compacte natie. Aan den anderen kant kan een volk een histo rische zending te vervullen hebben zonder dat de grootte van zijn gebied of het aantal zijner bewoners daar eenige rol bij speelt. Wanneer men spreekt van een historische zending, dan bedoelt men een zending welke voortduurt tot in de eeuwen en' invloed uitoefent niet alleen op de binnenlandsche orde, doch ook op de bui tenlandsche. Waarin bestaat dan de historische zending van het huidige Oostenrijk? Om deze vraag te beantwoorden moet men beginnen met voorop te stellen dat Oostenrijk een Duitsch land is, ja even Duitsch als Pruisen dat m wezen Sla visch is, doch door en door gegermaniseerd. Niemand kan het Duitsche karakter van Oosten rijk loochenen, maar de vorm en de uiting en zelfs de wijze van leven der Oostenrijksche germaniteit zijn heel anders dan van de Pruisi sche germaniteit. Men onderscheidt hier twee werelden die in de vervlogen eeuwen ieder hun eigen kringloop hadden en dikwijls op de slag velden te zamen botsten. Duitsch Oostenrijk was onder het Keizerrijk een bemiddelende kracht tusschen de acht of tien rassen waaruit het bestond. Het heeft zijn invloed doen gelden, vooral dpor zijn groote middelpunt' Weenen, maar tevens onderging het ook de invloeden der Slaven, der Magyaren, der Latijnen. De eerste „historische" taak van Oostenrijk is dus, onder een anderen vorm in den nieuwen toestand welke w<èl in politiek, doch niet in geografisch opzicht veranderd is, het werk van de vorige eeuwen voort te zetten: namelijk de Duitsche cultuur te filtreeren en in evenwicht te brengen om haar op die manier draaglijk en aannemelijk te maken voor de wereld van den Donau en den Balkan. Aan de Duitsche „con ceptie" ontnemen wat er exclusief, rauw en af- stootend voor andere volken in is, dat kan een taak zijn van den Oostenrijkschen geest in al zijn manifestaties, van de politiek tot de literatuur. Te zelfder tijd kan Oostenrijk het meest geschikte aanknoopingspunt zijn voor de wassende culturen van het Donau-bekken en de Germaansche wereld. De tweede en historische zending van Oos tenrijk vloeit voort uit de aloude en levendige katholiciteit zijner bevolking. Wie Oostenrijker zegt, zegt katholiek, en een enrstigen, getrouwen en aan de Kerk verknochten Katholiek. Het ka tholicisme uit de tijden van het Keizerrijk komt ons wat formalistisch voor en wat al te eng verbonden met politieke belangen; het Oos tenrijksche katholicisme van na den oorlog is een geloof dat wortelt in de Oostenrijksche ziel. De groote Kanseliers der Oostenrijksche Republiek, Seipel en Dollfuss, waren katholiek; de eerste was zelfs een Monseigneur. De huidige Kanselier Schussnigg is een zeer plichtsge trouw1 katholiek en steekt zijn overtuiging niet onder stoelen of banken: dit strekt hem tot eer en is een bewijs van zijn sterk karakter. Vanuit Rome gezien en ook van godsdienstig standpunt beschouwd komt Oostenrijk ons voor als een bolwerk van het katholicisme in het Donau- bekken. Aan den voet van dit bolwerk dringt de Slavische orthodoxie op en ook de germaan sche hervorming. Door de eerste linies van het katholicisme te verdedigen in dien Europee- schen sector, verdedigt Oostenrijk dus vijftien eeuwen geschiedenis, zijn traditie, ja, zijn reden van bestaan dezelfde die het in 1633 maakte tot de vesting van heel het Europeesche Katholicisme tegen den dreigenden inval van de halve maan. Zoo beschouwd is de historische zending van Oostenrijk tweeledig: de waarden der germaan sche cultuur, vermenschelijkt door het contact, vooral met de latijnsclie cultuur, behouden en standhouden als een vooruitgeschoven post van het katholicisme in Noord-Oost en Midden- Europa. Door deze zending bevestigt Oostenrijk zijn zelfstandigheid, geeft het zin en doel aan het leven zijner nationale gemeenschap en be wijst het een grooten dienst aan de Europeesche beschaving. Oostenrijk begint dit reeds in zijn beste elementen meer en meer te beseffen; deze overtuiging wint in steeds breedere kringen van het volk veld; in het licht dezer situatie van een historisch karakter krijgt de onafhan kelijkheid een groote waarde en beteekenis. Na een uitvoerig overzicht der cultureele be trekkingen tusschen Oostenrijk en Italië sinds de Renaissance, besluit Mussolini: In" het licht van dit verleden is het duidelijk dat de mogelijkheid bestaat van een verinni ging der cultureele betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk, zooals ook de mogelijkheid be staat dat Oostenrijk de middelaresse wordt tus schen de verschillende Europeesche culturen. Zeer zeker is de taalgemeenschap met Duitsch- land een belangrijk feit voor Oostenrijk, maar niet minder belangrijk is de godsdienstgemeen schap met Italië. Weenen kan naar het Noor den kijken en naar het Zuiden, naar het Wes ten en naar het Oosten dat, zooals men vroe ger zeide, op het Sint Stefanusplein begint. Ik geloof dat in den loop der jaren, wanneer de staat sterker en de oeconomie beter wordt, een ieder er van overtuigd zal raken dat Oostenrijk kan bestaan, dat wil zeggen, dat er in Europa plaats is voor een tweeden Duitschen Staat, Duitsch, doch baas in eigen huis. dam, Dordrecht en Vlissingen zullen gemeen schappelijk een inzending verzorgen, terwijl daarnaast nog zal worden opgesteld een ma quette van de luchthaven Schiphol. Het Nederlandsch Steenkolenmijnbedrijf, de Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie en de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens zul len eveneens collectief zijn vertegenwoordigd, terwijl verder in deze zaal nog zullen worden opgesteld een zeer belangwekkende inzending van de Nederlandsche Maatschappij voor Ha venwerken en een voorstelling betrekking heb bende op de Nederlandsche Noordzeebad plaatsen. De middenzaal is geheel gewijd aan agrarisch Nederland. Naar voren zullen worden gebracht voorstellingen betrekking hebbende op zuivel, suiker, paarden, stroocarton, aardappelmeel, vee, eieren, kippen, akkerbouw, boomteelt, fruit, groenten, veilingbedrijf, bloemen, bloembollen, boschbouw, terwijl daarbij tevens rekening is gehouden dat de verschillende streken van ons land naar voren zullen worden gebracht. Bovendien zullen belangwekkende statisti sche voorstellingen in beeldvorm woorden op gesteld betreffende contrólemerk boter en kaas. controle zaai- en pootgoed, Staatsboschwezen» booschbouw en ontginning, alsmede van den plantenziektenkundigen dienst. Zaal drie is geheel gewijd aan Overzeesch Nederland. Aldaar zullen o.a. worden opgesteld eén maquette van den Archipel, plastische sta tistieken betreffende het handelsverkeer tus schen België en Nederlandsch-Indië, voorwer pen betrekking hebbende op het productiever mogen van Ned. Indië, een en ander in ver band met de grootte van Ned. Indië, verschei denheid der bevolking, takken van overheids dienst, postvluchten, maquettes en voorstellin gen betrekking hebbende op ingenieurswerken, een inzending in verband met Nederlandsche gebiedsdeelen in Amerika, terwijl het hoofdbe stuur der P. T. T. vertegenwoordigd zal zijn met een inzending betrekking hebbende op de radio-verbinding NederlandNederlandsch- Indië, terwijl de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij de Luchtvaart-verbinding met Neder landsch-Indië naar voren zal brengen. Bovendien zal in deze zaal gelegenheid be staan radio-gesprekken met Nederlandsch-Indië te voeren. De lange zaal, naast deze drie zalen gelegen is bestemd voor de Nederlandsche Industrie, welke voor zoover zij vertegenwoordigd zai zijn collectief naar voren zal worden gebracht. In het bijzonder zullen ongetwijfeld veel aan dacht trekken de inzendingen op het gebied van scheepsbouw, dieselmotoren, oliepers machines en kunstzijde. Verschillende statistische voorstellingen, op de Nederlandsche industrie betrekking hebben, de zullen tevens aanwezig zijn. In de hierboven genoemde eere-zaal zal de Nederlandsche Kunstnijverheid vertegenwoor digd zijn door speciaal uitgezochte voorwerpen. Deze zaal wordt voorzien van gebrandschil derde ramen, terwijl tevens aanwezig zullen zijn de afbeeldingen van acht Nederlandsche Nobel prijswinners met de noodige bijschriften. Hoewel Nederland in verband met de beperkte geldmiddelen, welke de Regeering beschikbaar kon stellen, op betrekkelijk bescheiden schaal zal meedoen, mag toch verwacht worden, dat dank zij de krach tige medewerking van verschillende sub commissies, die elk voor een onderdeel van de totale Nederlandsche inzending heb ben zorg gedragen, het Nederlandsche pa viljoen een belangwekkenden indruk zal geven van wat Nederland op eoonomisch gebied beteekent. Zooals men weet is de leiding van den bouw van het Nederlandsche paviljoen opgedragen aan den architect, den heer ir. D. Roosenburg. Aangezien het van belang was in het bijzon der de aandacht op de Nederlandsche zuivel producten te vestigen en de wijze, die hiervoor in aanmerking komt n.l. het geven van de. monstraties en het laten proeven der producten niet kon geschieden in verband met de ge ringe plaatsruimte in het Nederlandsch pa viljoen, zal een afzonderlijk gebouw verrijzen op het terrein aan Nederland toegewezen. Dit gebouw heeft van buiten het aanziofi van een Nederlandsche boerderij en bevat van binnen een tentoonstellingsruimte en een ruim te waar demonstraties zullen worden geor ganiseerd. Architect van deze boerderij is de heer ir, Joh. Denijs, die verder geheel samenwerkt met den heer Roosenburg. De officieele opening der geheele tentoonstel ling zal geschieden op 27 April a.s., die van het Nederlandsch paviljoen zal plaats hebben op Dinsdag 30 April a.s. Naar wij vernemen, is aan de N. V. Machi- nefabrek Gebrs. Stork en Co. te Hengelo, dezer dagen opgedragen de bouw van een 35.000 Kw. stoomturbine, bestemd voor de Centrale Noord n, der Gemeentelijke Electriciteitswerken te Amsterdam. Deze turbine maakt 3000 omwentelingen per minuut, hetgeen bij dit vermogen een novitejt beteekent voor Nederland. Deze turbine is de grootste, welke ooit in Nederland werd ge bouwd. PARIJS, 16 Febr. In welingelichte Fransche kringen acht men het waarschijnlijk, dat de reeds Vrijdag aangekondigde Fransch-Engel sche gedachten wisseling, die noodig wordt ge oordeeld in verband met het Duitsche ant woord, Maandag a.s. zal beginnen en wel langs diplomatieken weg. Uitvoeriger besprekingen zouden, naar ver luidt, eerst gehouden worden na den Fran- schen ministerraad van a.s. Dinsdag en den Engelschen ministerraad van Woensdag, nadat beide regeeringen haar standpunt zouden heo- ben bepaald ten aanzien van het Duitsche ant woord. In dit verband wordt ook verklaard, dat de Fransche ministerraad zich Dinsdag uitslui tend met het Duitsche antwoord zal bezighou den. Vermoedelijk zal een nieuwe Fransch-En gelsche mededeeling aan Berlijn worden ge richt, waarna de vraag aan de orde kan ko men. of Engeland afzonderlijke voorbesprekin gen met Duitschland zal aanknoopen. Volgens de „Times" is het duidelijk, dat het Londensche communiqué wordt geaccepteerd als uitgangspunt voor verdere diplomatieke onder handelingen, en dit is de hoofdzaak. De ..Times" beschouwt de Duitsche nota dan ook als een aanwijzing, dat Duitschland bereid is te onder handelen. De „Daily Herald" verklaart uit Parijs te hebben vernomen, dat de Fransche regeering van meening veranderd is, en zich zoolang te gen afsluiting van een luchtpact zal verzetten, tot alle andere kwesties geregeld zijn. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 16 Februari: Tijdens beraadslagingen, welke Zaterdagmid dag te Brussel werden gehouden, hebben de socialistische partijleiders geweigerd zich te onderwerpen aan het verbod door de regeering en het stadsbestuur van Brussel uitgevaardigd tegen de socialistische betooging van 24 Fe bruari as. De socialisten zonden een delegatie naar den eersten minister en zullen in de Kamers in- terpelleeren. Men verwacht, dat zij zullen trachten de betooging toch te doen doorgaan in een der Belgische steden, waar de socialisten deelnemen aan het stadsbestuur, b.v. te Antwerpen of te Luik. Er wordt gevreesd, dat de regeering echter ook aldaar de betooging zal verbieden. PARIJS, 16 Febr. Bij Moulins is de snel trein ParijsChermont Ferrand op een goe derentrein geloopeh, waarvan de machinist ge dood werd. Verder telt men vijf gewonden. 2. Stortingen in Nederl. waarvan bestemd voor: a) achterstall. vorde ringen b) rentedienst Dawes- en Youngleen. en Stillhalte; Rente transfer c) vrije rekening Reichsbank d) nieuwe onder de clearing vallende vorderingen Storting, in Duitsch land (nieuwe onder de clearing vallende vorderingen) (inclu sief saldo 1934 ad f 11.601.466) Uitbetalingen in Ne derland op nieuwe vorderingen (in min dering komend van het bedrag ond. '.ld.) 15-2-'35 f 25.343.900 f 4.566.400 f 4.065.000 f 1.010.400 8-2-'35 f 22.144.100 f 3.990.400 f 2.700.000 f 882.400 f 15.702.100 i 14.571.300 f36.717.900 f 32.857.900 f 14.183.800 f 12.224.400 Zondag 24 Februari as. zal de heer Joh. de Koning, wonende te Oude Tonge, zijn 102den geboortedag herdenken. Ofschoon zijn gehoor wel te wenschen over laat en zijn gezichtsvermogen weg is, bezit de oude heer nog een buitengewoon helder ver stand. Hij heeft dan ook, zoo verzekerde hij trots, nooit gedronken of gerookt. De commandant van de K XVni heeft het volgende telegram gezonden: Ware plaats 15 Februari 28 gr. 58 min. Z. B., 48 gr. 1 min. W. L. Noord-Oosten wind, kracht 5, sterke be wolking met onweer, aangename temperatuur. Alles wel. Geen bijzonders. Op 5 Maart a.s. te 11 uur vindt in het In ternationaal Antiquariaat Henno Hertzberger Co., Keizersgracht 610 te Amsterdam, een verkooping plaats van oude schilderijen, teeke- ningen, antiquiteiten en meubels, uit de collec ties de W.... a ZDr. L. H. D. de Vos tot Nederveen Cappel, F. A. C. E. von Pelser Be- rensbel^e.a. De kijkdagen zijn Vrijdag 1, Za terdag 2, Zondag 3 en Maandag 4 Maart, van 10 tot 4 uur. De fraai uitgevoerde cataloog vermeldt schilderijen uit de 15e en 16e eeuw, o.a. van tydgenooten en leerlingen van Geert- gen tot St. Jans Quinter Matsijs en Pieter Breughel, en schilderijen van Nic. Berchem, Jacq. de Claeuw, Thomas Heeremans, Jan Mlentje Molenaar, David Femiers d.o. en vele anderen. Dan zijn er schilderijen uit de 19e eeuw, teekeningen van Joh. Boos boom, David Vinckboons, Louis Apol, Chine esch porcelein en fraaie meubels.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 7