Gevolgen van de storm ÏS3SH f. f\ Lof en Processie in stadion Japans antwoord aan Amerika De Nazi-agitatie in Oostenrijk Het nieuws van heden DROEVIG ONGEVAL TE IJMUIDEN Duitschland en het luchtpact Het conflict met Abessinië Groote vlootmanoeuvres op komst Codos en Rossi hebben pech DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 18 FEBRUARI 1935 Avondblad Redding was niet mogelijk Storm over Duitschland Het Weer In tweede helft Juli Vrees voor Nazi opstand? De Poolsche spionnage- affaire Cultuurverdrag Italië— Hongarije BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19195 Directeur van het St, Elisabeth- ziekenhuis te Amersfoort met zijn auto in de Waal gereden en om het leven gekomen Twee kerktorens ingestort Windhoos te Blokzijl Van de fiets gewaaid Lijk van scholier gevonden Loodsdienst hervat Aan den grond geloopen Schip gekapseisd Materieele schade vrij aanzienlijk Engeland bereid tot onderhande len; Von Neurath naar Londen? Groote godsdienstplechtigheid onder leiding van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent Mussolini zou troepen mobïlisee- ren om de Brenner-zone te bewaken Wordt Baronesse von Berg geëxecuteerd DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Tusschenlanding te Porto Praya NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Hoe buitengewoon gevaarlijk het is, zich bij ruwe zee op de pieren te begeven, is gistermiddag te IJmui den weer gebleken. Ditmaal zijn twee jeugdige personen als slacht offer van de plotseling overslaande stortzeeën gevallen. Niettegenstaande op groote borden nadruk kelijk tegen het gevaar gewaarschuwd wordt, hadden zich Zondagmiddag verschillende per sonen op de zuidpier begeven om naar het passeeren van uitgaande schepen te kijken. Onder hen bevond zich een verloofd paar, mej. C. A. A. en de heer J. B., beiden 21 jaar, afkomstig uit Haarlem. Zij hadden zich tot op dertig Meter van het einde der pier gewaagd, toen men plotse ling hulpgeschrei van het meisje hoorde. On middellijk daarop waren beiden in de buiten haven verdwenen, door een overslaande stort zee meegesleurd. Direct werd de politie gealarmeerd, terwijl nog een reddingsboei werd uitgeworpen, welke echter door de drenkelingen niet meer kon wor den bereikt. Spoedig verscheen de sleepboot „Nestor," van het bureau Weismuller, aan boord waarvan zich o.m. de directeur van het Staatsvisschers- havenbedrijf, de heer C. Out, bevond, op de plaats des onheils, zoomede de motorreddings boot „Neeltje Jacoba," waarop zich de inspec teur van politie, de heer Kipp en de haven meester, de heer Boom bevonden. Van de drenkelingen was echter niets meer te bespeuren. Slechts een damestaschje en een foto-toestelletje wérden nog drijvende gevon den, als stille getuigen van dit tragische on geval. Ofschoon nog geruimen tijd gedregd is, wer den de lijken nog niet gevonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn tengevolge van den storm onder de gemeente Venray twee kerktorens omgewaaid en door de daken van de kerken naar bene den gestort. Van de parochiekerk stortte n.I. een dfer zij torens in, welke het voor portaal der kerk vernielde. Te Oostrum-Venray is de geheele kerktoren ingestort. Hierdoor werd het dak boven het schip van de kerk naar beneden geworpen. Het kwam terecht op den grond in de kerk. De schade is zeer aanzienlijk. Nader wordt gemeld, dat de instorting Za terdagavond te ongeveer elf uur heeft plaats gehad. Te Oostrum-Venray, waar de geheele kerktoren, die een hoogte heeft van ruim twin tig meter, naar beneden is gekomen, is ook het schip van de kerk beschadigd, echter is de schade van niet te groote beteekenis. In beide kerken, welke zeer oud zijn, konden heden de diensten gewoon doorgang vinden. Het puin is inmiddels opgeruimd. Zaterdagavond omstreeks elf uur is een auto bij het keeren op den Waaldijk bij Herwijnen in de Waal gereden en in de diepte verdwenen. Men hoorde in de buurt een plof in het water, doch kon Zaterdagavond niets meer uitrichten. Zondagmorgen om tien uur is de auto uit het ©ngeveer acht meter diepe water opgehaald. Uit de papieren die in den auto werden gevonden, bleek dat deze toebehoorden aan dr. A. G. M. Ver beek, geneesheer-directeur van het Sint Elisabeth ziekenhuis te Amers foort. De heer Verbeek was Zaterdagavond naar Oss vertrokken om een bezoek aan zijn aldaar Wonende ouders te brengen. Men moet aannemen, dat de heer Verbeek, die zeer waarschijnlijk alleen in den wagen heeft gezeten, is verdronken. Zijn lijk is tot dusver nog niet opgehaald. Nadat Zaterdag den geheelen avond reeds een krachtige storm over het stadje, gelijk over het geheele land, had gewoed, is Blokzijl te li uur des avonds verrast door een windhoos die groote schade aanrichtte. Van tal van hui- Zen werden dakDannen afeerukt. die soms el ders weer door ruiten naar binnen sloegen. Boo- men, schoorsteenen en zelfs enkele gevels wer den vernield, zoodat de brokstukken over de straat vlogen. In den loop van den dag reeds heeft men een aanvang gemaakt met het op- ruimingswerk. Dekkleeden werden per auto uit Hasselt gehaald om zooveel doenlijk regen en wind buiten de beschadigde huizen te hou den. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De heer v. d. V. te Breda, die zich Zaterdag per rijwiel begaf over den Wilhelminasingel, werd aldaar door een windvlaag van zijn rij wiel geworpen. Hij kwam hierbij met z'n hoofd op de tegels van het fietspad terecht en bleef in bewusteloozen toestand liggen. Per ziekenauto werd hij overgebracht naar het Diaconessen- ziekenhuis, waar een zware hersenschudding werd geconstateerd. Te ongeveer half vijf Zondag heeft de po litie van het bureau Overtoom, na den ge heelen dag te hebben gedregd, het lijk opge haald van den 18-jarigen scholier S. P. Moll, die Zaterdagmiddag bij het ernstige ongeluk op de Nieuwe Meer was verdronken. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhel- mina-Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Zondagmorgen 7.20 uur is de loodsdienst te IJmuiden weer hervat. Voor twaalf uur waren de meeste schepen weer vertrokken. Zondagmiddag is de sleepboot „Onderne ming" van de firma Huisman te Amsterdam naar het IJselmeer vertrokken om het motor schip „Burgemeester van Amersfoort", dat tusschen Amsterdam en Amersfoort vaart en onderweg aan den grond geloopen was, te trachten vlot te sleepen en binnen te brengen. Op de Waal bij Nijmegen is Zaterdagavond een Duitsch Rijnschip, dat geladen was met steenkolen, tijdens het stormweer omhoog ge loopen, gekapseisd en gezonken. De opvarenden, die slechts met zeer groote moeite in een roeiboot konden worden gered, zijn bij hun familie te Vuren ondergebracht. BERLIJN 17 Febr. (DNB.) Boven Duitschland heeft bijna den geheelen dag een zware storm gewoed. De materieele schade is vrij aanzienlijk en heeft twee slachtoffers geëischt. Te Breslau is een jonge vrouw door een neer vallend stuk muur verpletterd, terwijl te Halle een vijfjarig jongetje door een boom werd ver pletterd. In het Thueringer woud was het verkeer met autobussen geheel gestremd aangezien talrijke boomen ontworteld over de wegen lagen, op den weg van Friedrichsroda naar Finsterberg alleen reeds 70 Ook veroorzaakte de storm veel vertraging in het spoorwegverkeer, terwijl gisteren in den loop van den dag het verkeer van de vliegtui gen is gestaakt. DARMSTADT, 17 Februari. De Duitsche kam pioenschappen voor ballonvaarders, die heden te Darmstadt zouden worden gehouden als selectie voor de deelneming aan den Gordon Bennett- bekerwedstrijd, zijn afgelast tot over eenige we ken. Tengevolge van den storm werden gister avond vier ballons tijdens het vullen uit hun netten gerukt en dreven af. De ballon „Union" werd omhooggetrokken, terwijl een S. A.-man op hetzelfde oogenblik in een der mazen van het net verward raakte. Toen de ballon een aantal meters boven den grond was raakte de man los en kwam zoodanig op den grond te recht, dat hij zijn ruggegraat brak en op slag overleed. Verwachting: matige, later wellicht toe nemende Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, aan vankelijk weinig of geen regen, iets kouder. Hoogste barometerstand: 772.8 te Dijon. Laagste barometerstand: 7260 te Sey- disfjord. Zon op 7.13 - onder 5.15 - Licht op 5.45 Maan op n.m. 5.39 onder v.m. 6.56 Volle Maan 11.37 v.m. LONDEN, 18 Febr. (Reuter). Naar de „Daily Mail" bericht, heeft de Britsche regeering be sloten met de Duitsche regeering te onder handelen over het voorgestelde Vijf-Mogend- heden-Luchtverdrag en andere hiermede samen hangende vragen. Vermoedelijk zal von Neurath binnenkort worden uitgenoodigd naar Londen te komen. De Britsche regeering werkt voorstellen uit, welke zij aan de Fransche regeering wil voor leggen. De Britsche ministers zijn teleurgesteld door het vage Duitsche antwoord, doch zij zijn van oordeel, dat een terugkeer van Duitschland naar den Volkenbond en de gelijkgerechtigdheid besproken kunnen worden. Emir Ali, de oude koning van Hedsjas, is te Bagdad •plotseling overleden ROME, 18 Febr. (Reuter) In den Grooten Fascistischen Raad heeft Mussolini een uit eenzetting gegeven van de buitenlandsche po litiek, waarna de Raad alle hem voorgelegde politieke handelingen goedkeurde, waarbij alle sedert den wereldoorlog dateerende kwesties worden opgelost. De Raad keurt met geestdrift de militaire maatregelen goed, welke genomen zijn om de veiligheid en den vrede in de Italiaansche ko loniën in Oost-Afrika te waarborgen, alsmede die welke noodig zouden zijn om de Italiaan sche belangen te beschermen en de rust onder de bevolking te handhaven. ROME, 18 Febr. (Reuter) De Japansche ge zant te Rome Soegimoera heeft een langdurig onderhoud gehad met staatssecretaris Suvich over het Italiaansch-Abessinisch conflict. De Japansche gezant heeft het standpunt van Japan te dien aanzien uiteengezet en ver klaarde te hopen, dat de kwestie op vreedzame wijze zou worden opgelost. De Vereeniging „Katholiek Am sterdam" heeft besloten om in de tweede helft van Juli een groote godsdienstplechtigheid in het Olym pisch Stadion te houden. Deze plechtigheid, die een zuiver gods dienstig karakter draagt, zal be staan in een pontificaal Lof en in een plechtige Sacramentsprocessie. Het pontificaal Lof zal worden gecelebreerd door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem, terwijl de Amsterdamsche geestelijkheid zal worden uitgenoodigd om door haar aanwezigheid aan deze plechtigheid luis ter bij te zetten. Tot alle katholieke organi saties en vereenigingen te Amsterdam (zoowel tot de vereenigingen van godsdienstigen aard als tot de organisaties en vereenigingen van charitatieven, sociaal-economischen en cultu- reelen aard) zal het verzoek worden gericht om een aantal leden af te vaardigen, die deel zullen nemen aan de Sacramentsprocessie. Deze plannen van „Katholiek Amsterdam" dragen bijzonder de goedkeuring van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem en van Mgr. dr. G. C. van Noort, Deken van Amsterdam De voorbereiding en de leiding van deze plech tigheid berust bij het bestuur der Cultureele Groep van „Katholiek Amsterdam" (voorzitter dr. Jac. van Dael; vice-voorzitter Herman van den Eerenbeemt; secretaris-penningmeester H. B. J. van Bossum, Tolstraat 114, tel. 29436). (Van een bijzonderen correspondent). In antwoord op de Amerikaansche vlootma noeuvres, welke thans in den Noordelijken Pa cific gehouden worden, zullen over enkele maan den geweldig groot opgezette manoeuvres van de Japansche marine plaats hebben. De oefe ningen zullen op grootere schaal plaats hebben, dan ooit bij de Japansche marine is voorge komen. Zij zullen in Juli aanvangen en laat October eindigen. Ondanks de ongunstige po sitie van het budget zal in de begrooting voor 1935/36 een bedrag van liefst 6 millioen yen voor de manoeuvres worden Uitgetrokken. Ver leden jaar hebben de Japansche vlootmanoeu vres in den Zuidelijken Pacific plaats gehad, ditmaal worden ze echter in het Noordelijk deel van den Pacific gehouden. Alle beschik bare oorlogsschepen zullen er aan deel nemen De operaties zullen geleid worden door den nieuwbenoemden vlootvloogd, vice-admiraai Sankichi Takahashi. Er zullen 192 oorlogssche pen van alle classificaties in actie komen, ter wijl 200 vliegtuigen gebruikt zullen worden. De manoeuvres zullen beginnen met oefenin gen in de Japansche wateren. Daarna zal de gecombineerde vloot langs de Koerilen naar Kamtschatka opstoomen. Daarna schijnt het meest precaire gedeelte van de operaties te komen: oefeningen in groot verband langs de Koerilen (Amerikaansch gebied) welke ten slotte onder de kust van Alaska zullen eindigen. Koningin Astrid van België, prinses Marie José en prinses Joséphine Charlotte bij aankomst aan den Koninklijken grafkelder te Laeken, waar de Belgische konink lijke familie Zondag een bezoek bracht ter gelegenheid van de herdenking van den sterfdag van Koning Albert van België Door den feilen storm op Zaterdag kwam een loopkraan te Amsterdam in botsing met een brug en stortte naar be neden, tengevolge waarvan een jongeman werd gedood WEENEN, 17 Febr. Hedenavond is hier be richt ontvangen, dat Italië twee legercorpsen mobiliseert, die dienst moeten doen aan de ItaliaanschOostenrijksche grens in de Bren ner-zone, aldus ontleent de „Tel." aan de ..Daily Telegraph". De reden voor deze plotselinge mobi lisatie is, naar men zegt, Mussolini's vrees, dat het vertrek van zooveel Italiaansche troepen naar Oost-Afrika een nationaal-socialistischen opstand in Oostenrijk zou kunnen aanmoedigen. WEENEN, 18 Febr. (Reuter). Volgens het „Weltblatt'' zoekt het Nat. Socialisme nieuwe steunpunten in het buitenland om de campagne tegen Oostenrijk voort te zetten, zonder daarbij Duitschland onmiddellijk in opspraak te bren gen. De persdienst van Habicht is volgens dit blad van Miinchen naar Luzem verplaatst. Te Boedapest en te Sibiu in Roemenië zijn inlich tingen-diensten opgericht. Anne Marie von Giorgio, secretaresse van Walter Adam, den leider van het Vaderlandsche Front, is Zaterdag gearresteerd, verdacht van het verkoopen van documenten aan de natio- naal-socialisten. BERLIJN, 17 Februari (V. D.) Twee vrouwen, waarbij zich de door haar schoonheid bekende baronesse Von Berg bevindt, zullen Maandag of korten tijd later onthoofd worden wegens spionnage, tenzij het Adolf Hitler mocht beha gen gratie te verleenen. Gisteren maakte een zeer laconiek gesteld communiqué de uitspraak bekend, die gevallen is in een der meest dramatische processen, die zich hebben afgespeeld in de geschiedenis van het Derde Rijk, en die behandeld zijn voor een volksgerechtshof. De baronesse en 'n vrouwel. secretaris van de Rijksweer werden veroordeeld te worden ont hoofd met de bijl. Twee andere meisjes werden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De namen der veroordeelden, behalve die van ba ronesse Von Berg, werden niet bekend ge maakt. Zij waren betrokken bij de spionnage- affaire van kapitein George von Sosnowski, een vroegeren Poolschen cavalerist. Er hebben ge ruchten de ronde gedaan, dat hij ter dood ver oordeeld is, ondanks het feit, dat hij niet in Duitschland aanwezig is, daar hij uitgewisseld is voor Duitsche spionnen, die in Polen hun bedrijf hadden uitgeoefend. ROME, 16 Febr. (V.D.) Vandaag is hier het Horigaarsch-Italiaansch cultuurverdrag" getee- kend. Het voorziet in de oprichting van een Italiaansch cultuur-instituut in Boedapest en van een Hongaarsch instituut te Rome. De Italiaansche regeering stelt te Rome het terrein beschikbaar, dat noodig is voor de oprichting van het Hongaarsche instituut. Ver der zullen stipendia worden ingesteld voor de uitwisseling van studenten. Te Fuenfkirchen, Debreczin en Szegedin zullen leerstoelen voor Italiaansche litteratuur worden opgericht. Het conflict met Abessinië; Groote Fascistische Raad keurt de door Mussolini genomen maat regelen goed. Codos en Rossi hebben een noodlanding moeten maken te Porto Praya. Groote manoeuvres der Japansche marine op komst- Nazi-agitatie in Oostenrijk. Mobiliseert Musso lini troepen om de Brenner-zöne te bewaken? Engeland bereid met Duitschland ever het luchtpact te onderhandelen; Von Neurath naar Londen? De R. K. Mfjn werkers bond heeft op voorstel van Mgr. Poels de voorstellen der mijndirecties af gewezen. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Te IJmuiden zijn twee personen van de pier geslagen en in zee omgekomen. Te Nijmegen is de geneesheer-directeur van het St. Elisabeth ziekenhuis te Amersfoort met zijn auto in de Waal gereden en verdronken. Te Venray zijn bij den hevigen storm twee kerktorens ingestort. Nieuwe arrestaties van anti-fascisten te Am sterdam, die later in vrijheid zijn gesteld. Roomsche Studentendag te Leiden. Het Nederlandsche elftal verliest met 32 van ^uitschland. O PARIJS, 18 Febr. Rossi en Codos hebben zich in verband met het terugloopen van den olie druk gedwongen gezien een tusschenlanding te maken. Om 13 uur 31 zijn zij veilig en wel geland te Porta Praya op de Kaap Verdische Eilanden. Zondagmorgen deelden de beide Fransche vliegers per radio mede, dat de „Joseph Le Brix" slechts op het halve toerental liep, waar door zij waarschijnlijk op zee zullen moeten dalen. Op dat oogenblik (ongeveer 8.40 Zondagmor gen) bevonden zij zich tusschen de Kaap Ver dische eilanden en de rots van Saint Paul. Om 10 uur deelden de vliegers in een tweede radiogram mede, dat zij zich nog in de lucht bevonden en dat een Engelseh vaartuig in de nabijheid was, gereed om te hulp te komen. Met veel moeite hebben zij tenslotte nog de Kaap Verdische Eilanden kunnen bereiken. Een noodlanding op den Oceaan zou zeer gevaarlijk geweest zijn, daar de „Joseph Le Brix" een landvliegtuig is. De beide piloten waren bij hun aankomst zeer opgewonden en vermoeid. Na een korte rust zijn zij begonnen het defect aan het toestel te herstellen. ^IWWWWWWWWllllll I!///////S'ÊZZ Stand op Maandag 1 uur n.m.: 765.9 Vorige stand; 745

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1