S TA DSNIEUWS CLEOPATRA CLEOPATRA „De Stad Amsterdam" Panorama Laatste Nieuws Mededeeling aan het Haarlemsche publiek Haarlem, 18 Febr. Défilé voor de koningin MAANDAG 18 FEBRUARI 1935 Bespreekt Uw plaatsen Bespreekt Uw plaatsen Menschenroof AGENDA Wijlen Koning Albert herdacht Bijna het absolute nul punt bereikt Marsch door residentie Het padvindersmes TERUGKOMST SAARDETA- CHEMENT VERKEERSONGEVALLEN TOONEEL PYGMALION Comedie in vijf bedrijven door Bernard Shaw. Amst. Too- neelver., Stadsschouwburg Te Vijfhuizen DE STORM Te Zandvoort Boom omgewaaid Gouden bruiloft DE RUSTIGE ZONDAGMIDDAG R.K. Grafische Bond R.K. Studieclub „Graficus" R.K. PROV. KIESKRING „VELSEN" Definitieve candidatenlijst ZELFPORTRETTEN VAN REMBRANDT Voordracht van prof dr. Aug. Vermeylen Rectificatie Schermclub voor dames Burgerwacht Haarlemmer aangehouden VOOR DEN POLITIERECHTER Mr. Roeters van Lennep oefent kritiek op de R.K. Reclassee- ringsvereeniging BOUWCONFLICT TE SANT POORT Staking ingegaan Madame Sans-Gêne H.V.B.-uitsIagen UIT DEN OMTREK HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Contract voorloopig voor twee maanden verlengd BENNEBROEK Prinses Marie José speciaal uit Italië overgekomen In het laboratorium van prof. De Haas te Leiden 19 Februari H. M. heeft hedenmorgen de uit het Saargebied teruggekeerde troepen geïnspecteerd BILJARTEN Om den zilveren fruitmand Zooals gemeld, Is na een verblijf van bijna twee maandetj in het Saargebied als onderdeel van het Nederlandsche Contingent Saartroepen. Zaterdag 16 Februari tegen middernacht het detachement van den Motordienst in het gar nizoen teruggekeerd. Omtrent hun aankomst vernemen wij nog het volgende: Het detachement onder bevel van den lsten luitenant L. w. Haberkom, bestond uit de sergeanten J. E. Lange en G. J. F. Haaze, twee korporaals, twaalf soldaten en in totaal vijftien motorvoertuigen en arriveerde ongeveer op het vastgestelde tijdstip per extra trein aan het emplacement aan de Westergracht. Ter begroeting waren aanwezig de directeur van den Etappen- en Verkeersdienst, luitenant kolonel van den generalen staf N. J. Carstens, tevens als vertegenwoordiger van den minister van Defensie, de commandant van den Mo tordienst, majoor A. M. M. van Loon, alle of ficieren, enkele onderofficieren en manschap pen van het korps én voorts familieleden en bekenden van de terugkeerenden. Nadat het detachement was uitgestapt, werd door overste Carstens een toespraak gehouden, bamens den minister van Defensie riep de overste hun een welkom in het vaderland toe. In het bijzonder wenschte de minister, aldus spr., er zijn groote voldoening over uit te spre ken, dat het personeel de verwachting, uitge sproken door Z.Exc. bij het vertrek, niet heeft beschaamd. De binnengekomen rapporten brach ten niets dan lof over de door u allen, vaak onder de moeilijkste omstandigheden, verricht te werkzaamheden, vooral in de laatste twee dagen voor den stemmingsdag. Daarvoor zegt de minister u dank. Dat uw werk hcogelijk gewaardeerd wordt, blijkt ook uit 't feit, dat H. M. de Koningin den wensch te ken nen heeft gegeven, dat ge voor Haar zult de- fileeren. Over enkele dagen zult ge naar uw woonplaatsen terugkeeren. Ik wensch u van harte: „Wel thuis". Spr. eindigde zijn toe spraak met een door allen ondersteund drie werf hoera voor Koningin en vaderland. Daar na nam de overste van ieder persoonlijk af scheid. Hierna stapte het personeel in de gereed staande auto's en vertrok naar de Ripperda- kazerne. In de cantine was een tafel voor hen gedekt en konden ze onmiddellijk op den maal tijd aanvallen. Tijdens den maaltijd heeft de majoor van Loon het detachement nog toege sproken. Na de woorden door overste Carstens tot u gericht, zeide de majoor, behoef ik maar weinig te zeggen. Bij uw vertrek, nu ongeveer twee maanden geleden, heb ik u drie wenschen gedaan: Goede reis. Prettig verblijf in 't Saar gebied en behouden terugkomst Nu ge hier in de kazerne zijt teruggekeerd is. naast de beide eerste, ook de derde wensch vervuld. Ook wij, de Motordienst, heeten u welkom thuis, want toch immer blijft oost, wes, thuis best, ge handhaafd. Wij zeggen u allen dank voor het op zoo uitstekende wijze volbrengen van uw taak en het hoog houden van den goeden naam van den Motordienst. De klok liet weinig slagen hooren toen het personeel naar de slaapvertrekken ging om een wel verdiende rust te genieten. De mannen waren vol lof over de houding van de Saarlanders en hebben ongetwijfeld er het hunne toe bijgedragen om den goeden naam van ons land hoog te houden. Ook waren zij uiterst tevreden over de voeding en huisvesting. Het is voor hen een. nimmer te vergeten onder breking geweest van de dagelijksche beslomme- blijven, ring in het moederland. Zij hebben zich vrien den verworven en zullen nog menigmaal met genoegen aan de volksstemmingsdagen 1934— 1935 terug kunnen denken. luwstraat 17 alhier, in den echt werd verbon den. Beide oudjes, die de 75 jaar gepasseerd zijn, mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. Ter gelegenheid van hun gouden huwelijksfeest ontvingen zij hedenmorgen van de buurtvereeniging een welkom geschenk in na- tura. Ook de buren hebben hun een bloemstuk aangeboden. Voorts ontvingen zij ook van an dere zijden, schriftelijk zoowel als mondeling, vele blijken van belangstelling. Dat „Fymalion", niettegenstaande de sober heid van opzet en uitwerking, een echt speel stuk is, het werd nog weer eens bewezen in de uitvoering van de Amsterdammers, dezen keer met Herman Roelvink als regisseur, die er een vrij talrijk publiek Zaterdagavond voortreffe lijk mee hebben geboeid en vermaakt. Het is een echte Shaw en zeker zal niet ieder voornaam gezelschap, al beschikt het over uitste kende krachten, den geest van dien onverbeter- Hjken, geestigen en toch laag-bij-dengrondschen spotter zóó sprankelend voor't voetlicht kunnen brengen. Daar is een man als Albert van Dal- sum voor noodig, die, stellen wij ons voor. per soonlijk geniet van de bijzondere mentaliteit, welke den knappen en verwaanden, den tegelijk fünzinnigen en grof-sarcastischen Engelschen dramaturg kenmerkt. „Pygmalion" geeft op de eerste plaats een verhaaltje en dit wordt dan met groot talent door Charlotte Kohier voorgedragen. Zij is Eliza, het bloemenverkoopstertje uit de achter buurt, een onbeschaafd, bijna wild schepsel, wier fatsoen beschermd wordt door haar origi- neele goeden aanleg en door haar uiterlijke onaantrekkelijkheid. Ze is ongemanierd en spreekt of liever gilt een taaltje om van te rillen. Toch wil ze vooruit, hoogerop, van de straat af. Een ontmoeting met professor Henry Higgens geeft haar een kans. Die excentrieke, grof ge heisterde jongeman gaat met een college-taal geleerde een weddenschap aan: binnen enkele maanden zal hij een onopgevoed wezen als dit bloemenmeisje zóó gecultiveerd leeren spreken, dat zij in voorname kringen als een gelijke wordt beschouwd. Hier is de klucht en de tragedie begonnen, 't Is kluchtig, zooals Eliza op de eerste lessen reageert; 't is tragisch, zooals zij ten slotte lijden gaat onder het feit, dat zij niet méér is dan een studie-object, een ledepop, die een gevoellooze gokkerij met een menschenziel moet doen slagen. Als zij aangespoord door een verborgen genegenheid voor haar leeraar het experiment tot een goed einde brengt, Is haar taak afgeloopen. Zij kan gaan. Maar waar heen? Zij is nu het ruwe achterbuurtkind niet meer; de beschaving heeft niet meer het ge zelschap kunnen missen van den man, die haar, hoe hard en zelfzuchtig dan ook, tot een dame maakte. Maar deze geschiedenis is bekend, evenals de gunstige oplossing van het geval: ook Henry Higgens kan zijn pupil niet meer missen; zij is ook de eenige vrouw, die bij hem past, zooals de tactische moeder van dien zonderlingen zoon zeer wel begrijpt; en het eind van het rumoerige lied is dus, dat die twee voor goed bil elkaar Dat veThaal geeft Charlotte Kohier, ver makelijk, boeiend, ontroerend, in een bewonde renswaardig levendige uitbeelding van het onbeholpen, schreeuwerige, hoekige volkslied, dat een vrouw van de wereld wordt. Maar het zou toch weinig belangwekkend zijn, als tegenover die grappige Eliza niet de ruige, zelfingenomen, stuitend-oprechte Henry Higgens stond en als deze merkwaardige figuur niet door een veel zijdig en krachtig acteur als Albert van Dalsum r ot een sterk sprekend, belangwekkend type tLrnstlge autobotsxniJ* werd gemaakt. Met een breeden greep heeft de speler dat karakter onmiddellijk in zich opga- nomen en hij biedt er in zijn bruisende actie een weergave van, die aan elk tooneel, ook het simpelste en het langste, kleur en fleur ver leent. Die twee prominenten hadden voor de klei nere rollen goede krachten om zich heen. Oscar Toumiaire toonde zich weer een fijn karakterspeler als vader Doolittle. De stuitsnae uitlatingen van dien Cynischen vuilinsman de oude Shaw van „Pygmalion" schrok voor weinig terug zouden breedsprakig en hin derlijk zijn geweest, als ze hier niet dienden om een eigenaardig personage te typeeren en tevens in bruut sarcasme het minderwaardige van wetenschap-zonder-ziel te teekenen, waar van professor Higgens zich ovjergaf. Zuiver was de rustige moeder van den dialecten-maniak, mevrouw Wilh. Duymaer van Twist, evenais de verstandige huishoudster, Anna Sablairolles. Daarentegen konden we den kolonel Pickering van Ph. la Chapelle niet zoo bewonderen; er is in die rol een caricaturale mogelijkheid, die ongebruikt werd gelaten. De vertooning was cok uitstekend verzorgd, wat het décor betreft. Het kerkportaal met het uitzicht op de verlichte winkelstraat bij een regenbui deed het best en de twee kamers in de volgende bedrijven waren met smaak inge richt. Zoo was er gelegenheid genoeg om te genieten van het altijd nog interessante stuk, trots de bedenkingen, die de geest van den onbetrouw- baren moralist Shaw telkens weer oproept, en die tot het voorbehoud dwingen: voor geestelijk volwassenen. H. B. v. d. S. Zaterdagmorgen had op het gevaarlijke kruis punt Rijksstraatweg—Hoflanderweg te Wijk aan Duin een ernstige auto-botsing plaats. Een luxe-auto, bestuurd door den heer D. M. Uit Beverwijk, reed op den Rijksstraatweg in de richting Heemskerk. Terwijl de heer M. de krui sing Hoflanderweg reeds genaderd was, be merkte hü dat een vrachtauto van den Hoflan derweg aan kwam rijden en blijkbaar den Rijks straatweg wilde oversteken. De heer M., het ge vaar ziende, gooide snel het stuur naar links, doch een aanrijding was niet meer te voorko men. De luxe-auto werd door den vrachtauto, welke bestuurd werd door H. uit Middelie, aan de rechterachterzijde gegrepen en sloeg na een slag gedraaid te hebben, om, Het mag een won der genoemd worden dat de bestuurder van de zen auto niet gewond werd. De 15-jarige P. B. uit Wijk aan Duin, die per rijwiel passeerde werd echter gegrepen en viel op den weg. Dr. Boon bracht den jongen naar het Roode Kruis- ziekenhuis waar bleek dat hij een ernstige vleeschwonde had bekomen. Omtrent de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Toen Zaterdag de 16-jarige knecht van sla ger v. d. Z. uit Heemstede langs den Cruquius- dijk te Vijfhuizen fietste, raakte hij juist toen een vrachtauto passeerde ten gevolge van den storm de macht over het stuur kwijt. Hij kwam te vallen vóór den auto, geraakte als het ware bekneld tusschen de fiets en den weg en be zeerde zich ernstig aan beide beenen. Dr. Nanninga van Hoofddorp, die juist in de buurt was, verleende geneeskundige hulp en constateerde dat de jongen een been had ge broken en het andere ernstig gekneusd was. Per ziekenauto is hij naar een gasthuis te Haarlem overgebracht. Zaterdag in den namiddag was de Zuid wester wind zóó hevig, dat de zinken goot van het gebouw, waar de radio-centrale te Zand voort is gevestigd, letterlijk werd afgesneden. In de zijstraten, uitkomende op de Boulevards, lagen bergen zand opgehoopt, terwijl op de boulevards zelf het zand in wilde vlagen werd voortgejaagd in Noordelijke richting. Aan den Middenduinerweg te Santpoort is tengevolge van den hevigen storm Zaterdag avond een groote boom omgewaaid. Deze kwam dwars over den weg te liggen, zoodat het ver keer totaal gestremd was. Óok het bovengrond- sche electrische lichtnet en de leidingen der Radio-Centrale werden beschadigd, hetgeen be langrijke storingen veroorzaakte. Gemeentewerklieden hebben 's avonds nog de obstakels uit den weg geruimd. Heden is het 50 jaar geleden, dat het echt paar J. v. d- Munnik—Sas, wonende in de Zwa- Toen Haarlem eenigszins bekomen was van het stormgeloei, dat in onze stad gelukkig slchts weinig schade aanrichtte, is het op den rustigen Zondagmiddag, toen geheel het land verzonken was In commentaren op de weersge steldheid en onze nationale sport-prestaties, opgeschrikt door een brutale diefstal Vermoedelijk met een valschen sleutel hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een perceel aan de Laurierstraat. In de gang werd de electriciteitsmeter, in de kelderkast de gas meter opengebroken. De inhoud, 30 a 35 kwart jes en een 80-tal gaspenningen zijn, als de po litie niet op het spoor der daders komt, redde loos verloren. Verder heeft men niets vermist. De vergadering van den R. K. Grafischen Bond. welke Woensdag 20 Februari zou wor den gehouden, is een dag vervroegd en zal morgenavond (Dinsdag) acht uur plaats vin den in het gebouw ,St. Bavo," Smedestraat. Dinsdag 19 Februari zal de heer J. Veringa, voor de leden van de studieclub „Graficus", een lezing houden over „Moderne schilderkunst en graphiek". Deze lezing wordt gehouden in het gebouw van de St. Jozefgezellenvereeniging, Jansstraat 59. De officieele uitslag van de stemming voor de definitieve candidatenlijst in den Prov. Staten-kieskring Velsen is als volgt: 1 Dr. E. A. M. Droog, Heemstede 2 P. Heilker, Hoofddorp. 3 J. P. Nyssen, Santpoort. 4 P. C. van Wees, Nw. Amstel. 5 C. P. J. Maas, Velsen. 6 H. J. Kuiper, Haarlem. 7 H. H. Meyer, Velsen. 8 J. A. Straman, Ouderkerk a. d. Amstel. Aantal stemmen politiek advies 2260. Afwij kend 722. Zaterdagavond hield de Gentsche Hoogleeraar dr. August Vermeylen voor de leden van de Haarlemsche Vereeniging „Kunst aan het Volk" in de aula van het Museum Teyler een voor dracht over „De zelfportretten van Rembrandt". Als geen ander kunstenaar is Rembrandt men- schelijk in zijn werk en toch is er iets in Rem- brandts scheppingen wat niemand ooit in woor den kan uitdrukken. Dit onzegbare, dat uitgaat boven het algemeen aesthetische genot, is juist het essentieele, de ziel van Rembrandts werk. En dit is nog niet het geheim van zijn expres sief vermogen, waarmee hij in elk organisch on derdeel (los van alle schema's of schabionen) de pjaysionomie van het totale leven vastlegde, maar het geheim waarmee hij in de werkelijk heid steeds naar het andere wees, waarop elke realiteit gericht is in een niet te omschrijven functie. Het is een voorgevoel van het mysterie, dat in Rembrandts heldonker zijn Rhysieke uitdruk king vond, een element dat men misschien het best als muzikaal kan omschrijven. Emiel Ver- haeren noemde Rembrandt eens den mystieken realist. Prof. Vermeylen vermeed angstvallig de plaats aan te wijzen, die het transcendenteele voor Rembrandt in dat andere, mysterieuze, innam. De bovennatuur was voor Rembrandt, wiens bibliotheek zich tot den Bijbel beperkte, een even reëele werkelijkheid als de natuurlijke schoonheid. Maar dr. Vermeylen wilde zich beperken tot een beschouwing van Rembrandts zelfportret ten. De beperking tot deze reeks (een 100-tal) is wellicht de beste initiatie tot de kunst van den meester. Van jaar tot jaar volgt men zijn levensloop en daarbij zijn onvergelijkelijke ar tistieke ontwikkeling. Het is een alleen staand geval in de kunst geschiedenis, dat een artist zichzelf zoo dikwijls portretteerde. Rembrandt vond in zichzelf een geduldig model en (al moet men hierover niét te veel theoretiseeren) ook de meer algemeene egocentrische belangstelling der Renaissance zal in het voelen van den barokken Rembrandt wel een rol gespeeld hebben. In. ieder tijdperk van Rembrandt's leven had den zijn zelfportretten hun eigen karakter. In den vroegsten tijd zijn het studies voor gelaat- teekening en uitdrukking van verschillend tem perament. Later worden het officieele stukken, volledig uitgewerkt, zooals de meester graag ge zien zou worden. In Rembrandt's vroegen ou derdom worden ze het schoonst, aangrijpend soms en van een natuurlijkheid, die uitgaat bo ven het zintuigelijk aanschouwen. Aan de hand van een 30-tal lichtbeelden van Rembrandts zelfportretten (meest van schilder stukken) gaf prof. Vermeylen in chronologi sche orde de ontwikkeling van mensch en kun stenaar. Bij elk beeld gaf de inleider zijn be schouwing en al proefde men den litterator, zijn kennelijke eruditie en warme overtuiging waren borg voor een verantwoorde visie. De jonge Rembrandt is misschien het best met den jongen Beethoven te vergelijken, zelf bewust en fortuinlijk. In 1639 (Rembrandt moet toen Rafael's portret van Castiglione gezien hebben) begint de meester zijn klassieke perio de, de rustige uitbloei na het verworven mees terschap. Overwogen en sober staat de buste in het raam en de typische portretten, waarop Rembrandt zich met helm of juweelen uitdoste, worden zeldzamer. Maar ondanks zijn rustig meesterschap blijft Rembrandt zichzelf, schijn baar grillig en eigenzinnig naar het oogen- blik. Zijn kleuren verrijkt hij tot helderdonker- modulaties van bruin en goud; zijn streek wordt breed (tot ergernis der burgerlijke Amsterdam mers) en ondanks Rafael's Castiglione blijft Rembrandt de meester der barok, zijn eigen barok. Als Saskia gestorven is, komt een duidelijk waarneembare verinnerlijking. Het lijkt wel, of de kleur nog muzikaler wordt. Zelfportretten uit dezen tijd (vóór '50) zijn zeldzaam. Het portret van '54 toont ons den vroeg-ouden Rembrandt. De vroegere elegantie heeft plaats gemaakt voor een bitteren trek, dikwijls verle vendigd tot een aangenamer ironie, die eerst in de laatste zelfportretten plaats maakt voor een ingetogen berusting. Als Michelangelo of zijn tijdgenoot Frans Hals zoekt Rembrandt in zijn ouderdom nog slechts het essentieele uit te drukken, het geheim der uiterste bezonken heid, en vereenvoudigt zich zijn techniek tot op de grens van wat wij, jongeren, slordig noe men, Cab. In ons blad van Donderdag 14 dezer publi ceerden wij een verslag betreffende de leerlin genuitvoering van de Toonkunst-Muziekschool. Hierin vermeldden wij: Onder de uitvoerenden den directeur van de Muziekschool, den heer de Nobel. Dit moet de Vogel zijn. Het ligt in het voornemen van den com mandant der Haarlemsche Burgerwacht, om bij genoegzame deelname een dames-schermclub op te richten. Zij, die hiervoor gevoelen kunnen zich opgeven aan het bureau der Burgerwacht: Infanterie-kazerne Koudenhom 2. Bij de Haarlemsche Burgerwacht is benoemd tot 2den Luitenant bij het Transportwezen de heer W. L. Lam. Door de ontslagname van den hoofdagent te Haarlem, hebben wij in enkele wijken nieuwe bezorgers moeten aanstellen, waar door de bestelling der exemplaren aanvan kelijk eenige vertraging heeft ondervonden. Thans is alles geregeld. Abonné's, die hun blad desondanks niet of althans niet geregeld ontvangen, worden beleefd verzocht daarvan nog even opgave te willen doen aan een der onderstaande adressen: A. Koster, Floresstraat 91, Haarlem-N. J.A.v.d. Berg, v. Egmondstr. 41, Haarlem-N. C.J.v.Kuyeren, Ged. Schalkburgergracht 71, Haarlem-N. A. Rosenhart, Ruychaverstraat 32 rood, Haarlem E. W. A. Goossens, Potgieterstraat 5, Haarlem-O. S. A. vap der Landen, Dennenstraat 12, Haarlem-N. P. Willemse, Allanstraat 55, Haarlem-W. J. Peperkamp, Emóstraat 1, Haarlem-O. De Stad Amsterdam-Panorama is opnieuw uitgebreid. Naast 40 pagina's foto's en lectuur ont vangen de abonné's „De Humorist" (16 pa gina's) en een kindertijdschrift (8 pagina's). Nog, niet geabonneerden worden verzocht onderstaand inteekenbiljet in te vullen: Ondergeteekende abonneert zich op „De Stad Amsterdam-Panorama" a 12% cent per week a 1.62% per kwartaal Doorhalen wat niet verlangd wordt. Naam: Adres: Woonplaats: Inteekenbiljetten kunnen eveneens aan bovengenoemde adressen worden afgegeven. Per post in te zenden gefrankeerd met 1% cent postzegel aan „De Stad Amsterdam- Panorama", N.Z. Voorburgwal 262, Amster dam (C.) Te Haarlem is door de politie aangehouden een 36-jarige man, wonende aldaar, verdacht van het misdrijf van menschenroof, te Hen gelo gepleegd. Deze zaak zou zich als volgt toegedragen hebben Een werklooze Duitsche beeldhouwer was naar Nederland gevlucht, omdat hij op het punt stond, door de geheime Duitsche staats politie gearresteerd {toe worden. Hij had in Duitschland foto's, afkomstig van een Fransch Bureau, verkocht, terwijl de verkoop van der gelijke foto's in Duitschland verboden is. Voorts had hij tegen betaling inlichtingen verschaft over Duitschland aan iemand in Frankrijk, met wien hij via het Fransche bureau in re latie gekomen was. Om deze feiten werd hij door de Duitsche politie gezocht. In Nederland is hij eerst in Almelo geves tigd geweest, maar omdat hij daar geen arbeid kon vinden, trok hij naar Hengelo. Vandaar uit schreef hij op een advertentie, waarop hij een antwoord uit Haarlem ontving. In dit ant woord werd hem een betrekking beloofd. Na overleg werd bepaald, dat hij in een hotel te Hengelo zou wachten op den briefschrijver uit Haarlem, waarna men gezamenlijk naar laatst genoemde stad zou reizen. Inderdaad verscheen op het afgesproken uur iemand uit Haarlem in een auto en men vertrok. In plaats echter, dat de auto naar Haar lem reed, reed de wagen naar de Duitsche grens, waar de Duitscher aan de grens politie werd uitgeleverd. Hoe dit is geschied, is nog niet bekend. Thans is degene, die de „ontvoering" op touw gezet heeft, gearresteerd door de Haar lemsche politie. De politie was de zaak op het spoor gekomen doordat de Duitscher in Hen gelo wel uit de vreemdelingenlijst geschrapt was, doch deze zich niet bij de politie te Haarlem had gemeld. Art. 278 van het Wetboek voor Strafrecht luidt als volgt: Hij, die iemand over de grenzen van het Rijk in Europa voert,met het oogmerk om hem we derrechtelijk onder de macht van een ander te brengen of om hem in hopeloozen toestand te verplaatsen, wordt als schuldig aan men schenroof, gestraft met gevangenisstraaf van ten hoogste 12 jaren. Hedenmorgen stond voor den Haarlemschen politierechter terecht J. O. uit Santpoort, ver dacht van verduistering van onder hem berus tende gelden. Verdachte was penningmeester van „Eensgezindheid", in welke functie hij het beheer had over een som van 1300 welke op de Rijkspostspaarbank geplaatst was. Het geld was bestemd voor het bouwen van een muziek tent. Daar dit echter steeds werd uitgesteld en men van meer omschreven plannen niets hoorde, heeft men ten langen laatste 'n onder zoek naar de financieele verrichtingen van den penningmeester ingesteld. Het bleek, dat deze bij kleine hoeveelheden tegelijk het geld van de spaarbank gehaald had en ten eigen bate had aangewend. Verdachte had veel financieele moeilijkheden gehad en was dikwijls genood zaakt geweest om schulden te maken. De officier van Justitie, mr. Roeters van Len nep, had gemakkelijk werk met de schuld van verdachte aan te toonen. Hij besteedde meer tijd in zijn requisitoir aan de behandeling van het ingekomen rapport der R.K. Reclasseerings- vereeniging. Hij oefende ernstige kritiek uit op het inzicht en'het beleid van genoemde vereeni ging. Hij was van meening, dat men al „een bonte hond" moet zijn om niet in aanmerking te ko men voor een rapport, dat niet op voorwaarde lijke veroordeeling aandringt. In dit geval wilde hij daar dan ook niets van weten en eischte hij 'n gevangenisstraf voor den tijd van 6 weken. De verdediger, mr. Tonino, kwam op voor de R.K. Reclasseeringsvereeniging. Hij zeide zich in het geheel niet te kunnen vereenigingen met de insinuaties van den offi cier van Justitie en was van meening dat ge noemde reclasseeringsvreeniging voldoende den nadruk legt op de generale preventie, die ook zij als noodzakelijk erkent. In zijn verdediging sloot pleiter zich geheel aan bij het rapport der reclasseeringsvereeniging en pleitte een voor waardelijke veroordeeling of minstens de uiterste clementie. Mr. Tonino wees erop, hoe verdachte eigenlijk het slachtoffer geworden was van zijn gunstige reputatie. Er werd nim mer contröle op zijn financieele verrichtingen uitgeoefend. Pleiter was ervan overtuigd, dat de verdachte zoo spoedig mogelijk zijn geheelen achterstand zou trachten aan te zuiveren. De politierechter kon zich met de zienswijze van verdediger moeilijk vereenigen en ver oordeelde verdachte conform den eisch. Zooals gemeld, zou heden een staking uit breken op de bouwwerken van den heer P. Pruijs te Santpoort. De heer Pruijs heeft echter Zaterdag van zijn 60 man personeel 40 man ontslagen, zoodat de eigenlijke staking, die vanmorgen is ingegaan, slechts 20 man betreft. Enkele jongelui zijn aan het werk gegaan. Er wordt gepost, doch de politie bewaart de orde. Er is over deze kwestie reeds druk vergaderd. Wij herinenren onze lezers aan de 2e opvoe ring alhier van het geestige blijspel: Madame Sans-Gêne van Sardou en Moreau door de N.V. Ver. Rotterd. Hofstad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert op Woensdag 20 Februari a.s. in den Stadsschouwburg. Even als bij de vorige succesvolle vertooning alhier, wordt Madame Sans-Gêne wederom gespeeld door Annie van der Lugt Melsert-v. Ees, terwijl Cor van der Lugt Melsert de rol van Keizer Napoleon vertolkt. Afd. 1 A: SpaarnevogelsStormvogels 3 E. D. O. 5Schoten 2 Afd. 1 B: D. W. O.—I. V. O. Afd. 2 A: VI. Vogels 2Droste Afd. 2 B: Zeemeeuwen 3Ripperda 2 Afd. 2 C: Heemstede—Stormvogels 5 Afd. 2 D: DamiatenZandvoort 2 D. S. K.Hillegom 2 Afd. 3 E; Spaarnestad 2E. D. O. 10 Afd. 3 L: Schoten 5Keinheim 5 5—1 3—0 2—6 af gek. 3—3 1—2 7——o 2—3 17—0 1—8 Naar wij officieel vernemen is Zaterdag in "n vergadering in „De Nachtegaal" te Lisse tus schen de drie patroonsorganisaties en de drie arbeidersorganisaties in de bloembollenstreek besloten, het bestaande contract voor twee maanden voorloopig te continueeren. Door de crisisomstandigheden, welke zwaar drukken op het bloembollenbedrijf, kon men van patroonszijde vooralsnog niet overgaan tot het sluiten van een contract voor het tijdperk van een jaar. DE HUISBROEI TENTOONSTELLING Zondagavond werd de driedaagsche huisbroei tentoonstelling voor het publiek gesloten. Er was maar één roep, ook van vaklui, dat niet alleen de opstelling, maar ook de inzendingen uitstekend waren verzorgd. Door de tentoonstellingscommissie zal een collectie huisbroei worden ingezonden op de groote tentoonstelling „Flora" te Heemstede. Door het stormachtige weer, was de belang stelling niet zoo groot als men had mogen ver wachten. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 16 Februari: De Italiaansche kroonprinses Marïe José van Piemonte is voor de eerste maal sedert den dood van koning Albert naar Eelgië gekomen om met de koninklijke familie deel te nemen aan de rouwplechtigheden voor haar vader, die een jaar geleden op zoo ongelukkige wijze om het leven kwam. De prinses is Zaterdagochtend te Namen aangekomen met den sneltrein GenuaOstende De prinses stapte in den auto van koning Leo pold, die haar opwachtte en zonder gevolg mede te nemen zijn zij doorgereden naar Marche les Dames. De koning had den wensch uitge sproken alleen te worden gelaten met zijn zuster en de gendarmen lieten dan ook nie mand door. Geheel alleen bestegen de koning en prinses Marie José de rotshelling. Op de plaats, waar nu het kruis is geplant, legde de koning een tuiltje rozen neer. Zaterdagavond droegen alle auto's te Brussel ter gedachtenis aan koning Albert kleine witte wimpels met zwarten rand en een zwarte koningskroon boven de naamletter „A" van dezen diepbetreurden vorst. In het laboratorium van Prof. De Haas te Leiden, is het gelukt, om een temperatuur van 1/5000 gr. boven het absolute nul punt te bereiken. Gebouw „St. Bavo" Bazar Winterhulp Ac tie 311 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur Bestuur Onderling Belang, 8 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond, Heemstede Muziekavond Kunstkring Heemstede half 9. Gem. Concertgebouw Filmavond „Kunst zij ons Doel", 8 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 104 uur. Kunstzaal „Reeker" Tentoonstelling Gra fische Kunst, 107 uur. Stadsschouwburg „De Vereenigde Haag- sche Spelers" Opvoering van „De Groote Reis", kwart over 8. Frans Hals Theater „Cleopatra", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „So endete eine Liebe" Op het tooneel: Nicol en Martin variété comedie, 7 en 9.15 uur. LuxorTheater „De Witte", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": St. Caecilia 8 uur Rechtskundig Bureau 8 uur Cursus R. K. Volksbond 8 uur Federatie Groenten- en Fruithandelaren Grafische Bond 8 uur Bestuur Bouwvakbond 8 uur. Stadsschouwburg Centraal Tooneel .Af kloppen," kwart over 8. Café-restaurant „De Kroon" Alliance francaise, half 9. Gebouw Kamer van Koophandel Nassau- plein Kamer van Koophandel en Fabrie ken, half 8. Toonzalen fa. Boskamp en Zn. Overveen Tentoonstelling, 10—6 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel," 104 uur. Kunstzaal „Reeker" Tentoonstelling Gra fische Kunst, 104 uur. Frans Hals Theater .Cleopatra," 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „So endete eine Liebe" Op het tooneel: Nicol en Martin variété comedie, 7 en 9-15 uur. Luxor.Theater „De Witte," 7 en 9.15 uur. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft Maandagochtend te half elf uur op het voorplein van het paleis Huis ten Bosch het défilé voor H. M. de Koningin plaats gehad van de twee compagnieën mariniers uit Rotterdam en het detachement van de Schoolcompagnie van den Motordienst uit Haarlem, die den Nederlandschen veilig heidsdienst hebben gevormd bij de volks stemming in het Saargebied. De commandant van het korps mariniers, ko lonel Dorren, en majoor Van Loon van genoem den motordienst waren bij deze plechtigheid aanwezig. De troep stond onder leiding van ka pitein de Bruyne, die ook in het Saargebied de leiding van de mariniers heeft gehad. H. M. de Koningin, die vergezeld was van Prinses Juliana en van eenige leden van de hofhou ding, inspecteerde de keurig opgestelde troepen. De Koningin onderhield zich met velschillen de officieren en vroeg meermalen tijdens deze inspectie inlichtingen aan militairen uit den opgestelden troep. Nadat de inspectie was afgeloopen kwam uit het publiek een herhaald gejuich en geroep „Leve de Koningin!" Met het vaandel voorop hebben de troepen daarna voor de Koningin en de Prinses, die in- tusschen bij den voet van het standbeeld hadden plaats genomen, gedefileerd. Nadat de troepen waren voorbijgetrokken hief het publiek het „Wilhelmus" aan. Omstreeks half twaalf was de plechtigheid afgeloopen. De troepen hebben tenslotte een marsch door de Residentie gemaakt en zijn daarbij langs het Departement van Defensie getrokken, waar eenige autoriteiten het voorbijgaan van het bordes gadesloegen. Wegens overtreding van de'. Wapenwet heeft W. J. D, voor de rechtbank te Haarlem terecht gestaan in hooger beroep van een vonnis van den Haarlemschen kantonrechter, die hem had veroordeeld op grond van de Wapenwet wegens het dragen van een padvindersmes. De rechtbank heeft echter B. vrij gesproken, tegen welk vonnis de officier van justitie te Haarlem cassatie aanteekende. De Hooge Raad heeft thans dit cassatiebe roep niet ontvankelijk verklaard. Zondagavond werd onder groote belangstel ling het tournooi om de zilviren fruitmand voortgezet met 2 partijen. P. Geestman zorgde voor een verrassing doof tegen P. Kobus een fraaie eindserie van 85 te scoren, waardoor de Haarlemmer voor 't eerst geklopt werd. De partij WaminkGehrels werd regelmatig door de laatste gewonnen. De resultaten waren: pnt. brt. h.s. gem. P. Geestman 350 16 85 21.8" P. Kobus 228 15 56 15.20 P. Warnink 241 19 27 12.62 L. Gehrels 350 19 74 17.80 Het programma voor heden luidt: 8 uur: C. KeyzerV. Kappel. 10 uur: G. LammesW. Damman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2