Uitspraak in Amerika inzake de goudclausule Aanval van Rosenberg op de Frankf. Italië - Abessy nië Het nieuws van heden DE BESLISSING TWEE LEDIG Massastaking te New-York ONGEHOORD VERWEER VAN HET BLAD CARMONA HERKOZEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19196 Particulieren behoeven niet in goud te betalen, de regee ring echter wel Een achterdeurtje voor de regeering? Beursreactie Stormschade in Noord- Duitschland In Polen Het Weer 200.000 liftbedienden en concier ges leggen het werk neer Twee vrouwen te Berlijn geëxecuteerd Wegens landverraad Nieuwe Britsche onder- zeeers Voor de Noordzee-vloot Regeeringscrisis in N Spanje? Buitengewone zitting van het kabinet DRIE AMERIKANEN TE OSAKA GEARRESTEERD Italië breidt de mobilisatie uit. Weer 2000 man naar Afrika scheepgegaan Met een groote lading materiaal Saarcommissie gereed Slotprotocol heden te Napels onderteekend Nieuwe aanslag op een Sovjetleider Reichswart" mag weer verschijnen 99 99 Met ondergeschikte personen wenscht het geen polemiek te voeren Moreele steun van hooger hand Gnuiven De generaal is thans reeds eer negental jaar aan het be wind in Portugal Stimulans op Brussels wereldexpositie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek WASHINGTON, l 8 Febr. (Reuter) Het Amerikaansche Hooggerechts hof heeft eindelijk een beslissing ge nomen ten aanzien van de door eeni- ge schuldeischers opgeworpen kwes tie nopens de goudclausule. De vraag luidde of obligaties, welke deze clausule behelzen, inderdaad in goud moeten worden betaald of dat met betaling in gede- precieerde valuta mag worden volstaan. Het Hof heeft een tweeledige beslissing genomen. Het besliste n.l. dat de opheffing van de goudclausnle in strijd is met de grondwet voor zoover het verplichtingen be treft van de Amerikaansche regeering, doch toelaatbaar is ten opzichte van particuliere verplichtingen. Dit beteekent dus, dat particuliere on dernemingen hun papieren, waarin de goudclausule is opgenomen, kunnen aflossen in papieren dollars, terwijl de regeerings- papieren, waarin de goudclausule opgeno men is, afgelost moeten worden in goud of met betaling van één dollar en 69 dollar cents papier voor eiken dollar, interest en kapitaal, die afgelost moet worden. Een verdere beslissing van het Hooggerechts hof echter, waarbij dit Hof zich onbevoegd ver klaart ten aanzien van de betaling der regee ringspapieren, wordt intusschen in dien zin uit gelegd dat het voor houders van regeerings- Papieren onmogelijk zou zijn hiervan betaling op goudbasis te verkrijgen. Het zou hun niet mogelijk zijn, van den staat langs gerechtelijken Weg betaling op goudbasis te eischen. Het Hooggerechtshof heeft verklaard, dat de maatregel der regeering, waarbij zij de waarde Van den dollar verminderde, ongrondwettig was, maar het heeft ook verklaard, dat houders van regeeringspapieren geenerlei schade heb ben geleden en hun dus geen vergoeding be hoeft te worden gegeven. De voorzitter van de juridische commissie Van het Huis van Afgevaardigden, Summers, Verklaarde erg tevreden te zijn over de beslis sing. De eigenlijke moeilijkheid, zoo verklaarde hij, lag bij de particuliere obligaties. De kwestie der regeeringspapieren kunnen wij door de Wetgeving behandelen zonder een cent te be talen. Nader wordt gemeld, dat de beslissing van het Hooggerechtshof op het Witte Huis als een vol ledige overwinning voor de regeering is ont vangen. Roosevelt verklaarde na een lang on derhoud met zijn adviseur, dat de uitspraak geen enkelen wetgevenden of administratieven maatregel noodig maakt. Het Hof heeft ten aanzien van de houders van regeeringspapieren, welke de goudclausule behelzen, beslist, dat alleen het Congres het recht heeft, aan deze houders een vergoeding toe te kennen. Zou het Congres tot een derge- iijken maatregel besluiten, dan zal de regee ring vermoedelijk hiertegen haar veto uitspre ken. Een onzer medewerkers schrijft verder nog: In de afgeloopen weken, waarin de kwestie van het al of niet handhaven van de goud clausule op de beurs van invloed was, werd de mogelijkheid niet over het hoofd gezien, dat de regeering in het ongelijk zou worden gesteld, dat wil zeggen, dat zij de door haar aangegane schulden in gouddollars zou moeten uitbetalen, waarmee milliarden zijn gemoeid. Men was de meening toegedaan, dat voorzorgsmaatregelen waren getroffen om de gevolgen van een even- tueele ongunstige uitspraak, te verzachten of geheel te niet te doen, dit laatste in verband met de dan enorme stijging der staatsschulden. Vanzelfsprekend zijn de maatschappijen met de uitspraak van het Hof, waarbij zij niet ge houden zijn de goudclausule te handhaven, ten zeerste gebaat. NEW-YORK, 18 Febr. Het bekend worden van de uitspraak van het Hooggerechtshof inzake de goudclausule, had tot gevolg dat de handel op de New-Yorksche Beurs in zeer sterke mate toenam en dat verscheidene fondsen een vrij aanzienlijke koersstijging konden boeken. Alleen eenige onzekerheid omtrent den juis- ten tekst van de uitspraak temperde zoowel den handel als de koersstijging. HAMELN, 18 Febr. In het district Hameln is door het stormweer groote schade aangericht. Overal werden deelen van de liehtleidingen door omwaaiende boomen vernield. Het station te Coppenbrügge heeft zwaar ge leden; de goederenloods is ineengewaaid. Het zware dak werd 20 tot 30 Meter ver wegge sleurd. Op een helling' werden honderden den- nenboomen ontworteld. Uit Bad Pyrmont wordt gemeld, dat daar het dak van een ladderfabriek voor het grootste deel is weggeslagen. Ook uit Hamburg en Bremerhaven komen be- berichten binnen over ernstige stormschade. Uit Coburg wordt gemeld, dat het plotselinge hooge water in den Main de beide deelen van de stad volkomen heeft gescheiden. De schade is vrij aanzienlijk. WARSCHAU, 18 Febr. (V. D.) Het wassen der rivieren in het Weichselbekken heeft vooral na deel berokkend aan de stad Lodz, waar een kleine beek binnen zeer korten tijd in een bui tengewoon snellen, breeden stroom veranderde, en een groot gedeelte der voorsteden onder wa ter zette. Verscheidene honderden personen zagen zich gedwongen hun woningen te ont ruimen. Vandaag is het niveau van het water beginnen te dalen. Te Londen stortte een muur van een huis plotseling in. Negen personen, die zich in het huis "bevonden bleven wonder boven wonder ongedeerd =j Verwachting: Matige tot krachtigen Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind, =j zwaar bewolkt tot betrokken, later wel- j= licht regen, weinig verandering in tem- peratuur. Verdere vooruitzichten: Aanvankelijk EE nog krachtige wind en kans op regen. =j Stormwaarschuwingsdienst: E Geseind Maandagavond om 19.50 uur van het K.N.M.I. te De Bilt aan alle posten: jrj „Weest op Uw hoede". NEW-YORK, 18 Febr. Heden zijn 200.000 liftbedienden en concierges van openbare ge bouwen in staking gegaan, daar hun eischen tot loonsverhooging niet zijn ingewilligd. Daar de staking voor de huiseigenaren en de employé's der groote magazijnen groote moei lijkheden zal veroorzaken en ernstige onlusten worden gevreesd, is burgemeester La Guardia vast besloten, zoo noodig gebruik te maken van de vérstrekkende volmachten op politiegebied, waarover hij beschikt. Hij kan maatregelen nemen, die vrijwel gelijk staan met den staat van beleg. BERLIJN, 18 Febr. (D. N. B.) Het Volks gerechtshof van het Duitsche Rijk heeft door zijn vonnis van 16 Februari wegens verraad van militaire geheimen Benita von Falkenhayn, ge boren von Zollikofer-Altenklingen en Renate von Natzmer, beiden uit Berlijn, ter dood ver oordeeld. Bovendien werden wegens dezelfde misdaad de Poolsche onderdanen George von Sosnowski en Irene von Jena tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Het vonnis tegen von Falkenhayn en von Natzmer is hedenmorgen voltrokken, LONDEN 18 Febr. (Reuter). Naar de „Dai ly Telegraph" bericht zullen dit jaar voor het eerst sedert vele jaren nieuwe onderzeeërs worden toegevoegd aan de Britsche Noordzee- vloot. Tot nu toe werden de nieuwe onderzeeërs naar de Midaellandsche zee of naar China ge zonden. In Augustus van dit jaar zal evenwel een flotille van vijf moderne onderzeeërs te Portsmouth worden gestationneerd. In de havens van het Kanaal zal men in to taal over 21 onderzeeërs kunnen beschikken. Drie groote onderzeeërs van de Middelland- sche zee-vloot hebben opdracht ontvangen naar China te varen. Als zij daar zijn aangekomen, zal Engeland in de Oost-Aziatische wateren over een flotille van 15 moderne onderzeeërs be schikken, met in totaal 120 torpedo-lanceerbui- zen. MADRID, 18 Febr. Hoewel in regeerings- kringen ontkend wordt dat een kabinetswijzi- Zing te verwachten is of dat er kans op een regeeringscrisis bestaat, is men in politieke kringen van meening, dat de regeering zich in ernstige moeilijkheden bevindt, die tot een val van het kabinet Lerroux zouden kunnen lei den. De moeilijkheden worden vooral vergroot door de oppositie van den leider der Katho lieke Volkspartij Gil Robles, die meer wet gevende arbeid van de Cortes verlangt. Er be staat dan ook groote belangstelling voor de buitengewone kabinetszitting, die door den president der republiek is bijeengeroepen en heden in het Nationale Paleis te Madrid on der voorzitterschap van president Alcala Za- mora zelf zal worden gehouden. LONDEN, 18 Febr. De .Times" meldt uit Tokio, dat Donderdag drie bekende Amerikaan sche ingezetenen van Kobe te Osaka zijn ge arresteerd en geboeid door de straten der stad naar het politiebureau zijn overgebracht. Na vier uur werden zij in vrijheid gesteld, nadat de Amerikaansche consul zich borg had gesteld, dat zij te allen tijde ter beschikking der politie zouden staan. TOKIO, 18 Febr. (V.D.) In verband met de arrestatie van Amerikaansche onderdanen in Osaka heeft de Amerikaansche ambassadeur een démarche gedaan bij het departement van Buitenlandsche Zaken, waarbij hij tegelijkertijd protesteerde tegen de mishandeling van een de zer gearresteerden door Japansche politie-agen- ten. 38 Bij de graftombe, waarin het stoffelijk overschot van Koning Albert van België rust, werd Zondag door generaals de eere- wacht betrokken ROME, 18 Febr. (Reuter.) Opnieuw zijn manschappen van de lichting 1911 onder de wapenen geroepen. Er wordt echter op gewezen, dat geen andere manschappen, dan die behoorende tot de lichting 1911 zijn opgeroepen. Te Napels zijn hedenochtend wederom 2000 man scheep gegaan naar Italiaansch-Somali- land. Zij werden door de bevolking toege juicht. Tegelijkertijd werd een lading van 200 ton aan materiaal en muildieren ingescheept. De door Fransche bladen aan het slotcom muniqué van den Grooten Faseistischen Raad gegeven interpretatie, dat Rome alleen fascis tische militie naar Oost-Afrika zou willen zenden en het eigenlijke leger met het oog op den Oostenrjjkschen, of den algemeenpn toe stand in Europa, in Italië zou willen houden, wordt van welingelichte zijde volkomen wille keurig genoemd en uitdrukkelijk tegengesproken. ROME, 18 Febr. (Reuter) In tegenwoordig heid van den voorzitter van de Oommissie van Drie, Baron Aloisi, is te Napels de over eenkomst inzake den terugkeer van het Saar- gebied naar Duitschland onderteekend. Baron Aloisi dankte de betrokken delegaties voor den verrichten arbeid. Hij dankte ook den vertegenwoordiger van de regeeringscommissie voor het Saargebied, president Knox, en de leden van de financieele commissie van den Volkenbond. De Duitsche gezant, Von Hassell, bracht daarop dank aan de Italiaansche heeren voor hun medewerking. De Fransche ambassadeur, De Chambrun, sloot zich hierbij aan. Na de plechtige onderteekening van het slot protocol, begaven de ambassadeurs van Frank rijk en Duitschland zich tezamen met de beide delegaties en de leden van de Commissie van Drie, op uitnoodiging van den voorzitter, Baron Aloisi, naar Capri, om daar gezamenlijk de lunch te gebruiken. De onderteekende overeenkomsten betreffen: afstand door Frankrijk aan Duitschland van de eigendomsrechten op de mijnen, spoorwegen en andere onroerende goederen in het Saar gebied; voorts de sociale verzekeringen, en een overeenstemming tusschen de regeeringscom missie van het Saargebied en de Duitsche re geering inzake de overdracht van het Saarge bied. SAARBRÜCKEN, 18 Febr. (Reuter) De waarnemende voorzitter van de regeerings commissie heeft bij de Duitsche delegatie ge protesteerd tegen het politiek karakter, dat gis teren de indienststelling van de Duitsche douane aan de Fransche grens drceg. MOSKOU, 18 Febr. Gisteren is een aanslag gepleegd op den colchos-leider Burlekow, die zoo ernstig werd gewond, dat men aan zijn herstel twijfelt. Een aantal personen is gear resteerd. BERLIJN, 18 Febr. Het verbod van het week blad „Der Reichswart" is opgeheven, daar het onderzoek heeft uitgewezen, dat de uitgever en verantwoordelijke redacteur, graal Reventlow, geen kennis heeft gedragen van het artikel, op grond waarvan het weekblad verooden werd, aangezien hij ten tijde der publicatie ziek te bed lag. Graaf Reventlow heeft inmiddels ver klaard, dat hij zelf den inhoud van het be wuste artikel scherp afkeurt en dat het slechts door een misverstand in het blad is verscne- nen. Dezer dagen hebben wij er op gewezen, dat het hoofdorgaan der nationaal-so- cialistische partij, de „Völkische Be- obachter" méér dan een heele pagina beschik baar had gesteld voor een doodelijken aanval op den. Berlijnschen professor in de historie der Duitsche cultuur, dr. Oncken. In dit arti kel werd de professor aan de kaak gesteld als een laatste vertegenwoordiger der „liberalisti sche" geschiedenis-opvatting. Wie in dezen gelijk heeft, behoeft ons hier niet te interes seeren. Op een aanval van nazi-bladen is geen verweer mogelijk, zooals men weet. In deze couranten heeft altijd maar een partij, natuur lijk de partij het woord. Oncken heeft de kon- sekwentie getrokken en geeft geen college meer. Het was hem trouwens volslagen onmo gelijk, andere konsekwenties te trekken. Het geval is voor breedere kringen van be lang, omdat het, zooals trouwens was te ver wachten, niet op zich zelf bleef staan. Rosenberg en zijn kring, die in den laatsten tijd veel van hun verloren invloed hebben te ruggewonnen, hadden den historicus Oncken alleen voor het doel gekozen, om weer eens een voorbeeld te stellen. De zaak moest in breede kringen opzien baren. Er moest in het licht worden gesteld, dat ook de „Gleichschaltung" op cultureel, gebied „hunderdprozentig" moet zijn en dat men dit in 1935 hoopt te bereiken. De tot dusver merkwaardig met rust gelaten Joodsche „Frankf. Zeitung" nam het voor Oncken op en hield een pleidooi voor de vrij heid der wetenschap. De „Volk. Beobach." ant woordde natuurlijk, maar verweet het blad alleen „het teweegbrengen van verwarring in het buitenland door den aard van berichtge ving." Dit ziet er nog al onschuldig is maar in werkelijkheid is het 't zwaarste geschut, dat tegen een blad in 't veld kan worden gebracht. Rosenberg bereikte echter zijn doel, verbod van het blad, nog niet. Want klaarblijkelijk wil de Rijksregeering bij het begin der internatio nale onderhandelingen niets ondernemen te gen het eenige blad, dat in het buitenland nog „au sérieux" wordt genomen. De „Frankfurter" bleef het antwoord aan de „Völk. Beobacht." niet schuldig. Zij drukte heel het artikel van de .Völkische" over en schreef er onder: „Het blad beweert, dat wij het buitenland te hulp roepen bij Duitsche aangelegenheden. Met menschen in ondergeschikte positie, die ons werk op dus danige wijze verdacht wagen te maken, debat- teeren wij niet." Zulk een taal is ongehoord in het Derde Rijk en dat in een Joodsch blad! Naar wij vernemen, wordt de .Frankf. Zeit." in bepaalde regeeringskringen moreel gerug- gesteund. In dit verband wordt de naam van Schacht genoemd. Daar komt nog bij, dat de meerderheid der aandeelen van het blad in handen is der I. G.Farbenwerken. En gezien de afhankelijkheid van het socialistische Derde Rijk van. de kapitalistische groot-industrie wordt de anders onverklaarbare taal der „Frankf." zeer verklaarbaar. Rosenberg zal het er natuurlijk niet bij laten en verder gaan in zijn optreden tegen de „ge tarnde vijanden der Duitsche cultuur, wier spreekbuis de Frank. Zeitung is." TWEELEDIGE UITSPRAAK IN AMERIKA TEN AANZIEN DER GOUDCLAUSULE. Uitbreiding van de mobilisatie in Italië. Weer 2000 man scheepgegaan. De Saarcommissie met haar taak gereed. Slot protocol onderteekend. 200.000 liftbedienden en concierges te New-York in staking. Carmona met groote meerderheid herkozen als president van PortugaL Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Onderwijsbegrooting. Commissie van advies ingesteld, als bedoeld in artikel 8 van de Bedrijfsradenwet (kerncom missie voor den landbouw). Vee naar Rusland? De nieuwe tijdregeling zal dit jaar in geen ge val in werking treden. Tegemoetkoming aan bezwaren van den handel tegen de toepassing van de contingenteering. Overname van de K.N.I.L.M. door de K.P.M.? Opheffing van de schorsing der C.H.V. onder bepaalde voorwaarden. Doodelijk verkeersongeluk te Velp. New Yorksche Beurs: Opening heel zwak, han del stil, daarna echter door het bekendworden van de uitspraak over de goudclausule een alge- meene opleving. Eigenaardig woord met een specia- len klank. Het woordenboek geeft aanheimelijk lachen, in zijn vuistje lachen. Doch al kan 't woord zijn on schuldige prettige beteekenis hebben, maar al te vaak zit er iets wrangs aan vast. Want te velen onzer verkneute ren zich over een mislukking, een te genslag, een nederlaag van anderen. Zoovelen kunnen de zon niet in het water zien schijnen en ze gnuiven vergenoegd als 't een ander slecht gaat. O neen ze zullen 't niet open lijk toonen. Juist het heimelijke zit immers aan de beteekenis vast. Af gunst is een kwaad ding en het „steekt" velen als het een ander goed gaat. Maar wanneer hem iets mislukt dan gnuiven zulke menschen van plezier en vergenoegen. Lekker! Laat ons dit soort gnuiven in 't diepst van ons hart haten en uit ons leven bannen! LISSABON, 18 Febr. (Reuter). President Car mona is bij de Zondag gehouden verkiezingen met 85 pCt. van het aantal uitgebrachte stem men herkozen als president van de Portugee- sche republiek. Generaal Carmona bracht in 1926 den toen- maligen democratischen minister-president Da Costa ten val, om zich aan het hoofd van een militaire dictatuur te plaatsen. In Maart 1928 werd zijl) positie bevestigd door een volksstem ming. De 66-jarige president, die zich groote ver diensten voor het opbouwwerk in Portuga: heeft verworven, geniet een groote sympathie bij het Portugeesche volk. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 18 Februari: Er wordt hier thans bevestigd, dat ten einde den handel en tevens de Brusselsche wereld expositie te bevorderen voor alle handelscon- tracten, welke op de wereldtentoonstelling zul len worden afgesloten, de contingenteering met 12% pCt. zal worden vermeerderd. Men voegt erbij, dat zelfs de landen, voor welke thans geen invoercontingent bestaat, van dezen specialen maatregel kunnen profiteeren êtand op Dinsdag 1 uur v.m.: 762.4 Vorige stand: 765.9 ft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1