S TA DSNIEUWS Laatste Nieuws MARIA-STICHTING Haarlem, 19 Febr. Communistische aanslag 9 DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 EEN NIEUWE STORK MACHINEFABRIEK? Mosterd na den maaltijd FED. VAN HAARL. WONING- BOUWVER. Lezing van mr. Gerritsz gaat niet door HET VERWULFT WORDT GEREORGANISEERD Het eerste werk begonnen OUDERAVOND VAN DE „GRAAL" Uitstekend geslaagd MUZIEK SONATEN-AVOND Henri Merckel - Henriëtte Bosnians Gem. Zangkoor „Polyhymnia" „De rekenende Hond" Na de sluiting der R.A.I. IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK R.K. ORATORIUMVEREE- NIGING Kuno Stierlin komt HET SAARDETACHEMENT Met groot verlof PAPIER Mooi werk van Multifilm ZAANDAMSCH PERSONEEL OP WERF CONRAD? Kamer van Koophandel Toonkunst Een koud bad Rectificatie Haarl. Amateur F of ograf enver. Motordienst Personalia De uitspraak inzake de goudclausule Felle tegenmotiveering van de minderheid der rechters Kardinaal Faulhaber protesteert Zware pakhuizenbrand in Argentinië De witte duivel Twee dooden bij filmopnamen in Zwitserland MAN DOOR EEN TREIN DOODGEREDEN De eenheid in Limburg „Limburgsche Federatie" STICHTING CHEMISCHE FABRIEKEN Besprekingen in het Werkfonds R.K. SPOORMANNEN NAAR LOURDES AGENDA 20 Februari „Namaak"-bom ontploft aan het Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam Vier personen in arrest SCHAATSENRIJDEN Dijkstra en Langedijk te Drammen Engnestangen wint op de 500 M. TWEEDE KAMER Indische begrooting verder behandeld Overbodige interpellatie-Schalker niet toegestaan Wij ontvingen ter plaatsing de volgende offi- cieele mededeeling: Burgemeester en Wethouders van Haarlem, gelet op art. 6 der Hinderwet; doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voor middags 9 tot des namiddags 2 uur, des Zater dags tot des namiddags 1 uur, tot 4 Maart e.k. 's voormiddags te 11% uur, ter gemeente-secre tarie (7de Afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de N.V. Gebr. Stork en Co.'s Fabriek van Hijschwerktuigen te Haarlem om vergunning tot oprichting van een machinefabriek op een terrein aan het Noorder Buiten Spaame, kad. bekend gemeente Haarlem n sectie N no. 346 en 353, toegankelijk aan den Waarderweg no. 80 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 4 Maart e.k. en wel des voormiddags te 11% uur op het Raadhuls der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden be zwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, wordende de aandacht er op geves tigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig aridkel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Men begrijpt dat er op ons redactiebureau groote oogen opgezet werden bij ontvangst van bovenstaande mededeeling. Een nieuwe machi nefabriek van Stork in Haarlem! In onze phantasie zagen we al een reusach tige nieuwe machinehal aan den Waarderweg met tientallen wentelende en draaiende machi nes en werk voor honderden werkloozen Een beweging aan de redactie-telefoon en wij spraken met de directie van de Storkfabrieken. Toen wij het gewichtige officieele stuk hadden voorgelezen, klonk er gelach aan de andere zijde van de draad. .Meneer, die machinefabriek staat er al twee en een half Jaar. Slechts de officieele vergunning krachtens de Hinderwet was nog niet in ons bezit en die hebben wij nu aangevraagd Weg waren onze toekomstdroomen! Wegens drukke werkzaamheden is mr. J. Ger ritsz, wethouder van Volkshuisvesting, verhin derd voor de Federatie van Haarlemsche Wo- ningbouwvereenigingen de aangekondigde le zing over het onderwerp „De huurverlaging te Haarlem" op Donderdag 21 Februari te houden. Hedenmorgen zijn de eerste werkzaamheden voor de reorganisatie van het Verwulft aange vangen. Men is namelijk begonnen met het rooien der bcomen. Heel vele ouders uit Haarlem-Noord en an deren hadden gisterenavond gehoor gegeven aan de uitnoodiging van de „Graal" om te ko men op den specialen ouderavond voor Haar lem-Noord, welke in het St. Jozefgezellenge- bcuw aan de Jansstraat gegeven werd. Zóó- velen, dat de zaal tjok- en tjokvol was. En wat de uitvoering betreft de talrijke bezoekers en bezoeksters zullen ongetwijfeld geen spijt van hun aanwezigheid hebben gehad! Want de Graal ontstaan door het besef dat iedere tijd zijn eigen nooden en middelen daartegen heeft, dat dus, wil de jeugd van vandaag haar taak als Katholiek in de toekomst beseffen, zij daartoe in een aan den huidigen tijd aan gepaste beweging moet worden voorbereid heeft zich verrijkt met een uitgebreiden schat van eigentijdsche, cultureele uitin gen. Van die schatten toonde zij gis terenavond enkele exemplaren in groo te afwisseling. Voor de pauze hoofdzake lijk de luim, daarna de ernst. Gedanst en ge zongen werd er in velerlei vormen en onder verscheidenheid van titels. Zoo werd „de uyl die op den peer'boom zat", "bezongen, evenals de krekels en de mieren. Maria's wiegelied was treffend en de klokken van Haarlem spreidden hun klanken via de stemmen der Graalmeisjes. Moch de slaap een van de aanwezigen zijn komen verrassen, dan riep 't krachtig; „Wordt Wakker" wel weer tot ontwaken. De blijheidsactie uitte zich in „Ei! Blij der nog" en „t Was in de blijde Mei." Gedeclameerd werd er in verzen vol rhyth- mische schoonheid als „De wolkenstart" of met humoristischen inslag als ,,'n Danig misver- Stand." In het nummer turnen, waarin de kleuter groep, de meisjes- en de damesafdeelingen van „Leonidas" hun goed voorbereide oefeningen toonden, stalen de dreumessen in hun wit- zwarte costumpjes de harten van alle aanwe zigen, door hun getrippel en de ongekunstelde wijze waarop zij, somtijds met een dun stem metje solo-end van de poppenwasch vertelden en deze in de practijk ten uitvoer brachten, zoodat er tenslotte een complete drooglijn met aanhang op het tooneel te zien was! Dapper zongen ze dat ze rechts en links renden en al ging het bij allen wel eens links inplaats van rechts en omgekeerd, een grootmoeder in de zaal liet haar goed hart spreken door aan haar buren te verklaren, dat haar kleinkind het 't beste van allen gedaan had! Het Graal-orkest speelde na de pauze eeni- ge nummers (met een niet-programmatischen intermezzo), die o.a. op den Turkschen marsch van Mozart en een soldatenmarsch leken. „Wij zijn kinderen van 'ft licht" werd er ver volgens gedeclameerd en „De tijden zijn fel" Religieuse dames bracht de Graal hierna ten tooneele met een soberen, doch uiterst plastl- schen achtergrond van een groot huiten kruis, dat al evenzeer dienstig was voor het spreek koor uit het „Koninklijk Paaschkruis". En ten slotte volgde de slotapotheose: „Het Graallied." Mede door de kleurrijke wandversiering van vlaggen en door de Graalcostumeering, was het een bonte-avond dus in de verschillende be- teekenis van het woord. Aan het begin heeft een Graalleidster de aanwezigen welkom geheeten. Inplaats van pastoor v. Dijk, die evenals pastoor Schalke door ziekte verhinderd was (pastoor Schalke zond een hartelijken schriftelijken groet), hield voor de pauze kapelaan v. d. Hoeven een be geesterende en geestdriftige toespraak, waarin hij een beroep deed op de ouders om hun doch ters af te staan aan de Graal, die overeenkom stig de richtlijnen van onzen Paus, den Paus der Katholieke Actie, ten doel heeft eerst de le den zelf door offerzin tot strijdsters voor Chris tus te vormen en dan van zichzelf afstand doend, anderen te bekeeren, opdat Christus triompheere Eigenlijk had de naam van een van Neder lands grootste vioolkunstenaars, van Francis Koene, moeten prijken aan het hoofd van. dit verslag. Immers, indien deze ons niet kortelings door den dood ontrukt ware, zou hij dezen Maandagavond met Henriëtte Bosmans op het Heemsteedsche podium hebben gemusiceerd. Het heeft niet zoo mogen zijn en het was dus een fijngevoelde hulde aan den nog vrij jong overleden kunstenaar, zijn nagedachtenis bij den aanvang van het concert met enkele oogen- blikken van ingetogen stilte te herdenken. Ook werden Henriëtte Bosmans en Henri Merckel, voor de eerste waarvan het een zware gang moet zijn geweest naar deze concertzaal, of schoon wij in haar optreden van hedenavond als een geheiligden ritus mochten zien, met een beklemmend zwijgen bij hun verschijnen op het podium begroet. En het is misschien niet uit sluitend een ingeving van onze verbeelding, wanneer wij zelfs in den lichten, speelschen dialoog tusschen piano en viool uit de heerlijke Sonate in Bes van Mozart, waarmee deze prach tige kunst-avond werd geopend, een melancho- lieken, diep ernstigen ondertoon meenden te bespeuren, die overigens vaak zoowel past ook in Mozarts blije werk. De Fransche violist Henri Merckel vertolkte deze door Mozart voor Stri- nasacchi, een Italiaansche viool-virtuose uit zijn tijd geschreven sonate, met fijn stijlgevoel en schiep, bijgestaan dc« Henriëtte Bosmans, de echte Mozart-sfeer, v<^tr>nige poëzie, vol warme menschelijkheid. En beiden toonden zich inder daad wel kunstenaars van den allereersten rang, door, ondanks den korten tijd -van voor bereiding en samenwerking, toch zulk een ver rassende homogeniteit in hun samenspel te bereiken. Zoo mogelijk was dit nog grooter in de beide andere werken, een Sonate van Debussy en de Sonate in A-majeur van César Franck. Tragische herinneringen zijn ook verbonden aan deze Sonate van den grooten Franschman. Immers, het was diens laatste werk, geschreven in den winter in 19161917, door hem nog in 1917 voorgedragen in de Salie Gaveau, als gold het zijn afscheid aan het publiek. Zóó ontevre den was Debussy over zijn werk, dat hJJ er tweemaal de finale van schreef. En dat met een door de smarten eener wreede, meedoogen- looze ziekte gefolterd lichaam. Men beweert wel eens, dat dit werk niet op de hoogte zou staan van de beide andere sonaten, voor verschillen de instrumenten, welke hij gereed kreeg van de zes, die hij van plan was uit te geven onder den naam, dien hij als een glorietitel beschouwde: „Claude Debussy, musicien Fransais". Maar wie de vertolking van dit au fond diep tragische en aangrijpende werk door Henri Merckel hoort, moet, als wij gisterenavond, wel tot een andere conclusie gekomen zijn. Deze muziek is geschre ven met het laatste hartebloed van een stervend kunstenaar, die groot was, en zijn tijd ver voor uit. Merckel zoowel als zijn begeleidster spelen met de technische moeilijkheden, die hier lig gen opgestapeld en herscheppen het werk met dien puren zin voor muzikale waarden en ge- dachtenrijkdom, welke men slechts van de bes ten onder de reproduceerende kunstenaars te genieten krijgt. Opnieuw bewonderen wij de prachtige kleur, die Henri Merckel op zijn mu zikaal palet heeft, die vonkende flitsen, die ge heimzinnig oplichtende halftinten, in het grandiose werk van dien anderen groote, van César Franck. En ook hier weer dat zelfde, hoog artistieke samenspel, dat opgaan met el kaar in den vollen rijkdom en beteekenis van het kunstwerk. Detailbespreking zou ons te ver voeren. Het was alles heerlijk en schoon, voor ons de meest exquenise genieting van dit muzi kale winterseizoen, waaraan we een diepe en dankbare herinnering bewaren. Eerbiedig en spontaan rees het kleine aantal toehoorders na elk der beide laatste werken op, om den samenwerkenden kunstenaars him dank te betuigen. Henriëtte Bosmans ontving aan het slot van den heerlijken avond een tuil paarse seringen, waaraan een symbolisch paars lint. Een fijnge- voeld besluit voor dezen voor allen zeker on- vergetelijken avond. J. S. Genoemd koor herdenkt dit jaar zijn 35-jarig bestaan. Naar aanleiding hiervan heeft het bestuur besloten een bazar te doen houden en wel op 22, 23, 24 en 25 Maart a.s. in het Bavo-gebouw Smedestraat, alhier. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal de zaal van de Bavo in een kleed worden gestoken, zooals nimmer te voren. Er zullen tal van bijzondere attracties worden geboden. De bazar zal worden geopend met eenige nummers van het koor, op Zaterdagmid dag zal een groot kinderfeest worden gegeven. Op Zondagmiddag en -avond wordt een aanlok kelijk en zeer gevarieerd program uitgevoerd, terwijl de Maandagavond gewijd zal worden aan bijzondere wedstrijden. Wegens het enorme succes wordt er Woens dag 20 Februari nog een enkele kindervoorstel ling gegeven in den Stadsschouwburg des na. midags om 2 uur. In deze voorstelling treden op Albo en Anina met hun onbreekbare zeepbellen, waarbij de kinderen zelf zeepbellen mogen blazen, de mu- sicale Clown Reneyo, het eerste Nederlandsche kinder Marionetten-Theater en als hoofd attractie de rekenende hond Robby, die alle sommen o.Vost, die de kinderen hem opgeven. Het is een genotvolle kindermiddag voor groot en klein. De Haarlemsche politie heeft Maandag weer eens enkele curiosa op het gebied van vierwielige voertuigen ontdekt. Allereerst een vrachtauto die zich door Haar lems straten bewoog en die een speling in de stuurinrichting vertoonde van niet minder dan 180 graden. De handrem ontbrak geheel, of was in ieder geval buiten werking. De vrachtauto van den bedrijfsleider P. B., had een stuur met 78 graden speling. De spoor- stang naar het rechter voorwiel was voor twee derde doorgesleten. De rariteiten zijn in een garage onderge bracht. De namen der eigenaars heeft de poli tie zorgvuldig genoteerd. Op de repetitie van a.s. Donderdagavond worden de heeren tenoren zoowel als bassen, om half negen verwacht inplaats van om half tien, teneinde gezamenlijk met de dames te repeteeren. Het ligt namelijk in de bedoeling van den heer Kuno Stierlin, den componist van de Symfonia Passionis, waarvan in de maand April in Haarlem de wereldpremière zal wor den gegeven, óm de algemeene repetitie van Donderdag 28 Februari, bij te wonen en te dirigeeren. De manschappen van den Motordienst, die deel hebben uitgemaakt van het Saardetache- ment, zijn heden weder met groot verlof huis waarts gezonden. Het teekencollege „Kunst zij ons doel" gaf gisteravond voor zijn leden en genoodigden een filmavond waarop werd vertoond de film „Pa. pier", door de N. V. Multifilm te Haarlem op genomen in het bedrijf der N.V. Vereenigde Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zo nen te Velsen. Vooraf ging een inleiding door den heer C. Pels. die een causerie hield over de geschiedenis van het papier en van de stoffen die gebruikt werden vóór het papier, zooals wü dit kennen ontstond. Hij ging daarbij terug tót de oudste tijden en vertelde belangwekkende bijzonderheden om vervolgens te komen tot den uitvinder van het eerste eigenlijke papier, den Chinees Tsai Loen, die in het jaar 105 uit boomschors en hennep vezels een stof wist saam te stellen, :lie de voorlooper is van het papier zooals wij het nu kennen. Het duurde nog tot 751 alvorens het papier buiten China bekend werd; een Arabische veld heer had in den strijd Chineezen krijgsgevan gen gemaakt die in Indië papier begonnen te fabriceeren en zoo ontstond in 795 in Bagdad de eerste groote papierfabriek. Van daaruit drong allengs de kennis van de 'papierfabricage naar het westen door, maar het duurde nog tot 1586, dat in Holland (Dordrecht) de eerste papier molen werd opgericht. Voorts gaf spreker een overzicht "an de grondstoffen waaruit papier wordt vervaardigd. Het beste papier werd en wordt nog altijd uit lompen vervaardigd, maar toen het papierver- bruik steeds toenam, waren er niet meer vol doende lompen te verkrijgen, zoodat naar andere grondstoffen werd gezocht. Godfried Keiler vond als de beste stof de houtvezel en in 1874 was men eindelijk zoo ver, dat men onafhankelijk was van de lompen. Uit hout wordt nu op twee manieren papier gemaakt; langs chemischen weg (koken) waar door men de cellulose krijgt en langs mecha- nischen weg (slijpen) die de z.g. houtstof oplevert. Uit houtstof wordt het slechtste papier ver vaardigd (krantenpapier) uit cellulose de betere soorten. Na deze inleiding werd de film, die is opge nomen door het lid der vereeniging Chr. Pointl vertoond, die een goed beeld gaf van het ingewikkelde arbeidsproces, dat boomstammen in vellen en rollen papier verandert. Niet alleen dat de film verschillende be werkingen duidelijk ons voor oogen stelde, er ontbrak nu en dan ook niet de note gaie, die het aanschouwen van al die technische zaken aardig afwisselde. Een abonné stelt ons de vraag waarom er op de pas heropende Werf Conrad Zaandamsch personeel is aangenomen en niet personeel uit Haarlem. Bij informatie bij de directie van de Werf Conrad vernamen wij, dat op de werf slechts personeel uit Haarlem is aangenomen, waarbij overleg is gepleegd met de arbeidsbeurs alhier. Wel is het mogelijk dat een enkele ar beider met zeer speciale vakbekwaamheid uit Zaandam is of wordt te werk gesteld, doch dan alleen in die gevallen, waarin in Haarlem zulke arbeiders niet aanwezig zijn. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel zal niet worden gehouden op Dins dag 19 Februari (dus vandaag), doch op Dins dag 26 Februari a.s. Het 5e ledenconcert van de Mij. t. bev. der Toonkunst zal gegeven worden in den Stads schouwburg op Donderdag 21 Febr. aa. Het trio Pasquier zal zich dien avond laten hooren, Ook niet-leden van de Mij. Toonkunst kunnen dit concert bijwonen. Hedenmorgen is de 43-jarige mejuffrouw H. die per fiets van de richting Pijlslaan op de Leidschevaart reed, ter hoogte van de Rijks kweekschool te water geraakt. Bij de halte der N. Z. H. bus, die daar vlak aan den waterkant is, stond een dame te wachten. Bij het naderen van mejuffrouw H. maakte deze een schrik achtige beweging, ten gevolge waarvan de on fortuinlijke wielrijdster de macht over het stuur verloor en van den hoogen walkant in het water reed. Een passagier uit de inmiddels gearriveer. de autobus bracht de drenkelinge door hand reiking op het droge. De Juffrouw die zeer ge schrokken was, is in de woning van den con cierge der Rijkskweekschool binnengebracht en aldaar van droge kleeren voorzien. Op haar eigen rijwiel, dat inmiddels uit het water was gevischt, is rij vervolgens naar haar woning aan de Pijlslaan teruggekeerd. Uit de recensie van „Pygmalion" in ons blad van Maandag j.l. zyn eenige woorden wegge vallen. Men leze in de 5e alinea: Zij is nu het ruwe achterbuurtkind niet meer; de be schaving heeft haar niet alleen uiterlijk maar ook innerlijk geraakt; daarbij zal zij nu niet meer het gezelschap kunnen missen.... enz. Verderop, in plaats van volkslied: volkskind. Op Donderdag 21 Februari a.s. des avonds om kwart over 8 zal op den te houden 8sten cur susavond voor beginners de heer Schaap, voor zitter der H.A.F.V., spreken over: „Het ontwik kelen van platen en films" (met practische demonstraties en vertooning van een serie op het onderwerp betrekking hebbende lantaarnplaatjes) Tevens zal dien avond aan de wanden te zien zijn een collectie Z'witsersche foto's afge staan door den Bond v. N.A.F.V. Bij de schoolcompagnie van den Motordienst rijn van de lichtingen 1929 en 19il, voor het vervullen van hun herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen 16 Officieren, 16 Onder officieren en 124 manschappen. De Minister van Sociale Zaken maakt be kend, dat o. m. tot lid in de commissie van advies van de Bedrijfsradenwet is benoemd: ir. J. H, J. Huygens, hoofd-inspecteur van dei. arbeid, alhier. WASHINGTON, 18 Febr. (Reuter). De uit spraak inzake de goudclausule Is door het Hoog gerechtshof genomen met 5 tegen 4 stemmen. De minderheid heeft haar standpunt in felle bewoordingen bekend gemaakt. Zij verwijt de regeering de door haar aangegane verplichtin gen niet na te komen en vergelijkt haar zelfs met „Nero in diens meest funeste daden". De vijf andere rechters geven toe, dat de Staat niet het recht heeft, zijn verplichtingen te loochenen. Anderzijds verklaren zij echter, dat de devaluatie en de nationalisatie van het goud het land op een nieuwe economische basis hebben geplaatst. Zooals gemeld, heeft het Hof geconstateerd, dat het voor houders van Staatspapieren op goudbasis niet mogelijk is om van de regeering betaling tegen goudpariteit te eischen. Prac- tisch is dus ook de goudclausule voor de Staatspapieren niet van toepassing verklaard. MüNCHEN, 18 Febr. (K.WP.) Kardinaal Faulhaber heeft zich zoowel te Berlijn als ten Vaticane beklaagd over de schending van art. 23 van het Concordaat. De Secretaris van Kardinaal Faulhaber werd op straat lastig gevallen door leden van de Hitlerjéügd. Ondanks zijn protesten werd de secrétaris door twee S.S.mannen in uniform naar het politiebureau gebracht. Na twee uur arrest werd hij weer vrijgelaten. Kardinaal Faulhaber heeft tóen onmiddellijk aan Hitler een telegram gezonden om hier tegen te protesteeren. Tot nog toe is hierop geen antwoord ontvangen. BUENOS AIRES, 18 Febr. (Reuter). Een zeer zware brand heeft gewoed in een aantal graan- pakhuizen te Rosario. De brandweer tracht uit breiding van het vuur te voorkomen. Men telt 50 gewonden, terwijl er, naar men vreest, ook dooden te betreuren zijn. BASEL, 18 Febr. (D.N.B.) Nabij Pontresina werd een uit tien personen bestaand gezelschap van de Zwitsersche Aloja-filmmaatschappij plotseling door een lawine verrast, toen men bezig was met het maken van opnamen voor de film „De witte duivel". Drie personen werden bedolven. Slechts een hunner kon levend en overigens licht gewond, worden gered. De omgekomenen zijn de jeug dige vrouw van den uit Bern afkomstigen hoofd regisseur en de bekende Zwitsersche skilooper Schührer. Maandagavond omstreeks elf uur is op de spoorbaaji Dordrecht—Rotterdam bij den West Varkenoordscheweg onder IJsselmonde een man door een trein overreden en gedood. Door een lichten schok bemerkte 't personeel van een trein, die uit Dordrecht kwam, cjfit er iets niet in orde was. De trein werd tot stil stand gebracht en vlak bij het station IJssel monde vond men op de spoorbaan het lijk van een man liggen, waarvan het hoofd was afge reden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend. Ook de Identiteit van het slachtoffer heeft men nog niet kunnen vaststellen, daar ln de kleeren geen papleren zaten. Het signalement luidt: leeftijd 20 a 25 jaar, lengte 1.80 Meter, slank flink postuur, donker blond- haar. De man is gekleed in een bruine plus four met bijbehoorend Jasje, donkerbeige regenjas, roode slip-over, slappe boord, zwarte das met bruine strepen, grijze kousen met een bruine ruit, zwarte lage schoenen. Al zijn klee ren zijn opgemerkt. In zijn zakken heeft men een vulpotlood ge vonden, een blauw fleschje met oudeur, een uit- schuifbaar sigarettenpijpje in een rooden ko kertje, benvens een reclamespeldje van de Kromhoutmotorenfabriek. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam gebracht. Zij die inlichtingen kunnen verstrekken wor den verzocht zich te willen wenden tot het po litiebureau Nassaukade te Rotterdam. In verband met de bereikte overeenstem ming tusschen het Bestuur van de R.K. Staatspartij Kring Limburg met de „Limburgsche Federatie", waardoor op ge lukkige wijze de eenheid in de politieke or ganisatie der Katholieken in Limburg is hersteld, moge er op gewezen worden, dat hieruit een belangrijke stemmenwinst voor de R.K. Staatspartij kan volgen. Immers behaalde de „Limburgsche Fede ratie", die los van de R.K. Staatspartij stond, bij de Kamerverkiezingen in 1933 een stemmenaantal van 6358. Men herinnert zich, dat bij de Kamer verkiezingen in het voorjaar 1933 de R.K. Staatspartij haar dertigsten zetel had kun nen behouden ten koste van de Christelijk- Historischen, indien de katholieke dissi dente groepen met hun 36.732 plus 10.104 stemmen op de R.K. Volkspartij de moeder partij hadden gesteund. Het resultaat, dat door de verschuiving der overschotten aan de Chr.-Hist. Unie een zetel toeviel, die an ders voor de R.K. Staatspartij ware geweest, lag natuurlijk niet in de bedoeling van de democratische afgescheidenen. In Limburg waren bij die gelegenheid 20.517 stemmen op katholieke dissidenten, en wel 6358 op den heer Meertens als Lim- burgschen Federatie-candidaat uitge bracht, zonder dat die „boeren-stemmen" iets positiefs konden bereiken. Waren zij op de lijst der R.K. Staaatspartij uitge bracht plus nog 1264 andere dissidenten- stemmen, dan zouden zij in den kieskring Tilburg den „boer" Vos hebben behouden. Ongelukkig werkten zij thans mee, om Vos er uit te wippen en den vrijzinnig-demo craten een zetel in handen te spelen. De 20.517 Limburgsche dissidenten-stem men bleken ook nog naar een andere zijde fataal. Waren er slechts 12.057 de lijst van de R.K. Staatspartij ten goede gekomen, dan ware de uitstekende Limburger mr. Truyen gekozen en de vijfde Limburgsche zetel behouden, wat voor de R.K. Staats partij over het geheele land 29 zetels had beteekend. De eenheid in Limburg is thans, Goddank, hersteld in een werkelijke Limburgsche Fe deratie, die een beter resultaat in uitzicht stelt. Mochten ook andere dissidenten in eendracht macht zoeken en niet spelen in de kaart der tegenstanders, die willen ver- deelen en heerschen! Naar de „Telegraaf" verneemt, zün by het Werkfonds en bij eenige Departementen in Den Haag twee ontwerpen in behandeling om te komen tot de stichting van groote chemische fabrieken. De eene fabriek zou uitgaan van de Staatsmanen in Limburg, terwül by de andere v.n. de Koninklijke Ned. Zoutindustrie te Boe- kelo geïnteresseerd zou zün. Tot nog toe hebben echter gehouden besprekingen geen vlot verloop gehad, in verband met een internen belangen strijd. De 7e nationale bedevaart naar Lourdes voor Ned. R. K. Spoor- en Tramwegpersoneel zal gehouden worden van 20 tot 29 Mei e.k. met eventueel bezoek aan Nevers of Lisieux. Ook particulieren kunnen zich hierbij aan sluiten. Aan deze bedevaart der Raphaël-mannen is ook een eigen ziekenafdeeling verbonden, waar van Dr. V. Smits uit Utrecht medisch leider is. De verpleging der zieken geschiedt door de Eerw. Zusters. Dochters der Liefde van den H. Vincentius a Paulo dezelfde Zusters als van het „Mgr. Mutsaers-oord te Venlo. Voorloopig kunnen slechts die rieken mede genomen worden, wier toestand het toelaat, dat zij zittende of wel met behulp van kussens in den trein kunnen worden vervoerd of met eenige hulp kunnen loopen. Er bestaat een Lourdes-riekenfonds uit vrij- willige bijdragen gevormd, tot bestrijding der onkosten van de eigen ziekenafdeeling, alsmede ter tegemoetkoming in de reiskosten voor arme en minvermogende rieken. De organisatie van deze bedevaart geschiedt door het Reis-Comité voor Ned. R. K. Spoor- en Tramwegpersoneel, waarvan de heer J. Hel lemans uit Tilburg eere-voorritter en de heer W. Hendriks te Venlo voorzitter is. Geesteiyk leider is de aalmoezenier van den arbeid, de Weleerw. heer K. Roneken te Venlo, terwyi de leiding van deze Lourdes-bedevaart in handen is van den heer H. O. J. Venings té Amersfoort. Gebouw „St. Bavo": St. Caecilia 8 uur Rechtskundig Bureau 8 uur Cursus R. K. Volksbond 8 uur Federatie Groenten- en Fruithandelaren Grafische Bond 8 uur Bestuur Bouwvakbond 8 uur. Stadsschouwburg Centraal Tooneel .Af kloppen," kwart over 8. Café-restaurant „De Kroon" Alliance frangaise, half 9. Toonzalen fa. Boskamp en Zn. Overveen Tentoonstelling, 106 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling Kunst zü ons Doel," 104 uur. Kunstzaal „Reeker" Tentoonstelling Gra fische Kunst, 104 uur. Frans Hals Theater „Cleopatra," 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „So endete eine Liebe" Op het tooneel: Nicol en Martin variété comedie, 7 en 9-15 uur. Luxor-Theater „De Witte," 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Collectanten parochie „St. Bavo", 8 uur Propaganda-avond R.K. Volksbond, 8 uur Proza, 8 uurR.K. Keli- ners, half 1 (des nachts). Stadsschouwburg Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel „Mad. Sans Gêne", 8 uur De re kenende hond, 2 uur. Gem. Concertzaal Lustrumconeert „Zang en Vriendschap", kwart over 8. Toonzalen fa. Boskamp en Zn. Overveen Tentoonstelling, 106 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 10_4 uur. Kunstzaal „Reeker" Tentoonstelling Gra fische Kunst, 104 uur. Frans Hals Theater „Cleopatra", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „So endete eine Lie be" Op het tooneel: Nicol en Martin variété comedie, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „De Witte", 7 en 9.15 uur. land), 5 min. 16.4 sec. 8. Dijkstra (Neder land), 5 min. 17.3 sec. 9. Kalbarcryk (Polen). 5 min. 20.3 sec.; 10. Asman (Noorwegen), 5 min. 22.8 sec.; 11. Thunberg (Finland), 5 min. 25 sec.; 12. Damtjernhaug (Noorwegen), 5 min. 25 sec.; 13. Sames (Duitschland), 5 min. 25.7 see.; 14. Urban (Noorwegen), 5 min. 55.6 sec. In den afgeloopen nacht is op het Ge bouw van Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam een soort bomaanslag gepleegd. Om half drie werden de bewoners in de omgeving van dit gebouw, dat aan het Ach terklooster grenst, opgeschrikt door een he- vigen slag. Politie snelde toe en vond een uit elkaar gesprongen stuk gasbuis, dat in een putje, dat dient voor luchtverversching van de kelders, in den gevel van het ge bouw was neergezet. Deze gasbuis was uit elkaar geslagen. De schade, die daardoor werd aangericht, is gering. Een aantal rui ten van het gebouw zijn gesprongen; de muur evenwel is onbeschadigd gebleven. Onmiddellijk arresteerde de politie drie man nen, die in de omgeving op verdachte wijze rondslenterden. Hedenmorgen is nog een vierde persoon aangehouden. De mannen behooren tot een communistische vereeniging en men ver moedt, dat zij met de ontploffing van de na- maakbom een demonstratie hebben beoogd. De mannen ontkennen echter iets met de explosie te maken te hebben. Niettemin worden zy in arrest gehouden. Een officier van de artillerie-inrichting aan •de Hembrug zal een onderzoek instellen naar de springstof, die gebruikt is. Hoe de buis tot ontploffing is gebracht, heeft men tot' dusver nog niet kunnen vaststellen; vermoedeiyk is een lont gebruikt. Maandag werden te Drammen internationale wedstryden op de schaats gehouden over 500 en 3000 meter, waaraan ook de Nederlandsche ryders Dijkstra en Langedük hebben deelgeno men. Het weer was vrü goed; er stond weinig wind. Ongeveer 2000 toeschouwers woonden de wedstryden by. De uitslag van den wedstryd over 500 meter Is als volgt: 1. Engnestangen (Noorwegen) 44.3 sec.; 2. Thunberg (Finland), 44.7 sec.; 3. Bal- langrud (Noorwegen), 45.3 sec.; 4. Damtjern haug (Noorwegen), 45.4 sec.; 5. Dykstra (Nederland), 462 sec.; 6. Ekman (Finland), 46 3 sec.; 7. Wasenius (Finland), 46.6 sec.; 8. Mat- thisen (Noorwegen), 46.8 sec.; 9. Sames fDuitschalnd), 46.8 sec.; 10. Langedijk (Ne derland). 47 sec.; 11. Sandtner (Duitschland), 47.1 sec.; 12. Urban (Noorwegen), 47.1 sec.; 13. Asman (Noorwegen), 47.2 sec.; 14. Kalbarcryk (Polen), 48.1 Sec. De uitslagen op de 3000 meter waren: 1. Bal- langrud (Noorwegen), 5 min. 3.7 sec.; 2. Mat- thisen (Noorwegen), 5 min. 7.6 sëc.; 3. Wasenius (Finland), 5 min. 9 sec.; 4 Engnestangen' (Noorwegen), 5 min. 10.8 sec.; 5. Ekman (Fin land), 5 min. 10.9 sec.; 6. Langedük (Ne derland), 5 min. 11 sec.; 7. Sandtner (Duitsch- In de heden gehouden vergadering van de Tweede Kamer is een voorstel van den VOOR ZITTER om de aangevraagde interpellatie- Schalker inzake den noodtoestand der kleine boeren en tuinders, niet toe te staan, daar deze aangelegenheid by de landbouwcrislsbegrooting aan de orde komt. met 68 tegen 4 stemmed (die van de Communisten) aanvaard. Bü de voortgezette behandeling van de W- dische begrooting en van de drie moties-Effen- di, repliceert de heer CRAMER (S.D.A.P.)die betreurt, dat de minister niet wil medewer ken aan het verstrekken door Nederland van een uitkeering aan Indië. Sprekers fractie is tégen de eerste mötie- Effendi (uitkeering honderd millioen door Ne derland aan Indië). vóór de tweede (ophef fing interneeringskamp Boven Digoel) en tegen de derde (niet preventief gevangen zetten van te lmtemeeren personen) waaromtrent een commissoriaal onderzoek hangende is. De heer VAN BOETZELAER VAN DUBBEL DAM (C.H.) repliceert. (Ongecorrigeerd)'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2