Reis naar Scandinavië w Opvoedend voor de S.D.A.P. De kindermoord te Zeist ITALIË EN ABESSYNIË Mussertpartij niet Christelijk Zilveren jubileum L. Stolwijk WORDT HET MEENENS? Kerkelijk leven DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 Op het kantje af! Een in Frankfort beraamde misdaad verijdeld SCHIP GEZONKEN De schipper, die over boord sprong, werd gered Twee bataljons Italiaansche troepen zijn naar Somaliland vertrokken. Tele grafisch overgebrachte foto van het vertrek van den eersten treint EEN VOORSPELLING Suggestie veroorzaakt paniek in vereenigingsgebouw te Rijssen Vader tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld SLACHTMES IN DE BORST Doordat een koe met den kop sloeg NETELIGE SITUATIE Buspassagiers tusschen spoorboo- men ingesloten, doch tijdig in veiligheid Oorlogsstemming laait op De nood in het café bedrijf Mogelijkheid van sluiting van een aantal café's dreigt DOOVE VROUW ONDER DE TRAM Aan de gevolgen overleden VOLKENBONDSGEBOUW Levering vloerbedekking aan „Vredesteyn" gegund RIJKSMUSEUM Directoraat Prentenkabinet opgeheven BEROOFD DE K XVIII TE MONTEVIDEO Dus Mussertstaat ook niet BRANDJE IN MOTORJACHT Saargebied en Fransche douane Besturen nemen ontslag EUCHARISTISCH TRIDUUM Gedurende dien tijd voortdurend H.H, Missen te Lourdes De Nederlandsche sociaal-democratie, zich blijkbaar bewust van het zeer weinige, dat zijzelf in opbouwenden zin gepresteerd heeft, baseert den laatsten tijd haar propaganda op den verbeterden toestand in Zweden en Denemarken. Daar zijn momenteel de sociaal-democraten aan het bewind. En ergoHet is wel een heel primitief systeem van bewijsvoering. Wij hebben er al op gewezen, dat Neder land niet met deze Scandinavische landen mag worden vergeleken. Het zag zich later dan andere landen door den greep der crisis omkneld en zal dien greep dus ook later dan andere landen weer losser zien worden. Zijn economie steunde voor een zeer groot deel op het wel en wee van een koloniaal wereldrijk en op de rol, die het vervulde in het wereldscheepvaartverkeer. En zoo zijn er nog wel andere bewijzen aan te voeren, dat de tendentieuze vergelijking der sociaal-democratische propaganda bui tengewoon goedkoop is. Hoe belangrijk is in dit verband ook niet geweest het loslaten van den gouden standaard, waartoe de Scandinavische landen overgingen, toen Engeland, met welk land zij economisch in Zeer nauwe relaties stonden, het voorbeeld gaf! Maar hier te lande waren met de andere partijen ook de sociaal-democraten in den tijd, toen Engeland het goud vaar wel zeide, tegen de devaluatie en ook thans nog ir. Albarda sprak het nog onlangs uit zijn hun voormannen daarvan af- keerig. Allermerkwaardigst ook is het, dat de opleving van sociaal-democratisch Zwe den voor een groot deel verband houdt met levering van materialen aan het zich weder Wapenende Duitschland. Had Nederland ijzerertsen in zijn bodem, men zou Al barda en de zijnen zich eens zien keeren tegen uitvoer naar Hitler land! Wie de verslagen van de reis der Neder landsche sociaal-democratische delegatie door Scandinavië gelezen heeft, zal trou wens af en toe een glimlach niet hebben kunnen onderdrukken om den reclametoon, Waarmede herhaaldelijk zaken, die niets bijzonders zijn en eerder het tegendeel, werden opgeblazen. Volkshuisvesting b.v. Schitterend verzorgd door de sociaal democratie! De arbeider krijgt materiaal, timmert zelf zijn houten huisje ineen en zijn vrouw hanteert den verfkwast. We zou den de koppen in de Nederlandsche Ar beiderspers wel eens willen zien, als minis ter Slotemaker die idylle eens imiteerde en eenige tienduizenden van die houten confectie-chalets uit Zweden komen deed! Het belangrijkst is intusschen de les, die Voor de Nederlandsche sociaal-democratie zelf uit de vergelijking te trekken valt. In een pamflet „Voor Vrijheid en Welvaart", door de federatie Amsterdam der partij verspreid, wordt een gedeelte geciteerd uit de Troonrede, waarmede koning Gustaaf op 11 Januari j.l. de zitting van het Zweed- sche parlement opende. „Achter den Koning zat de Regeering, de ministers sociaal democraten!" De Nederlandsche S.D.A.P. zal zich goed hebben in te prenten, dat deze sociaal democraten van een heel ander slag zijn en dat zij zichzelf waardig maakten, om achter den Koning te zitten. De minister- President van Zweden zelf schreef de voor aanstaande positie zijner partij toe aan het feit, dat zij niet revolutionnair is. De S.D.A.P. herinnere zich haar eigen houding in het verleden. Steeds heeft zij, die, om regeeringsmacht in handen te krijgen, nu eenmaal op een politiek bondgenootschap Was en is aangewezen, allen, die voor dat bondgenootschap in aanmerking kwamen, afgestooten, door haar houding tegenover Koningin, vlag en vaderland, door haar heulen met buitenlandsche revolutionnaire desperado's, door haar vergoelijken van allerhande gezagsaanranding, zelfs toen die zich uitte in muiterij van een heelen oor logsbodem. Als zij er voor zichzelf werkelijk eerlijk van overtuigd is, dat de opleving in Zweden en Denemarken het gevolg is van het bewind van sociaal-democraten (wat hog iets anders is dan sociaal-democratisch bewind!), als zij bovendien de overtuiging koestert (en dus niet alleen uit propaganda- - m'sMm, ft oogpunt verkondigt), dat ook de sociaal democraten hun vaderland zouden kunnen helpen op zijn Scandinavisch, dan kan zij niet anders dan bij zichzelve de zware te kortkoming constateeren, dat zij terwille van het mindere harer concurrentie met communisten en andere radicalen het meerdere van het landsbelang schromelijk heeft verwaarloosd. In dezen zin is de Scandinavische reis van de Miranda c.s. opvoedend voor de Nederlandsche S.D.A.P. Door de politie uit Frankfort kon een vree- selijke misdaad verijdeld worden, die in Maas tricht zou worden gepleegd. Dr. B. was in het jaar 1933 wegens deviezensmokkelarij tot een ge vangenisstraf veroordeeld. Zekere F., die bij de smokkelaffaire betrokken was, vluchtte over de grens. Dr. B. geloofde, dat F. hem verraoen had en toen hij uit de gevangenis kwam, kwam dr. B. tot de ervaring, dat F. hem voor een aanzienlijk bedrag bedrogen had. Bij dr. B. rijpte toen het plan F. te vermoorden. Hij stel de zich in verbinding met iemand, dien hij in de gevangenis had leeren kennen en wien hij opdroeg vergif te bezorgen. F. zou naar Maas tricht in een hotel worden gelokt, waar hem het vergif zou worden toegediend, het lijk zou in een kbffer gestopt en in het kanaal gewor pen worden. Toen dr. B. van Frankfort a. d. Main naar Maastricht wilde vertrekken werd hij gearres teerd. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd, en verklaard zijn medeplichtige 80.000 mark te hebben beloofd. Maandagavond is de „Titan I" van de N.V. IJzer- en Metaalhandel te Rotterdam op de Maas gezonken. Het schip werd gesleept van de Maashaven naar de Waalhaven door de sleepboot „Nieuwe Zorg". Het was geladen met oud ijzer. De „Titan" is een oude torpedoboot, die tot sleepschip is verbouwd. Het was zeer diep ge laden en was door deining, veroorzaakt door voorbijvarende booten, volgeloopen, waardoor het plotseling is gaan zinken ter hoogte van de IJselhaven. De schipper, de 63-jarige A. Hoegee, moest over boord springen en wist zich zwem mende boven water te houden. Door personeel van de sleepboot „Nieuwe Zorg" werd hij op gepikt. De gezonken boot ligt vrij gevaarlijk voor het scheepvaartverkeer en zal worden gelicht. Zaterdagavond zou in het Parkgebouw te Rijssen het filmwerk vertoond worden: „Het meisje met de blauwe hoed". Nu had van te voren het praatje de ronde gedaan, dat een vrouw* volgelinge van Dr. Kersten had voorspeld, dat op den bewusten avond 16 Februari het gebouw met al z'n bezoe kers door brand zou vernietigd worden. Het is een feit, dat er zijn geweest, die er van af hebben gezien dien avond het Parkge bouw te bezoeken. Anderen zijn gegaan, maar niet zonder de gedachte aan de voorspelling. Zoo eenieder weet, stond er Zaterdagavond een zeer hevige wind. Een orkaan gelijk. En toen dan ook onder de voorstelling plot seling een hevige windvlaag vergezeld van ha gelslag de ruiten van het gebouw teisterde, zoo dat het geluid wel ietwat geleek op een knet terend vuur en tot overmaat van ramp iemand riep: „brand", „brand", lag het gevolg voor de hand. Alles stormde op den uitgang af. Vooral onder de menschen op de tribune, die allen te gelijk naar beneden stormden, was het trappen en duwten het hevigst. Een wonder moet het genoemd worden dat de gevolgen van deze paniekstemming zich bepaal den tot het bekomen van kleine verwondingen, blauwe plekken en w'at gebroken ruiten. Het rondvertellen van genoemde profetie had zijn effect niet gemist. In den avond van 13 Augustus van het vorig jaar speelde zich een vreeselijk huiselijk drama te Zeist af. Een 30-jarige monteur kreeg in het begin van den avond een woordenwisseling met zijn echtgenoote en zijn bij hem in huis vertoe. venden vader. De twist liep zoo hoog, dat de vrouw en de vader het huis ontvluchtten. Eenigen tijd later hoorde men in het huis de twee kinderen, die bij den man achtergebleven waren, schreeuwen en toen de inmiddels gewaarschuwde politie de woning binnendrong, vond men den man, die getracht had door ophanging een einde aan zijn leven te maken. Bij verder onderzoek werden de twee kinde ren, een jongetje van vier en een meisje van anderhalf jaar dood aangetroffen op hun ledi- kantjes. Zij waren vreeselijk verminkt. Door middel van kunstmatige ademhaling slaagde men er in den man in het leven te hou den. De Officier van Justitie eischte tegen den ver dachte wegens moordslag, tweemaal gepleegd, vijftien jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Utrecht veroordeelde hedenmorgen den monteur tot een gevange nisstraf voor den tijd van tien jaar. Maandagmiddag geschiedde aan het slacht huis te Alkmaar een vrij ernstig ongeval. Juist toen de slager J. Denneman uit Bergen een koe, welke reeds bewusteloos was, den hals wilde afsnijden, sprong het dier in zijn laatste stuiptrekkingen overeind en sloeg met den kop in het rond. Het raakte daarbij met vrij groote kracht den arm van den heer D., met het ge volg, dat deze met 't slachtmes, dat hij in de hand had, zich in de borst stak. Hevig bloedend uit een groote wonde wad hij opgenomen, waarna de directeur van het Slachthuis, Dr. W- Voort- huijzen, het slachtoffer de eerste hulp ver leende. Wegens den ernst van den toestand, waarin de heer D. verkeerde, werd het raadzaam ge acht den G.G.D. te waarschuwen, die hem na eenigen tijd naar het St. Elisabethgesti'ht vervoerde. Bij informatie hedenmorgen vernamen wij, dat de toestand van den heer D. zeer goed is te noemen, hoewel hij een onrustigen nacht heeft gehad. De douane-grenzen tusschen het Saargebied en Duitschland zijn op geheven. Het historisch oogenblik, waarop de afsluitboom voor goed wordt omhooggehaald Maandagavond is te Apeldoorn op de Brink laan een autobus van de Apeldoornsche Bus Maatschappij, bestuurd door S. uit Apeldoorn, op den spoorwegovergang ingesloten geraakt, doordat zij den overweg, welke op een afstand bediend wordt, opreed, terwijl de afsluitboom aan de andere zijde reeds gesloten was. De andere boom daalde, toen de bus zich op den overweg bevond. De bestuurder en de vijf passagiers wisten nog tijdig de bus te verlaten en zich in veilig heid te brengen. De achterkant van de bus werd door den locaaltrein stuk gereden. Op 2 Maart a.s. zal de heer L. Stolwijk, hoofd redacteur van „De Nieuvte Dag" te Amsterdam, den dag herdenken, waarop hij vijf-en-twin- tig jaar geleden zijn journalistieke loopbaan begon. Zoowel de katholieke provinciale en plaatselijke pers (o.a. als redacteur van „De Gelderlander" en hoofdredacteur van de „N. Schiedamsche Courant") als de katholieke lan delijke heeft hij gedurende een kwarteeuw met volle overtuiging, nauwgezette toewijding en zijn beste krachten gediend. In het katholieke ver- eenigingsleven, in het bijzonder in de R. K. Joumalistenvereeniging, neemt de heer Stol wijk sinds vele jaren een vooraanstaande plaats in. Om den jubilaris op zijn feestdag een waar dige en welverdiende huldiging te bereiden, hebben in een Eere-comité zitting genomen: Mgr. Dr. G. C. VAN NOORT, Deken van Amsterdam. B. SCHAAB, Provinciaal der EE. P.P. Do minicanen te Nijmegen. A. BROCKEN, Provinciaal der E.E. P.P. Mis sion. v. h. H. Hart te Tilburg. A. J. C. SCHRAAG, Deken van Schiedam. Dr. J. WITLOX, Hoofdredacteur van „De Maasbode". Dr B. KRUrrWAGflPr OEM., oud-Modera tor der R. K. Joumalistenvereeniging. H. W. J. HOOSEMANS, Pastoor te Amster dam. J. B. W. M. MÖLLER, Pastoor te Voorburg. A. M. A. VOLLAERTS pr„ Seminarie „Hage- veld" te Heemstede. L. WETERINGS, Directeur-hoofdredacteur van „De Spaarnestad". J. VERBIEST, Directeur der N.V. Drukkerij „De Tijd". J. B. VESTERS, Voorzitter der R. K. Jour- nalistenvereeniging. ALPH. LAUDY, Hoofdredacteur van „De Tijd". TH. SCHAEPMAN, Hoofdredacteur van „Het Centrum". J. H. VLOOSWIJK, Hoofdredacteur van „De Gelderlander". H. STULEMEIJER, Burgemeester van Schie dam. Mr. G. C. J. D. KROPMAN, Wethouder van Amsterdam. Mr. M. M. VAN VELEN, Wethouder van Schiedam. Mr. A. J. M. HENDRIX, Voorzitter van „Katholiek Amsterdam". J. BROUNTS, Voorzitter R. K. Middenstands- vereeniging te Schiedam. Mevr. J. R. VAN DER LANS—RUSSEL te Nijmegen. H. Baron VAN LAMSWEERDE, Voorzitter der'R. K. Joumalistenvereeniging „Noord-Hol land". In de overtuiging, dat zeer velen in den lan de, die den heer Stolwijk hebben leeren ken nen en waardeeren, gaarne in de gelegenheid gesteld zullen worden om van hun gevoelens jegens dezen verdienstelijken persman bij ge legenheid van zijn jubileum te doen blijken, heeft een uitvoerend comité, gevormd door de heeren Herman Moerkerk, Leo Speet en H. Baron van Lamsweerde, zich belast met de in ontvangstneming van bijdragen dergenen, die De rechtstreeksche onderhandelingen -tus schen Italië en Abessynië over de bloe dige grensconflicten in Noord-Oost Afri ka schijnen niet erg te vlotten, ofschoon met het oog op deze onderhandelingen ervan werd afgezien de quaestie bij den Volkenbond, waar van zoowel Italië als Abessynië lid zijn, aan hangig te maken. In Genève is men niet erg gebrand op de behandeling van dit conflict met vele haken en oogen, doch wanneer de beide partijen moedwillig den Volkenbond passeeren en elkaar met de wapens te lijf gaan, zal dit het prestige van den bond niet versterken. In tegendeel. Het is echter te hopen, dat het niet tot een openlijke strijd tusschen Italië en Abes synië komt, doch het gevaar, dat het wel tot een oorlog zal komen, is de laatste dagen aan merkelijk grooter geworden. De militaire maat regelen, welke in het fascistische Italië, waar gansch het volk van kind tot grijsaard gevoegd gaat worden in een opvoedings- en oefenings stelsel, dat de krijgshaftige weerbaarheid des volks tot een zoo groot mogelijk maximum be oogt op te voeren, aanvankelijk genomen wer den (zooals het oproepen van gedeelten der lich ting 1911 en het verschepen van oorlogsmate riaal naar Italiaansch Oost-Afrika) konden nog uitgelegd worden als machtsvertoon met geen ander doel dan den Negus van Abessy nië te intimideeren. Maar nu de volledige lich ting 1911 is gemobiliseerd en er naast wa pentransporten, ook troepentransporten naar Italiaansch Somaliland en Erythraea plaats hebben, wordt de toestand bedenkelijker. Er zijn duidelijk zichtbare teekenen, dat een oor- logsroes zich van het Italiaansche volk begint meester te maken. Met duizenden tegelijk melden Italiaansche vrijwilligers zich aan om naar de koloniën te vertrekken. De Opperste Oorlogsraad heeft alle tot nu toe genomen maatregelen en alle nog in de toekomst te nemen maatregelen bij voor baat goedgekeurd. Mussolini en kroonprins Dm- berto hebben de scheepgaande leden der fascis tische militie geïnspecteerd en toegesproken en hun voorgehouden, dat zij tot taak hebben het vaderland te verdedigen. De bevolking heeft op verschillende plaatsen de vertrekkenden begeesterd bij het afscheid toegejuicht en in de bladen verschijnen weer foto's van de be kende schrijnende tafereelen: soldaten, die te midden van een jubelende menigte vrouw en kind ontroerd omhelzen, niet wetend of zij ooit met roem overladen zullen terugkeeren zooals zij hopen. Het kan zijn, dat al deze verontrustende verschijnselen slechts de uiterlijke franje vormen van maatregelen, welke uitsluitend uit voorzorg genomen worden. In het straf .georganiseerde, uitstekend ge drilde en van militairen geest blakende Italië is een mobilisatie snel en gemakkelijk uit te voeren. De Duce behoeft daar nauwelijks een hand voor om te draaien. Het overbrengen van troepen naar de Afrikaansche koloniën vor dert echter meer tijd en gaat met grootere moeilijkheden gepaad. Het is dus niet onmo gelijk, dat, wat er thans in Italië gebeurt, alleen gebeurt om op een eventueel snelle ont wikkeling der gebeurtenissen voorbereid te zijn en de koloniën in een preventief werkenden staat van verdediging te brengen. Het is echter evenzeer mogelijk, dat Italië, niettegenstaande den bedenkelijken economischen toestand, waar in het verkeert, thans de gelegenheid zoekt om zijn invloedsfeer in Abessynië te herstellen, te bevestigen en uit te breiden. De benoeming van generaal de Bono tot hoogen commissaris in het Oost-Afrikaansche koloniale gebied van Italië, welke aan het oplaaien van den oor logsgeest vooraf is gegaan, zou er op kunnen duiden, dat de Italiaansche regeering veel ver der strekkende plannen heeft dan alleen maar het zoo noodig gewelddadig „oplossen" der ac- tueele grensconflicten. Italië heeft reeds sinds lang de zucht naar koloniale expansie. Nu het met Frankrijk betreffende de kolo niale vraagstukken in het reine is gekomen, zou de lust om Abessynië naar zijn hand te zetten den Duce wel eens te machtig kunnen worden. Gelijk wij reeds bij herhaling hebben vermeld, maakt Italië zich ernstig bezorgd over de toe nemende invloed der Japanners in Abessynië. Dat Japan de waarschuwing van Mussolini tegen het gele gevaar terdege in zijn ooren heeft geknoopt en zich geen illusies maakt over de werkelijke bedoelingen van het avontuur, waarin Italië zich dreigt te gaan wagen, heeft de Japansche gezant bij het Quirinaal duide lijk te kennen gegeven, toen hij den onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken Su- vich onder het oog bracht, dat Japan groote economische belangen in Abessynië heeft. Po litiek bezien, lijkt het tijdstip voor een Ita- liaanschen veldtocht in Afrika niet gunstig. De gespannen verhoudingen in Europa maken het voor Italië hoogst ongewenscht zijn leger door troepenzendingen naar Afrika te verzwakken. Mussolini heeft tot nu toe alleen nog maar vrijwilligers en fascistische militie voor de koloniën bestemd, terwijl hij eenige detache menten van het officieele leger naar den Bren ner zou gestuurd hebben, om Duitschland niet den indruk te geven, dat hij de bescherming van Oostenrijks onafhankelijkheid in den steek zou laten. Indien het echter tot een oorlog met Abessynië zou komen, is het moeilijk te voor zien, wat daarvan allemaal het gevolg kan zijn. Behalve Italië, Engeland en Frankrijk is thans ook Japan hevig geïnteresseerd bij Abessynië, zoodat er een samenhang bestaat, waaruit veel meer dan een locaal conflict kan voortkomen. in een tastbaren vorm uiting Wenschen te geven aan hun sympathie. Op 2 Maart a.s. zal er bovendien van 2 tot 4.30 uur gelegenheid bestaan om den jubilaris ten zijnen huize. Jacob Obrechtstraat 47, Am sterdam (Euid) te complimenteeren. Bijdragen gelieve men te zenden aan den heer H. Baron van Lamsweerde, N. Z. Voor burgwal 67, Amsterdam. „Horecaf", het orgaan van het Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf, bericht, dat de Haagsche afdeeling der vereeniging dezer dagen onder leiding van den heer van Hanja is bijeen geweest, om de houding van het gemeente bestuur ten opzichte van het vak uitvoerig te bespreken. Tengevolge van de beraadslagingen is een comité van actie benoemd onder leiding van den heer van Hanje. Ernstige maatregelen worden in uitzicht ge steld. Rekening zal er gehouden moeten worden met de mogelijkheid, dat de café's binnenkort voor eenige dagen of langer gesloten zullen worden. De hotels zullen door dezen maatregel niet getroffen worden, omdat men hiermede aan de vreemdelingen belangrijk ongerief zou bezorgen. Het gevolg van dezen maatregel zal zijn, dat aan de musici ontslag zal moeten worden ver leend. De bedrijven zullen dan uit dien hoofde geen oppervlakte-belasting behoeven te be talen. Dat dit uitsluitend een maatregel zal zijn om de exploitatiekosten eenigermate te drukken, ligt voor de hand. Deze actie zal dus noodig blijken te zijn om de overheid te doen inzien, dat de nood in het hotel-, café- en restaurantbedrijf inderdaad zoo hoog is gestegen, dat alleen zeer drastische maatregelen eenige uitkomst kunnen brengen. Dinsdagmorgen is de 42-jarige ongehuwde mej. A. Dinneswen uit Gennep op den Rijks straatweg NijmegenVenlo door de electrische tram gegrepen en zoo ernstig gewond, dat zü in het ziekenhuis te Gennep kort na aankomst is overleden. De vrouw, die op de fiets was, heeft niet op het rijwielpad gereden en had, wijl zij doof was, de tram niet hooren aankomen. Naar wij vernemen is de levering van de rubbervloerbedekking voor de halls en gangen in het nieuwe gebouw van den Volkenbond (Paleis des Nations) te Genève (pl.m. 1200 vierkanten meter) opgedragen aan de N. V. Rubberfabriek „Vredesteyn" te Loosduinen. Voor deze opdracht was een openbare in schrijving gehouden, waaraan door de be kendste rubberfabrieken uit de verschillende landen werd deelgenomen. Zooals men weet bestond het Rijksmuseum te Amsterdam weleer uit drie onderdeelen, die elk voor zich onder een afzonderlijk directoraat stonden. Het waren het Rijksmuseum van schil derijen, het Nederlandsch museum van ge schiedenis en kunst en het Rijksprentenkabinet. Hoofddirectoraat en directoraat van 't schilde- rijenmuseum zijn vanouds reeds in één persoon vereenigd geweest. Eenige jaren na het optre den van den tegenwoordigen hoofddirecteur werd ook het afzonderlijk directoraat van het Nederlandsch museum van geschiedenis en kunst opgeheven en in zijn handen gelegd. Thans heeft de minister, Marchant, naar hij in de M. v. A. aan de Eerste Kamer inzake de begrooting mededeelt, ter bereiking van een zijns inziens geboden eenheid van beheer van het geheele Rijksmuseum, in dezelfde richting nog een stap verder gedaan. Hij heeft den hoofddirecteur verzocht ook de leiding van het Prentenkabinet op zich te nemen, waartoe deze zich onder de gegeven omstandigheden inge volge zijn uitdrukkelijken wensch bereid ver klaard heeft. Het afzonderlijk directoraat van het Prenten kabinet is dus opgeheven, in verband waar mede jhr. Teding van Berkhout op wachtgeld gesteld is. Te Rotterdam is in een woning aan de Aert van Nesstraat een buitenman van 1300 be roofd. Een 34-jarige man en een 30-jarige vrouw zijn aangehouden als verdacht van deze beroo- ving. De K XVHI is, naar Reuter uit Montevideo seint, aldaar aangekomen. We vestigden onlangs de aandacht op een rede van den N.S.B.-propagan dist ir. Paardekooper, waarin deze als „een grooten geestelijken voorganger" Bolland eerde, den man, die zijn katholiek geloof overboord wierp en later als profes sor te Leiden de Hegeliaansche wijsbegeerte doceerde en felle aanvallen deed op de Ka tholieke Kerk. Een ander staaltje, dat de katholieken waarschuwen kan voor de practijk van het nationaal-socialisme, is hetgeen de alge- meene secretaris der N.S.B., de heer Van Geelkerken, verleden week Donderdag te Velsen zeide: Het verslag alweer in de Nieuwe Rotterdamsche Courant! bevat deze passage: „Men vraagt, of de NJS.B. christelijk is. Spr. als orthodox Protestant zegt neen, maar het .gaat er niet om, of een partij, maar of het Nederlandsche volk christelijk is. Thans laat men de vrijdenkers hun gang gaan. De kerken moeten ons volk weer geestelijk gezond maken. Men oefent cri- tiek op Italië en Duitschland, op de gelijk schakeling, maar in Nederland worden wij ook gelijkgeschakeld." Wij constateeren hiertegenover: le. dat wanneer Mussert aan de macht komt, het Nederlandsche volk gedwongen wordt, op te gaan in de volgens den heer Van Geelkerken niet-christelijke N.S.B.; 2e. dat de vrijheid van de christelijke kerken, om uit te maken, hoe zij het in den niet-christelijken staat N.S.B.) georga niseerde volk geestelijk gezond zullen ma ken, een fictie zijn zal; 3e. dat de niet-christelijke N.S.B. geen enkelen titel zal hebben waarop zij de vrij denkers zal kunnen beletten, hun gang te gaan, Duitschland is ons hier een waar schuwend voorbeeld. De staat is synoniem met de nationaal- socialistische partij. Het zwart-wit-rood en de hakenkruisvlag, het „Deutschland über alles" en het Horst Wessellied zijn een tweeëenheid. De katholieke bisschoppen voeren een dagelijkschen zwaren strijd te gen de nationaal-socialistische instanties, die zich mengen in aangelegenheden, wel ke zuiver kerkelijk zijn. Rosenberg, Julius Streicher en Baldur von Schirach tarten al wat geloovig is. De N.S.B. niet-christelijk. We wisten het wel, want anders zou zij Bolland niet doen verheerlijken. Maar het is goed, dat Van Geelkerken zelf het nog eens duidelijk ge zegd heeft! In de motorkamer is brand ontstaan en daar deze zich nog al ernstig liet aanzien zijn de gebroeders Punt over boord gesprongen, waarna zij naar den wal zwommen. Voorbijkomende schepen hebben het motorjacht naar den wal gebracht. De brand in de motorkamer bleek minder ernstig dan aanvankelijk had gesche nen en kon spoedig worden gebluscht. De* Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club deelt mede, dat sedert den nacht van Zon dag op Maandag het Saargebied geen deel meer uitmaakt van het Fransche douanegebied. In verband daarmede zijn ook de Fransche douanestations naar de grens tusschen Frank rijk en het Saargebied verplaatst. Het zijn de volgende kantoren: Waldwisse-station, Wald- wisse-weg, Neunkirchen, Scherdorf, Guerstlin, Bouzonville, Schreckling, Willing, Merten, Har- garten, Creutzwald, Carlinig Merlebach, Ros- brück, Petite Rosselle, Schoeneck Strying Wendel, Brême d'or, Forbach, Spiekeren, Gross- bliederstorff, Sarreguemines-station, Sarregue- mines-Weg en kanaal Frauenberg Bliesbrück, Guiderskirch en Omerswiller. Terzake van een ontstaan geschil over de samenstelling van het politiek advies in den Statenkieskring Helmond hebben de vier paro- chieele kiesvereenigingen te Helmond hun ont slag ingediend. Naar bekend is, wordt op speciaal verlangen van Z. H. Paus Pius XI, te Lourdes van den namiddag van 25 April tot den namiddag van 28 April a.s., een plechtig Triduum van H.H. Missen gehouden, waartoe door Z.H.E. den Bis schop van Lourdes-Tarbes, alle Bisschoppen van Europa persoonlijk zijn uitgenoodigd. Het merkwaardige plan van deze nacht en dag achter elkaar voortdurende H.H. Missen is afkomstig van den onlangs overleden Z. E. Kardinaal Bourne, die het den Paus voorlegde; Zijne Eminentie zou zelf naar Lourdes zijn ge komen, zoo had hij aan Z. H. daabij meege deeld, om dit Eucharistisch feest te presidee- ren: in de Breve, waarbij de Paus het Triduum aanbeveelt, wordt de overleden Kardinaal om den opzet er van speciaal herdacht. Uit alle landen reeds stroomt het aankondi gingen naar Lourdes van pelgrimsreizen: de Franschen komen met vele speciale treinen, het Italiaansche nationale Comité heeft een groote reis georganiseerd, die uit Genua zal vertrek ken: een ander reisgezelschap komt uit Rome, en zal een gouden olijftak voor de grot van Massabielle meebrengen; de H. Vader heeft de ze plannen uitdrukkelijk aanbevolen. Uit Nederland gaat eveneens een gezelschap Katholieken naar Lourdes in de week van Pa- schen: de Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken te Amsterdam (Heerengracht 215) heeft die reis georganiseerd, en de plannen en programma's ervan zijn bij het Centraal Bu reau der Ned. Reisver. voor Katholieken ver krijgbaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9