UIT DEN OMTREK Md w/daal dm da§ DE ENGELSCHE KAPERS ALLE ABONNÉ'S F 750.- bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door F 750.- Groote brand te Uitgeest mm HET GEHEIM VAN DE 7 WIJZERPLATEN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1935 avontuur Houtwarenfabriek een prooi der vlammen Vier woonhuizen en brand- stoffenloods eveneens uit' gebrand R.K. STATENKIESKRING „ZAANDAM" Een schrijven aan de heeren J. J. de Vries en P. C. de Wildt PRIJSREGELING POOTAARD- APPELEN Wanneer kan de uitkeering wor den tegemoet gezien? R.K. STATENKRING DEN HELDER Candidatenlijst Prov. Staten Toewijzing teelt ver gunning aardappelen BENNEBROEK HEEMSTEDE SANTPOORT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL F9CA bij verlies van een hano ucVv*" een voet of een DOOR ACATHA CHRISTIE In den nacht van Woensdag op Donderdag te omstreeks kwart vóór een is brand uitge broken in de houtwarenfabriek van de Gebrs. Smits aan het Nieuwland te Uitgeest. De brandweer was weldra met al het be schikbare materiaal ter plaatse. In een oog wenk stond de fabriek in lichter laaie, terwijl de vlammen, in verband met den hevigen wind. ook oversloegen naar de opslagplaatsen en het woonhuis van den brandstoffenhandelaar Mo lenaar en later ook naar een drietal woningen aan de overzijde der fabriek. De brandweer kon aanvankelijk zeer moeilijk tot den vuurhaard doordringen, doch later werd het vuur aan alle zijden aangetast. Naar reeds bekend is, brandde de houtwaren fabriek geheel uit. Met betrekking tot den brand welke in den afgeloopen nacht Uitgeest en omgeving in rep en roer heeft gebracht, vernemen wij nader, dat eenige personen die naar een uitvoering van een kinderkoor waren geweest om onge veer half een op het Nieuwland ontdekten dat brand was uitgebroken in de houtwarenfabriek van de Gebr. Smits. De fabriek welke een oppervlakte besloeg van 6 a 700 M2. is geheel afgebrand, zoomede de schilderswerkplaats en het naast de fabriek ge legen woonhuis van een der firmanten, den heer Jac. Smits. De heer Smits en zijn familie, die zich reeds ter ruste hadden begeven, moesten uit hun slaap worden gewekt en konden zich nog juist bijtijds in veiligheid brengen. De brandstoffen- schuur van den heer Molenaar is eveneens ver brand, terwijl bovendien een dubbel woonhuis dat aan de overzijde van den weg is gelegen, door overslaande vonken eveneens vlam had gevat en in de asch is gelegd. Dit dubbele woonhuis werd bewoond door de families De Graaf en Groen, terwijl het hiernaast gelegen door de familie J. Baars bewoond huis, even eens geheel in de asch werd gelegd. De brandweer van Uitgeest, cnder bevel van den heer Peperkan verscheen spoedig met een motorspuit ter plaatse en gaf met twee stralen op deze spuit en twee stralen op de waterlei ding water. Een oogenblik weigerde de spuit daar de sloot niet genoeg water meer bevatte en droog liep. Inmiddels was de assistentie in geroepen van de brandweer van Krommenie en van die van Zaandam. Van de twee spuiten welke uit Krommenie aankwamen behoefde slechts 1 dienst te doen. Om half drie was ge vaar voor uitbreiding geweken. De oorzaak van den brand is onbekend. De werkplaats en de machines van de noutwaren- fabriek welke door de gebroeders Smits gehuurd zijn van den heer J. Apeldoorn, zijn op beurs- polis verzekerd. Door dezen brand zullen vijf tien personen die in de fabriek werkten dooi den brand getroffen worden en zonder werk komen. Het woonhuis van den heer Molenaar dat ernstig gevaar liep werd nat gehouden. De nablussching zal geruimen tijd duren. Vooi zoo ver bekend zijn de gedupeerde families allen tegen brand verzekerd. Op het terrein van den brand waren de burgemeester, de gemeente- secetaris en wethouders en gemeenteraadsleden aanwezig. Aan de heeren J. J. de Vries en P. C. de Wildt, candidaten voor de Provinciale Staten, is door het bestuur van den R.K. Statenkies- kring „Zaandam" het volgende schrijven ver zonden: Van verschillende kanten bereiken ons klach ten over uw optreden in het openbaar tegen uw vaststelling op de candidatenlijst voor de Pro vinciale Staten. In Castricum heeft men zelfs, naar aanlei ding van uw optreden, gemeend ons een motie te moeten thuis sturen, over welker inhoud wij maar zullen zwijgen. Wij hebben uw agitatie ter kennis gebracht van de bevoegde instanties en er speciaal op gewezen, dat u de bepalingen waarbij het ver boden is, tijdens de samenstelling en het tot standkomen van het publiek advies actie te voeren, met voeten treedt. Wij meenen goed te doen u op het verkeer de van uw handelwijze attent te maken en zul len dit schrijven in de pers publiceeren. Het lid der Tweede Kamer, de heer Jac. Groen Azn-, heeft aan den MinistA van Eco nomische Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat bij de rege ling van prijzen voor pootaardappelen van den oogst 1933 door de Ned. Aardappelcentrale een heffing van 0.25 per 100 k.g. is toegepast met de bedoeling, om daarmede de onverkochte voorraden te steunen? Is het den Minister bekend, dat de toezeg ging van dezen steun er toe heeft medege werkt, dat de prijsregeling gehandhaafd kon worden, ondanks de omstandigheid, dat be langrijke hoeveelheden onverkocht zijn geble ven? Kan de Minister mededeelen, waarom deze uitkeering nog niet is geschied? Is de Minister niet van oordeel, dat het lange uitblijven van deze uitkeering het vertrouwen in de prijsregeling der crisis-organisatie zou kunnen schaden en bij de verbouwers, die zich geheel aan de gestelde regelen hebben gehou den, teleurstelling wekken? Kan de Minister mededeelen, wanneer deze uitkeering tegemoet kan worden gezien en hoe veel deze ten naastebij zal bedragen? Is de Minister bereid te bevorderen, dat, in dien het juiste bedrag der uitkeering thans nog niet kan worden vastgesteld, een voorloopige uitkeering wordt gedaan? De candidatenlijst voor de Provinciale Staten in den R.K. Statenkring „Den Helder" is als volgt samengesteld: H. P. van Nuland, Schagen; J. Groen Az., Zuid-Scharwoude; A. M. Kolster, Den Helder: C. Kramer, Zuid-Scharwoude; H. Leber, Texel; C. G. M. van Baar, Oude Niedorp; A. v. d. Berg Gz., Anna Paulowna; L. Schrijver, Noord- Scharwoude. De lijst is dus, na de groslijst-stemmingen, gebleven zooals het politiek advies had aange geven. De Landbouw-Crisis Organisatie voor Noord- Holland deelt ons mede, dat' van de Ned. Ak kerbouw Centrale bericht is ontvangen, dat de gene die tijdig hebben aangevraagd late con sumptie-aardappelen in 1935 te mogen verbou wen, in het algemeen voor het volle aange vraagde kwantum een „teeltvergunning" zul len ontvangen. Deze mededeeling heeft geen betrekking op vroege tuinbouw-aardappelen zooals Eerstelin gen, Ideaal enz. Juist op tijd gesnapt. Door de politie al hier werd een man aangehouden, die in het bezit was van een paar schoenen, die blijkbaar niet bij zijn overige kleeding paste. Bij onder zoek bleek dat ze waren ontvreemd uit een villa aan den Rijksstraatweg. De man werd na verhoor aan de politie te Haarlem overgeleverd. Jaarvergadering R. K. Volksbond Woens dagavond hield de afd. Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond haar jaarvergadering. Behalve de geestelijke adviseur was mede aan wezig pastoor v. Mierlo, di eeens kennis kwam maken met den R. K. Volksbond, en, omdat zoowel de penningmeester en de secretaris als ook alle secretarissen der diverse onderafdee- lingen hun jaarverslagen uitbrachten, kreeg pastoor al direct een goeden kijk op het om vangrijke werk van den bond en zijn onderdee- len. De voorzitter heette pastoor v. Mierlo harte lijk welkom, dankte voor de bijzondere belang stelling en sprak den vensch uit, dat de R. K. Volksbond op een blijvende belangstelling mag rekenen. Hierna werden de jaarverslagen van een 17- tal onderafdeelingen voorgelezen. Daaruit kwam vast te staan dat er onder de hoede van den beproefden R. K. Volksbond zeer veel arbeid verricht wordt tot behartiging der geestelijke en tijdelijke belangen der leden. Natuurlijk nemen de vakafdeelingen een groot werkzaam aandeel. Geweldige cijfers aan steun aan de werkloozen teekenen deze moeilijke tijden. Ook de verslagen van o.a. het fonds voor ziekenhuisverpleging, Herwonnen Levenskracht Hulp in Nood, e. d. wezen op de onderlinge hulp in de crisis verleend. Ook de spaarkas „St. Antonius" bleek een nuttige instelling. Met kleine bedragjes was nog totaal ruim 9000 gespaard om brandstof fen en wollen dekens te kunnen koopen voor den Winter. Uit het meerendeel der verslagen sprak een opgewekte geest, wat prettig klinkt in deze sombere tijden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. B. Deelissen, J. C. Behage, W. J. de Bruin en J. v. Honschoten. Tenslotte sprak pastoor v. Mierlo een kort woord. Met genoegen had spr. uit de verslagen kennis genomen van het werk van de afdeeling Heemstede. Het blijkt, dat deze afdeeling er zijn mag. Vooral in deze moeilijke tijden is een drachtige samenwerking noodig. Spr. besloot met den wensch, dat 1935 een vruchtbaar jaar moge zijn. Na een gebed voor het overleden lid, wijlen den heer J. de Vries, werd de vergadering ge sloten. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht 2.67 op. Burgerlijke Stand Geboren: z. van C. J. M. van Rooyen—Toledo; z. van G. Prager—Bos; z. van E. SchotPrins; d. van A. M. Hopstaken- Visser; d. van E. C. Hauselaer—Remke. Ondertrouwd: 20 Febr.: H. G. Hekelaar en F. Nagele; C. H. Reuvekamp en M. Verhorst. Getrouwd: J. de Herder en C. Th. W. Grü- ter. Overleden: P. L. Gaillard, 72 j.; C. J. v. Die denhoven, 82 j. Tentoonstelling Woensdagavond is in school F aan de Burg. Enschedelaan een ten toonstelling geopend voor goede en goedkoope voeding, georganiseerd door een damescomité uit de gemeente Velsen, met medewerking van de vereeniging voor kinderverzorging en opvoe ding uit Haarlem en van het z.g. reizend Mu seum. Deze eerste avond, die gepaard ging met een bak- en kookdemonstratie, is reeds een succes geworden. Ongeveer een honderdtal dames vul de de tentoonstellingszaal en waren één en al belangstelling voor de wijze raadgevingen voor de keuken, die hier gratis werden verstrekt. Bo vendien werd de praktijk duidelijk gedemon streerd. Om zelfs de meest sceptische huismoe der te kunnen overtuigen, mocht men nog proeven ook! De stands op de tentoonstelling waren met toepasselijke afbeeldingen en leuzen rijkelijk gedecoreerd en lieten niets aan duidelijkheid te wenschen over, evenmin als de wenken over de voeding en voedselbereiding voor baby's, vol wassenen en voor zieken. Al het gedemonstreer de was van de kostenberekening voorzien en bleek wel binnen bereik van iedere beurs. Den dames durven wij een bezoek aan deze tentoonstelling, waar alles gratis is, van harte aanbevelen. Ze is tot en met Vrijdagavond in Santpoort; daarna gaat ze naar IJmuiden en Beverwijk. Oprichting Derde Orde Hedenavond om acht uur zal in de kerk van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Santpoort de Derde Orde van den H. Franciscus worden opgericht. Alweer een bewijs van het intense parochie leven te Santpoort. Fiets gestolen Dinsdagavond bemerkte een vergaderingbezoeker uit hotel „de Weyman" tot zijn schrik dat zijn rijwiel spoorloos verdwenen was. Hij had het vehikel „geparkeerd" op ,het terras van het café, in de meening dat dit goedkoope vervoermiddel tusschen een lange rij van parkeerende auto's, en in gezelschap van verschillende betere soortgenooten wel voldoende beveiligd was tegen dieven. De bestolene, afkomstig uit Houtrakpolder, was voor de terugreis naar zijn woning nu aangewezen op de goedheid van een auto-bezit- tenden kennis. Een schrale troost! Grondverkoop B. en W. stellen den ge meenteraad vóór aan B. Boerrigter te Haar lem te verkoopen een perceel bouwterrein aan den Terrasweg alhier ter grootte van ongeveer 2445 M2, van het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie F, no. 4127, tegen den prijs van ƒ12.500, zijnde ƒ5.50 per M2 voor een gedeelte ter diepte van 30 M., en 3 per M2 voor het restant. Aan J. Hartman te Bloemendaal stellen B. en W. voor te verkoopen tegen den prijs van 5.50 per M2. een perceel bouwterrein aan den Terrasweg alhier ter grootte van 2472 M2. van hetzelfde kadastraal perceel. Ronduit had ik geweigerd met Allan Weer- le te trouwen. Den eersten keer, dat hij mij ten huwelijk vroeg en ik neen zei, keek hij verrast op en ging het aan z'n moeder vertéllen. Waarschijnlijk heeft z'n moeder toen gezegd, het nog eens te probeeren, en het ge volg was, dat hij 3 maanden later weer voor mijn neus stond en opmerkte, dat het toch zoo mooi zou wezen, als we in Januari trouwden, want dat was altijd een stille tijd voor den landbouwer. Den derden keer vertelde hij me, dat het dringend noodig was me vooruit te waarschuwen, als ik hem 't jawoord gaf, want dan kon hij wat werk vooraf gereed maken. Iedereen in m'n familie zei dat» ik gek was om zoo'n prachtige kans te laten loopen, want Al lan Weerle was de rijkste partij van 't heele dorp. M'n broer Jorg, die bijna altijd op m'n hand was, scheen het thans niet eens met me te zijn. „Ik zou hem maar nemen, als ik jou was," raadde hij, „anders voorzie ik nog, dat je je heele leven alleen zult moeten slijten." „Och kom!" riep ik, „ik wed met je, dat, als ik een half jaar van huis ben, ik verloofd te rug kom." „Dat gezegde getuigt tenminste van durf", repliceerde hij lachend, „als je dat lukt, krijg je van mij een gouden armbandhorloge." „Aangenomen, en ik beloof je zelfs dat als ik trouw, het ook uit liefde zal zijn." Ik was er van overtuigd, dat het mij moeilijk zou vallen in een stad als Londen binnen een paar maanden verliefd en getrouwd te wezen. Ofschoon ik al 23 jaar was, was ik nog nooit in een groote stad geweest. Altijd hadden we buiten op de boerderij gewoond en ik haatte het buitenleven. Daarom had ik ook Allan Weerle's aanzoek afgeslagen, want ik wist dat ik als z'n vrouw, voor goed aan het buitenleven gekluisterd zou zijn. Ik wilde wat zien van de wereld, ondervinding opdoen en als het kon, met iemand uit de stad trouwen. Dat doel wil de ik bereiken. Dien avond ontwikkelde ik m'n plannen voor m'n ouders en die brave menschen keken me met groote oogen aan, toen ze hoorden, dat ik in de stad 'n betrekking ging zoeken. Jorg on dersteunde mijn verzoek en dit gaf den door slag, want hij gold als bereisd en als een man van ondervinding. Twee dagen daarna vertrok ik, met genoeg geld op zak om het eenige maanden onbekrom pen te kunnen uitzingen In Londen zou ik naar tante Irma gaan; die had geen kinderen en zou me best willen hebben. Ze kon me dan helpen bij het uitzoeken van nieuwe kleeren. Dat zou in elk geval m'n eerste bezigheid zijn als ik in Londen kwam. Als ik eenmaal naar de laatste mode gekleed was, zou men mij in alle opzichten voor een dame houden. Vader en Jorg brachten me naar 't station. Op 't perron stond Allan Weerle te wachten. Moeder scheen hem van mijn vertrek in kennis gesteld te hebben. Ging hij soms ook naar Lon den om mij in 't oog te houden? Ik negeerde hem volkomen en zag nog juist dat hij eenige coupé's verder dan ik in den trein stapte. M'n broer had voor mij een compartiment alleen uitgezocht, terwijl hij me van lectuur en cho colade had voorzien voor onderweg. Eindelijk was het groote avontuur, waarop ik al zoo lang gewacht had, werkelijkheid ge worden. Veel lezen deed ik in den trein niet. Het was m'n eerste groote treinreis; ik deed dus niets anders dan kijken naar het landschap dat we voorbij vlogen. Een uur later stopte de trein. Ik weet niet hoe 't plaatsje heette. Er Het volgende oogenblik renden eenige Indianen de hut binnen en namen haar gevangen. Een paar mi nuten later werden ze gevankelijk door het woud geleid. De Indianen hadden kapitein Benson en Hal vast gebonden door middel van koorden, die om hun mid del bevestigd waren, maar Mary, die door een der Indianen gedragen werd, was niet gebonden. Einde lijk werd ze op den grond gezet en mocht ze naast kapitein Benson loopen, die haar bij de hand hield. Het schemerde, toen ze de hut verlieten en de zon stond hoog aan den hemel, toen ze eindelijk aan den rand van het woud kwamen. Beneden hen zagen zè in een uitgestrekte vallei een mooie stad. De muren en torens glinsterden in de zon. „Een stad van de Azteken," dacht Hal. stapten maar weinig reizigers in. Een jonge man met zwart krullend haar en prachtige witte tanden, die al den heelen trein langs geloopen had, stapte mijn coupé binnen. Over het boekje heen dat ik kwasi aan 't lezen was keek ik naar hem. Wat een prachtig jongmensch, dacht ik. Ik voelde me direct tot hem aange trokken. Hij keurde me echter geen blik waar dig. Eenige oogenblikken later kwam een be diende uit het restauratie-rijtuig mij een blad met thee brengen, met de complimenten van een heer, die, zooals hij zei, eenige coupé's ver der zat. Ik had een geweldigen dorst, maar ik wei gerde. „Zeg aan dien heer, dat ik er absoluut geen behoefte aan „„„„„„„„mi.,,..,mm heb," zei ik kort, terwijl ik op j Mi-n groot mijn manier een waardige hou- ding aannam. Ik moet echter be- kennen, dat ik bloosde als een tomaat. De man verdween met z'n thee en ik zuchtte toen ik hem zag vertrekken, al was ik toch blo- dat ik Allan had laten voelen dat hij zich meC mij niet moest bemoeien. De jongeman met het zwarte haar en de HJkertijd keken we elkaar aan. Hij lachte eb zei: „Het spijt me, maar ik zal wèl thee bestellen, want ik heb er reuze-trek in." „Ik ook," zei ik, „maar ik wist geen andere manier om een zeker jongmensch op z'n plaats te zetten." „Mag ik dan misschien een kop thee aan bieden?" vroeg de aardige vreemdeling, terwijl hij met met z'n mooie blauwe oogen innemend aankeek. Ik nam z'n aanbod aan en de bediende van het restaurant keek erg raar op toen mijn reisgezel hem twee koppen thee bestelde. Ik werd hoe langer hoe meer ingenomen met m'n aardigen reisgezel. Hij vertelde dat hij Je" remias Stiggins heette en voor zaken naar Londen ging. Hij maakte me ook een schitte rend compliment over m'n uiterlijk en ik voelde me daar zeer verheugd en gevleid door. Op ons dorp had men dat ook wel eens gedaan, maar dat klonk niet half zoo opre-cht en aardig als van dezen mooien, vriendelijken jongeman. Na een half uurtje was het net alsof we elkaar al jaren kenden. „Zie je wel," dacht ik. „Nu ben ik nog nie' eens in Londen en heb al bijna een man, ter wijl op mijn dorp Allan Weerle de eenige z°u zijn die eventueel voor echtgenoot in aanmer king kon komen." Jeremias zei hij noemde me al Maisi dat we Londen naderden. Ik stond dus op om m'n zaken al vast bij elkaar te pakken. Jere mias hielp me, maar eensklaps maakte de trein een zwenking en voor ik het verhinderen kon viel ik op de bank tegenover me, waar ik oP z'n hoed terecht kwam, dien hij op de bank gelegd had, en dien ik zoo plat drukte als een pannekoek. Hij hielp me echter spoedig over* eind en ik bedankte hem hartelijk voor z'n hulp. „Ik ben blij U geholpen te hebben," lachte hij vriendelijk. De trein stopte en hij sprong op 't perron. „Wil ik nog even een taxi voor 0 aanroepen?" vroeg hij. Ik zag Allan Weerle staan en antwooordde dus hardop: „Neen dank U, ik kan best voor me zolf zorgen." Ik keek om, om te zien, of ik niets vergeten had en slaakte eensklaps een kreet van schrik- „Mijn taschje is weg!" riep ik. Allan hoordde het en rende direct Jeremi®8 na. Vlak bij den uitgang greep hij hem in z'n nek, en hield hem met z'n stevige knuisten goed vast. Binnen een minuut was ik bij hen- „Dat is de dief die Je taschje gestolen heeft» Maisi," zei hij. Er kwamen verschillende menschen om °n® heen staan en ik zag dat Jeremias doodsbleek werd. Op hetzelfde oogenblik voelde ik ie^ langs me op den grond vallen en zag, dat het 't taschje was, dat Stiggins op den grond gooide. Zonder hem aan te zien raapte ik het op ®n zei: „Laat toch los Allan. Deze heer is een vriend van mij. Kijk maar, m'n taschje heb al. Het schijnt tussthen m'n mantel gezeten te hebben en is nu op den grond gevallen". Allan keek me aan en liet den man los. had medelijden met hem en daarom.... a° ....een vrouwenhart, niet waar? M'n weddenschap met Jorg heb ik gewonnen- Ik kwam den anderen dag al verloofd terufs en m'n uitverkorene heette Allan Weerle. IJMUIDEN, 21 Febr. Rljksvischafslag. TarbJ* 1.25 per kg. Tong 0.801.25 per kg. Schol 13.00—15.00, middel Schol 17.00—ÏS^' Zetschol 22.00—26.00, kleine Schol 15.50—22-""' Bot 5.50—8.00, Schar 11.00—13.00 per 50 kg. 8.50 per 20 stuks. Vleet 2.50 per stuk. Pieterm?, en Poon 14.50, groote Schelvisch 27.00, mljj Schelvisch 28.00. lel. midd. Schelvisch 24.00 27.00, kleine Schelvisch 13.5022.00 per 50 Kabeljauw 18.0033.00 per 125 kg. Gullen l1',,. 14.50 per 50 kg. Leng 0.561.50 per stuk. bot 0.901.00 per kg. Wijting 5.609.50 per 50 Koolvisch 1550 cent per stuk. van de Donderdag aan den Rljksvischafslag gekomen STOOMTRAWLERS Witte Zee 350 manden 3500.— K.W. 65 690.-'' K.W. 27 1030.—, Sch. 107 980.—. op dit blad zijn ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen bij een ongeval met verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen JL" f doodelijken afloop 49 „We zullen al die spullen moeten overbren gen," mompelde hij. „Ga naar beneden Bil! halen Loraine. Het is niet noodig dat hij Duiten nog langer de wacht houdt." Loraine hep weg. „Wat ga je doen?" vroeg Bundie ongeduldig. Jimmy zat op zijn knieën en probeerde te gluren door de opening van de andere kastdeur „Wacht tot Bil] komt, dan zul Je net heele verhaal hooren. Dit is zijn were en het zit dan ook goed in elkaar. Hallo, waarom Komt Loraine de trap opvliegen of er een, stier achter haar aanzit?" Loraine kwam de trap inderdaad zoo hard als vt kon opgeraced. Zij stormde plotseling met een aschgrauw gezicht en schrik In haar oogen binnen. „BiUBUL... o Bundle, Bill!" „Wat is er met Bill?" Jimmy greep haar by den schouder. „Om js hemels wil, Loraine, wat is er ge peurd?" Loraine snakte nog naar adem. „BUL... ik denk dat hij dood is.... hjj is nog in den wagen.... maar hij beweegt zich niet en spreekt niet. Ik weet zeker dat hy dood is." Jimmy mompelde een vloek en sprong naar de trap. Bundie achter hem aan, terwijl haar hart ongelijkmatig bonsde en een vreeselijk gevoel van verlatenheid zich van haar meester maakte. BUI dood? O, neenl O, neen! Dat nietl O God, laat dat toch niet waar zijn. Samen bereikten zij en Jimmy den wagen. Loraine kwam achter hen. Jimmy gluurde onder de kap. Bill zat zooals ze hem verlaten hadden en leunde achterover. Maar zijn oogen waren gesloten en Jimmy's ruk aan zijn arm wekte geen enkele reactie. „Ik kan het niet begrijpen," mompelde Jimmy. „Maar hij ls niet dood. Houd moed Bundie. Luister eens. We moeten hem in huls zien te krijgen. Laten we in 's hemelsnaam hopen dat er geen politieagent langs komt. Als iemand iets zegt, is hy onze zieke vriend, dien we in huis helpen." Met zyn drieën kregen ze BUI gemakkelijk in het huis, en zonder erg de aandacht te trekken, behalve van een ongeschoren heer, die deelnemend zei: „Mijnheer heeft een paar te veel op zeker?'" En hy schudde wys met zyn hoofd. „In de kleine achterkamer beneden," zei Jimmy. „Daar staat een sofa." zy kregen hem veilig op de sofa en Bundie knielde by hem neer en nam zyn slappen pols In haar hand. „Zijn pols slaat," zei ze. „Wat is er toch met hem?" „Hij was heelemaal in orde toen ik hem zoo even verliet," zei Jimmy. „Ik zou wei eens willen weten of iemand er In geslaagd is nem met iets ln te spuiten. Dat zou gemakkelijk kunnen een prikje. De man had hem byvoorbeeld kun nen vragen hoe laat het was. Er ls maar één middeltje op. Ik moet dadelijk een dokter halen Blpf jp hier en zorg voor hem." HIJ haastte zich naar de deur. maar daar aangekomen stond hy stil. „Hoor eens hier, jullie moeten geen van belden bang zpn. Maar ik zal liever mijn revolver hier laten. Ik bedoelals er soms Iets gebeurt. Ik zal zoo vlug mogeiyk terugkomen." Hp legde de revolver neer op de kleine tafel bij de sofa, en spoedde zich teen weg. ZU hoorden de voordeur achter hefri dichtslaan Het huis scheen nu zeer stil. De twee meisjes bleven hulpeloos bp Bill achter. Bundle hield haar vinger nog op zyn pols. Die scheen heel vlug en onregelmatig te slaan. „Ik wUde dat we iets konden doen," fluisterde ze tegen Loraine. „Dit is vreeselijk." Loraine knikte. „Ik weet het. Het ïykt al een eeuw sinds Jimmy wegging en toch is het maar anderhalve minuut." „Ik hoor aldoor iets," zei Bundie. „Voetstap pen en krakende planken bovenen toch weet ik, dat het maar verbeelding ls." „Ik vraag me af waarom Jimmy hier de revolver by ons achterliet," zei Loraine, „er kan werkelijk geen gevaar zyn." „Als ze BUI konden krygen...." zei Bundle en zweeg. Loraine rUde. „Dat weet ik, maar wy zyn in het huis. Niemand kan binnenkomen zonder dat wy het hooren. En in ieder geval hebben we de revolver." Bundie keek weer aandachtig naar Bill. „Ik wou dat ik wist wat ik doen moest. Warme koffie, dat geeft men hun soms." „Ik heb wat vlugzout in mijn taschje en wat brandewijn. Waar is het? O ik moet liet boven in de kamer hebben hebben laten liggen." „Ik zal het halen," zei Bundie. „Het kon wel eens helpen." Ze ging vlug de trap op de speelkamer door en door de open deur in de vergaderzaal. Loraine's taschje lag op de tafel. Terwyi Bundie haar hand uitstrekte om het te nemen, hoorde ze achter haar een geluid. Achter de deur verborgen stond een man klaar met een zandzak ln zijn handen. Voor Bundie haar hoofd kon omkeeren had hy geslagen. Met een zwak gekreun viel Bundie bewusteloos op den grond neer. EEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK DE ZEVEN WIJZERPLATEN Heel langzaam keerde Bundie tot het bewust- zyn terug. Vaaglyk nam ze een donkere draaiende duisternis waar. waarvan het middel punt een hevige kleppende pijn was. Dit werd onderbroken door klanken. Een stem die ze heel goed kende zei telkens weer hetzelfde. De duisternis draalde minder hevig. De pyn bleek nu duidelijk in Bundel's eigen hoofd te zijn. En ze was nog genoeg zichzelf om belang te stellen in wat de stem zei. „Lieveling, lieve Bundie. O lieve Bundie. Ze is dood. Ik weet dat ze dood is. O myn lieve ling. Bundie, lieveling, lieve Bundie. Ik houd zoo van je. Bundie, lieveling, lieveling." Bundle lag heel stil met haar oogen gesloten. Maar ze was nu heelemaal bU kennis. Bill's armen hielden haar stevig vast. „Bundie, lievelingo, liefste lieve Bundie. O mijn liefste, o BundleBundie wat moet ik doen? O lieveling'myn Bundie.... m'n eigen liefste, zoetste Bundie. O God wat zal ik doen? Ik heb haar gedood. Ik heb haar ge dood." „Ongaarnezeer ongaarne...." cprak Bundie. „Neen dat heb je niet, dwaze idioot," zei ze. „Bundieleef je?" „Natuurlijk leef ik." „Hoe lang ben je.... ik bedoel, wanneer ben je bygekomen?" „Ongeveer vyf minuten geleden." „Waarom deed je je oogen niet open.of zei je niets?" „Dat wilde ik niet. Ik genoot." „Genoot?" „Ja, ik luisterde naar alles wat je zei. Dat zul je nooit meer zoo goed kunnen. Je zult daar te zelfbewust voor zyn," Bill was zoo rood geworden als een baksteen. „BundieJe vindt het toch niet erg? Je weet dat ik toch zoo van Je houd. Al eeuwen. Maar ik heb het nooit durven zeggen." ,,Jy' onnoozele knul," zei Bundie. „Waar0 niet?" „Ik dacht, dat je me uit zou lachen. \t bedoeljy hebt hersens en zoo.... je een man van gewicht trouwen." „Zooals George Lomax," stelde Bundie ro° „Ik bedoel geen dwaze idioot als de jauw. Maar een echte aardige kerel, die 1 waardig isal denk ik niet dat iemand 0 zyn kan," eindigde Bill. „Je bent een echte schat, Bill." „Maar Bundle in ernst, zou je het ooit ku nen? Ik bedoel zou je er je zelf ooit toe "uu nen brengen?" „Waartoe mezelf brengen?" „My te trouwen. Ik weet, dat ik een reuze stommerik ben.... maar ik houd zóó vaILj- Bundie. Ik zou Je hond of je slaaf of alles len zijn." „Je lijkt veel op een hond," zei Bundle- houd van honden. Die zyn zoo vriendeltlk jf trouw en hartelijk. Ik denk dat ik er m®:en, misschien toe zou kunnen brengen je te trouw Billmaar met heel veel moeite weet J j, Bill's antwoord hierop was haar los te ®a en een heel eind terug te deinzen. jjji Hij keek haar aan met verwondering ib oogen. „BundieJe meent het toch niet." js „Er is niets aan te doen," zei Bundie- zie, dat ik weer myn bewustzyn zal verliezen." „Bundielieveling." „-cfó® Bil! trok haar naar zich toe. Hy f5®.. vreeseiyk. .(Wordt vervol®0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 10