N KWIEK EN VIEF il Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana naar Zwitserland. Kolonialen naar de Oost. Het Berlijnsche concours-hippique DONDERDAG 21 FEBRUARI 1935 Een detachement aanvullingstroepen van de Koloniale Reserve is Woensdag uit Amster dam met het m.s. „Manix van St. Aldegonde naar Ned. Indië vertrokken DE LANDSTOETERIJ TE CELLE De Grand National Steeple Chase sV Moeilijkheden voor cafébedrijf ffliiiiiiiiiiiiniiiii!ini!iiiii!iiiiiiiiiiiiiiiniiii!iiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiini!iiiii!i!iii!ii| yr- PAARDENSPORT IN VOGELVLUCHT Opnieuw is gebleken dat de pres taties van de Duitsche spring ruiters tegenwoordig op zeer hoog peil staan PRESTATIES VAN ONZE ZWEMSTERS De les van Zondag te Rotterdam Met dezen auto behaalde de Duitsche racer Hans Stuck op den weg Viareggio- Lucca in Italië een gemiddelde snelheid van 320.267 Kilometer ROEK EN BLAD Zware druk der vermakelijkheids- belasting Radio-nieuws FOTOREPORTAGE 11 S Koningin Mary van Engeland bracht Dinsdag een bezoek aan de groots Engelsche Industrieele ten toonstelling welke in Olympia te Londen gehouden wordt De .Titan I", een oude torpedoboot welke met oud Ijzer geladen was, en door de deining nabij het Schiehoofd te Rotterdam was gezonken, is Woensdagmiddag gelicht door Hoogenboezem en Van der Tak's Bergingsbedrijf De bekende wielrenner J van Egmond is vader geworden van een welvarende baby. Van Egmond met zijn echtge- noote en eerstgeboren dochter Z. H. Exc. Mgr. Lammens, Bisschop van Roermond, heeft Woensdag de nieuwe gebouwen van het St. Annagesticht te Heel plechtig ingezegend. De Bisschop bij een der bedjes op de kleuterkamer De bagage van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, die Woensdag naar Zwitserland vertrokken, wordt aan het station S.S. te den Haag afgeladen Zonder twijfel is het Berlijnsche concours- hippique wel de allerbelangrijkste gebeurtenis der eerste maand van dit jaar geweest. Het is inderdaad steeds een der grootste concoursen- hippique ter wereld en vooral ook wat betreft het uitgeloofde bedrag aan geldprijzen. Een bijzondere noot krijgt dit paardensport- festijn ook nog door het politieke achtergrondje, dat wij wederom te bespeuren kregen door het «bezoek der Fransche officieren, die vorig jaar voor het eerst sedert den wereldoorlog op een Duitsch concours waren tegenwoordig ge weest.. Ook een vertegenwoordiger der Poolsche regeering, kolonel De Rommel, een bekend ■springruiter van een tiental jaren geleden, was tegenwoordig. Trouwens steeds meer en meer worden groote internationale concoursen- hippique gebruikt tot het houden van vlagver- •toon, hetwelk mogelijk wordt gemaakt door •het uitzenden en deelnemen van officieele officiers-équipes. Daarom is het van onze regee ring niet goed gezien, dat zij zoo weinig mede werking verleent bij het samenstellen en uitzen den van Nederlandsche ploegen naar buiten- landsche internationale concoursen. Dat plechtige ontvangsten door regeerings- personen, zooals Goering en Darré, weer op het •programma stonden, behoeft wel niet te ver wonderen. Hitier woonde zelf den landenwed- strijd bij en was onder enorme geestdrift en bij een geheel uitverkocht huis getuige van een flinke overwinning der Duitschers op hun Fran sche kameraden. Wèl was de landenwedstrijd niet groot, omdat slechts Duitschland en .Frankrijk deelnamen, doch niettemin was hij spannend en wellicht was de wedstrijd juist, omdat hij tusschen die beide naties ging des te spannender! Op voorstel der Fransche deel nemende officieren werd den laatsten dag nog een extra springconcours ingelegd, welke zou worden genoemd „Prijs der Kameraadschap", en waarin alleen Fransche en Duitsche ruiters zou den starten op.... elkanders paarden, terwijl zij ook voor elkaar de prijzen ter beschikking stelden! Inderdaad een prachtig verschijnsel, dat wellicht zijn schaduwen vooruit werpt? Over het algemeen waren de Fransche niet gelukkig en de Duitschers waren in de over macht. Natuurlijk hadden zij het voordeel beter thuis te zijn in een gesloten ruimte, doch daar staat tegenover, dat de Franschen er toch in Genève aan hadden kunnen wennen of er op hadden kunnen oefenen, indien zij dit wenschelijk geacht hadden. Neen, in het algemeen kan men zeggen, dat de Duitsche springruiters op zeer hoog niveau staan en ook in het open veld (denk aan de wedstrijden te Rome) hun mannetje staan. Een der show-nummers van dit concours- hippique was dat der Hannoversche paarden fokkerij betreffende meer in het bijzonder ter herdenking van het tweede eeuwfeest van de landstoeterij te Celle, een der beroemdste stoeterijen ter wereld. Bij kabinetsorder van 27 Juli 1735 stichtte koning Georg van Engeland, keurvorst van Hannover, de landstoeterij te Celle. Er werden toen gestationneerd 14 hengsten van Holstein- sche afkomst. Het aantal hengsten groeide snel en bereikte al spoedig de 60, waarbij verschil lende Engelsche volbloedhengsten. In de tweede helft der 18e eeuw prikkelde de regeering de fokkers reeds met remonte- en onderhoudspremiën, terwijl men zelfs ook in dien tijd reeds veulenbewijzen uitreikte. Na de Napoleontische oorlogen was er een grooten terugslag bemerkbaar, doch des te sneller kwam het herstel weer tot stand. De behoefte aan hengsten werd steeds grooter en in 1792 waren er reeds 200. Een hernieuwde opbloei bracht het begin van deze eeuw en telde men in 1925 reeds 500 dekhengsten. Nog steeds bevindt de stoeterij zich in het stadje Celle, tusschen Hannover en Berlijn. De hengstenparades, die elk jaar omstreeks October worden gehouden, zijr wereldberoemd. Dat de hippische sport wellicht op politiek terrein nog wel eens iets zou kunnen bereiker dat men dit althans tracht moge ook blijken uit het tegenbezoek, dat Duitsche rij school-officieren gebracht hebben aan Polen De delegatie stond onder leiding van generaal Von Dalwigk en tal van beleefdheidsbezoeken:, werden afgelegd. Met politiek heeft echter niets uitstaande de detacheering van den Zwitserschen luitenant Musy aan de rijschool te Hannover. Toch juicht de Duitsche sportpers deze detacheering ten zeerste toe, omdat deze Zwitser er een eigen renstal op na houdt en hij plan heeft met al zijn renpaarden dan naar Hannover te komen, zoodat de Duitsche rennen er zonder twijfel door belangrijkheid aan zouden winnen. Nu we het toch over rennen hebben herinne ren we ons een bericht, dat dezer dagen in de vakpers als bijzonderheid de ronde deed. Het was afkomstig uit Australië en vermeldde, dat een jockey van dertien jaar op een paard van veertien een ren tevens zijn eersten ren had gewonnen. Inderdaad een bijzonderheid. Deze hope des vaderlands heette Eddie Doran. Een ander bericht, hoewel van anderen aard, is toch niet minder belangwekkend. Het handelt n.l. over den eventueelen verkoop van den Ita- liaanschen crack Orthello, welk paard in Italië gefokt en geboren werd en daar alles achter zich liet wat naam had in de renwereld. Zelfs in Parijs sloeg het den Franschen crack Kantar en den Duitschen Oleander. De eigenaar schijnt het paard naar elders te hebben kunnen ver- koopen, hetgeen echter door de Italiaansche re geering is voorkomen door een verbod. Dit paard is van te groote waarde voor de Italiaan sche volbloedfokkerij, temeer omdat de regeering aldaar geen moeite en kosten heeft gespaard om de rennen en volbloedfokkerij weer op goed peil te krijgen. Getrouw aan het fascistische beginsel, dat algemeen belang voor het persoon lijke belang moet gaan heeft men den verkoop onmogelijk gemaakt, hetgeen wel tot de zeld zaamheden in de hippische wereld zal behooren. Voor wat betreft de Grand National Steeple Chase, die volgende maal weer op de Aintree- baan te Liverpool zal worden geloopen, zij ver meld, dat bij het sluiten der inschrijvingen 60 paarden bleven staan. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat dit aantal ook aan den start zal verschijnen. Intgendeel, men kan er wellicht minder zelfs dan voorgaande jaar verwachten. Verschillende paarden zijn reeds afgevallen. Zoo is Forbra, een der'favorieten, zelfs doodelijk verongelukt en afgemaakt moeten worden. Het aantal inschrijvingen gaat gelukkig elk jaar terug, zoodat de kans op kleinere velden en daardoor minder ongelukken grooter wordt. In 1929 werd een record aantal inschrijvingen ge boekt, n.l. 121, waarvan er66 liepen! Velden van 30 tot 40 paarden zijn nog goed genoeg bezet en geven pracht-sport te zien. Men kan over dezen ren denken zooals m enwil, maar men zal moeten toestemmen, dat man en paard moed moeten hebben om den start te wagen. Boven dien moeten zij uithoudingsvermogen en kracht hebben. Tegelijkertijd heerscht reeds groote be langstelling voor de traditioneele vlakkebaan- ren, nJ.' de Lincolnshire Handicap, die omstreeks tezelfder tijd geloopen wordt. Kansberekening is reeds aan de orde van den dag en z.g. „dou blés" kan men prachtig op deze twee rennen afsluiten. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel. Naast de bewondering die elke sportlievende Nederlander voor de fenomenale prestaties van onze Rotterdamsche zwemsters Willy den Ouden en Rie Mastenbroek koestert, dringt zich, vooral na Zondag j.l„ toen in het Ooster- bad te Rotterdam de Kringkampioenschappen gehouden werden, de vraag op, of dergelij ke krachtmetingen, tusschen deze twee snelle, zoo niet de snelste zwemsters ter wereld, nu wel zoo buitengewoon noodza kelijk zijn. Zeker, wij geven direct toe, dal een programmanum- ji' mer als de 100 M (l* ji vrije slag een bizon- dere atractie vormt, wanneer de namen den Ouden en Mas tenbroek bij dit num mer voorkomen. Ook zullen wij de laatsten zijn die beweren, dat de strijd tusschen deze twee Rotterdamsche zwem ster geen sportief genot van de allerbeste soort is. Doch zooals de zaken thans staan, zou men zoowel Rie en Willy, maar bovenal de Neder landsche zwemsport een dienst bewijzen, wan neer men beide zwemsters slechts bij uitzon dering tegen elkander liet starten. Met het oog op de Olympische Spelen te Berlijn in 1936 is het toch zaak, dat ons land zijn naam als groo te zwemnatie hooghoudt en wat zou erger zijn dan dat een Willy den Ouden tegen dien tijd physiek nog wel dezelfde gebleven was, doch haar zellvertrouwen een knauw had gekregen door eenige nederlagen tegen Rie Mastenbroek. Want wij behoeven er geen doekjes om te win- - „T Willy den Ouden ■;!JWVW •••••xv/Wita den; de tijd dat Willy's suprematie zich over alle zwemsters ter wereld deed gelden, ook over Rie Mastenbroek, ligt achter ons. Wanneer thans dit tweetal wereldkampioenen aan den start verschijnt is de strijd geheel open. Zoo zal de toestand dan ook voorloopig blij ven en hierbij moeten wij één ding niet uit het oog verliezen en dat is, dat Rie Mastenbroek bij dit duel slechts kan winnen, in tegenstel ling met Willy, die hierdoor haar wereldrepu tatie in gevaar gebracht ziet. Neen, allen die het goed met de sport in het algemeen, doch de zwemsport in het bizonder, meenen, zullen moeten toegeven, dat in dit geval ons nationaal sportbelang boven alles voorgaat, dat alleen dan Hollands naam als vooraanstaande zwem natie gehandhaafd zal blijven, wanneer straks in Berlijn een Willy en een Rie starten, die ieder op eigen gelegenheid den vorm bereiken, waarin zij op dat moment zullen hopen te ver- keeren. De goede leiding van de dames Braun en v. Wuyckhuise schenkt ons dat vertrouwen, en nar wij hopen, zullen zij dit niet beschamen. Hun goede zorgen voor deze beide meisjes staan er ons haast wel borg voor, dat Willy en Rie bij allerlei gelegenheden niet als „kasstuk" gebruikt zullen worden, ter bevrediging van het op sensatie beluste publiek, dat veelal zulke vreemde opvattingen omtrent sportiviteit hul digt. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 69e Jaargang No. 21. Van het hoofdkwartier der Minderbroeders San Antonio te Rome vertelt in dit nummer fr. Chr. Roorda O.F.M. interessante bijzonderhe den, met een groep foto's ter illustratie. Karei Mengelberg brengt ons op een repetitie van het Amsterdamsche Concertgebouw-orkest, en be halve van zijn schets genieten we ook nog van een fraaie serie afbeeldingen, die ons met de talentvolle medewerkers van den grooten Wil lem doen kennismaken. Nadat de vraag: „Kan ik zelf een linoleumsnede maken?" op deskundi ge wijze is beantwoord, waarbij weer een mooie verluchting niet ontbreekt, ontmoeten we voor de achtste maal J. D. Thijs, die dezen keer het Boeddhisme beschrijft. De K XVIII is nog op de wereldreis, en de lezers van de K. I. worden door den officier C. B. Leeuwenberg getrouw op de hoogte geholpen van de belevenissen der be manning op raar verren tocht. Daarmee is de reeks belangwekkende artikelen nog lang niet uitgeput. Naar aanleiding van een tooneelbe- werking door Cor Hermus en een opvoering door het Nieuwe Schouwtooneel, wordt de familie Kegge van Hildebrand nog eens naar voren ge haald; „Het witte geweld" schetst ons het ge vaar van de lawines, en we bezoeken het graf van den Apostel Sint Jacobus aan de Saar. In middels zijn we dan aangeland bij de onder werpen, die voor Vrouw en Gezin worden be handeld en wel op de bekende verzorgde wijze. Zoo toont de K. I. zich instructief op velerlei gebied. In de beide romans komt schot. Een schip brandt nog steeds op sensationeele wijze, en we moeten den schrijver bewonderen om zijn pak kende detailteekening. „Het meisje van Utrecht" spelde haar vriendelijk alphabet reeds tot de Q., en we genieten nog altijd van het ge moedelijke geval. Jules Aghina geeft een niet alledaagsch volksvertelsel uit de Pyreneeën, met een duivel als hoofdpersoon, en F. G. Schmidt verhaalt een aardige grap. Het blijkt dus wel duidelijk; meer dan ooit is De Nederlandsche toonkunstenaarsbond heeft aan vijftien gemeentebesturen een adres 6e* zonden, waarin hij de aandacht vestigt op den noodtoestand in het café-restaurantbedrüfj Vele ondernemers zijn gedwongen tot inkrim- ping van personeel en zelfs belangrijke zaken zijn gesloten. De heffing van de vermakelijk heidsbelasting naar den grondslag van de oppe^" vlakte der lokaliteiten heeft nooit een bilW* ken maatstaf opgeleverd, en is nu wel zeer bij zonder onredelijk geworden. Groote zaken kunnen de oppervlakte harer lokaliteiten niet inkrimpen. Nu overal bezoek en omzet vermin derd zijn, voert exploitatie van groote lokalen op zich zelf voor den ondernemer tot relatie' zware lasten. De betalingcapaciteit der zaa kan nu minder dan ooit uit de oppervlakte worden afgeleid. Handhaving van de belasting naar dezen maatstaf en volgens de jaren geleden vastge stelde tarieven legt op de bedrijven een ob' evenredig zwaren druk. Tegenover het financieele nadeel der Se" meente van de noodzakelijke belastingverlaging staan verbetering van het bedrijfsleven, be' houd van werkgelegenheid en besparing va& steungelden, welke voordeelen opwegen tegen het verlies aan belastingopbrengst. nu de K. I. een blad, dat in alle kringen v8° ons volk thuis behoort. Bij de N.V. Uitgevers- en Publiciteitsnn^ „Diligentia" te Amsterdam is van de hand v Hans Schnabel verschenen een uitvoerige ban leiding voor het bouwen van een buitengew° eenvoudig 3 lamps toestel met Ferrocart SP° len (type 1935) en een afstemeenheid met g g ijkte stationsschaal. Het boekje bevat, beha - een in 2 kleuren gedrukte fotografische b ^et plaat, verschillende ombouwschema's voor moderniseeren van oude toestellen. ZEE- EN LANDMACHTKALENDfjt Mei 1935 tot Mei 1936. Premie-u gave der „Nationale Crediet-' eeniging". r* V* Een zeer lofwaardig werk heeft de N- verricht met de uitgave van deze premie- gave. Het schild laat de nationale vlag me. jCic vlaggen van het Koninklijk Huis zien. Het begint met de foto's der commandeere^ opperofficieren van zee- en landmacht, die woorden van lof voor deze uitgave hebben gehad. Dan volgt een reeks zeer interest foto's van vloot en leger, voor een deel exclusief, voor een deel zelfs afgestaan H.M. de Koningin. De cavalerie en de m"0 ste artillerie missen wij helaas onder _ng plaatjes, maar niettemin zal ieder die be stelt in de weermacht, deze uitgave gaarn bezit hebben. Uitstekende foto's van de overleden en nog levende leden van het ninklijk Huis wisselen de militaire platen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4