Uen ZEEPPOEDER PRE5T01 DE Wond in depot. FINANCIEN Onteigend Land IN DE PIJP. MARKTEN dan m DONDERDAG 21 FEBRUARI 1935 Dagfilm Kath. Filmcentrale AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Vol soldaten en kanonnen Getuige wegens meineed veroordeeld MAA& WERELDTENTOONSTELLING BRUSSEL Bijzondere leerstoel aan de Techn. Hoogeschool te Delft Minister Colijn als spreker Radiorede uitgesteld Geen audiëntie BACH-HERDENKING Te 'sGravenhage 65-jarig huwelijksfeest De jaarvergadering Bevordering Oostenrijksche onderscheiding aan Academische examens BOERDERIJBRAND Zieke kinderen met moeite gered DE POST VAN DE „JOSEPH LE BRIX" j>erpakJ Philatelisten kunnen gerust zijn INBRAAK TE GOIRLE ANDERHALVE STUIVER TOCH VOLKOMEN ZUIVER TURKSCHE OPDRACHT VOOR ONZE INDUSTRIE INBRAKEN OPGEHELDERD WEGAANLEG Omroepork. 7.45 F. J. Hirt (piano), en het Berner Strijkkwartet. BOEDAPEST. 550 5 M. 6.25 zang. 7.45 Zigeunerkapel. 9.10 Het Gertler-Strijkkwar- tet. 10.20 Jazzorkest. BRUSSEL, 483.9 M. 2.15 Gramofoon. 12.50 Gramofoon. 1.20 Gramofoon. Om 1.50 Zang. 6.35 Gramofoon. 6.50 Pianorecital. 9.35 Het Omroeporest. 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL n, 321.9 M. 12.17 Gramo- 12.35 Ilja Llvschakoff's orkest. 1.05 Gra mofoon. 5.15 Gramofoon. 6.50 Gramofoon. 7.35 Gramofoon. 8.23 Het Radiosympho- nieorkest. 10.20 Gramofoon. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 12.35 Ilja Livschskoff's orkest. 1.05 Gra mofoon. 6.20 „SchneeglEckchen, vroolijk progr. 8.20 Het Wendling-strijkkwartet. 10.20.50 Dansmuziek: Hans Bund's or kest. De heer F. A. Wibaut verdedigt zich in het jongste Volk tegen de aanvallen in een deel der niet-socialistische pers op zijn uitroep in de Eerste Kamer: „Eigendom is in wezen diefstal." En hij vindt het van-zelf-sprekend, „dat de grond door geen enkele van de tegenwoordige grondeigenaars is gemaakt, ook ^ïiet door de grondeigenaars die hun in de loep der eeuwen voorafgingen, want „de eerste grondeigenaar heeft grond in bezit geno men, die bestemd was mede voor andere aardbewoners, om door arbeid in hun be hoeften te voorzien, en de wetgeving door menschen gemaakt, beschermt deze eigen dom," maar de zelfde wetgeving kan ook weder door menschen worden gewijzigd!" Al hetwelk het geen enkel argument Is voor de stelling „eigendom is diefstal", ook niet van den grond-eigendom, die eerlijk is verkregen. In Rusland hebben de uiterste geestver wanten, op wier eenheidsfront onder be paalde omstandigheden de heer Wibaut, blijkens een vroeger Soc. Gids-artikel blijft hopen, de leuze van Proudhon: „eigendom is diefstal" in toepassing gebracht. Ze heb ben hun oude schulden buiten de grenzen niet betaald, en alle eigendommen binnen de grenzen in beslag genomen ofwel gesto len. Ook den grond van de grondeigenaren. Is deze diefstal in het groot een zegen geworden voor de sociaal-democratie van Marx, waar ook de S.D.AP. oorspronkelijk uit is voortgekomen? Neen, de eigendom- looze toekomststaat is een ramp geworden voor het volk, dat eraan gewaagd werd. Het lijdt behalve moordpartijen zooveel honger en ondervoeding als nergens een ander volk in de wereld. En het zou in opstand de Sovjet-democratie verjagen, als het niet in bedwang werd gehouden door de dictatuur, die den geliefden eigen dom verdedigt door hem te bezetten met soldaten en kanonnen. Dit erkent in hetzelfde nummer van Het Vlok de heer J. W. Albarda, die onder den titel „Dictatuur blijft Dictatuur" de con sequentie teekent, die uit de sympathieën is te trekken voor de afschaffers van den eigendom en den godsdienst volgens de voorschriften van Marx: Het zevende Sowjetcongres, in Januari gehouden, is door de Russische regering aangegrepen als een gelegenheid, om enige belangrijke mededelingen te doen, die stel lig niet minder dan voor het Russische volk voor het buitenland waren bestemd. De cijfers, die de plaatsvervangende volks commissaris van defensie, Toechatsjewski, aan het congres verstrekte, waren daartoe goed gekozen. In de afgelopen vier jaar is de Russische luchtmacht met 330 percent uitgebreid. Het aantal tanks, van middel matige afmetingen vermeerderde met 792 hercenthet aantal lichte tanks met 792 percent. De vloot werd met 535 percent ver groot. De snelheid van de jacht- en bom bardeervliegtuigen is lhi a 2 maal zo groot geworden: de werkingssfeer en het draag vermogen van de vliegtuigen zijn verdub beld. Het aantal baby-tanks is met 2475 percent toegenomen; de snelheid van de tanks is 3 tot 6 maal zo groot geworden. Het aantal mitrailleurs voor infanterie- en cavalerie-eenheden is verdubbeld; dat voor luchtvaart en tanks verzevenvoudigd. De kanonnen voor en tegen tanks zijn 4% maal zo talrijk geworden. De zware artillerie is meer dan verdubbeld. De vredesste'-kte van het leger is vermeerderd van 562.000 tot 940.000 man. Terwijl de legerbegroting voor 1934 reeds 1.665 millioen roebel be droeg, hebben de werkelijke uitgaven 5000 millioen belopen. Voor 1935 is ten behoeve van de verdedigingswerken in het Oosten 6500 millioen roebel uitgetrokken. Het is inderdaad imponerend en verheugend of bedroevend, al naar men het opvat! Wij gelooven dat de heer Alberda meer gelijk heeft dan de heer Wibaut. De eigendom-is-diefstal-theorie is de vloek van de volken, die er hun geluk op willen bouwen! De Bossche rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen J. W. v. H. wien ten laste was gelegd, dat hij 17 December j.l. ter zitting van de rechtbank te Den Bosch in de moordzaak tegen P. W. de B. onder eede een valsche ver klaring had afgelegd door te verklaren: „Ik heb niet aan H. v. d. Putten in de cel van de marechausseekazerne te Oss gezegd, dat ik dien bewusten avond G. en P. de B. samen heb ge zien." Verdachte werd veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek tan voorarrest. Het O.M. had vier jaar geëischt. Oouwe Egberts Échte friesche Heeren-Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. De Gedeputeerde Staten der provincie Gelderland besloten een 3l/2 pCt. geldlee- ning aan te gaan van f 4.331.000 ter corner- teering van het restant der 4l/2 pCt. leening 1929, oorspronkelijk groot 1 1.973.000 en van de 4 pCt. leening groot f 2.500.000. De advocaten der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam hebben hun onderzoek naar de op 14 Januari j.l. gewe zen vonnissen inzake de goudclaxisxile-pro- cessen tegen de Koninklijke en de Bataaf- sche nog niet beëindigd, zoodat door de Vereeniging nog geen besluit is genomen, of zij in cassatie zal gaan. Tusschen de Nederlandsche belangheb bende bij de Londensche pepermarkt en het Engelsch comité is nog geen algeheele over eenstemming bereikt. Verwacht wordt, dat de quaestie spoedig opgelost zal worden. De vergadering van het Internationaal Tin-comité heeft gisteren in den Haag nog geen beslissing kunnen nemen ten aanzien van de vaststelling van de productie-quota voor het tweede kwartaal. De beslissing 'is tot 14 Maart a.s. uitgesteld, wanneer het comité te Londen zal bijeenkomen. De meeningen op de rubbermarkten om trent de a.s. beslissing, welke het Interna tionaal Rubber-regelingscomité zal nemen met betrekking tot het uitvoerpercentdge voor het kwartaal April-Juni, zijn verdeeld- Men spreekt van geen verandering of van een vermindering van 75 pCt. tot 70 pCt. Symington en Wilson meenen, dat er goede argumenten zijn aan te voeren voor een verdere verlaging, gezien de scherpe stij ging der kosten der ondernemingen als ge volg van hoogere loonen en salarissen, be ter onderhoud der ondernemingen en be perkte productie. KALUNDBORG, 1261 M. 1.20 Concert uit het Bellevue-Strandhotel. 2.20 Concert uit Rest. „Wivex". 7.30 Gramofoon. 7.50 „Medea" v. Euripides. 8.50 Gramofoon. 9.20 Kamermuziek. 10.1011.50 Dansmuziek. De Stichting Fonds ter Bevordering van de Studie van het recht van den industrieelen eigendom, bevoegd om een leerstoel aan de Universiteit te Utrecht en aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het recht van den industrieelen eigendom te vestigen, is thans overgegaan tot vestiging van een dergelijken leerstoel aan de Technische Hoogeschool te Delft. Het curatorium van dezen leerstoel is benoemd door Curatoren der Technische Hoogeschool, de afdeeling der Algemeene Wetenschappen der Technische Hoogeschool en door Regenten der Stichting voornoemd. Het curatorium is als volgt samengesteld: Mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Wester - flier, voorzitter; mr. J. Alingh Prins; prof. dr. H. B. Dorgelo; 'prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen en prof. dr. J. A. Veraart. In de door het curatorium gehouden vergade ring is tot bijzonder hoogleeraar voor de bezet ting van bedoelden leerstoel benoemd prof. dr. J. van Loon, hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. KEULEN, 455.9 M. 10.0 Duo voor twee piano's. 11.20 Het Omroepkleinorkest. 12.35 3.20 Gramofoon. 5.10 Liederenvoordracht. Vervolg concert. 1.352.05 Gramofoon. MILAAN, 368.6 M. 5.15, 6.20, 7.05 en 7.25 Gramofoon. 8.05 Gramofoon. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. Prof. Dr. Willem Mengelberg. PARIJS, 1648 M. 7.05 Gramofoon. 12.50 Het Goldy-orkest. 10.50 Dansmuziek. PARIJS. 312 M. 12.25—2.20 Gramo foon. 6.50 Gramofoon. 7.10 Gramofoon. 7.27 Gramofoon. 8.35 Operette-uitzending. 10.50 Gramofoon. Tijdens de Brusselsche wereldtentoonstelling tusschen 1 Mei en 15 October, zullen niet min der dan 150 congressen in de Belgische hoofd stad worden gehouden. Bovendien worden, door de zorgen van een speciaal comité, voorgezeten door baron Firmin van den Bosch, verschei dene Nederlandsche en Fransche lezingen ge organiseerd. Een der Ndeerlandsche sprekers, meldt de „N. R. Ct." zal zijn minister Colijn. ROME, 420.8 M. 4.25 Concert. 5.15 gramofoon. 9.20 Folkloristisch concert en moderne liederen. Het verslag, dat Mgr. dr. Jos. von Tongelen hedenavond voor Radio-Wien over ons land zou geven, zal, naar wij zoo juist vernemen, niet plaats vinden. De radiorede zal worden uitge steld; zoodra zij zal worden uitgezonden, zullen wij onze lezers tijdig waarschuwen. TOULOUSE, 328.6 M. 8.05 Weensch orkestconcert. 8.35 Volksliederen. 8.50 Mi litaire muziek. 10.05 Operetteconcert. 10.20 Zang voordracht. 10.50 Opera aria's. 11.20 Salonorkest. 11.35 Liederenvoordracht. 11.50 Solistenconcert 12.3512.50 Operet te-concert. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 25 Februari a.s. niet plaats hebben. Onder leiding van dr. Peter van Anrooij had j.l. Woensdagavond in het gebouw v. Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage een door de Haagsche Toonkunst-afdeeling georgani seerde en schitterend geslaagde Bach-herden- king plaats. Voor een overvolle zaal zette het Residentie-orkest dezen avond in met een zeer goede vertolking van de suite in B-kl. terts voor strijkorkest en fluiten, waarbij Jaap Stotijn op sublieme wijze de fluit-soli ten ge- hoore bracht. Het was eenigszins een teleurstelling, dat Louis van Tulder, die de „Solo-Kantate für Tenor" (Ich weisz, dasz mein Erlöser lebt) ge zongen zou hebben, door een zeer ernstige ver koudheid niet op kon treden. In zijn plaats zong Wanda Gerritsen (sopraan) een twee tal aria's. Jaap Stotijn begeleidde haar met de obligaat-hobo in de cantate no. 21 (Ich hat viel Bekümmemiss)Terwijl zij vervol gens zong de aria uit de Hochzeit-cantate: O, holder Tag erwiinschte Zeit, ditmaal begeleid door Jaap Stotijn obligaat-hobo d'Amour, Sam Swaap, viool en Hendrik Wegerif, cembalo. De zangeres werd met bloemen gehuldigd. Adolphe Poth en Sam Swaap waren solisten in het nu volgend „Concert voor twee violen in D-kl. terts," begeleid door hun collega's van het Residentie-orkest. De warme, over tuigende voordracht van deze kunstenaars gaf een verrukkelijke, feestelijke bewogenheid aan dit prachtig muziekstuk. Na de pauze voerden orkest en koor met de solisten Nanda Gerritsen. Martha de Grooth- Stam, Suze Luger, Ravelli, Swaap, Poth, Wege rif en de Zwaan het „Magnificat" (D dur) uit. Hans Schouwman verving hierbij in tamelijk geïmproviseerde positie Louis van Tulder als tenor. De vrijwel vlekkelooze weergave, voor al van het instrumentale gedeelte en de gave afwerking van deze verheven compositie ver dient bijzondere vermelding. De Haagsche afdeeling van Toonkunst mag met groote voldoening op dezen herdenkings avond terugzien. Het aanwezige publiek betuigde zich hoogst erkentelijk voor de zeer-verzorgde uitvoering. v. O. Op Dinsdag 26 Februari as. hoopt het echt paar D. Blommers-Büchenhorn te Zevenbergen (N.-Br.), zijn 65-jarig huwelijksfeest te her denken. Het tweetal is nog zeer kras en hun stam be staat uit kinderen, kleinkinderen en achter kleinkinderen, 75 in getal. Het huwelijksfeest zal met veel luister wor den gevierd. Er is een huldigingscomité opge richt en de oudjes zullen per auto in optocht door de gemeente worden gereden, voorafge gaan door garde d'honneurs en gevolgd door muziekcorpsen Op de beurs te Parijs loopen geruchten, dat tusschen de regeering en de Banque de France inzake de credietverleening een ac- coord zou zijn bereikt, welk accoord van daag na de wekelijksche zitting van het be stuur zal worden bekend gemaakt. Dezer dagen hield de Katholieke Film Cen trale haar jaarvergadering te Utrecht onder voorzitterschap van mr. A. Tepe. Uit het door den Adj. Secr. uitgebracht jaar verslag nemen wij het volgende over: Het jaar 1934 is een jaar geweest, waarin, vooral naar binnen is gewerkt om de positie van de K. F. C. te verstevigen, te behouden wat bereikt was en haar invloed uit te breiden. Te behouden wat bereikt was; de keuring van alle films door de Centrale Commissie on der de categorie C (boven 18 jaar) gerang schikt. Haar invloed uit te breiden: n.l. de eenheid tot stand te brengen in de filmkeuring van Kath. Film Centrale en Kath. Pers, waardoor onder hare keuring ook betrokken werden en A en B-films (films door de Rijkskeuring voor alle leeftijden en boven 14 jaar toegelaten). Ofschoon reeds op de vorige algemeene ver gadering van K. F. C. en Katholieke pers in principe besloten was tot de keuring van alle films in samenwerking met de pers, leverde de uitwerking van deze plannen vele moeilijkheden op, zoodat eerst 1 Sept. 1934 tot de uitvoering kon worden overgegaan. Gekeurd werden in 1934. a. C. films 245 (1933: 192). Toegelaten: C. I 39, C. II 36, C III 96, to taal 171 (1933: 146). Niet toegelaten 74 (1933: 46). b. A en B films (vanaf 1 Sept.). Gekeurd 87 films. Hiervan werden: 29 toelaatbaar alle leeftijden, 20 toelaatbaar boven 18 jaar, 35 toelaatbaar voor volwassenen, 3 niet toelaatbaar verklaard. Gehouden werden 7 vergaderingen van het Dag. Bestuur, benevens meerdere besprekingen tusschen voorz. der K. F. C. en leiders der plaat selijke commissies. Op 27 Febr. vond in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een bespreking plaats tusschen het Dag. Bestuur der K. F. C. en de directies en redacties der Katholieke Dagbladen, welke bij eenkomst zeer goed bezocht was. Vrijwel alle katholieke dagbladen waren vertegenwoordigd, na ampele besprekingen werd overeenstemming bereikt en met algemeene stemmen het prin cipe der uniformiteit bekrachtigd. De Amster- aamsche keuringscommissie werd Maandag 12 Febr. in vergadering bijeen geroepen, in welke bijeenkomst de heer L. Weterings als voorzit ter werd gekozen en tot algemeen itider pater J. Th. Weiter. Als leider der Haagsche Com missie werd gekozen Rector L. Brink en der Rotterdamsche Commissie, de heer A. J. Roze- meyer. Op 14 November had een conferentie plaats tusschen een afvaardiging van het Bestuur der K. F. C. en den Ned. Bioscoopbond, waarbij o. a. de kwestie der A en B filmkeuring ter sprake kwam. 12 Dec. nam het bestuur deel aan de verga dering van bestuur en leden van de Vereen, van Noord Br. en Limb, gemeenten tot ge meenschappelijke filmkeuring. Mede dank zij de samenwerking met de pers bleef dit jaar, behoudens een enkele uitzon dering, openbare critiek op de K. F. C. uit. Het behoeft geen betoog dat de K. F. C. steeds gaar ne kennis zal nemen van ernstige meenlngs- verschillen, die zich bij de beoordeeling der keuringsresultaten der K. F. C. kunnen voor doen. Ingevolge de heerschende meening van het Bestuur van den Ned. Bioscoop Bond, n.l. dat de rijkskeuring streng en voldoende is, terwijl, gezien de resultaten der K. F. C. keuring, zij dit voor katholieken niet is, is het verklaarbaar dat deze afwijkende standpunten zeer moeilijk te vereenigen zijn. Wil het Bioscoopbedrijf, dat zeer groote bëtangen heeft bij het bezoek van het katholieke volksdeel, ook deze belangen behartigen, dan zal het rekening moeten hou den met de gerechtvaardigde eischen van het katholieke volk. Daar de wettelijk erkende nakeuringsinstitu- ten bedoeld zijn als een aanvulling der Rijks keuring, die nu eenmaal door zijn samenstel ling niet alle groepen der bevolking kan bevre digen, en zich niet stellen tegen de Rijkskeu ring, kan eene samenwerking van deze insti tuten tot goede resultaten leiden. (Zie art. 40 Bioscoop-besluit.) Daar de K. F. C. dit jaar geheel haar aan dacht heeft moeten schenken aan het keurings- werk, is van verdere acties weinig gekomen. Het was dan ook niet mogelijk om het streven van de onder haar patronaat werkende N. V. De president van de Bank voor Interna tionale Betalingen te Genevè verklaarde dat hij nimmer heeft gedacht, dat de be slissing van het Hoog Gerechtshof te Was hington aan den bestaanden toestand iets zou veranderen, aangezien Roosevelt toch gedaan zou hebben, wat hem goed leek, een- ongunstige uitspraak van het Hof ten spijt- Het Hof heeft dit loei begrepen en daarom een gunstig oordeel voor de regeering uit gesproken. De Tweede Kamer heeft heden besloten, den adjunct-commies ter griffie den heer H. G. van Zwijndregt met ingang van 1 Maart a.s. te be vorderen tot commies. Men is in Wallstreet van oordeel, dat het plan der regeering, om te voorkomen, dat buitenlandsche houders van Amerikaansche fondsen processen aanhangig maken in ver band met de goudclausule, tot gevolg zal hebben, dat de beleg gingsmarkt zal wórden- geschaad voor zoover deze van de vraag van het buitenland afhankelijk is. De Oostenrijksche Bondspresident heeft aan Jhr. I. L. v. d. Berch van Heemstede, directeur- generaal der I. A. T. A. (Internationaal Air Trafic Association), verleend het Officiers Kruis van de Oostenrijksche orde van Ver dienste. De versierselen der Orde zijn door de Oosten rijksche Zaakgelastigde overhandigd. In het Witte Huis zelf heerscht groote onzekerheid omtrent de juiste beteekenis van de uitspraak in het goudclausule-pro ces. Roosevelt verklaarde dat deskundigen deze uitspraak onderzoeken en waarschijn lijk twee weken zullen noodig hebben, om de beteekenis er van volkomen te doorgron den. Zij zullen hierna aan Roosevelt rap port uitbrengen. LEIDEN. Doctoraal examen wis- en natuur kunde, hoofdvak Pharmacie, de heer M. Kraal. Filmafdeeling der K. S. A. daadwerkelijk te steunen. De K.F. C. waardeert het enthousiasme dat spreekt uit de woorden en daden van velen, die zich met dit vraagstuk bezighouden. Moge zich dit echter vereenigen met de bestudeering der realiteit, de harde realiteit n.l. dat het filmkwaad een groot gevaar is, dat slechts met inspanning van alle krachten en met grooten ernst dient bestreden te worden. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de Katholieke filmactie zooals deze zich in den laatsten tijd openbaart en de concrete wen- schen en verlangens, welke uit breede lagen van ons katholieke) volk tot uiting komen, waarbij algemeen de noodzakelijkheid van meerdere concentratie der Katholieke filmactie aan den dag trad. In een boodschap verkondigde Roosevelt zijn meening, dat het recht der werkne mers, om zich te organiseeren, ten einde collectieve arbeidsovereenkomsten af te sluiten, volledig dient te worden beschermd- Monopolies en particuliere prijsregelingen mogen in de industrie niet meer worden ge duld. Voorts verklaarde Roosevelt, dat een vrijwillige indiening van industrieele code* moet worden aangemoedigd, waarbij de re geering zich het recht van ingrijpen en con trole voorbehoudt. Hij kwam op voor de be scherming van nationale rijkdommen, voor al van steenkolen en petroleum. De American Telephone and Telegraph Co. kondigt het gewone kwartaal-dividend ■an van 2.25 per aandeel. BARNEVELD, 21 Februari. Eierveiling: Aanvoer 1.040.000 stuks, prijzen 2.503.20. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Februari 1935. Aangevoerd werden: 4500 K.G. Wortelen 0.60—1.30. 65000 K.G. Roode kool 3.40—6.80, doorschot 2.60—6.10. 70000 K.G. Gele kool 1.00 —1.70, doorschot 1.00—1.40. 65000 K.G. D. witte kool 0.70—0.90. 5000 K.G. Uien: Gele uien 1.80 1.90, Grove 2.20, Gele drielingen 0.801.10. 2500 K.G. Bieten 0.60—0.70. In den Bergschen Polder is Dinsdagavond te Drimmelen de boerderij van H. Staal tot den grond toe afgebrand. De oorzaak van den brand is, dat waschgoed, dat boven de kachel te drogen hing, vlam vatte. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat in een minimum van tijd de boerderij in lichter laaie stond. Het vee kon worden gered, doch de inboedel ver brandde geheel, zoomede een hoeveelheid hooi, stroo en haver en een aantal landbouwwerk tuigen. De zieke kinderen van den landbouwer kon den met moeite worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. GOUDA, 21 Febr. Veemarkt. Aangevoerd in to taal 1706 stuks, waarvan: 33 slachtvarkensvette 1718 cent per pond. levend met 2 pCt. kor ting; Londensche 143 5 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. 98 crisisrunderen. 596 magere varkens 16.0026.00, 650 biggen 10.0014.00, Gel- dersche biggen 14.0018.00, 10 runderen 100.00 150.00, 413 nuchtere kalveren 3.004.50, 3 bokken en geiten 2.005.00 per stuk. Handel redelijk. Algemeene markt. 132 partijen kaas: le kwal. met R.M. 18.00—19.50, 2e kwal. 16.00—17.00. Han del flauw. 445 ponden boter: Goeboter 7580 cent, Weibo- ter 7075 cent per pond. Handel vlug. 101.000 stuks eieren: kipeieren 2.252.60, eend eieren 2.252.75 per 100 stuks. Handel matig. GOUDA, 21 Febr. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. Aanvoer 86.600 kipeieren: 56-60 kg. 2.402.50, 60-62 kg. 2.50—2.60, 62-66 kg. 2.60—2.90, bruine 58-68 kg. 2.50—3.10, kleine eieren 2.302.40 per 100 stuks. Aanvoer 800 eendeieren 2.002.30 per 100 stuks. HOORN, 21 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 9 sta pels, 30888 kg. Fabr. kl. 16.00, boeren kl. 20.00. Handel goed. NOORD-SCHARWOUDE, 21 Februari 1935 Aangevoerd werden: 13700 KG. Uien: Gele nep 1.60, Drielingen 0.700.80, Uien 1.501.70. Grove Uien 2.102.40. 4900 K.G. Peen 0.60 0.80. 700 K.G. Kroten 1.00—1.30. 180600 K.G. Roode kool 3.30-^6.60, doorschot 3.00—5.30. 137200 K.G. D. witte kool 0.70—1.00, doorschot 0,70—0.80. 43200 K.G. Gele kool 1.001.50, door schot 1.00—1.20. SCHAGEN, 21 Februari 1935. Veemarkt Aangevoerd werden: 15 Paarden 150350. 20 Geldekoeien 80—120, vette Geldekoeien 100— 215. 6 Kalfskoeien 120165. 4 Vaarzen 100 130. 286 Nuchtere kalveren 28. 49 Vette scha pen 1321. 36 Overhouders 810. 10 Magere varkens 16—26. 20 Vette varkens p. K.G. 0.38 59 Biggen 10—15. 10 Konijnen 0.50—1.25. 20 Kippen 0.50. SCHAGEN, 21 Februari 1935. Eierveiling. Aangevoerd werden: 65.000 Kipeieren: 52-56 2.30, 56-58 2.30—2.50, 58-60 2.30—2.60, 60-62 2.50—2.60, 62-65 2.60—2.90. Kleine witte 2.20. 800 Eendeieren 2.002.10. De financieele commissie van den Amert' kaanschen Senaat nam een resolutie dom omtrent het onderzoek naar de werkinQ van de Nira en de codes gedurende den tijd waarin de herstelwetten van kracht zij11' Het is de bedoeling, de wetten te wijzigen in overeenstemming met het resultaat van dit onderzoek. Volgens „Iron Age" heeft de uitspraak inzake de goudclausule de staal-industm* eenigszins gestimuleerd en valt een terug' keer van het vertrouwen valt te constate* ren. De staalproductie bedroeg in de afge' loopen week 50.5 pCt. der capaciteit, de v°' rige week 53.5 pCt. en veertien dagen gele' den 56.5 pCt. De Bethlehem Steel Corp. heeft aan d* Mesta-Machine Co. de levering opgedragel van een nieuwe groote fabriek van stalen platen tot een bedrag van 10 millioen. De uitvoer van Amerikaansche autom0' bielen bedroeg in 1934 196 millioen tegm 102 millioen in 1933. De stad New-York sluit een leening vdjl 15 millioen tegen een rente van IV* pC*j waarvan de opbrengst wordt bestemd het dekken van uitgaven voor steundoo einden. De president van de Belgische Nationa^ Bank verklaarde, met voldoening de P°VjL gen van toenadering tusschen de lande van het goudblok te hebben waargenornf- ten einde de onderlinge economische trekkingen te verbeteren en dat het nood is dat de exporteurs zich met elkander W' staan, om de afzetgebieden op ration® wijze te exploiteeren en te verruimen. SLECHTS^ Zooals bekend, heeft de vlucht van Codos en Rossi met het vliegtuig „Joseph Le Brix" een ontijdig einde gevonden tengevolge van motor storing midden boven den Oceaan. De kranige bemanning slaagde er in terug te vliegen naar Porto Praia en zonder schade te landen op het door de Air France ingericht vliegveld, van waar eenige maanden geleden de „Snip" zijn sprong over den Oceaan begon. De „Joseph Le Brix" heetf een postzending aan boord, waaronder honderden poststukken bestemd voor Nederlandsche philatelisten. De Air France maakt bekend, dat voor de be langen der philatelisten gewaakt wordt en dat zij met de Posterijen onderhandelt over de ver dere afwikkeling van de zaak. In elk geval zullen de postzegelverzamelaars in het bezit komen van een stuk, dat een avon tuurlijke reis gemaakt heeft. Ze moeten echter nog eenig geduld oefenen. Woensdagmiddag tusschen drie en vier uur hebben onbekenden zich toegang verschaft tot de alleen staande woning van C. L. aan den Pottelschen weg te Goirle. C. L„ die als klui zenaar leeft, was niet thuis, van welke gelegen heid de indringers gebruik maakten om alles te doorzoeken, waarna zij met een bedrag aan geld zijn vertrokken. Rijks- en gemeentepolitie heb ben de zaak in onderzoek, terwijl de recherche uit Tilburg ter plaatse medewerking ver leende. Naar wij vernemen, heeft de N.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte Fabrieken te Gelder- malsen opdracht ontvangen voor de levering van ongeveer 2000 ton hoogvuurvast materiaal aan de Turksche regeering. Door deze opdrachten zal de werkgelegenheid in dit bedrijf belangrijk kunnen worden uitge breid. Het is te verwachten dat een blijvende werkverruiming van een en ander het gevolg zal zijn. Men zal zich herinneren, dat de vorige week, in den nacht van Woensdag op Donderdag, een vuurgevecht heeft plaats gehad tusschen politie uit verschillende plaatsen en een drie tal inbrekers, de gebroeders D. uit Made, die tenslotte konden worden gearresteerd en mo menteel zijn ingesloten in het Huis van Be waring te Breda. Uit een onderzoek ingesteld door den ma joor der Rijksveldwacht te Geertruidenberg, is thans komen vast te staan, dat de inbraken bij den burgemeester van Geertruidenberg, mr. H. Allard en bij notaris Nelissen te Terheijden, door genoemd trio zijn gepleegd. De 50-jarige arbeider G. Post, die Zaterdag j.l. bi) het opruimen van de laatste resten van paviljoen „Larenberg" te Laren, onder een der brokstukken van de fundamenten terecht kwam is in den afgeloopen nacht aan de gevolgen overleden. Hy laat een weduwe met zes kinde ren na. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het aan leggen van een gedeelte van weg No. 26 van het Rijkswegenplan 1932 in de gemeenten Ha- gestein, Vianen en Everdingen. Laagste inschrij ver was B. Bruil Jr. te Doetinchem voor a: l 295 en voor b f 280.500.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6