Herdenking van Sonnenschein Luchtverkeer en pers Men kijkt naar Uw mond als U spreekt. Boldoot's Pastol maakt Uw tanden blank! maakt Uw tanden blank! Waarom een tweede „Statendam"? ZIJN GRAF IS NOOIT EENZAAM HANDEL MET RUSLAND ALLERLEI REDENEN WILDE" BUSDIENSTEN KONINGIN EN PRINSES OP REIS DONDERDAG 21 FEBRUARI 1935 Het gewone volk bidt niet voor maar tot hem, den volksheilige De man van geloof en liefde Dr. Carl Sonnenschein Amerikaansche radio stations In den Stillen Oceaan Belangrijke toeneming in 1934 President-directeur der H.A.Lm zet uiteen, dat meer uniformiteit in het materiaal der maat schappij moet worden gebracht Laag tarief voorkeur Controle op de wapen- fabricage Meeningen te Genève Bloedige botsingen in Tunis Vele gewonden Maatregelen te Sassenheim Snelheid geen hoofdzaak Hoe denkt u over de ontwikkeling van het Te Bazel gearriveerd en later naar Bern doorgereisd R.K. MIDDENSTANDSBOND Vergadering van het Centraal Bestuur Bouw De Oehoe" naar Indië TOLHEFFING OP BRUGGEN Bezwaren van den Koninkl. Ned. Middenstandsbond DE INNING VAN KLEINE VORDERINGEN Aandrang van de drie Midden standsbonden om een betere wettelijke regeling REGELING INVOER VAN HARING CLEARING MET ROEMENIË STEUN GRIENDCULTUUR Elf Europeesche maatschappijen organiseeren een wedstrijd Het beste luchtvaart artikel 3 leening Noord- Holland Groote reductie op de inschrijvingen BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP Het is zes jaren geleden, dat de Apostel van Berlijn, Dr. Carl Sonnenschein, is gestorven. Te Berlijn zou heden op zijn graf een monument worden onthuld. Tengevol ge van ziekte van den kunstenaar, die het mo nument bouwt, is de plechtigheid uitgesteld. Heel Berlijn bij Sonnenschein kan men niet zeggen „heel het katholieke Berlijn", want zijn liefde sloot alles en allen in gedenkt met grooten weemoed en met nog grooter vreugde, Zijn modernen Heilige. In zijn grootsche stich ting, de Katholieke Universiteit, wordt hij in solemneele zitting, onder voorzitterschap van Berlijns bisschop, Z. H. Exc. Mgr. Dr. Bares, herdacht. In St. Maria-Victoria wordt een plechtige Requiem voor hem opgedragen. Dui zenden komen bidden aan en leggen kransen op zijn eenvoudig graf, waarop nu al zes jaren een ruw houten kruis staat met zijn naam al leen: Dr. Carl Sonnenschein. Dit graf is nooit eenzaam, nooit verlaten. Het gewone volk is er altijd in een paar vertegenwoordigers te vinden. Zij bidden daar niet voor hem, maar tot hem, hun Volksheilige. „Achter zijn lijk schreden „Unter den Linden" tienduizenden menschen: ministers, zakkenrol lers, ambtenaren, protestanten, inbrekers, con- greganisten, bolsjewisten, oude vrouwtjes, stu denten, krantenjongens, advocaten, rechters, joden, uitschot proletariërs, industrieelen, dienstmeisjes. Allen, allen. Op zijn graf lagen meer dan elf honderd kransen. In Berlijn stok te het verkeer. Een heerscher werd ten grave gedragen." Panorama van Unterwasser met rechts hotel Sternen, waar H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hun vacantie doorbrengen „Einmalig und unersetzt bis heute", schrijft de„Germania" over hem en vervolgt: Deze Rijnlander, katholiek priester en geniaal we- reidstad-wakkerschudder, die in 1918 in op dracht van niemand naar Berlijn kwam, en in tien jaren Berlijns Apostel en „heimliche Bischof" werd, het katholicisme van 400.000 op hief uit armoede en achteruitzetting, het ge stalte en inhoud gaf en het schiep tot een cultuurfactor der Rijkshoofdstad, die niet meer te verwaarloozen is, werd zes jaren geleden door Gods raadsbesluit Berlijn ontrukt. Sonnen schein is een der mannen, die nu en dan maar in een eeuw optreden. Hij was het levende be wijs voor het ongehoorde, wat bereikbaar Wordt, wanneer eën hééle mensch uit kracht Van het' geloof en gloed der liefde, zijn heele Persoonlijkheid inzet voor den arbeid aan het Rijk Gods. Hij was een seculare persoonlijk heid. Hq leeft nog, vooral in de jeugd, die hij altijd meesleepte in zijn liefde en enthousiasme. Zijn „Notizen", wereldstadbeschouwingen in het „Berliner Kirchenblatt" zijn wereldberoemd geworden. Grijpen we zulk een „Notiz" en heel het innerlijke wezen van Sonnenschein staat weldoende, voor oogen: „Het eerste is de religieuze mensch. Daarom, laat ons bidden. Het tweede echter is de sociale mensch. Je moet je broeder helpen. Zonder •dralen. Zonder dubbelzinnigheid. Je moet het aanschijn van Christus in hem eeren. Achter al de verborgenheid van grootsteedschen nood, achter al de wildheid van grootsteedsche deca dentie, achter al den waanzin van deze heiden- sche steden staat, het allerdiepst, toch des Hee- ren beeld. Lichtend! Gebiedend! Vervullend. Kniel neer voor het aanschijn Gods in je broeder. Ben ik de hoeder mijns broeders? ïk ken hem toch niet. Ik heb geen contact met hem. Ja, je bent de hoeder van je broeder. Schep contact. Christenen rijken elkander de hand en pakken aanCharitas! Niet vra gen. Niet terugblikken. Geen oordeel. Hulp. Onbekend heldendom. Geen reclame vermeldt het. Het dringt niet tot op de straat. Het roept hiet lokkend. Maar het is. In duizenden gestal ten gaat de onbegrepenheid, de nood van men- schelijk leven door de wereld. Daarom moeten er priesters zijn, moeten er menschen zijn, die hog een woord spreken, wanneer alle woorden dezer wereld nutteloos zijn, die een bron ope- hen, wanneer alle bronnen zijn uitgedroogd, die een oog glans geven, wanneer alle sterren fcijn gedoofd." Het woord „de stijl is de mensch" hier is het in het sublieme. Een van Sonnenschein's volgelingen Kühnell- Reddhin, heeft het heilige afsterven van Ber lins apostel aangrijpend geteekend: „Uur na uur streed hij met den dood, met heet, nat voorhoofd, met gesprongen lippen. Kort stootend gaat de adem. Bij zijn hoofd kussen hangt de telefoonhoorn, in zijn hand is een crucifix. De uraemische vergiftiging ver moordt zijn lichaam, verzwakt door bovenmen- Schelijk werken en nachtwaken. De Apostolische huntius, Mgr. Pacelli zelf, met zijn doorgeeste- iijkt filosofengezicht, was uit zijn paleis geko men en bracht hem den zegen van den H. Vader. De leider der „Christliche Gewerkschaf- ten" zijn vroegere secretaris en latere rqkskan- selier, Dr. Brüning, met het klare, rustige voor hoofd, bezoekt hem voor het laatst. Nu lag hij haar, de Apostel van Berlijn, geslagen, machte loos in de schaduw des vleugels van den nade- mnden dood. Zijn onrustig en toch zoo liefdevol tyran. henhart sloeg onregelmatig en bang. Hij zag hiet meer de weenende medewerkers van het hoor hem gestichte „Berliner Kirchenblatt" en her Charitas, hij zag niet meer zijn kast, die leeg stond tegen den muur, nadat hij in het bewust- z>jn van zijn nabijen dood alles, wat er in was, had weggegeven, zooals hij altijd alles had weg gegeven tot zijn jas en zijn schoenen toe. Hq zag nu alleen nog maar het frontgedeelte, waar hij zich in heilige bezieling ten doode had ge kerkt: zijn Duitschland, zijn Berlijn. Hij zag het heele Rijk teruggekeerd in den schoot <jer moederkerk. Zijn verrukte oogen zagen den komenden Kardinaal van Berlijn, zegenend het Jfollc op de trappen van een kathedraal, opge trokken uit beton, staal en glas, zagen de heer- Schappij der banken gebroken, de Kurfürsten- hamm ontvolkt en verlaten, de armoedswijken opbloeiend in welstand. Gregoriaansche zang hi kerken aan het strand der Oostzee verheug- he zijn oor. Dan raakte hij in extase en hij Schouwde de gemeenschap der Heiligen, de ec clesia triumphans en hij voelde zich opnemen 'b het Rijk God's, in de rijen der zaligen, onder t?elke zich bevinden Sint Pranciscus, de H. Vin- Centius en de H. Petrus Claver, al de groote Grienden der armen en zieken, alle apostelen, Wegbereiders en verkondigers van Gods woord." En toen werd hij begraven. In St. Hedwig Celebreerde 's Pausen vertegenwoordiger, Mgr. hacelli, de Requiemmis. Alle standen waren te genwoordig, alle standen volgden zijn baar naar het oude St. Hedwig-Priedhof in de Liesen- strasse midden in het oude Berlijn, waar het ®rootstadsleven brandt en raast. En een zijner volgelingen schreef: TOKIO 21 Febr. (Reuter). Volgens de Japan- sche pers heeft de Amerikaansche regeering be sloten, nieuwe radiostations te doen aanleggen in den Stillen Oceaan, welke van zeer groote beteekenis uit militair en strategisch oogpunt zullen worden voor de vlootoperaties. Zulke radiostations zullen bovendien nog ge bouwd worden te Almeda, een stad aan de baai van San Francisco, op de Hawaii-eilanden, op de Midway-eilanden en op het Marcus-eiland. Naar wij vernemen heeft de Sovjet-Unie in het kalenderjaar 1934 in Nederland or ders geplaatst tot een totaal bedrag van ongeveer 21.7 millioen tegenover onge veer 16 millioen hFhet jaar 1933. Onder de Russische orders vallen o.a. de vol gende aankoopen: rubber 7.4 mill, gulden; tin 4 mill, gulden; verscheidene koloniale produc ten als suiker specerijen, enz., ongeveer 700.000 gulden; hennep 150.000 gulden; thee 3 millioen gulden. Aan landbouw- en visscherij-producten werd uit Nederland naar Rusland uitgevoerd voor een bedrag van bijna 1 millioen gulden, w.o. var- kensvleesch en spek, haring, kaas en eenige an dere producten. Er werden 44.000 vaten haring naar Rusland uitgevoerd. Een belangrijke toeneming valt waar te ne men bij de bestellingen van industrieele pro ducten, die een bedrag van ongeveer 5.450.000 De Directie van de Holland-Amerika-Lijn is voornemens haar vloot uit te breiden met een tweede Statendam. In verband hierme de hebben wij ons tot de directie van de H. A. L. gewend. De president-directeur de zer maatschappij, de heer Rypperda Wierds- ma, heeft ons in een onderhoud verteld om welke redenen de H. A. L. tot den bouw van een nieuw drijvend hotel wil overgaan. Er bestaat, aldus de heer Wierdsma, aan een tweede „Statendam" groote behoefte. Het is noodzakelijk de „Veendam", de „Volendam" en de „Rotterdam" door moderne schepen te vervangen. Weliswaar zijn beide eerstgenoemde schepen nog zeer goed bruikbaar, maar om ver schillende redenen is het noodzakelijk dat wij een gelijkwaardig schip aan de „Statendam" in de vaart brengen. Het gebeurt herhaaldelijk, dat passagiers met de „Statendam" naar New-York gaan en retourbiljetten laten boeken voor een passagiersschip van een buitenlandsche maat schappij. Andersom komen er Amerikanen met de Statendam naar Europa, wier retourbiljetten geboekt zijn op een concurreerende reederij. Om dit in da toekomst te voorkomen moet er meer beliepen. Hieronder vallen verscheidene machi nes als boorinstallaties, werktuigmachines, ar maturen, enz., twee kolengrijpers en een bagger machine. Onder deze rubriek vallen ook mecha nische instrumenten tot een bedrag van 150.000. Leveranties van kinine en kinine-zouten be liepen 2.146.000 terwijl 1.600.000 voor Ne- derlandsche schepen werd betaald. In Januari en Februari van dit jaar zijn, zooals reeds gemeld, de industrieele opdrachten verder vermeerderd. De firma Verschure en Co.'s Scheepswerf en Machinefabriek te Amster dam, met welke de Sovjet-Unie reeds lang za ken-relaties onderhoudt en die ook in 1934 op drachten voor de reeds genoemde kolengrijpers en baggermachine kreeg, heeft dit jaar reeds opdracht ontvangen voor de levering van vijf zeesleepbooten. Intusschen zijn verder twee bag germachines besteld bij de werf „Gusto" te Schiedam en twee houtvrachtschepen bij de Ne derlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam. Deze beide laatste opdrachten betee- kenen orders tot een bedrag van meer dan drie millioen gulden. Verder heeft de Sovjet-Unie in het jaar 1935 in Nederland reeds vijf schepen aangekocht voor ongeveer 575.000 en intusschen nieuwe orders geplaatst voor tin en andere producten. GENÈVE, 20 Febr. (D.N.B.) De commissie voor de controle op den aanmaak van wapenen en den wapenhandel heeft heden haar bespre kingen met betrekking tot de Amerikaansche voorstellen voortgezet. De Engelsche vertegen woordiger was van oordeel, dat de aankondi ging van orders aan de internationale com missie groepsgewijze moet gebeuren, terwijl de vertegenwoordiger van Frankrijk gedetailleerde vermelding aan de bedoelde commissie reeds by de opstelling van de begrooting van De fensie en dan nog eens voor de uitvoering van iedere aparte bestelling voorstond. Polens gede legeerde wenschte in den zin van het Engel sche voorstel controle uit te oefenen op de ci viele luchtvaart. TUNIS, 20 Febr. (Reuter) Te Sidi bel Ab bes, ten Zuiden van Oran in Tunis is het tot een bloedige botsing gekomen tusschen commu nistische betoogers en de politie, waarbij negen politie-beambten werden gewond, van wie som mige ernstig. Europeesche communisten hadden samen met inboorlingen een betooging georganiseerd. Toen de deelnemers met roode doeken en in op tocht door de stad marcheerden, wilde de politie ingrijpen, doch zij bleek niet tegen de overmacht bestand te zijn. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarin de politie het zeer zwaar te verduren kreeg. Pas toen afdeelingen van het vreemdelingenlegioen te hulp kwamen kon de rust worden hersteld. Tal van personen zqn gearresteerd. De politie te Sassenheim heeft in samenwer king met het Rijkstoezicht op de Spoorwegen een aantal autobussen van de z.g. „wilde dien sten" Amsterdam-Den Haag in beslag genomen, terwijl de passagiers gedwongen werden uit te stappen. Uit het feit, dat vandaag de controle te Sas senheim plaats vindt, blijkt wel, dat het Rijks toezicht van plan is deze zaak streng door te voeren. uniformiteit in het materiaal van de Holland Amerika Lijn worden gebracht. De „Statendam" is by de touristen een gelief koosd schip. Vooral in de eerste jaren van haar bestaan was het rendement zeer bevredigend. In een jaar tijds heeft de „Statendam" een winstsaldo van 3.5 millioen gulden opgeleverd, een zeer goed resultaat, waaruit wq de conclusie mogen trekken dat ook een tweede „Statendam" rendabel is te maken. Heeft uwe maatschappü concurrentie onder vonden van de veel snellere pasagiersschepen, in de vaart gebracht door de buitenlandsche reederijen? Inderdaad gaat de „Statendam", wat de snel heid betreft, niet aan de spits. Toch kunnen wy de concurrentie het hoofd bieden, omdat het prysverschil tusschen onze passagebiljetten en die der buitenlandsche reederyen zeer aanzien lijk is. De touristen, die des zomers passage boe ken, prefereeren een laag tarief en hebben er geen bezwaar tegen dat de „Statendam" twee dagen langer over een reis naar New- York doet dan een schip van een concurree rende maatschappü. De reisduur is precies een week. Misschien zullen de passagiers, die met de tweede „Statendam" des Zaterdags van New- York vertrekken reeds Vrydagmorgen vroeg te Cherbourg aankomen. De publieke localiteiten van de tweede „Sta tendam" zullen op meer bescheiden schaal wor den uitgevoerd, het aantal hutten met badka mers zal worden vergroot. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juli ana zqn hedenochtend op haar reis naar Zwit serland Bazel gepasseerd. De Koninklijke be zoeksters hebben gedurende de geheele reis over Duitsch grondgebied in den slaapwagen ver toefd. Te 6.20 uur hedenochtend arriveerde de trein aan het hoofdstation te Bazel. De Koningin en de Prinses verlieten hier met haar gevolg den trein en begaven zich naar de Koninkiyke wachtkamer van het stationsres taurant, waar het ontbijt gebruikt werd. De hooge reizigsters zagen er zeer goed uit. Te 7.05 uur, een kwartier later dan de vast gestelde dienstregeling, werd de reis met den sneltrein naar Bern voortgezet. De directie van de Zwitsersche Bondsspoorwegen heeft voor de Koninklijke bezoeksters een nieuwen salonwagen ter beschikking gesteld. In de dezer dagen gehouden vergadering van het Centraal Bestuur van den Ned. RK. Mid denstandsbond is, zooals gemeld, tot Voorzitter van den bond gekozen de heer J. A. Koops te Venlo, voorzitter van den R.K. Limb. Midden stand. Door den Vice-voorzitter van den bond, den heer H. G. J. van de Sand, werd onder luide instemmfng der vergadering den heer Meyring hartelijk dank gebracht voor de groote dien sten in de korte maar belangrijke periode van zijn voorzitterschap aan de centrale organisatie van den katholieken middenstand bewezen. De medewerking van alle aangesloten stands- en vakorganisaties werd ingeroepen voor de controle en doorvoering van het W. V. L. en voor het welslagen der speciale Vakbonds- propaganda-actie, welke de katholieke midden- luchtvaartverkeer ten opzichte van de scheep vaart? Er zal altijd een groot vervoer te water biyven bestaan. De ontwikkeling van de luchtvaarten die der scheepvaart hebben de laatste 30 jaar niet parallel geloopen. De gevaren, verbonden aan het oceaanverkeer door de lucht zijn ver- houdingsgewijs aanmerkeiyk grooter dan over zee. Met de ontwikkeling van de luchtvaart zul len we voo^loopig nog geen rekening behoeven te houden. Zal het casco van de tweede „Statendam" volgens het Mayer systeem worden gebouwd of zal het type van de oude „Statendam" worden gehandhaafd? Hieromtrent hebben wij nog niet gedecideerd. De romp zal iets grooter worden; de lqn van het casco zal afhankelijk zqn van de sleepproe- ven die met behulp van modellen in de proef- tank te Wageningen gehouden zullen worden. Het is niet ons streven de „Blue Ribbon" te veroveren. Opvoeren van de snelheid beteekent immers een grooter olieverbruik. Het schip wordt te duur in exploitatie en het rendement geringer. Wanneer de plannen ten uitvoer worden ge bracht zal de nieuwe „Statendam" een stoom schip worden met turbines, zooals de oude. Mo torschepen komen minder in aanmerking voor passagiersvervoer. Heeft de regeering voor den bouw van de tweede Statendam reeds steun toegezegd? Hieromtrent is nog niets positiefs bekend. Ik vertrouw evenwel, aldus besloot de heer Rypper da Wierdsma het onderhoud, dat wq op steun der regeering mogen rekenen. Hedenmorgen om 6.30 uur is de „Oehoe" van Schiphol naar Indië vertrokken. Het toestel staat onder commando van Parmentier. Aan boord bevinden zich drie passagiers, waarvan één bestemd voor Batavia en twee voor Rome. De vracht bestaat uit 70,19 K.G. lading, 313,383 K.G. briefpost en 56,600 K.K. pakketpost. standsbeweging in de periode 15 Maart15 April a.s. zal voeren. De vergadering betuigde haar instemming met het wetsontwerp op de uitverkoopen en opruimingen en met de belangrqke verbeterin gen, welke bij de Memorie van Antwoord verge zellende Nota van Wijziging zqn aangebracht in het ontwerp van wet op de algemeen ver bindende kracht van ondememersovereenkom- sten. De hoop en het vertrouwen werden uit gesproken, dat beide ontwerpen spoedig het Staatsblad zullen bereiken. De begrooting van den N. R. K .M. voor 1935 werd vastgesteld op een eindcijfer van 36.505. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan eenige voorgestelde wqzigingen in het model- adspiranten-reglement voor de bij den N. R. K M. aangesloten vakbonden, waardoor de samen werking van de adspiranten-vakgroepen met de katholieke middenstandsvereenigingen zal kun nen worden verlevendigd. Besloten werd bij den Minister van Economi sche Zaken op afdoening van het ontwerp- automatenwet aan te dringen. Het Hoofdbestuur van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond heeft zich naar aanleiding van het aanhangige ontwerp van wet inzake het geven van vrqheid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan een aan te wqzen naamlooze vennootschap tot de Tweede Kamer gewend. In het adres wordt om. opgemerkt: Tolheffing maakt de opheffing van de schei ding van verschillende deelen van ons land door bruggenbouw denkbeeldig; Oost- en Zuid- Nederland zullen zich meer blqven oriënteerer. naar het buitenland, dan naar eigen land en zijn groote zeehavens. Het Hoofdbestuur zou het onbillijk achten, indien de gerechtvaardigde actie van Arnhem, Nijmegen en andere belanghebbende gemeenten ertoe zou leiden, dat er onderscheid gemaakt zou worden ten aanzien van het tolheffen op de bruggen der groote rivieren. Het wetsontwerp is voor den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond onaannemelijk. Met klem van redenen verzoekt daarom het Hoofdbestuur het wetsontwerp niet aan te nemen. De drie Nederlandsche Middenstandsbonden hebben in een gezamenlijk schrijven aan den Minister de vurige hoop uitgesproken, dat thans niet langer de behoefte aan een betere wette lijke regeling op het gebied der gerechtelqke inning van kleine vorderingen aan discussies en bedenkingen van financieelen aard zal worden opgeofferd. Daargelaten aldus de Middenstandsbonden dat het aan gerechten twijfel onderhevig mag worden geacht, of van de invoering van een meer doelmatige methpde van gerechtelijk incasseeren van kleine vorderingen schade voor de schatkist zal zijn te duchten, meenen zq er op te mogen wijzen, dat deze overwegingen van financieelen aard slechts een zeer bescheiden rol spelen tegenover "de krenking van het rechtsbewustzijn en de verzwaring van den ma- terieelen nood van tallooze handelaren en nij- veren, welkè worden veroorzaakt, doordat het aan zoovelen wegens de veel te langzame en dure procedure onmogelijk is, ook hun best ge fundeerde en voor 100 pCt. volwaardige kleine vorderingen geldend te maken. Ingediend is een wetsontwerp ter bekrachti ging van het Kon. Besluit, regelende den in voer van haring. In de toelichting herinnert de minister aan den aan de haringvisscherij ver leenden steun. Door de groote vangsten in den verderen loop van het seizoen en de slechte vooruitzichten voor den afzet dienden de maat regelen gecompleteerd te worden met de onder havige contingenteering. Bij het Ned. Clearing-instituut, Anna Pau- lownastraat 6 te Den Haag, tel. 392290 is op aan vraag verkrijgbaar de leidraad voor de clearing met Roemenië. De Nederlandsche kkerbouwcentrale, Be- zuidenhout 15 te 's Gravenhage, maakt be kend, dat degenen, die in aanmerking wenschen te komen voor steun ten aanzien van het schillen en buffen van griendproducten van het gewas 1934, afkomstig van in Nederland gelegen griendlanden, zich ten spoedigste schriftelqk tot deze Centrale (afdeeling Er kenningen) dienen te wenden met het verzoek om als georganiseerde met betrekking tot dien steun by haar te worden aangesloten. De groote publieke belangstel ling voor de luchtvaart heeft elf Europeesche maatschappijen aan leiding gegeven tot het gezamenlijk organiseeren van een wedstrijd in het schrijven van een artikel, resp. verhaal over luchtverkeer in de dag bladen der betrokken landen. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Deutsche Lufthansa A. G., terwijl de volgende maatschappijen zich bij het plan aangesloten hebben: Det Danske Luftfart Selskab, A.B. Aerotransport, Sabena, Imperial Airways Ltd., Swissair, Ala Littoria SA., Oesterreichische Luftverkehrs A.G., Ceskoslovenské Letecké Spolecnost, K.LM. en Polskie Linje Lotnicze „Lot". De deelnemers verplichten zich in het avondblad van 2 Maart a.s. een bqdrage over luchtverkeer te doen verschijnen. De keuze van het onderwerp en de wijze van behande- deling zijn geheel vrij. De bijdrage kan dus bestaan uit een beschrqving van een luchtreis, een novelle, schets, e.d. De bijdrage moet on- geteekend verschijnen, de naam van den schrij ver blqft voorloopig het geheim der hoofdre dactie van het betrokken blad. Alle bijdragen in Nederland worden ter be oordeeling voorgelegd aan een door de Ki.M. samengestelde jury, bestaande uit de heeren H. Salomonson, Johan Koning en Mr. E. Rusman. Deze jury kent de prijzen toe; hooger beroep van haar beslissing is uitgesloten. Den 27sten Maart zal de jury haar uitspraak bekend ma ken, waarna de dagbladen de namen der prqs- winnaars publiceeren. De eerste prijs zal bestaan uit een rondvlucht door Europa, waarbq de prijswinnaar een be zoek brengt aan de landen, wier luchtvaartmaat schappijen den wedstrijd hebben uitgeschre ven. De tweede prijs bestaat uit een vlucht naar Londen, Parijs, Berlijn of Scandinavië, naar keuze van den winnaar, met drie dagen ver blijf. De derde prijs bestaat uit een vlucht naar Londen, Parijs, Berlijn of Scandinavië, naar keuze van den winnaar, met één dag verblqf. Het aannemen van een prijs legt den winnaar de verplichting op een beschrqving van zijn prijsvlucht te maken. De winnaar van den eer sten prqs verplicht zich die beschrijving niet alleen ter beschikking te stellen van het blad, waarin zqn bekroonde bijdrage verschenen is, doch tevens haar gratis ter publicatie af te staan aan andere dagbladen, welke aan den. wedstrijd deelnemen. Hij neemt op zich de be schrijving op zoodanig tijdstip gereed te zullen maken, dat publicatie ervan in de avondbladen van den 2en Mei mogelijk is. Het dagblad, waarin de met den eersten prijs bekroonde bijdrage verschenen is, verplicht zich tot publicatie in het avondblad van den 2en Mei van het artikel, dat de winnaar over de rondvlucht door Europa schrqft. Het dagblad geeft den anderen couranten, welke aan den wedstrijd hebben deelgenomen, toestemming om het artikel over de Europeesche rondvlucht van den winnaar ook op dien datum te publi ceeren. De bladen, waarin de bqdragen van den twee den en derden prijswinnaar verschenen zijn, verplichten zich tot het publiceeren van een beschrijving der door dezen winnaar ge maakte prqsvluchten. Naar wij vernemen, is bq de Woensdag ge houden inschrijving op de uitgifte van 3 y, pCt. obligaties Noord-Holland voor een zoodanig bedrag ingeschreven dat bij de inschrqvingen een groote reductie zal moeten worden toege past. Woensdagmiddag had de feestelijke opening plaats van het Gebouw voor Algemeene Doel einden „Flora" te Boskoop, dat in de tweede helft van de maand April het middelpunt zal worden van een groote bloemententoonstelling. De heer J. H. van Straaten van Nes sprak eenige woorden van welkom, in het bijzonder tot den vertegenwoordiger van het Departement van Waterstaat, den heer mr. Van der Meulen, secretaris-generaal, die het gebouw zou openen. Spr. zeide, dat, als wij thans te Boskoop over een trotsch gebouw beschikken, wij dit mede danken aan een zeer bqzonder gunstige om standigheid, namelijk den aanleg van den spoorweg GoudaAlphen aan den Rijn, een lqntje, waarvan nu reeds blqkt, dat het in een groote behoefte voorziet en waarvan de renta biliteit wel eens kan meevallen. Op 10 April a.s. zal „Flora" haar poorten voor de eerste bloemententoonstelling in dit gebouw openen. Boskoop zal dan laten zien, dat het niettegenstaande de zeer ernstige tqden nog niet is ten onder gegaan; dat de kweekers hun moed en energie nog niet hebben verloren. Hierna gaf de heer Van Straaten van Nes het woord aan mr. Van der Meulen. Spr. memo reerde welke groote moeilqkheden de aanleg van den spoorweg had opgeleverd. Nu de spoor weg er is, willen de Spoorwegen haar ook pro ductief maken, daarom interesseerden zq zich bq den bouw van Flora", waarvan zoowel de uitvoering als de inrichting getuigen van kloek heid en soberheid. Met den wensch op de lippen, dat de as. ten toonstelling zal slagen, verklaarde de heer mr. Van der Meulen het gebouw voor geopend. Nadat door allen het Wilhelmus was gezon gen, werd nog het woord gevoerd door de heeren ir. L. A. N. Ankersmit, hoofd-ingenieur der Ned. Spoorwegen; E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop en Jac. Smits, voorzitter van den Bond van Plantenhandelaren. Het slotwoord werd uitgesproken door den heer Van Straaten van Nes. De architect D. L. Landman uit Almelo heeft den aanwezigen een beschrijving gegeven van het gebouw „Flora". Het bevat een ontvangzaal, een groote tentoonstellingszaal van 500 M2„ een kleine tentoonstellingszaal van 100 M2. en een vergaderzaal. Voor de dagverltehting va* /ie groote zaal is over de volle lengte een 6talen lichtkap geconstrueerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9