Steeds meer troepen naar Oost-Afrika HEROPENING Volksreferendum in Zwitserland Sir Simon naar Moskou? WIJZIGT ITALIË ZIJN POLITIEK? Het nieuws van heden DE BAROMETER OVER VERLENGING VAN DEN DIENSTTIJD VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 22 FEBRUARI 1935 HEDENMIDDAG 4 Ul'R BEHANGSELPAPIEREN EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL vocrHaarCm0lNEA^lppen per IllLUVvL 11 AAll LLItI W Wil L V U U M All I iST(^£-«"S post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM TELEFOON 13866 Se Z°o^ Het Weer Voor de tweede maal deze week heeft het Britsche kabinet zich met het conflict bezig gehouden Volkenbond in lastig parket Afschuwelijke ontdek king Koffer met vrouwenlijk gevonden Verklaring van Schusch- nigg REDE VAN F LAN DIN BtJ AME RIKAAN SCH BANKET Japan helpt Abessinië niet Commissaris beroofd Engelsche bladen verwachten dezer dagen officieele uitnoodiging De Volksdag in Danzig ontbonden Hitier inspecteert troepen Stratosfeervlucht van Wiley Post? Hij wil in zeven uur dwars over het Amerikaansche vaste land vliegen Hij was niet patriottisch genoeg DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Aanslag op Japansch dagbladeigenaar Het vliegdrama boven Essex Beide meisjes waren geheel in de war over den dood van haar verloofden Van het Chaco-front „Het Zwitsersche volk is vrijheid lievend en bezield van den wil zijn neutraliteit te handhaven Communistisch gedoe Baldwin roept allen op tot samenwerking De situatie in Europa van onze geheel nieuw gerestaureerde zaak in Wij noodigen cliënten en belangstel lenden gaarne uit tot een bezoek. Een enorme collectie moderne dessins is thans in voorraad. VERKOOP BEGINT ZATERDAG H. M. BAKKER GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TEL. 11657 NIF IWP UAARIFHCrUP PnilDAIIT- week 25 cent; per kwartaal 13.25; per „r renel Bii rnmrart sterk verlaaade Driizen Voor VERWACHTING: Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Aanvankelijk nog kans op regenbuien, weinig verandering in temperatuur. NAPELS, 22 Febr. (Reuter). Gisteravond is de „Vulcanio" ver trokken naar Oost-Afrika met 400 werklieden en 700 geniesoldaten aan boord. Te Messina zullen nog een duizendtal militairen aan boord worden genomen. Tevens heeft generaal Graziani, de commandant van het expeditie corps, zich aan boord van het schip begeven. Generaal Graziani is de jongste en meest gedecoreerde van de Italiaansche generaals; hij heeft Cirenaika gepacificeerd en de oase Koefra bezet. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Addis Abeba meldt, dat de onderhandelingen tusschen Italië en Abessinië over het instellen van een neutrale zóne tussehen Oeal-Oeal en Gerlogubi, het tooneel van de jongste grens- schermutseling, weinig opschieten. Waarschijn lijk zal de Abessinische regeering een nieuwe nota zenden aan den Volkenbond en aan dringen op een snelle beslissing ten aanzien van de grenszone en benoeming van een scheidsgerecht. De Abessinische regeering wenscht den Volkenbond de verantwoordelijkheid te laten voor het in toom houden van Italië en een rechtvaardige regeling van het conflict. De correspondent van de „Times," schrijft naar aanleiding van de in den avond van 20 Febr. door den Italiaanschen Hoogen Raad voor de Landsverdediging afgelegde verklaring, dat het conflict met Abessinië, hoe ernstig dit ook moge zijn, nauwelijks een rechtvaardiging is voor een zoo uitvoerige opsomming van alle maatregelen tot vervolmaking van de Italiaan sche ooriogsorganisatie. De verklaring moet dan LONDEN, 21 Pebr. (Reuter) Baldwin hield hedenavond in Londen een rede, waarin hii met grooten nadruk betoogde, dat momenteel het oogenblik is gekomen, waarop alle groote mo gendheden van Europa zonder uitzondering hun rol moeten spelen en zich zoo noodig bereid moeten verklaren tot het brengen van offers, om het voor een duurzamen vrede vereischte ge voel van veiligheid tot stand te brengen. Zon der dit gevoel van veiligheid aldus Baldwin kan er ook geen sprake zjjn van vertrouwen, dat een eerste voorwaarde is voor herleving van den internationalen handel, iets wat op de eerste plaats voor Engeland noodzakelijk is. PARIJS, 22 Pebr. ^Reuter). Te Aubervillers nabij Parijs deed men gisteren een afschuwe lijke ontdekking. In een sedert maanden geslo ten woning vond men een koffer, welke het verminkte en reeds tot ontbinding overgegane lijk van een vrouw bevatte. Het betreft hier het stoffelijk overschot van een mulattin, die gehuwd was met een bewoner van Martinique. De man werd drie uur na ont dekking van de misdaad gearresteerd en legde een bekentenis af. Zijn eerste vrouw had hij van het leven be roofd, om een gerechtelijke bestraffing wegens bigamie te ontgaan. PARIJS, 22 Febr. (Reuter) Volgens het „Jour nal" heeft Bondskanselier Schuschnigg tijdens zjjn reis naar Parijs het volgende verklaard: Ik kom naar Frankrijk en zal dan naar En geland gaan als opvolger en trouw erfgenaam van Bondskanselier Dr. Dollfuss. Het Oosten- rijksche volk wenscht vurig zijn nationale on afhankelijkheid te bewaren en wil van gan- scher harte den vrede. Hoe kan men de Oostenrijksche onafhan kelijkheid en den vrede in Europa waarborgen? Over deze vraag wil ik spreken met de Fran- sche regeering, die steeds bewezen heeft de Oostenrijksche zaak te willen behartigen. PARIJS, 22 Febr. (Reuter) De Amerikaan- sche Club te Parijs geeft heden ter herdenking van den verjaardag van George Washington een banket, waar de Amerikaansche ambassa deur te Parjjs Strauss het woord zal voeren en ministerpresident Flandin een rede zal houden in de Engelsche taal. De beide redevoeringen zullen per radio worden uitgezonden. Hoogste stand: 758.9 te Budapest. EE Laagste stand: 721.6 te Lerwick. EE Zon op 7.05 - onder 5.23 - Licht op 5.53 EE Maan op n.m. 10.22 onder v.m. 7.43 EE Laatste kwartier 26 Februari De Britsche regeering heeft keizer Haile Selassi gewaarschuwd, zich bij zijn onderhan delingen met Italië er op te verlaten, dat de Volkenbond hem in geval van te weinig tege moetkomendheid zal steunen. De Britsche be moeiingen te Rome en te Addis Abeba hebben ten doel thans tot een snelle regeling van het oorspronkelijke incident te komen en de om streden grens vast te stellen. TlANZlG,' 21 Febr. (V. P.) De'VolkTaTg Ëeeff' hedenmiddag het voorstel tot ontbinding aan genomen met 41 tegen 22 stemmen en 3 stem men blanco. Tegen stemden de Centrumafge vaardigden, de sociaal-democraten en de com munisten. Blanco stemden de beide Poolsche afgevaardigden en de Duitsch-nationaal. De nieuwe verkiezingen worden op 27 April ge houden. Zaterdag a.s. zal bij de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij van stapel loopen het nieuwe s.s. ,Jtita" ROME, 22 Febr. (Reuter). De Japansche ambassadeur alhier heeft aan Reuter ver klaard dat er geen sprake van is dat Japan op de een of andere wijze hulp zal verlee- nen aan Abessinië ingeval vijandelijkheden ontstaan met Italië. Twee bandieten hebben een overval gepleegd op het hotel te Pittfield (Illinois), waar de com missaris van politie verblijf hield. Zij beroofden den commissaris van zijn geld en een paar handboeien en sloten toen hun aartsvijand op in een badkamer. Generaal Graziani, die benoemd is tot opperbevelhebber van de naar Abessinie gezonden Italiaansche troepen ook als mededeeling aan de vrienden en mo gelijk ook aan de vijanden van Italië in de geheele wereld en speciaal in Europa worden beschouwd, dat Italië op alle mogelijkheden is voorbereid en dat het in geval van een veld tocht zich niet belemmerd acht zijn Europee- sche politiek voort te zetten. Hierop duidt ook het verrassende besluit, bij Bolzano aan de Oos tenrijksche grens een „industrieele zóne" met chemische, metaal- en autofabrieken te schep pen. Het Britsche kabinet schijnt zich gisteren voor de tweede maal in deze week met het Italiaansch-Abessinisch conflict te hebben bezig gehouden. De „Daily Telegraph" meent te weten dat sedert de jongste botsingen aan de grens een belangrijke wijziging in de Italiaan sche politiek is gekomen. Italië beperkt zich niet meer tot den eisch van schadevergoeding in verband met de schermutselingen bij Oeal- Oeal in December, doch wil klaarblijkelijk de gelegenheid gebruiken om de sedert langen tijd begeerde voordeelen van den Italiaanschen handel in Abessinië te verkrijgen. De troepen transporten naar Eritrea en Italiaansch-Soma- liland wijzen erop, dat de eischen met bedrei ging van geweld gesteund zullen worden. De Britsche regeering acht den toestand zeer betreurenswaardig. Het Oost-Afrikaansch con flict beteekent een zwaren druk voor den Vol kenbond. Groot-Brittannië en Frankrijk wen- schen de noodzakelijkheid van een actie tegen een derde Europeesche mogendheid, welker medewerking sedert de accoorden van Rome zoo hartelijk is begroet, te vermijden. LONDEN, 22 Febr. (Reuter) De mogelijkheid van een Engelsch minister-bezoek aan Moskou wordt in de Engelsche pers druk besproken. De „News Chronicle" schrijft: Indien de Engelsche minister van Buiten- landsche Zaken, naar aanleiding van zijn be zoek aan Berlijn, tot de overtuiging komt, dat hij in staat zal zijn de huidige misverstanden tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland uit den weg te ruimen, is het zijn plicht, deze po ging te ondernemen. Op het oogenblik zou aan Europa en aan de wereld nauwelijks een grootere dienst kunnen worden bewezen. Het hoofddoel van een be zoek aan Moskou zou erin bestaan te consta- teeren, hoe het gesteld is met de Duitsche po litiek op de punten, die niet behandeld zijn in het Duitsche antwoord. De vraag is, welke veiligheid de Duitsche regeering voorstelt, ter vervanging van het Oostelijk Pact. Hitier heeft voldoenden reali teitszin in zijn politiek getoond, om het zoo goed als zeker te laten voorkomen, dat hij voorstellen zal doen, om den toestand in Oost- Europa te stabiliseeren. De „Daily Herald" verwacht, dat de Sovjet- regeering dezer dagen een officieele uitnoodi ging zal richten tot Sir John Simon, welke aeze zal aannemen. binkai", die reeds herhaaldelijk couranten be dreigd heeft wegens z.g. onvaderlandsche hou ding en dubieuze affaires. Reeds drie jaar geleden werden vier rotatie persen van het blad „Hotshi Shimbun" onklaar gemaakt en verleden jaar werd een aanval ge daan op het redactiebureau van de „Tokio Nitshi Nitshi." De laatste dagen worden de gebouwen der dag bladen door een sterke politiemacht bewaakt. FRANKFURT, 21 Febr. (V.D.) In zijn eigenschap van opperbevelhebber d»r weer macht heeft Hitier, begeleid door den Rijks- weerminister von Blomberg, heden de troepen van het garnizoen alhier geïnspecteerd. De stad was feestelijk versierd. In aansluiting aan de inspectie gebruikte Hitier het diner met de of ficieren in het clubhuis. LOS ANGELES, 22 Febr. (VD.) De bekende Amerikaansche vlieger Wiley Post zou heden morgen vroeg vertrekken teneinde te trachten met zijn vliegtuig „Winnie Mae" dwars over het Amerikaansche vasteland te vliegen in een recordtijd van 7 uur op een zoodanige hoogte, dat hij een stratosfeervlucht zou maken. De machine is gisteren van een nieuwen propeller voorzien om het toestel ook bij het landen in een horizontalen stand te houden. Bovendien zal Post onmiddellijk na zijn start zijn lan dingstoestel laten vallen teneinde den lucht- weerstand te verminderen. Zijn toestel is aan den onderkant voorzien van een soort glijders, waarmede Post te New York zal kunnen lan den. Engelsche bladen verwachten dezer dagen ten officieele uitnoodiging van de Sovjet-Unie aan Sir Simon om een bezoek aan Moskou te bren gen. Italië zendt nog steeds troepen naar Somali- landü Nadere bijzonderheden omtrent het vlieg drama boven Essex. Verklaring van Schuschnigg over het doel van zijn bezoek aan Parijs. Standpunt der K.N.A.C. ten aanzien van ver snelden bruggenbouw en tolheffing. Vergiftiging in zinkwitfabriek te Maastricht: één doode; van verschillende arbeiders is de toestand ernstig. Utrechts gemeenteraad heeft de voorgestelde spoorwegplannen aangenomen. Nederlander en Estlander voor de Amsterdam- sche rechtbank, beschuldigd van de aanbieding ten verkoop van valsche H.V.A.-aandeelen. gebreid. Alleen bij de vorming van officieren worden eenige hervormingen voorgesteld. In de Memorie van Toelichting wordt gewe zen op de oorlogservaringen en de veranderde tactiek der infanterie. Er wordt verklaard, dat de voorgestelde verlenging een absoluut mini mum is, beneden hetwelk men eenvoudig niet kan gaan, om niet de oorlogsbereidschap in ge vaar te brengen. De meerdere financieele be lasting is niet meer dan één millioen frank. Nadat herfst 1933 nieuwe wapenen zijn inge voerd (infanteriekanonnen, mijnwerpers en een nieuw soort berggeschut)moet ook de vorming der manschappen, die deze wapens moeten be dienen, verbeterd worden. Anders zou het ont werp geen zin hebben. Het parlement nam het ontwerp - aan, maar het kon niet van kracht worden, omdat de communisten een referendum voorstelden. De grondwet gaf hun daartoe het formeele recht, want deze schrijft voor, dat een wet aan het oordeel des volks moet worden onderworpen, wanneer 30.000 kiezers dit. door hun handteekening verlangen. De communisten brachten dit getal bijeen. Zü vonden den steun der soc.-democraten, wier gematigde vleugel ech ter wel bedenkingen heeft tegen de wilde agita tie der bolsjewisten en wier leden voor een groot gedeelte zeker vóór het wetsontwerp zul len stemmen. Ook de pacifisten en slachtoffers van de crisis zullen waarschijnlijk tegen stem men. Maar al die stemmen vallen niet al te veel in 't gewicht. Alle burgerlijke partijen treden in haar ge heel vóór de wet op. Met overweldigende meer derheid zal het ontwerp zonder twijfel wor den aangenomen. Evenals het Nederlandsche volk, is ook het Zwitsersche zeer vrijheidslie vend en bezield van den wil, zijn neutraliteit te hahdhavën. Stand op Vrijdag 1 uur n.m,: 733.3 Vorige stand: 748.1 Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Armenwet. TOKIO, 22 Febr. (Reuter). Te Nagasaki heeft een leeraar in het Jiu-Jitzu, een 30-jarig voor malig agent van politie, den eigenaar van de courant „Yomiuri Shimbun", aangevallen en dezen door een messteek ernstig aan den hals verwond. Als reden voor zijn daad gaf de man op, dat het slachtoffer, genaamd Shoriki, ter gelegen heid van een door Amerikanen gespeelden base ball wedstrijd veel geld heeft verdiend, en dat hij reeds vroeger corruptie heeft gepleegd. Intusschen schijnt de aanslag, volgens Reuter, een politieken achtergrond te hebben. De dader behoort tot de Patriotten-Liga „Bus- Nog steeds woedt de strijd in den Gran Chaco. Soldaten op marsch in de moor dende hitte LONDEN, 22 Febr. (V.D.) Over den sensa- tioneelen dood der beide dochters van den Con sul-Generaal der Vereenigde Staten te Na pels, Dubois, die op ongeveer 1000 M. hoogte Uit een vliegtuig zijn gesprongen, wordt nog het volgende bekend: Er bestaat geen twijfel meer, dat de beide zusters zelfmoord hebben gepleegd. De piloot Kirten heeft verklaard, dat het portier van het vliegtuig onmogelijk vanzelf kon opengaan we gens den ontzaglijken winddruk. Het feit, dat de beide meisjes verloofd waren met de officieren-vliegers Beatty een half broeder van den beroemden Engelschen admi raal Lord Beatty en Forbes, die verleden Week bij de ramp van de Engelsche vliegboot bij Messina om het leven zijn gekomen, werpt een bijzonder licht op deze tragedie. De dochters van den heer Dubois bevonden zich voor de ramp bij Messina dikwijls in gezel schap der beide Engelsche officieren, toen dezen te Napels waren. Door den dood hunner verloofden geraakten de meisjes in een zeer bedrukten gemoedstoe stand. Om haar eenige afleiding te geven, liet haar vader haar Zaterdag naar Londen gaan. Bij aankomst te Londen schenen de meisjes eerst tamelijk tevreden te zijn. Zjj huurden een appartement in het Ritz Hotel. Een hotelbe diende vond de dames Dinsdagochtend in tra nen verzonken in de kamers. Woensdagavond hebben zij samen een theater bezocht en Don derdag verlieten zij het hotel, nadat zij de re kening hadden betaald. Zij bestelden bij de Hillman-Lirie een extra vliegtuig voor Parijs en verklaarden, dat in het geheel zes personen de reis zouden meemaken. Vóór het vertrek van het vliegtuig zeiden zij plotseling dat de overige vier personen de reis niet zouden meemaken. Kort na het vertrek verzochten de beide meisjes den piloot de verbindingsdeur tusschen de cock-pit en de cabine te willen sluiten, daar zij hinder hadden van den tocht. Even later moeten zij onopgemerkt uit de machine zijn gesprongen. Na de landing werd in de cabine een leege whiskeyflesch gevonden, welke zich onder een der banken bevond. ASUNCION, 21 Febr. (Reuter). Volgens een officieel communiqué zijn 400 Bolivianen ge sneuveld na een Paraguyeeschen aanval op de Boliviaansche stellingen, terwijl bovendien tal rijke krijgsgevangenen werden gemaakt. Zondag as. wordt in Zwitserland een re ferendum gehouden over de legerhervor- ming. Onder leiding van den hoogsten commandant der armee, generaal Wille, is Zwitserland bezig, om zijn militaire uitrusting uit te breiden, met het eenige doel, evenals in Holland, de neutraliteit veilig te stellen. Bij zijn intreden in den Volkenbond verklaarde de Bondsraad, „dat Zwitserland tot alle offers be reid is om zijn gebied onder alle omstandig heden uit eigen kracht te verdedigen." Ter motiveering van het huidige wetsontwerp wordt eveneens aldoor weer verklaard, dat de neutraliteit uitsluitend door eigen kracht moet worden gehandhaafd. In hoofdzaak gaat het Zondag om de ver lenging van den recrutendiensttijd. Vergeleken met andere landen is zelfs die verlenging nog uiterst bescheiden. De oefeningsduur der infan terie zal van 69 op 90 dagen worden gebracht, die der cavalerie van 92 op 104, die der artil lerie van 77 op 90 en die der genie van 67 op 90. De diensttijd der overige troependeelen (ge zondheid, verzorging, trein) blijft onveranderd. Ook de herhalingsoefeningen worden niet uit- Ter bestrijding van de griep, die in de Fransche garnizoenen talrijke slachtoffers heeft gemaakt, zijn bijzondere maatregelen getroffen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1