STADSNIEUWS „VA£toMüMS" Laatste Nieuws Haarlem, 22 Febr. Zijn de juweelen gestolen f60.000uit kluis gestolen WALES ANTHRACIET „DE SPAARNESTAD" Schuschnigg te Parijs VRIJDAG 22 FEBRUARI 1935 De Bloemendaalsche Vroedschap AGENDA Om een bedrag van f 24.000.- HET MODERNE KATHOLIEKE BOEK Lezing A. van Duinkerken MUZIEK MAATSCHAPPIJ T.B.D. TOON KUNST AFD. HAARLEM Ledenconcert ONTSLAG AAN Mr. DIJKSTRA Griffier rechtbank VAN ONZE RECHTBANK Diefstal en landlooperij Poging tot diefstal Verduistering 22-35 F 2.15 12-20F 1.60 TEL. 1-4-1-6-4 (B.G.GEH. 22573) ONGEVAL TE BLOEMENDAAL Haarlemmer aangereden FILM NIEUWS PALACE-BIOSCOOP VERKOOPINGEN Heling Uitspraken De eeuwige droom Men leert het nooit UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL BENNEBROEK HEEMSTEDE Concert „Oefening kweekt Kunst' Aanbested ingèn Dertien stuks De brand in de rookkast 23 Februari Bekend meester in de rechten te Den Haag gearresteerd wegens valsche aangifte SCHOLIER BIJ PROEFNEMING GEDOOD Voor de K.J.M.V. ,.St. Augustinus" hield gis teravond in het café-restaurant Gebr. Brink- niann de heer A. v. Duinkerken een lezing over „Het moderne Katholieke Boek De voorzitter, de heer J. v. d. Berg, begroette de zeer vele leden en eenige „nieuwe 'gezichten" en leidde met enkele woorden den spreker in. Deze schetste de wijze, waarop de strijd der meeningen in de eeuwen 'vóór de boekdrukkunst tot uiting kwam en vergeleek die met de mo derne manier van ideeën-propaganda. Een ge dachte wordt tegenwoordig gelanceerd in ge schriften, die duizenden bereiken. De ketter van voorheen was een theoloog, sedert de achttien de eeuw is hij een litterator. In verband hier mede ging spr. na, hoe zich de „verkoop van meeningen in den vorm van drukwerk" ver spreidde; hoe de jaren 16801715, door prof. Paul Hazard bestudeerd in zijn nieuw werk ,,La erise de la conscience européenne" een nieuwe verhouding tot het boek deden ontstaan, hoe de katholieke kerk tengevolge hiervan haar in vloed op de levenspractijk begon te verliezen. Vervolgens behandelde spr. de historie van de propaganda tegen de slechte lectuur, welke propaganda eerst effect begon te krijgen, toen de katholieken zich gingen toeleggen op de ver spreiding van goede boeken. Deze verspreiding van het goede boek en het goede tijdschrift is in Nederland van groote beteekenis geweest voor de vrijmaking der katholieke cultuur. Toch is er nog in breede kringen een zekere „angst voor het boek". Spr. behandelde de oorzaken van dien angst, en de middelen, waarmede men dien angst kan overwinnen. De katholieke let terkunde is nog te weinig in e»-'en, verge leken bfj andere uitingen van katholiek openbaar leven, zooals de politiek. De moderne litera tuur lijdt daaronder, ze houdt zich te veel met allerlei persoonlijke aangelegenheden voor in gewijden bezig, te weinig met het kunstwerk als zoodanig. De openbare belangstelling groeit zeer zeker, maar als de katholieken even fier waren op een eigen literatuur als op hun politieke zelfstan digheid en eenheid, zou er toch heel wat meer te bereiken zijn, niet alleen voor de massa, die goede lectuur behoeft, maar vooral voor de ver sterking en verdieping van den katholieken geest in Nederland. Na een kort debat van den Inleider met een van de aanwezigen over de vraag of het mo derne katholieke boek duur is en de oorzaken van de weinige belangstelling van de katholieken voor het boek, dankte de voorzitter den heer v. Duinkerken met eenige passende woorden voor diens leerzame, vlotte en interessante le zing. In de hierna gehouden huishoudelijke verga dering werd tot bestuurslid in de vacature P. Vollaerts gekozen de heer W. Dieben. Het was een uitstekend geslaagde avond! Het programma van het laatste ledenconcert in dit seizoen werd verzorgd door het Trio Pasquier. Een strijktrio is dit kamermuziek- ensemble en wel een van den allereersten rang. Deze drie instrumentalisten zijn in alle opzich ten prachtig op elkander ingesteld, men ont dekte op geen enkel punt eenig verschil van inzicht. Steeds sluit het spel op wonderbare wijze, het klankevenwicht wordt bijna steeds behouden (soms zou men van den violist een weinig meer toon verlangen) en, wat opvatting betreft, het is een absoluut te zamen geheel opgaan in het innerlijke wezen der compositie. Dit alles zoowel bij Mozart en Beethoven ais bij Reger. Alleen kan men de aanmerking ma ken, dat hun spel wel eens een weinig te ver fijnd is, zoodat men zou gaan verlangen ze in intiemere omgeving te hooren dan in onze Ste delijke Schouwburgzaal. Maar daar tegenover staat, dat dit trio toch ook een flinke en tevens zeer mooie, sonore forte-klank ontwikkeld, waardoor voldoende dynamische contrastwerking ontstond. Trouwens kan een opus-9-trio van Beethoven en bovenal een Divertimento van Mozart die verfijning wel verdragen. Alleen deed het tweede deel van Reger's trio: Andante con variatione wat te teer, soms zelfs iets te wazig van klank aan. Wij stellen ons deze muziek gedecideerder van toonvorming voor Door het zeldzaam afgeronde ensemble-spel beluistert men de spelers, zelfs bij de variaties met het thema in verschillende stemmen, niet afzonderlijk. Doch men mag gerust verklaren, dat de artistieke en technische dualiteiten van elk dezer drie instrumentalisten enorm groot zijn. anders zou het onmogelijk zijn, dat ze zulk een prachtig geheel vormen. Van de uitgevoerde werken zij vermeld, dat het Divertimento van Mozart een onverganke lijk schoon Adagio en een verrukkelijk Andante bevat en dat Reger's trio (opus 141 b) ondanks de moderne en meer gecompliceerde schrijf wijze, tusschen Beethoven en Mozart niet mis plaatst was en volkomen de goede eigenschap pen van echte kamermuziek bezit. De Toonkunst-leden toonden zich zeer inge nomen met het aangebodene. Maar wordt een volgend seizoen ook weer gedacht aan onze Hot- landsche kamermuziekensembles? O. K. lemmerliede en Spaamwoude, tusschen Zomer- weg en Goo-Wetering, als: Het weiland, groot pl m. 1 hectare, 95 aren, 33 centiaren Westelijk deel, f 4320. J. J. van Schie. Het weiland, groot pl.m. 1 hectare, 97 aren, 27 centiaren, Oostelijk deel, f 4550. J. J. van Schie. Een huis en erf te Haarlem aan de Aelberts- bergstraat No. 85, f 4225. J. J. Bovendorp. Een huis en erf te Haarlem' aan de Roos- veldstraat No. 55, f 3300. C. Zwemmer. Een woonhuis met schuur, erf en tuin te Heemstede aan de Kerklaan No. 21, f 4000. P. W- Casander. Een huis met afzonderlijk opgaande boven woning, erf en tuin te Haarlem aan de van Marumstraat No. 42 zwart en rood, hoek Voor- tingstraat, f 3710. H. M. Sanders. Het winkelhuis met pakhuis, erf en afzonder lijke opgang hebbende bovenwoning te Haarlem aan de Keizerstraat No. 4, f 7920. J. J. Bee kelaar. Een huis en erf te Haarlem aan de Dr. Leydsstraat No. 129, f 2310. J. J. G. Bonfrer q.q. Een winkelhuis met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Doelstraat No. 37, tezamen met een pakhuis aan de Gierstraat No. 72 b, f 3810. J. C. Zandvoort. Bij Koninklijk besluit is aan mr. T. Dijkstra, op zijn verzoek, met ingang met 1 Mei 1935, eervol ontslag verleend als griffier van de ar rondissementsrechtbank te Haarlem, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrek king bewezen diensten. Mr. Dijkstra werd te Leeuwarden in 1885 ge boren. Na zijn studie aan de Universiteit te Leiden, waar hij in 1893 promoveerde, werd hij, verbonden aan de rechterijke macht' in Ned - Indië tot 1901, in welk jaar hij in Nederland in een rechterlijke functie benoemd werd, n.l. tot griffier van de Rechtbank te Winschoten. Na griffier te zijn geweest van de Rechtbank te Amsterdam, werd hij in 1922 griffier van de Haarlemsche Rechtbank Gisteren stond voor de Haarlemsche Recht bank terecht de 25-jarige W. A„ zonder vaste woonplaats, verdacht van diefstal en land looperij. Verdachte was tot half December van het vorig jaar in de kost geweest bij zijn tante, de weduwe de la R. Er waren onophoudelijk moei lijkheden gerezen en tenslotte was de verhou ding zoo onprettig geworden, dat de tante haar neef het huis ontzegd had. Enkele dagen later, op een Woensdagmiddag, waarop mej. de la R. steeds afwezig was. is de muntmeter van het electrisch licht in haar woning opengebroken en leeggehaald. Op de duidelijke verklaringen van de bena deelde tante en haar dcchter, wist verdachte slechts te verklaren, dat hij van niets wist. Dat hij ooit tevoren gezinspeeld zou hebben over het groote gemak om muntmeters open te ma ken, ontkende hij beslist. Tegen een kennis had verdachte verklaard, dat hij geld geleend had van een bankier en nu uit de zorgen was. Ter Rechtbank verander de deze bron van inkomsten in een „klussie" bij een verhuizing. Wegens de ziekte van een andere getuige, werd de zaak uitgesteld. Op den avond van 15 November 1934 was een 35-jarige Haarlemmer den tuin ingeloopen van het Deutsche Heim in het Frederikspark. In dien tuin waren eenige fietsen gestald, toebe- hoorende aan de meisjes, die het Heim dien avond bezochten De Haarlemmer had de tas- schen, welke aan de fietsen hingen, onderzocht, doch daar hij niets van zijn gading had kun nen vinden was hij, toen een meisje buiten kwam, weer weggegaan. Zijn manupulaties waren echter opgemerkt door een voorbijganger en zoo liep hij tegen de lamp. Verdacht van poging tot diefstal stond hij gisteren voor de rechtbank terecht. Verdachte bekende en zeide de daad uit armoede gepleegd te hebben. De Officier van Justitie eischte 3 maanden gevan genisstraf. Verdachte is vroeger reeds veroordeeld. weinig asch, veel warmte, geen slakken Alleen verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) (Adv. Ingez. Med.) P. G. S., wonende te Heemstede, vrijgespro ken; H. J. v. D., autohandelaar, wonende te Amsterdam. „Appèl overtr. Motor- en Rijwiel- wet", ƒ10.boete subs. 6 dagen hecht, o.v.; A.T.O., verpleger, wonende te Den Dolder, thans ged. „Doodslag" en „Brandstichting" twintig jaar gev. straf o.v.; B. K., koopman, wonende te Haarlem, thans ged. Overtr. art. 247 W. v. Str. een jaar gev. straf m. aftr. prev. hecht, o.v.: L. v. T., koopman, wonende te Hil- legom. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd; A. J. K., timmerman en aannemer, wonende te Rijswijk. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet", ƒ5.— boete subs. 5 dagen hecht, o.v.; L. B. D„ monteur, wonende te Zandvoort, vrijgesproken; J. H., chauffeur, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet", 10 boete subs. 5 dagen hecht, en toewijzing civiele vordering o.v.: J. v. d. B., bankwerker, wonende te Haar lem. „Appèl overtr. art. 465 en 435 W. v. Str." Verdachte niet-ontvankelijk verklaard in zijn hooger beroep voor wat betreft, de veroordeeling op grond van art. 461 W. v. Str., en voor wat betreft de veroordeeling op grond van art. 435 W. v. Str. is het vonnis van den Kantonrechter te Haarlem bevestigd met uitzondering van de daarbij opgelegde straf welke gewijzigd is in ƒ5.boete subs. 5 dagen hecht, o.v.; H.A.V., makelaar, wonende te Heemstede. „Appèl over treding Motor- en Rijwielwet", 50.0 b'oete subs. 30 dagen hecht, o.v.; A.C.B., vleeschver- kooper, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Vleeschkeuringswet", 6.boete subs. 3 dag. hecht, o.v.; M. V, V., strijkster, wonende te Haarlem. „Oplichting", een maand gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw.J. W. v. d. L., loodgieter, wonende te Heemstede. „Valschheid in geschrifte", zes w. gev. straf o.v. Donderdag reed een auto, bestuurd door den heer C. D. Katwijk, op den Bloemendaalsche weg nabij het raadhuis te Overveen, in de rich ting Bloemendaal. Even voor den auto reed een handwagen, bestuurd door den heer W. H., wonende in een woonschuit aan den Oudenweg te Haarlem. De autobestuurder wilde de hand kar passeeren, maar bemerkte toen een tegen ligger. Hij was daardoor gedwongen achter de handkar te blijven en remde. De auto gleed echter door, waardoor H. geraakt werd en onder zijn wagen viel. Een juist passeerende dokter uit Santpoort verleende de eerste hulp en constateerde, dat H. een bloeduitstorting in een zijner kuiten had bekomen. Ook de inmiddels gewaarschuwde Dr. Inmink was spoedig ter plaatse. De man werd per politiemotor naar zijn woning overgebracht, waar hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Tegen den autobestuurder maakte de politie proces-verbaal op. De remmen van den auto bleken in orde te zijn. De uitslag van de Donderdagavond in het Notarishuis gehouden verkoopingen is als volgt: Het winkelhuis met bakkerij en bakkerijinven taris, woonhuis, erf en open grond te Haarlem aan de Kritzingerstraat No. 8 en 10, hoek Brandtstraat, f 11.000. Joh. de Wijs q.q. Een huis met afzonderlijk opgaande boven woning, erf en tuin te Haarlem aan de Scher merstraat No. 12 zwart en rood, f 5500, Jhr. G. Elias q.q. Het winkel- en woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan den Kleine Houtweg No- 9, f 14000. H. Smolenaars. Het pakhuis met afzonderlijk opgang heb bende bovenwoning en erf te Haarlem aan de Lange Boogaardstraat No. 24, f 2130. A. v. d. Putten. Een huis en erf te Haarlem aan de Hage- straat No. 3. f 1500. C. Kooij q.q. Een winkel- en woonhuis, bakkerij en maga zijn en erf te Haarlem aan de Koningstraat No. 37, f 9020. H. Smolenaars. Het weiland aan de Westlaan in den Polder de Velserbroek, Gem. Velsen. Het weiland genaamd „Twee mad Bergkamp" tegen en ten N.O. van perceel No. 8- Het weiland genaamd „Vijf mad Hippelaar Huur kamp" aan de Westlaan in den Polder de Velserbroek, Gem- Velsen. Het weiland genaamd „Vijf mad Hoogermaat" ten N.O. van perceel 10, f 25505. P Vink q.q. Het huis met schuur en erf. te Jan Gij zen vaart, gem. Velsen, aan de Wüstelaan No. 12, hoek Uitendaalstraat, f 1510. W Joosten Sr. Twee perceelen weiland in de Ver. Groote en Kleine Polder te Zuid-Schalkwijk, gem. Haar- Ook stond terecht een vroegere loopknecht van het „Brokkenhuis". Deze had gedurende de jaren 1932'33 en '34 verscheidene goederen, welke hij voor het Brokkenhuis bij de gevers moest ophalen, voor zichzelf behouden en ver kocht aan een opkooper. Als eerste getuige werd de penningmeester van het „Brokken huis" gehoord. De penningmeester zei nooit iets vermoed te hebben van den diefstal, welke door verdachte gepleegd werd. Hierna kwam de opkooper voor het hekje. Deze zeide in het be gin niet geweten te hebben dat de goederen aan het „Brokkenhuis" toebehoorden. Het O. M. noemde het door verdachte ge pleegde misdrijf een ernstig misbruik maken van het vertrouwen dat het „Brokkenhuis" in hem stelde. Spr. eischte 4 maanden gevange nisstraf. De man, aan wien de verdachte uit de vorige zaak de door hem ten nadeele van het Brok kenhuis verduisterde kleedingstukken, dames- taschje, rijwiel, stoel. enz. had verkocht, stond hierna terecht, verdacht van heling. De man zeide, dat toen de dief voor het eerst de gestolen goederen bij hem bracht, hij niet verteld heeft dat de goederen aan het Brok kenhuis toebehoorden. Pas later, toen de stroom van goederen aanhield, is dit ter sprake gekomen. De dief, die thans als getuige gehoord werd, bevestigde dit. Verdachte voerde nog aan dat hij door den aan- en verkoop van de gestolen goederen er eerder slechter dan beter op geworden Is. Veel voordeel heeft hij dus niet van de heling on dervonden. Gestolen goed gedijt niet, zegt het spreekwoord De Officier van Justitie eischte drie maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. D. de Jong, wees er in zijn 'pleidooi op, dat verdachte oorspronkelijk ter goeder trouw is geweest. Later pas bleek hem dat hij gestolen goederen had opgekocht. Maar ja, toen kon hij niet meer terug. Pleiter verzocht tenslotte een reclasseeringsrapport. van verdachte in te winnen. Uitspraak in al deze zaken 7 Maart a.s. De Haarlemsche Rechtbank heeft Donderdag 21 Februari 1935 de volgende uitspraken ge daan; We hebben al meermalen films gehad, die speelden in het eeuwige ijs-en-sneeuw op de bergen, zooals bijvoorbeeld „Storm op den Mont Blancr", de film van de Piz Palu en andere, maar geen enkele is van zoo'n geweldige schoon heid, van zoo'n adembenemende spanning als „De Eeuwige Droom", die hedenavond voor de eerste maal in Palace draait. Geen enkele geeft zulke ruige beelden van de angstaanjagende na tuurkrachten, di,e daar om die sneeuw-reuzen razen, allen die haar willen trotseeren met woedende kracht bekampend. „De Eeuwige Droom" is de droom van het goud, het schitterende goud, dat daar, zooals het volk gelooft, verborgen ligt op den top van den Mont Blanc. Ieder die het waagt te trachten dat goud te bereiken, wordt door de berggees ten met sneeuwstormen tegengehouden, ijs en sneeuw doen hem van koude omkomen, de felle zon slaat hem met blindheid. Zoo is de legende en de eenvoudige dorps bewoners gelooven het en worden in hun ge loof versterkt, doordat de enkelen, die het toch waagden naar boven te gaan óf uitgeput en half bevroren weerkeerden, omdat zij de be- klimming'halverwege opgaven öf heelemaal niet weerkeerden, omdat zij, niettegenstaande storm en noodweer, tóch wilden doorzetten. Tot er eindelijk een komt Maar dat weten we nu al lang, dat één, de eenvoudige gids Balmat, de eerste is geweest, die den top van den Mont Blanc bereikt heeft. Deze film, die niet alleen als uitbeelder van de grootste natuurkrachten, maar ook, door het prachtige spel van Sepp Rist en Brigitte Horney als speelfilm groote kwaliteiten bezit, geeft de geschiedenis van deze eerste bestij ging, laat ons zien de moeilijkheden waarmee Balmat te kampen heeft gehad, den hoon van zijn dorpsgenooten dien hij moest verduren en zijn eindelijke overwinning, die wèl een over winning werd van den berg, maar een nog grootere zegepraal in haar gevolg had, de over winning over zichzelf en zijn dorst naar goud. Dr. Arnold Franck, die deze film regisseerde, heeft met deze Mont Blanc-film meesterlijk werk verricht, daar hij, alle in de filmkunst zoo graag toegepaste trucs en hulpmiddelen versmadend, alleen den berg zelf als tooneel van zijn werkzaamheden heeft gebruikt. Wat we in deze film van de ongebreidelde natuurkrachten zien, is echt en dat geeft er wel de grootste waarde aan. Het is Donderdag weer Welletjes geweest in den Bloemendaalschen raad. Voor den voorzitter Jhr. mr. C. J. A. den Tex was het een onprettige middag en het was den altijd correcten en hoffelijken burgervader aan te zien, dat hem de besluiten en opvattin gen van de vertrouwensmannen van de bur gerij maar matig konden bekoren. Er was ove rigens een prijzenswaardige homogeniteit in het college van B. en W. bij bijna alle voorstellen. De voorzitter splitste de raadsleden in twee categorieën, de heeren die reeds lange jaren op hun zetel zitten en de heeren, die eerst later zijn afgevaardigd. De eersten herinneren zich natuurlijk nog levendig de geweldige flaters die geslagen zijn op verschillend terrein o.a. bij het raadhuis-complex aan den Zeeweg. De wis pelturigheid van de Bloemendaalsche vroed schap had nog niet lang geleden een zekere vermaardheid in den lande; men nam beslui ten, maakte die In een volgende vergadering weer ongedaan en haalde zich daarbij meer malen onnoodige onkosten op den hals. Jhr. den Tex verdroot deze méthode zeer en steeds kwam hij bij dreigende herhaling van dergelijke ge beurtenissen tusschenbeiden door het verleden zoo zwart mogelijk te schilderen. De raad blijkt echter bikkelhard te zijn en gisterenmiddag is de gewoonte-fout opnieuw komen opdoemen. Het was inderdaad lang ge leden, dat een der leden moest opmerken, dat „de raad geen humorist van zichzelf moet ma ken". Het geval heeft zich zóó voorgedaan. Eenigen tijd geleden stelde de raad het uitbreidings plan voor Bloemendaal aan Zee voorloopig vast. Er Was tevoren druk over gedebatteerd en de 3 jaar van voorbereiden, onderhandelen en ontwerpen werden ten slotte bekroond met het accepteeren van de plannen. De Gemeentelijke Commissie voor Uitbrei dingsplannen heeft voor de definitieve vaststel ling het ontwerp ook reeds goedgekeurd, waar mede de raad ook geen rekening scheen te houden. De wet eischt nu, dat in een latere vergade ring de definitieve vaststelling plaats vindt Zijn echter overwegende bezwaren ingekomen, dan eischt de goede continuïteit van het bestuur der gemeente, dat de definitieve vaststelling een formeele daad is. Er was slechts een bezwaar schrift van Zandvoort ingekomen en hieraan werd tegemoet gekomen. Een hamerpunt dus? Ja, overal elders, maar niet in Bloemendaal. Binnenkort zal in den Bond van Ned. Archi tecten over dit onderwerp gesproken worden en „Bloemendaals Bloei" zal een vergadering bij een roepen om een architect een uiteenzetting te laten geven. En onmiddellijk na het vernemen van deze 'plannen bleek een meerderheid van den faad (8 -7 .stemmen) haar autoriteit te verliezen, alle goedé gewoonten in gemeenté-be'eid wer den opzij geschoven en „men wenschte er! eerst nog eens over te praten". Wij Willen in deze beschouwing niet vragen of het natuurschoon aan den kop van den Zee weg, in het verlengde van de Zandvoortsche Boulevard, al of niet ernstig geschaad zou wor den door een klein badplaats-centrum. Wij wil len er alleen op wijzen, dat de Bloemendaalsche raad de waardigheid, die hij zoo pijnlijk ver speeld had en héél langzaam, onder het, be wind van Jhr. den Tex, terug begon te krijgen, thans weer In de waagschaal zet. Er is alle tijd geweest om de bezwaren te overwegen en te bestudeeren. Een half jaar ge leden waren de huidige plannen al aan den raad bekend. Plotseling komt er een vereeniging (die hoog gerespecteerd dient te worden voor het vele goede in het belang van het forensendorp ver richt, maar geen autoriteit heeft in formeele gemeente-zaken) e"n de vroede vaderen vallen om als tinnen soldaten. Dót is geen goed ge- meente-beleid. En zeker niet voor een gemeen te, die juist op dit gebied zooveel narigheid, zooveel zorgen achteraf, zooveel grove fouten heeft te betreuren. Dé voorzitter riep na de stemming uit: Als er ooit een besluit te betreuren is, is het dit! Daarbij zal de burgemeester gedacht hebben aan de financieele gevolgen, en aan den langen lijdensweg die nu weer te Wachten staat. Maar hij zal vooral de herboren wispelturig heid van het zorgenkind betreurd hebben. Het kind, dat hij meende in goede banen te heb ben geleid De oorzaak is vermoedelijk een stuk spek, dat in de rookkast van een der stokken is los geraakt en op den rooster is gevallen. Verzekering dekt de schade. Jaarvergadering Bloemendaalsche Reddings brigade. Woensdagavond hield de Bloemen daalsche Reddingsbrigade haar jaarvergade ring in hotel Roozendaal te Overveen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre denden, de heeren A. J. Meyerink, dr. W. D. van Oldenborgh en E. de Graaf herkozen. Voor de vacature van secretaris, ontstaan door het tusschentijds bedanken van den heer J. de Vries, waren drie candidaten, n.l. Mej. A. E. Evers (voorgesteld door het bestuur) en de heeren L Klees en G. Huyboom. Bij eerste stemming kregen deze candidaten resp. 10, 7 en 12 stemmen. Bij herstemming werd gekozen Mej. A. E. Evers. Deze nam haar benoeming aan. Tot tweeden secretaris werd gekozen de heer G. Huyboom. Tot afgevaardigden naar de in Boskoop te houden vergadering van den Ned. Bond enz. werden benoemd de heeren E. de Graaf en W. Buddingh. De secretaris bracht verslag uit over den toestand der brigade in 't jaar 1934. Als inlasch werd met enkele woorden gewag gemaa'/t van 't overlijden van de echtgenoote van den kortelings afgetreden voorzitter, n.l. mevr. van Nederhasselt en werd zij herdacht als welkome gaste op de ontspanningsavonden van de B.R.B. Strandpost Duin en Kruidberg Hierna volgde een bespreking van de moge lijkheid, om ter hoogte van Duin en Kruidberg een strandpost In te stellen. De voorzitter zeide, persoonlijk voor een dus- danigen post veel te voelen. Er werd den vori- gen zomer veel gekampeerd en veel gezwommen- Dit strandgedeelte is, blijkens de verschillende verdrinkingsgevallen, die er hebben plaats ge had, niet ongevaarlijk. Gewenscht is 't dus zeer zeker, dat er, zoo noodig, hulp verleend kan worden. De vraag is echter, of de B.R.B. ge noeg gediplomeerde leden heeft, om haar werk over twee plaatsen uit te strekken. De technische commissie is echter van oor deel, dat bij aller medewerking ook deze post bezet kan worden. De aanwezige leden van de kampeervereeniging „Licht en Vrijheid" wilden gaarne hun medewerking verleenen, boden zelfs aan, zich daar te vestigen, indien de gemeente Bloemendaal een houten strandgebouwtje be schikbaar wilde stellen en de gemeente Haar lem eenige faciliteit in zake „stempelen" wilde verleenen. 't Voor en tegen van 't bezetten van dezen post werd ampel besproken. Tot een resultaat kon men echter niet komen, omdat het bestuur nog niet verzekerd is van den onontbeerlijken steun van het gemeentebestuur van Bloemen daal. Tot zoo lang zal dus afgewacht moeten worden. Nadat de voorzitter nog een enkel woord van afscheid had gesproken tot den scheidenden secretaris en tot mej. Van de Pavert, die we gens huwelijk en vertrek de brigade gaat ver laten, werd de vergadering gesloten. Jaarfeest Zangvereeniging Door het Chr. Gem. Koor „Bennebroek" zal het 36ste jaar feest luisterrijk worden gevierd op Maandag 25 Februari des avonds te 7.30 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw aan de Schoollaan alhier. Voor deze feestelijke bijeenkomst is een uit gebreid programma saawïgesteld, zoodat een ge zellige avond verzekerd is. Directeur Openbare Werken jubileert De heer J. Schelling, directeur van den Dienst van Openbare Werken, zal Vrijdag 1 Maart, zijn zilveren jubileum in gemeentedienst her denken. De jubilaris was oorspronkelijk in dienst van eenige arehitectenkantoren, o.a. dat van de architecten Jos. Cuypers, Jan Stuyt en J. Etmans, die in 1907 het nieuwe raadhuis te Heemstede bouwden. Twee jaar later was de heer Schelling werkzaam bij den bouw van de eerste huizen van de Woningbouwvereeniging Berkenrode". Toen deze bouw gereed was, werd hij tijdelijk opzichter in gemeentedienst. Op 1 Januari 1911 kwam hij in vasten dienst en werd met de leiding van Openbare Werken belast. Sedert dien datum heeft deze dienst 'n groote uitbreiding ondergaan, gelijken tred houdende met de eveneens geweldige uitbrei ding van de gemeente. Talrijke buurten en bruggen werden gebouwd en wegen aangelegd. Ook een school is verrezen, n.l. aan de Heem- steedsche Dreef. Voorts is het mede aan den jubilaris te danken dat het Sportpark met jachthaven werd aangelegd. De grondige reor ganisatie van de Heemsteedsche Brandweer, die thans modern geoutilleerd en geoefend is en onder leiding van den heer Schelling staat, is ook z U n werk. Alles bij elkaar dus reden te over om te verwachten dat de dag van 1 Maart a.s. voor den. sympathieken jubilaris^ niet on opgemerkt zal voorbijgaan. Zaterdag 23 Februari des avonds om 8 uur geeft het fanfarecorps „Oefening Kweekt Kunst," van het Provinciaal Ziekenhuis, een concert in hotel „De Weyman" te Santpoort. Medewerking wordt verleend door de too- neelgroep „Heerlebosch," alsmede door de The Jasz Brothers. Donderdag werd in het gebouw vap het Prov. Bestuur van Noord-Holland te Haarlem aan besteed: het aanleggen van twee strandhoofden p.N. 2 en 3, op het strand voor Kamperduin, tusschen de Rijksstrandpalen 27 en 28, in de gemeente Schoorl met bijkomende werken. Laagste inschrijver was J. G. van Oord te Werkendam, voor f 84.720 of f 85.720, afhanke lijk van de te gebruiken grondstoffen. Hedenmorgen werd vanwege den Rijkswater staat te Haarlem openbaar aanbesteed: Het onderhoud van de Heldersche zeewering, gedurende de jaren 1935, 1936 en 1937. Ingekomen waren 13 biljetten, waarvan de laagste inschrijfster was N.V. Aannemingsbedrijf p. Daalder te Alkmaar voor f 7607.per jaar. Raming was f 10.000.— per jaar. In de afgeloopen week werden alhier dertien rijwielen ontvreemd en nog niet teruggevon den. In den vroegen nanacht werd brand gemeld in de vleeschwarenfabriek van den heer J. B. aan de Lange Heerenvest 138. Met een straal op de waterleiding wisten eigenaar en brandweer het vuur meester te worden. Te laat! In de rookkast, achter in de fabriek gelegen, waren reeds ruim 200 Kg. spek en 100 Kg. blaasham verbrand, Ook eenig houtwerk boven de rookkast werd een prooi der vlammen. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gebouw Protestantenbond Vertooning van de Mount Everestfilm, 8 uur. Gebouw St. Elisabeths vereeniging Jans straat 49 Kern R.K. Staatspartij Haarlem, half 9. Gem. Concertgebouw Concert H.O-V., kwart over 8. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 104 uur. Gebouw „St. Bavo". Gewone zittingen 47 uur; Geel Wit 6 uur; Cursus R.K. Volksbond half vier. Stadsschouwburg. „Mercadet", kwart over 8. Schouwburg Jansweg. Concert van Harmo nie „Crescendo" en „Octavo", 8 uur. Euxor-theater. „Vica Villa", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace. „De eeuwige Droom." Op het tooneel Akimoto's, Japansche Delange Act, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater. Cleopatra, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt. „Onder moeder's vleugels." Op het tooneel The Vocal Kings, 2.30, 7 en 9.15 uur. Toonzalen fa. Boskamp en Zn., Overveen Tentoonstelling, 106 uur. Frans Hals-theater Kinder-matinée „De Zonneprins", half 3 „Cleopatra", 7 en 9.15 uur. Kunsteaal „Reeker" Tentoonstelling Grafi sche Kunst, 104 uur. PARIJS, 21 Febr. (Reuter.) De Oostenrljk- sche Bondskanselier dr. Schuschnigg en minis ter Berger von Waldenegg zijn heden in Parijs aangekomen. Blijkbaar om de linksche betoogingen bij het Gare de l'Est te vermijden, stapten de minis ters in de voorstad Neuilly uit den trein, waar zij door Flandin en Laval werden verwelkomd. Tezamen bereikte men per auto Hotel Pari- slen, waar de Oostenrijksche staatslieden zich gedurende hun verblijf in de Fransche hoofd stad zullen vestigen. In het hotel hadden zij nog gedurende eenige minuten een onderhoud met Flandin en Laval. Intusschen trachtten communisten en socia listen zich bij het Gare de l'Est te verzamelen, om tegen de Oostenrijksche ministers (door hen betiteld als de „moordenaars onzer broe ders") te demonstreeren. De politie, die in zeer sterken getale was gemobiliseerd, ging alle samenscholingen tegen. Niet minder dan ruim 800 personen werden in arrest gesteld. In aansluiting op het bericht betreffende de oplichting van een verzekeringsmaatschappij te Rotterdam vernemen wij nog het volgende: Eenigen tijd geleden heeft een bekend mees ter in de rechten uit Den Haag een reis met een eveneens in den Haag woonachtige dame naar Brussel en Parijs gemaakt. In den trein tusschen Brussel en Parijs kwam ijilj volgens izijn rilededeeïïng tot dé'ontdekking, bestolen te zijn van een .zakje met juweelen, dié eén waarde van f 24:000 vertegenwoordig den. De juweelen waren vezekerd bij de American Corporated 9ssurance Company te Chicago). Nn Nederland teruggekeerd, begaf hij zich naar den vertegenwoordiger dezer maatschappij om aangifte van den diefstal te doen. Zooals gewoonlijk,stelde de vertegenwoordiger der maatschappij eerst zelf een onderzoek in en zijn bevindingen waren van dien aard, dat hij bij de politie van het bureau Groote Pauwsteeq te Rotterdam aangifte deed van vermoedelijke valsche aangifte. De inspecteur van politie, de heer E. W- Beekman, vertrok naar Parijs en stelde daarna in het grensplaatsje Feignis en te Parijs een onderzoek in, dat tien dagen duurde. Voorts heeft de heer -Beekman zich naar Den Haag, Rotterdam en Amsterdam begeven om deze zaak nader uit te zoeken. Het resultaat van zijn onderzoekin gen was, dat er verschillende bezwa rende omstandigheden in het nadeel van den Haagschen meester in de rechten aan het licht kwam en met het gevolg, dat déze rechter, die 45 jaar oud is, 14 Februari in zijn woon huis te Den Haag werd aangehouden in tegenwoordigheid van den heer Beekman. Hij is voor den officier van justitie geleid en bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Rotterdam. De dame uit Den Haag, die hem op zijn reis naar Parijs heeft vergezeld is als verdacht van medeplichtigheid aan deze valsche aangifte verhoord, maar later weer op vrije voeten ge steld. Het onderzoek te Parijs geschiedde in samen werking met de Fransche en Belgische politie- Eh is in deze zaak een groot aantal personen gehoord. Men heeft de juweelen tot nu toe nog niet kunnen ontdekken en van politioneele zijde wordt de mogelijkheid uiterst gering geacht, dat ze terecht zullen komen. In het belang van het onderzoek kan de po litie op dit oogenblik nog geen nadere mede- deelingen verstrekken. De Hagenaar had aan de politie medege deeld, dat de juweelen zich in een tasch be vonden, welke hij in den trein naast zich bad neergezet, terwijl hij een boed zat te lezen. In verband met het bericht in een der ech tendbladen, dat deze zaak verband zou hou den met den diefstal bij den heer Philips Den Haag, geruimen tijd geleden gepleegd, ver nemen wij, dat dit gerucht allen grond mist. (Ongecorrigeerd) Donderdagavond wilde de leerling J. Nagels uit oeffeit in „De Heibloem" te Heythuizen, voor zijn medeleerlingen de werking van een stoommachine met een Ketél van een diameter van 30 cM. en een lengte van M. demon streeren. Plotseling vloog de ketel uit elkaar, waardoor de knaap tegen den grond werd ge smakt en op slag werd gedood. Van de hem omringende medeleerlingen lie pen er eenigen niet ernstige brandwonden op. Het lijk van het slachtoffer en de resten van de vernielde machine werden door de mare chaussee van Heythuizen in beslag genomen. In dén afgeloopen nacht hebben onbeken den zich toegang verschaft tot de kantoor lokalen van de Scheepsbouw Mij. Wilton— Feijenoord aan den Vlaardingerdijk te Schiedam. Er wordt een bedrag van 60.000 ƒ70.000 uit een kluis vermist. Het onderzoek is in vollen gang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2