Hooge Europeesche politiek Een Oostenrijksch monseigneur over Katholiek Nederland Schuschnigg te Parijs De twee terdoodgebrachte spionnen zijn te Berlijn begraven Het nieuws van heden MGR. VON TONGELEN VOOR RADIO-WIEN Stoute poging van Wiley Post r ENGELAND TOONT ZICH ACTIEF GEHEIME POLITIE IN DEN ROUWSTOET DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 23 FEBRUARI 1935 Ochtendblad „Tot weerziens in Oostenrijk 7O-jarige drielingen Het Weer Loos gerucht omtrent aartshertog Otto Bisschopsjubileum van Kard. Faulhaber Rond de voorbereidin gen van 'n Oost-Locarno Nieuwe doodvonnissen Rusland en het verre Oosten Hulpexpeditie voor Goloebef's metgezellen Het Rintelen-proces kan doorgaan BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: MASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19204 Bij zijn tournee in ons land onder vond mgr. overal belangstel ling voor Oostenrijk In Amsterdam Overal belangstelling Bij Mgr. Diepen Reeds spoedig na zijn start voor een stratosfeer vlucht moet hij noodlanden Japansche meisjes worden met oorlogsmateriaal vertrouwd gemaakt. Een oefening in het Toeschieten van vliegtuigen Zijn besprekingen met Flandin en Laval. Lebrun decoreert de Oostenrijksche gasten Diplomatiek contact met Parijs, Berlijn, Rome en Moskou. Gaat Simon op reis? Eerst was de familie de bijzetting van Benita Berg en Renate Nutzner geweigerd Baldwin Berlijn stemt toe Uitbreiding der weermacht is vol gens Worosjilow noodzakelijk De prediker Ploeg skiloopers vermist NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Vrijdagavond hield Z. H. Exc. Mgr. Dr. Jos. von Tongelen voor Radio-Weenen een rede over 3ijn tournée door Nederland. In Augustus van het jaar 1934 wendde een Nederlandsche vereeniging zich tot Z. Em. Kardinaal Innitzer, met het verzoek een redenaar naar Nederland te zenden, om aan de Nederlandsche Katholieken een dui delijk en objectief beeld te geven van het katholieke leven in het nieuwe Oostenrijk. Mgr. von Tongelen kreeg deze, opdracht te vervullen. Allereerst bezocht Mgr. Arnhem en vervolgens Groningen, waar hij een voordracht hield over de verschillende vormen waarin het katholieke leven zich in het nieuwe Oostenrijk openbaart. Hier evenafc overal, waar Mgr. in de Neder landsche taal de groeten overbracht van Z. Em. Kardinaal Innitzer, werden deze met applaus ontvangen. Verder bezocht Mgr. in Rotterdam het dag blad de „Maasbode", waar hij door de directie en hoofdredactie ontvangen werd en waar hij de redactiebureaux en de zetterij bezichtigde. Des avonds hield Z. H. Exc. een voordracht over de verschillende normen van het katho lieke leven in het nieuwe Oostenrijk, welke voordracht gevolgd werd door een film over Oostenrijk. In Amsterdam werd allereerst de groote katholieke drukkerij der Vereenigde Katho lieke Pers in ,,'t Kasteel van Aemstel" bezocht. Precies wist Mgr. te vertellen, dat de Ver eenigde Katholieke Pers zeven dagbladen, met ochtend- en avondeditie, uitgeeft, waarvan het ééne, „De Tijd", het oudste Katholieke cul- tureele blad „Journal d'opinion" is; ver volgens memoreerde Mgr. het groote bedrijf van „De Spaarnestad" te Haarlem, een aan het Kasteel van Aemstel nauw verbonden uitgeverij, Waar een aantal geïllustreerde weekbladen uit gegeven wordt, waarvan de veel geroemde „Katholieke Illustratie" reeds in haar negen en zestigsten jaargang is. De voornaamste Katholieke instellingen zijn door Hem bezocht, waaronder Huize Lydia, een tehuis voor Katholieke meisjes, welk huis ook de Oostenrijksche meisjes steeds gastvrij ont vangt. Interessant vond Mgr. het bezoek bij den Bominicaner Pater P. Kosters, den herder van alle Duitschsprekende katholieken te Amster dam. Een bijzonderen indruk maakte op Mgr. de Centrale van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" en in Den Haag de Centrale voor de Mannelijke Jeugd beweging in het Haarlemsche diocees. Mgr. von Tongelen roemde niet alleen den Hollandschen organisatiegeest, maar ook de Praktische inrichting der verschillende vereeni- gingsgebouwen. Op de vraag, wie toch deze geheele organisatie financierde, kreeg Mgr. ten antwoord, dat de Jaarlijksche bijdragen der leden, de vrijwillige giften en subsidies van de bisschoppelijke curie tilt mogelijk maakten. In Haarlem bezocht Mgr., te zamen met den Gostenrijkschen gezant Alexich, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Die groote belangstelling toonde voor het Katholieke leven in het nieuwe Oostenrijk. Voor de Vereeniging „Geloof en Wetenschap" Ongeveer eenzelfde vereeniging als de „Leo- gesellschaft" in OostenriJK, hield Mgr. een lezing over de geschiedkundige ontwikkeling van het religieuze leven in Oostenrijk. In Utrecht sprak Mgr. voor de R.K. Studen- tenvereeniging „Veritas" en in Delft voor de R.K. Studentenvereeniging „Sanctus Virgilius", terwijl Hij ook in Den Haag in het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" sprak. Als overal elders werd Mgr. in Tilburg bui tengewoon hartelijk ontvangen en mocht Hij de groote sympathie voor het Oostenrijksche volk ondervinden. In alle debatten, welke op Zijn voordrachten volgden, bleek de groote belangstelling voor den cultureelen, politieken en socialen opbouw van Oostenrijk. Daarbij legden de toehoorders niet zelden een kennis van zaken tot in de kleinste bijzonderheden aan den dag, zooals men die bij vreemdelingen sporadisch opmerkt. Deze diepgaande en objectieve oriënteering der Nederlandsche Katholieken over de Oosten rijksche toestanden is, volgens Mgr. von Ton gelen, de hoofdverdienste van de Nederlandsche Katholieke pers en van den K.R.O.! Overal mocht Monseigneur den lof ontvangen over de Oostenrijksche jongens en in het bij zonder over de Oostenrijksche meisjes, die hier in Holland hun brood verdienen, wat zeer zeker de Oostenrijksche ouders zal verheugen. Dit geldt vooral voor het groote aantal Oos tenrijksche dienstmeisjes in de groote steden, zooals in Den Haag, waar er duizend haar arbeid verrichten. Tot slot van zijn tournée door Nederland bracht Mgr. von Tongelen een bezoek aan Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch, wiens naam in Oostenrijk overbekend is door Zijn voorzitterschap indertijd van de groote hulpactie voor de Oostenrijksche noodlijdende kirderen. Mgr. Diepen leidde persoonlijk Mgr. von Ton gelen rond door de nieuwe gebouwen van de mannelijke en vrouwelijke jeugdbeweging in Zijn diocees en het door Z. H. Exc. opgerichte museum. Mgr. von Tongelen eindigde Zijn rede met de woorden: „Tot weerziens in Oostenrijk!" „Auf Wiedersehen in Oesterreich!" LOS ANGELES, 22 Febr. De bekende vlieger Wiley Post is heden om 15.09 uur (M.E.T.) ge start voor het maken van een stratosfcervlucht in de richting van New York. Hij wil trachten een nieuw record te vestigen bij het overste ken van het Amerikaansche continent. De vlieger, die het gebruik van een zijner oogen mist, hoopt een hoogte van 35.000 voet te bereiken en met een uursnelheid van 350 mijl het Amerikaansche vasteland van Los Angelés naar New York over te steken. Aan boord bevind zich een zuurstofapparaat. Post stelt zich bovenal ten doel om door deze vlucht te bewijzen, dat de stratosfeer groote moge lijkheden biedt voor handelsvliegtuigen. Nader wordt echter gemeld, dat Post,«reeds spoedig zijn tocht heeft moeten staken. Bij het Muuroc-meer in Californië moest de vlieger een noodlanding maken, waarbij de vlieger gelukkig ongedeerd bleef. Op een hoogte van 7500 Meter werd hij ge dwongen om te dalen wegens een lek in de clieleiding. KEULEN, 22 Febr. (Reuter) Een drieling, ver moedelijk de oudste ter wereld, heeft hier zoo juist zijn verjaardag gevierd. De drielingen, twee mannen en een vrouw, zijn zeventig jaar. Verwachting: Matige tot krachtigen, tijdelijke afnemen- de, W. tot Z. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk tjjde- lijk regen, weinig verandering in tempe- rktuur. Verdere vooruitzichten: Nog buiïg. PARIJS, 22 Febr. (Reuter). De Oostenrijksche Bondskanselier Schuschnigg, de minister van Buitenl. Zaken Berger-Waldenegg en de Oos tenrijksche gezant te Parijs Egger-Moellwald, zijn hedenmorgen te 10 uur door Flandin en Laval in de vertrekken van den minister-pre sident ontvangen. De besprekingen duurden tot 11.10 uur. Hedenmiddag zal de conferen tie worden voortgezet in de werkkamer van den minister van Buitenlandsche Zaken La- val, President Lebrun bood den Oostenrijk- schen minister hedenmiddag een lunch aan. Vóór het diner overhandigde Lebrun den Oostenrijkschen bondskanselier en den Oosten- rijkschen minister van buitenlandsche zaken in zijn werkkamer het grootkruis van het legioen van eer. De middagconferentie duurde van 5.15 tot 7.40 uur. Onze Brusselsche correspondent seinde d.d. 22 Febr.: In buitenlandsche bladen, o.m. in verschil lende Fransche bladen, werd Vrijdagochtend beweerd dat Aartshertog Otto van Habsburg, de Hongaarsche troonpretendent, incognito te Pa rijs werd verwacht, waar hij Vrijdag in het geheim een bespreking zou hebben met Bonds kanselier Schuschnigg. De middagedities brachten zelfs het bericht dat Otto van Habsburg met den middagtrein uit Brussel naar Parijs was vertrokken. Wij hebben hieromtrent geïnformeerd bij den intendant van het kasteel te Steenokkerzeel nabij Brussel, waar Keizerin Zita met hare kinderen verblijft en ér werd ons ten stelligste verzekerd dat de Aartshertog niet het minst voornemens koestert naar Parijs te vertrekken. In den loop van den dag konden wij van de inwoners van het Brabantsche dorpje nog ver nemen dat de Aartshertog' Vrijdagnamiddag nog weer gezien is in het park, dat het kasteel omringt. Z. E. Kard. Faulhaber, Aartsbisschop van München, is het vijf en twintigste jaar zijner bisschoppelijke werkzaamheid ingegaan. Ter opening van dit jubeljaar werd in de kathe draal een plechtig Lof gecelebreerd. De Katho lieken waren in groote massa's bij deze plech tigheid verschenen,om den Kardinaal hun aan hankelijkheid en vereering te betuigen en voor al ook om hem eerherstel te brengen voor al de aanvallen, waaraan Z. E. Voortdurend bloot staat, die vooral weer in den laatsten tijd tij dens den schoolstrijd in hevigheid zijn toege nomen. S-VV. v s - vv.\ Op de Via dell' Impero te Rome worden vele oude huizen afgebroken om voor een nieuw fascistisch partij-gebouw plaats te maken. Mussolini was bij het begin der afbraak aanwezig LONDEN, 28 Febr. (Reuter) De Engelsche regeering staat door mid del van haar diplomatieke verte genwoordigers momenteel in contact met de regeeringen van Frankrijk, Duitschland, Italië en Rusland, al dus verneemt Reuter. De gedachte aan een bezoek van Simon aan Berlijn en Moskou vormt nog steeds het onder werp van overwegingen, doch iets definitiefs is nog steeds niet vastgesteld. Wat een eventueel bezoek aan Moskóu be treft, een dergelijk bezoek zou in officieele Britsche kringen gerechtvaardigd worden ge acht, wanneer Rusland zich ervan weerhoudt om hier te spreken van een Engelsch initiatief. Naar vernomen wordt, gaat de Engelsche ambassadeur te Berlijn momenteel na, wat eventueel het kader kan zijn van besprekingen tusschen Hitler en Simon. Er zouden aanwij zingen voor bestaan, dat Hitier bereid is, be halve het voorstel eener luchtconventie ook een algemeene regeling der Europeesche moeilijk heden te bespreken. Waarschijnlijk zal Simon, wanneer het bezoek doorgang vindt, vergezeld worden door een anderen Engelschen minister. Het is nog geen volle week geleden dat het „Volksgerichtshof des Deutschen Reiches" twee jonge vrou wen ter dood veroordeelde, en reeds heeft het wederom twee doodvonnissen geveld, ditmaal over twee mannen die zich hebben schuldig gemaakt aan spionnage bij de marine. Natuurlijk kan Hitier het nog be genadigen, doch wanneer men zich herin nert hoe onverbiddelijk de Führer zich toonde jegens de medeplichtigen van den Poolschen spion Jurek Sosnowski, dan lijkt de kans groot dat de beide veroordeelden niet later dan Maandag, het lot zullen dee- len van Benita von Berg en Renate von Nutzer die op het binnenplein der gevan genis van Plötzensee haar hoofd lieten on der de bijl. De begrafenis der Maandag ter dood ge brachte vrouwelijke spionnen heeft gistermor gen plaats gehad. De Duitsche wet bepaalt: „Het stoffelijk overschot van een geëxecuteerde moet begraven worden op het kerkhof der ge vangenis". Niettemin is het minstens een ge woonterecht dat het lijk aan de familie kan worden overgelaten wanneer deze daartoe schriftelijk haar verlangen kenbaar maakt. Zoowel de familie van Benita von Berg als die van Renate von Nutzner heeft een dergelijk schriftelijk verzoek ingediend. Beide families belastten direct na de voltrekking van het vonnis een groote Berlijn- sche begrafenisonderneming met de bijzetting der stoffelijke overblijfselen. Een vertegenwoor diger dezer onderneming stelde zich in verbin ding met de betreffende autoriteiten, doch men weigerde hem beslist het verlof voor een begra fenis op een der kerkhoven van de Duitsche hoofdstad. De begrafenisonderneming gaf den moed nog niet op, maar zij had toch twee dagen lang uiterst moeizaam werk vóór de autoriteiten eindelijk het gevraagde verlof verleenden voor de Keizer Wilhelm Gedachtnis Gemeinde. De bijzetting kon toen plaats hebben, doch onder voorwaarde dat zekere bepalingen van de politie werden nageleefd. De begrafenis stond overigens onder streng politie-toezicht. Alleen de naaste bloedverwanten mochten aan de droeve plechtigheid deelnemen. De kist van Benita von Berg werd gevolgd door luitenant von Falkenhayn met wien zij vroeger getrouwd was geweest, door haar tweeden man, den dir. der Siemens Werke, Von Berg en ten slotte door andere bloedverwanten; Renate von Nutzner werd naar haar laatste rustplaats slechts door haar moeder en haar zusters vergezeld. Ook de gevangenisaalmoezenier nam aan de be grafenis deel. Het grootste deel van den stoet werd gevormd door.... een af deeling geheime politie! Het was ten strengste verboden de graven met bloemen of kransen te sieren. Nadat echter de aalmoezenier een kort gebed had uitgespro ken, haalden de vrouwen bloemen te voorschijn welke zij onder haar mantels verborgen had den gehouden en legden die op de graven neer. De aanwezige politie deed niets om dit te be letten. En zoo eindigde een der meest tragische en opzienbarende spionnagegeschiedenissen der laatste jaren. Ten aanzien van het voorstel, om een stelsel van pacten van wederkeerigen bijstand in Oost Europa tot stand te brengen, gelooft men in officieele kringen te Londen, dat de reeds in Oost Europa bestaande pacten heel goed tot basis voor dit stelsel kunnen dienen. In niet-officieele kringen te Londen, welke den loop der politieke gebeurtenissen nauw keurig volgen, is men waarschijnlijk mede als gevolg van de jongste rede van Baldwin van meening, dat de Engelsche regeering waarschijn lijk voortaan een grooter aandeel zan nemen dan totdusver in de pogingen tot verwezen lijking van een Oost-Locarno. De moeilijkheid is hier op het oogen- blik de kwestie der militaire waar borgen. Polen, Tsjecho-Slowakije en Rusland staan er op, dat weder zijds militaire waarborgen zullen worden gegeven, terwijl Duitsch land zich ertegen verzet. De mogendheden trachten nu een compromis te vinden. Engeland is bereid elk plan te aan vaarden, dat tot een oplossing kan voeren. LONDEN, 22 Febr. (Reuter). De Duitsche regeering heeft op defini tieve wijze te kennen gegeven, dat zij met de Engelsche regeering on derhandelingen wil voeren, welke het geheele terrein van het Fransch- Engelsche accoord van 3 Februari omvatten. Practisch is thans zeker, dat de directe Engelsch-Duitsche bespre kingen doorgang zullen vinden. MOSKOU, 22 Febr. De Volkscommissaris van oorlog, Worosjilow, heeft gisteren een be spreking van eenige urer> gehad met de amb tenaren der luchtvaartmaatschappij Ossoavia- chim. Hij besprak daarbij den buitenlandschen politieken toestand o.a. de situatie in het Verre Oosten. De laatste jaren zijn voor de Sovjet- Unie met ernstig oorlogsgevaar gepaard gegaan, zoo sprak hij. Sovjet-Rusland kan den vrede slechts handhaven, indien zijn weermacht en zijn luchtvloot uitgebreid worden. De militarisatie der bevolking door de maat schappij Ossoaviachim mag niet verslappen. Zij moet den gezonden grondslag scheppen voor de militarisatie der Sovjet-Unie. Ook Kalinin heeft gewezen op de noodzaak van uitbreiding der weermacht, toen hij n.L een groep geleerden ontving, die zich bezig houden met de kwesties der verdediging te land en in de lucht. Vijf duizend van deze geleerden staan in dienst van den weermacht der Sovjet-Unie. Zij vormen 19 speciale commissies, die tot taak heb ben de mechanisatie en de modemiseering van de weermacht te bevorderen. Radio-rede van Mgr. dr. Jos. von Tongelen over zijn reis door ons land. Het bezoek van Schuschnigg aan Parijs. Loos gerucht omtrent Otto von Habsburg. Engeland in diplomatiek contact met Parijs, Berlijn, Rome en Moskou, inzake de Fransch- Engelsche voorstellen. Gisteren heeft te Berlijn de begrafenis plaats gehad der twee ter dood gebrachte vrouwelijke spionnen; nieuwe doodvonnissen van het volks gerecht. De poging van Wiley Post voor een stratosfeer- vlncht dwars over Amerika mislukt. Surinaamse hc begrooting door de Tweede Kamer z. h. st. goedgekeurd. De voorwaarden voor de opheffing van de schorsing door de Coöp. Handelsvereeniging afgewezen. Regeling arbeidstijd in boter- of kaasfabrieken en melkinrichtingen. Arrestaties in verband met den aanmaak van valsche rijksdaalders te Schoonhoven. De officier van justitie in hooger beroep tegen de uitspraak van de Haarlemsche rechtbank inzake den moord in de Anegang. Een Scheveningsche logger over tijd. Zweedsche sleepboot heeft op de Noordzee een lichter verspeeld. Zesde ronde van het schaakloumooi te Moskou. De jaardag van den beroemden kanselredenaar pater Borromaeus de Greeve O.F.M. doet de bijzondere aandacht weer vallen op de noodzaak van het predikambt. Christus zond zijn apostelen uit om zijn leer te verkonden. Overtuigen moesten zij. Niet de menschen ver vreemden maar winnen. Geen holle woorden maar een overtuiging van binnen uit! Overtuigen! Daarom geen los gepraat of gekwezel maar rechtuit van mensch tot mensch de waarheid. Aan de massa te midden van veel geestvervlakking en drukkend wee iets meegeven in het leven tot opbeu ring. De waarheid en de bemoedi ging! De onvergetelijke paus Benedic- tus XV heeft een te gauw vergeten encycliek geschreven over de predi king. Hoeveel zorg en tact moet daar aan besteed! Want Christus moet gepredikt en die gekruist. ARCHANGEL, 22 Febr. Woensdag jl. was vanuit Archangel een ploeg skiloopers, ter sterkte van 15 man, vertrokken om hulp te brengen aan den vlieger Goloebef en zijn met gezellen. Deze reddingsploeg wordt nog steeds vermist. Een andere ploeg skiloopers, die was uitgezon den om de vermisten op te sporen, kon wegens de ongunstige weersgesteldheid niets uitrich ten. Inmiddels is ook de andere metgezél van Goloebef, genaamd Moesnezow, die als bewaker bij het vliegtuig was achtergebleven, terugge vonden en in veiligheid gebracht. Hij zal naar Archangel vervoerd worden om in een ziekenhuis weer op krachten te komen. Het vliegtuig van Goloebef is weer in orde ge maakt en staat gereed om weer op te stijgen. Vandaag wordt het in Archangel verwacht. Aan de opsporingen naar het vliegtuig heb ben tien vliegers, tweehonderd skiloopers en n groote troepenmacht deelgenomen. WEENEN, 22 Febr. Naar de dagbladen mel den is over den gezondheidstoestand van dr. Rintelen een universitair rapport uitgebracht. De geneesheeren zijn tot de conclusie gekomen, dat dr. Rintelen gehoord kan worden. Niets staat meer een doen plaats vinden van het proces op 2 Maart in den weg. Stand op Zaterdag 1 uur v.m, 7.33 Vorige stand 7.33,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1