Mexico tegen Kerk en godsdienst De „Uiver"-ramp GEEN SPRAKE VAN! Roosevelt tegen den Senaat Sport en spel BOTWINNIK VERGROOT ZIJN VOORSPRONG ZATERDAG 23 FEBRUARI 1935 Een school-boycot? Een curieus geval te Milaan Zware storm in Noord- Frankrijk Rusland en Engeland Belgische ministerraad Bewapening in Rusland Hitler verleent gratie Siam militaristisch Anti-Japansche actie in Amerika Chopinherdenking te Warschau Ongewenschte gasten Wijziging Boterwet Comptabiliteitswet Ondernemersovereen komsten De inbraak bij Wilton Flohr remise met Lasker De Fis-wedstrijden te Mürren stoomvaartlijnen. Zoogenaamde godsdienstige fees ten" moeten vervangen worden door cultuur-bijeenkomsten Weer tot het leven opgewekt? Twee schepen in nood Uitbreiding van den handel tegen contante betaling? Economische maatregelen. De roode oppositie Het milliardcnplan voor werkloos heidsbestrijding van de baan? Hoe de burgerbevolking wordt getraind Dr. Colijn acht publicatie van het rapport-v. d. Maas voorbarig Roode Hulp-delegatie bepleit hun belangen bij den Minister Ernstig bezwaar tegen kleuring van de margarine De geldelijke aansprakelijkheid van het Ryk 't Verbond van Ned. Werkgevers neemt stelling tegen het aan hangige wetsontwerp Amend ementen TEELTREGELING VAN DE AARDAPPELEN Geen reden voor ongerustheid AARDAPPELENZIEKTEN Voorkoming en bestrijding Daders geen geroutineerde inbrekers INTERN. TELEFOONVERKEER WIJZIGING DRANKWET Telegraaf- en telefoonverkeer met het Saargebied SCHAKEN Rjumin verliest in de zesde ronde van het internationaal tour- nooi te Moskou Afdalingswedstrijd en slalom voor dames AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 22 Februari MARKTNIEUWS AMERIK. GOEDERENMARKT FAILLISSEMENTEN MEXICO-CITY, 22 Febr. (Kipa) De sociale en cultureele regeeringscommissie heeft alle ambtenaren In rijks-, provincialen en gemeen tedienst verplicht om ten minste eenmaal we kelijks en wel: Zaterdags, voor de arbeiders, employé's en studenten, en 's Zondags voor de boeren, kinderen en het publiek in het alge meen „cultuurbij eenkomsten" te houden en programma's uit te werken welke op den duur in de plaats moeten komen der „zoogenaamde godsdienstige feesten". De thema's welke op die cultuur-bijeenkomsten behandeld moeten wor den, zijn voornamelijk deze: „Mexicaansch so cialisme" en ,jontfanatiseering en uitroeiing van alle vooroordeelen en van elk bijgeloof". De posterijen hebben besloten de bezorging en verspreiding te weigeren eener circulaire van den nationalen bond van huisvaders, waar in geprotesteerd wordt tegen het socialistisch en atheïstisch onderwijs en waarin de bevol- ging wordt opgewekt tot een algemeene school- boycott. Desondanks had deze circulaire een zeer ruime verbreiding, daar zij van hand tot hand verder ging. Er zijn plannen in over weging om over te gaan tot de oprichting van ,-huisscholen", welke natuurlijk buiten de con trole van den Staat vallen en waarvan elk negen leerlingen zou kunnen aannemen. Het is wel opmerkelijk dat de oppositie tegen de schoolpolitiek der regeering niet uitgaat van eenige kerkelijke of katholieke organisatie, doch van den nationalen bond van huisvaders. Politie en justitie hebben bij den abt der be roemde basiliek van O. L. V. van Guadeloupe, een huiszoeking gehouden. De abt werd er van beschuldigd waardevolle kunstschatten, welke aan de basiliek en dus aan de natie toebehoor den, verborgen te houden. Toen de bevolking vernam, dat men van den abt toegang tot de basiliek had geëischt, liep zij te hoop; er ont stond een botsing met de gewapende macht, waarbij tal van personen gewond werden. Van officieele zijde werden deze feiten niet ontkend en loochende men alleen dat de beruchte Rood- hemden aan deze actie hadden deelgenomen. De abt werd gearresteerd. Zijn huidige verblijf plaats is niet bekend. MILAAN, 22 Febr. (V.D.) De dagbladen alhier publiceeren berichten over een interessant ge val, dat zich heeft voorgedaan in het Milaan- sche Stedelijke Ziekenhuis. Daar overleed on danks alle medische maatregelen en kunst grepen een aan een ernstige hartziekte lijdende man. Nadat zijn dood buiten twijfel vastgesteld was, trachtte toch nog een dokter iets te be reiken met een inspuiting van adrenaline. Precies 30 minuten later begon het hart van den reeds overledene zeer zwakjes te kloppen en na verscheidene uren functionneerde het weer volkomen normaal, zoodat thans geen gevaar meer schijnt te bestaan voor den weer in het leven teruggeroepene. PARUS, 22 Febr. De hevige storm, die in Noord-Frankrijk woedt, heeft op vele plaatsen de telefoonverbindingen verbroken. Het scheepvaartverkeer en de luchtdiensten onder vinden ernstige belemmeringen. In Parijs is de antennemast van het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken vanmorgen omgevallen. Gelukkig viel de mast op een nog niet vol tooid gebouw van de veiligheidspolitie, zoodat geen menschenlevens te betreuren zijn. De materieele schade is gering. Uit St. Nazalre wordt gemeldt, dat twee Italiaansche schepen, welke zich op den At- lantischen Oceaan bevinden, S.O.S.-seinen hebben uitgezonden en om sleepbooten hebben gevraagd. LONDEN, 22 Febr. Reuter verneemt van ge zaghebbende Russische zijde te Londen, dat Sovjet-Rusland voornemens is voortaan goud naar Londen te sturen in plaats van naar de V. S., ten einde zijn handel met Engeland uit te breiden. Verklaard wordt dat tusschen Mos kou en Washington een breuk is ontstaan. An derzijds is de goudwinning in Rusland toege nomen, terwijl de sovjetschulden aan Duitsch- land nagenoeg betaald zijn, grootendeels in goud. Onze Brusselsche correspondent seinde d.d. 22 Febr.: De ministerraad, welke Vrijdag werd gehou den, heeft nog enkele maatregelen getroffen welke verband houden met den huldigen eco- nomischen toestand. Zoo wordt o. m. een nieuwe reglementeering Ingevoerd om voor de Belgische land- en tuin bouwproducten betere voorwaarden van mede dinging op de buiterdandsche markten te ver zekeren. In verstandhouding met de betrokken be- toeps-sroeoeeringen zullen voortaan sommige groenten uit België slechts geëxporteerd worden met vermelding van herkomst, goede kwaliteit en hoeveelheid. Deze vermelding zal ook wor den geëischt voor den import van de groenten. Ook heeft de ministerraad besloten het ver- koopen van schepen en booten aan vreemde lingen tot einde 1937 te verbieden. Intusschen hebben de negen socialistische le den van de Nationale Commissie van den Ar beid in verband met de besluiten van het bui tengewone socialistische congres van Donder dagavond ontslag genomen. De ministerraad heeft hiervan kennis ge nomen en heeft dadelijk voorzien in de ver vanging van de socialistische leden door zes katholieken en drie liberalen. Verder werd nog geregeld, vooral ten behoeve van de Rijnschippers, dat het zegelrecht op schipperspaspoorten, dat 200 frs. bedraagt, tot de helft zal worden verlaagd. WASHINGTON, 22 Febr. (Reuter)De woord voerder der regeering, Senator Byrnes, ver klaarde heden dat het plan hetwelk Roosevelt liet uitwerken om de werkloozen te helpen en de werkloosheid te bestrijden en waarvoor een totaal van uitgaven tot 4 milliard 880 millioen dollar voorzien was, als afgedaan kan worden beschouwd. Deze verklaring verwekte een groote beroe ring in de omgeving van den Senaat. Vele Se natoren en ook anderen zijn er evenwel van overtuigd dat hier slechts sprake is van een bedreiging, welke ten doel heeft het amende mentMc. Carran te torpedeeren, waartegen de regeering zeer sterk gekant is. De strekking van dit amendement is dat door de regeering bij de openbare werken, welke ter bestrijding der werkeloosheid ondernomen worden, loonen be taald moeten worden die niet lager zijn dan de algemeen geldende. Byrnes zeide tot de journalisten, dat President Roosevelt zijn veto zou uitspreken over het wetsontwerp, wanneer deze bepaling er in opgenomen werd. Het amendementMc. Carran is gisteren door den Senaat goedgekeurd. MOSKOU, 22 Februari. Naar aanleiding van het 17-jarig bestaan van het Roode Leger en Marine publiceert de Ossoaviachim, die tot taak heeft de militaire opleiding der burger bevolking ten uitvoer te leggen, talrijke ge gevens over haar werkzaamheid. Volgens deze gegevens telt de Ossoaviachim 13.238.000 leden. Zfj bezit 113 vliegclubs, 2000 zweefvliegscholen en andere instellingen. Voorts bezit zij een ge motoriseerde afdeeling. die 20.000 personen om vat en 1500 scholen met 450.000 personen, die de vliegkunst bestudeeren. In een afzonderlijke organisatie is de jeugd vereenigd. Hier worden ongeveer 250.000 knapen van 10 tot 15 jaar op geleid tot schutters. Voorts beschikt de orga nisatie over negen bijzondere vrouwenvlieg- scholen, die de vrouwelijke jeugd onderwijzen in het vliegen. BERLIJN, 22 Febr. Rijkskanselier Hitier heeft een door de rechtbank te Stade wegens moord op haar man ter dood veroordeelde vrouw be genadigd door wijziging van de doodstraf in levenslange gevangenisstraf. In de motiveering van dit besluit wordt gezegd, dat de veroor deelde nog nooit eerder gestraft was en goed aangeschreven stond en tot haar daad kwam ten gevolge van haar verwoest huwelijksleven, waar aan de man in hooge mate schuld had. BANGKOK, 22 Febr. (Reuter) In Siam wint de militaristische idee steeds meer veld. Ten einde de weermacht populair te maken, zenden de autoriteiten thans troepenafdeelingen, met tanks, luchtafweergeschut en veldartillerie naar verschillende scholen, zoodat de Siameesche jeugd op de hoogte is van de nieuwste aan- koopen der regeering bij de Europeesche wapen fabrikanten. TOKIO, 22 Febr. (Reuter) Volgens be richten uit de Vereenigde Staten hebben Con gres-afgevaardigden van Arizona voorgesteld, Japansche onderdanen, die in Arizona den landbouw beoefenen, het recht te ontnemen grondbezit te verwerven of te houden. Door het aannemen van een dergelijke wet zouden on geveer duizend Japansche gezinnen bróodeloos worden. De Japansche pers maakt verder melding van uitbreiding der antj-Japansche beweging in Californië en speciaal in San Francisco, waar verschillende Amerikaansche dagbladen een campagne tegen de Japanners voeren. De Japansche regeering heeft haar ambas sadeur in Washington, Saito, opgedragen bij de Amerikaansche regeering de noodige stappen te doen. WARSCHAU, 22 Febr. (V.D.) De 125ste ge boortedag van Chopin is hier herdacht met een plechtige Mis in de Kerk van het Heilige Kruis in tegenwoordigheid van den minister van Onderwijs, Jendrzejewicz. Des avonds gaf de Philharmonie een galaconcert, waar wer ken van Chopin ten gehoore werden gebracht door de meest op den voorgrond tredende Foolsche musici, DRESDEN, 22 Febr. (VX>.) Op de Neu- markt is heden plechtig een Chopin-plaquette onthuld. Staatssecretaris Funk was tegenwoor dig namens de rijksregeering. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Boon betreffende de wenschelijkheid van spoedige publicatie van het rapport van dr. ir. van der Maas nopens het door hem ingestelde onder zoek omtrent het aan het vliegtuig „Uiver" overkomen ongeluk, heeft Minister Colijn ge antwoord, dat de bedoelde „zonderlinge ge ruchten" reeds voldoende zijn weerlegd door een in de pers gepubliceerde stellige tegen spraak, uitgaande van den Minister van Wa terstaat a. i. Door onmiddellijke publicatie van de uit komsten van een vooronderzoek, waartoe dr. ir. H. J. v. d. Maas zich naar de plaats van het ongeval heeft begeven, zou worden vooruitgeloopen op de uitspraak van de Permanente Commissie tot het onderzoe ken van ongevallen met luchtvaartuigen. Reeds op dien grönd moet zulk een pu blicatie voorbarig worden geacht. Indien onder „geheimzinnigheid" moet wor den verstaan het niet publiceeren van uitkom sten van een vooronderzoek, zoolang het onder zoek nog niet is geëindigd, moet de vraag of de Minister niet van meening is, dat geheimzin nigheid in dezen allermnist in het belang van de Nederlandsche Luchtvaart kan zijn, ontken nend worden beantwoord. Vrijdag heeft de Minister van Justitie een delegatie van den Generalen Raad der Inter nationale Roode Hulp ontvangen, die hem verzocht maatregelen te willen doen nemen, waardoor gearresteerde anti-fascistische emi granten in politie-bureaux en in de Huizen van Bewaring niet langer worden behandeld als misdadigers of verdachten en de invrijheid stelling van de gearresteerden te willen gelas ten of althans hun de vrijheid te geven, zich naar hun believen te begeven naar een land hunner keuze. Tijdens het onderhoud gaf de Minister te kennen, dat hi) bereid is te onderzoeken, of de reglementen van de Huizen van Bewaring zoo danig kunnen worden veranderd of terzijde gesteld, dat aan het verzoek om betere voeding' enz. kan worden voldaan. Hij voegde hieraan toe, dat hij doende is maatregelen te nemen om de gearresteerde anti-fascistische emigranten te doen opnemen in een interneeringskamp, waar vanzelfsprekend andere bepalingen dan die van de reglementen van de Huizen van Bewaring zullen gelden. Van de zijde van de delegatie werd er spe ciaal op gewezen, dat zich onder de emigranten personen bevinden, die slechts op doorreis naar een ander land waren en door toedoen van een fascistisch agént juist in die paar dagen ge arresteerd werden. Hiertoe behoort ook het vroegere Rijksdaglid August Creuzberg. De Minister zegde toe ook hiernaar een na der onderzoek te zullen instellen en genoemde emigranten, mocht het blijken dat de inlich tingen juist zijn, te zullen laten vertrekken. Volgens het verslag der Tweede Kamer over de wijziging van Artikel 3 der Boterwet werd de vraag gesteld of er bijzondere redenen zijn aan te wijzen, welke er toe geleid hebben, dat Frankrijk is afgeweken van het tot dusverre geldende stelsel en nieuwe eischen is gaan stel len, waarbij het jegens ons land een zoo wei nig tegemoetkomende houding aanneemt. Kun nen knoeierijen met boter, hetzij bewezen, het zij alleen vermoed, daarvan de oorzaak zijn? En zoo ja, ligt de schuld aan dergelijke knoeie rijen dan bij personen hier te lande of in Frank rijk? Gaarne zou men vernemen, of thans de botercontrole op den ouden voet gehandhaafd zal kunnen blijven. Verscheidene leden stelden de vraag, of onder, de stoffen, geschikt om margarine in mengsels' te herkennen, ook kleurstoffen kunnen worden begrepen. Mocht dat het geval zijn, dan zouden zij daartegen ernstige bezwaren moeten inbren gen. Kleuring zou immers het aanzien van de margarlhe zeer schaden; dit belangrijke volks- voedsel zou daardoor kunstmatig onaantrekke lijk gemaakt worden. Daar de verplichting tot bijvoeging van de hier bedoelde stoffen niet alleen zal gelden voor de voor uitvoer bestemde, doch voor alle hier te lande bereide margarine, zou pp deze wijze onze volksvoeding geschaad worden. Andere leden zouden tegen verplichte keu ring van margarine geen bezwaar hebben, en die zelfs toejuichen. Van beide zijden werd intusschen de meening uitgesproken, dat dit niet de bedoeling van het wetsontwerp kan zijn. De Memorie van Toelich ting zegt trouwens, dat de voorgestelde maat regel voor de margarine-industrie geen bezwaar van eenige beteekenis behoeft mede te brengen. Men zou het echter op prijs stellen, indien de minister duidelijk zou willen uitspreken, dat kleuring van de margarine in ieder geval niet op grond van de thans voorgestelde toevoeging aan artikel 3 der Boterwet zal kunnen worden voorgeschreven. Voorts zou men gaarne de ver zekering ontvangen, dat kwaliteit en smaak van de margarine door bijvoeging van de hier be doelde stoffen niet zullen worden geschaad. nl de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de'wijziging van de Comp tabiliteitswet zegt de minister de vraag of mat aansprakelijkheid wordt bedoeld de financieele aansprakelijkheid van het Rijk bevestigend te beantwoorden. Ten einde dit boven twijfel te stellen wordt bij Nota van wijziging voorgesteld zoowel in den titel van Hoofdstuk VTA als in art. 89a in plaats van „aansprakelijkheid" te lezen „geldelijke aansprakelijkheid". Dat bet gevolg van de in art. 89a opgenomen wetsbepaling zal zijn, dat voor het beheer van instellingen met rechtspersoonlijkheid, waarin naast het Rijk bok andere lichamen, bijv. pro vinciën en gemeenten, hebben deelgenomen, al leen het Rijk aansprakelijk zal zijn en niet ook die andere lichamen, lijkt den minister een on juiste gevolgtrekking. Het gaat slechts om de regeling van de aan sprakelijkheid van het Rijk. Indien dit in be paalde gevallen wenschelijk zal worden geacht zullen naar behoefte ook bepalingen voor hef beheer en de controle op dat beheer in een wet, vegrond op art. 89a, kunnen worden opgenomen. Naar aanleiding van de vraag, of de verschil lende Crisis-centrales onder de nieuwe bepalin gen vallen, wordt opgemerkt, dat op deze in stellingen krachtens de Landbouw-Crisiswet de algemeene bepalingen der Rijkscomptabiliteu, behoudens een enkele uitzondering, van toe passing zijn, zoodat reeds hierdoor de geldelijke aansprakelijkheid van het Rijk voor deze rechts persoonlijkheid bezittende lichamen buiten twij fel wordt gesteld. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft Vrijdagmiddag om twee uur in het Ko loniaal Instituut te Amsterdam een drukbe zochte algemeene vergadering gehouden ter bespreking van het bestuursbeleid inzake het wetsontwerp op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersover eenkomsten. Gelijk bekend, heeft het Verbonds- bestuur zich in een destijds tot de Tweede Ka mer gericht adres tegen dit wetsontwerp uit gesproken. Bij den aanvang der vergadering heeft de Algemeen Voorzitter, de heer H. P. Gelderman C.Mzn., terwijl alle aanwezigen zich van hun zetels hadden verheven, wijlen ir. J. A. Kalff, oud-algemeen voorzitter van het Verbond, her dacht. Vervolgens hebben de algemeen v<*orzitter en de voorzitter van het Verbond, ir. W. H. v. Leeuwen, de besprekingen ingeleid, waarna 'n gedachtenwisseling volgde, waaraan werd deel genomen door de heeren dr. W. G. van den Berg, A. H. baron van Hardenbroek van Am- merstol, dr. F. G. Waller, mr. M. J. Broekhuy- sen Jr., Fr. Mutsaerts Jr., dr. G. C. A. van Dorp, mr. H. F. van Walsem, A. van de Koppel, A. E. Duynstee en ir. H. Keus. Nadat de algemeen voorzitter kortelings ge antwoord had, bracht hij de volgende motie in stemming „De algemeene vergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, gehoord de uiteenzetting van het bestuur en de beraad slagingen, daarop ter vergadering gevolgd, spreekt haar instemming uit met het standpunt, door genoemd bestuur ingenomen ten aanzien van het wetsontwerp op het algemeen verbin dend en onverbindend verklaren van onderne- mersovsreenkomsten, en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd met groote meerderheid aangenomen, waarna de vergadering is geslo ten. Het Tweede Kamerlid Rutgers van Rozen burg heeft op het wetsontwerp inzake onder nemersovereenkomsten eenige amendementen ingediend. Volgens de toelichting bij een dezer acht de voorsteller het ongewenscht, dat ver bindendverklaring van een ondernemersover eenkomst zou kunnen geschieden anders dan op verzoek van hen, die daarbij partij zijn. Voorts acht de voorsteller het noodzakelijk, dat zij die door de verbindendverklaring ge troffen zullen worden en voor wie het, econo misch, een zaak van leven of dood kan zijn, gelegenheid krijgen hun bezwaren tijdig te doen kennen. Minister Steenberghe heeft op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Weitkamp geantwoord, dat het hem bekend is, dat in de oostelijke provincies van het land eenige onge rustheid heerscht met betrekking tot het vrij stellen van de betaling der teeltheffing a ƒ30 per H.A. voor landbouwers, die in het bezit zijn of worden gesteld van een uitpootvergunning voor fabrieksaardappelen. Voor deze ongerustheid bestaat echter geen aanleiding, daar voor partijen aardappelen, voor zoover deze voldoen aan voor veevoederdoelein den te stellen redelijke eischen, mits uit deze partijen zijn verwijderd die aardappelen, die kunnen vallen door een nader vast te stellen maat, een denaturatietoeslag zal worden ver leend, welke toeslag niet wordt verleend aan landbouwers in het bezit van een uitpootver gunning voor fabrieksaardappelen. Op grond van het bovenstaande is de Minis ter van meening, dat geen wijzigingen in de be staande regeling behoeven te worden aange bracht. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp houdende nieuwe bepalingen tot voorkoming en bestrijding van ziekten van aardappelen wordt het volgende ontleend: Hoewel men algemeen instemde met de be doeling van dit ontwerp, n.l. het beveiligen van onzen uitvoer van land- en tuinbouwgewassen tegen belemmeringen, welke het gevolg kunnen zijn van het vóórkomen van de aardappelwrat- ziekte, meenden sommige leden, dat de be voegdheden, welke de regeering bij dit ontwerp vraagt, ruimer zijn dan ter bereiking van dit doel noodig zijn. Tegen het verleenen van die wel zeer ruime bevoegdheden hadden zij dan ook bezwaar. Verscheidene andere leden konden deze be zwaren niet deelen. Het algemeen belang, be trokken bij handhaving van onzen export van aardappelen, speciaal pootaardappelen, en van andere land- en tuinbouwgewassen is zoo groot, dat naar het oordeel dezer leden de gevraagde bevoegdheden, hoe verstrekkend ook, dienen te worden verleend. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper! Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han delstarief. Nader vernemen wij dat thans definitief is komen vast te staan hoe groot het bedrag is, dat de inbrekers Donderdagavond bij de in braak in het kantoorgebouw van de Filma Wilton-Feijenoord te Schiedam hebben buit gemaakt. Vermist wordt een bedrag van ƒ40.000 in bankbiljetten van 10, 20 en 25. In de kluis, waaruit het geld was gestolen, stonden eenige blikken trommels, die gevuld waren met eenige honderden loonzakjes, die aan de arbeiders Za terdagmorgen zouden worden uitgereikt. De inbrekers hebben de zakjes opengescheurd en er de bankbiljetten uitgehaald. Een bedrag van 10.000 aan specie hebben zij in de brand kast la ten liggen. De brandkast was op een zeer primitieve wijze gesloten, namelijk door middel van een door het personeel van Wilton zelf vervaardig de deur. Met een beitel kon de brandkast worden ge opend door het klavier in het slot terug te drukken. De politie heeft eenige vingerafdrukken en voetsporen gevonden. Vast staat, dat hier geen geroutineerde inbrekers aan het werk zijn ge weest. Voorts kan worden aangenomen, dat zij Uit Rotterdam afkomstig zijn. De firma Wilton was niet tegen inbraak ver zekerd. Het aantal landen, waarmede abonnements gesprekken voor tijdvakken, korter dan een maand, gevoerd kunnen worden, is belangrijk uitgebreid. tIn het internationale telefoonverkeer met ver scheidene landen is het mogelijk, telefoonge sprekken te voeren, waarvan de kosten ten laste van den opgeroepene in plaats van ten laste van den aanvrager komen. De Rijkstelefoonkantoren verstrekken omtrent de hier genoemde punten nadere inlichtingen. Ten slotte zijn in het telefoonverkeer met Turkije een aantal faciliteiten ingevoerd als dringende en abonnementsgesprekken, oproep en voorberichten, enz. Het Tweede Kamerlid Boon heeft eenige amendementen op dit ontwerp ingediend, waar van een de strekking heeft den Volksbond tegen Drankmisbruik, die voortreffelijk werk doet op het gebied der drankbestrijding, te ontheffen van een betaling van een verlofsrecht ,die al leen behoort te geschieden door hen, die een verlof, met winstoogmerk uitoefenen en niet voor een instelling van maatschappelijk nut. Nu met ingang van 1 Maart a.s. het Saar gebied weder tot Duitschland zal behooren, is van dat tijdstip af voor het verkeer met de tot het Saargebied behoorende plaatsen het tele gramtarief voor Duitschland van toepassing. Voor den telefoondienst moeten deze plaatsen beschouwd worden als tot de derde Duitsche zone te behooren. MOSKOU, 22 Febr. (Eigen telegram). De zesde ronde van het internationale schaak- tournooi alhier leverde de volgende resultaten op: Stahlberg wint van Tschechower, LiliènthalBogotyrtschuk afgebroken in ge lijken' stand. Flohr remise met Lasker. Rabinowitsch verliest van Kann. Spielmann wint van Pirc. Capablanca wint van Ragosin. Miss Menchik verliest van Lissitzin. RomanowskiGoglidse afgebroken in slech- teren stand voor eerstgenoemde. Loewenfisch wint van Alatorzeff. Rjumin verliest van Botwinnik. De stand luidt thans: Botwinnik 5 A pnt.; Loewenfisch en Flohr 4% pnt.; Rjumin en Lasker 4 pnt.; Ragosin 3A pnt.; Liliènthal, Lissitzin en Capablanca 3 pnt. en een afge broken partij; Spielmann en Kann 3 pnt.; Gog lidse 2% Pnt. en een afgebroken party; Rabi nowitsch en Romanowski 2 pnt. en een afge broken partij; Tschechower en Stahlberg 2 pnt,; Pirc en Bogotyrtschuk 1A pnt. en een afge broken party; Alatorzeff 1% pnt.; Miss Men chik 0 pnt. In de zevende ronde zullen de volgende par tyen worden gespeeld: BotwinnikStahlberg; AlatorzeffRjumin; GoglidseLoewenfisch; Lissitzin—Romanowski; RagosinMiss Men chik; Pirc—Capablanca; Kann—Spielmann; LaskerRabinowitsch; BogotyrtschukFlohr; Tschechower—LilienthaL Te Mürren, is Vrijdag het tweede deel van de wedstrijden van de F. I. S. begonnen, met de organisatie waarvan de skiclub van Groot-Brit- tannië belast is. Vrydag is de slalom voor de dames gehouden, welke werd gewonnen door Anny Rüngg (Zwitserland) in den totalen tyd van 2 min. 23.2 sec. In het landenklassement staat Duitschland aan het hoofd met 13 min. 27.1 sec. Zelfs op een hoogte van 2600 Meter was de invloed van de Föhn merkbaar. Het parcours voor den slalom was uitgelegd op een kale hel ling van de Allmendhubel, en had een lengte van 600 Meter. Met vlaggetjes waren de zevenentwintig hin dernissen aangegeven. Op dit korte traject be droeg het hoogteverschil ongeveer 150 Meter, zoodat alleen de besten den stryd tot een goed einde konden brengen. Het zware parcours en de geraffineerd opgestelde hindernissen lever den aan de 33 deelneemsters minder moeiiyk- heden op dan de sterke wind, die af en toe als een remblok werkte en door zün plotselinge hevigheid de tyden van verscheidene deel neemsters bedierf. Het gedetailleerde resultaat luidde: 1. Anny Rügg (Zwitserland) 75.7 sec. 67.5 sec. 2 min. 23.2 sec. 2. Christl Crans (Duitsch land) 69.6 sec. 75.9 sec. 2 min. 25.5 sec. 3. Kaethe Grasegger (Duitschland) 73.1 sec. 73.6 sec. 2 min. 26.7 sec. 4. Elvira Osirnig (Zwitserland) 74.4 sec. 75.4 sec. 2 min. 29.8 sec. Het landenklassement luidt: 1. Duitschland 13 min. 27.1 sec. 2. Zwitserland 13 min. 36.2 sec. 3. Engeland 13 min. 37.2 sec. 4. Oostenryk 15 min. 25 sec. 5. Vereenigde Staten. (Medegedeeld door Simoons en Co, A. v. Vliet en Zonen en L. Siyper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Unilever A'dam Rubber 137%—J 86% 96% Verder geen noteering wegens gesloten zün der New Yorksche Beurs. ALKMAAR, 22 Febr. Granen. Aangevoerd totaal 423 hectoliters als: 26 tarwe 4.50, 10 rogge 76 zaaigerst 6.75, idem chev. 5.80, 115 haver 6.60— 7.50, 105 bruine boonen 8.0012, citroenboonen 12.5013.50, duiienboonen 7.00—10, witte boonen 14—17, tuinboonen 56.00, koolzaad 3.00, 6 kar- wijzaad 17.5018, 84 erwten groene kl. 9.Ó0, idem groene gr. 10.50, idem grauwe 16—20, idem vale 1417 per 100 K.G. Handel: stug. DEN BOSCH, 22 Febr. Boter. Aanvoer 20.675 K.G. Hoogste prijs 1.50, laagstt prijs 1.41, middel- prijs 1.47 per K.G. WINNIPEG, 22 Febr. 22 Febr. 21 Febr. 22 Febr. 21 Febr, Tarwe Gerst Mei 83Vs 83i/i Mei 50% 50% Juli 821/3 82% Juli 50% 50% Rogge Lijnzaad Mei 54% 541/3 Mei 1.451/2 1.45 Juli 55% 55% Juli 1.43% 1.43 Haver Méi 40% 40% Juli 40% 40% GBAANNÓTEERING LIVERPOOL, 22 Febr. Tarwe. Maart 4.7 Mei 4.11, Juli 5.1 Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinfomaties). Failiet verklaard: 20 Febr.: W. A. F. Schwartz, décorschilder, Rot terdam, Sionstraat 3, werkplaats Oosteinde. W. v. d. Wal, slagersknecht, Rotterdam, Zwaanshals 153. D. W. Suvaal, houder van een rookerij en zouterij, Nieuwe Crooswijkscheweg 59, Rotterdam, zaak doende Vogelenzang 68, Rotterdam. Willem Berck, koopman in muziekinstru menten, Rotterdam, Oppert 92. S. Ph. v. d. Berg, Rotterdam, Adr. Milders- straat 39b. B. C. Borkus, bouwkundige, Rotterdam, Nw» Binnenweg 272. L. C. Groeneveld Jr., houthandelaar, Krim pen a. d. Lek. 21 Febr.: G. de Haan, koopman en winkelier in gebreide goederen, Leeuwarden. J. B. Brevink, winkelier, Eibergen. A. F. Göbei, modiste, Deventer. P. J. Quivooij, timmerfabriek, Apeldoorn» H. Bakker, Apeldoorn. W. A. C. A. van der Mast. houder van een wasscherij, Maastricht, Stationstraat 43. P. H. M. van Golde, winkelier, Heerlen, Ka- rel v. d. Overstraat 40. A. Lemmens, koopman en meubelmaker, Hoensbroek, Akerstraat 254. J. H. Linskens, kleermaker, Heerlen, Dauf zenbergstraat 3. F. Kunst, schilder, St. Pancras (N.-H.). W. van Nellestijn. koopman in manufactu ren, Veenendaal, Julianastraat 39. F. M. Jansen, winkelier in huishoudelijke artikel.n Nijmegen, Wolfkuilscheweg 101B. Ed. Kalff, Arnhem, Bakkerstraat 12. Th- C. van Kalkeren, schilder. Zoelen. H. de Weerdt, caféhouder, Arnhem, Steen straat 93. L. G. de Swart. kleermaker, Nijmegen, Houv straat 59. zaak drijvende Houtstraat 57, H. Mirck, Nijmegen, Postweg 99. P. Mulder-Knippenberg, koopman, Venw» Maaskade. J. Businger, tandarts, Huizen (N.-H.), crai looseheweg 20. P. H. Witsche, bakker, Amsterdam, Singel 3°° Vernietigd op grond van verzet het failllsse ment van S. de Haan, schilder, Mlnnertsga. Vernietigd het faillissement van G. Bosma» Boven-Knijpe. Opgeheven wegens gebrek aan actief de ia" lissementen van F. van Leyen, Heer Hugowaarn» K. S. Bunink. Amstelveen; Wed. SchoenDen Be' der, Amsterdam. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEO. Vertrokken 22 Febr.: Colombia- m.s., W.-Indië; Malvina, tank, R'dam; Stuyv* sant. s„ W.-Indië; Kurmark, s.. Hamburg. AMSTERDAM. Aangekomen 22 Febr.: Roellien^ m.s., Meppal. repareeren, Motorkanaal Salam°" Kustvaartbedrijf. ,_„„„ri: Vertrokken 22 Febb.: Rhea, mi, Kopenliag® Nereus, s,. Gdynia; Leeghwater, s„ Rotterdam» Istina, s., Cardiff. ROTT. LLOVD SIBAJAK, thuisreis, 26. Febr. v.m. 7 uur Marseille verw. JAVA-NEW-YORK LIJN DJAMBI, New-York naar Java, pass. 22 Ieü Gibraltar. S3 MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE. Uitreis. Febr. van Southampton. KON. NED. STOOAIB. MIJ. MEROPE, 22 Febr. van Danzig te Stettin. fi, TIBERIUS, 21 Febr. van Setubal te Lisaaou RHEA. 22 Febr. van Amst. naar Kopenna» NEREUS, 22 Febr. van Amst. naar Gdynia» DIVERSE SCHEPEN t AGATHA, 27 Febr. te Sabang gereed 84,5 dokken. naliK ALETTA. 17 Febr. van Hongkong naar Pappan. ANASTASIA, 20 Febr. van Soesoe n. Singap loB ANGELINA, 21 Febr. van Singapore n. 1 Anson. f>on- APOLLONIA, 22 Febr. van Port Said te stanza; gaat naar Port Said en wederom stanza. ccifiA— AUGUSTINA, 20 Febr. van Pladjoe te pore. PAULA, 19 Febr. van Soesoe naar Singap0*®-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2