Surinaamsche begrooting Het gouden Waagstuk C.H.V. Schorsing van de Lichter verspeeld op de Noordzee DE BACOVENCULTUUR GEHEIMZINNIG GEVAL ZATERDAG 23 FEBRUARI 1935 Koningin en Prinses in Zwitserland Arbeid na wettelijke dagtaak Het geval-Sarucco TWEEDE KAMER Prinses Juliana heeft haar eersten skitocht ondernomen STROOM LIJN LOCOMOTIEVEN Begin Maart zullen proeven bij den Rijksluchtvaartdienst genomen worden De Middenstandsbonden vragen een verbodsbepaling in de Arbeidswet REIZEN IN ROOMSCH Dr. Colijn acht aanstelling van één gouverneur voor Suriname en Curaqao ongewenscht Een dictator gewenscht? Onder één gouverneur Legio plannenmakers &OOR J. S. FLETCHER De voorwaarden voor de ophef fing afgewezen REGELING ARBEIDSTIJD In boter- of kaasfabrieken en melkinrichtingen DE HOUTSCHEPEN VOOR RUSLAND Amsterdam-type is een patent BruynzeelScheepsbouw DE MINISTERSVACATURE AAN WATERSTAAT VOEDINGSWAARDE VAN OPGEPAST VERBAND 45 vereenigingsreizen in 1934 Zetmeel LOGGER VERMIST Politievaartuig op onderzoek uit GOEDKEURING GEWEIGERD DE KRAKATAU KALMER DE GESPRONGEN STOOM KETEL Luit-Generaal W. Piepers overleden Mijnwerkers ontslagen Indische mail Academische examens Sleepboot ter assistentie uit Vlissingen vertrokken Een man met schotwonden aange troffen in de bosschen onder Lieshout DE MOORD TE HAARLEM Officier van justitie in hooger beroep FABRIKANT VAN VALSCH GELD Na maandenlang onderzoek de daders in arrest JONGEN VERMIST UIT DE STAATSCOURANT MELKBROOD DE AUTOBUSSEN Eisch tot schadevergoeding wordt ingesteld Journalistiek R.K. Universiteit Postvluchten dat tot minister van Waterstaat zal worden benoemd Jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude, directeur der Ned. Mij. van Havenwerken, en liberaal lid der Prov. Staten van Utrecht. Bij informatie ten huize van Jhr. van Lith de Jeude, die zelf op het oogenblik een studie reis door Duitschland onderneemt, waarvan hij begin Maart hoopt terug te keeren, zeide men ons hiervan niets te weten. Uit betrouwbare bron vernemen wij voorts, dat de benoeming van een nieuwen minister van Waterstaat eerst te verwachten is na de behandeling der begrooting van dit Departe ment in de Eerste Kamer. In verband met deze benoeming werden nog genoemd ir. Blackstone, directeur van Open bare Werken in Ned.-Indië, en ir. Damme, di recteur-generaal van de P. T. T. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana, die Donderdag in Unterwasser Haar in trek in hotel Sternen hadden genomen, zijn, naar de „Telegraaf" bericht, thans de ver moeienissen van de lange treinreis te boven. H. M. de Koningin, die zich Vrijdagmorgen weer geheel uitgerust voelde, heeft Vrijdagmid dag in de schitterende omgeving van Unter wasser een wandeling gemaakt. Vrijdagmorgen heeft de Prinses, na eerst nog eenige uren geoefend te hebben, haar eersten skitocht ondernomen, waarvan zij opgetogen terugkeerde. De beide Koninklijke gasten hebben in hotel Sternen een heele étage tot Haar beschikking, waar zich behalve de particuliere vertrekken nog een salon en een ontvangkamer bevinden. Ir. W. Hupkes. chef van den dienst van mate rieel en werkplaatsen bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht, heeft, in verband met de proefneming met een gestroomlijnde locomotief, nog enkele mededeelingen gedaan. De proeven zullen genomen worden bij het studiebureau voor de luchtvaart te Amsterdam, dat over een windtunnel beschikt, waarin alle weerstanden van de lucht nauwkeurig kunnen worden genieten en berekend. Indien de proeven slagen, zal men alle locomotieven een stroom lijn geven, waardoor men een aanzienlijke be sparing van kolen verwacht. Deze besparing, en niet het vergrooten van snelheid, is het voor naamste doel. De locomotieven krijgen een plaatijzeren be kleeding en zullen met het uiterlijk van een Dieseltrein overeenkomst vertoonen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Rijksbegrooting voor 1935, Hoofdstuk X, A, heeft de Minister van Sociale Zaken een uiteenzetting gegeven van zijn stand punt ten aanzien van maatregelen, als ge vraagd, tot verbod van arbeid door loonarbei ders na volbrachte wettelijke dagtaak. Ondanks de afwijzende conclusie, waartoe 's Ministers overwegingen voorshands hebben geleid, hebben de drie Ned. Middenstandsbon den gemeend den Minister in een dezer dagen tot hem gericht schrijven te moeten verzoeken dit vraagstuk niet als afgedaan te willen be schouwen, doch de wenschelijkheid en moge lijkheid van maatregelen op dit terrein bij voortduring te blijven toetsen. De indruk van den dienst der Arbeidsinspectie, dat de beunhazerij door werknemers na hun wettelijke dagtaak geenszins verontrustende verhoudingen zou hebben aangenomen, wordt door de Middenstandsbonden helaas niet ge deeld. Zij meenen integendeel te constateeren, dat deze beunhazerij, onder invloed van de hui dige depressie-omstandigheden, steeds nood- lottiger omvang aanneemt. Met de beschouwingen door den Minister ten principale over dit vraagstuk geleverd, hebben de Middenstandsbonden eveneens kwalijk in stemming kunnen betuigen. Uit den aard der zaakkan van een verbod van arbeid door werknemers na volbrachte, volledige, wettelijke dagtaak alleen sprake zijn ten aanzien van werknemers, die onder de bescherming van de Arbeidswet vallen. Ten aanzien van deze catagorieën meenen de Mid denstandsbonden intusschen dit verbod volko men gefundeerd en gemotiveerd te moeten ach ten. De wetgever heeft het noodig geoordeeld de arbeidskracht van deze werknemers te bescher men, door het gebruik van deze arbeidskracht binnen een wettelijke grens te beperken. Aan den aldus beperkten arbeidstijd mag het loon peil worden geacht zich in verband met de be- staansbehoefte te hebben aangepast. Dan mag echter ook, naar de meening der Middenstandsbonden, van deze werknemers, als consequentie van de aanvaarding dezer be scherming, worden gevraagd, dat zij zich van arbeid buiten die wettelijke dagtaak en dan niet alleen van arbeid als loonarbeider m an dere ondernemingen, maar van arbeid op eco nomisch terrein in iederen vorm, behalve in eigen huis of huishouding onthouden; en van den wetgever, vooral in dezen tijd van werkloosheid en werkschaarschte, dat hij de daartoe noodige verbodsmaatregelen en sancties treft, verbodsmaatregelen, waarvan de controle zeker niet tot onoverkomelijke moeilijkheden aanleiding zal behoeven te geven. Maatregelen op dit punt liggen trouwens vol komen in de Hjn van de maatregelen, welke de Regeering onlangs ten aanzien van den neven- arbeid door het overheidspersoneel heeft geno men. De drie Nederl. Middenstandsbonden hebben daarom den Minister van Sociale Zaken met de meeste klem verzocht de spoedige totstandko ming van een aanvulling der Arbeidswet op dit punt te willen bevorderen. DEN HAAG, 32 Febr. 1935 De saaiste middag van het jaar is in de Tweede Kamer de behandeling van de Suri naamsche begrooting. De economische toestand Van dit gewest is blijkbaar met menschenhand biet te verbeteren. En het verhaal van de mis lukkingen, waarop allerlei pogingen, om tot ren dabele cultures te komen, zijn uitgeloopen, was al jaren geleden eentonig, maar wordt bij iedere nieuwe begrootingsbehandeling weer vervolgd. Het eenige bedrijf, waarin verschillende af gevaardigden nog wel heil zien, is de bacoven- cultuur. Als het geleidelijk wordt opgebouwd, kan dat bedrijf nog wel eens de heropleving van Suriname bevorderen. En verder is er de proef, die genomen wordt niet een mechanisch rijstbedrijf, over welke Proef pas over eenige jaren een oordeel zal kun nen worden uitgesproken en waarbij de katho lieke afgevaardigde, ir. FEBER, gaarne Neder- landsche landbouwers zou willen zien te werk ge steld. De sinaasappelculture is, volgens oud gouverneur Dr. RUTGERS óók al weer hard op Weg naar de trouwens door deskundigen voor spelde mislukking. De christeltjk-historische afgevaardigde VAN ÊOETZELAER VAN DUBBELDAM was door tie jaarlijksche noodzaak van weeklagen zelfs in Zóó gedeprimeerden toestand geraakt, dat hij, ter ondervanging van het euvel der te geringe sa menwerking, dat volgens hem de oorzaak der hiislukkingen is, haast naar een dictator zou ëaan verlangen. Dan zoudt ge er hier niet meer over mogen spreken, interrumpeerde dr. Rutgers, öat zou ik er gaarne voor over hebben, was het wederwoord van den mismoedigen baron. Een politiek puntje, dat door vrijwel alle spre kers werd aangeroerd, was het herhaalde op treden tegen den nogal buitennissigen redacteur van het nog buitennissiger blad „De Banier". Algemeen was men van oordeel, dat bij deze Vervolgingen 'n nogal overdreven revolutionnai- renvrees had voorgezeten. Want, aldus de sociaal-democraat IJZER MAN, in dat blaadje komen, naast knipsels uit »De Tribune", ook allerlei vaderlandslievende en stichtelijke stukken voor en zelfs wel eens bij- tiragen vanBaron van Boetzelaer. Oud-gouverneur RUTGERS lichtte dit nader toe door er op te wijzen, dat „De Banier" een typisch staaltje is., van den staatkundigen toe stand van Suriname. Het gewest, aldus dr. Rul ers met een voor 'n anti-revolutionnair noga! Merkwaardige buiging in fascistische richting, is hog zoo gelukkig, dat het geen politieke partijen ''ent. Doch hoe het met deze „Banier"-idylle zij, Ook andere afgevaardigden vonden, dat men tegen den redacteur Sarucco wel wat overdreven Was opgetreden. Een belangrijke vraag bracht BARON VAN «OETZELAER in het debat door te informee rt) of een administratieve samenvoeging van cUracao en Suriname onder één gouverneur niet Scwenscht zou zijn. De post van gouverneur zou tian aantrekkelijker worden kan men dan nü ®een bekwame krachten voor Willemstad en Pa ramaribo krijgen? en het West-Indisch ge bied zou dan zijn gevoel van eigenwaarde zien toenemen. Ir. FEBER heeft daartegen al vast aange roerd, dat men met die oplossing eerder rivali- 7't tusschen de beide gebiedsdeelen wekt over Oe standplaats van den gemeenschappelijkcn gouverneur, dat men onvermijdelijk tot aanstei- 'hg van onder-gouverneurs zal moeten over gaan en dat bovendien het vrij welvarende Whraeao er wel feestelijk voor bedanken zal, Otiministratief te worden samengevoegd met ^briname, het land der permanente misère. Ook Dr. COLIJN heeft zich volstrekt tegen dit fctikbeeld verklaard. De onderlinge ligging dei nde gebiedsdeelen leent zich voor een der- 8e'ijke oplossing niet. Bovendien loopen zij in karakter te zeer uiteen. En ten slotte is het zélfs twijfelachtig, of de samenvoeging grondwettelijk t°ciaatbaar zijn zou. Over den economischen toestand van Suri name heeft de minister, evenmin als de reeds ?Mioemde afgevaardigden, evenmin ook als dé •pralen VAN KEMPEN en WENDELAAR en ?e vrijzinnig-democraat JOEKES, een opwek- end geluid kunnen doen hooren. Het meeste '-•"trouwen heeft dr. Colijn nog in het plan, oir. /e bacovencultuur op eenigszins ruime schaal y hand te nemen. Maar óók daar zal hij, voor at tot deelneming besloten wordt, den onver- &2 v Er gebeuren den laatsten tijd zooveel ®emde dingen, vertelde hij haar, dat ik me ^Kenlijk over niets meer verwonder. Ik ben blij v Weer te zien en hoop dat u een kop thee ge- jbiken zult. Ik vrees, dat ik u niet veel anders i aanbieden, maar.... g O, neen, ik zal alleen maar een kop thee lu.M'uiken, viel zij hem vlug in de reede. itaheer Workman, ging zij dan voort, ik j,1 u komen opzoeken, omdat ik me daartoe "bQodzaakt gevoelde. Zoo? tl heeft volkomen gelijk, als u zegt dat er £,«enwoordig allerlei vreemde dingen gebeuren, jhg zij voort. En het spijt me erg, dat ik zeggen moet, maar ik heb ook de hand ge- iJl in één van die vreemde dingen. Ik IjJ1 namelijk de persoon, die u dien anoniemen geschreven heeft. haar verbazing scheen die bekentenis Lau- heèlemaal niet in verwondering te bren. irj - Rustig schonk hij een kop thee voor haar Ja, antwoordde hij eindelijk ik wist, dat biddelijken eisch stellen, dat het enthousiasme van de initiatiefnemers zich uit in ter tafel brengen van eigen kapitaal. Het is, aldus dr. Colijn tot den heer Van Kempen, die in theorie eens eventjes wilde „doorzetten", met Suriname nu eenmaal altijd zóó geweest, dat er legio plannenmakers waren, maai- nooit geld. Ten aanzien van het geval-Sarucco heeft de minister verklaard, dat de Oranjeliefde en stichtelijke lectuur van dezen schrijver ab soluut geen waarborg behoeft te zijn, dat zijn blaadje niet nastreefde kwaad te stichten. Men dient vergif ook wel eens met suiker toe. Zonder hoofdelijke stemming werd ten slotte de Surinaamsche begrooting maar weder goed gekeurd. De Indische had al bij den aanvang der vergadering het fiat der Kamer gekregen. Naar ons wordt medegedeeld, zijn de voorwaarden, gesteld door de Akkerbouw- centrale voor de opheffing der schorsing van de Coöperatieve Handelsvereeniging, door het bestuur dezer vereeniging*van de hand gewezen. De Minister van Sociale Zaken heeft, onder bepaalde voorwaarden, gedurende het tijdvak van 1 Maart 1935 tot en met 29 Februari 1936 aan hoofden of bestuurders van boter- of kaasfabrieken in alle gemeenten des Rijks toe gestaan, dat gedurende 26 weken 10 uren per dag en 55 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits behalve voor wat betreft arbeid in kaasfabrie ken in Noordholland, waarin ten hoogste 7 per sonen werkzaam zijn gedurende 13 weken niet langer dan TA uur per dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht. Voor boter-, tevens kaasfabrieken, in alle ge meenten des Rijks is voorts vergund, dat: hetzij arbeid wordt verricht, als hierboven omschre ven; hetzij gedurende 13 weken 10 uren per dag en 57 uren per week arbeid wordt verricht door mannen en 10 uren per dag en. 55 uren per week door vrouwen en door jeugdige per sonen van 16 jaren of ouder, en gedurende 13 weken 10 uren per dag en 54 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits gedurende 13 weken niet langer dan TA uur per dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht. In melkinrichtingen te Amsterdam, Rotter dam, 's Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Nijmegen en Apeldoorn mag gedurende 17 we ken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid worden verricht. In melkinrichtingen, voor zoover niet gelegen in de gemeenten, hierboven genoemd, mag ge durende 1-7 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid worden verricht, mits gedu rende 9 weken niet langer dan 8 uren per dag en 45 uren per week arbeid worden verricht. De heer P. Goedkoop Dzn. deelt ons, naar aanleiding van het onderhoud, dat wij over zijn verblijf te Moskou met hem hebben gehad, mede, dat het Amsterdam-type volgens het welk de beide motor-houttransportschepen voor Sovjet-Rusland zullen worden gebouwd, een patent is van de bekende firma Bruynzeel en van de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. Het „Handelsblad" meent reden te hebben om aan te nemen, dat de mogelijkheid bestaat, die brief geschreven moest zijn door iemand, die in verband stond met de firma. Waarom dacht u dat dan, vroeg zij ver wonderd. Omdat 't papier, dat voor dien brief ge bruikt werd, het soort papier is, dat voor de firma wordt vervaardigd en de machine één van de machines :s geweest, die sinds kort door de firma in gebruik zijn genomen. Bewonderend keek Lilian Delomosne hem aan. Dat is heel knap gededuceerd, merkte zij op. Ja, maar ik heb het niet alléén gedaan. Een kennis van me heeft me er attent op gemaakt. Dan zeker een kennis die heel goed op de hoogte is van de toestanden bij de firma. Inderdaad. Lilian Delomosne speelde even met haar lepeltje, maar sloeg eindelijk haar oogen weer op. Heeft u zich niet afgevraagd, waarom ik u dien brief gezonden heb? Neen, ik weet namelijk zeker, dat u het deed in de veronderstelling mij daardoor een dienst te bewijzen.... en.... ja, gaat u verder. Waarom heeft u het mij niet persoonlijk verteld in plaats van dien brief te Sturen? Ja misschien had ik dat beter kunnen doen. Wat ik vragen wil, heeft u eenig vermoeden betreffende de identiteit van uw vijanden? Neen, nog niet. Dan zal ik u alles vertellen.... onverschil- Slagen de proeven, dan krijgt ook het verdere materiaal een stroomlijn-bekleeding. De proeven in den windtunnel zullen, naar men verwacht, reeds begin Maart een aanvang nemen. In de werkplaatsen van de spoorwegen zullen eenige locomotiefmodellen vervaardigd worden en hier mede zullen de proeven worden genomen. De Commissaris van Politie der afdeeling B te *s-Gravenhage waarschuwt tegen de hande lingen van Arnold Dwars, wonende te 's-Gra- venhage, Paulinastraat 39, die er den laatsten tijd zijn werk van maakt om aan verschillende adressen zoowel binnen als buiten de gemeente, gerembourseerde zendingen door middel van de Posterijen toe te zenden. Hij gaat daarbij als volgt te werk: Hij raadpleegt in de dagbladen de overlij densadvertenties en zendt dan naar het sterf huis een of ander boekwerkje van geringe waar de, waarvoor hij onder rembours een veel hoo- ger bedrag dan de waarde van het boekje, doet innen. Daarbij doet hij het voorkomen alsof de overledene 't boek nog kort voor zijn overlijden besteld heeft. Uit piëteit voor de overledene volgt veelal betaling. lig wat me dat ook zou kunnen kosten. U moet weten Stop! Ik hoor u daar zeggen: Onverschillig wat me dat ook zou kunnen kosten. Moet ik daaruit afleiden dat er voor u gevaar kan ont staan, als u mij vertelt, wie mijn vijanden zijn? Laurence stond op en liep met groote stappen in zijn kamer op en neer. Dan heb ik liever dat u me niets vertelt, zei hij. Neen, ik moet het u vertellen, viel zij hem vlug in de rede. En als u niet wilt luisteren zal ik de zaak aan de politie in handen geven! Laurence sloeg haar eenige oogenblikken scherp gade. Goed dan! U heeft zich natuurlijk al afgevraagd wie uw vijanden zijn, zei ze en u heeft hun iden titeit nog niet kunnen vaststellen. Dan zal ik hun namen noemen. In de allereerste plaats John Bredford. Laurence liet door niets blijken, dat hij ge schrokken was. Hij bleef rustig tegen de tafel leunen en keek haar vragend aan. En Francis Armadale. Wat, riep Laurence uit. Neen toch! Hij heeft het heele plan ontworpen. Hij heeft u van het eerste begin af gadegeslagen en zag iets in uw uitvinding. Ga verder, zei Laurence. Ten derde Brémond. Och wat. Een geestelijke! Neen, dat is hij niet. Brémond is een geld schieter die op het oogenblik in moeilijkheden verkeert en om geen argwaan te wekken steekt De Nederlandsche Reisvereeniging voor Ka tholieken maakte in 1934 niet 25, zooals abu sievelijk vermeld, maar 45 vereenigingsreizen, met in totaal 1315 deelnemers. De heer W. F. M. van Schaik, sedert 1911 hoofdredacteur der „Leeuwarder Courant", zal over eenige maanden zijn zaak neerleggen. In de vergadering van aandeelhouders van de maatschappij „Deventer Dagblad" is n.l. de heer Van Schaik daartoe aangezocht, benoemd tot directeur-hoofdredacteur van dit blad. Als opvolger van den heer Van Schaik is be noemd jhr. J. W. J. Witsen Elias, die sedert 1923 aan de „Leeuwarder Courant" werkzaam is als redacteur der afdeeling buitenland. Belanghebbenden worden erop attent gemaakt, dat het in voorraad hebben van zetmeel of zet- meelproducten, zooals: aardappelmeel, dextrine, stijfsel, glucose (blanke stroop, massée of drui- vensuiker), sagomeel, tapiocameel, arrowroot, hij zich als hij naar Engeland komt, in 't kleed van een geestelijke. Laurence keek haar aan, alsof hij zijn ooren niet kon gelooven. Nog iemand anders? vroeg hij. Ja, een Franschman, Paul Sabatier! Laurence gaf uiting aan zijn gevoelens door een schel gefluit. Ah! Nu begin ik er iets van te begrijpen! Paul Sabatier. De grootste scheikundige van dezen tijd. Nu begrijp ik, waarom men mij twee maal mijn teekeningen ontstolen heeft. Wat duivels geslepenMen wilde probeeren of Sabatier mijn geheim zou kunnen vinden uit die teekeningen. Maar wat zijn ze eigenlijk van plan? Wat willen zij? wilde probeeren of Sabatier mijn geheim zou kunnen vinden uit die teekeningen. Maar wat zijn ze eigenlijk van plan? Wat willen zij? Zij willen uw uitvinding verkoopen aan de Servische regeering. En die teekeningen, heeft Sabatier die? Heeft hij de formule gevonden? Heeft hü het geheim ontdekt? Lilian Delomosne schudde het hoofd. Dat weet ik niet, antwoordde zij. Laurence sloeg van woede met zijn vuist op tafel. En welke rol heeft u in dat drama ge speeld? U heeft natuurlijk geweten wat er gaan de was. Misschien hebt u het wel geweten van het eerste oogenblik af! Nu begrijp ik alles. Daar op die boot in het kanaal bespiedde u mij al! En Brémond ook natuurlijk. Toe vertel dan toch alles. Sabatier in het bezit van mijn -teekeningen! koudwaterplakmeel, maizena en overige graan- zetmeelen, in een gezamenlijke hoeveelheid van meer dan 1000 K.G. slechts is toegestaan aan hen, die als georganiseerden zijn aangesloten bij de Stichting Nederlandsche Meelcentrale. Deze verplichte aansluiting kan schriftelijk worden aangevraagd bij de Stichting Neder landsche Meelcentrale, Riouwstraat 174-—180, 's Gravenhage, en geschiedt kosteloos. De „Simon en Marie", (Sch. 116) is Woensdag 5 Februari jJ. uitgevaren voor de trawlvisscherij en werd dus Zaterdag of uiterlijk Maandag jJ. te Scheveningen terugverwacht. De logger is Zaterdagmorgen nog gezien bij Borkum, op ongeveer 57 graden n.b. Sedert heeft men van schip en opvarenden niets meer vernomen. Vermoed wordt, dat de logger een defect aan den motor heeft gekregen, of dat de olie-voor- raad verstookt is. Het te Rotterdam aangekomen regeerings- politievaartuig „Nautilus" heeft Vrijdagmiddag zee gekozen om te gaan zoeken naar den ver misten Scheveningschen logger. BUITENZORG, 22 Febr. (Aneta). De regee ring weigerde goedkeuring van het Gemeente raadsbesluit van den Raad van Pematang Sian- tar gedateerd 22 November 1934, waarbij een verordening is vastgesteld tot het optreden tegen straatventers en om concurrentie met het pa sar-bedrijf in dergelijken vorm tegen te gaan. De regeering overwoog bij deze weigering dat de verordening in strijd was mèt het beginsel dat aan alle locale belasting-verordeningen geen andere dan fiscale overwegingen ten grondslag mogen liggen. SERANG, 22 Febr. (Aneta) In verband met het feit, dat de Krakatau thans weer rustig is, is de waarnemingspost ingetrokken. In verband met een eventueele schuldvraag inzake het doodelijk ongeval op de „Heibloem" heeft, naar het „Volk" verneemt, de burge meester van Heithuizen den hoofdingenieur van het Stoomwezen op de hoogte gebracht van 't ongeval. Het is waarschijnlijk, dat deze machi ne niet onder de wet op het Stoomwezen valt en meer beschouwd wordt als een vergroot stuk speelgoed. Van de beslissing van den hoofdingenieur zal het afhangen, of het parket van Roermond zich in dit geval zal mengen. In de diaconesseninrichting Bronovo te 's Gra venhage is in den ouderdom van 76 jaar over leden de heer W. H. Piepers, luitenant-generaal der Cavalerie b.d. Gedurende veertig jaren heeft de thans ont slapene deel uitgemaakt van het Officierscorps van het wapen der Cavalerie. Generaal Piepers was Officier in de Orde van Oranje Nassau en gerechtigd tot het dragen van verschillende buitenlandsche Ridderorden. Aan de Oranje-Nassaumijn is weer aan 38 mijnwerkers met ingang van 1 Maart ontslag aangezegd. De Indische mail, aangebracht met 't vracht schip „Tawali", komt heden in ons land. Aankomst Amsterdam (C.S.) te 21.10 uur; te Rotterdam (D.P.) te 21.19 uur en te Den Haag (S.S.) te 21.30 uur. LEIDEN. Artsexamen eerste gedeelte de heeren H. J. E. J. de Ruljter de Wildt en F. D. Carels. Bevorderd tot arts de heeren R. M. Hirseh en A. W. Vos. Wie zou ooit gelooven, dat die uitvinding van mij is, als Sabatier er het eerst mee voor den dag komt! Hij was nu zóó zenuwachtig geworden, dat Lilian Delomosne hem bij den arm greep. Toe, mijnheer Workman, geloof me, ik wist niet alles. Vanmorgen heb ik alles eigenlijk pas vernomen. Ik wist eigenlijk niets. En zoodra ik iets ontdekt had, ben ik naar u toegekomen, om het u te vertellen. Ik hoop alleen maar, dat het nog niet te laat zal zijn. Laurence staarde haar in het gelaat en vroeg zich af, of er op de wereld nog wel iemand zou zijn, dien hij kon vertrouwen. Waarom meent u, dat het nog niet te laat is? vroeg hij. Omdat John Bedford mij vanmorgen trachtte over te halen u zoo ver te brengen, dat u uw uitvinding aan hem zou verkoopen. Dat toont toch duidelijk aan, dat Sabatier het ge heim nog niet gevonden heeft. Laurence had zich nu in een stoel laten val len en keek haar onderzoekend aan. Waarom is u naar me oegekomen, om me alles te vertellen.... waarom nu pas? Neem me niet kwalijk, als ik misschien een beetje ruw schijn, maar men heeft mij op een schan delijke manier bedrogen en ik weet niet waar om. Ik begrijp er niets van. Hü sloeg zich met gebalde vuisten op de knieën. U heeft eenigen tijd geweten, wat die mannen van plan waren. Waarom is u nu pas naar me toe gekomen! Dat moet ik weten! Als hij niet zoo opgewonden was geweest. De Zweedsche sleepboot „Nestor", komende van Londen en bestemd voor Antwerpen, met twee lichters op sleeptouw, heeft ter hoogte van het vuurschip „Westhinder" één van de lichters, de „Rupelnete II", waarop zich drie mannen en één vrouw bevinden, verspeeld. Het vuurschip heeft voor dezen lichter hulp gevraagd. De sleepboot „Schelde" is uit Vlissingen ter assistentie daarheen vertrokken. In de bosschen onder de gemeente Lieshout is Vrijdagmorgen een man aangetroffen, die door enkele schoten was gewond. Hij is naar het St. Elisabeth-gasthuis te Helmond over gebracht, waar hij werd geïdentificeerd als M., afkomstig uit Helmond. De wonden bleken niet levensgevaarlijk te zijn. Het schijnt, dat de schoten zijn gelost tijdens een vechtpartij. De marechaussee te Eindhoven heeft de zaak in onderzoek. De officier van Justitie te Haarlem, heeft hooger beroep aangeteekend tegen de uitspraak van de Haarlemsche rechtbank, waarbij de moordenaar van Enny Wever, A. T. O., tot twintig jaar gevangenisstraf is veroordeeld. De "officier had levenslang geëischt. Acht maanden geleden is de politie ter oore gekomen dat er in Schoonhoven valsche rijks daalders werden gemaakt. In samenwerking met de Schoonhovensche politie is toen door de valsch-geldcentrale en de centrale recherche te Rotterdam een onder zoek ingesteld. Aanvankelijk had men niet veel resultaat, doch dezer dagen kon men overgaan tot de arrestatie van den 43-jarigen fabrikant L. M. Deze is in het Huis van Bewaring te Rotterdam opgesloten. Hij heeft bekend valsche rijksdaalders te hebben gemaakt. Enkele tien tallen van deze munten zouden in omloop zijn gebracht. Ook zijn nog aangehouden de 45- jarige A. M. en de 45-jarige L. V., die er van verdacht worden de valsche rijksdaalders te hebben uitgegeven. Te Hedel wordt de zeventienjarige J. van Keu len vermist, die 'n paar dagen geleden de ouder lijke woning verliet. Aanvankelijk dacht men. dat hij zich naar zijn familie te Princenhage had begeven, doch dit bleek niet het geval te zijn. Men vreest nu, dat den jongen een ongeluk is overkomen. De politie houdt zich met zijn opsporing bezig. zou hij gezien hebben, dat het meisje heel erg bleek geworden was, maar nu ontging hem dat geheel. Mijnheer Workman, antwoordde zij zoo rustig mogelijk. ik heb het u niet eerder kunnen vertellen, omdat ik tot vóór eenige da gen geleden geheel in de macht was van John Bedford. In zijn macht? Ja. Ik zal u alles vertellen. John Bedford is een schoft. Hü had mfj geheel in zijn macht en van die macht heeft hij een schandelijk misbruik gemaakt en mij gedwongen allerlei dingen te doen, welke mij tegen de borst stui ten. Laurence zag nu pas, dat een uitdrukking van groote smart over haar gelaat gekomen was en het speet hem thans wel een beetje, dat hij haar tot die bekentenis had gedwongen. Luister, dan zal ik u alles vertellen. Mijn vader was de beste vriend, dien Herbert Arma dale ooit gehad heeft en toen hij stierf, liet hy mij achter in de hoede van Herbert Armadale, die mijn wettige voogd is en van wien ik veel ben gaan houden. Toen ik achttien jaar gewor den was, wilde John Bedford met me trouwen en hij trachtte op alle mogelijke manieren mij daartoe te dwingen. Ik hield evenwel niet van hem en wees zijn aanzoeken van de hand. Ik hield toen van een anderen manmaar ben nu gaan inzien, dat het een dwaze jeugdliefde was.... een man, die Edward Penrose heette en als aangenomen kind bij Herbert Armadale in thuis was. (Wordt vmnW De Minister van Sociale Zaken vestigt de aan dacht van belanghebbenden op het belangrijke verschil in voedingswaarde, dat bestaat tusschen melkbrood en brood (waterbrood), welk verschil volgens ingekomen ambtelijke berichten nog te weinig bekend is. Melkbrood, dat kenbaar is aan de letters ME., bevat in een heel brood (van ongeveer 800 gram) de voedende bestanddeelen met name boter- vet, eitwit en melksuiker van ruim een kwart liter melk. Uit het oogpunt van voedingswaarde verdient het daarom in belangrijke mate de voor keur boven gewoon brood (waterbrood). Het verdient dus aanbeveling toe te zien, dat de letters M.B. in het brood zijn aangebracht, indien melkbrood wordt verlangd. Mr. J. E. W. Duys, raadsman van de autobus onderneming Sommeling, zal, volgens de „N. R. Ct." een eisch tot schadevergoeding tegen den Staat der Nederlanden indienen, wegens 't onmogelijk maken van transport per autobus, anders dan in een geregelden dienst. NIJMEGEN, 22 Febr. Geslaagd voor het doc toraalexamen in de rechten W. Reuser, Nijme gen. De „Rjjstvogel" (thuisreis) is uit Bangkok in Calcutta aangekomen. De „Oehoe" (uitreis) vloog van Marseille naar Athene. De „Kwartel" is te Bandoeng geland. Met 1 Maart benoemd tot burgemeester van Zuidhorn R. A. Cleveringa, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Nieuwolda. Herbenoemd tot burgemeester van Aarle- Rixtel A. H. Termeer; van St. Michielsgestel A. P. Scheltus; van Wadenoyen L Mes; van Lochem 'R. van Luttervelt; van Voorburg jhr. C. W. Stern: van Jisp W. Voster; van Lands meer C. P. van der Sluijs, van Breskens D. H. van Zuijen; van Sluis J. C. L. A. Berkers; van Jaarsveld, Lopik en Willige Langerak K. W. Oldenhof; van Tubbergen T. C. Lucas Luvckx; van Arcen en Velden P. H. Gubbels en van Schimmelt. J. H. Bokman. Aan den inspecteur der P.T.T., J. P. Haan- schoten, is met 1 April op verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend, zulks onder dankbe tuiging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3