Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan'n„ Omroeper voor 80.000 gezinnen S TA D S N I E U W S Waar de filmband rolt Schepenbouw voor Rusland MEDEDEELING VAN DEN HEER GOEDKOOP anHfltinmiinffliHHiifliiitttiifliiiiiiiiiiiiiifiiittiiiniiiniiiiifiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiniiiiif intiiiuHtitiiiiiiiiiiiiitiinuifiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini ZATERDAG 23 FEBRUARI 1935 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiniunniiiinninniiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuii Flora 1935 Wegwijzer op den watertoren te Heemstede DE MOUNT EVERESTFILM Wetenschap en Sportiviteit EEN MOOIE EXPOSITIE VOOR DEN POLITIERECHTER Jeugdige inbreker Konijnen met een staart Buren-ruzie Burgeroorlog Personalia Zondagavondconcert H. O. V. Burgerwacht Speeltuinver. in Haarlem-Noord Onderwijs aan zieke en zwakke kinderen Statuten Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL Gevonden voorwerpen REMBRANDT-THEATER Onder Moeders vleugels PALACE-BIOSCOOP De Eeuwige Droom LUXOR-THEATER Viva Villa Frans Halstheater Bij de groote concurrentie mag het een groot succes genoemd worden, dat een order verstrekt werd Werk voor 700 man Schepen voor houtexport Hulde aan dr. De Vlugt Rusland als afzetgebied Na den bioscoopbrand te Hilversum H.V.A. aandeelen te koop Drie jaar gevangenisstraf geëischt De zaak Nijenrode Behandeling in hooger beroep uitgesteld Frauduleuze invoer Huiszoeking te Den Haag levert 'n groote partij smokkelwaar op NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ft 3 ïïIllllilllllllllillllllllllllilllllllllllllHlllllllllillIlüllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllln? Men herinnert zich wellicht nog de indruk wekkende reclame op den watertoren te Heem stede voor de tentoonstelling „Heemgas", die eenigen tijd geleden gehouden is. Eenzelfde reclame zal daar weer hoog boven alles uitsteken in de dagen van de groote In ternationale Bloemententoonstelling. Met letters van circa 3 M. hoog zal er het woord „Flora" prijken, met een pijl, die de be zoekers, uit de richting Haarlem komende, zal wijzen naar Groenendaal. Eenmaal in Heemstede, zal iedere vreemde ling dus den weg naar „Flora" in de avond uren kunnen vinden. Gisterenavond draaide in het Gebouw van den Protestantenbond onder auspiciën van de Haarlemsche afdeeling der Ned. Natuurhis torische Vereeniging en van de Vereeniging Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld, de film, welke vervaardigd werd door Wyn Harris bij de laatste Mount Everest-expeditie in 1933. On der het zeer groote aantal aanwezigen dienen vermeld te worden de Haarlemsche burgemees ter en wethouder A. G. Boer. Voor de pauze werd een inleiding gehouden door den heer J. Sibenga Mulder uit Bussum, bestuurslid van het Kon. Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap. Deze inleiding welke niet meer bedoelde te zijn dan een initiatie tot de later te vertoonen film, was door haar uiterst duidelijke en tege lijkertijd interessante instructie waardevoller dan de rolprent, die weliswaar zeer spannend was, maar toch een onvolkomen beeld gaf van de ontzaglijke moeilijkheden waarmede juist de Mount Everestexpedities steeds te kampen hebben gehad. Na een algemeen topografisch beeld van Hi malaya en Trans-Himalaya geschetst te hebben, vertelde de inleider over de verschillende dop pen van dit „dak der aarde" die achtereenvol gens de faam gedragen hebben de hoogste der wereld te zijn. Bij het uitwerken van reeds be stofte gegevens van een topografische expeditie, ontdekte een klerk in Bengalen op een warmen achtermidag. dat top no. 15, bijna 9000 Meter hoog, de hoogste berg der aarde moest zijn. Sindsdien heeft de Mount Everest (genoemd naar een Engelschen topograaf) steeds de ver beelding van wetenschappers en sportsmen in spanning gehouden. Nadat de politieke moeilijkheden met Tibet waren overwonnen, had in 1921 de eerste ex peditie plaats, gevolgd" door drie anderen, waar van de laatste in 1933. Geen van deze tochten heeft succes gehad. Het louter sportieve doel van deze ondernemingen, het beklimmen der top, is niet bereikt. De voortrekkers van een der expedities hebben misschien bij de afda ling den dood gevonden. Men acht het niet onmogelijk, dat zij den top voor dien tijd had den bereikt. In het algemeen neemt men aan, dat het beklimmen van de Mount Everest uit voerbaar is. De laatste expeditie, waarbij de vertoonde film werd opgenomen, bereikte een hoogte van 28.000 voet. Het vergevorderd seizoen, geweldige sneeuw stormen, maar vooral het nijpend gebrek aan zuurstof, dat met geen hinderlijk zware zuur stofapparaten schijnt te kunnen worden opge heven. noopte ook deze laatste onderneming ontijdig te retireeren. In het voorjaar van 1933 hadden ook de eer ste vliegtochten boven de Mount Everest plaats. Deze tochten, ondernomen door speciaal inge richte vliegtuigen (de voorbereidingen waren tot in de uiterste kleinigheden doorgevoerd) haden een louter wetenschappelijk doel. Inder daad is het gelukt om met behulp der geno men foto's en films de topographie vast te stellen van tot nogtoe geheel onbekende ge bieden. Enkele lichtbeelden welke deze resultaten duidelijkydemonstreerden, waren wel de beste inleiding op de film die na de pauze vertoond werd. Zij benadrukten de wetenschappelijke zijde van een streven, dat anders te gemakkelijk als louter sportief zal worden bezien. Onze kunstrecensent schrijft: Ons werd verzocht nog een enkel woord te schrijven over de jubileum-tentoonstelling van den Nederlandschen schilder Piet van Wijn- gaerdt, in de zalen van het Sted. Museum te Amsterdam, die tot 3 Maart is verlengd. Wij doen dit gaarne, omdat we dan tevens de gelegenheid krijgen den schilder Piet van Wijngaerdt geluk te wenschen met zijn zestig sten verjaardag, maar vooral met zijn prach tige, overzichtelijke expositie. In verschillende zalen van het Stadsmuseum prijken de kloeke doeken van den schilder aan de wanden, in hun „donkere", doch fascinee- rende kleuren. De vorm by van Wijngaerdt is forsch en ferm, robust en zonder eenige terughoudend heid, gaaf en gul gegeven De kleur is echter, volgens zijn eigen uit spraak, prim'air. Toch is van Wijngaerdt niet de soepele, speelsche colorist, vol zon en warmte. Zijn kleuren zijn psychologisch en ernstig, zouden we willen schrijven. Ze zijn aan den donkeren kant, maar flonkeren vol schoonheid der ziel. Dan is de schilder ons het liefst, want deze wijze van uiten tracht, in haar diepte, het groote Mysterie van alle leven te benaderen. In het merkwaardige doek „Boerenvolk" is v W. ook vooral synthetisch, zooals Van Gogh. „Hooioogst" mag van een fraaie compositie ge noemd worden, met 't typeerend landschap op den achtergrond, dat wat uitheemsch aandoet. Prachtig is de expressie van den maker in het recente zelfportret (1932) en hoogst schilder achtig. Een groot winterlandschap, met een jager op den voorgrond, blinkt nog uit, wat stemming en stofuitdrukking betreft. 't Is jammer dat we aangaande deze belang rijke expositie niet wat uitvoeriger kunnen zijn. Een schilder, rijk aan talenten, laat ons hier zjjn beste werk zien, dat, ook om' zuiver pictu rale eigenschappen, zeer gewaardeerd moet wor den De expositie van Religieuze Kunst in het 3tedelijk Museum werd eveneens verlengd: een gelukkig teeken van groote belangstelling. We hebben nog even die vele schatten dank baar en bewonderend in oogenschouw genomen. Eén ding vinden we gelukkig: uit deze ten toonstelling blijkt, dat het extremisme in de Kerkelijke Kunst tot staan is gebracht. De Madonna van den grooten beeldhouwer John Radecker achten we te subtiel en voornaam- schoon, om deze plastiek onder extremisme te noemen. Welk een keur voorts van batik- en borduur werk, van ceramiek en m'etaalkunst, van schoone plastiek en kleurige mozaïek en glas schildering Katholieken van Haarlem, gij, die zoo dicht bij Amsterdam woont, verzuimt toch niet deze expositie te gaan zien en bewonderen. Moge dat bezoek tevens als waardeering gelden jegens die kunstenaars, welke zich beijveren hunne ta lenten dienstbaar te maken aan wat ons het allerliefste is: onzen Godsdienst! Wijzen we nog even op het verlichte kleu- renraam van onzen bekwamen, katholieken gla zenier, Joep Nicolas, op de prachtige indruk wekkende „Piëta" van Van der Plas, op Lode Sengers' „Bruiloft te Cana" (ontwerp voor een muurschildering), enz., enz. De derde expositie in ,,'t Stedelijk", die wij hierbij gaarne aanbevelen, is die der „Onaf- hankelijken", met haar talrijke, kleurige wer ken, welke het besef heerlijk versterken: „Er zijn nog schilders in Nederland! Inderdaad. Vele jonge, belovende talenten stellen er ten toon, met werken, die technisch en naar hun inhoud op waardeering aanspraak maken. Het leven in diverse variaties, maar steeds interessant, verbeeld, kleurt en lacht er, vormenschoon van de wanden. K. de H. In Mei 1934 was er ingebroken in een land huisje, toebehoorende aan den heer van B. te Aalsmeer. De jeugdige dader stond voor den Politierechter terecht. Driemaal had hij een po ging gedaan tot inbreken- De eerste maal was hij gesnapt en op de vlucht geslagen, de tweede maal was het hem gelukt een paar sandalen, enkele boeken, een bijltje en eetwaren te be machtigen. Hij ontkende echter de derde maal ingebroken te hebben. De eigenaar en de ver balisant werden als getuigen gehoord. De offi cier van Justitie zeide, dat het een zeer ernstig feit was. Het ingewonnen reclasseeringsrapport vermeldde, dat verdachte waarschijnlijk niet voor verbetering vatbaar is. Spr. eischte een maand gevangenisstraf. Het vonnis luidde 14 dagen. Ook stonden terecht twee dikke vrienden, die konijnen bij diverse personen hadden weggeno men. Twee diefstallen waren hun ten laste ge legd. Een 45-jarige kweeker te Aalsmeer, wien verdachten zeven konijnen hadden ontfutseld, werd als eerste getuige gehoord- Bij dezen diefstal was de eene verdachte het erf van den benadeelde opgegaan, en de an dere had de 7 konijnen met hem samen ver voerd. Bij een anderen persoon hadden zij één konijn gestolen. Beiden waren zij diens erf binnengedrongen. Een arglooze schillenboer had van de verdachten de zeven konijnen gekocht voor totaal f 3.50. De eigenaar zeide, dat zjj wel f 5.50 waard waren geweest. De Rijksveld wachter, die proces-verbaal had opgemaakt, wist niet te vertellen wie van de twee eigenlijk de „beste" was. Maar beiden stonden niet be paald gunstig bekend. De Officier van Justitie eischte tegen ieder 2 maanden gevangenisstraf, terwijl de verdachte S. de vier maanden voor waardelijk, die hij bij een andere zaak had op gedaan, bovendien nog moest uitzitten. De Po litierechter veroordeelde verdachten conform den eisch. In de Haarlemmermeer zijn nog menschen, die het schelden niet kunnen afleeren. Een van hen stond voor den Politierechter terecht- De man had zijn overbuur en een anderen per soon een aantal onbehoorlijke woorden toege voegd, zooals: „dief, vuile mordenaar, boef" en „je hebt je carrière verslapen". De andere per soon, die tijdens de scheldpartij was verschenen, had, volgens verdachte, „zijn carrière verzwen deld". Beide menschen hadden zich vanzelf sprekend beleedigd gevoeld. Verdachte ontkende echter dergelijke woorden gezegd te hebben en zeide zelden te schelden. Doch dit laatste ver hinderde niet, dat hij tijdens de rechtszitting een van de getuigen nog een „paardekop" noem de. De Politierechter kon zich dan ook niet in denken, dat verdachte nooit schold, vooral nu hij dit zelfs in de rechtszaal nog deed. De echt- genoote van een der beleedigden had de schan delijke woorden ook duidelijk vernomen. Het OtM. verwonderde er zich over, dat verdachte maar bleef ontkennen. Het zou voor hem veel beter zijn als hij bekende en bijv. zeide in drift gehandeld te hebben. Spr. wilde echter nog geen gevangenisstraf eischen en vroeg dan ook f 15 subs 5 dagen. Na een heftige woorden wisseling tusschen den Politierechter en ver dachte werd verdachte veroordeeld tot f 15 subs. 6 dagen. Op 14 December 1934 waren in Zaandam on geveer 5 jongelui met fascistische lectuur aan het colporteeren. Zij ontmoetten daarbij een 30-tal communisten. Deze bonden met hen den strijd aan. Hierbij viel plotseling een der com munisten met een z.g. pikhaak een der fas cisten aan en poogde hem daarmee op het hoofd te slaan. Dit werd verhinderd door twee fascisten, zoodat de aangevallene den slag op de schouders kreeg. Tijdens de rechtszitting wist verdachte zich niets te herinneren van hetgeen er gebeurd was. Hij zei, op een dusdanige manier mishan deld te zijn, dat zijn geheugen eenigen tijd „verbijsterd" was geweest. Het O.M. vond, dat „het nu maar eens uit moest zijn"- Het komt in Zaandam wel meer tot kleine burgeroorlogen. Men moet meer verdraagzaam zijn. Spr. eischte 6 weken gevangenisstraf. De Po litierechter zei, dat als verdachte niet tegen gehouden was, de ongelukkige den slag op het hoofd gehad zou hebben en dan dood had kun nen zijn. Het vonnis luidde 2 maanden gevan genisstraf. Te Leiden is geslaagd voor het candidaats- examen rechtsgeleerdheid de heer C. M. Briët, alhier. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieurs-examen voor werktuigkundig ingenieur de heer J. A. Bouvy, uit Haarlem. Bij Kon. Besluit van 19 Februari No. 26 is met ingang van 1 April e.k. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. P. Haanschoten, inspecteur der P. T. T. te Haar lem, met dankbetuiging voor de door hem aan het land bewezen diensten. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Zondagavond om kwart over acht een concert in de gemeentelijke Concertzaal met welwil lende medewerking van H. Wiggelaar, viool; die als solist zal optreden in de „Faust-fantasie" van H. Wieniawsky. Het programma vermeldt voorts de ouverture „Le roi d'Ys" van E. Lalo. „la Procession nicturne" van H. Rabaud en Symphonie in d. kl. terts van Cesar Franck. Door den commandant der Vrijwillige Bur gerwacht Haarlem zijn benoemd: met ingang van 1 Maart 1935 tot le luitenant 2e luit. V. F. J. Kimman, chef Auto-depot; 2e luit. H. J. M. Bartels, hoofd gasbeschermingsdienst; 2e luit. N. M. Henriquez Pimentel bereden vendel; 2e luit. j. L, Prins, bereden vendel; 2e luit. F. H. A. Grommon. bereden vendel; 2e luit. L. van den Bos, administrateur. Tot 2e luit. vaan drig J. H. van der Eisen, hoofd fotografischen dienst. Naar men ons meedeelt zal een oprichtings vergadering van de nieuwe neutrale speeltuin- vereeniging in Haarlem-Noord plaats vinden op Maandag 25 Februari a.s. om 8 uur in het ge bouw van den Protestantenbond in de Berken straat. Men schrijft ons: Blijkens het achttiende jaarverslag van de Commissie tot Voorziening in het Onderwijs aan Zieke en Zwakke Kinderen, te Haarlem en Omstreken over 1934, werd in het af- geloopen jaar aan 79 kinderen huis onderwijs gegeven. Gedurende den loop van het jaar werden afgevoerd 2 leerlingen, wegens gevorderden leeftijd, 1 leerling wegens verhui zing naar elders, 1 leerling wegens plaatsing op de Openluchtschool, terwijl 54 leerlingen de school weer konden bezoeken, zoodat op 1 Jan. 1935 het onderwijs werd voortgezet met 21 leerlingen. Met lust en opgewektheid wordt door de leer krachten het onderwijs gegeven; de lesuurtjes worden steeds met verlangen tegemoet gezien. Bij de ouders vinden wij steeds veel waardee ring en medewerking. Wegens drukke bezigheden zag mevrouw A M. van Benthem JuttingHoog zich genood zaakt haar functie van le secretaresse welke zij van af de oprichting zoo vol ijver vervuld heeft, neer te leggen. Onder groote instemming der vergadering, werd haar door den voorzitter dank gebracht. In haar plaats werd benoemd de heer H. Bijkerk. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Electrische Luxe-broodfabrieken H. Fran ken Jr., alhier. Geboren 20 Februari: M. H. v. Donselaar Dicks, dochter; A. Abspoel—Rikkers, dochter. 21 Februari: M. E. Stevensv. Waveren, doch ter; M. C. Barnhoorn—Koster, dochter; C. M. v. EijkRoos, zoon. Overleden 20 Februari: J. H. Keizer, 47 jaar, Hyacintenlaan; M. P. Vonk, 57 jaar, Riouw- straat. 21 Februari: T. A. M. VermeulenMo lenaar, 85 jaar, Dreef; M. M. DekkerBrink man, 64 jaar, Rijksstraatweg; M. M„ 1 maand, dochter van A. M. Divendal, van Keulenstraat. Tuinbouw- en Plantkunde In een vergade ring van „Tuinbouw- en Plantkunde", Dinsdag 26 Febr. te houden in café Rusthoek, zal de heer G. Schoonderbeek, hortulanus der Rotter- damsche Diergaarde, een lezing met lichtbeel den houden over „kas-culturen". In het belang der leden zij medegedeeld, dat zij gedurende de periode van 26 April tot 5 Mei vrijen toegang hebben tot de „Floralia-tentoon- stelling 1935", op vertoon van diploma. Bloemendaals Bloei Bovengenoemde ver eeniging houdt haar algemeene jaarvergadering op Dinsdag 26 Februari in hotel Vreeburg, al hier. Van de agenda-punten noemen we ver kiezing van drie bestuursleden wegens per. af treden van de heeren Mr. F. J. D. Theyse, H L. van Beusekom en Mr. T. A. M. Westerwoudt. Gevonden en terug te bekomen bij: Vogel, Korte Zijlweg 8, Overveen, een rijwielbelasting, merk; A. v. d. Linden, Zonnebloemlaan 3, Aer- denhout, een hondenriem; H. v. d. Zande, Noor- dertuindorplaan 28, Haarlem, een armband met rood steentje; Concierge Chr. School, Zomer- zorgerlaan, Bloemendaal, een bril in etui; P. Smid, Noordlaan 19, Bloemendaal, een sierspeld; Kranenburg, Duinlustparkweg 2, Bloemendaal. een actetasch met inhoud; J. Dekkers, Zuider- tuindorplaan 3, Haarlem, een bruine portemon- naie met inhoud; A. de Hoop, Ramplaan 73a, Haarlem, een motorhandschoen; Van Wijnen, Schulpweg 23, Aerdenhout, 'n reserve-autoband: E. Guldemond, Vondelkade 3, Heemstede, een riem van een bagagedrager; J. v. d. Niet, Dick- manstraat 10, Haarlem, een heerenhandschoen; C. Bosert, Middentuindorplaan 16, Haarlem, een bril in etui; aan den Politiepost te Aerdenhout een zilveren oorbel, een huissleutel, een dames handschoen, een blauwe muts; aan het Politie bureau Overveen, een kinderportemonnaie, een zilveren kettingarmbandje. Rechterhelft J v.h. bord: wit; i linkerhelft: roode rand, I m. rood door- gestreept e i zwarte P) Aan de linker- zijde d. straat de rechter- is parkeeren 1 straathelft is verboden. dus vrij. Een huiselijke film is een zeldzaamheid; doch dit is er een, al is het dan ook een film uit de vorige eeuw. Zij werd gemaakt naar het beroemde boek van Louise M. Alcott „Little women" en behelst de geschiedenis van vier meisjes, die gezamenlijk en in vereeniging in het ouderhuis wonen en zich heel gelukkig ge voelen. De oudste van het viertal is Jo, in wer kelijkheid Katharine Hepburn, de actrice die, naar men zegt, Greta Garbo naar de kroon steekt. Deze Jo nu, is heel erg familieziek en zou niets liever willen, dan zoo met z'n allen oud en grijs te worden, een wensch, die natuur lijk niet in vervulling gaat, want ook het Marck' gezin krijgt zijn deel van de ongemak ken des levens, voorzoover men althans het hu welijk ook tot een ongemak kan rekenen. Van uit Jo's gezichtshoek bekeken is het dat echter zeer zeker. De familieraad gaat bij haar boven alles. Al de ups en downs nu, van dat gezin, zijn de film en daarom is het een warm men- schelijk verhaal, dat ongetwijfeld zal boeien, ook al schijnt het ietwat stoffig te zijn. In de eerste plaats lijkt dat zoo, wijl men tegenwoor dig aan die volledige huiselijkheid wat ontgroeid is en ten tweede omdat, zooals gezegd, het ge heel in de vorige eeuw speelt en de plaats der handeling Amerika is. Dat zijn factoren die er toe meewerken, dat men zich even in de sfeer moet inwerken, wil men het geheel op zijn volle waarde schatten. Men moet eerst wat wennen aan de rust en de vriendelijkheid, welke die menschen bezaten, alvorens de opmerkzame toeschouwer zijn volle waardeering kan schen ken. Zoo'n film is waard om bekeken te worden, omdat het een klap in 't gezicht is van den naar sensatie snakkenden mensch. Of dat be grepen zal worden? We betwijfelen het. Men zal zich beroepen op de eeuw der sensatie, waarin men leeft, en eischen dat ook het amu sement daaraan beantwoordt. Onbillijk is de eisch natuurlijk niet, maar daarom behoeft men de weldadigheid, welke een film als deze geeft, nog niet te ontkennen. De vier dochters, Beth, Amy, Meg en Jo, res pectievelijk: Jean Parker, Joan Bennett, Fran ces Dee en Katharine Hepburn, geven ieder voor zich uitstekend spel te zien en vormen een waardig quartet. Daarnaast valt de buitenge wone verzorging van de aankleeding bijzonder op. In Weenen en Amerika werd deze film met de hoogste onderscheiding bekroond. Het voorprogramma bevat als steeds een be scheiden hoeveelheid „klein werk" en beperkt zich tot de journaals, een teekenfilm en een specialiteitsnummer: The Vocal Kings, vier a vijf verdienstelijk zingende mannen. De teekenfilm verdient ook thans weer bij zondere aandacht en toont de wederwaardig heden van 3 kleine varkentjes. Heerlijk van kleur en geestig van inhoud is het als steeds een delicatesse op filmgebied. Behoeft het nog gezegd dat dit programma voor alle leeftijden kan worden aanbevolen? Over de hoofdfilm „De Eeuwige Droom", die ons zulk een schitterend beeld geeft van de geweldige moeilijkheden, waarmee de eerste beklimming van den Mont Blanc tot aan den top is gepaard gegaan, hebben wij gisteravond reeds uitvoerig- geschreven. De grootsche pracht van den besneeuwden berg, het angstwekkende geweld der natuur krachten worden er op een zoo meesterlijke wijze in uitgebeeld, dat „De Eeuwige Droom" wei de beste ijs-en-sneeuw-film is geworden, die we kennen. In dezen tijd, nu we telkens- en telkens weer in de dagbladen lezen over lawine-ongelukken, is het dubbel aan te bevelen deze film te gaan zien, omdat we er een denkbeeld door krijgen wat eigenlijk zoo'n lawine in al zijn verschrik king is. Het voorprogramma was ditmaal kort, maar uitstekend. Behalve de gewone journaals kregen we er n.l. door bemiddeling van City-film in te zien de eerste „Opera in twintig minuten". Iets nieuws op filmgebied, de voornaamste aria's, duetten enz. uit een opera, ditmaal Ri- goletto, door de artisten van de Scala te Milaan, met het volledig orkest. Een schitterende opname, ook wat geluid be treft, die allen liefhebbers van de Italiaansche opera naar Cinema Palace zal lokken. Op het tooneel een Japansche troep, die ver bazingwekkende staaltjes van equilibrisme laat zien. Alles bij elkaar een prachtprogramma. Dat er van „Viva Villa" een groote aantrek kingskracht zou uitgaan was van tevoren al te voorspellen. Deze glansfilm van en voor den groote Ame- rikaanschen acteur Wallace Beery is het zien dan ook volop waard. De romantiek is de wereld nog niet uit en de vraag naar romantiek blijkt nog groot te zijn. Wij schreven er reeds uitvoerig over in ons Donderdagavondblad. In het voorprogramma het buitenlandsche journaal en een klucht, oud van compositie en toch altijd nieuw en amusant. Een programma voor volwassenen. De Cleopatra-film van Cecile de Mille is ge prolongeerd en deze week zullen de duizenden trawanten van Julius Ceasar en Marcus An- tonius weer in het Frans Halstheater op het witte doek getooverd worden; zal de verleide lijke, schoone Cleopatra weer gift mengen, zweepslagen doen toedienen, huichelen, lachen en bitter weenen; zal Ceasar weer de klassieke woorden „Ook Gij, Brutus!" uitroepen; zullen weer poorten gerammeid en harten gebroken worden. Volwassenen, die van massa-tooneelen houden, kunnen hun hart nog flink ophalen. In het voorprogramma binnen- en buiten- landsch nieuws en een teekenfilm. Tot de passagiers van de verkeersmachine der Deutsche Lufthansa, die gisteren van Berlijn op Schiphol arriveerde, be hoorde de heer P. Goedkoop Den., zoon van den heer D. Goedkoop Dzn., directeur der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. Het feit, dat de heer P. Goedkoop geruimen tijd te Moskou onderhandelingen heeft gevoerd, die mede geleid hebben tot de Zaterdag j.l. bekend geworden opdracht aan de Nederland sche Scheepsbouw Maatschappij tot den bouw van twee motorschepen voor houttransport van ruim 3600 ton draagvermogen, is voor ons aan leiding g»west, hem over zijn indrukken var; zijn verblijf in Moskou het een en ander te vragen. De heer Goedkoop deelde ons mede, dat hij groote bewondering had opgevat voor hetgeen door de Russen in het opbouwplan wordt ge presteerd. Hij had in de vijf weken, welke nij te Moskou had doorgebracht, gelegenheid gehad, om verschillende instellingen ziekenhuizen, de krachtcentrale, arbeiderswoningen, enz. te bezichtigen, waarbij hij onder den indruk was gekomen van de groote krachtsinspanning, die door de Russen wordt ontwikkeld, teneinde het algemeen welvaartspeil omhoog te bren gen. Vooral ook de snelle vorderingen van het gigantisch werk van den ondergrondschen spoorweg die een der beste van de wereld zal worden dwong zijn bewondering af. Hoe was het verloop der besprekingen, die u zelf hebt gevoerd? Het was buitengewoon interessant, aldus onze zegsman, ik heb gedurende den ganschen tijd, dien ik te Moskou heb doorgebracht, te doen gehad met de Maschino-Import, de inkoop- centrale voor de gezamenlijke Russische reede- rijen. Deze instelling beschikt over zeer be kwame ingenieurs, die op het gebied van scheeps-, machine- en motorbouw volkomen ter zake kundig zijn. Menige bespreking, die ik met hen heb gevoerd in het groote kantoor gebouw der Centrale, begon om 12 uur en eindigde 10 uur later. Er is dan ook heel wat afgepraat Hadden de besprekingen betrekking op een bepaald object? Zij betroffen den bouw van zes stoom schepen voor houttransport. Ik heb de Russische ingenieurs in dit verband uit voerig ingelicht over een nieuw type motor schip, waarvan de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij het patent heeft, en dat door zijn bijzondere constructie bij uitstek geschikt is voor het vervoeren van groote ladingen hout. Men had voor dit patent reeds dadelijk zeer veel belangstelling en zoo werden de prijzen vergeleken met die van de stoomschepen. Was er concurrentie? En niet zuinig ook! antwoordde de heer Goedkoop lachend. De kapers op de kust wa ren Engelsche, Italiaansche en Deensche scheepsbouwers. Het prijsverschil tusschen de Engelsche calculatie en de onze was zoo groot, dat de Maschino-Import de Engelsche gegadig den uitnoodigde naar Moskou over te komen. Aan dit verzoek is voldaan en zoo waren het daarna vier groote Engelsche werven, die te Moskou waren vertegenwoordigd. U begrijpt in dit verband wel, welk een buitengewoon groote voldoening het voor mij was naar huis te zijn gekomen met een opdracht voor twee schepen te bouwen volgens ons eigen patent in mijn zak. De andere vier schepen zijn nog niet besteld De reis van dr. De Vlugt naar Moskou heeft grooten invloed gehad op het succesvolle ver loop der laatste onderhandelingen en ook voor de mogelijkheden in de toekomst. Spr. betwij felde, of hij, indien dr. De Vlugt thuis was gebleven, de order ooit zou hebben gekregen. Verder is op het bereikte succes mede van veel invloed geweest de Russische reis van de Nederlandsche commissie, bestaande uit de heeren Van Walree, Redmeijer en Molenaar. I Ook aan de werkzaamheid van deze hee ren heeft de Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij veel te danken, alsook de hoofdstad in het algemeen, want alleen door de Russische order zal er een jaar werk zijn voor ongeveer zevenhonderd man. Hoopt u in de toekomst weer naar Mos kou te gaan? eZer zeker, antwordde de heer Goedkoop. Er ligt in Rusland voor ons land een groot afzetgebied voor tal van jaren, in de eerste „Het Volk" bericht, dat het rapport van de commissie-Gordijn, die de opdracht had een onderzoek in te stellen naar de omstandighe den, die zich bij den Hilversumschen bioscoop- brand hebben voorgedaan, thans is vastgesteld. Het rapport is op het departement van Bin- nenlandsche Zaken in studie genomen. Het vormt den grondslag voor de overweging van de vraag, of wijziging van de Bioscoopwet, spe ciaal voor wat betreft de veiligheidsvoorschrif ten, gewenscht is. Waarschijnlijk zal hierover eveneens advies gevraagd worden van de Filmkeuring, die, zoo als men weet, met de uitvoering van de Bios coopwet belast is. plaats voor onze scheepsbouw-industrie- Er wat nu nog de twee schepen betreft, welke wij gaan bouwen; van groot belang is daarbij, dat ook de constructie van de motoren in Ne derland geschieden zal. De firma Stork te Hengelo heeft daarvoor opdracht gekregen. De Russen hadden aanvankelijk alleen belangstel ling voor de Zwitsersche en Duitsche productie op dit gebied en het is daarom een feit van beteekenis, dat de Maschino-Import, mede door informaties, die ten deze verstrekt werden, door ingenieur J. Overweg, van de Firma Stork, ook de motoren in Nederland laat bouwen. Hier aan is tevens wederom de invloed van dr. De Vlugt en van de Nederlandsche Commissie niet vreemd geweest. Als de beide schepen eenmaal hun stapel loop zullen hebben verricht zoo besloot de heer Goedkoop het onderhoud dan zal men ook te Amsterdam een niet alledaagsch type houttransportschip kunnen bewonderen. Beide schepen zullen bovendien op onze hoofdstad gaan varen. Na verder getuigenverhoor gaat de Officier van Justitie uitvoerig de voorgeschiedenis na. Reeds langen tijd zocht de justitie van ver schillende landen naar een misdadigerscombi- natie, die v^sche aandeelen op de markt bracht. Toen meldde zich bq het Parket de heer Reen aan, hij verklaarde zich bereid de justitie te helpen en te doen of hfj inging op de aanbie ding van P. en W. Ook de H. V. A. werd ge waarschuwd, zij verleende medewerking door het geld voor den „koop" ter beschikking te stellen. Hoe kwamen de Russen in connectie met P-? Die vraag is eenvoudig te beantwoorden. De connectie is een gevolg van de valsche passen- zaak, waarvoor P. Sr. onlangs is veroordeeld. Toen er arrestaties in Parijs waren gedaan en enkele buitenlanders achter slot en gren del zaten en de Hollandsche politie dacht suc ces te hebben door een groote internationale misdadigersbende te ontmaskeren, deed de Pa-" rijsche justitie zeer vreemd. Beide gevaarlijke buitenlanders werden weer op vrije voeten ge steld. Dit is inderdaad een „allercharmantste nonchalance." Welke rol spelen nu W. en P., waar we ons mee tevreden hebben moeten stellen? Zijns in ziens zijn beide verdachten mededaders aan het uitlokken van een strafbaar feit, n.l. het in omloop brengen van valsche aandeelen. De feiten zijn hoogst ernstig, de straf dient de andere leden van het complot af te schrikken om hier te komen opereeren. Spr. requireert tegen beide verdachten een gevangenisstraf van drie jaar. Na de pauze was het woord aan de verdedi ging. Mr. Ch. Polak, de verdediger van Paarde- kooper ontkent, dat hier sprake is van uitlok king van een strafbaar feit. Het opzet van een misdadig voornemen van den uitgelokte ont breekt nj. Op het oogenblik van het overhan digen van de aandeelen ontbrak bij den commissionnair volledig het plan om de stukken in omloop te brengen of om ze op een andere misdadige wijze te gebruiken. Vast staat, dat P. geen lid is van een inter nationale misdadigersbende. Zeer subsidiair vraagt pl. de oplegging van een geringe voor waardelijke straf. Pl. dringt aan op de onmid dellijke invrijheidstelling van P. Mr- Muller Massis, optredende voor W., zegt* dat zooals de officier reeds heeft toegegeven het parket ter jacht is getrokken op groot wild en slechts is thuisgekomen met een paar onschuldige konijntjes. Pl. is van meening, dat noch P. noch W. zullen kunnen veroordeeld worden. W. heeft immers geen enkele verleidingshandeling gepleegd. HU heeft slechts de valsche aandeelen, die bij hem zijn besteld, afgeleverd. De verdediging is vast gelegd als een schip in vliegenden storm, dat voor drie ankers gemeerd lag; de ankers van de verdediging zijn in dit geval; nietigverkla ring van de dagvaarding, ontslag van rechts vervolging en vrijspraak. Met klem drong pl- °P dit laatste aan. Voorts vroeg hij de Rechtbank onmiddellijk uitspraak te doen, althans ver dachte in vrijheid te stellen. De Officier verzette zich tegen de onmid dellijke invrijheidstelling en dit verzoekwerd na raadkamer door de rechtbank afgewezen. Vonnis 8 Maart. Naar wij vernemen is de behandeling van de strafzaak tegen den heer M. Onnes van Nijenrode wegens diens gezondheidstoestand voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het was den ambtenaren van den Central®1* Crisis Contröle-Dienst bekend, dat in de om geving van de Veenkade te Den Haag se1de eenigen tijd frauduleus ingevoerde Belgis0 margarine werd verkocht tegen abnormaal la® prijzen. e Nadat zij ongeveer veertien dagen m buurt hadden gepost, is het hun naar het derland" bericht, Donderdagmiddag mogen S lukken deze zaak tot klaarheid te brengen- Juffrouw Ter S. werd ter plaatse aangeho den, terwijl zij bezig was haar koopwaar aan man te brengen. Onder hevig verzet v n ambtenaren en twee agenten van politie moes er bij te pas komen werd zij naar het h°° bureau van politie overgebracht en aldaar een uren vastgehouden. Intusschen maakte n van de gelegenheid gebruik een huiszoeking verrichten in haar woning in de Falckstra*^ waar men nog een vrij belangrijke partij nl garine vond opgeslagen, alsmede een lloeV heid sigarettenpapier, eveneens frauduleus België ingevoerd. De benedenburen, die lont hadden gel'°^jlie trachtten nog eenige koffers met mai'ga door een achterraam te laten verdwijnen, o -dit kon door de ambtenaren worden verhin"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4