Aan het strand te Zandvoort HET ONDEELBAAR COMPLEX NIEUWE VOORSTELLEN De filmstrijd BERLIJN SCHIKT ZICH RUNDVEETEELT ZATERDAG 23 FEBRUARI 1935 Scherp verzet van R.K. wethouder Het mijnbedrijf Het overleg van de diplomaten De meerderheid der strandpacht- commissie wenscht toe te staan dat men zich overal op het strand in badcos- tuum zal mogen bevinden Voorstellen Standpunt burgemeester In badcostuum Manifest van Katholiek Gennep DE ZINKWITVERGIFTIGING De justitie te Maastricht stelt een onderzoek in INPOLDERING N. O.-POLDER Voor een aantal gemeenten een levenskwestie NAAR DE STAKING? Ultimatum gesteld bij de firma Berghegge De toestand in Januari HOLLAND CANADA HYP. BANK Een nieuw plan EERSTE VOORJAARSBODEN WEER EEN VALSCH VLEESCH- STEMPEL VECHTPARTIJ TE OSS DE WEG TERUG R.K. PAEDAGOGISCHE WEEK Telefoonverkeer met Duitsche schepen ONDERNEMERSOVEREEN KOMSTEN PROMOTIE VAN NEDER LANDER Landgoederen opengesteld Regeling voor dit jaaringaande 1 Maart KUNST EN KENNIS MEVR. JACQ. ROYAARDS- SANDBERG De kunstenaresse en de film ITALIAANSCHE OPERA Oostenrijksche avond in Den Haag Landbouwhoogeschool Stuurlieden-examen Machinisten-examen Geschenk 1935 Joseph Szigeti Nederlandsche musici in den vreemde Kees Verwey Verschenen is een lijvig rapport van de in de raadsvergadering van 15 November 1934 ingestelde Strandpachtcommissie te Zandvoort, waarbij de commissie allereerst bespreekt de conferentie met de strand- pachtersvereeniging, waarbij het bestuur dier vereeniging, geassisteerd door mr. Hecker, een elftal punten naar voren bracht, waardoor de moeilijkheden der strandpachters werden belicht. De op verzoek schriftelijk ingediende wen- schen met toelichting bevat I. Reductie op de strandpacht over 1934. II. Verlaging derstrand- pacht voor het seizoen 1935. III. Verlaging der tarieven voor stoelenhuur. IV. Geen verpach ting van strand aan nieuwe pachters geduren de de eerstvolgende jaren, bijv. tot 1940. V. Ge wijzigde voorschriften voor het z.g. stille strand. VI. Verlof om zich op het Zandvoortsche strand overal in badcostuum te bevinden. VII. Vrij heid om overal vanaf het strand te Zandvoort te baden voor kinderen tot en met den leeftijd van 12 jaar. VIII. Instelling eener permanente contactcommissie. Na ampele overwegingen meent de com missie de volgende voorstellen o.a. te moeten doen aan den raad: 1. De strandpachters, die over het seizoen 1933 nog schuld hebben aan de gemeente we gens strandpacht, worden niet eerder voor het exploiteeren van hun bedrijven op het strand toegelaten dan na volledige betaling van hun strandpachtschuld 1933. Heeft deze betaling op 1 Mei 1935 niet plaats gehad, dan worden de contracten ontbonden. Door het royement van het contract vervalt de betalingsplicht met be trekking tot de schulden 1933 en 1934 niet. 2. Op de pachtsommen over het seizoen 1934 Wordt een reductie van tien procent gegeven. 3. De onder 2 bedoelde reductie wordt voor de strandpachters, die geen schuld meer aan de gemeente hebben over het seizoen 1934, ver rekend bij de betaling van den eersten termijn van de strandpacht over 1935. 4. Aan de strandpachters, die na aftrek van de onder 2 bedoelde reductie nog pachtschuld hebben, wordt toegestaan, dat zij die schuld betalen in drie gelijke termijnen, vervallende 15 Juli 1935, 1936 en 1937, mits over die sei zoenen geen nieuwe schuld ontstaat. 5. Voor het seizoen 1935 worden alle pacht sommen verlaagd met 15 pet. Voorts stelt de meerderheid der commis sie voor, de algemeene politieverordening der gemeente te wijzigen in dien zin, dat men zich overal op het strand in badcos tuum zal mogen bevinden. De voorzitter der commissie, wethouder Siegers, is tegen het invoeren van dezen maatregel fel ge kant. Zijns inziens zal het strand dan niet meer te genieten zijn. Een „knap" gezin kan dan, ook gelet op de kinderen, niet meer op het strand vertoeven. Het gevolg zal dus zijn een veel geringer be zoek en de daaruit voortvloeiende nadeelen. De Wethouder acht zijn op zedelijkheidsoverwegin gen gebaseerde tegenkanting tegen dit onder deel van de voorstellen der commissie zóó groot, dat hij er zijn medewerking aan alle andere Voorstellen van afhankelijk stelt. Met andere Woorden, aanvaardt de raad dit voorstel, dan Zal hij zich genoodzaakt zien zijn stem tegen alle andere voorstellen der commissie uit te brengen. Ook kan wethouder Siegers zich niet vereeni- Sen met het voorstel, waarbij de leeftijdsgrens van de kipderen, die mogen baden buiten de badinrichtingen, van 10 op 12 jaar wordt ge bracht. De wethouder zou nog liever zien, dat deze grens op lager dan 10 jaar werd gesteld. Het laatste voorstel der commissie luidt: De strandpachtcommissie ad hoe blijft be staan tot 1 September 1935, terwijl B. en W. Worden uitgenoodigd den raad voor te stellen Per 1 September 1935 de verordening op de commissiën van bijstand aldus te herzien, dat de taak van de badcommissie daarna ook de strandaangelegenheden omvatten zal. De burgemeester meent in een afzonderlijk Schrijven zijn meening omtrent het boven staande te moeten kenbaar maken. Erkennende, dat het seizoen 1934 inderdaad Slechts is geweest, vraagt hp of dat alleen de strandpachters betreft. Waarom wel den een Van dienst zijn en den ander niet? Het is toch ëeen kwestie van wie het hardst de trom Voert, die wordt geholpen? vraagt de steller. Hij wijst dan op de huurders, die in de on mogelijkheid verkeeren om hun achterstallige buur in te halen en binnenkort uit de woningen Sullen worden gezet, terwijl de strandpachter hier drie jaar voor krijgt en bovendien reductie. Snakken niet alle neringdoenden naar belas tingverlaging? Reductie is ten opzichte van Snderen onbillijk. Hy is niet voor verlaging, wel voor herzie ning, wat voor enkelen verlaging zou kunnen mteekenen. Volkomen is hy het eens met punt tV der strandoachtersvoorstellen. By het punt betreffende het verlof om zich Overal in badcostuum te bevinden teekent het hoofd der gemeente aan: Inderdaad bestaat aan het stille strand de gelegenheid tot het nemen van zonnebaden. Toen in 1930/1931 het bestaande contract werd opgemaakt, was bezwaariyk te voorzien, dat de V/ensch tot het nemen van zonnebaden een om- vang zou nemen als thans plaats vindt. Ik lees hi 't adres der strandpachters, aldus de burge- hieester, dat indien zonnebaden ook op de ge pachte deelen van het strand toegelaten worden, het toezicht daarop mede door de strandpachters Sal worden uitgeoefend, zoodat het voorkomen Van excessen er door bevorderd zou worden, "oor het toezicht der strandpachthouders? Ik hoop de raadsleden, althans sommige, aan dat toezicht te herinneren bij 't verhuren van stoe len tegen den avond aan wat kleeding betreft, volmaakt correct gekleede personen. Dit verzoek om in badcostuum overal op het strand te mogen vertoeven, dient de raad zijns inziens te verwerpen, ten eerste uit een oogpunt van orde, maar ten tweede, omdat het practisch onmogelijk is op een warmen dag de menschen wel toe te staan in badcostuum te verblijven, maar hun te verbieden om in zee te gaan. Indien men iets meer van het strandleven heeft gezien dan hetgeen in ons land of in de onmiddellijke nabijheid plaats vindt, dan zal men erkennen, dat in het buitenland byv. het vertoeven in badpak, zelfs in zwembroek, voor zoover de heeren betreft, op het strand vrijwel overal geoorloofd is, maar het baden of zwem men eveneens. Omtrent de indeeling van het strand laat de burgemeester zich als volgt uit: Vanaf de grens der gemeente Noordwijk gaande in noordelijke richting tot aan den post der Z. R. B. zal dan worden toegestaan het baden in zee, terwyi op genoemd terrein het kampeeren zoowel overdag als 's nachts verboden worde. Verderop het baden in zee niet toe te staan, uit gezonderd de badinrichtingen, tot den afgang ter hoogte van de villa „De Meeuw". Vanaf dat punt tot 200 M. ten Noorden van het Noorderbad tot aan de grens der gemeente worde het nach telijk kampeeren toegestaan. In de a.s. Dinsdag te houden raadsvergadering zullen de voorstellen aan de orde komen. Men schrijft ons: De gescriedenis der Katholieke emancipatie in Nederland is vol van wonderbare feiten. In de laatste honderd jaren werden in ons land op het uitgestrekte gebied van ons Katholiek leven, van onze Katholieke Cultuur dikwijls met geweldige moeite en strijd groote resulta ten bereikt, die het mogelijk maakten, een bijna over de geheele linie sluitend offensief in te zetten voor de intensieve doorwerking van onze Katholieke beginselen. Dit offensief vertoonde nog een gaping: onzen grooten achterstand op het gebied der film. Te lang stonden wij op dat terrein, dat een geweldige uitgebreidheid heeft gekregen, afzij dig; te lang lieten wij het langs ons heengaan, dat de geestelijke en zedelijke afbraak der slechte en slappe films een groot deel van ons Katholiek volk verpestte. Het werd de hoogste tijd, (Jat de Katholieken van Nederland een positief tegengif gingen samenstellen tegen de huwelijksmoraal bespot tende en liefde onteerende filmproducten, welke dag aan dag in de bioscopen van ons land wor den vertoond. In alle opzichten toe te juichen was het Initiatief, dat door Filmfront en den Ned. R. K. Bond voor groote Gezinnen geno men werd tot een positieve Katholieke Film actie, tot een actie voor de stichting eener eigen Katholieke Filmproductie. Het is daarom, dat het onze diepste veront waardiging heeft gewekt, dat een neutrale be drijfsorganisatie als de Ned. Bioscoopbond, die zuiver materieele doeleinden nastreeft, zijn mo nopolistische bedrijfspositie meende te moeten uitbuiten en verschillende maatregelen heeft getroffen met het doel onze zuiver ideëele Ka tholieke Filmactie onder zijn macht te bren gen en een houding heeft aangenomen als wil hij ons, Katholieken, op filmgebied de wet voorschrijven. Deze poging tot inmenging in onze hoogste Katholieke verlangens en tot beperking van de vrye ontwikkeling onzer emancipatie op het ge bied der film, kunnen en mogen wij niet dul den! Het gaat om de emancipatie der Katho lieken op een gebied van minstens even groot belang als die, welke op het terrein van poli tiek, wetenschap, literatuur, pers en radio reeds werd bereikt; het gaat om de redding van onze door zedenverwildering en ongeloof ernstig be dreigde Maatschappij. Wij scharen ons in het gelid, door de Katho lieken van andere plaatsen in ons Zuiden reeds gevormd, en teekenen met hen „Verzet aan tegen de dwang van een der ergste vormen van kapitalisme op onze geestelijke belangen in ge heel Nederland uitgeoefend". Wij eischen volledige vrijheid der Katholie ken op filmgebied en doen een beroep op alle Katholieken, teneinde tegenover de sterke orga nisatie der filmtrust een machtig Katholiek Front te plaatsen, dat kan afrekenen met de niet langer te dragen knechting van onze cul- tureele belangen. Wij roepen daarom onze katholieken van Gennep en omstreken op tot een vergadering op Zondag 24 Febr. a.s., des avonds om half acht in de zaal van hotel Van Bergen. H. Kreyelmans, Pastoor-Deken; W. Wolters, Burgemeester; H. Fenseling, Notaris; A. Her- Aan den directeur van het gemeentelijk electri- citeits-bedrijj te Rotter dam, ir. H. H. Ehrenburg, is een huldeblijk aange boden in verband met zijn vertrek naar Hengelo mans, Arts; M. v. Kalmthout, Inspect. Dir. Bel.; A. Peters, voorz. „Kath. Gennep"; Th. Mooren, vóorz. R. K. Middenstand; R. Steinmann, voorz. Werkgeversvereeniging; A. v. d. Vloet, voorz. Werkliedenvereeniging; J. Slungers, voorzitter Bond van G. G.; A. Buis, voorz. P. T. T. St. Pe trus; J. Roosenboom, voorz. Herwonnen Le venskracht; P. Geurts, voorz. Hotel en Rest.- bedrijf; P. Görtn, voorz. St. Raphaël; J. Dohmen, voorz. Houtbewerkersbond; W. v. Tan keren, voorz. Bouwvakarbeiders; M. v. Schijn- del, voorz. Credo Pugno; Th. Nogarede, voorz. Metaalbewerkersbond; J. v. Bergen, voorz. Jon ge Werkman; H. Cups, lid v. best. R. K. On derwijzersbond; M. Verbraak, lid v. best. A. R. K. A.; Th. Bronnink, lid v. best. R. K. Bakkers- bond; P. Toy, lid v. best. Arbeiders Kleerma- kersbond. In verband met de vergiftigingsgevallen aan de Zinkwitfabriek te Maastricht, waarvan één met doodeiyken afloop, heeft de Justitie te Maastricht opdracht gegeven een onderzoek naar de oorzaak hiervan in te stellen. Vrijdagmorgen arriveerde de bekende politie deskundige dr. Van der Hulst uit Leiden, ten einde sectie op het lijk te verrichten. Des middags is een uitgebreid justitieel on derzoek gehouden in de fabriek zelf. De gemeentebesturen van Blankenham, Blok- zül, Genemuiden, Hasselt, Havelte, Kuinre, Lemsterland, Meppel, Oldemarkt, Sneek, Steen- wijk, Urk, Ambt Vollenhove, Stad Vollenhove, Weststellingwerf en Zwartsluis hebben een adres gericht aan den voorzitter van den Raad van Ministers, waarin wordt gewezen op de voor die plaatsen ontstane nadeelige gevolgen van het leggen van den afsluitdijk en waarin wordt verzocht, alvorens een beslissing te nemen om niet, of althans voorloopig niet, tot inpolde ring van den Noordoosterpolder over te gaan, zeer ernstige aandacht te schenken aan het levensbelang van de streek. De inpoldering van den Noordoostpolder beteekent voor een aan tal gemeenten te zijn of niet te zijn. In een onder leiding van de textielarbeiders organisaties „Sint Lambertus" en „De Een dracht" gehouden vergadering met het perso neel, werkzaam bij de kunstwolfabriek van de firma J. A. Berghegge en Zoon te Tilburg, is besloten niet accoord te gaan met de aan gekondigde tien pet. loonsverlaging. De staking is aangekondigd tegen 4 Maart a.s., indien niet vóór dien datum een bevre digende oplossing is verkregen. De staking zal ongeveer zestig man om vatten. De totale netto-productie der gezamenlijke Steenkolenmijnen in Limburg bedroeg geduren de de maand Januari 1935: 1.023.749.603 ton steenkolen. Over Januari 1934 was dit cijfer: 1.019.815.995 ton; over December 976.474.807 ton. Het totaal aantal arbeiders der gezamenlijke Limb. Mijnen bedroeg op 1 Februari 1935: on dergronds 19705, bovengronds 10233, totaal 29938. Op 1 Januari 1935 was het aantal: onder gronds 19809, bovengronds 10253, totaal 30062. Op 1 Februari 1934 was het totaalcijfer 32993. Het aantal werkdagen, waarop het bedrijf gedurende Januari 1935 regelmatig werd uit geoefend, bedroeg by de onderscheidene mij nen: Staatsmijnen: Wilhelmina en Hendrik 23 (22 en 23), Emma en Maurits 24 (24), Part. Mij nen: Dom. Myn 20 (19), Mijn Laura en Julia 20 (18, 19), O. N. Mijnen 18 (18 I en II, 19 III en IV), Willem Sophia 20 (18). Tusschen haak jes zijn de cijfers over December 1934. Over Januari 1934 werd regelmatig gewerkt: Staatsmijnen: Emma, Hendrik en Maurits 26, Wilhelmina 24; Part. Mijnen: Dom. Mijn 23; Laura en Julia 19; O. N. Mijnen I en IV 20; O. N. II 19; O. N. III 21; Willem Sophia 22 dagen. De Holland Canada Hypotheekbank heeft, nadat de goedkeuring van de Rechtbank in hooger beroep van het gerechtshof te 'sGra- venhage op de vroegere voorstellen was gewei gerd, een nieuw plan voor pandbriefhouders ingediend, dat er echter eveneens op neer komt, dat alleen rente zal worden betaald, indien de inkomsten daartoe voldoende zijn. Bij de thans gedane voorstellen stellen dl aandeelhouders het geheele actief ter beschik king van de pandbriefhouders en dit actief zal overeenkomstig de wenschen, op 9 Nov. 1934 uitgedrukt door de overgroote meerderheid der pandbriefhouders-niet aandeelhouders, worden gebruikt, voorzoover de revenuen het toelaten tot rentebetaling en voor het overige, voorzoo ver de aflossingen enz. dit mogelijk maken, tot Inkoop van pandbrieven door inschryving. pen in de Noordzee (over Norddeich Radio) 9.90 en voor de overige Duitsche schepen in de Noordzee of in de wateren ten noorden daarvan, in het Kaiser Wilhelmkanaal of in de Oostzee (over Elbe-Weser en Rügen Radio) ƒ6.15. De voorbereidingskosten en de vergoeding voor ge sprekken met een bepaald persoon bedragen in beide gevallen 1.35. In een tuin aan den Groenenweg te Beverwijk staan reeds de eerste tulpen van de soort Due Gul in bloei. Sommige velden zien wit van de sneeuwklok jesbloesem. Te Nieuwerkerk aan den IJssel is een valsch vleeschstempel van Rotterdam ontdekt. Ook een varken, dat met het valsche stempel was „getee- kend", werd in beslag genomen. Het is vernietigd en de eigenaar is verbaliseerd, evenals de ver vaardiger van het stempel. Bij een vechtpartij te Oss werd een der vech tenden met een hard voorwerp bloedend aan het hoofd gewond. Hij liep daarop met een mes op zün tegenstander toe, doch toesnellende ma- rechaussées wisten hem het mes te ontnemen. De man werd naar de marechausséekazerne overgebracht. „Het Landstormblad", officieel orgaan van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, dat aanvankelijk tot het voeren der spelling-Mar- chant was overgegaan, verschijnt de laatste nummer weder in de spelling-De Vries en Te Winkel. Het Psychologisch-Faedagogisch Instituut der R. K. Leergangen te Tilburg zal in 1935 we derom eene Paedagogische Week organiseeren. Het ligt in de bedoeling die te doen houden te Amsterdam, terwijl als algemeen onderwerp is aangenomen: „De lichamelijke opvoeding". Voorloopig zijn als data vastgesteld 19, 20 en 21 Augustus. Met ingang van 1 April a.s. wordt het tarief voor telefoongesprekken met Duitsche schepen op zee in het zgn. korte af stand-verkeer gewij zigd. De kosten van een gewoon gesprek van 3 mi nuten bedragen dan voor de tot het lange af stand-verkeer toegelaten transatlantische sche- I k Zooals men zich zal herinneren, heeft het Duitsche antwoord op het communiqué van Londen van den 3en Februari in het algemeen geen byzonder gunstigen indruk ge maakt, ofschoon het toch duidelijk de deur voor verdere onderhandelingen openhield. Doordat Berlijn echter met opvallenden nadruk inging op het denkbeeld van een voor West-Europa gel dende luchtconventie en er zelfs op aandrong, dat deze zoo spoedig mogelijk nader besproken en tot stand diende gebracht worden, terwijl het zoo goed als geen aandacht wydde aan het Oost-pact, het non-interventie-verdrag be treffende Oostenrijk en Duitschlands eventu- eelen terugkeer tot den Volkenbond, werd de vrees gevoed, dat Berlijn zoowel het te Londen aaneengesmeede plannencomplex in afzonderiy- ke en -achtereenvolgens te behandelen vraag stukken wilde verdeelen en als 'n wig wilde drij- ven tusschen de met elkaar tot overeenstem ming gekomen Britsche en Fransche partijen. De instemming van Duitschland met een pact tot wederkeerigen bijstand tusschen de Locarno- mogendheden werd beschouwd als een poging om vooral aan Engeland, dat groot belang in een dergelijk pact stelt, tegemoet te komen en te vens zoodoende een legalisatie van de Duitsche herbewapening in de lucht te verkrijgen. Heeft Duitschland eenmaal deze legalisatie op voet van gelijkheid bereikt, aldus redeneerde men, dan zal het noch op een Oostpact, noch op een non-interventie-verdrag betreffende Oosten- ryk verder willen ingaan. Bovendien gaf Ber lijn duideiyk te verstaan, dat het een bezoek van Engelsche ministers op hoogen prijs zou stellen. In Duitschland bleek men van meening, dat na de Fransch-Engelsche besprekingen ter- wille van de gelijkgerechtigdheid thans Duitsch- Engelsche besprekingen moesten plaats vinden. In Sovjet-Rusland sloeg de officieele pers alarm. Zy wees «rop, dat zonder Oost-pact een lucht conventie voor West-Europa van nul en gee- ner waarde voor den vrede zou zqn, en legde een groot wantrouwen aan den dag jegens Engeland, als zou dit al lust getoond hebben op bespre kingen met Duitschland buiten Frankrijk om in te gaan, omdat het niets voelt voor een verbin ding van zijn lot met dat van Oost-Europa en in het bijzonder Sovjet-Rusland geen goed hart toedraagt. Al aanstonds bleek evenwel, dat En geland er niet aan dacht om zonder volledige instemming van Frankrijk in Berlijn te gaan pra ten. Het overleg der diplomaten in de afgeloo- pen weken heeft thans tot resultaat gehad, dat Londen evenals Parijs het complex der in het Londensche communiqué aangeroerde proble men wel degelijk als een ondeelbaar geheel blijft beschouwen waaruit het luchtpact niet kan worden losgemaakt. Bovendien werd deze opvatting nog onderstreept door de geruchten, dat, indien Sir John Simon, waarschijnlijk in ge zelschap van Lord Eden, naar Berlijn mocht gaan, hij ook een diplomatiek bezoek aan War schau en Moskou zou brengen. Hebben deze geruchten Berlijn doen in zien, dat tegenover het Engelsch-Fran- sche front een verdeel-en-heersch-tac- tiek geen kans van slagen heeft? Het is niet onmogelijk. In ieder geval heeft de Rijksregee- ring thans op stellige wijze te kennen gegeven, dat zij bereid is met Britsche ministers het ge heele complex van de in het communiqué van Londen aangeroerde kwesties te bespreken. Daardoor is de hinderpaal voor een bezoek van Sir John Simon aan Berlijn komen te vervallen, zoodat dit bezoek eerlang tegemoet kan worden gezien. Dit feit stemt verheugend, ook al is daardoor een nieuw statuut voor Europa nog geenszins in kannen en kruiken. Inderdaad kunnen de Oost- en Midden-Europeesche kwes ties niet geheel van elkander worden losge maakt. Immers, wanneer Duitschland b.v. een niet geprovoceerden luchtaanval op Oostenrijk zou doen, zou Frankrijk na het totstandkomen van het West-Europeesche luchtpact om Oos tenrijk te helpen zijn onafhankelijkheid te be waren, een inval in Duitschland kunnen onder nemen, enz., enz. Er schynt geen ander alter natief voor Europa te zijn dan of een alge meen in elkander sluitend pacten-complex of verdeeldheid in tegen elkaar optornende par tijen. Het is voor de waarborging van den zoo noodzakelijken vrede te hopen, dat het in de richting van het eerste zal gaan, maar dat zal vooralsnog heel moeiiyk biyken. In verband met de a.s. behandeling van het Wetsontwerp tot het algemeen verbindend of onverbindend verklaren van Ondernemersover eenkomsten heeft de Ned. R. K. Bond van Transportondernemers en Expediteurs „St. Wil- librord" te 's Gravenhage, een adres gericht aan de leden der Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarin verzocht wordt een techni sche wijziging in het Wetsontwerp aan te bren gen, waardoor twijfel omtrent de werkingsfeer van de nieuwe wet zal worden voorkomen. Aan de Western Universiteit te Berlijn pro moveerde tot doctor in de Technische Weten schap de heer A, W. J. Standaart Jr. geboren te Rotterdam, op proefschrift, getiteld: „Neue Einsichten auf dem Gebiete der Tonerregung und der periodischen Aenderungen des Aero- dynamischen Drucks in Orgelpfeifen" met stel lingen. Bij beschikking van de Ministers van Econo mische Zaken en van Financiën is onder de Natuurschoonwet 1928 gerangschikt het land goed Wezeveld, Welbergen, Hartelaar enz., ge legen ten Westen van Twello. Met uitzondering van de omgeving van het nieuwe huis „Wezeveld" en de omgeving van Huize „Welbergen", zün de terreinen voor het publiek opengesteld op vertoon van een wandel- kaarten, welke tegen betaling van ƒ0.25 voor een gezin per jaar en van ƒ0.10 voor een per soon per dag verkrijgbaar zijn by den rent meester W. W. Debets te Twello. Het is verboden zich buiten de wegen en voetpaden te begeven, te rooken of brandende voorwerpen by zich te hebben, losloopende hon den mede te nemen, bloemen te plukken of houtgewas e. d. te beschadigen. In de Staatscourant zal dezer dagen een be sluit van den Minister van Economische Za ken worden gepubliceerd, bericht de „N. Rott. Crt.", waarbij is bepaald: L dat het „Reglement Rundveeteeltregeling 1934" ten aanzien van de toewijzing van run deren van 1 Maart af niet meer van toepassing zal zyn; II. als regelen, bedoeld in artikel 4, lid 3, van het Crisis-Rundveebesluit 1934 I, voor het tijdvak, aanvangende met ingang van 1 Maart as. en eindigende op nader door genoemden minister te bepalen tijdstip, vast te stellen het „Reglement Rundveeteeltregeling 1935", zooals dat bij deze beschikking is gevoegd. Bepaald wordt, dat in dit reglement wordt verstaan onder „Stierkalveren": mannehjk rund vee, vallende binnen de in het Crisis Rundvee- besluit 1934 I bedoelde gewiehtsgrenzen; „Vaars kalveren": vrouwelijk rundvee, vallende binnen de in het Crisis-Rundveebesluit 1934 I bedoelde gewiehtsgrenzen. De gewiehtsgrenzen zijn dus gehandhaafd. Boven de voor elk gewest vastgestelde aan tallen mogen door de dagelijksche besturen der Gewestelijken vaarskalveren worden toe gewezen aan eigenaren van veestapels, welke daartoe door de Centrale, gehoord het advies der betrokken Gewestelijke, voor het loopen- de kalenderjaar zijn erkend. Indien eenige georganiseerde voor een erken ning van zijn veestapel in aanmerking wenscht te komen, zal deze georganiseerde by de be treffende Gewestelijke f 20 moeten storten, van welk bedrag, indien voornoemde erkenning niet wordt verleend, of aan dezen georganiseerde geen identiteitsbewijs voor eenig, boventallig aan te houden, vaarskalf wordt verstrekt, f 15 zal worden gerestitueerd. De heer Haro van Peski, regisseur van de film „Suikerfreule", welke door Majestic Film voor de Tobis Distributie Maatschappü in de Cinetone Studios te Amsterdam zal worden op genomen, heeft mevr. Jacqueline Royaards— Sandberg geëngageerd voor deze film. Mevr. Royaards zal de rol vervullen van de zuster van den administrateur van de suiker fabriek, een figuur, die in het tooneelstuk niet voorkomt. Wij vernemen, dat de N.V. Italiaanache Opera evenals vorige jaren gedurende de maand Augustus a.s. met een aantal eerste solisten een zomertoumeé door ons land zal organiseeren. In tegenwoordigheid van den Oostenrijkschen zaakgelastigde, den heer G. Alenich, en ver schillende leden van het corps diplomatique^ had j.l. Donderdag in den Princesse-Schouw burg te 's-Gravenhage, de door den Oosten rijkschen dienst voor Vreemdelingenverkeer georganiseerde nationale avond plaats, die achtereenvolgens in de voornaamste steden van ons land gegeven wordt. Aan dezen avond werd medegewerkt door Frau Kedy Pfuna- mayr, van de Weensch Staatsopera, en haar dansgroep, alsmede door Fraulein Grete Klis ter, operette-zangeres. Het uitgebreide pro gramma, dat voornamelijk uit dans en zang bestond, werd voorafgegaan door eenige kleine films, betrekking hebbende op Weenen en den Donau. Ook na de pauze werden eenige Oostenrijk sche natuur- en landschapsfilms vertoond, terwijl een vlot uitgevoerd dansspel den wei verzorgden avond besloot. Hoewel de opvoering speciaal gegeven werd voor de leden van het genootschap Nederland Oostenrijk, was er aanvankelijk in de geheel volle zaal, maar weinig merkbaar van de echte „Weensehe" stemming. Na de pauze viel daarin een belangrijke verbetering te consta- teeren, waaraan het orkest, onder leiding van kapelmeester Karl Pichler het zijne had bij gedragen. Het door de keurige costuums met groote charme optredende dans-ensemble, verwierf, evenals de zangeres, een spontane hulde van het publiek, zoowel na de verschillende num mers, als aan het einde van dezen welge slaagden avond. WAGENINGEN. Ingenieursexamen Neder- landsche Boschbouw de heer J. C. E. C. N. van Florenstein Mulder, geb. te Apeldoorn. Ingenieursexamen Koloniale Boschbouw de heeren C. Baars, geb. te Geervliet; J. C. C. E. C. N. van Florenstein Mulder, geb. te Apel doorn; A. Govers, geb. te Alkmaar; M. Hoek geb. te Noordwijk aan Zee; M. J. F. Koopman, geb. te Zierikzee; P. Tuyt, geb. te Schevenin- gen; P. H. M. Tromp, geb. te Poerworedjo; A. P. v. d. Vlies geb. te Buiteneorg; L. W. Wilmes geb. te Wageningen. DEN HAAG. Geslaagd voor 3en stuurman groote stoomvaart de heeren G. J. Wanningen, C. de Raadt, A. Fasse en G. J. Schipper en voor stuurman sleepvaart de heer A. J. Vlie- lander. DEN HAAG. Geslaagd voor het voorloopig diploma de heeren A. Roelse, P. A. de Vlieger en R. J. de Vries, allen te Vlissingen; P. H. A. de Jong te Utrecht en F. Oosterwijk te Spijk (Gron.) Het geschenk, dat in de komende boekenweek (30 Maart6 April) aan het publiek zal wor den aangeboden, heet „Rondom het boek". Het bevat een 16-tal büdragen van verschillende schrijvers, die ieder een bepaald terrein van de boekenproductie beschouwen. De redactie was in handen van mr. Roel Houwink. De Hongaarsche violist Szigeti, die onder auspiciën van de Nederlandsche Conoertdirec- tie J. Beek op Maandag 25 Februari in Diligen- tia, Den Haag, concerteert, zal werden ten ge- hoore brengen van Tartini, Bach, Schubert, Debussy, Ravel, Bartok, Scriabine en Stra vinsky Nikita de Magaloff zal den violist aan den vleugel begeleiden. Men schrijft ons uit Heidelberg: Ter gelegenheid van het gouden jubileum der „Odenwaldclub", afdeeling Heidelberg, is onze landgenoote mevrouw Annie Gewin Salm met succes opgetreden als diligente van het mannenkoor van de „Odenwaldclub". ter wijl zy zelf nog een drietal Schubertliederen zong, welke door haar gevoelvolle voordracht een warme ontvangst vonden. De kunsthandel J. H de Bois aan den Kruis weg te Haarlem, organiseert van af Zaterdag 2 Maart een tentoonstelling van werken door Kees Verwey. Aan deze expositie zijn toege voegd kleine plastieken van den beeldhouwer Hassoldt en een twaalftal aquarellen van de Zuid-Duitsche schilderes Dora Castell. Een vei ling van 120 oude en moderne teekeningen, waarby gevoegd eenige andere werken van Van Konijnenburg, Degouve, Vaes, Rassen- fosse e. a., wordt eveneens op 2 Maart as. ge houden en wel in de bovenzaal van het gebouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5