Schuschnigg's bezoek in de Fransche hoofdstad Referendum in Zwitserland I Kwestie vrouw en kiesrecht in Frankrijk m ZIJN BESPREKINGEN TEN EINDE GEBRACHT DE „EDMOND NAAR DEN CONGO Zware storm in Frankrijk KINOHUIS VOS DUIDELIJKE VERKLARING VAN MGR. BESSON Het nieuws van heden SENAAT VRIJ GUNSTIG GESTEMD DE BAROMETER ***L VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 24 FEBRUARI 1935 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTICSTE JAARGANG No. 19206 Officieel communiqué. Erkenning van de voordeelen van een Mid d en-Europapact Een receptie op het stadhuis Schepen in nood aan de Japansche kust Britsch vrachtschip op een rif ge- loopen; bemanning grooten- deels gered Het toestel heeft op 400 K.M. van Oran een noodlanding moeten maken Adatsji's opvolger bij het Int. Hof Dr. Nagaoka benoemd De troepentransporten naar Oost-Afrika Dij den strijd in den Gran Chaco bouwt men in allerijl versterkingen. Een „fort" aan de zijde van Paraguay Het Weer Vooral de omgeving van Bordeaux had veel te lijden. Vele schepen vragen om hulp In voorloopige vrijheid Burgemeester en ZO raadsleden van Barcelona Smalfilmprojector's „Het gaat Zondag tegen hen, die van ons land een haard van onlusten willen maken Voor een sterk en vrij vaderland DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Mgr. Besson ONRUSTIG CUBA De massa der Fransche vrouwen was tegenover den eisch der militanten zeer laks Galanterie uit oude doos Drama te St. Quentin Vijf kinderen levend verbrand Horst Wessel herdacht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 23 Febr. (Reuter) Bondskanselier Schuschnigg en minister Berger Waldenegg zijn heden op het Parijsche stadhuis ontvangen, waar zij werden toegesproken door Baudouin Bugnet, den voorzitter van de parlementsgroep voor Centraal-Europa, die verklaarde dat Schuschnigg de nationale politiek van Dollfuss voortzet. Schuschnigg sprak in zijn antwoord zijn groo- ten dank uit voor de beminnelijke ontvangst in Parijs. Als woordvoerder van den tweeden Duitschen Staat in Europa, zoo verklaarde Schuschnigg, ben ik ervan overtuigd dat Frank rijk dezelfde idealen van beschaving en vrede nastreeft als wij. Vervolgens begaven de Oostenrijksche staats lieden zich naar de Quay d'Orsay, waar Laval te hunner eere een maaltijd aanbood, waaraan ook werd deelgenomen door Flandin en de meeste andere Fransche ministers. In een verklaring van de pers zeide minister BergerWaldenegg dat Oostenrijk voor altijd een, ten overstaan van de geheele wereld, vol komen vrije staat moest blijven. Vanmiddag om 2 uur hebben Bostel en Bar- geton, de chefs van de politieke afdeeling van het Oostenrijksche en Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken, geconfereerd voor de technische afwerking van verschillende kwes ties, met name op cultureel gebied. Om kwart over vijf hadden tenslotte de eind- besprekingen tusschen de Oostenrijksche en Fransche ministers plaats, welke een uur in beslag namen. Na afloop werd het volgende communiqué verstrekt: De Fransche en Oostenrijksche ministers hebben gemeenschappelijk den alge- meenen toestand onderzocht, meer in het bij zonder de voorwaarden nagaande, welke noo- dig zijn om een versterking van het vertrouwen en van den vrede in Midden-Europa tegemoet te kunnen zien. Men is gekomen tot een erken ning van de voordeelen, welke alle betrokken landen moeten trekken uit de sluiting, in een geest van volkomen gelijkheid, van het pact aangaande Midden-Europa, waarvan de basis onlangs gelegd is door de Fransch-Italiaansche besprekingen. De Fransche en Oostenrijksche ministers TOKIO, 23 Febr. (Reuter). De Amerikaan- sche tankboot „Elisabeth Kellogg", die op de kust van Hondo in een versterkte zöne was gestrand, is door de Japansche marine-autori teiten in beslag genomen, doch later weer vrij gegeven. Gebleken is n.l. dat men niet, zoóals men vermoedde, met een opzettelijke stranding te doen heeft. Het incident wordt als gesloten beschouwd. Verder is voor het eiland „Hondo" het Brit- sche vrachtschip „Catherine Radcliff" tijdens een hevigen storm vanmorgen te kwart voor vijf op een rif geloopen. Het schip seinde om assistentie en de S.O.S.-signalen werden door eenige kust- en marinestations opgevangen. Sleepbooten, torpedojagers en vliegtuigen haast ten zich naar de plaats van de stranding, de zelfde plaats waar eenige jaren geleden het Amerikaansche stoomschip „Dakota" is ver gaan. Volgens een later ontvangen draadloos be ticht is het grootste gedeelte van de bemanning opgepikt door visschersvaartuigen, terwijl het schip zelf vermoedelijk als verloren moet wor den beschouwd. wenschen zich geluk met de overeenkomst tus schen Engeland en Frankrijk, om het plan voor een Midden-Europa-pact op te nemen in het geheel van regionale veiligheidspacten, het welk de regeling van nog hangende algemeene problemen zal kunnen vergemakkelijken. Een dergelijke regeling zou een gelukkige reactie hebben op de economische wereldsituatie. Teneinde de vriendschappelijke relaties tus schen Frankrijk en Oostenrijk ook op intellec tueel gebied uit te breiden, zullen binnenkort onderhandelingen beginnen teneinde contact en uitwisseling op de terreinen van wetenschap, kunst en literatuur te ontwikkelen. Naar verder verluidt zijn tusschen de Fran sche en Oostenrijksche ministers geenerlei con crete overeenkomsten getroffen. Schuschnigg heeft Flandin en Laval de eere- teekenen overhandigd van het Oostenrijksche Grootkruis van Verdienste eerste klasse. De Oostenrijksche bondskanselier heeft van middag een bezoek afgelegd aan Kardinaal Verdier. On2e Brusselsche correspondent seinde d.d. 23 Febr.: Zaterdagochtend klokslag vier uur heeft de eendekker „Edmond Thiessry", een driemotorig vliegtuig met vijf benzinetanks, de reis aan vaard van de Brusselsche luchthaven naar den Congo voor de eerste geregelde postvlueht. Men herinnert zich, dat onlangs een record vlucht naar den Congo met de Cornet 3, herdoopt in „Koningin Astrid", bestuurd door Waller en Franchomme, schitterend werd volbracht. Thans gaat het om den vasten dienst tusschen Brussel en den Congo, welken afstand men in vijf en een halven dag zal vliegen. In België wordt deze vlucht met zeer groote belangstelling gevolgd, daar men de vorige jaren groote teleurstelling ondervond telkens als men een luchtverbinding met den Congo wilde tot stand brengen. Alle radioberichten, welke te Brussel over het eerste gedeetle van de vlucht binnenkwamen, luidden gunstig. Na een tus- schenlanding te Marseille is het vliegtuig door gevlogen naar Oran op de Noord-Afrikaanscae kust. Het vliegtuig wordt bestuurd door de piloten Cocquyt en Schoonbrcodt en als passagier werd de heer Orta meegenomen. Nader vernemen wij nog, dat de „Edmond Thiessry" door hevig stormweer is overvallen en op 400 K.M. van Oran een noodlanding heeft moeten maken op de Spaansche kust, ten Zuiden van den golf van Valencia, en dus het eindpunt van de eerste étappe niet heeft kun nen bereiken. Het radiobericht, dat Zaterdagmiddag te Brus sel binnenkwam, meldde, dat het vliegtuig eerst Zondag, indien het stormweer bedaard zou zijn, de reis naar Oran zou kunnen voortzetten. TOKIO, 23 Febr. (V.D.) De Japansche oud- ambassadeur dr. Shunichi Nagaoka is benoemd tot rechter in het Permanente Hof van Inter nationale Justitie te Den Haag als opvolger van wijlen dr. Adatsji. ROME, 23 Febr. De troepentransporten naar Italiaansch Oost-Afrika zijn thans in vollen gang. De „Vulcania", die gisteravond van Na pels in zee gestoken is, is hedenmorgen vroeg in Messina aangekomen, waar onmiddellijk met de verdere inscheping is begonnen. Een tweede groot stoomschip, de „Biancamano", zal Zondag eveneens uit Napels naar Italiaansch-Oost- Afrika vertrekken. Een derde stoomschip, de „Nazzario Sauro", is gisteren met 1300 arbei ders aan boord met hetzelfde doel vertrokken. Ook dit s.s. meert in Napels en Messina voor het opnemen van verdere transporten. 1 VERWACHTING: Vlatige tot krachUgen Noordelijke tot Wes- H telijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke 3 opklaringen, regen of natte sneeuwbuien, 3 iets kouder overdag- H Verdere vooruitzichten: nog buiig. Geseind te 17.35 uur aan de posten van p Delfzijl tot IJmuiden: „Attentiesein blijft." PARIJS, 23 Febr. De zware storm, die in ge heel Frankrijk gewoed heeft, heeft vooral in de streek van Bordeaux groote schade aange richt. De glazen windvangers van de café's werden vernield. Het Casino werd van een deel van het dak beroofd. De kramen voor de Maart- markt werden tegen den grond geslagen en vernield. In St. Nedrad, een voorstad van Bordeaux rukte de storm een huisdeur uit de hengsels en slingerde de geheele deur op een vier meter hoog dak. De electrische leidingen werden voor een groot deel vernield. Tusschen middernacht en 4 uur des morgens bereikte de storm zijn hoogtepunt. Verscheidene kustschepen nebben noodseinen uitgezonden. Andere schepen kon den niet binnenloopen en wachten thans op volle zee op beter weer. Het Engelsche ss. „Ottinge" heeft wegens het breken van het roer SOS-seinen uitgezonden. Op verschillende plaatsen zijn de telegraaf- en telefoonverbindingen verbroken. De treinen hebben aanzienlijke vertraging, terwijl ook het verkeer op den weg ernstige belemmering on dervindt. Doodelijke ongelukken worden ner gens gemeld. Wal zijn eenige personen gewond. Uit Madrid wordt gemeld dat de kusten van den Atlantischen Oceaan door een zwaren storm gebeukt worden. Tal van booten vragen om hulp. Uit Nantes wordt gemeld, dat men zonder berichten is van het s.s. „Auvergne", dat te voren S.O.S.-seinen uitzond. Ook uit München wordt een zware storm gemeld. De zender-München moest 2 uur lang zijn uitzending staken. BARCELONA, 23 Febr. (Reuter). De burge meester van Barcelona en 20 raadsleden, die in October jJ. werden opgesloten aan boord van het ss. „Uruguay", omdat zij voor een motie hadden gestemd tot prockimeering van een onafhankelijk Catalonië, zijn in voorloopige vrijheid gesteld. Ceintuurbaan 195 - A'dam - Tel. 29214 GROOTSTE SPECIAALZAAK IN voor huis- en zaalgebruik Verhuur van onbrandbare Smalfilms Steve Hamas, uit Amerika, die tegen Max Schmeling zal boksen, is te Hamburg aangekomen. De bokser ontvangt den sleutel van het traininglokaal De storm in Frankrijk heeft vooral in de om geving van Bordeaux schade aangericht. Sche pen vragen om hulp. Het referendum in Zwitserland inzake den mi litairen diensttijd. Duidelijke woorden van Mgr. Besson. Schuschnigg's besprekingen te Parijs ten einde. Slót-communiqué inzake erkenning van .de voordeelen van een Midden-Europa-pact. Vijf kinderen te St. Quentin levend verbrand. De onderteekening van een nieuwe handelsover eenkomst met België kan spoedig tegemoet worden gezien. Mr. Spit, voorzitter van den Volksraad, is benoemd tot lid van den Raad van Ned.- Indië. Regelingen betreffende den uitvoer naar Roe menië. Stand der clearing met Duitschland. Dr ex-keizer naar Zandvoort? Maatregelen te aanzien van den invoer uit En geland en Duitschland. Sabotage In de* Bata-fabrieken te Best. De losgeslagen lichter behouden te Ostende binnengesleept. New-Yorksche Beurs: Stemming flauw. FREIBURG, 23 Febr. (Ripa). Morgen wordt in Zwitserland (zooals wij reeds uitvoerig meld den) een volksstemming gehouden over een reeds door het parlement aangenomen wets ontwerp, dat in hoofdzaak verlenging van den militairen diensttijd beoogt. Het referendum gaat uit van de communisten. Mgr. Besson, bisschop van Lausanne, Genève en Freiburg, heeft naar aanleiding van een hem in een open brief gestelde vraag zijn mee ning over het referendum openlijk bekend ge maakt. De bisschop verklaart, dat hij over het on derhavige wetsontwerp dezelfde opvatting heeft als alle burgers, wien de vrijheid van het Zwit- sersche vaderland nog ter harte gaat en die noch den vijanden van buiten een dienst wil len bewijzen, noch aan de vredesverstoorder? in het buitenland ten offer wijlen vallen. De bisschop bezweert zijn geloovigen geen gehoor te geven aan de drogredenen, waarmede men hen op een dwaalspoor wil brengen. Wij hebben een sterk leger noodig voor onze zelf verdediging en niet voor de vernietiging van andere volken. Bij de volksstemming van thans gaat het niet slechts om den duur van den militairen diensttijd. :n. it: - Het gaat Zondag tusschen degenen, die Zwitserland vrij en sterk willen houden, en hen die ons land willen maken tot een haard van sociale onlusten, waardoor alle godsdien stige en nationale tradities in gevaar worden gebracht. Daarom zeg ik thans zonder aarzelen: onder de huidige omstandigheden en met het oog op de gevaren, welke ons bedreigen, moet elke burger aan de verleidingen van het egoïsme weerstaan en ter stembus gaan. Daar geldt het j a te stemmen. Een ieder moge voor het oog van God zijn plicht doen. De Cubaansche ministers van binnenlandsche zaken en handel zijn afgetreden, omdat de stu denten hun aftreden als voorwaarde hadden gesteld voor het hervatten van de colleges. Het kerkhof Zoo griezelig als een lijkoven is, zoo wijdingsvol is het kerkhof. De sfeer, die ons daar omgeeft, is er een van weemoed, ongetwijfeld. Weemoed bij de herdenking der dierbaren, die er begraven liggen; weemoed bij de overpeinzing van het vergankelijke dat al het aardsche kenmerkt. Maar het is niet zoozeer de gedachte aan den dood, die overheerschend is op den godsakker, waar het kruis staat geplant, dan wel de gedachte aan de eeuwigheid. Onze blik gaat vèr over de graven heen naar het toekomstig leven. En zoo wordt het kerkhof geen plaats van somberheid en verschrik king, maar de vredige plek, die. naast de zoete herinnering aan het verle den, de blijde hoop wekt op een ein deloos wederzien. Schuwen wij het kerkhof niet. Elk bezoek daar maakt ons beter. Het geeft ons wijsheid en sterkte. Het leert ons berusting. Het doet ons kee- ren in ons zelf en de dingen der we reld zien in een ander licht en met verhelderde oogen. (Bijzondere correspondentie) De kwestie van het vrouwenkiesrecht is op het oogenblik in Frankrijk actueel en hevig omstreden. De wetsvoorstellen welke dienaangaanle aan den Senaat zijn voor gelegd, hebben wel eenige kans van slagen en indien zij inderdaad worden aangenomen, dan zal het nog maar enkele maanden duren, eer men de eerste verkiezingen waaraan ook vrou wen meestemmen, beleven kan: het zijn de ge meenteraadsverkiezingen, die in Mei zullen plaats hebben. De wetsvoorstellen houden slechts het verleenen van het kiesrecht voor de gemeentelijke verkiezingen in. Doch van het gemeenteraadskiesrecht tot het algemeen kies recht is nog maar een betrekkelijk geringe stap. Wanneer men zegt, dat de Fransche vrouwen sedert zestig jaar om het kiesrecht strijden, dan is dat wel eenigszins overdreven. Het is waar dat de geëmancipeerden onder haar al zestig jaar geleden het stemrecht eischten, maar ook, dat de massa der Fransche vrouwen zich zeer laks heeft betoond, dezen militanten zusters bij te vallen. Eerst sedert de laatste vijf. zes jaren is er wezenlijk schot gekomen in de zaak en, merkwaardig, heeft de crisis daar wel degelijk invloed op uitgeoefend, de crisis, waarin de vrouw om het bestaan had te strijden zooals de man, terwijl zij zich op dit terrein principieel achtergesteld zag. Een der machtigste argumenten der Fransche mannen tegen het vrofewenkiesrecht is geweest, dat de frangaises zelf meer hechtten aan hun persoonlijke invloedssfeer in de samenleving, dan aan politieke rechten, en zeer langen tijd stelden de dagelijksche feiten hen in het ge lijk. De Fransche vrouw geniet eenige rechten in haar vaderland. Zij wordt met groote hoffelijk heid behandeld, een hoffelijkheid, die niet op houdt na het huwelijk en ook niet in de lagere volksklassen. De Fransche echtgenoot is hui selijk en ziet er niets in boodschappen te doen, den kinderwagen te schuiven, de baby te dragen en bij gelegenheid in de keuken te assisteeren; in Amerika geschieden dergelijke dingen uit kameraadschappelijkheid, in Frankrijk gebeu ren zij, omdat de man zeer sterk wortelt in zijn familieleven. Zijn vrouw en kroost vormen zijn trots; en wanneer men in de noordelijke lan den wel eens familietwisten kan beleven omdat de rekeningen van mevrouw te hoog zijn, zoo is het hier een steen des aanstoots voor een echtgenoot, wanneer zijn vrouw zich niet ele gant genoeg gekleed heeft, in het algemeen wenscht hij in kleedingzaken dan ook een woord mee te spreken. De vrouw heeft nog een ander voorrecht in Frankrijk en hierin spreekt zich ongetwijfeld de voornoemde hoffelijkheid nog eens uit, zi) het op een wijze, die niet meer met de moraal strookt: zij wordt niet ter dood veroordeeld, en als zij het bij uitzondering wordt, voltrekt men de doodstraf niet. De justitie in Frankrijk maakt soms vreemde sprongen, en men zou een interessante bro chure kunnen samenstellen over de niets om het lijf hebbende gevallen, waarin strenge strai- fen worden uitgesproken, en andere, waar het om bewezen moord en doodslag gaat, die met een paar jaar gevangenis of zelfs vrijspraas eindigen. Weliswaar profiteeren ook de mannen wel eens van deze sterk gevoelsmatige recht spraak, maar een feit is, dat de vrouwen er op durven rekenen. Vandaar wellicht, dat zij ae revolver zoo graag in de hand nemen. Er gaan geen drie weken voorbij, waarin niet een of andere vrouw haar man of minnaar vermoordt, met min of meer argumenten natuurlijk, maar deze zaken loopen doorgaans vrij gemakkelijk af. De heeren rechters hebben voor tempera mentvolle vrouwen een zwak, naar het schijnt. Nu, de féministes willen gaarne afstand doen van dit twijfelachtig voorrecht, zoowel als van de overige galanterie, want slechts een al té klein aantal vrouwen brengt haar man ter dood, en de galanterie blijkt ook op te houden waai het om de boterham gaat. Die wetenschap heeft de crisis aan de vrouwen opgedragen. Ook in Frankrijk heeft men, sedert het gedrang op de over volle arbeidsmarkt, den vrouwen verweten, dat zij den mannen het, brood wegnamen, en er is met een tamelijke hardheid tegen hen opgetre den. Men heeft geen werkdadige middelen tegen de werkloosheid gevonden het plan der ar- beidsverschaffing is duur en onproductief, men hoort er weinig meer van, en is toen over gegaan tot twee maatregelen: de buitenland sche arbeiders worden naar hun land terugge zonden, en de vrouwen naar hun huis en haard teruggestuurd, (of zij er een hebben of niet). De eene maatregel zet even /eel kwaad bloed als de andere, omdat beide geheel me chanisch worden toegepast. In het eerste geval is het effect tenminste reëel, want er kwamen inderdaad reeds plaat sen open; maar in het tweede niet, want de vrouwen, die geen verdienste meer hebben, moeten niettemin nog eten. Het aantal vrou wen, dat hoogere posities inneemt in Frankrijk, is zeer gering, gemeten aan de groote massa van winkelmeisjes, kantoorpersoneel, fabrieks arbeidsters e.d. ondergeschikte arbeidskrachten, én bovendien zijn het niet die goed-gesitueerde vrouwen, welke uit haar positie worden ver dreven, hetgeen sociaal aannemelijker zou zijn maar juist diegenen wier saiaris bij draagt tot de familie-inkomsten, of die alleen staan. Men moet hierbij nog de slecht sociale wetgeving van Frankrijk in rekening brengen, die het familiebudget nog meer afhankelijk stelt van de geregelde of tijdelijke betaalde werk zaamheid der vrouwen. Daarbij komt nog de eelibataire belasting die de vrouw, nadat zij het huiselijk geluk is mis- geloopen, nog straft met 40 pet., extra! Ook dit is een steen des aanstoots voor de féministen want weduwnaars en weduwen, de gescheiden mannen en vrouwen vallen niet onder deze be lasting. De eelibataire belasting is voor de jong gezellen als een luxe-belasting (op de vrijheid) te beschouwen, maar welk ongetrouwd gebleven meisje heeft uit obstinate vrijheidsdrang bet celibaat gekozen? Deee beide argumenten hebben de vrouwen in het harnas gejaagd, meer dan de achter lijke huwelijkswetgeving had kunnen doen en men hoort ze herhalen op elke vergaaermg. Want. tenminste te Parijs, zijn de vrouwer, ac tief; de burgerlijke zoowel als de arbeidersvrou wen hebben zich schrap gezet en ageeren op allerlei wijzen, vanaf beleefde telegrammen tot ingegooide ruiten. PARIJS, 23 Febr. Heden zijn te St. Quentin 5 kinderen, wier leeftijden varieeren van 7 maanden tot 4 jaar, in de vlammen omgeko men. De ongelukkige moeder werd levensge vaarlijk gewond naar het ziekenhuis overge bracht. De brand ontstond in een houten barak, waar in het gezin, dat uit 10 personen bestond, woonde. Binnen enkele seconden vormde de geheele woning één laaiende vuurzee. De moe der trachtte nog haar kinderen te redden, doch zakte, over het geheele lichaam met zware brandwonden overdekt, ineen. De lichtgebouw de barak brandde volledig af. De overige fa milieleden waren ten tijde van het ongeluk niet aanwezig. BERLIJN, 23 Febr. Heden wordt in Duitsch land het feit herdacht, dat vijf jaar geleden Horst Wessel, de voorvechter van het natio- naal-socialisme, door communisten werd ver moord. In verband hiermede hebben o-a. tal van vooraanstaande leden der partij en regeerings- personen een bezoek gebracht aan het Nicolai- kerkhof, waar Horst Wessel begraven is. Onder de bezoekers bevonden zich prins August Wil helm van Pruisen en de Pruisische premier Göring. Stand op Zondag 1 nar van.: 741 Vorige stand: 733.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1