S TA D S N I E U W S Laatste Nieuws Samenvoeging Zaangemeenten Visschersschuit in nood JUBILEUMTENTOONSTEL LING SNELVERBAND VIJF PARTIJEN REMISE ZONDAG 24 FEBRUARI 1935 Door den burgemeester geopend Rede van den burgemeester E. H. B. O. in velerlei gedaante ZWEMMEN Jaarvergadering Zignea B. en W. van Zaandam adviseeren den Raad op het denkbeeld in te gaan „ST. ODILIA" DE BIJ MAJA EN HAAR AVONTUREN VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST HET MUSEUM VAN KUNST NIJVERHEID TE HAARLEM Waar de goederen heen gingen De bibliotheek BURGERLIJKE STAND Pax Et Bonum Naar een eigen gebouw in Haarlem-Noord Het filiaal VOOREEN GR.HOUTSTR.I66 Werkbehoud en werk verruiming Kern der R. K. Staatspartij afdHaarlem Een persoonlijk schema Discussie STADSSCHOUWBURG VERLICHT Goede verbetering Het Fonds „Elisabeth Dreiger': Uit vroeger tijden De zevende ronde van het inter nationale meest ert our nooi te Moskou Botwinnik wint van Stahlberg Prachtig resultaat Hilversum in Aden gehoord Burgemeester De Monchy ongesteld Door de motorreddingboot Hilda" binnengebracht ERNSTIGE AANRIJDING Motorrijder zwaar gewond Zeppelin najaar naar Indië? Beslissing hangt af van de vraag, wanneer het nieuwe luchtschip gereed zal zijn De Haarlemsche vereeniging „Snelverband" heeft de viering van haar zilveren jubileum in gezet met een tentoonstelling in de hal van het oude postkantoor aan de Zijlstraat. De tentoonstelling werd gistermiddag in het bijzijn van vele genoodigden en hoe kon het anders zeer veel „Snelverbanders" geopend met een korte rede van Haarlems burgemeester, den heer C. Maarschalk van Egmond en Rin- negom. Nadat de voorzitter van „Snelverband", de heer Fortgens, alle aanwezigen hartelijk welkom had geheeten, was het woord aan den burgemeester. De Burgemeester begon zijn toespraak met er op te wijzen, met hoeveel plezier hij juist deze uitnoodiging ontvangen had. Het betreft hier immers geen zaken, die met eenige politie ke richting hebben uit te staan. Er bestaat voor „Snelverband" geen onderscheid in kleur of overtuiging, er bestaan slechts de nood- Zakelijkheid en het algemeen belang. Daarom zoo kon de burgemeester zeggen kom ik hier niet namens onzen gemeente raad, maar als vertegenwoordiger der geheele gemeente. Spreker wenschte vervolgens de jubileerende vereeniging geluk met haar zilveren jubileum en sprak zijn beste wenschen voor de toekomst bit. Vooral benadrukte hij de goede verstand houding, die er tusschen „Snelverband" en haar zusterorganisaties bestaat, niet in het minst de aangename en wederzij dsch gewaardeerde samenwerking met den meer officieelen Onge- vallendienst. De vereeniging streeft 'n doel na, dat ieders sympathie heeft. Ze heeft dit steeds gedaan met een groote toewijding voor de ge meenschap. Daarom heeft deze jubileumviering ook de algemeene belangstelling der Haarlem sche burgerij. Moge het bezoek aan deze ten toonstelling daar reeds het tastbaar bewijs van zijn. Hierna verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend. De heer D. Zonneveld, voorzitter der jubi- leumscpmmissie, dankte den burgemeester voor zijn waardeerende woorden en voor de groote bereidwilligheid waarmede hij de uitnoodiging om persoonlijk deze expositie te willen openen, had aanvaard. Vervolgens dankte hij alle aan wezigen, allen die tot het ordenen der expo sitie hadden bijgedragen en in het bijzonder de verschillende firma's en zusterverenigingen, tiie door het afstaan van materiaal deze ten toonstelling mogelijk maakten. De eerste indruk die de tentoonstelling op tien gemiddelden bezoeker maakt is er een van Si'oote verbazing. Maar laat ik er voor oppas sen," niet te worden misverstaan. Want de ver bazing betreft niet zoozeer de expositie zelf. kis wel de ruimte die men daarvoor ingericht heeft. Het komt ons, zeer gecultiveerde Haar lemmers, werkelijk onbegrijpelijk voor hoe zoo'n kleine ruimte ooit als hal van een toch res pectabel postkantoor heeft kunnen dienen. De Afmetingen lijken miniem. Hoe heeft ooit Jemand in zoo'n stationswachtkamer rustig een brief kunnen schrijven? Gebeurde dit wellicht bi dien goeden ouden tijd alleen na sluitings uur? Hebben de opvallend sierlijke en smaak vol aangebrachte gothische randboogfriezen soms invloed uitgeoefend op de calligraphie tier zeventiende eeuw? Het zou een onderwerp Voor een academische prijsvraag kunnen zijn. blinder academisch is het vraagstuk, of het hogelijk zou geweest zijn, in zulk een arcadi sche omgeving diefstal te plegen. Maar laten we ons niet met cultuurhistorie bezighouden. „Snelverband" heeft dat in de loop van haar vijf-en-twintig-jarig bestaan ^eeds achterwege gelaten. Met het volste recht, ■blo tentoonstelling is er niet minder interessant Om. voor een groot gedeelte is het geëxposeer de reeds eerder te zien geweest, hetgeen we in tiit geval geenszins als een mindere verdienste "tillen zien. De stands van het Veiligheidsmu- ®eUm blijven steeds interessant en blijkens nog Jd'kens voorkomende ongevallen is het jam- genoeg nog altijd noodig op vele gevaren u noodzakelijke voorzorgen te wijzen. De red dingsbrigade weet op smakelijke wijze belang- d'Olling te wekken en de zuurstofapparaten van do Haagsche firma Duiker hebben al meerdere baaien hun afdoende bruikbaarheid bewezen. ;ph „Mathot" zijn heel wat minder aangename Verlachten-associaties te verbinden. Toch zal tie keurig ingerichte stand met verbandmate- 'aal veler belangstelling hebben. De „Konink- J .e" A.N.W.B. stond enkele van zijn bekende apdplaten af en een Haarlemsche school gaf U volledig ingerichte verkeerstafel. Het middelpunt bleef echter de expositie van ^neiverband" zelf. Behaalde medailles, photo's an groepen en demonstraties, brochures, for mulieren, insignes, moderne brancards en al- l'lei materialen. Er staat een volledig uitge ruste E.H.B.O.-fiets tentoongesteld, waarbij de ^Zoekers op hun gemak den inhoud van het tar|Sterieuze kistje kunnen bestudeeren, dat bij tiooze gelegenheden steeds weer de aandacht ekt. De organisatie der boottochten voor jUden van dagen die de vereeniging op touw gezet verdiende een afzonderlijke stand, v Als een bezienswaardigheid prijkt nog in een op een serieus bruin-geschilderde deur: J^cteur Telegraafkantoor. Die deur verdient b plaats in het Frans Halsmuseum. v^onderdag hield de Haarlemsche Dames ^cvnclub „Zignea" haar jaarlijksche algemeene ^tienvergadering. Dit de verslagen van penning- V^steresse en secretaresse bleek, dat „Zignea" vertrouwen de toekomst tegemoet kan gaan; ledenaantal laat niets te wenschen over. ^"Zignea" zal het polospel weer gaan beoefenen daarom zal de vereeniging dit jaar weer voor competitie inschrijven. Verder is het bestuur pian om in April een wedstrijd te organisee- (J1 met speciale nummers voor de leerlingen van ),jftidelbare scholen, o.a. zal de in 'memoriam dr. ij Vcusbeker, die momenteel in het bezit is van Vpj, Hennemer Lyceum, verzwommen worden. De L SacJering juichte deze plannen van harte toe. JUffr. Leenders kon zich niet meer beschik- stellen als voorzitster. Mejuffr. D. Kors werd Acclamatie voor dit ambt gekozen. Het be- tiv is aldus samengesteld: mej, D. Kors, voor- lLter; mevr. Venema, vice-"voorzitster; mej. G. 1} tigt, secretaresse; mej. A. Blad, 2e secr.; mej. Hodrigues Pereira, penningmeesteressemej. tj^icherlink, 2e penningmeesteresse; mej. G. t tikenitz, commissaresse van materiaal. Het L ctariaat is thans gevestigd op Prins Hendrik- 113, Overveen. Burgemeester C. Maarschalk Naar aanleiding van een adres van een Co mité ter bevordering van de samenvoeging der Zaangemeenten hebben B. en W. van Zaandam een schrijven tot den Raad gericht, waarin zij zich uitspraken voor één groote Zaangemeente. Uit het rapport, dat het adres van het comité vergezelt, blijkt, dat het in de be doeling ligt de gemeenten Zaandam, Koog, Zaandijk, Wormerveer, Krommenie, West- zaan en Wormer samen te voegen. B. en W. zijn van oordeel, dat genoemde ge meenten geografisch en sociaal-economisch één gebied vormen; de geschillen in volksaard zijn niet zoo groot, dat zij een politieke eenheid in den weg behoeven te staan. Velerlei belangen van alle of vele gemeenten vragen om gemeen schappelijke behartiging; aan een goede en vlotte behartiging van die belangen ontbreekt het vaak, meenen B. en W„ omdat particula risme verdeelt, waar eensgezind optreden wordt gevorderd. Het is te voorzien, zegt het college, dat in de toekomst nog andere belangen zorg zullen vra gen, die het best kan worden gegeven in een politiek niet verdeelde gemeenschap. B. en W. gelooven niet, dat een groote ge meente met lagere uitgaven zal uitkomen dan de gemeenten gezamenlijk moeten doen; dat zoo hier en daar aan verlangens, gerechtvaar digde verlangens, voldaan zal moeten worden, die thans onvervuld blijven. In elk geval zal een groote gemeente economischer werken. De hoop op bezuiniging, besluiten B. en W„ kan en mag geen drijfveer tot vereeniging zijn, maar het verlangen naar betere behartiging van gemeenschappelijke belangen. De Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilia", afd. Haarlem en Omstreken organiseert een feest avond op Dinsdag 26 Februari a~s., des avonds om 8 uur in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. Medewerking zal worden verleend door den heer van der Werff, conférencier, terwijl o.a. een schimmenspel zal worden opgevoerd, als mede een tooneelstukje, waarin eenige blinden zullen optreden. De cultuur-wetenschappelijke film, welke hedenmorgen om 11.30 uur in het Frans Hals theater vertoond zal worden, is vervaardigd naar het bekende kunstsprookje „Die Biene Maja" van Waldeman Bonsels. De UFA heeft met haar staf van uitmun tende filmtechnici hiervan een zeer fraai ge heel gemaakt. We zien de kleine Maja uit de zeshoekige cel kruipen en op een zonnigen morgen de wijde wereld intrekken. Op de zwerftocht die nu aan vangt, beleeft de kleine honingbij allerlei avonturen, die door de filmcamera prachtig zijn weergegeven. Heel mooi is b.v. de scène van de konijntjes en het steenuiltje. Grotesk zijn de Close -ups van de insecten, kevers, sprink hanen, libellen en vlinders, die als reusachtige monsters op het doek verschijnen en verrassend decoratief werken. Met al deze dieren komt Maja in aanraking op haar romantische zwerf tocht door de dierenwereld, tot zij ten slotte belandt in de roofburcht der horzels. Daar verneemt zij tot haar ontzetting hoe de horzels den volgenden dag het Bijenkasteel, waar Maja geboren werd, zullen overvallen, en de konin gin gevangen zullen nemen. Zij weet te vluchten en nog tijdig het bijen volk te Waarschuwen tegen het dreigende ge vaar. Dan komen de horzeis en 'n verwoede strijd ontbrandt. Doch gelukkig weten de bijen meester te blijven en worden de horzels versla gen. Een van de vele beelden uit den vaak gi- gantischen strijd in de insectenwereld. Men vraagt zich bij het zien van deze film met verbazing af, hoe het mogelijk is, dat de operateurs zoo iets met hun kleine acteurs kunnen klaarspelen. Tallooze tooneeltjes zijn ware meesterstukjes van filmkunst, terwijl de belichting door den geheele film heen werke lijk schitterend is. En wij vergeven het den vervaardigers gaarne, dat zij soms terwille van de romantiek de hand hebben gelicht met de biologische juistheid. Tot slot zij nog vermeld, dat de heer J. de Meza, directeur der N.V. Bijenstand „Mellona" te Santpoort de film zal inleiden en waar noo dig, met een enkel woord toelichten. Men ver- zuime niet dit prachtige filmwerk uit de in sectenwereld te gaan zien. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 19351936 van 23 Februari tot en met 16 Maart a.s. ter secretarie der gemeente, Bu reau Burgerlijken Stand, Bevolking en Verkie zingen, Ged. Oude Gracht no. 18. voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en tegen betaling der kosten, stemdistrictsgewijze in uittreksel, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder be voegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hfj zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. In „Maatschappij-Belangen", orgaan van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel is een groot artikel opgenomen met historische bijzon derheden over het geliquideerde Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. Wij schreven over een en ander reeds uitvoerig, zoodat wij er niet op behoeven terug te komen. Interessanter is echter te vernemen waar de goederen thans zijn uitgestald of voor aanklee ding of onderwijs gebruikt worden. Ze zijn in: het Rijksmuseum te Amsterdam; het Museum van Moderne Kunstnijverheid in het Stedelijk Museum te Amsterdam; het Museum Willet- Holthuysen te Amsterdam; het Museum voor Aziatische Kunst in het Stedelijk Museum te Amsterdam; het Allard Pierson Museum (Ar- chaeologisch Museum) te Amsterdam; het Ko loniaal Instituut (afdeeling Volkenkunde) te Amsterdam; het Frans Halsmuseum te Haar lem; het Nederlandsch Openluchtmuseum te Arnhem; het Gemeente Museum te Arnhem; het Museum voor de Grafische Vakken te Utrecht; De Rijksakademie van Beeldende Kun sten te Amsterdam; het Museum van den Ar beid te Amsterdam; de Afdeeling Decoratieve Kunst van de Technische Hoogeschool te Delft; de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenma kers te Waalwijk; het Bisschoppelijk Mnse*m te Haarlem; het Klaas Knopfonds voor Zee manskunst te Terschelling en nog eenige an dere onderwijsinrichtingen te Haarlem. Een kleine rest, die voor geen Museum of onderwijs inrichting meer belang had, is ten slotte ver kocht. In het orgaan lezen wij verder: Binnenkort zal derhalve de bibliotheek over gebracht worden naar Amsterdam en wel in hoofdzaak naar de Openbare Leeszaal en Bi bliotheek op de Keizersgracht. Evenals tot nu toe zullen de boekwerken daar voor belangstel lenden in te zien zijn en zullen zij daaruit aan lezers buiten Amsterdam kunnen worden toe gezonden. Een gedeelte, dat kan geacht worden meer bijzondere wetenschappelijke waarde te hebben, zal echter niet in de Openbare Lees zaal, maar in het Kunsthistorisch Instituut van de Universiteit, in het Museum Willet-Holt- huysen, worden ondergebracht. Hier zullen op dezelfde wijze de boeken kunnen worden in gezien en aan lezers, die buiten Amsterdam wo nen, toegezonden worden. Het is voor de vele lezers in Haarlem en om streken te betreuren, dat deze bibliotheek niet in Haarlem behouden kon worden. Waarschijn lijk zal echter de bibliotheek meer nut kunnen afwerpen in Amsterdam, dat in toenemende mate een centrum van kunstnijverheid wordt, waar zij in het kader der Universiteit haar nut kan afwerpen, en waar uiteraard het belang stellend publiek grooter is. Ook voor Haarlem sche lezers is het over het algemeen niet van overwegend bezwaar om in Amsterdam boeken te gaan raadplegen; terwijl men ze, evenals vroeger, op verzoek toegezonden zal kunnen krijgen. Geboren: 18 Febr.: z. van A. J. v. d. Eist— Knip; 20 Febr.: z. van G. M. de Jongv. Eist; d. van M. E. Weberv. Es; 21 Febr.: z. van H. de SmitScharwachter; d. van M. J. P. Los— Hesselink; d. van G. M. KootWarmerdam; 22 Febr.: z. van W. de Haanv. d. Pligt; z. van G. J. PlekenpolBaars. Ondertrouwd: 23 Febr.: M. F. v. d. Berg en M. H. Mensink. Overleden: 22 Febr.: C. Wempe, 42 j.. Kam perlaan. Het dertiende jaamummer van het Haar lemsche St. Franciscus Liefdewerk is in alle bescheidenheid, mêfc Franciscaansche sobertieid, maar ook met de blijheid dier Min derbroeders op onze redactie-tafel gedeponeerd. En het baarde opzien! Als een winkel een nieuwen gevel heeft gekregen, trekt dit den voor bijganger en hij neemt de nieuwigheid op, ook al is het alleen maar uit nieuwsgierigheid. ,,Pax et Bonum" heeft 'n voortreffelijken nieuwen ge vel, een kunstzinnigen omslag gekregen met als pièce de milieu een fraaie houtsnede van een der kunstzinnige medewerkers, die ongetwijfeld ver-in-gaat op toepasselijke motieven. En het is de bedoeling, dat zooveel mogelijk menschen de nieuwigheid opnemen en uit nieuwsgierigheid het interieur eens nader bekijken. Allereerst vraagt dan aandacht het verkorte jaarverslag over 1933. Dat jaartal speelt geen rol vergeleken met de eeuwigheid, wat ieder zal beamen. Met eerbied wordt allereerst de overleden penningmeester Frans Beaufort herdacht. En dan vallen wij al onmiddellijk in de cijfers, die voor weifelende donateurs ook in crisistijd spre kend zijn. 23 jongens ontvingen het H. Doop sel, 186 naderden voor de eerste maal ter H. Tafel, 228 ontvingen het H. Vormsel. De opkomst der jongens in Haarlem-Centrum varieerde van 96 tot 192, in Haarlem-Noord stonden begin 1934 niet minder dan 106 jongens uit 93 gezinnen ingeschreven en 93 mochten tot trouwe bezoekers gerekend worden. Het materiaal is nog immer moeilijk te be werken en gebleken is, dat de dames die jon gens tot den leeftijd van 10 jaar bij het spelen leiden, verdienstelijke resultaten mochten boe ken. In treffende cijfers wordt dan het gods dienstig leven van de pupillen geschilderd en men staat er verbaasd van hoeveel goeds dit „patronaat" met veel te weinig middelen tot stand weet te brengen. De geschiedschrijver vertoeft een wijle bij het filiaal in Haarlem-Nootd. In de kerkhof-kapel wordt des Zondags nog steeds de H. Mis opge dragen en in de puddingfabriek van den heer Goemans vinden wereldsche zaken plaats. In piëteit wordt dan ook het overlijden van den heer Goemans herdacht. Het zal noodig zijn, gaat het verslag voort, dat in den noodtoestand t.a.v. de behuizing spoedig worde voorzien, daar de toestand door het sterk groeiend aantal leden uiterst zorg wekkend wordt. Middels het kerkbestuur der St. Bavo-pa- rochie beschikt het S. F. L. sinds 1930 over een terrein, waarop gebouwd kan worden, Financiën en beslissingen der gemeentelijke schoonheidscommissie hebben tot dusver den bouw onmogelijk gemaakt. Mede door de hulp van pastoor A. ,P. van Eeden zal het S. F. L. mits de benoodigde gelden voor den bouw toevloeien er in sla gen een Franciscushuis te bouwen in Haar lem-Noord. Concrete plannen voor den opzet van een zeer bescheiden gebouw" zijn thans in voorbereiding. -jr 3ÏyV: ,.A a-./ L - De bijeenkomsten met de ouders en de vader - avonden slaagden buitengewoon goed en tast bare vruchten zijn daardoor geplukt. De omzet van het kleedingmagazijn liep terug tot 578 stuks. De slojdafdeeling blijkt tot de bloeiendste onderafdeelingen te behooren. De tooneelclub bracht negenmaal twee tooneel- stukken voor het voetlicht en zeer velen onzer lezers weten, dat het gebodene natuurlijk voor treffelijk was. In de St. Elisabethsvereeniging vergaderde de kern der R. K. Staatspartij afd. Haarlem. De voorzitter, de heer J. A. van Son, opende de vergadering met een inleidend woord over de bedoeling en beteekenis der kernen, welker interne taak hij nader omschreef als hoofdza kelijk daarin bestaande, dat de leden voor zich zelf tot eigen bezit maken de -gezonde gedach ten en het juiste inzicht op algemeen staar- kundig gebied en op het gebied der concrete politieke maatregelen en vraagstukken. Het bestuur der R. K. Staatspartij beijvert zich ten zeerste deze kernen door de knapste koppen uit de Partij regelmatig van voorlich ting te doen dienen op alle politiek, sociaal en economisch terrein, in den vorm van een zeer belangwekkende brochurenuitgave. In verband met de groote algemeene belang rijkheid van het onderwerp der laatste brochure omtrent „Werkbehoud en werkverruiming" was ditmaal de Kernvergadering openbaar om ook andere geïnteresseerden in de gelegenheid te stellen de discussie hierover bij te wonen en des- gewenscht daaraan deel te nemen, waarvan een ruim gebruik gemaakt is. De inleider van het onderwerp, de heer J. P. H. Castricum, het woord .verkrijgende, begon zijn zeer interessante beschouwing over het onf- staan, den aard en het. verloop van de crisis, welke thans vrijwel algemeen als 'n structureel» crisis erkend wordt, zooals ook scherp en dui delijk aangetoond is in „Quadragesimo Anno". De aanpassing, welke de beteekenis heeft ge kregen van bezuiniging, is identiek geworden met steunvermindering en loonsverlaging. Het steeds verlagen van steun en loon, uitgedrukt in hunne goederenwaarde, heeft volgens spreker een verminderden omzet der goederen ten ge volge, welke weer leidt tot verminderde produc tie en vergrooting van de werkloosheid. Het is de schrijnende werkelijkheid, dat wij in staat zijn voldoende goederen te fabriceeren om in de behoefte van ons volk te voorzien, ja zelfs gat wij reeds consumptiegoederen vernie tigen, terwijl toch velen in ons land in armoede of aan den rand der armoede leven. De R. K. Staatspartij, diep beseffend, welke volksrampen door de werkloosheid dreigen, zal alles in het werk moeten stellen, tot bescher ming van den nationalen arbeid. Nadat spreker hierop nog wat nader was in gegaan, kwam hij met het volgende persoonlijke schema: Stel dat voor aanleg van wegen, bruggenbouw, drooglegging, kanalisatie, woningbouw en uit breiding industrie 100.000 arbeiders tegen een jaarloon van 1000 tewerkgesteld kunnen wor den. De totale loonkosten bedragen dan 100 mii- lioen. Bij verdeeling van 1/3 voor arbeidsloon en 2/3 voor grondstoffen en materialen komt men totaal op 300 millioen. Resultaat: werk voor 100.000 man. Indireett ook omvangrijke arbeid in andere bedrijven. In grondstoffen en materialen zit een aanmer kelijke hoeveelheid geaccumuleerd loon, rente, huur en winst. Veronderstellend, dat 75 pet. !<n eigen land vervaardigd kan worden, bevat de som van 200 millioen ongeveer 75 millioen aan geaccumuleerd loon. Meerdere arbeid voor 75000 arbeiders. Aannemend, dat de gemiddelde steun aan dew werkloozen 700 bedraagt, dan zou een totaal steunbedrag voor 175.000 man bijna 12>5 millioen zijn. Totaal volgens bovenstaand schema be draagt 175 millioen dus 50 millioen meer. Daar de arbeider zijn geheele inkomen in goederen moet omzetten, ten einde in zijn rede lijke behoeften te voorzien, vindt hierdoor dus een omzetvergrooting van 50 millioen plaats. Namen wij wederom geaccumuleerd loon in deze goederen op 50 pet., dan is dit 25 millioen verwerkt loon, hetgeen arbeid beteekent voor 25000 menschen. Spreker weidde hierover verder in den breede nog uit en behandelde daarna hetgeen tot op dit oogenblik door de Regeering reeds geschied is en bereikt door de verschil lende wetten, waaraan de R. K. Staatspartij sterk medegewerkt heeft, zoo niet aan verschil lende den stoot gegeven. Zooals Crisis-Uitvoer wet, Crisis-varkenswet, Crisis-zuivelwet, Crisis- invoerwet, Tarwewet, Clearingwet, Retorsiewet, Werkfonds, enz., waaromtrent spreker niet aar zelde dit een geweldige prestatie te noemen, waardoor we behoed zijn voor nog verderen terugval. In de op de inleiding volgende discussie kwam o.a. ook nog ter sprake het vraagstuk van het buitenlandsch vrouwelijk huispersoneel, waarvan het aantal in Nederland tusschen de 25.000 en 30.000 geschat werd, terwijl dergelijke functies voor den tijd, dat de fabrieken de meisjes lok ten, bijna uitsluitend door Hollandsch perso neel werden ingenomen. Opleiding der Holland, sche meisjes voor deze meer vrouwelijke func ties en tewerkstelling daarin, zou bovendien "r de opengevallen fabrieksplaatsen in zeer vele gevallen arbeid voor jongens en jongemannen thans werkloos, beteekenen. Bovendien zou het hier verdiende loon, dat thans voor 90 pet. naai het buitenland gaat, dan hier te lande weder uitgegeven worden en zoodoende weer steun ge ven aan middenstand en productie, dus weer nieuwen arbeid. Na een discussie, waaraan door verschillende aanwezigen werd deelgenomen en waarbij de inleider en de heer Loerakker nog eenige vra gen beantwoordden, sloot de voorzitter de ver gadering op de gebruikelijke wijze, na den in leider te hebben dank gezegd voor zijn zeer gedocumenteerde lezing. Fietstochtjes en uitstapjes werden als van ouds door alle groepen ondernomen en de sprookjesachtigste streken van ons vaderland werden bezocht. De voetbal-prestaties van de jongens bleven verre beneden de verwachtingen van het be stuur, maar nu de werklooze boys mogen trai nen in plunje en schoeisel van de vereeniging zal daar ongetwijfeld verandering in komen. Het is niet mogelijk alle hoofdstukken van het jaarverslag te bespreken, maar wij willen toch nog bij enkele stil staan. Onder leiding van mevrouw Taleboom heeft zich een naaikrans gevormd, die de kleeding der jongens vermaakt of herstelt. Eiken Maandag wordt gewerkt aan zes geschonken naai-machines. Het verslag sluit met een bede tot God en met de opmerking, dat bij het vele vragen- ge dacht moet worden aan het doel, dat voor oogen gesteld is, het redden van de kinderziel! Dan volgt in het nummer een advertentie intermezzo. Gevraagd worden o.a. een radio toestel, kleeding, gebonden illustraties,- gezel schapsspelen, donateurs en vermakers van le gaten. Eneen advertentie kan van onschat bare wiaar de zijn! Het eerste lustrum van de Noordelijke afdee ling wordt kort en krachtig beschreven en de moeilijke periode van nomadische huisvesting wordt in felle kleuren geschilderd. Wie histo rische documenten op charitatief gebied verza melt, kan niet buiten dit overzicht. Haarlems Schouwburg, de donkere, achteraf- gelegen schouwburg baadde gisterenavond in een zee van licht. Kon men vroeger slechts een schim ontwa ren, thans een lichtend blok in een donkere om- gering. De oorzaak hiervan? Wel, men had de aandacht van B. en W. op den „donkeren" schouwburg gevestigd. Deze hadden besloten schijnwerpers en booglampen aan te laten brengen, welke in den loop van deze week geplaatst zijn. - Het is een aanwinst, niet alleen voor den schouwburg, doch ook voor onze gemeente. Op de lijst van instellingen van weldadigheid is krachtens besluit van B. en W. van Haar lem ingeschreven de stichting Fonds Elisabeth Dreeger. MOSKOU, 23 Febr. (Eigen telegram). De uit slagen van de zevende ronde van het inter nationale schaaktournooi alhier luiden als volgt: Botwinnik wint van Stahlberg. Alatorzeff wint van Rjumin. Goglidse remise met Loewehfisch. Lissitzin remise met Romanowski. Ragosin wint van Miss Menchik. Pirc remise met Capablanca. Kann remise met Spielmann. Lasker remise met Rabinowitsch. Bogotyrtschuk—Flohr afgebroken in gelijken stand. Tschechower verliest van Lilienthal. De stand luidt thans: Botwinnik 6% pnt.; Loewenfisch 5 pnt.; Flohr pnt. en een af gebroken partij; Lasker en Ragosin 4(4 pnt.; Lilienthal 4 pnt. en een afgebroken partij; Rjumin 4 pnt.; Lissitzin en Capablanca 3(4 pnt. en een afgebroken partij; Spielmann en Kann 3(4 pnt.; Goglidse 3 pnt. en een afgebroken partij; Romanowski en Rabinowitsch 2(4 pnt. en een afgebroken partij; Alatorzeff 2(4 pnt.; Pirc 2 pnt. en een afgebroken partij; Tsche chower en Stahlberg 2 pnt.; Bogotyrtschuk 1(4 pnt. en twee afgebroken partijen; Miss Men chik 0 pnt. In de achtste ronde zullen de volgende par tijen worden gespeeld: StahlbergLilienthal; Flohr—TschechowerRabinowitsch—Bogotyrt schuk; SpielmannLasker; CapablancaKann; Miss MenchikPirc; RomanowskiRagosin; Loewenfisch—Lissitzin; RjuminGoglidse; BotwinnikAlatorzeff. Wij vernemen, dat bij den Marine-radiodienst te Amsterdam bericht is ingekomen van den commandant van de onderzeeboot K XVII, wel ke zich op dat tijdstip bij Aden bevond, dat in den nacht van 21 Februari ji. om 1.30 uur Greenwichtijd een zender van de Nederland- sche Seintoestellen Fabriek, werkende op de omroepgolflengte van Hilversum, met zeer groo te sterkte gehoord werd. Bij informatie is ons gebleken, dat het hier een proefuitzending van bovengenoemde fabriek betrof, met een draaggolfvermogen van 120 KW, gemoduleird met gramofoonplaten. Gezien dit prachtige resultaat, op bijna 6000 K.M. verkregen, mogen de ontvangstresultaten in ons land met belangstelling tegemoet gezien worden, voor het geval, dat deze proefzender voor omroepdoeleinden beschikbaar gesteld zou worden. De burgemeester van Den Haag. mr. De Mon chy, is sinds enkele dagen licht ongesteld. De heer De Monchy is lijdende aan bronchitis en moet eenige dagen het bed houden. Nu weldra de „Flora" weer duizenden naar Haarlems Zuidzijde zal doen trekken, worden hier de genoegens aan die zijde der stad een groote tweehonderd jaar geleden eens bekeken. FTiast de na het beleg op nieuw beplante „droogen Hout", kwam er toen als een nieuw aantrekkingspunt buiten de stadde Leid- sche Vaart. In 1657 gegraven met een jaag- en karrenpad, gaf het een zeer noodig geworden rechte water- en landverbinding tusschen Haar lem en Leiden, dwars door de zoogenaamde „wildernissen" van Heemstede, Bennebroek, Vogelenzang en Zuidelijker streken; maar in die drassige gronden tusschen binnen- en buiten duinen waren ook reeds allerlei weilanden en moestuinen gelegen en juist die gaven den Haarlemmers nieuwe geneugten aan dezen wa terkant door weidsche vergezichten. In de stad zelf met haar nauwe kronkelende straten en haar volledige ingeslotenheid door poorten en wallen, de laatste in steeds romme liger gebruik, hadden tot dan toe eigenlijk alleen de molenaars op hun hooge werven aan deze zijde mooie uitzichten. Met het graven nu van de Leidsche Vaart konden de Haarlemmers zich door den aankoop van desnoods kleine stukjes grond de weelde veroorloven van uit zomerhuis jes en koepeltjes aan het water de zonsonder gangen te genieten en voor het luiden van de poortklok 's avonds weer in stad terug zijn. De oudere koepels aan het Spaame kregen hiermede nieuwe concurrenten, want gaven aan de Leidsche Vaart trek- en pakschuiten met de bijbehoorende jagertjes een nieuwe at tractie. grooter nog was het genot van het vrije uitzicht op de laag begroeide duinen van Aerdenhout; en we kunnen het ons nu al haast niet n.'eer indenken, dat zelfs de bewoners van het buitengoed Westerhout, dat tot aan de Meesterlottenlaan reikte, en die van het aan grenzende Spruitenbosch zich, evenals van het verder gelegen Bosch en Hoven door aankoop van de erover gelegen weilanden een ongestoord uitzicht op de duinen konden verzekeren en ook de tuinen ten Noorden van het Schouwtje, dit uitzicht hadden. De eenige daar nog bestaande koepel op de gronden van de firma Tubbergen is door Beets vereeuwigd in zijn Camera. Maar stellig veel fraaier van bouw waren de koepels van de buitens: Stad en Vaart bij de Raampoort, van Bosch en Vaart, van Einden- hout en Vredenhof. De eigenaars daarvan, in de 18de eeuw meest vermogende Amsterdammmers, hadden er blijkbaar aardig wat voor over. want in 1802 betaalt een der directeuren van de Oost- Indische Compagnie. Jacob Temminck, eigenaar van Eindenhout, aan de gemeente Haarlem f 150 voor het recht palen in de Leidsche Vaart te plaatsen om daar een koepel op te doen bou wen, inplaats van „de Hut", die daar tevoren aan de Vaartstond. J. M. STERCK—PROOT Zaterdagmiddag is bij een zware bui het vis- schersschip „Kuinre 16" tusschen Kuinre en Lemmer gestrand. Het schip, dat bemand was met twee personen, gaf noodseinen. De motorreddingboot „Hilda" van de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij voer onmiddellijk ter assistentie uit en wist een ver binding tot stand te brengen. Het schip kon be houden te Lemmer binnen worden gebracht. Door het zware weer had de „Kr. 16" het roer verloren. Op den Soestdijker straatweg gebeurde Za terdag een ernstig ongeluk, waarbij de motor rijder J. F. S. uit de Leeuwenhoekstraat te Hil versum werd zwaar gewond. Een personenauto, bestuurd door J. van H. te Busum. kwam uit de richting Baam, de motorrijder reed met groote snelheid tegen de h«jn tegemoetkomenden auto op, waardoor de motorrijder van zijn rijwiel werd geworpen. De man liep zware verwondngen op aan hoofd, borst, armen en beenen. Op advies van dr. P. van den G.G.D. werd hij naar de RK. Zieken verpleging vervoerd. Auto en motor werden ernstig beschadigd. De oorzaak van het ongeval schuilt in het feit, dat de motorrijder een voor hem rijdende auto passeerde en den tegenligger te laat be merkte. Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Naar aanleiding van uit Ned. Indië gestelde vragen ter zake mogelijkheid van een proef tocht van de nieuwe Zeppelin naar Ned. Indië, heeft Aneta-Holland zich gewend tot den heer Bronsing van het luchtvaartsyndicaat. De heer Bronsing deelde mede, dat. indien principieel werd besloten, dat een Zeppelinvaart naar Ned. Indië, waar het luchtvaartsyndicaat nog niet vertegenwoordigd is, zal worden gemaakt, iemand uit Nederland of uit Friedrichshafen een reis naar Indië zou moeten maken voor de keuze van een landingsterrein met een voorloo- pige inrichting, met *n hulpmacht voor veran kering en voorts tot het treffen van maatrege len voor de bedrijfsstoffen voor de terugreis. Zulk een hulpmacht is in Friedrichshafen in voorraad en kan gemakkelijk per scheepsgele genheid naar Indië worden overgebracht. Hieraan zijn geen hooge kosten verbonden en deze kunnen worden bestreden uit de opbreng sten van de reis. Dr. Eckener heeft het geheele complex in studie en de beslissing hangt af van de vraag, wanneer het luchtschip gereed zal zijn en wanneer deze reis welke dan waar schijnlijk in September of October wordt ge houden, in te lasschen is in het programma van tochten welke door het nieuwe lucht schip zullen worden ondernomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3