De Philippijnen, een nieuwe Japansche kolonie I Clearing met Roemenië Sabotage bij Bat'a STROOPTOCHTEN VAN NIPPON GEMEENTEFINANCIËN Wekelijksch beurs- overzicht ZONDAG 24 FEBRUARI 1935 Nederlandsch-Indië in het geding Nood der mijnwerkers Jacht op autodief Visschersschepen ïn moeilijkheden De afweer der Philippino's tegen de Japansche penetratie steeds groeiende Uit de statistiek blijkt duidelijk de invloed der economische crisis Het gemeentefonds Rouw demonstratie in Heerlen DE MEUBELINDUSTRIE Voorgestelde loonsverlaging afgewezen DE EX-KEIZER NAAR ZANDVOORT? In den Engelschen dierentuin helpt de olifant mee aan het houwen van zijn toekomstige woning Vereffeningscertificaten en con trole-certificaten voor den uitvoer Compensatie-transacties V er effeningscertificaat Controle-certificaat DREIGEND CONFLICT Bij de firma J. A. Berghegge en Zoon te Tilburg ADOPTIE VAN KINDEREN Drie arbeiders aangehouden, doch later weer vrijgelaten De K XVIII Huishoudelijke voorlichting Goudsche politie achtervolgt gestolen auto Tengevolge van een plotseling opgekomen bui DE VERUISTERING IN DEN HAAG Boekhouder meldt zich aan bij de politie DE VERMISTE LICHTER Te Ostende binnengesleept INBRAAK TIJDENS STORM Dieven maken 1600 buit IN HET BEEN GESCHOTEN (Bijzondere correspondentie) Dï Phi lippij nsche professor Pio Du ran is een geleerde, die iets gevoelt voor de Japansche cultuur en zelfs een bewon deraar is van Japansche mentaliteit. Zeer recentelijk nog legde deze professor in het openbaar de volgde verklaring af: „Japan heeft in de korte periode van zijn bemoeiin gen op internationaal gebied nog nimmer een verdrag geschonden. Het woord van Nippon verdient meer respect, dan verzekeringen, welke door Westersche mogendheden gegeven worden. Dat het Westen van Japan moge leeren, wat het begrip eer in internationaal opzicht beteekent!" Wij willen op de juistheid van deze verras sende inzichten niet nader ingaan, doch ver melden ze slechts, om duidelijk te maken, dat men professor Pio niet van anti-Japansche gevoelens kan verdenken. Die zelfde professor heeft echter als zijn overtuiging te kennen gegeven, dat de onaf hankelijkheid, waarvoor de Philippijnen nu al zoo vele jaren gevochten hebben en welke thans binnen afzienbaren tijd verwezenlijkt zal wor den, toch nauwelijks meer dan een hersenschim is. De Philippijnen, aldus zijn gedachtengang, zullen, zoodra de Amerikaansche vlag ver dwenen is, den zelfden weg opgaan als For mosa, Korea en Mandsjcekwo. Eenigen tijd geleden hield de president van de Philippijnsche Constitutioneele Vergade ring, mr. Claro M. Keete, een lezing voor de Rotary-club te Manila, en wel over de positie van de Philippijnen, wanneer de onafhanke lijkheid een feit zou zijn. Hij drong er op aan, dat de Philippijnen zouden streven naar een zoo nauw mogelijke samenwerking met de U. S. A. Hij wees er od, dat die samenwerking geen bedreiging zou worden voor de Philip pijnsche onafhankelijkheid, doch deze in tegen deel zou kunnen beschermen tegen het groote imperialistische Japansche gevaar. De Philippino's zijn zich overigens wel ter dege van dit gevaar bewust en hebben geheel andere opvattingen over de Japansche men taliteit dan de geleerde heer Pio Duran. De tegenzin in alles, wat Japansch is, groeit met den dag en het moet erkend, dat Nippon daar veel aanleiding voor gegeven heeft. Onder de kustbewoners en de visschers zijn de Japan ners wel zeer erg gehaat. Dit is te wijten aan de voortdurende strooptochten van Japansche visschersbooten langs de Philippijnsche kusten, waarbij geregeld visch, cocosnooten en hout ge roofd worden, om niet te spreken van de mis handelingen, waaraan de bevolking bij die ge legenheden telkens bloot staat. Berucht is het geval van de Japansche visschersboot „Hayun Maru". Dit schip hield zich eenige maanden geleden op verdachte wijze in de Philippijnsche wateren op Het gevolg was, dat twee Philippijnsche politie officieren langs zij voeren, om een onderzoen in te stellen, of het schip zooals dat zoo dik wijls gebeurt gestolen goederen, gesmokkelde contrabande, vooral dynamiet e.d. aan boord had. Toen de officieren zich gelegitimeerd hadden, stuitten zij op verzet. Een van hen werd neergeschoten, van zijn geld beroofd en over boord geworpen. De andere ofifcier sprong zelf over boord en het schip slaagde er in naar de richting van Borneo te ontkomen. De ge wonde man werd later opgepikt door een Ame rikaansche boot, welke hem nog drijvende had gevonden, meer dood dan levend. Begrijpelijkerwijze was de openbare meening fel verontwaardigd over dit staaltje van de veel geroemde missie, welke Japan in Azië te ver vullen heeft. De Philippino's zouden wel geneigd zijn geweest, dit geval als een betreurens waardig incident zonder meer te beschouwen. ware het niet, dat de Japansche autoriteiten geweigerd hebben, het beleedigde Philippijn sche rechtsgevoel ook maar eenige voldoening te bieden. Zeer terecht vroeg men zich af: Wanneer dit gebeurt, nu de Amerikaansche vlag nog over de eilanden wappert, hoe zal het dan later gaan? De Japansche consul-generaal te Manila, Mr. Kimura, trachtte de zaak te redden met de bewering, dat de wandaad niet door een Japansch visschersvaartuig begaan was, doch door een Chineesch zeerooversschip. Het was waar, dat de bevelvoerder van het Japansche vaartuig, toen hij order kreeg, zich te indenti- ficeeren, de Chineesche naam Go Puan Kiat opgegeven had. De Philippijnsche politie officieren hadden zich daardoor echter niet laten misleiden. Er is een zeer groot verschil tusschen de Japansche en de Chineesche physionomie. Een Eskimo kan Fransch staats burger zijn, doch hij kan dat niet trachten te bewijzen door te verklaren, dat hij Desmcailin3 heet. Het sprookje van zijn Japanschen collega lokte ook den Chineeschen consul-generaal, mr. Teng Tsung Yung, uit zijn tent. De bemoeiin gen van dezen functionaris waren echter over bodig. De verontwaardiging in de pers over het verhaal van mr. Kimura was zoo groot, dat deze zich haastte te verklaren, dat men hem door de telefoon verkeerd verstaan had en dat hij toegaf, dat er sprake was geweest van een Japansch schip met Japansche bemanning. De openbare meening eischte de uitlevering van de Japansche misdadigers en de regeering bracht een desbetreffend verzoek over. Tever geefs. Er bestaat een uitleveringsverdrag tusschen Japan en de Philippijnen. Ingevolge dit verdrag behoeven de beide landen hun eigen onderdanen niet uit te leveren. Echter is een speciale bepaling opgenomen, waarbij beide partijen zich uitlevering van eigen onderdanen voorstellen in gevallen, wanneer dit wenschelijk wordt geacht. Japan heeft echter geweigerd, van deze bepaling gebruik te maken en uiteraard tot groote ergernis van de Philippino's. Intusschen neemt de Japansche penetratie op de Philippijnen voortdurend toe. De rijk. ste provincie, Davao, van het eiland Minda nao, 't zuidelijke der beide grootste Philippijn sche eilanden, is al geheel en al van den Ja panschen geest doortrokken. De afgevaardigde Pantaleon Pelayo heeft al reeds gepleit voor een verbod van ontscheping van Japansche immigranten in de havens van Davao. In Davao staan overal de Shinto-tempels als het symbool van het Japansche geloof. In die provincie leeft de geest van Hondo ot Hokkaido. De scholen zijn er Japansch. De Philippino's zelf worden gebruikt als instrumen ten voor de Japansche penetratie. Het is een publiek geheim, dat er in Davao minstens 100.000 H.A. land onder Philippijnsche namen staat ingeschreven, dat in werkelijkheid door Japanners geëxploiteerd wordt. Zijn de Philippijnen eenmaal onafhankelijk, dan vreest men, dat Japansche politieke agenten locale onlusten zullen trachten te verwekken. Is het eenmaal zoover, dan zijn natuurlijk weer de Japansche en de hemel weet, welke andere onderdanen nog meer in gevaar. Dan komen volgens het al lang bekende en beruchte recept de Japansche oorlogsbodems en troepen, natuurlijk en uitsluitend ten behoeve van de befaamde Pax Japonica in Azië, aangezien Japan in Azië nu eenmaal een vredesmissie te vervullen heeft! De graven der honderd duizenden slachtoffers getuigen daarvan. Manila Februari 1935. Van de statistiek der gemeentefinanciën over 1S33 en 1934 wordt een groot gedeelte in beslag genomen door een aantal bijzonderheden be treffende elk der gemeentebelastingen. Zonder de in het gemeentefonds gestorte be lastingen beliep de geraamde opbrengst van alle gemeentebelastingen te zamen over 1934 f 196 millioen en met inbegrip van de in het fonds gestorte belastingen 275 millioen. Van laatstgenoemd bedrag bedroeg het aandeel der zakelijke belastingen 63 millioen, van de per soonlijke belastingen naar het inkomen en het vermogen 133 millioen en van de verterings belastingen 79 millioen. Bij vergelijking van deze cijfers met de over eenkomstige cijfers voor vroegere jaren blijkt duidelijk de invloed van de economische crisis op de financiën der gemeenten, terwijl dit even eens merkbaar is uit de verhooging van het aantal opcenten en uit den overgang van de personeele en gemeentefondsbelasting naar een hcoger genummerde klasse gedurende de laat ste jaren. Hoe belangrijk de winsten en retributies der gemeentebedrijven nog zijn, vooral voor de grootere gemeenten, blijkt wel hieruit, dat voor de groep gemeenten boven 100.000 inwoners de ze opbrengst over 1932 per hoofd der bevolking 20 beliep, terwijl alle belastingen te zamen voor deze groep 39 per hoofd opbrachten. Voor alle gemeenten te zamen was de verhou ding een geheel andere, nl resp. 8 en 23. Een aantal bijzonderheden worden verder medegedeeld over het op 1 Mei 1931 ingestelde gemeentefonds en de uitkeeringen, die de ge meenten daaruit ontvangen ter vervanging van de vervallen gemeentelijke inkomstenbelasting en de gemeentelijke opcenten op de Rijksin- komstenbelasting. Uit den aard der zaak is de uitkeering uit dit fonds van 75 pCt. der salaris sen van burgemeester en secretaris tot een maximum van 3000 voor de kleinere gemeen ten van meer belang dan voor de grootere, ter wijl de uitkeering uit dit fonds, die verband houdt met de uitgaven voor politie, lager on derwijs en armenzorg en met de draagkracht der gemeenten per hoofd der bevolking juist voor de grootere gemeenten grooter is dan voor de kleinere. Over 1934 daalde eerstgenoemde uitkeering per inwoner 2.18 voor de groep der kleinste gemeenten tot 0.01 voor de groep der grootste gemeenten, terwijl laatstgenoemde uit keering een omgekeerde beweging maakte en wel van 5.65 voor de groep der kleinste ge meenten tot 18.77 voor de groep der grootste gemeenten. Over 1931—1932 werd uit het fonds 6.6 mil lioen en over 1932—1933 ondanks de inge voerde korting op de uitkeering per inwoner 22.7 millioen meer uitgekeerd dan de op brengst der in het fonds gestorte belastingen bedroeg, welke tekorten door uitkeeringen uit 's Rijks schatkist aan het fonds zijn gedekt. Te genover 137 gemeenten, die over 19321933 10.9 millioen minder kregen uitgekeerd dan de opbrengst der in het fonds gestorte belastin gen stonden 940 gemeenten, die over dit jaar in totaal 13.6 millioen meer kregen uitgekeerd. Betreffende de over de jaren 19321933, 1933 1934 en 19341935 op de uitkeering per inwo ner toegepaste kortingen worden aan het slot der inleiding nog een aantal bijzonderheden medegedeeld, waaruit blijkt, dat de korting over laatstgenoemd jaar van veel meer belang is ge weest dan over de beide voorgaande jaren. Over 1934—1935 ondergingen 296 gemeenten geen korting, terwijl voor 21 gemeenten de hoogste korting (28 pCt.) toepassing vond. Naar aanleiding van de aankondiging van de loonsverlaging en de wijziging der arbeidsvoor waarden door de particuliere mijnen heeft de Algemeene Nederlandsche Mijnwerkersbond Sa terdagmiddag te Heerlen een rouw-demonstra- tie georganiseerd, welke een indrukwekkend ka rakter droeg. Alleen begeleid door het geroffel van de trom trok een stoet van ongeveer 2000 mijnwerkers door het centrum der stad. Aan de betooging namen ook vrouwen deel. In den stoet werd een transparant meege dragen met een doodskop er op met het onder schrift S. O. S. Achter het stadhuis heeft de voorzitter, de heer Chr. van den Bilt, een kort woord ge sproken en het doel der betooging uiteengezet. Op de vraag: „Zijt gij bereid nog weer 1 pCt. van die arbeidsvoorwaarden te laten vallen" werd geantwoord met een volmondig „neen" en op de vraag „Zijt gij bereid zware offers te bengen, teneinde den ondergang te voorkomen en zijt gij het met ons eens, dat alleen de re geering nog kan helpen," werd geantwoord met een volmondig „ja." Medegedeeld werd, dat Minister Coüjn telegrafisch verzocht zou worden om een spoedig onderhoud, waarbij 'n aantal mijn werkersvrouwen en een aantal in het be drijf werkende mijnwerkers den minister van den wil dezer demonstratie in kennis zouden stellen. Aangemaand werd niets te doen waarvoor het hoofdbestuur geen opdracht had gegeven. De betooging ging kalm en rustig uiteen, geen wanklank werd gehoord. De dne meubelmakers- en behangersbonden hebben den Rijksbemiddelaar bericht gezonden dat zij de voorgestelde loonsverlaging met 10 pet. niet kunnen aanvaarden. Wel zeggen de bonden het voorstel van den bemiddelaar geschikt te achten als basis voor verdere besprekingen. In huize Lichttoren, de villa van baron Von der Heydt, te Zandvoort, worden, naar de „N R Crt" verneemt, op het oogenblik grondige ver anderingen aangebracht Deze verbouwingen geschieden in overleg met den gewezen Duitschen keizer. De verbouwing trekt te Zandvoort zeer de aandacht, omdat men daaruit meent te kunnen afleiden, dat binnen niet al te langen tijd de ex-keizer met zijn familie hier gedurende lan- geren duur zal vertoeven als gast van baror. Von der Heydt. De directie van het Nederlandsch Clearing Instituut, gelet op de bepalingen van het Han delsverdrag en het Clearingverdrag, gesloten tusschen Nederland en Roemenië op 10 Februari 1935, maakt bekend, dat vorderingen wegens of in verband met invoer op of na 1 Januari 1935 in Roemenië van Nederlandsche goederen of die, welke als zoodanig kunnen worden be schouwd, alleen tot vereffening over de Neder- landsch-Roemeensche Clearing zullen worden toegelaten tegen overlegging van een' vereffe- nings-certificaat, af te geven door het Crisis Uitvoer Bureau, Mauritskade 55, 'sGraven- hage. Het overleggen van dit certificaat zal echter niet uitsluiten, dat genoemde vorderingen voor het overige steeds moeten voldoen aan de bij of krachtens verdrag of wet gestelde vereisch- ten, geldende op den dag, waarop zij voor uit betaling in aanmerking zouden komen. Het Nederlandsch Clearing Instituut stelt verder de mogelijkheid open tot het verkrijgen van vergunning voor compensatie-transacties. Nadat deze vergunning in principe is verleend, moet belanghebbende bij het Crisis Uitvoer Bu reau een controle-certificaat aanvragen. Dit controle-certificaat wordt uitgereikt indien ten genoege van dit bureau zal zijn bewezen, dat de uitvoer, welke deel uitmaakt van compen satie, daadwerkelijk heeft plaats gehad. In aansluiting op het bovenstaand gepubli ceerde van de zij^le van het Nederlandsch Clea- ring-Instituut maakt de leiding van het Crisis Uitvoer Bureau bekend, dat: de woorden „Ne derland" en „Nederlandsch" het geheele Ko ninkrijk der Nederlanden in zoowel als buiten Europa bedoelen. Als Nederlandsche goederen zullen worden beschouwd: le. Goederen van Nederlandschen oorsprong, waaronder zullen worden begrepen die goederen, welke in Nederland zoodanig zijn bewerkt of verwerkt, dat zij een Nederlandsch karakter hebben verkregen. 2e. Tot een zekere, door de Nederlandsche Regeering te bepalen, verhouding van den tota len onder de Clearingpvereenkomst vallenden invoer in Roemenië, niet-Europeesche goederen, Amsterdam, 22 Febr. 1935 Na weken van onrust en sensatie, van diep gaande beschouwingen en tendentieuze voor spellingen, heeft hst Amerikaansche Hooge Gerechtshof uitspraak gedaan in het goudclau- suleproces. Van den eenen kant is het natuur lijk prettig, dat aan alle onzekerheid een ein de is gemaakt en dat men nu weet waar men aan toe is. Van den anderen kant mist men nu een geanimeerd onderwerp voor de conversa tie en tevens het zwarte schaap waarop men zoo zonder moeite de schuld kon afschuiven. Zoo prettig het voor een dokter is, om bij een afwijking van het normale temperatuursverloop de diagnose zonder aarzeling te kunnen vast stellen op griep of gezwollen amandelen, zoo gemakkelijk was het ook voor de Amerikaansche beursexpsrts om zich voor een verklaring van de flauwe stemming in Wall-street steeds weer te kunnen beroepen op het goudclausuleproces. De uitspraak heeft echter den beurshandel niet kunnen doen herleven, en de koersen bewegen zich nog steeds op het lage niveau van een week geleden. Wallstreet heeft alleen gerea geerd op den dag der uitspraak zelf, toen de koersen onstuimig fluctueerden en men een omzet registreerde van bijna 2 millioen shares, De koerswinsten, die bij deze gelegenheid wer den behaald, moesten in den loop der volgen de dagen weer worden prijsgegeven. Over den inhoud der uitspraak kunnen wij kort zijn. Het- Gerechtshof maakt een onderscheid tusschen de annuleering van particuliere- en die van regeeringsgoudclausules. De Regeering was niet gerechtigd de goudclausule der Staats leningen te annuleeren. Daar houders van Staatsobligaties hierdoor echter niet werden benadeeld en hun schade dus niet kunnen aan- toonen, is hun eisch tot schadevergoeding niet ontvankelijk. Eventueele eischen tot schade vergoeding kunnen alleen uitgaan van het Con gres. Wi) zouden hierbij willen opmerken, dat buitenlandsche houders wel degelijk geleden schade zouden kunnen aantoonen. De Regee ring was wel gerechtigd de goudclausules In particuliere overeenkomsten op te heffen. Het hoogste Hof is hier uitgegaan van de meening, dat deze goudclausules in staat zouden zijn de monetaire bevoegdheden van het Congres te beperken, waardoor het onmogelijk zou worden een uniform muntstelsel te handhaven, waar door het onmogelijk zou worden een uniform muntstelsel te handhaven, waardoor het al gemeen belang ten zeerste zou worden ge schaad. Deze laatste beslissing is van verstrek kende beteekenis en ontneemt veel van de waarde, welke tot dusver aan particuliere over- enkomsten werd toegekend. Wij kunnen ons voorstellen, dat vele pax'ticulieren, ook hier te lande, die hun vordering door een min of meer welluidende clausule beschermd waanden te gen eventueele valuta-manipulaties, bij het vernemen van deze beslissing door een schrik werden bevangen. Op de ontwikkeling der in ternationale relaties zal de uitspraak onge twijfeld een remmenden invloed hebben, waar door echter tevens nog sterker naar voren komt de behoefde aan een internationale stabilisa tie der valuta, waarvoor oud-President Hoover nog deze dagen een lans brak. De wanverhouding tusschen de gedeprecieer- de- en de goudvaluta's staat 'n oplossing van dit urgente en hoogstbelangrijke probleem ech ter in den weg. Hoewel niet verstoken van ernstige critiek, beteekent de uitspraak feitelijk een volkomen overwinning van de Regeering, welke nu on gestoord haar valutapolitiek kan handhaven. Een gunstige invloed hiervan op de Amerikaan sche koersen is echter tot veler teleurstelling uitgebleven. Nu de onzekerheid weg is, zijn er weer andere factoren, die de stemming beder ven. Zoowel de daling van de capaciteit in de Staalindustrie als het kleiner aantal verladen wagons geven aan, dat de verbetering in de conjunctuur een stagnatie ondervindt. Ook op het Damrak staat de handel vrijwel stil en brokkelen de koersen regelmatig af. Men heeft dikwijls de grootste moeite om een noteering in aandeelen Philips tot stand te brengen. Het zelfde geldt vopr de andere binnenlandsche industrieelen. Eenige belangstelling trokken de pref. aandeelen Gero-Fabrieken hetgeen ver band schijnt te houden met het feit, dat vele preferente aandeelen voor omwisseling in 5 pCt. obligaties zijn aangeboden. In Olies zijn het alleen de dag-handelaren, die eens een stukje onder elkaar verhandelen, maar het pu bliek toont niet de minste belangstelling. De hausse in Scheepvaartwaarden behoort weer tot het verleden, terwijl het behaalde koers-avans voor een groot deel verloren ging. Op de cultuurafdeeling wordt er nog steeds druk geredeneerd over de Londensche peper affaire. Uit de thans gepubliceerde crediteu- renlijst van de Fa. Rolls Sons blijkt, dat ook enkele Hollandsche instellingen er niet zonder kleerscheuren zijn afgekomen, al blijven de be dragen meestal tot enkele duizenden Ponden beperkt. De Rubberafdeeling blijft vrijwel prijshoudend. Ondanks de aanmerkelijk gestegen New-York- sche noteering is de rubberprijs in Londen slechts met een fractie opgeloopen. De vooruit zichten worden echter zeer gunstig beoordeeld. Geanimeerd was de stemming voor Mijnbouw- fondsen, en de belangstelling gaat begrijpelij kerwijze speciaal uit naar die waarden, welke geïnteresseerd zijn bij de goudproductie. De Mij. „Simau" stelt 'n dividend voor van 55 pet. terwijl de Redjang Lebong de aandeelhouders 12 pCt. wil laten toucheeren. Het blijkt, dat bij den momenteelen hoogen goudprijs ook ert sen van laag gehalte nog een rendabele exploi tatie toelaten. Reeds eenige weken is er bewe ging in den koers van aandeelen Maxwell. Za terdag j.l. werden aandeelhouders verblijd met een telegram, waarin vermeld stond dat de Aztec-mijn reeds voor een waarde van 33.000 dollars aan goud had geproduceerd. Een koers stijging bleef natuurlijk niet uit. Op de beleggingsmarkt werd 334 pet. leening Noord-Holland een succes van de week. Het geheele bedrag van f8 ys millioen moest door de emissiemarkt nieuw worden gefour neerd, hetgeen blijkbaar geen bezwaar was, want de leening werd ettelijke malen over- teekend. Het waren vooral spaarbanken en Fondsen (voorzoover de Statuten een belegging van 3y pCt. toelaten) welke een groote inte resse voor deze leening bleken te bezitten. De vaste stemming der beleggingsmarkt kwam verder nog tot uiting in een fractioneel koers- avans der 4 pCt. leeningen. Young-obligaties verloren enkele procenten, wat wij in verband brengen met de zeer on> giinstige ontwikkeling der Duitsche handelsba lans in de maand Januari. Niet alleen dat deze passief is, maar deze passiviteit neemt beden' kelijke vormen aan, hetgeen door buitenland sche crediteuren met zorg wordt gadegeslagen. Slotkoersen 15 Februari 22 Februari 4Nederland 1934 101% 101% 4% Ned. Indie 1934 A 101% 101% 3% pet. Engeland 65% 64% 5 Vi pct.Youngl. m. verkl. 39% 36% A. K. U. ...a......,.,. 33% 33% 244% 244 226% 221% 897/8 86% Ned. Scheepv. Unie 38% 35 1391/i 137% Maxwell 40 54 Amsterd Rubber 98% 96% H. V. A 169% 166 N. I. S. U 821/3 80 136 133 139 140 17% 18% 21% 21% 6Ys 6% 61% 60% 7.20% 7.18% 1.47% 1.47% 59 33 59.39 1 pCt. 1 pCt. (Ingezonden door de Spaame-Bank N.V. welke geregeld zijn verhandeld tusschen Neder land en Roemenië, en die in Roemenië worden ingevoerd door tusschenkomst van een in Ne derland gevestigd Nederlandsch handelshuis, onder voorwaarde, dat dit handelshuis ook reeds zulken uitvoerhandel heeft gedreven vóór 10 Februari 1935 (datum van inwerkingtreding der in de publicatie van het Nederlandsch Clea ring Instituut bedoelde verdragen). De voorwaarde*! ter verkrijging van een ver effeningscertificaat zijn, dat: a. voldoende betalingscontingent ter beschik king van den aanvrager staat; b. de invoer in Roemenië plaats heeft op of na 1 Januari 1935; c. ten genoege van het Crisis Uitvoer Bureau wordt bewezen, dat de uitvoer naar Roemenië daadwerkelijk heeft plaats gehad; d. door overlegging van een door de Kamer van Koophandel af te geven certificaat van oorsprong, deze oorsprong ten genoege van het Crisis Uitvoer Bureau wordt bewezen. De factuurbedragen, vermeld in de vereffe ningscertificaten, zullen in mindering komen van het betreffende betalingscontingent voor 1935 of gedeelte daarvan. Bij de verdeeling van het betalingscoBtingent onder belanghebbenden zal rekening worden gehouden met z.g. loopende contracten. Als loopende contracten zullen wor den beschouwd die contracten, welke zijn afge sloten vóór 10 Februari 1935, en die verder vol doen aan de bovenvermelde vereischtén. Het controle-certificaat zal, evenals het ver effeningscertificaat, alleen dan geldigheid heb ben, wanneer ten genoege van het Crisis Uit voer Bureau zal zijn bewezen, dat de uitvoer naar Roemenië daadwerkelijk heeft plaats ge had. Voor den invoer in Roemenië, welke zal wor den verrekend over de Nederlandsch-Roemeen- sche clearing, is noodig een door de Roemeen- sche autoriteiten af te geven invoercertificaat, waartoe zal worden verlangd een door het Crisis Uitvoer Büreau afgegeven uitvoercertificaat. Ten gerieve van belanghebbenden zal 't Crisis Uit voer Bureau het uitvoercertificaat in duplo af leveren, opdat 1 exemplaar de goederen naar Roemenië kan vergezellen en het 2e direct door den belanghebbende aan zijn Roemeenschen kooper kan worden gezonden, opdat deze laat ste in Roemenië reeds de noodige stappen zal kunnen doen ter verkrijging van het Roemeen- sche invoercertificaat. Amsterdam). In aansluiting bij het bericht nopens een dreigend arbeidsconflict bij de kunstwolfabriek der firma J. A. Berghegge en Zoon te Tilburg, kunnen we mededeelen, dat van werkgevers zijde nieuwe loonsverlagingsvoorstellen bij de arbeidersorganisaties zijn ingezonden, welke Maandag a.s. zullen worden besproken in een bijeenkomst met het fabriekspersoneel. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hij meedeelt, dat naar Nederlandsch recht aanneming als kind door een Nederlander, waardoor overigens volgens hetzelfde recht op zijn hoogst een pleegverhouding tusschen ver pleger en pleegkind in het leven kan worden geroepen, geen verandering kan brengen in den geslachtsnaam van dat pleegkind, onverschillig of deze is van Nederlandsche dan wel van vreemde nationaliteit. In verband hiermede zal bij verschil tusschen geslachtsnaam van pleegouder en pleegkind, dit, tenzij door de Koningin toestemming tot naams verandering wordt verleend, in het bevolkings register niet op den naam van den pleegouder mogen worden ingeschreven. In de afgeloopen week zijn op de Bata-fabrie- ken te Best enkele machines onklaar gemaakt. De directie waarschuwde de politie, daar zij opzet vermoedde. De rijksveldwachter te Best heeft daarop een onderzoek ingesteld. Een drietal arbeiders werd verdacht van sa botage. Zij zijn gehoord, doch daarna weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. Het bedrijf heeft van deze voorvallen stag natie ondervonden en eenigen tijd stilgelegen. In den vorm van loonkorting is deze schade gedeeltelijk op de arbeiders verhaald. Hr. MS. K XVHI is 22 dezer onder zeer groote belangstelling van de Hollandsche kolonie van Montevideo vertrokken. H. K. H. Prinses Marie Louise die, zooals ge meld, een bezoek aan boord heeft gebracht, heeft aldaar de thee gebruikt. De Commissie inzake huishoudelijke voorlich ting heeft vele landelijke en plaatselijke ver- eenigingen en groepen van personen, werkzaam op maatschappelijk gebied, opgewekt tot het geven van voorlichting. In het bijzonder heeft zü activeerend gewerkt op het Nationaal Reizend Museum voor Ouders en Opvoeders, dat dezen winter in samenwer king met plaatselijke vereenigingen 33 tentoon stellingen „Goede en goedkoope voeding" orga niseert. In het voorjaar zal een proef worden genomen met een reizenden auto, waardoor nog een aan tal dorpen zullen worden bereikt Slaagt de proef, dan bestaat het plan gedurende een ge deelte van het jaar de tochten met den reizen den auto te herhalen, ook met tentoonstellings materiaal betreffende kleeding en Omgeving van het kind, Op den driesprong bij het station Moordrecht op den weg GoudaRotterdam, naderde Vrij dagavond omstreeks kwart over elf uit de rich ting Rotterdam een personenauto met zeer groote snelheid. Aan het stopteeken van de po litie gaf de bestuurder geen gevolg. Een der politiemannen, aldus de „Telegraaf", had zich midden op den weg opgesteld en slechts door op het laatste moment opzij te springen, voor kwam hij, dat hij door den recht op hem io rijdenden wagen overreden werd. De auto verdween in de richting Den Haag, onmiddellijk gevolgd door den wagen der poli tie. Na ongeveer een kilometer werd de achter volgde auto met nog draaienden motor tegen een boom gevonden. Het bleek, dat de bestuurder vaart gemin derd had en uit den rijdenden wagen gespron gen was, welke daarop tegen een boom liep en aan de voorzijde licht beschadigd werd. Ondanks ijverige en langdurige pogingen gelukte het niet den vluchteling te vinden. Uit Rotterdam was inmiddels te Gouda te lefonisch bericht ontvangen, dat daar een auto was gestolen. Deze bleek de wagen te zijn, waarmede te Moordrecht het avontuur werd beleefd. Het voertuig is in een garage te Gouda on dergebracht en ter beschikking van den eige naar gesteld. Zaterdagavond is de motor-reddingsboot A. den Tex" van de, Noord- en Zuid-Holalnd- sche Redding Maatschappij, welke te Harlin- gen is gestationneerd, uitgevaren naar de Boontjes, een vaarwater benoorden Kornwer- derzand, waar 2 visschersvaartuigen tengevolge van een plotseling' opgekomen bui in moeilijk heden verkeerden. Een van de beide schepen, de „Zwartsluis 28 is in Harlingen binnengebracht. Het andere vaartuig is op eigen kracht naar Kornwerder- zand teruggekeerd. Te 's Gravenhage is aangehouden de 35- jarige boekhouder J. P., die ten nadeele van een import-maatschappij aldaar zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van ongeveer 100.000. P., die ter beschikking van de Justitie *s gesteld, is Zaterdag in het Huis van BewarinS ingesloten. Nader vernemen wij, dat de verduisteringen zijn gepleegd over een lange reeks van jaren» Tenslotte wist de boekhouder geen raad meer om zijn bedrog langer verborgen te houden en heeft zich bij de politie aangemeld. De vermiste zeelichter „Rupelnethe I" is doof visschers te Ostende binnengesleept. De Neder landsche sleepboot „Schelde", die naar zee wa vertrokken, ter opsporing van den lichter, keerde Zaterdag te Vlissingen terug. Men bericht nog uit Antwerpen, dat een vis* schersboot uit Ostende, de O. 244 Philomen zich niet ver bevond van de plaats, waar, zoo als gemeld, de lichter werd losgeslagen. visschers snelden onmiddellijk den lichte aan boord waarvan zich vier personen bevon den, die noodseinen gaven, te hulp en slaagde er in de „Ruphllnethe" op sleeptouw te neme Bij de familie W. aan de Groot Haezebroek' scheweg te 's-Gravenhage is, volgens „De legraaf", een diefstal gepleegd, terwijl de fain%0 aan het diner zat. Er woedde juist een hev storm, waardoor het personeel niet beDlfpti- heeft dat inbrekers, die zich vermoedelijk h ben laten insluiten, zich tot enkele kamers gang verschaften. Later bleek, dat men uit w5 toied kast een geldkistje met 1600 heeft ges'' en de portemonnaie van een der dienstbod Het geldkistje en de portemonnaie zijn den genden morgen leeg in den tuin der villa ter gevonden. Donderdagavond werd in het St. Anton'^, Ziekenhuis te Helmond J. M. binnengebrs die door een drietal schoten ernstig in het De was gewond. Vrijdag in den loop der dag werd dooi Koninklijke Maréchaussee te Eindhoven zek G. M. gearresteerd. _jcja Nader vernemen wij, dat J. M. 's avonds met zijn vriend per auto naar Scherwen had begeven. Onder Scherwen verlieten den wagen. Nadat zij in de bosschen waren dwenen, vielen er eenige schoten. J. M. sle zich, ernstig aan het been gew'ond, naar wagen, waarna hij naar Helmond reed. Hij onmiddellijk in het ziekenhuis opgenomen» Het slachtoffer had veel geld bij zich.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6