Hernieuwde eedsaflegging der Duitsche nazi-leiders DR. SCHUSCHNIGG TE LONDEN Paraguay uit den Volkenbond Het nieuws van heden Langere diensttijd in Zwitserland Genève van partijdigheid beschuldigd REDEVOERINGEN VAN HITLER EN GOEBBELS DOOR MINISTER SIMON VERWELKOMD De toestand in Bulgarije DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 25 FEBRUARI 1935 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19207 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Meerderheid van pl.m. 75.000 stemmen bij het desbetref fende referendum Spaansche roovers in actie Bankfiliaal beroofd Auto-ongelukken in het buitenland Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiijü Iiiiiiiminmini Zaterdag werd te Heerlen een „rouwoptocht" gehouden om den huidigen nood der mijnwerkers te demonstreer en. Vijftien jaar geleden publiceerde de Führer zijn program in het Hofbrauhaus Buitenlandsch beleid Estland 17 jaar VIJF KEGELAARS GEDOOD Sneeuwstormen in de Ver. Staten Canadeesche gemeente in zeer hachelijke positie. Zwaar weer in Engeland BOTSINGEN TE ATHENE De Daily Telegraph" over de ver moedelijke punten voor de besprekingen Aan Habsburgrestau- ratie niet te denken Een radiorede van den minister president, generaal Zlateff Italië's koopvaardijers in oorlogstijd Post wil het nog eens Decreet goedgekeurd, regelend de organisatie van de vloot Zaterdagochtend klokslag vier uur heeft de eendekker „Edmond Thiessry", een drie- motorig vliegtuig met vijf benzinetanks, de reis aanvaard van de Brusselsche luchthaven naar den Congo voor de eerste geregelde postvlucht. In België wordt deze vlucht met zeer groote belangstelling gevolgd, daar men de vorige jaren groote teleurstelling ondervond telkens als men een luchtverbinding met den Congo wilde totstand brengen wagen NIEUWE HAARLEKSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Bondskanselier Schuschnigg is te Londen ge arriveerd. Paraguay verlaat den Volkenbond. Het beschul digt Genève van partijdigheid. Langere diensttijd in Zwitserland. Meerderheid van plm. 75.000 stemmen bij het referendum. Hernieuwde eedsaflegging der nazi-leiders in Duitschland, Den burgemeester H. Stulemeyer te Schiedam is op verzoek als zoodanig eervol ontslag ver leend. De R. K. Bouwvakarbeiders hebben besloten tot hernieuwing van het collectief contract. Benoeming in het bisdom Haarlem. Ernstige verkeersongevallen in verschillende plaatsen. Benzinetank ontploft te Eindhoven; een zwaar gewonde. Verhuis-auto uitgebrand, op den Rijksweg bij Muiden. Hulpgevangenbewaarder te Amsterdam aan ge- houden. O BEUN, 24 Febr. (Reuter). Het eindresultaat van het Zondag in Zwitserland gehbuden refe rendum inzake het voorstel tot verlenging van den militairen diensttijd is, dat 506.509 stemmen vóór, en 431.181 stemmen tegen het voorstel zijn uitgebracht. Gemiddeld heeft 80 pet. der stemgerechtig den aan de stemming deelgenomen. Tegen de verwachting in heeft het als socia listisch bekende kanton Genève het voorstel met 19.472 stemmen vóór en 14.421 stemmen tegen, aangenomen. Zooals men weet is het-referendum gehouden krachtens een eisch der confmunisten. MADRID, 24 Febr. (Reuter) In het dorp Sa- ron nabij Santander is een rooverbende van zes personen het filiaal van de Bank van Santander binnengedrongen; zü hielden de bedienden met hun revolvers in bedwang en ontkwamen met 80.000 peseta. De overval werd uitgeveerd met behulp van een gestolen auto, welke later terug werd gevonden. Eenige uren voor den overval had een van de bandieten in de uniform van een ambtenaar van P.T.T. de telefoon-leidingen doorgesneden. Bij Barcelona heeft, niettegenstaande de voor zorgsmaatregelen van de politie, een tweetal ge wapende mannen een boot met loongelden aan gehouden en de inzittenden gedwongen het geld af te geven. Twee patrouilleerende politiemannen zagen den overval en schoten op de bandieten. Een werd op slag gedood, de ander wist te ontkomen. MADRAS, 25 Febr. (Reuter) Bij een auto ongeluk is de Amerikaansche consul te Madras, Leroy Weber, met twee andere Europeanen en een inlandschen chauffeur om het leven geko men. Te Beaumont nabij Lyon is een militaire vrachtauto met 11 soldaten in een afgrond van 15 meter diepte gestort. De chauffeur kwam om het leven, de anderen werden allen meer of minder ernstig gewond. Een autobus uit Stuttgart, welke een gezel schap skiërs naar Zwitserland vervoerde, is voor het raadhuis van Wallwiesen omgevallen. Talrijke inzittenden werden gekwetst, waarven negen personen ernstig. Terwijl Paraguay verklaart uit den Volkenbond te treden, duurt de strijd in den Gran Chaco nog onverminderd voort. In primitieve veldlazaretten moeten de oorlogsslachtoffers met beperkte hulpmiddelen worden geholpen. ASUNCION, 25 Febr. (Reuter) De re- geering van Paraguay heeft Zaterdagavond in Genève een nota laten overhandigen, waarin zij meedeelt, dat Paraguay uit den Volkenbond zal treden. In deze nota wordt Stand op Maandag 1 uur n.m.: 732.2 Vorige stand: 732.3 VERWACHTING: Stormachtige tot krachtigen, Zuid-Westelijke later rui- mende wind, betrokken tot zwaarbewolkt. aanvankelijk regenbuien, later hagel of natte sneeuw, kouder. Hoogste stand: 757.1 te Budapest. Laagste stand: 723.8 te Stensele. Zon op 6.58, onder 5.29. Licht op 5.59. Maan op v.m. 12.54, onder v.m. 8.41 Laatste Kwartier 26 Februari 10.34 v.m. In heel het Rijk hebben Zondag alle politieke leiders voor de zooveelste maal den eed van trouw aan Adolf Hitler moeten afleggen. Dit gebeurde ter gelegenheid der herdenking van het feit, dat het 15 jaar geleden was, dat Hitier zijn 25 pro grampunten, die onveranderlijk zouden zijn voor den Leider en heel de beweging, in het „Hof brauhaus" aan de wereld bekend maakte. In heel het Rijk waren honderdduizenden leiders bijeengekomen in massa-vergaderingen, te Ber lijn alleen 87.000 politieke leiders. Al deze plech tigheden werden van München, waar Hitier zelf was, door de microfoon geleid door Hitler's plaatsvervanger Rudolf Hess. Reuter meldt daarover uit München; De plechtigheden werden ingeleid met een bijeenkomst in de voor deze gelegenheid feeste lijk versierde Tonhalle, waarbij vele vooraan staande partijleiders tegenwoordig waren, o.a. de leider van de gouw München-Opper-Beieren, Adolf Wagner, de plaatsvervanger van Hitier, Rijksminister Rudolf Hess, de Rijksleider van de S.S., Himmler en S.A.-groepsleider Prins August Wilhelm. Als eerste nam gouwleider staatsminister Adolf Wagner het woord. Hij verklaarde, dat de 24e Februari 1920 als de eigenlijke dag van op richting der N.S.D.A.P. moet worden beschouwd, want pas bij het bekendmaken der program punten verkreeg de organisatie openbare be- teekenis. De vijftien jaar geleden verkondigde 25 beginselen van de N.S.D.A P. zijn sedertdien niet veranderd. Geen woord is daarvan in den loop der jaren weggelaten of daaraan toegevoegd. Deze pro grampunten zullen in de toekomst ook steeds onveranderd blijven, want als slotzin is destijds verkondigd, dat de leiders der N.S.D.A.P. met hun leven ervoor instaan, dat het programma volgens deze punten zal worden verwezenlijkt. Na de redevoering van Wagner en dit ge beurde ook in heel het Rijk na de redevoerin gen der hoofdleiders werd een „meditatie pauze" gehouden. De honderdduizenden leiders moesten er over nadenken, of zij den eed van trouw konden afleggen, van trouw tot in den dood. Na de pauze riep de hoofdleider: „Ftihrer- schaft Adolf Hitlers geeft acht". Gedempt speelde dan een viool-quartet het Horst Wessel- lied. En dan commandeerde Rudolf Hess door de microfoon: „Gij, die opgemarcheerd zijt, om beëedigd te worden, heft uw rechterhand op en spreekt mij na: „Ik zweer Adolf Hitler on verbreekbare trouw, hem en aan de door hem aangewezen leiders onvoorwaardelijke gehoor zaamheid." Te München hield dan Hitier een groote rede, Waarover V. D. het volgende bericht: Daily Telegraph meldt uit München, dat Hit- Ier bij zijn groote redevoering in het Hofbrau haus een belangrijke toespeling heeft gemaakt op de a.s. besprekingen met den Britschen mi nister van Buitenlandsche Zaken over 't Oos telijke Veiligheidspact. Hitier verklaarde zijn naam niet te zullen zetten fnder eenig pact, aleer Duitschland rechtsgelijkheid zal zijn toegestaan. Hitier zei- de; Wij vragen een ondubbelzinnig antwoord. Een „Ja" beteekent vrede en een „Neen" betee- kent verloochening van de Duitsche eer. Het D.N.B. geeft over Hitler's rede volèende „mededeeling": „De rede van den Leider en Rijkskanselier zal pas Maandagmorgen worden gepubliceerd." Ook Goebbels begaf zich op het terrein der buitenlandsche politiek in de rede, die hij te Berlijn voor de 87.000 leiders, bijeen in de „Lustgarten" hield. „Wanneer Duitschland thans door de mogend heden, welke in den oorlog tegenover ons ston den, weer als souvereine natie wordt behandeld, gelooft dan niet. dat dat het geval is, omdat de wereld tot inzicht is gekomen! Néén, dat is te danken aan ons zelf, aan onze hardheid, aan onze vastberadenheid, en ik zeg het openlijk, het is alleen te danken aan onze nieuwe opkomende mpcht. Den volken wordt niets geschonken, maar de volken moeten datgene nemen, wat zij noodig hebben om te le ven. En wij zijn vastbesloten voor het leven van ons volk te zorgen." Zondag is de 17de verjaardag van de onaf hankelijkheid van Estland in het geheele land gevierd. Hierboven een foto van president Pats die tevens eerste minister is. TRH5R, 25 Febr. (D.N.B.) In t dorpje Dhron, aan den Moezel, vielen eenige rotsblokken neer op een tegen den rotswand gebouwde kegel baan. Vijf personen werden op slag gedood, ter wijl drie anderen zwaar werden gewond. als reden aangevoerd, dat de Volkenbond geen gevolg heeft gegeven aan het verzoek van de regeering van Paraguay, om een onderzoek in te stellen naar 'de verantwoor delijkheid voor het Gran Chaco-conflict. In verband hiermede, aldus wordt gezegd, heeft de Volkenbond niet het recht tot het toepassen van sancties. In de nota wordt eveneens geprotesteerd tegen de eenzijdige opheffing van het em bargo op den wapenuitvoer, zooals ten aan zien van Bolivia is geschied. Nader wordt door V. D. gemeld, dat de op zegging plaats vindt op het tijdstip, dat de Pa- ragueesche troepen een hevigen aanval tegen Villa Mones richten, om het conflict in hun voordeel te beslissen. Te Genève wordt naar aanleiding van het opzeggen van het Volksbondslidmaatschap door Paraguay opgemerkt, dat deze opzegging van kracht wordt twee jaar na het betalen van de Paragueesche schulden aan den Bond, waarin een groote achterstand bestaat. Insiders achter het onmogelijk, dat deze schulden betaald zullen worden, zelfs indien Paraguay den oorlog binnen een termijn van twee jaar wint. De legale po sitie van Paraguay blijft intusschen onaangetast. NEW YORK, 25 Febr. Zaterdag woedden in het meerendeel der Oostelijke Staten van de V. S. een hevige wind en sneeuwstormen. Tal rijke verkeersongelukken waren het gevolg van het slechte weer. In de stad New York zijn zes personen bij auto-ongelukken gedood. Door den sneeuwval werden het spoor-, auto- en lucht verkeer ontwricht. De storm bereikte ook Nieuw-Engeland en Pennsylvanië. Verder wordt gemeld, dat in de Canadeesche gemeente Piaster Rock meer dan 200 families een hongerdood nabij zijn. Zij zijn geheel van de wereld afgesloten. Het Roode Kruis heeft een hulpexpeditie uitgezonden. De bedreigde personen moeten een koude van 30 graden door staan. In den Braziliaanschen kuststaat Espirito Santo zijn ten gevolge van overstroomingen ze ven menschen om het leven gekomen. Uit Londen wordt gemeld,'dat in Noord-En- geland, Noord-Wales en Schotland tijdens de laatste dagen van de afgeloopen week streng winterweer heerschte. Zondagavond sneeuwde 't sterk, terwijl boven het 'Kanaal een sterke storm woedde. Talrijke schepen moesten in de havens vluchten, tot nu toe werden twee scheepsongevallen gemeld. Een eskader van 8 bombardementsvliegtuigen van het vliegkamp te Glasgow is tijdens een vlucht door een sneeuwstorm overvallen. Zeven toestellen moesten een noodlanding maken, vier werden hierbij meer of minder ernstig bescha digd. Te Athene hebben botsingen plaats gehad tus- schen anarchisten en democraten. Zeven perso nen werden ernstig gewond. PARIJS, 25 Febr. (Reuter) De Oostenrijksche bondskanselier Dr. Schuschnigg en de Oosten rijksche minister van Buitenlandsche Zaken, von Berger-Waldenegg, zijn Zondagochtend van Pa rijs naar Londen vertrokken. Zij werden uitge leide gedaan door Laval. Zondagmiddag arriveerden zij in Engeland. Te Londen werden zij begroet door Sir John Si mon en andere officieele persoonlijkheden, waaronder de Fransche ambassadeur. Eenigen tijd, nadat de gasten per auto van het station waren vertrokken, verzamelden zich op het stationsplein ongeveer driehonderd so cialistische en communistische betoogers. Eb- vond evenwel geen enkel incident plaats. Onder het zingen van de „Internationale" verspreid den de betoogers zich. Tijdens een interview verklaarde Schuschnigg: „Het doet mij genoegen voor de eerste maal den voet op Engelschen grond te zetten. Het Oostenrijksche volk stelt de vriendschap van Groot-Brittannië zeer op prijs. Het zou ons zeer verheugen wanneer ons bezoek aan Engeland ertoe zou mogen bijdragen, de banden tusschen dit land en Oostenrijk te vêrslevigen." De „Daily Telegraph" bericht, dat bondskan selier Schuschnigg klaarblijkelijk tevreden is over het resultaat van zijn besprekingen te Parijs, voor zoover deze betrekking hadden op het Rome-plan tot stabilisatie van den politieken toestand in het Donau-gebied. Hij verlangt ver der met de Britsche ministers te spreken over het verder tot stand komen van dit verdrag. De besprekingen te Parijs en de reeds van te voren geschiede voelingname met de Britsche ministers schijnen de Oostenrijksche ministers overtuigd te hebben, dat voorloopig niet te den ken is aan een herstel van de Habsburgers. Derhalve zal te Londen niet over deze kwestie worden gesproken. Wel zal Schuschnigg verzoeken om den steun van Engeland bij de besprekingen over het ver- leenen van gelijkgerechtigdheid aan Oostenrijk inzake de bewapening. Dit verlangen wordt ge baseerd op de noodzakelijkheid van de handha ving van de orde in Oostenrijk. Uit Parijs wordt nog gemeld, dat door recht- sche bladen een aanval wordt gericht op den Franschen minister van Binnenlandsche Zaken in verband met het feit, dat den Oostenrijk- schen bondskanselier verzocht Is, om de gods dienst-oefening te Parijs, waartoe hij speciaal was uitgenoodigd, niet bij te wonen. Men ver wijt den minister, dat hij niet in staat was een buitenlandsch regeeringschef te beveiligen. SOFIA, 25 Febr. Minister-president generaal Zlateff heeft gisteren een radiorede gehouden, waarin hij in korte trekken de situatie besprak, welke op 19 Mei 1934 intrad, toen het leger moest ingrijpen in den politieken strijd, hoe wel het er behoefte aan heeft in politieke kwesties de neutraliteit te bewaren. Het leger zal controle uitoefenen op de uit voerende macht totdat de den staat bedrei gende gevaren zullen zijn opgeheven en het staatkundig leven weer zal worden gedragen door het gevoel van natonale eenheid. Het leger meent, dat dit enkel en alleen zal kunnen worden bereikt op de basis van een nauwe samenwerking in het gevoel van ver trouwen tusschen koning, volk, leger en intel- léct. De nieuwe staat zal steunen noch op het geharrewar tusschen de klassen noch op den strijd tusschen de partijen. De Bulgaarsche buitenlandsche politiek blijft ongewijzigd. De minister-president wees op de nauwe en hartelijke betrekkingen tusschen Bulgarije en Joego-Slavië en verklaarde, dat Bulgarije en Turkije verbonden zijn door vriendschapsver dragen. De bestaande vriendschap met Roeme nië zal de afwikkeling der nog hangende kwes ties vergemakkelijken. De BulgaarschGriek- sche betrekkingen zijn correct en zullen nog beter worden. ROME 25 Febr. (V. D.) Het kabinet heeft gis teren zijn goedkeuring gehecht aan een decreet, dat de organisatie van een koopvaardijvloot in geval van oorlog regelt. Dit decreet voorziet in maatregelen tot telling van schepen, waarover beschikt kan worden, in de uitrusting, het toe kennen van vergoeding aan de kooplieden en in de aanwerving' van personeel. LOS ANGELES, 25 Febr. (V. D.) Wiley Post die verleden week zijn poging om in zeven urn- dwars over de Vereenigde Staten te vliegen, moest opgeven, is gisteren te Muroc aangekomen om zijn beschadigd vliegtuig te repareeren. Hij hoopt met het toestel heden naar Los Angeles terug te vliegen, waar hij gunstig weer wil af wachten, om een nieuwe poging te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1