H FINANCIEN Geen mijnconflict L€ IDEN ,n LAST D"E IN D€ PIJP. RADIO-PROGRAMMA De weerstoestaod MARKTEN Dagfilm MAANDAG 25 FEBRUARI 1935 Door Kolencentrale Aangeboden dienst Benzinetank ontploft Auto uit de bocht Dinsdag 26 Febr. 1935 Overneming der Regeering door de S. D. A. P. STALEN-BUIS-MEUBELEN J.B.vanHEIJ5TiZh'" DEN HA AC Een persoon ernstig gewond Een der passagiers ernstig gewond STATENVERKIEZING R. K. S.P. kring 's Gravenhage DOKTERSJUBILEUM HANDEL IN COCAÏNE Twee handelaars te Rotterdam aangehouden R.K. HANDELSHOOGESCHOOL DOODELIJKE AANRIJDING MOTORRIJDER GESLIPT VERVROEGDE UITKEERING VOOR BEWAARKOOL AMSTERDAM—TOKIO Rechtstreeksche radio-verbinding geopend PLOTSELING OVERGESTOKEN Vrouw ernstig gewond Kerkgangster levensgevaarlijk gekwetst BOERDERIJ UITGEBRAND MAAR..' STORM, REGEN EN KOUDE BANKIER GEARRESTEERD Verdacht van oplichting AUTO-ONGELUK TE DRONRIJP Indien iemand het dreigende conflict in de Limburgsche mijnen ziet met heldere oogen, dan is het Mgr. Dr. Poels. „Gij kunt de verlaging niet aanvaarden," heeft hij na wikken en wegen van het voor en tegen geadviseerd aan de mijnwerkers- besturen, en het advies werd een beslissing. Maar hij voegde er een ander advies aan toe, dat de oplossing moet worden uit den nood: „Laat de regeering een Centrale voor de steenkolen instellen, die alle in komende kolen van buiten opkoopt en ze dan aan den handel verder verkoopt, als die dan iets op den prijs legt, dat later wordt uitgekeerd aan de mijnwerkers, dan zijn dezen tenminste niet de dupe van den steun, dien de regeering aan den landbouw meent te moeten verleenen." Zijn we wel ingelicht, dan gaat het die richting uit. Een medewerker van „De Telegr." bevestigde gisteren: „In een onderhoud, dat wij heden had den met den heer Waterschoot v. d. Gracht, onderstreepte deze de door dr. Poels naar voren gebrachte denkbeelden. Alleen dan wanneer de in het leven geroepen com missie in deze richting kan werken, kan effect gesorteerd worden. Van een even- tueele uitbreiding van de contingenteering valt z.i. niet veel heil te verwachten, om dat de regeering gebonden is aan handels verdragen, gesloten om andere belangen, b.v. die van den landbouw, niet te bena- deelen. De regeering moet de verschillende belangen tegen elkaar afwegen." Een centraal verkoopbureau achtte de heer Waterschoot v. d. Gracht beslist nood zakelijk, zooals hij trouwens ook al in die richting wees in de als brochure door den Ned. R.K. Mijnwerkersbond uitgegeven, uitmuntende rede over „De Moeilijkheden bij den Ned. Steenkolenmjjnbouw." In Duitschland bestaat in groote trek ken iets dergelijks, in België is men er toe overgegaan. Ook op andere gronden is een dergelijk bureau z.i. onmisbaar. In de toekomst zal er namelijk een internatio nale regeling van het kolenvraagstuk die nen te komen. MacDonald heeft de vorige week in het Lagerhuis er op aangedrongen dat de Engelsche mijnen zich nog meer zouden aaneensluiten. Desnoods zou dwang moeten worden toegepast. Met Polen heeft Engeland reeds een regeling getroffen over een verdeeling der vrije markten en volgens MacDonald lag het in de bedoeling ook met andere landen zoo mogelijk een rege ling te treffen. Duitschland, België en ook Nederland werden daarbij door hem in het Lagerhuis met name genoemd. Alleen een Centrale beteekent den groo- ten stap naar de saneering en het geraken den noodtoestand. De Alg. Ned. Mijnwerkersbond wilde al- Weer een enquête. Maar dat is de quaestie op de lange baan schuiven. Terecht ver klaarde de Regeering, dat we aan een nieuwe enquête geen behoefte hebben, want de toestanden zijn bekend genoeg. Iets anders is, dat op den duur voor de saneering veel te verwachten is van de ingestelde commissie van onderzoek naar de moeilijkheden in het mijnbedrijf, een commissie, waarin zitting hebben deskun digen van alle partijen: staatsmijnen, particuliere mijnen, importeurs, handel en industrie. Het is te hopen, dat deze com missie het Centraal Verkoop en Distributie kantoor krachtig zal helpen realiseeren. Moge een gezonde sociaal-economische politiek ons bewaren tegen de spanningen van de revolutionnair-democratische agi tatie, zooals die op het oogenblik wordt gevoerd in de Borinage! et Volk neemt de kritiek op Dr. Colijn uit den jongsten Haagschen brief aan „De Tijd" over. Maar: „De R.K. Staatspartij denkt er niet aan, het ministerie tot aftreden te nopen en vervolgens aan de vorming van een andere regering, die een geheel andere politiek zou volgen dan het kabinet-Colijn toepast, mede te werken. Die andere regering, welke het huidige bewind zou hebben te vervan gen, zou slechts een regering kunnen zijn met sociaal-democratische deelneming. De R.K. Staatspartij is er nog op geen stuk ken na aan toe om met onze partij samen een bewind te vormen. Geen enkel van de vele katholieke dagbladen, die aan de voortdurende scherpe critiek op dr. Colijn en zijn economische en politieke denkbeel den meedoen, heeft nog geschreven, dat het die consequentie van de oppositie aandurft. Integendeel, schrijven zij allemaal telkens weer, dat de sociaal-democratie niet in aanmerking komt om er een bewind mee te vormen. De R.K. Staatspartij wil alleen maar oppositietaai laten vernemen, doch is geen oogenblik bereid om daarvan de consequentie te trekken en het kabinet- Colijn door een kabinet met de sociaal- democratie te vervangen. Hoe geheet- anders onze partij. Onze on betwiste politieke leider, onze fractie-voor zitter Albarda, heeft in de Haagse en Rot terdamse meetings, waarvan wij een uit voerig verslag gepubliceerd hebben, en ook in de vele andere redevoeringen, die hij in het land gehouden heeft, uitdrukkelijk en met instemming van zijn gehoor, overigens in overeenstemming met de besluiten, door onze verkiezingscongressen telkens weer sedert vijftien jaar genomen, wel degelijk aan zijn scherpe critiek op de politiek van het kabinet-Colijn de bereidverklaring ver bonden, om op een aannemelijk program mede te werken tot een ander bewind ter vervanging van het tegenwoordige. Dit is de enig juiste en enig toelaatbare staats rechtelijke politiek. Daarmee staat en valt het parlementaire stelsel, de volksinvloed op het regeringsbeleid. Wie het bestaande regeerbeleid afkeurt, moet bereid zijn mede Nederl. Fabrikaat TOONZALEN. FABRIEKEN: BEZUIDENHOUT 41 CRUQUIUSKADE te werken tot het toepassen van een ander regeringsbeleid. Wat wil de R.K. Staatspartij? Niet een ander bewind vormen. Wat dan wel?" De vragers trachten opnieuw de R.K. Staatspartij aan te haken. Maar het zal niet gaan. Wat de R.K. Staatspartij „dan wèl wil" is duidelijk genoeg. Sedert de formateur ook het economische liberalisme mee in den koop wilde nemen, tracht zij ondanks het extra-parlementaire Kabinet, voor het doen en laten waarvan zij niet verantwoordelijk is zooveel mogelijk haar program te verwezenlijken. Niet zelden door steun van wetgeving en bestuur, welke in die richting gaan. Vaak door ver beteringen en amendeeringen of het aan wenden van haar invloed op velerlei wijs. Somwijlen door de meest loyale oppositie. „Dit is de eenig juiste en eenig toelaatbare staatsrechtelijke politiek" en niet het zon der noodzaak doen vallen van het Ministe- rie-CoIijn. Waar is de politieke verplichting, om dit extra-parlementaire kabinet met zijn deugden en gebreken op te ruimen? Ze ligt zeker veel verder dan om een Regee ring te beginnen met „onzen onbetwisten politieken leider Albarda," die als bestuur der der Internationale pas in Parijs met de communisten ging beraadslagen aan de zijde van den Belgischen „onbetwisten politieken leider" Vandervelde, die deze week de communisten te hulp riep, om de politiek van gezag en orde te bedreigen met de .agitatie van de straat. Laat de heer Albarda beginnen zich uit den nationalen klassestrijd en de inter nationale omarmingen van de revolutie los te maken, als hij met een Loyale vaaer- landsche democratie en niet met staat kundig gevaarlijken klassestrijd een kans wil maken. Voorloopig blijft de ware demo cratie het veiligst onder de bescherming van de R.K. Staatspartij! Toen Zaterdagavond de heer J. v. d. Meulen, eigenaar van een autogarage op het Lodewijk Napoleon Plein, te Eindhoven, met behulp van eenige knechten een verstopte benzinetank wil de leegpompen, is deze, doordat zich giftige dampen ontwikkelden, ontploft, waarop de ben zine in brand vloog. De heer v. d. M. kreeg de stukken van de tank in het gelaat en werd ernstig gewond. Ook kreeg hij hevige brandwon den. In ernstigen toestand is hij naar het Bin nengasthuis te Eindhoven vervoerd. De andere personen wisten op tijd weg te loopen, zoodat zij niet werden gewond. Zondagnacht te ongeveer 4 uur vloog een open Ford-auto, komende uit de richting Arnhem bij „Welgelegen", tusschen Doorn en Driebergen, uit de bocht. Via een verkeerspaaltje en een hek liep de wagen tegen een boom, door de kracht van de botsing veranderde de auto van richting, vloog den straatweg over en kwam tenslotte tegen een boom aan de overzijde tot stilstand. De vier Inzittenden waren uit den wagen ge slingerd, een der heeren bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. Dr. Hermans verleende de eer ste hulp. Een der passagiers werd ln levensge vaarlijken toestand naar het Alg. Ziekenhuis te Zeist vervoerd. De overige inzittenden be kwamen slechts lichte verwondingen. Het mag een wonder heeten dat dit ongeluk nog zóó goed is afgeloopen, van den auto is geen stuk meer heel. Nader vernemen wij dat de vier inzittenden uit Utrecht afkomstig waren. Zij kwamen van een feestje en hadden een Doornsche kennis naar huis gebracht. Het ongeval is te wijten aan het feit dat de bestuurder de flauwe bocht bij „Welgelegen" te laat opmerkte en toen van den weg afvloog. De toestand van den zwaargewonde is be vredigend. De politie maakte van een en ander proces verbaal op en verbond de lichtgewonden. in den kring Den Haag van de R.K.S.P. heeft het referendum betreffende de aanwijzing van candidaten voor de Prov. Statenverkiezing het volgende» resultaat opgeleverd: No. 1: mr. H. W. J. M. de Jong; 2. M. A. Ooms; 3. W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst; 4. Th. M. Dresmé; 5. S. J. Robitsch; 6. G. P. Bon; 7. W. J. van Dijck; 8. G. A. Hin- felaar. In totaal hebben 1704 leden aan de stemming deelgenomen. Zondag herdacht dr. J. P. Hoefnagels, be kend oogarts en curator van de R.K. Universi teit te Nijmegen, zijn zilveren artsjubileum. Hoewel er geen officieele receptie werd gehou den, mocht dr. J. F. Hoefnagels, die in alle kringen der samenleving steeds groote sym pathie mocht ontmoeten, verschillende blijken van belangstelling ontvangen. Vooral vai; de organisaties op wetenschappelijk en sociaal ge bied, waarop hij zich voornamelijk bewoog, HUIZEN, 301.5 M. KRO 8.00—9.15 Gramofoon. 10.0010.30 Gramofoon. 10.30 11.00 Muzlekuitzending voor fabrieken. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. 1.3012.00 Godsdienstig Halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.01—12.15 Politieberichten. 12.15 12.45 Gramofoon. 12.45—1.00 Lunchcon cert door Het KRO-Orkest. 1.001.15 Syd ney Gustard speelt op cinema orgel. 1.15 I.45 Lunchconcert (Vervolg). 1.451.00 Paul Huf Declameert (Gramofoon) 2.00 3.00 Vrouwenuurtje. 3.004.00 Modecursus 4.15.30 Klavierrecital door Willem de Roos. 4.304.45 Gramofoonmuziek. 4.45 5.00 Klavier-recital (vervolg). 5.005.10 La Chanterie de la Renaissance. (Gramo foon). 5.106.00 Het KROKamerorkest. 6.00—6.20 Internationale bemoeiing door P. J. S. Serrarens. 6.206.40 U belt, wij draaien. 6.407.00 Esperanto-cursus. 7.00- 7.15 Politieberichten. 7.157.35 „Zorg voor spraakgebrekkige kinderen en geestelijke volksgezondheid" door J. van Amelsvoort. 7.358.00 U belt, wij draaien. 8.008.05 Vaz Dias. 8.059.00 het KRO-Symnhonie- orkest (U.S.O.) m.m.v. Charles Klillmann, tenor. 9.009.15 it de wereld van de film door A. van Domburg. 9.159.45 Solistenconcert (vervolg). 9.45 10.00 Charles Küllmann. 10.00 Al Schirman en zijn show-orkest (Aansluiting Heek. Noordbfaak, Rotterdam). 10.30 Vaz Dias. 10.35 Lily Gyenes met haar Hongaarsch or kest. (Aansluiting Heek Amsterdam). 11.00 Al Schirman en zijn show-orkest. 11.30 Lily Gyenes met haar Hongaarsch orkest. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 10.00 Mórgenwijding. 10.15 Muziek ter nabe trachting. 10.30 Het ensemble Rentmeester. II.00 Wenken voor de buishouding. 11.30 Ensemble Rentmeester. 12.30 De Konink lijke Marine Kapel. 2.15 Het Omroepork. 3:00 Knipcursus. 4.15 Gramofoon. 4.30 Ra- diokinderkoorzang. 5.00 Verhalen voor klei ne kinderen. 6.00 Het Omroeporkest. 7.30 Engelsche les voor beginners. 8.05 Gramo foon. 8.15 Uitvoering door de Kon. Christ. Oratorlum-Vereeniging „Excelsior" te Rotterdam. 9.15 Het Politieraadsel Detec tive-spel. 10.00 Dansmuziek: Ray Forest en zijn band 10.30 Een glimp v. d. Kovacs- Tournée. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Aan sluiting met een hotel. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramo foonmuziek 12.20 Middagconcert door het Radio-Orkest onder leiding van Henri Pensis. Giralda, ouv, Adam. Espana, wals, E. Waldteufel. Navarro, Alstyne. Haydn- Fantasie, Urbach. Es muss ein wunderba- res sein, Liszt. Am Meer, Sehubert. Hel vetia, Scassola-Salabert. Indian Canzonetta, Dvorak. Les Guides, marsch. Elffes 1.20 Koersen. Daarna: Gramofoonmuziek 6.50 Dansmuziek 8.00 Gramofoonmu ziek 8.45 Gevarieerd concert door het Radio-orkest onder leiding van Henri Pen- sis. Zigeunersehnsucht. Kempner. Oriën tale, Königsberger. Le Défilé de la Garde, Gillet 9.05 Belgisch concert. Petite Bel- gique, marsch, Sickes. Tendre Passion, Lau- weryns. Gaulois victorieux, Strauwen. Sim ple Chanson. Moumaert. Berceuse triste, Marin. Aubade a une Souer, Caludi. Cor- tège nuptial, Leemans. Paysage, Register. Daarna: Gramofoonmuziek 9.55 Piano recital door Jeanna Jaspar. Allegro du Con certo italien, Bach. Abend, Schumann. Es- ser, idem. Warum? idem. Hallucination, Schumann. Ballade No. 1, Chopin. Ber ceuse. idem. Paplllons, Grieg. Scherzo, Mendelssohn 10.30 Selectie uit „Casa nova" Strauss 10.40 Dansmuziek door het Radio-Jazz-orkest onder leiding van Henri Pensis. BERLIJN, 356.7 M. 5.00 Ludwig Kuc- kock (sopraan). 5.25 Trommel- en fanfa reconcert. 5.50 Gramofoon. 820 Der Pilot im Paradies, muziek v R Wohaupt. BEROMÜNSTER, 539.6 M. 5.20 Gra mofoon. 6.30 Vrouwenkoor. 7.05 Gramo foon. 7.35 Symphonieionoert. BOEDAPEST, 550.5 M. 5.50 Zigeuner kapel 7.20 „Siegfried", v. Wagner, 10.00 Jazzorkest. 10.35 Zigeunerkapel. BRUSSEL I, 483.9 M. 12.15 Gramo foon, 12.50 Salonorkest. 1.502.0 Gramo foon. 5.15 'Gramofoon. 6.25 Z.E.H. Lam bert: „De kloosterorden". 6.35 Gramofoon. 7.00 Zang 7.15 Gramofoon. 7.35 Gramofoon 8.20 Gramofoon. 10.30 Gramofoon. 11.15 11.20 „Christus Vincit". BRUSSEL II, 321.9 M. 12.17 Gramo foon. 12.50 Het Omroeporkest. 1.50—2.20 Gramofoon. 5.15 Gramofoon. 6.50 Gramo foon. 7.35 Gram. 8.20 „Puzzle Co., 10.20 11.20 Gramofoon. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 10.50 Piano-recital. 5.10 Concert. 10.20 11.50 Dansmuziek: Hans Bund's orkest. DROITWICH, 1500 M. 11.00 OrgelspeL 12.10 n.m. Gramofoon. 12.35 John. Reyn- ders' orkest 1.20 Joseph Muscant en het Troxi Grand orkest. 4.40 Het „British" strijkkwartet. 5.35 Het BBC-Dansorkest 7.40 Gramofoon 9.20 Piano-recital. 10.35 Nelson Keys in „The February Revue". Muziek v. Jack Strachey. 11.3512.0 Dans muziek: Lew Stone's Band. HAMBURG, 331.9 M. 10.50 Gramofoon 11.30 B. Derksen's kapel. 2.20 Populair con cert. 1.35 Gramofoon. 3.20 Gevar. progr. 10.2011.20 Het Omroeporkest. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 2.20 Het Omroep orkest. 7.20 De Duettisten Gellin en Borg- ström. 8.55 Engelsche volksliederen. 9.35 Carl. Nielsen's strijkkwartet. 10.3011.50 Dansmuziek. KEULEN, 455.9 M. 11.20 Het Omroep- kleinorkest. 1.352.05 Concert 5.05 E. Crape, piano. 6.20 „Heiteres Duiken", tekst m.m.v. zangers en zangeressen. 7.35 Zie Berlijn. 8.20 Boerenmarschen en liederen. Koor en Stafmuziek. MILAAN, 368.6 M. 4.25 Orkestconcert 5.15, 6.05, 6.20 en 7.25 Gramofoon. 8.05 „Flor di neve", operette v. G. Blanc. 10.30 Dansmuziek. PARIJS, 1648 M. 7.05 gramofoon. 12.20 Orkest. 8.20 „Gargantua". operette van Mariotte. PARIJS, 312.8 M. 12.25—2.20 Gramo foon. 8.40 De Assoc. des Concerts Colon ne. 10.5011.20 gramofoon. ROME, 420.8 M. 4.25 Het Esperia- kwintet. 5.15 gramofoon. 8.05 Concert. 9.40 10.50 Dansmuziek. TOULOUSE, 328.6 M. 6.20 Zigeuner- muziek. 6.50 Populair concert. 7.05 Sym- phonische muziek. 8.35 Solistenconoert en operettemuziek. 8.20 Leh&r-programma. 10.05 Filmmuziek. 10.35 Salon-orkest. WEENEN, 506.8 M. 6.45 „Uu ballo in maschera", opera v. G. Verdi. 10.15 Het Radio-Symphonieorkest. 11.0512.20 't Adolf Sieberth-kwartet. VOOR NADERE BIJZONDER HEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS mocht hij op zijn feestdag waardeering ont vangen. Er kwamen gelukwenschen uit Univer- versiteitskringen, maar ook van verschillende charitatieve vereenigingen, als de vereeniging voor beroepskeuze en vakopleiding, de vereeni ging tot werkverschaffing van blinde huis vaders, van de blinden van Grave, enz. Dinsdag a.s. hoopt dr. Hertzdahl, eveneens een bekend medicus in Nijmegen en omgeving, zijn" zilveren ambtsjubileum te vieren. Sedert eenigen tijd was de centrale recherche een handel in cocaïne op het spoor. Zaterdag betrapte zij den handelaar L. uit Helmond, toen hij aan een buitenlander circa 100 gram cocaïne verkocht te Rotterdam. Beiden werden gearresteerd en de cocaïne is in beslag geno men. De vreemdeling, die er van verdacht wordt verscheidene malen in Rotterdam handel in verdoovende middelen te hebben gedreven, is over de grens gezet. Donderdag 7 Maart e.k. zal de zevende her denking plaats vinden van den Dies Natalis der R.K. Handelshoogeschool. Om 10.30 zal de plechtige H. Mis worden op gedragen door Mgr. Dr. Th. J. F. Verhoeven, Curator in de St. Jozefkerk, Heuvel. Om 4 uur zal de Rector-Magnificus een rede uitspreken in het Auditorium van het Conser vatorium der RK. Leergangen, Bosscheweg 438. Zaterdagavond heeft op den Warnsveldschen weg bij Zutfen een ernstig ongeluk plaats ge had. De 50-jarige mej. W. is dicht bij haar woning bij het oversteken van den weg door en van Warnsveld komenden personenauto, be stuurd door den heer B. uit Zutfen, aangereden en op slag gedood. Zij was zoodanig verminkt, dat ztf door omwonenden niet werd herkend. Het stoffelijk overschot is naar het Algemeen Ziekenhuis vervoerd. Daar heeft men, na een ingesteld onderzoek, in den loop van den nacht de identiteit van het slachtoffer kunnen vast stellen. De auto is door de politie in beslag ge nomen. Zondagmiddag omstreeks half vier is op den Rijksstraatweg onder Hoogerheide, een motor fietsrijder, die uit de richting van het dorp kwam, komen te slippen. De val was zoo hevig, dat hij met een ernstige hersenschudding en een wonde boven het oog werd opgenomen. Dokter v. d. K„ voor wiens woning het ongeluk gebeurde, verleende de eerste hulp. Het slachtoffer, de heer A. uit Roosendaal, is naar het Burger Ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. De secretaris van den Vierbond (Groentevei lingen te Broek op Langendijk, Noord-Schar- woude, Warmenhuizen en Obdam) deelt ons mede, dat hij een schrijven heeft ontvangen van den Minister van Economische Zaken, waarbij deze mededeelt, dat na afloop der kool campagne zal worden'nagegaan, gezien <ie moeilijke omstandigheden, waarin de tuinbouw in Noord-Holland verkeert of een voorschot op de steunuitkeering kan worden verleend, indien blijkt, dat daaraan dringende behoefte bestaat. Z.Exc. zal zich te dezer zake door den re- geeringscommissaris voor de groenten-, fruit en sierteelt doen voorlichten. Hedenochtend te 6.20 uur A. T. is de recht streeksche radioverbinding tusschen Amsterdam en Tokio officieel geopend. Ter gelegenheid hiervan heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. de Wilde, een telegram gezon den aan den Japanschen minister van Ver keerswezen Tokonami, die dit telegram tele grafisch beantwoordde. De verbinding had een vlot verloop. Men hoopt, dat het publiek veelvuldig van dezen dienst, welke van Maandagochtend tot en met Zaterdag permanent is, terwijl ook op Zondag gelegenheid tot wederzijds seinen bestaat, zal gebruik maken. Er werden zoowel te Amsterdam als te Tokio heden reeds verscheidene telegrammen aange boden. De verbinding had vroeger via Batavia plaats. Zaterdagavond ongeveer negen uur deelde een taxi-ondernemer uit Overveen telefonisch aan de politie te Overveen mede, dat hij met zijn auto op het Adriana Stoopplein een vrouw had aangereden. Een dokter was reeds gewaarschuwd. Door een agent werd de vrouw gevonden, liggende op den weg, bloedend uit het achter hoofd en bewusteloos. De taxi-ondernemer vertelde, dat hij met zijn auto uit de richting Overveen kwam gereden met gewone snelheid. Plotseling stak de vrouw naar de linkerzijde van den weg over zonder op het verkeer te letten. De autobestuurder remde krachtig, doch door de gladheid van den weg slipte zijn auto en draaide een halven slag om. De vrouw werd dooi de achterzijde van den auto gegrepen Dr. W. uit Haarlem heeft haar in het Kennemer Lyceum, waarheen zij vervoerd was, de eerste hulp verleend en constateerde een hersenschud ding. De vrouw, die te Haarlem woont, is vervol gens per ziekenauto naar het St. Elisabeths- ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Haar toestand is hoogst ernstig. Maandagmorgen omstreeks half negen begaf de echtgenoote van den heer v. G., wonende aan het Liewegje te Halfweg, zich te voet naar de R. K. kerk te De Llede. Toen zij den Rijks straatweg te Halfweg moest oversteken, wacht te zij even voor een passeerenden auto. Hierna stapte zij zonder voldoende uit te zien den weg over, juist toen uit de richting Haarlem met een snelheid van ongeveer 90 K.M. per uur een auto naderde. Mevr. v. G. werd aangereden en bleef bewus teloos liggen. Dr. Boumann te Halfweg verleen de de eerste hulp. Het bleek, dat de vrouw een zware hersen schudding had bekomen, zoomede een been- en armbreuk. In levensgevaarlijken toestand werd zij per ziekenauto van Mathot naar de Mariastlchting te Haarlem overgebracht. Doordat de bestuurder bij de botsing een van zijn armen buiten het portier had gehouden, bekwam deze een armfractuur. De Halfwegsche politie stelde een onderzoek in en heeft hangende dit onderzoek den auto in beslag genomen. Zaterdagavond is de boerderij van den land bouwer Bongers, gelegen in de Brosbergen, on der Warnsveld, geheel in vlammen opgegaan. Alleen de muren zijn overeind blijven staan. De bewoners zijn er nog in geslaagd een gedeelte van het huisraad in veiligheid te brengen. Eeni ge huisdieren zijn in het vuur omgekomen. Om trent de oorzaak van den brand is niets bekend, Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiuiii In het Noordoosten bleef de diepe depressie met een zwak minimum over Scandinavië sta- tionnair, Zuidelijk daarvan trokken kleine mi nima, die den wind over het Zuidelijk deel van 't waarnemingsgebied belet en te ruimen enin- termitteerend deden afnemen en weer toenemen. Een diep minimum, dat gisterenmorgen door scheepsberichten ten westen van Ierland werd aangekondigd, trok in den nacht over Engeland naar de Noordzee en gaf weer storm uit het Zuidwesten over het geheele Zuiden van het waarnemingsgebied. Aan de achterzijde nadert een koude-inval met arctische koude, die het weer guur zal maken met buien van natte sneeuw en hagel. Terwijl in Zweden de vorst tijdelijk weer toenam, steeg in het Zuiden de temperatuur bjj het aanwak keren van den Zuidwesterstorm, welke tempe ratuurstijging echter spoedig zal eindigen bij het doorkomen der polaire strooming. Voorloopig is een aanhouden van het storm achtige weer, met later gure buien, te wachten. De politie te Zandvoort heeft op last van de justitie te Haarlem, den bankier R., wonen de te Zandvoort, gearresteerd, verdacht van oplichting. Hij zou een inwoner van Rotterdam voor een bedrag van f 10.000.hebben opgelicht, onder voorgeven een emissie van aandeelen voor hem te zullen verzorgen De man is in het Huis van Bewaring te Haarlem ingesloten. Zondagmorgen tegen half twaalf is op den Rijksstraatweg onder Dronrijp een personen auto, bestuurd door den heer H. Boonstra uit Leeuwarden, door het springen van een ach terband tegen een boom gereden. De heer Boonstra werd bij botsing zeer ernstig gewond en is naar een ziekenhuis te Leeuwarden over gebracht. Een tweede inzittende bleef onge deerd, de wagen werd geheel vernield. AMSTERDAM 25 Febr. Amsterdamsche Vee markt Ter veemarkt werden heden aange voerd: 503 Vette koeien le kw. 0.570.61, 2e kw. 0.480.55, 3e kw. 0.400.47, per kg. slacht- gewicht. 100 melk- en kalfkoeien 150.00200.00. 138 vette kalveren: le kwal. 4046 cent, 3e kwal. 3038 cent per kg. levend gewicht. 115 nuchtere kalveren 2.506.00, 73 schapen 12.00 15-00 per stuk. 523 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 4243 cent, zware var kens 4041 cent, vette varkens 3940 «ent per kg. slachtgewicht. 37 paarden 60.00100.00 per stuk. 3 wagons uit Denemarken. Overzicht.. Runderen aanvoer kalm, handel niet vlug, weinig beste, prijzen constant. Melk koeien tamelijke aanvoer, handel redelijk. Vette kalveren betere aanvoer, zoo goed als geen eer ste kwaliteit, prijzen afbrokkelend. Nuchtere kalveren tamelijke aanvoer, handel vlugger, prijzen constant. Schapen weinig aanvoer, han del gedrukt. Varkens aanvoer beperkt, handel zeer stug, prijzen oploopend. Paarden stille aan voer, handel stil. ALKMAAR. 25 Febr. Veemarkt 64 Vette koeien 85.00240.00, handel stug. 1 Vet kalf 42.50, 201 Nuchtere kalveren slacht, per stuk 2.00 9.00, 337 Vette varkens zw. p. kg. 0.340-37, handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Febr. 2850 kg. 1.60, doorschotl9352in,Ga7a etao shr shrdlsh s Wortelen 0.701.00, 3000 kg. Roode kool 3.80 5.80, 33000 leg. Gele kool 1.001.60, doorschot 1.00—1.10, 37000 kg. Deensche Witte kool 0.70— 1.10, 10000 kg. Uien: Gele Uien: 1.70—2.00, Grove 2.10—2.30, Gele Drielingen 0.80—0.90, 2600 kg. Bieten 0.601.10. HOORN, 23 Febr. Veemarkt. 17 schrammen 16.00—24.00, 33 biggen 8.00—15.00. Handel goed. NOORD-SCHARWOUDE, 25 Febr. 2200 kg. uien: Drielingen 8090 cent, Uien 1.702.00, grove Uien 2.60. 3300 kg. Peen 70—80 cent, 22000 kg. D. Witte kool 70 cent, 5200 kg. Gele kool 1.00—1.50, Idem doorschot 1.00. OUDEWATER, 25 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 4 partijen, 180 stuks, 900 kg. 2e soort 16.00 18.00. Handel matig. ROTTERDAM, 25 Febr. Veemarkt. Totaal- aanvoer 2024 stuks: 506 vette runderen, 285 vette kalveren, 530 schapen en lammeren, 698 varkens, 5 nuchtere kalveren. Prijzen per kg.: vette koeien 5355 4749 3238 cent; vette ossen 4648 4244 40 cent; vette kalveren 75— 80 6065 4550 cent; varkens (levend) 3635 34 cent; schapen 37—3430 cent; lammeren 39 3430 cent. Prijzen per stuk: schapen 16.00 12.00—8.00, lammeren 11.00—9.00—7.00. Vette koeien en ossen aanvoer korter, handel kalm, prijzen koeien iets stijver, prima pl.m. 5, prijzen ossen prima pl.m. 4 Vette kalveren aan voer ruimer, handel flauw, prijzen als vorige week, pl.m. 10. Schapen en lammeren aanvoer als vorige week, handel zeer kalm, prijzen prijs houdend. best lam tot 13. Varkens aanvoer rui mer, handel traag, prijzen onveranderd. Enkele partijen worden voor export verkocht Aardappelen: Brielsche Eigenheimers 2.25— 2.90, Blauwe Eigenheimers 2.102.30, Zeeuwsche Eigenheimers 1.902.30 idem bonten en blau wen 3.103.40, Friesche Eigenheimers 2.50— 2.80. Zandaardappelen 67 cent per kg. Drie lingen, bonten en blauwen 2.20—2.40, Drielin gen, Eigenheimers 1.60—1.90, Bravo's 2.80—3.00, De rechtbank te Groningen heeft het voorstel van de Nederlandsche Oost-Frie- sche Hypotheekbank, tot renteverlaging van de pandbrieven van 6 en 5 Z2 pCt. tot 3% pCt. bekrachtigd. <5 Op 1 Maart a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 5 millioen 3'/2 pCt. obliga ties ten laste der Provincie Zuid-Holland tot den koers van 99'A pCt. Het is bekend dat de vorige 3l/2 pCt. leening werd geëmit teerd tegen een koers van 98pCt. De gemeente Amersfoort is voornemens op 1 April a.s. over te gaan tot conversie van het restant der 4\'2 pCt. leening 1926, thans bedragende f 1.191.Q00. Hiertoe zullen een aantal 4 pCt. leeningen a pari gesloten worden. Reeds voor een bedrag nan f '1.000.000 zijn B. en W. geslaagd; voor het resteerende bedrag ad f 190.000 zijn zij nog werkzaam. De Bataviasche gemeenteraad behandel de de conversieplannen, waarbij in totaal ongeveer f 13 millioen zal worden gecon verteerd, op basis van 4 pCt. met een loop tijd van 30 jaar, aanvangende einde 1936. Vermoedelijk zal een uitgifte in gedeelten noodzakelijk zijn. Naar de „Locomotief" verneemt, zal van de acht fabrieken van de Nederl. Indische Landbouw Mij. en van de twaalf suikeron dernemingen, waarmede dit concern in re latie staat, slechts een onderneming nJ- „Tjerpiring" in 1935 planten. Omtrent de grootte van 't aanplant-areaal is nog geen definitieve beslissing genomen. Van de eigen fabrieken van de Cultuur Mij. der Vorstenlanden zal alleen Soed- hono voor oogst 1936 planten, met een areaal dat op 1344 H.A. is vastgesteld. De vijf suikerfabrieken van het „Oei Tiong Ham-Concern" zullen geen aanplant den grond brengen. Na een referaat van den president van de Zwitsersche Nationale Bank namen de werkgeversorganisaties een resolutie aan tegen devaluatie van den Zwitserschen frank. Hierin werd verklaard, dat devalua tie, met het doel om den uitvoer te be vorderen, zooals elders is geschied, groote schade zou toebrengen aan 't Zwitsersch sche nationaal vermogen en het geheels economische leven des lands. De directeur van de Noorsche Circulatie bank verklaarde, dal het loslaten van den gouden standaard de eerste stap is geweest, die een einde maakte aan de lange en duurzame prijsdaling en dat dit ook eigen lijk het hoofddoel was. Hij achtte het dui delijk, dat men zich thans niet aan het goud kan binden, ook niet in de naaste toe komst. Dat zal pas het geval kunnen zijn, wanneer de tijd rijp is voor een internatio nalen gouden standaard. Bij het I. G. Farben-Concern is de gang van zaken in het vierde kwartaal van 1934 gunstig geweest. De verbetering in de pro ductie van verfstoffen, chemische en photo- grafische artikelen hield aan. De benzine productie steeg met 25 pCt. Voor Pharmd- ceutische producten nam de uitvoer toe. De Ford Motor Comp. A.G. te Keulen heeft in 1934 haar omzet kunnen verdubbelen- Het voornemen bestaat, het kapitaal rnet M. 2 milioen tot M. 17 mill, te - verhoogen- aangezien een zekere technische reorgani satie van het bedrijf noodzakelijk is gewoT' den, nu het plan bestaat in het loopende jaar ook den 8 cylinder wagen die 3.6 liter verbruikt) als Duitsch fabrikaat op de markt te brengen. De Belgische Ford boekte in 1934 in clusief diverse inkomsten en na aftrek van normale afschrijvingen een exploitatie' winst van fr. 22.27 mill, tegen fr. 17 80 mil1- het vorig jaar De netto-winst bedraagt fr. 10.80 mill, tegen fr. 4.66 mill, in 1933OP de aandeelen wordt een bruto-dividend van 25 pCt uitgekeerd (v.j. 10 pCt.). In Amerikaansche finaneieele kringen wordt de daling van het Pond Sterling te genover den dollar en de goud-valuta's drun besproken. Men is geneigd aan te nemen, dat de instorting van de speculatie op de goederenmarkten het begin is van aen moeilijke periode voor de Londensche CitV- Men neemt aan, dat het prestige van Lon den hierdoor is geschaad, hetgeen reeds net wegvloeien van saldi heeft veroorzaakt. Inzake de meenings-verschillen bij de FranschDuitsche handelsbesprekingen schrijft de „Journée Ind." dat men het niet eens is kunnen worden over de betalingen- De Duitsche gedelegeerden wenschten, dan de relaties zóódanig zouden geregeld wm" den, dat voor Duitschland een batig overbleef van fr. 200 millioen zonder reke ning te houden met de liquidatie van den achterstand der Fransche vorderingen. T°t l April a.s. is er nog tijd voor een toenade ring op dit punt. De Oostenrijksche minister van finan ciën verklaarde, na de bevredigende ont wikkeling van Oostenrijks financiën, rne name het evenwicht der begrooting te heo' ben gememoreerd, dat hij hoopt, injne voorjaar tot de uitgifte van 'n nieuwe bin' nenlandsche leening van Sch. 100 mühoan te kunnen overgaan, waartoe de financier' le commissie van den Volkenbond re toestemming heeft verleend. Het acpnv de net misch herstel, het behoud van orde in nationale economie, bescherming van monetaire systeem, behartiging van de p? langen der arbeiders en de ontwikkeling van het toerisme, achtte de minister nooa zakelijk. 248 Amerikaansche maatschappijen heh^ ben haar cijfers over 1934 gepubliceerd; winst dezer is met 34.8 pCt. gestegen, ve geleken bij het vorig jaar. Amerikaansche regeeringskringen v°°S~s spellen, dat Roosevelt het bij het ConO' ingediende werkverschaffingsplan, waarin de 4880 millioen dollar gemoeid zal zijn, dn het oordeel van het Amerikaansche v° zal onderwerpen. Uit andere kringen vei luidt, dat Roosevelt terug zou keeren 1 het stelsel van directe steun-uitkeeringe waaraan het nieuwe ontwerp een etn? had moeten maken. Het Gerechtshof in den staat heeft de mededinging van Tennessie Authorities het overheidsbedrijf) voor P® ticuliere openbare nutsbedrijven in strv met de wet verklaard. Redstar 2 502.90. Met redelijken aanvoer ^a' me handel. Vlas-aanvoer: 11670 kg. blauw, schoon 67.5 cent. 3000 kg. Groningsch 57.5—62.5 cei 14600 kg. Holl. geel 57.5—65 cent, 2000 kg. DaU root 5557.5 cent per kg. hpO' Aanvoer redelijk. Er was heden meer atte tie voor blauw vlas, waardoor vlot werd v kocht tegen iets hoogeren prijs. Hetzelfde g voor Dauwroot. In geel iets minder vraag. voer tegen onveranderde prijzen. j.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6