Sir Simon spoedig naar Berlijn I De Oostenrijksche Nazi's De toestand der mijnen Het nieuws van heden De politieman-gangster van Rijssel Pierre Mariani staat terecht Hitler's rede te München TIJDSTIP NOG, NIET VASTGESTELD RECHERCHEUR EN HOOFD VAN EEN BENDE DE BAROMETER NEDERLAND—BELGIË VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 26 FEBRUARI 1935 Ochtendblad EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16218 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Het Weer Momenteel wordt overwogen of hij ook Moskou en Warschau zal bezoeken Verklaring in het Lager huis I V» M Sir John Simon Men wantrouwt hun besluit om de organisaties te ontbinden ITALIË EN JAPAN Aanklagers werden geterroriseerd, lastige getuigen ruimde men uit den weg Mariani verdedigt zich Theunis vraagt opnieuw volmachten Regeering heeft haar taak nog niet kunnen voleindigen „Wat heden is, zal nooit meer vergaan; wat geweest is, zal nooit meer terug- keeren" De opkomst der beweging DE PRINS VAN WALES TE MÜNCHEN Brutale inbraak in raadhuis 72 kamers, 140 schrijftafels en S3 kasten en safes doorzocht Inboorlingen in Algiers verbitterd Over de uitbuitingmethodes der Fransche ambtenaren Explosie op Fransch schip Vijf dooden, vijf zwaar gewonden DE OPVOLGER VAN ADATSJl K0KOMMUVIII mUUHtMfSJ In verband met besprekingen met regeering is de loonsverlaging tot 1 April opgeschort De contracten blijven opgezegd De nieuwe overeenkomst zou nog deze week worden aanvaard Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VERWACHTING: Krachtige later af nemende, Westelijke tot Noord-Weste lijken of Noordelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen, buien met regen of natte sneeuw, kouder. Verdere vooruitzichten: Guur, buiig. Te Hale is de 250ste geboortedag van Handel feestelijk gevierd. Talrijke vooraan staande persoonlijkheden uit de muziekwereld woonden de feestelijkheden bij LONDEN, 25 Febr. Op een he- «Jen in het Lagerhuis door den lei der der Labour-oppositie, Lansbury, gestelde vraag antwoordde Sir John Simon: ,,Ik hoop binnen zeer korten tijd een bezoek te brengen aan Berlijn." Op de vraag van Lansbury of Simon in staat was een verklaring af te leggen over het voor stel van de Duitsche regeering betreffende een directe gedaehtenwisseling tusschen de beide regeeringen in vervolge van de recente En- gelsch—Fransche besprekingen in Londen, antwoordde Simon: „Na ontvangst van het Duitsche voorstel over dit onderwerp infor meerde de Engelsche regeering of zij inderdaad kon aannemen, dat het doel van deze bijeen komst zou zijn de beraadslagingen voort te zet ten over alle in het EngelschFransche com muniqué vermelde aangelegenheden. Ik heb een antwoord van de Duitsche regeering gekregen, waarin zij accoord gaat met deze beschrijving van den omvang der voorgestelde bijeenkomst en mij uitnoodigt tot dit doel naar Berlijn te komen. De Engelsche regeering is van meening, dat dit een nuttig voorstel is en ik hoop bin nen zeer kort een bezoek aan Berlijn te bren gen. Het tijdstip en de andere bijzonderheden moeten nog overeengekomen worden. De Fran sche en Italiaansche regeering hebben inge stemd met den voorgestelden gang van zaken." Lansbury vroeg daarop: „Bestaan er voor nemens Moskou of een andere Europeesche hoofdstad in verband met deze voorgenomen afspraken te bezoeken?" Simon antwoordde hierop: „Deze kwestie wordt op het oogenblik overwogen." In de „Observer" schrijft Garvin een artikel over de missie van Sir John Simon. Hij zet o.m. Uiteen De eerstvolgende kwestie is niet alleen of Sir John Simon een bezoek zal brengen aan Berlijn, maar of hij, wanneer hij dit doet, zijn reis zal voortzetten naar Moskou en Warschau. De laatste weken is het duidelijk geworden, dat door het kleinere reisplan geen voldoende re sultaten bereikt kunnen worden, en er moet ernstig gehoopt worden, dat de Britsche re geering besluiten zal tot het groote reisplan. Dit beteekent geen oogenblik de onderschatting van de waarde van vrijmoedige gedachtenwis- selingen in de Duitsche hoofdstad tusschen Hitier en den Britschen minister van buiten- landche zaken, integendeel. De directe uitwisseling van meenfngen en Voorstellen zou de belangrijke en zelfs onont beerlijke voorwaarde vormen voor ieder plan Van beveiliging der beschaving. Het is zeker, dat een gedaehtenwisseling over den totalen toestand in het Oosten en in het Westen toe gestaan en gewenscht is. Alle bekwame waarnemers, aldus gaat Garvin voort, zijn er steeds meer van overtuigd, dat bij de a.s. besprekingen tusschen Engeland en Duitschland, het groote plan van den 10-jarigen Vrede op de eerste plaats moet staan. In zijn besprekingen met Lord Lothian scheen Hitier gunstig gestemd ten opzichte van dit plan. Men behoeft niet kleinzielig te zijn om een jaar korter of langer in het verdrag. Zeven jaar Zouden bijna even zeer voldoen om groote ver lichting in het leven te roepen en ver-strekken de hoop op economische welvaart en politieke Verantwoording te openen. Een 10-jarige vrede Zou noodzakelijkerwijze moeten worden ge grondvest op de wederzij dsche garantie van den status quo voor dit tijdperk en voor alle bi het territoriale kader van de overeenkomst opgenomen volken. Een Fransche werklooze is op het idee gekomen om met honden uitlaten wat te verdienen. Voor 2 francs maakt hij met de lievelingen der hondenbezitters een wandeling Reuter seint nog, dat Sir John Simon heden door den Koning in het Buckingham Palace is ontvangen. Het onderhoud duurde ruim een half uur. WEENEN, 25 Febr. (Reuter). Ofschoon het besluit van den Nat.-soc. organisa ties in Boven-Oostenrijk om zich zelf te ontbinden een slag voor de geheele beweging beteekent, vraagt men zich toch af, of het niet de bedoeling der ex-Nazi's is om in het Vaderlandsche Front te worden opgenomen teneinde dit innerlijk te verzwakken. De leider der regeeringspropaganda kolonel Adam verklaarde: „Indien het enkel de be doeling is de springstoffen door een defaitisti sche propaganda te verplaatsen, dan beteekent het slechts een verandering van methode maar niet van program." De eerste uitwisseling van radio-programma's tusschen Italië en Japan is gisteravond een groot succes geworden. De ontvangst was even duidelijk als van een binnenlandsche uitzending. Een Engelsche dame, Mrs. Wllson, wordt vermoord. Een bookmaker ontvangt een dreigbrief: vijftig-duizend franken, oogen- blikkelijk te betalen, of de dood. Er wordt een weelderige villa leeg gestolen. De Chi nees Ton-Wan-Dong houdt een kit, waar allerlei gespuis tezamen komt, en drijft han del in verdoovende middelen. Bij den commissaris der tweede brigade van Rijssel, den heer Ucciani, regent het aanklachten. Ucciani spreekt er over met zijn vertrouwensman, inspecteur Mariani. Mariani maakt een prettigen indruk. Hij heeft een intelligent gezicht, hij is elefant, zelfs een beetje fatterig, en hij heeft een manie voor spiegels. Hij kan geen spiegel zien zonder er lang in te kijken. Wanneer er ergens een spiegel aan den muur hangt, gaat hij er tegenover staan en spreekt meer tot zijn evenbeeld dan tot degenen, die naar hem luisteren. Mariani aanhoort commissaris Ucciani geduldig, belooft de zaken krachtig aan te pakken en gaat op weg. De inspecteur begint met een chauffeur aan te houden, dien hij meeneemt naar het bureau, waar de man wordt „afgedroogd" tot hij er bij neervalt; hij mag dan weer vertrekken, maar krijgt den raad om in het vervolg wat minder loslippig te zijn. Wat hij van Mariani weet, mag hij weten, doch het is niet noodig dat hij het verder vertelt! Vervolgens begeeft Mariani zich naar Ton- Wan-Dong. De Chinees beleeft een benauwd half-uurtje, terwijl Mariani hem verhoort en .vervolgens een huiszoeking houdt. Echter, eind STORMWAARSCHUWINGSDDENST j| Geseind Maandagavond te 20.05 uur aan jj§ alle posten: „Stormsein neerhalen, blijft H op Uw hoede'!' il iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Onze Brusselsche corr. seint ons d. d. 25 Febr. Over drie dagen loopt de volmacht-periode van de regeeringTheunis ten einde. De re geering zal echter nieuwe volmachten vragen voor een periode van drie maanden op grond van de overweging, dat zij haar werk van fi nancieel en economisch herstel nog niet heeft kunnen voleindigen. Tevens zal de opvolger van den heer van Cauwelaert, den aftredenden mi nister van Landbouw en Openbare Werken worden benoemd. Men verwacht, dat het departement zal wor den toevertrouwd aan den katholieken sena tor Mullié. Zondag zegende de Aartsbisschop van Rennes tijdens een plechtigheid wélke jaarlijks wordt qevierd, de visschers die naar het hooge Noorden vertrok ken, om niet. dan na een verblijf van zes maanden in de Poolzee terug te keeren naar Bretagne goed, alles goed. Het resultaat van de huiszoe king wordt op een hoop geworpen en verbrand. Mariani reikt den Chinees zijn hand en zegt dat zij goede vrienden blijven: wat de zoon van het Hemelsche Rijk zich haast te beamen. Er zit niet veel schot in het onderzoek, dat Mariani plechtig beloofd heeft krachtig te zul len aanpakken. De bevolking van Rijssel en van heel het departement wordt onrustig, om dat de politie schijnbaar machteloos staat te genover de geheimzinnige bende, welke de streek terroriseert. Het blijft aanklachten re genen bij commissaris Ucciani. Vruchteloos. Dan komen er ten slotte klachten binnen bij de hoogste instanties te Parijs. En dat heeft suc ces. Ucciani verliest zijn baantje. Commissaris Fressard volgt hem op. Fressard is een eerlijke kerel en een goed politieman. Hij gaat dadelijk aan den slag en geeft last Ton-Wang-Don voor hem te leiden. De Chinees, dat staat voor hem vast, moet van de zonderlinge dingen, welke in Rijssel en verre omgeving gebeuren, meer afweten dan heel hel politiecorps. Een aantal rechercheurs doet vroeg in den morgen een inval in de kit, stormt de slaapkamer van den Chinees binnenEven later rinkelt op het bureau van commissaris Fressard de telefoon: „Hallo! Ton-Wang-Don is vermoord!" Fressard begrijpt dat hij de kracht zijner tegenstanders niet moet onderschatten. Hij eischt de dossiers op met de processen-verbaal van alle aanklachten, verhooren en onderzoe kingen der laatste maanden. Men brengt hem de mantels der dossiers. De documen ten, althans de documenten, welke eenige waarde zouden kunnen hebben, zijn er uit ver dwenen! Fressard gelooft dat zijn voorganger, commissaris Ucciani, daar meer van moet we ten. Ucciani is in elk geval verantwoordelijk voor de dossiers der zaken, die hij behandelde. En Ucciani zal dus gehoord moeten worden. Doch nog voor dat men hiertoe kan over gaan, melden de kranten het reeds: Oud-com missaris Ucciani is plotseling overleden.... Fressard mag Mariani niet. Maar dat is waarschijnlijk alleen maar omdat Mariani de vertrouwensman van Ucciani was en nooit iets terecht bracht van de opdrachten welke hij kreeg. Eenige verdenking koestert Fressard be slist niet tegen Mariani. Trouwens, de bende wordt beschuldigd van: moord, roof, inbraak, oplichting, handel in verdoovende middelen, handel in blanke slavinnen, handel in gestolen en vervalschte belastingzegels, waarvan er in Frankrijk voor veertig millioen franken circu- leeren, zonder dat de politie er iets tegen ver mag. Men zal toegeven, dat ,er fantasie .voor Zoo is het mogelijk, dat niemand op Ma riani let, dat niemand Mariani „schaduwt", wanneer hij gemiddeld eens per week naar Parijs gaat, naar Montmartre, naar de rue Douai, waar hij in een beruchte bar door duistere individuen wordt bejubeld, toege juicht en.... gehoorzaamd! En eindelijk komt dan de fout welke eiken misdadiger en ook elke bende van misdadigers ten verderve voert. Een zekere Alfred Leroux, de aan lager wal geraakte zoon van een groot industrieel uit Rijssel, klampt een garagehouder aan en stelt hem een voordeelig zaakje voor: drie-honderd-duizend franken onvervalschté belastingzegels voor de helft van den prijs. De garagehouder weet meer dan hij zegt. Hij heeft ook nog een appeltje te schillen met Mariani. Den inspecteur met open vizier be strijden, gaat niet. Dat hebben er al zoo veel geprobeerd en dat is nooit goed afgeloopen. Daarom zegt de garagehouder den jongen Leroux dat hij wel wat voor het zaakje voelt en hij waarschuwt meteen de politie. Het is een heele strop voor Mariani dat com missaris Ucciani weg is. Ucciani zou de tip van den garagehouder met hem besproken hebben. Commissaris Fressard doet dat niet. En wan neer de jonge Leroux naar Parijs gaat, naar de beruchte bar in de rue Douai op Montmartre. dan wordt hij gevolgd. De politiemannen zien hem in die bar praten met een bende die hem als een goeden bekende behandelt. En het hoog ste woord voert in die bijeenkomst hun collega, Mariani. De misdadigers gaan met z'n allen naar Rijs sel. Mariani draagt de actetasch waarin voor drie-honderd-duizend franken belastingzegels zit. Ze stappen uit den trein, gaan naar den uitgang. Doch daar worden ze reeds omsingeld. Een dozijn revolvers wordt op hen gericht. „Handen op!" En ook hoofdinspecteur Mariani staat met zijnhanden in de hoogte. Slechts twee zijner lotgenooten ontsnappen. Doch in den trein die hen naar Marseille voert, klinken plots twee schoten. Men vindt den een in zijn slaap ver moord. De ander heeft de hand aan zichzelf geslagen. Vandaag verschijnt Mariani voor de recht bank van Rijssel. Hij hoeft alleen terecht te staan voor de gestolen belastingzegels. Al het andere kan men hem niet bewijzen. Hij zal een hoogen toon voeren. Hij zal met verontwaardi ging alle verdenking van zich afwerpen. Of is hy soms niet de prachtige, onverschrokken po litieman die, alleen uit plichtsbesef, zijn eer en goeden naam op het spel zette en lid werd van een misdadigersbende, om eindelijk licht te brengen in de duistere zaak der gestolen en vervalschte belastingzegels: een raadsel dat de Fransche politie nog steeds niet heeft kunnen oplossen? De loons- en arbeidsovereenkomsten blij ven intusschen door de particuliere mijnen opgezegd. Vóór de conferentie had de rijksbemiddelaar een langdurig onderhoud met den burgemees ter van Heerlen. Aan den ons eerst later door het D. N. B. toegezonden tekst van de rede, welke Hitier Zondag in München heeft gehouden en waarin hij de opkomst zijner beweging in de na-oor logsjaren weer eens schetste, ontleenen wij nog het volgende: Men heeft ons verweten de brutaliteit van onzen strijd, de onopgesmuktheid onzer rede voeringen. Het was echter noodig, dat wij zoo streden, om den weg naar de natie te vinden. Destijds hebben wij ons ook niet overgegeven aan valsche solidariteit met overeenkomstige bewegingen. Ik was van meening: we moeten ónzen wil doordrijven en niet zeggen, ze wil len toch hetzelfde als wij. Neen, er moest één wil zijn in Duitschland, en alie andere moes ten overwonnen worden. Verder verklaarde Hit^r woordelijk: Ik kan tegen allen, die op het oogenblik nog met stille verwachtingen buiten Duitschland ronddolen, slechts een ding zeggen: Ik ben in mijn leven zoo vaak profeet geweest en gij hebt mij niet geloofd, maar me uitgelachen en be spot, ik wil echter weer profeet zjjn en u zeggen: Gij keert nooit meer terug! Wat heden is, zal nooit.meer vergaan, en wat geweest is, zal nooit meer terugkeeren. De huidige staat is er niet, omdat wij hem wetten hebben gegeven, maar omdat die wetten door de natie worden aanvaard. Ik heb de demo cratie veroverd, doch ons kan geen democraat uit den weg ruimen. Vervolgens gaf Hitier de uiteenzetting over zijn buitenlandsche politiek, die wij reeds heb ben gepubliceerd. MÜNCHEN, 25 Febr. (Reuter). De prins van Wales is hedenmiddag op doorreis in München aangekomen. Hij bezocht het legermuseum, het Kriegerdenkmal en het Duitsche museum. He denavond is hij met den nachttrein naar Parijs vertrokken, Sir Simon gaat zeer spoedig naar Berlijn; tijdstip echter nog niet vastgesteld. Men staat in Oostenrijk wantrouwend tegenover het besluit der Boven-Oostenrijksche Nazi's om hun organisaties te ontbinden. Regeering Theunis vraagt opnieuw volmachten voor den tijd van drie maanden. Loonsverlaging bij de particuliere mijnen tot 1 April opgeschort. Steunregeling voor de cichoreiteelt oogst 1935. Met ingang van 4 Maart wordt de prijs der weekkaarten by de Ned. Spoorwegen verlaagd. De nieuwe overeenkomst tusschen Nederland en België zou nog deze week worden aanvaard. 4 Weinig handel op de New-Yorksche beurs met geringe koersfluctuaties. BOEDAPEST, 25 Febr. In Miskolez is Zondag een ongehoord brutale inbraak gepleegd. Toen de ambtenaren vandaag het gebouw binnenkwa men ontdekten zij tot hun verbazing, dat in brekers den Zondag benut hadden om in het raadhuis niet minder dan 72 kamers, 140 schrijf tafels, 53 kasten en safes open te breken. De bandieten hebben een groot bedrag aan geld en vele documenten meegenomen. Zij hebben zich waarschijnlijk 5 tot 6 uur in het gebouw opge houden. De twee gewapende wachtposten van de nationale garde, die het raadhuis Dermanent bewaken, hebben van de inbraak niets gemerkt. Vingerafdrukken zijn niet achtergelaten. On danks het feit, dat een groote afdeeling politie het onderzoek heeft ter hand genomen, is nog geen enkel spoor van de brutale dieven ont dekt. PARIJS, 25 Febr. (Reuter). De Matin" pu bliceert een onderhoud van zijn Algerijnschen correspondent met den leider der Algerijnsche inboorlingenoppositie, dr. Ben Djelloul, die reeds verscheidene malen stappen heeft ge daan bij het Fransche ministerie van Binnen landsche Zaken, doch steeds werd afgewezen. Dr. Ben Djelloul beklaagde zich tegenover den vertegenwoordiger van de Matin" over de uit buitingsmethoden van de Fransche ambtenaren in Algiers en over de rechteloosheid van de Algerijnsche inboorlingenbevolking. De daarbij komende economische nood heeft in de laatste jaren de verbittering van de inboorlingen bevol king nog aanzienlijk vergroot. Op de volkomen onmacht van de Algerijnsche bevolking mede invloed uit te oefenen op haar lot oefende dr. Ben Djelloul scherpe critiek. Ons, den vroegeren meesters van het land, is geen kiesrecht verleend, verklaarde de lei der der inboorlingen. Delloul deed een beroep op het principe vap vrijheid en broederschap van de Fransche re volutie, dat ook de inboorlingen in Algiers ten deel moet vallen. PARIJS, 25 Febr. (Reuter). Op het Fransche stoomschip „Gouvemeur-general Jonnart" ex plodeerden, toen het in de haven van Tunis een lading loste, eenige kisten, die vuurwerk bevat ten. Vijf inboorlingen werden hierbij gedood, vijf anderen zwaar gewond. Het schip werd be schadigd. TOKIO, 25 Febr. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft den Japanschen leden van het Permanente Hof van International! Justitie in Den Haag door tusschenkomst van de Japansche regeering verzocht een candidaai te benoemen voor de opvolging van wijlen dr. Adatsji als rechter in het Haagsche Hof. Dr. Sjoenitsji Nagaoka is de sterkste candi- daat. S Stand op Dinsdag 1 uur van.: 737. Vans* stand: "2..2. Maandagmiddag werd ten ge meentehuize te Heerlen de confe rentie van den rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse met de directies der particuliere mijnen en de vertegenwoordigers der mijnwer kersbonden voortgezet. De vertegenwoordigers van de bonden werden driemaal gehoord, de directies tweemaal. Het resultaat van de conferentie was, dat op voorstel van den rijks bemiddelaar de aangekondigde loonsverlaging voorloopig tot 1 April a.s. wordt opgeschort in ver band met de besprekingen, welke de rijksbemiddelaar met de regee ring heeft gehad. noodig is om van dit alles een hoofdinspecteur der recherche te verdenken.... Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 25 Febr.: De heer Suetens, directeur van de handels- accoorden bij het ministerie van Buitenland sche Zaken, die de Belgische delegatie leidde bij de economische onderhandelingen met Ne derland, is Maandag te Brussel teruggekeerd en heeft bevestigd, dat het gunstig verloop van de besprekingen de mogelijkheid in het vooruit zicht heeft gesteld, dat nog deze week de over eenkomst zal worden aanvaard door de beide belanghebbende regeeringen. De heer Suetens verklaarde, dat er nog en kel een punt van ondergeschikt belang te rege len valt in verband met het koolvraagstuk, waarover hij binnen 48 uur overleg zal hebben gepleegd met de regeering. In den ministerraad van Woensdag zal het besproken accoord aan de goedkeuring der mi nisters worden overgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1