Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Alcatraz, het moderne Duivelseiland m 'N TROUWE KLANT DINSDAG 26 FEBRUARI 1935 ^iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimrnTnTni Een militaire stelling in het rustige Brabantsche dorpje Bavel tijdens de legeroefeningen, Welke deze week in West Noord- Brabant gehouden worden 7 Aan den voet der gevaarlijke helling van den Couberg te Valkenburg is door Pater Dom. Herman Diepen een veldkruis ingezegend rr Diner-tijd voor baby in de R. K. Ziekenverpleging te Hilversum, welke Maandag officieel geopend is AMERIKA'S STAATS GEVANGENIS Een totaal geïsoleerde wereld slechts enkele K.M. van San Francisco verwijderd Ontsnapping absoluut uitgesloten BETALING VAN COLLEGE- GELDEN Wijziging ambtenaren wet De rechtspositieregelingen der lagere organen Wijziging der Drankwet Wij die er ons over beklagen dat de winter zoo guur is, al komt er dan geen ijs, wij zijn klaarblijkelijk wat kouwelijk. Bovenstaande Joto toont een huis in Minnesota, waarvan de bewoners aan holbewoners doen denken. Niettemin schijnen ze geen last te hebben van de kou Beelden verdwenen Geheele familie om het leven gekomen Wijn en gezondheid Fransche ras naar den ondergang? Naamswijzigingen Centrale Ned. Schoenmakers patroons FOTOREPORTAGE Op Oud Eik en Duinen te den Haag had Maandag de begrafenis plaats van luitenant» generaal b.d. oud-inspecteur van de Cava* lerie, W. H. Piepers In da Waalhaven te Rotterdam Is bi] het uitzetten van vischnetten een roeibootje omgeslagen. De twee inzittenden verdronken Boven de gepantserde deuren van Amerika's nodemste strafgevangenis staat met onzicht bare letters geschreven: ,,Hij, die hier binnen treedt, laat alle hope varen," want genoemde deuren voeren naar een totaal geïsoleerde we reld, waar men via moord en inbraak binnen komt, doch die men nimmer meer verlaat. De wereld, waarin Amerika's grootste mis dadigers leven, bevindt zich op een eilandje, Alcatraz genaamd, in de baai van San Fran cisco. Het eiland verdient minstens zoo goed den naam van „Duivelseiland" als de Fransche misdadigerskolonie in Guyana. Weliswaar is het leven van de gevangenen op Alcatraz beter dan op het Duivelseiland, doch iedere poging tot ontsnapping is vruchteloos. Op slechts en kele kilometers afstand van San Francisco staan de eilandbewoners geheel buiten de beschaafde wereld. De gevangenis van Alcatraz kan vrijelijk als de veiligste ter wereld beschouwd worden. De ligging is ideaal. Het eiland rijst loodrecht uit zee op en de naakte rotsen bieden geen enkel steunpunt voor hen, die langs dezen weg zou den willen ontsnappen. Om het eiland varen dag en nacht politievaartuigen, teneinde iede- ren ontsnapten gevangene, wien de vermetele sprong in zee gelukt zou zijn, onmiddellijk te kunnen oppikken. Bovendien kan een op deze wijze ontsnapte misdadiger nooit het leven er af brengen, in dien hij geen boot ter beschikking heeft, want de afstand tot het vasteland is te groot, om dezen zwemmend te kunnen afleggen. Wat de gevangenis zelf betreft, deze is ge bouwd uit gewapend beton. De poorten zijn vierdubbel. De deuren van gepantserd staal. Iedere deur wordt door een aparten cipier ge opend of gesloten. De wachters het aantal dezer is zeer groot zijn gewapend met revol vers, machinegeweren en traangasbommen. Voorts is de gevangenis voorzien van de mo- derste alarmapparaten, alsmede een radiozen der. Bij eventueel oproer zou zulks onmiddellijk te San Francisco bekend zijn. Al met al is de strafgevangenis te Alcatraz een onneembare vesting, hetzij bij aanvallen van binnen of van buiten af. Verzet van een enkeling wordt het allerminst gevreesd. Mocht eens iemand zoo iets onder nemen, dan is deze binnen enkele minuten overmeesterd, terwijl een zware disciplinaire straf zijn belooning is. Gevaarlijker daaren tegen is een oproer. Daarom worden groepen gevangenen bijzonder streng bewaakt. Dit is b.v. het geval in de eetzaal, waar tijdens de maaltijden altijd eenige honderden gevangenen te zamen zijn. Teneinde op iedere gebeurtenis voorbereid te zijn, zijn in de wanden gaten aan gebracht. Op een enkele handbeweging van een der wachters stroomt door deze gaten traangas in de eetzaal. De gevangenen zijn van de buitenwereld vol komen afgesloten. Gedurende de eerste vier maanden van hun verblijf op het eiland mogen zij geen bezoek ontvangen. Zijn die vier maan den voorbij en gedraagt de gevangene zich goed, dan mag hij eenmaal per maand bezoek ont vangen. Het bezoek geschiedt op de volgende wijze. De bezoeker wordt in een kamer gelaten, waarvan een der muren doro een kogevrijen glaswand vervangen is. In het glas zijn eenige kleine gaatjes gemaakt, waardoor het mogelijk is met den gevangene, die zich in de kamer er naast bevindt, te spreken. De bezoekers wor den, behalve gefouilleerd, ook nog aan een Röntgenonderzoek onderworpen, teneinde te kunnen vaststellen of zij verborgen wapens of werktuigen bij zich dragen. Ook de communica tie met de buitenwereld wordt streng nagegaan. Alle binnenkomende en uitgaande correspon dentie wordt behalve nagekeken, ook nog ge- copieerjl en door een specialen beambte onder zocht of zij soms geheime mededeelingen bevat. Dit eiland met zijn enorme veiligheidsmaat regelen mag dan de hel op aarde genoemd wor den, de gevangenen worden in ieder geval hu maan behandeld en hebben het, hoewel zij na tuurlijk het kostbare kleinood, dat vrijheid heet, moeten missen, toch in vele gevallen beter dan him collega's op het vasteland. Het leven in de gevangenis beantwoordt aan de hoogste eischen der hygiëne en de gevangenen genieten zelfs eenig comfort. De cellen zijn ruim en luchtig en hebben een waschtafel met stroomend water. Iedere cel bevat een opklapbed, zoodat men van een zit-slaapcel kan spreken. De voeding is pri ma. De gevangenis bevat een bibliotheek in vier talen, een recreatiezaal meit piano en harmo nium, een kapperssalon, douche-inrichting en een gymnastiekzaal. Dat de gevangenis van Alcatraz nochtans zoo gehaat is onder de misdadigers, moet voorna melijk verklaard worden uit de omstandigheid, dat ontvluchting onmogelijk is. Dat de gevan genen dit zelf ook inzien, bewijst 't feit, dat in de vele jaren van het bestaan der gevangenis slechts twee maal een poging tot ontvluchting heeft plaats gevonden. De eerste in 1862, de tweede en tot dusver de laatste in 1908. De minister van Onderwijs heeft krachtens machtiging van de Koningin ingetrokken het wetsontwerp tot wijziging van art. 9 van de wet van 7 Augustus 1933 waarbij werd voorge steld genoemd art. 9 te lezen als volgt: Hij, die bij de inwerkingtreding van deze wet voor het bijwonen van het onderwijs der hoogleeraren en lectoren van Rijksuniversi teiten en -hoogescholen viermaal ingeschreven is geweest, is van verdere betaling van college geld vrijgesteld. In de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag over het wetsontwerp tot wijzi ging van art. 126 eerste lid der Ambtenaren wet merkt de minister op, dat de voorgestelde wijziging niet de strekking heeft den tot dus ver bestaanden termijn in het algemeen te be korten. Zij beoogt slechts, in die gevallen, waarin het stellen van een termijn van ten minste 3 maanden geen zin zou hebben en een spoedige beslissing gewenscht is, het stellen van een korteren termijn mogelijk te maken. Door de toevoeging, dat deze termijn redelijk zal moeten zijn, acht de minister voldoende gewaarborgd, dat het bevoegd gezag van het lager orgaan, na inschakeling van de daarbij betrokken instanties weloverwogen zijn beslis sing zal kunnen nemen. Ontkend moet worden zegt de minister dat door de thans voorgestelde wijziging een nader overleg, hetwelk na een aanvankelijk niet geheel voldoen aan de aanmaning bij de geldende regeling mogelijk is, geheel uitgeslo ten zou zijn. De minister stelt n.l. zóó hoogen prijs op de zelfstandigheid en het verant woordelijkheidsgevoel van de lagere organen, dat, indien hij de redelijke zekerheid heeft, dat door minnelijk overleg een bevredigende oplos sing kan worden verkregen, hij nimmer aan de Kroon zal adviseeren tot inzetting of voort zetting van de procedure van art. 126 der wet. Het gaat hier slechts om uitzonderlijke be voegdheden, waarvan gebruik kèn worden ge maakt en waarvan, in den meest stringenten vorm, slechts gebruik zal worden gemaakt in dien het betreft een aangelegenheid, waarin een spoedige beslissing kan en moet genomen worden. De bewering, dat het bij de totstandkoming van de wet van 1929 niet in de bedoeling heeft gelegen, een ingrijpen van hooger gezag ten detrimente van de ambtenaren te doen plaats vinden, mist eiken redelijken grond. Uiteraard zal de jpeoordeeling van het feit, of de regee ring van deze bevoegdheid een al dan niet juist gebruik maakt, in hooge mate afhankelijk zijn van wat onder „excessen" verstaan wordt. Zoo acht de minister het o.m. ongerechtvaardigd en onredelijk, indien de rechtspositieregelingen der lagere organen geen bepalingen bevatten, welke de politieke betrouwbaarheid, integri teit en objectiviteit van het overheidspersoneel waarborgen. De verleening van terugwerkende kracht aan dit wetsontwerp acht de minister niet nood zakelijk, al heeft hij tegen het verleenen daar van tot vóór den dag van het Kon. besluit van- 8 November 1934 in dit bijzondere geval geen bezwaar. De heer Boon heeft op het aanhangige wets ontwerp tot wijziging van eenige artikelen der Drankwet twee amendementen ingediend. Het eerste heeft de bedoeling te sanction- neeren een sedert lange jaren bestaande prac- tijk bij ondernemingen, welker exploitatie geenerlei gevaar voor drankmisbruik oplevert. In het bijzonder bij inrichtingen van maat schappelijk verkeer, die niet in aanmerking komen voor een vennootschapsvergunning, komt de bedoelde figuur veel voor. Wordt de thans voorgestelde wijziging der Drankwet Nietwaar, U bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaao motivearen. zonder meer aangenomen, dan zou zulks on mogelijk worden gemaakt, waardoor belang hebbenden zeer ernstig zouden worden ge schaad. Het tweede amendement wil den overgangs termijn uitstellen tot 1 Mei 1936. Dan heeft de overheid gelegenheid met een wetswijziging te komen, die zich aan de tijdsomstandigheid en de gewijzigde toestanden aanpast en die de belangen zou betreffen van omstreeks 30.000 kleinbedrijven, waarbij een groot aantal be drijven van groot- en kleinhandel zijdelings belang heeft. Een paar beroemde groote houten beelden, die tot de versiering van het stadhuis te Ma drid behoorden, zijn verdwenen. De verdwij ning vond reeds vier jaar geleden plaats, doch eerst thans is zij aan het publiek medegedeeld. Volgens den voorzitter van de monumenten commissie zou een der raadsleden tijdens de dictatuur de beelden, die de vrijheid van het volk symboliseerden, hebben weggehaald en verbrand. In het dorpje Vraki aan de grens tusschen Albanië en Montenegro, is tijdens een zwaren sneeuwstorm het dak van een huis ingestort tengevolge waarvan een geheele familie, be staande uit acht personen, om het leven is ge komen. De moeder en haar drie zoons waren op slag dood. De vader slaagde er nog in om zich en zijn drie jeugdige dochtertjes uit de ruïnen te bevrijden, doch spoedig daarop verloor hij het bewustzijn. Den volgenden morgen vonden de buren den man en zijn dochters, doch toen waren allen doodgevroren. In Augustus a.s. zal te Lausanne een inter nationale conferentie van doctoren worden ge houden, die zich zal bezighouden met de vraag of wijn goed is voor de gezondheid. Tot de punten, die zullen worden besproken, behoo- ren o.a. het vitaminegehalte van wijnen, en het gebruik van wijn door herstellenden en in ge val van geestes- en zenuwziekte. Tezelfdertijd zaï te Lausanne de Vierde Internationale Wijn Conferentie worden gehouden. De heer Arvaud, die in Frankrijk als een autoriteit geldt op het gebied van het bevol kingsvraagstuk heeft te Nice een lezing gehou den, waarin hij verklaarde, dat het Fransche ras gedoemd is om geleidelijk uit te sterven, indien niet radicale maatregelen worden ge nomen om het geboortecijfer op te voeren. Frankrijk, dat aan het einde der achttiende eeuw in Europa de leiding had, voor wat de hoogte van het geboortecijfer betreft, is door de voortdurende afname van zijn bevolking ge leidelijk op een kritiek punt aangeland, vooral wanneer men den snellen bevolkingsaanwas in de omringende landen in aanmerking neemt. De tradities van Frankrijks vroeger geboor tecijfer worden thans nog slechts voortgezet onder de Franschen in Canada, waar families, welke uit 12 a 20 personen bestaan, heel nor maal zijn. Arvaud deed de volgende middelen aan de hand om verbetering in den toestand te bren gen: 1. Belasting op vrijgezellen. 2. Premies voor jonge echtparen met meer dan twee kinderen. Hij waarschuwde, dat Frankrijk, indien het geen maatregelen zou nemen tegen de vermin dering van het geboorte-cijfer, geleidelijk zou verdwijnen. Ter gelegenheid van het Kalevala-eeuwfeest te Helsingfors (Kalevala is de naar waaron der in 1834 voor het eerst een verzameling my" thische gedichten werd uitgegeven) hebben 24.000 personen een verzoek ingediend tot WU- ziging van hun Zweedsche in meer Finscn klinkende namen. Een schoenmaker uit Viborg wilde den naam „piru" aannemen, hetgeen satan beteekent. HU was zeer teleurgesteld, toen hem werd ver zocht een naam te kiezen met een „minde onpleizierige beteekenis". Te Amsterdam is opgericht de „Centrale van Nederlandsche Schoenmakerspatroons", welk^ organisatie zich ten doel stelt de behartiging van de belangen der schoenmakers in den ruine sten zin des woords, zulks met uitschakeling van alle invloeden van buiten af, die deze be langen kunnen schaden. De oprichters zijn van meening, dat de groote nood der schoenmaker^ en de absolute passiviteit der bestaande orga nisaties het noodzakelijk maken, dat met 8r0°' te energie ieder middel, dat verlichting v® dien nood kan brengen, uitgebuit moet w°r" den. Het secretariaat is gevestigd bij den nee Nijhof, Waalstraat 34, Amsterdam (Z.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 8