WAT WILLEN DE NAZI'S IN OOSTENRIJK? De borrel in de branding De hotelbrand te Bilthoven CAPITULEEREN ZIJ MET BIJBEDOELINGEN? ACCIJNSVERHOOGING WAS EEN FOUT Kerkelijk leven DINSDAG 26 FEBRUARI 1935 Kolonel Adam op zijn hoede STRIJD TEGEN AUTOBUSSEN Versterking van de politiemacht Uitbreiding K.L.M.- luchtverkeer Tweede periode winterdienst gaat 1 Maart in Bondsraad van Sint Antonius De rechtspositie der geëmployeer den in het gedrang Avond ver gad ering Zeeuwsch verkeer Brug gebouw over de Zandkreek Handelsvorderingen op Duitschland Stortingen op Treuhander-Konto SANEERING VAN ONZEN VEESTAPEL Ned. Landbouwcomité dringt op opruiming van reactie- dier en aan STAATSLOTERIJ Geen wijziging in de nummering PATER G. M. MEHRING t Naar de missie Mr. J. Limburg spreekt te Brussel Over den Volkenbond Postvluchten »r De onderwereld voer er wel bij. Een boekje van de distillateurs De opbrengst daalde De geschiedenis der accijns Een nieuwe verhooging „Italiaansche wijn" Hotelhouder veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf Op agenten van politie ingereden Monteur uit Zeist veroordeeld DE WERKLOOSHEID Begin Februari iets verminderd CONFLICT VERMEDEN Op de kunstwolfabriek van Berghegge te Tilburg HAAGSCHE GEMEENTERAAD Het Raadslid Mooyman hersteld BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP Jac. Smit tot voorzitter der jury benoemd Machinisten-examen Met eenige verbazing zal men de berich ten gelezen hebben, welke melding ma ken van een capitulatie der Oostenrijk- sche nationaal-socialisten in Opper-Oostenrijk, dat altijd een van hun sterkste bolwerken is geweest. Zonder eenige direct zichtbare aanlei ding zouden zij hun geheime en illegale S.S., S.A. en Hitlerjeugdorganisatie hebben opgegeven, munitie, wapentuig en radioinstallaties hebben ingeleverd, terwijl de leiders zichzelf bij de po litie hebben aangemeld, Het heet, dat er den laatsten tijd onderhandelingen zijn gevoerd tus- schen de Nazi's en de officieele autoriteiten, waarbij hun straffeloosheid werd toegezegd, in dien zij vrijwillig een einde maakten aan hun van bommenwerpen en aanslagplegen tot leu gens en onrustbarende geruchten verspreiden overgegane actie. Zien de Nazi's in, dat zij in Oostenrijk voor een verloren zaak vechten en maken zij thans gebruik van het aanbod der straffeloosheid, om hun organisaties te liqui deeren? Of zijn zij bevreesd, dat het naar hun ondermijningsarbeid ingestelde politie-onder- zoek, dat dezer dagen afgesloten zou worden, zoo bezwarend zou uitvallen, dat zij door een vrijwillige overhaaste overgave zichzelf van het gerecht trachten te redden? Niet alle Oosten- rijksche Nazi's zijn van het onverwerkbare hout, waarvan de gevaarlijke Habicht is ge sneden. Herinneren wij slechts aan de vergeef- sche pogingen, welke ir. Rheintaller heeft aan gewend om met de Oostenrijksche regeering tot een vergelijk te komen. Deze pogingen misluk ten, omdat de regeering op de suggesties van Rheintaller niet kon'ingaan zonder haar pres tige te schaden. Maar al zijn alle nationaal-so cialisten in Oostenrijk niet even fel en „drauf- gangerisch" en aanmatigend en gevaarlijk, dat zij zoo maar zonder eenige aanwijsbare oorzaak plotseling het hoofd in den schoot der regeering zouden hebben gelegd, is te verwonderlijk om zonder eenig voorbehoud geloofd te worden. Het is dan ook begrijpelijk, dat de regeering de over gave der Nazi's wel als een succes beschouwt, maar zich daardoor niet laat verleiden tot een bedenkinglooze onbekommerdheid als zou het Nazi-gevaar thans voor goed van Oostenrijk zijn afgewend. Kolonel Adam, de secretaris-generaal van het Vaderlandsche Front en minister voor propaganda heeft duidelijk te kennen gegeven, dat eerst onderzocht zal dienen te worden, of de Nazi's het met hun loyaliteits-verklaringen ernstig meenen en zich eerlijk zullen willen laten inschakelen in het front, dat van Oosten rijk een Christelijk corporatieven staat onder autoritaire leiding wil maken. De ervaringen met de nationaal-socialisten in Oostenrijk op gedaan, wettigen de politieke quarantaine maatregelen, waaraan de hakenkruizers zullen worden onderworpen, alvorens hun toegang verleend zal worden tot de gelederen van het door Dolfuss geformeerde Vaderlandsche Front. Het wonderlijke van de capitulatie der Oostenrijksche nazi's is, dat deze juist geschiedt op het oogenblik, waarop de Oostenrijksche regeering zich ernstig bezorgd maakt over de ontwikkeling der gebeurtenis sen in Abessynië, waardoor de bescherming van Oostenrijks zelfstandigheid door Italië wel eens bedenkelijk verzwakt zou kunnen worden. Zooals men weet vertoeven bondskanselier Schuschnigg en de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken von Berger-Walde- negg op het moment in Londen na met Frank rijk tot volledige overeenstemming inzake de waarborging van Oostenrijks onafhankelijkheid te zijn gekomen. Is de versterking van den Franschen en Engelschen steun aan de Oos tenrijksche regeering, welke eerlang bevestigd zal moeten worden in een non-interventie-ver- drag betreffende Oostenrijk, mede van invloed geweest op de veranderde houding der Oosten rijksche nazi's? Achten zij hun streven tegen dat van de groote mogendheden in eindelijk voor doelloos, of willen zij door een „pénétra- tion pacifique" in het Vaderlandsche Front de Het Rijkstoezicht op de Spoorwegen heeft Maandag overleg gepleegd met den Officier van Justitie te Den Haag in verband met de inci denten, welke zich Zaterdagmiddag te Sassen- heim hebben voorgedaan bij de aanhouding van autobussen der z.g. wilde diensten tusschen Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Als resultaat van deze besprekingen zal thans krachtiger worden opgetreden bij de aanhou dingen der autobussen, in het bijzonder als men daarbij op verzet stuit. Aangezien de ambtenaren van het Rijkstoe zicht vooral door een tekort aan politie-assis- tentie niet voldoende konden optreden, zal men door versterking van de politiemacht op de punten, waar de aanhoudingen geschieden, ver dere incidenten trachten te voorkomen. Van bevoegde zijdfe werd aan de „Telegraaf" medegedeeld, dat de eigenaar van de Novar- bussen zich Zaterdagmiddag, toen hij den in specteur van Sassenheim den toegang ontzegde tot zijn autobus zonder machtiging van den of ficier van justitie, een absoluut onjuist stand punt heeft ingenomen. Om eich toegang tot een autobus te verschaf fen heeft de politie te allen tijde het recht. Hiervan zou den directeur dan ook namens de justitie mededeeling worden gedaan. Als de passagiers weigeren op sommatie een autobus te verlaten, is het Rijkstoezicht niet van plan hieraan met geweld gevolg te geven. Men zal er zich toe bepalen, de bus vast te houden tot het den passagiers gaat vervelen en zij vrijwillig uitstappen. Eerst als kan worden aangenomen, dat de passagiers de plaats hun- her bestemming hebben bereikt, zal de aan gehouden autobus weer worden vrijgegeven. Hiet eerder. kracht daarvan ondergraven? Het is echter mo gelijk, dat Berlijn ter voorbereiding van een ingaan van Duitschland op de plannen van Londen, waarvan het non-interventie-pact be treffende Oostenrijk een niet los te maken onderdeel vormt, aan de partijgenooten in Oostenrijk een seintje heeft gegeven hun ille gale actie te staken om het wantrouwen der mogendheden in de ware nazi-bedoelingen te verminderen. Er staan voor Duitschland be langrijker dingen op het spel dan een moeilijk te verwezenlijken „Anschluss"-illusie. Indien deze laatste veronderstelling juist zou blijken, zou de stabilisatie van den vrede in Europa door de overgave der Oostenrijksche nationaal-socialisten weer een stapje vooruit zijn gekomen. Den eersten Maart gaat bij de Europeesche luchtvaartmaatschappen de tweede periode van den winterdienst in, welke tot 31 Maart duren zal. Op Londen wordt het aantal diensten met één uitgebreid, zoodat er in het geheel 4 da- gelijksche verbindingen komen. De ochtend diensten vertrekken om 7 uur van Schiphol (7.35 van Waalhaven) en om 7 uur van Croy don, de laatste dienst naar Londen vertrekt om 18.30 van Schiphol (19.05 van Waalha ven). Naar Parijs kan men van 1 Maart af drie maal per dag. Het aantal verbindingen is uit gebreid met een middagdienst, welke om 15 uur uit Amsterdam, om 15.35 uit Rotterdam vertrekt. De verbindingen van Parijs met het Zuiden (LyonGenèveMarseilleCannes) bestaan thans ook weer in de richting Neder land. De verbinding met Scandinavië werd gedu rende de eerste periode van den winterdienst onderhouden met 2 vliegtuigen, welke vrijwel gelijktijdig van Schiphol vertrokken en waar- vah net ééne via Hamburg naar Malmö, het andere rechtstreeks naar Kopenhagen vloog., Van 1 Maart af vertrekt om 9.30 uur een vlieg tuig naar Kopenhagen en Malmö, dat aan sluiting geeft op den dagtrein naar Stockholm (aankomst 22.35)om 11.55 gaat een tweede dienst, die behalve deze steden ook Hamburg aandoet en aansluiting geeft op den nacht trein naar Stockholm. De aansluiting uit Rot terdam op den eerstgenoemden dienst is per trein, op den tweeden per vliegtuig, dat om 11.10 van Waalhaven vertrekt. Uit de richting Scandinavië zijn er op beide diensten aanslui tingen per vliegtuig naar Rotterdam. Naar Berlijn is het aantal diensten gelijk ge bleven en zijn alleen de tijden iets gewijzigd. De middagdienst op de lijn Zeeland wordt in de richting AmsterdamRotterdamVlis- singen 2 uur 15 minuten en in de tegenover gestelde richting 2 uur verlaat. Het vertrek uit Amsterdam, resp. Rotterdam naar Zeeland wordt dus 16.15 en 16.50, terwijl het vertrek uit Vlissingen 16.25 uur wordt. De vertrektij den der ochtenddiensten blijven ongewijzigd. Maandag heeft de Ned. R.K. Bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeerden „St. An tonius" te Amersfoort zijn jaarvergadering ge houden. De bondsvoorzitter, Th. v. d. Willik, wees in zijn openingsrede op het gelukkig steeds groeiend ledental, doch moest constateeren, dat ondanks de activiteit van den bond in de rechtspositie der geëmployeerden nog weinig verbetering was gekomen. Spr. wees op de groote nadeelige gevolgen van het fooienstelsel en op het ontbreken van behoorlijke collectieve contracten. De lage loonen en de dikwijls onmenschelijke werktijden zijn bovendien niet bevorderlijk voor een goede geloofsbeleving en voor de goede zeden. Hoewel erkennend, dat zeer vele patroons hooge lasten moeten opbrengen, moest spr. er toch aan vasthouden, dat de personeelsbelangen niet verwaarloosd worden. Tegen verdere ver slechtering zal de bond zich blijven verzetten. De katholieke patroonsbond „St. Joseph" heeft reeds zijn medewerking toegezegd. Na deze openingsrede kwamen de huishoude lijke aangelegenheden aan de orde. Tot congres-president werd de heer J. van Vlaardingen, lid van het hoofdbestuur, benoemd. De heer Michelsen van den Belgischen bond was o.m. aanwezig. Een telegram van trouw en aanhankelijkheid werd aan den Aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. J. H G. Janssen te Utrecht gezonden. Het jaarverslag van den secretaris gaf een vooruitgang van 100 leden aan. Per 1 Jan. telde de organisatie 602 leden. Nieuwe afdeelingen zijn opgericht te Tilburg, Deventer en te Bus- sum. Correspondentschappen te Enschede, Delft en Noordwijk. De kas van den penningmeester gaf een batig saldo van f 1397.88)4 aan. Het aantal hoofdbestuursleden wordt uitgebreid van 7 op 9. De aftredende leden Th. v. d. Willik, J. F. Mooyman, en W. J. v. d. Bol werden herkozen. Verder werden als zoodanig benoemd de heeren G. J. Heskes te Nijmegen en P. Velten te Amers foort. Van Z. H. Exc. Mgr. Jansen werd 'n telegram van dankbetuiging ontvangen, in antwoord op de gezonden aanhankelijkheidsbetuiging. De afdeeling Rotterdam werd ter kascontrole benoemd; de afd. Utrecht tot feestcommissie voor het jubileumjaar 1936. Op voorstel van het hoofdbestuur wordt in 1936 te Utrecht in het Jaarbeursgebouw een tentoonstelling gehouden, welke begroot wordt op f20.000. Het hoofdbestuur werd vervolgens gemachtigd een St. Antoniusgroep voor het ju bileum in 1936 te bestellen. Het dagelij ksch bestuur zal worden uitgebreid tot 5 leden. De begrooting wordt vastge steld op f 26.328, met een post van onvoorzien, groot f 980. De ledencommissie te Utrecht, A'dam en Haarlem zullen algemeen herzien worden. Mej. Bom als afgevaardigde van de af deeling Amsterdam ontving een hartelijke be groeting en het eere-insigne werd haar uitge reikt. Na de opening door den voorzitter van het Regelingscomité, hield de Z. E. heer A. W. Spit zen zijn rede over: „Is Christendom ergo katho liek georganiseerd zijn op z'n plaats in den te- genwoordigen tijd?" Cabaret en muziek vulden den verderen avond. In Zeeland hebben nu en dan besprekingen plaats tusschen Ged. Staten en verschillende organisaties en personen, betrokken bij 't ver keerswezen in die provincie. Thans heeft weder een dergelijke conferentie plaats gehad, die werd geleid door jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, den Commissaris der Koningin. Belangrijk was vooral diens mededeeling, dat een plan is opgemaakt tot het bouwen van een verkeersbrug over de Zandkreek, waardoor de eilanden Zuid- en Noord-Beveland met elkan der zullen worden verbonden. De kosten van dezen bruggenbouw worden geraamd op f 1.100.000.—. De reeds meermalen in vergaderingen en in de pers besproken kwestie der hooge veertarie- ven over Ooster- en Westerschelde werden ook nu in discussie gebracht. Bepleit werd, dat de Schelde zou worden behandeld zooals dit ten aanzien van de andere Nederlandsche rivieren geschiedt. De Commissaris der Koningin beant woordde deze vragen met de mededeeling, dat het dagelijkseh bestuur der provincie ten deze diligent is, doch dat men niet uit het oog mag verliezen, dat het rijk reeds nu in belangrijke mate bijdraagt in de kosten der Scheldeveren. Op het terrein bij het sportpark te Hilversum is men druk bezig met den bouw van een wielerbaan Omtrent de vóór 24 September 1934 verval len vorderingen op Duitschland, deelt men ons van officieele zijde het volgende mede: Na overleg met de Nederlandsche autori teiten heeft de Duitsche Regeering den termijn, waarbinnen de aanmelding van vorderingen bij de Devisen-Stellen voor storting op het Treuhander-Konto (Nieder- lande) diende te geschieden, verlengd tot. 1 Maart 1935. Na dien datum zullen geen aanvragen meer in behandeling worden genomen. Ten over vloede zij de aandacht van belanghebbenden er nogmaals op gevestigd, dat de Nederlandscnt crediteuren ook zelfstandig een desbetreffende aanvrage tot de betrokken Devisen-Stelle kun nen richten. De termijn voor storting op genoemde reke ning is verlengd tot 9 Maart 1935. Ten aanzien van tijdig aangemelde vorde ringen, waarvoor wegens loopende procedures of andere bij den debiteur gelegen oorzaken geen storting vóór 9 Maart kan plaats vinder- wordt een nadere regeling voorbehouden. In de te Den Haag gehouden vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Nederlandsch Landbouwcomité werd besloten inzake de be perking van den rundveestapel den anderen centralen landbouworganisaties voor te stellen, gezamenlijk bij de Regeering aan te dringen op opheffing van de beperking, welke voor de overname van zoogenaamde reactie-dieren is ingesteld. De gelegenheid om onzen veestapel te sanee- ren door het op groote schaal opruimen van reactie-dieren, is thans bizonder gunstig en keert misschien nimmer terug. Volgens het officieel plan der 468e Staats loterij zal de nummering der loten weer nor maal geschieden, nj. van 1 tot en met 21000. Er zullen dus ditmaal geen nummers uitge haald worden. Op 61-jarigen leeftijd is te Gouda overleden de Weleerw. pater Gentilis M. Mehring O.F.M., kapelaan van de St. Josephkerk aldaar. Pater Mehring werd geboren te Rotterdam 21 Januari 1874 en priester gewijd in 1899. Broeder Maas, van de orde der H. Familie te Oudenbosch, is naar de missie van Brazilië vertrokken. Mr. J. Limburg, lid van den Nederlandschen Raad van State, heeft Zaterdagavond voor de Belgische Vereeniging van den Volkenbond te Brussel, voor een uitgelezen publiek, w-ó. de heer Van Romburgh, de Nederlandsche Consul- generaal te Brussel, het woord gevoerd over de beteekenis van den Volkenbond en de laatste gebeurtenissen te Genève. De vice-voorzitter der Vereeniging, de heer Julius Hoste, verwel komde Mr. J. Limburg en begroette in hem een van de vooraanstaande rechtsgeleerden, die van het volkenrecht bijzondere studie maken, ook omdat zij overtuigd zijn daarmee de vrije lots bestemming van him land te dienen. In zijn uiteenzetting vergeleek mr. Limburg den Volkenbond met een algemeene vergade ring van aandeelhouders, waar belangrijke be sluiten getroffen worden. Dat het soms bij be sluiten blijft is niet de schuld van Genève, want men vergeet, dat de overeenkomsten door de verschillende parlementen moeten bekrachtigd worden. Ook bestaat de neiging om meestal alleen de tegenslagen te onthouden en de be reikte voordeelen uit het oog te verliezen. Men vergeet, dafr de Volkenbond nauwelijks 15 jaar bestaat. Hoeveel nuttige hervormingen op het gebied van de binnenlandsche politiek hebben niet veel meer jaren noodig gehad om door te dringen? Wanneer men de balans wil afsluiten van de activiteit van den Volkenbond, moet men toch loyaal erkennen dat de Volken bond voortdurend in de bres staat om oorlogs gevaar te verwijderen en meer dan een onheil heeft afgewend, zooals bij den moord op Koning Alexander van Zuid-Slavië, de regeling van het Saarvraagstuk, de Duitsch-Fransche kwesties. Mr. J. Limburg eindigde met de bevestiging van vertrouwen in de menschheid en den vrede. De „Oehoe" is te Cairo aangekomen. 'tt m Het proces-Hauptmann, de onverkwikkelijke histories van de opeenvolgende „staatsvijan den", doen ons, Europeanen, nu en dan voelen, dat het gangsterwezen in „Gods eigen land" toch niet zoo comfortabel is als de filmpro ductie uit dat land ons soms wil doen geloo- ven. En wanneer we nagaan, welke nu eigen lijk de oorzaken zijn die tot zoo ongezonde toestanden geleid hebben, dan vinden we al spoedig dat het „achttiende amendement" door Oom Sam in een vlaag van erfelijk puritanisme aan zijn grondwet toegevoegd, daar voor een niet onbelangrijk deel schuld aan is. Het drank verbod is met louter achtenswaardige bedoelin gen in de Staten ingevoerd, maar welke on heilen zijn niet voortgevloeid uit de drank smokkelarij en de clandestiene bars en kroegen die zijn ontstaan toen Amerika was „droogge legd". Dat een dergelijke ontwikkeling zich ook in ons land voltrekt, daarop hebben twee Schie- damsche vereenigingen, n.l. „de Vereenigde Distillateurs" en de „Ned. Vereen, van Distilla teurs en Likeurstokers" in een dezer dagen verschenen boekje de aandacht gevestigd. Ook onze wetgeving, met name de accijns op ge distilleerd, vormt een voedingsbodem waarop ongewenschte toestanden maar al te goed ge dijen. „Distillateurs over den drankaccijns...." zal men zeggen, en ^aarop iets laten volgen van een vas die de passie preekt. Het is waar dat degenen die het boekje in het licht zonden, bij 'n verlaging van den accijns allereerst ge baat zijn, maar van den anderen kant zijn zij niet de schrijvers van 't boekje. De schrijvers., waren wij zelf, zonder dat wij het wisten, de geheele Nederlandsche pers, tot en met het orgaan van den „Volksbond". Het boekje heet „een bloemlezing uit de onderwereld" en bevat een verzameling krantenberichten over ge heime distilleerderijen, branderijen en smokkel- partijen, waaruit inderdaad blijkt dat het kwaad onrustbarende afmetingen heeft aan genomen. En wanneer de distillateurs op dit alles wijzen en dan zeggen: „zie je wel, dat is een gevolg van den veel te hoogen accijns", is het dan niet de moeite waard, daar eens na der aandacht aan te schenken? In een persconferentie, dezer dagen gehou den, heeft de heer N. F. van Moorsel, secre taris der vereen. „De Vereen. Distillateurs" ons het boekje door hem samengesteld, aangeboden en daarbij een resumé van de feiten gegeven. In 1920 kwam minister De Vries op het funeste idee om den accijns te brengen van 330 per H.L. van 100 pet. alcohol op ƒ660., dus te verdubbelen. Tegen deze politiek is met klem van redenen gewaarschuwd, maar de minister meende uit die verhooging een meerdere opbrengst van 10 15 millioen te kunnen trekken. Na 8 jaar bleek, dus in het „vette" jaar 1928, dat in plaats van 10 a ƒ15 millioen meer, de accijns 8 millioen minder opbracht dan vóór de verhooging. Er was gewaarschuwd voor smokkelen en clandestien stoken. De minister deelde deze vrees niet. Feit is echter, dat er jaren waren, waarin 67 geheime distilleerderijen werden ont dekt en meer dan 1200 gevallen van smokke larij. Wanneer men nu weet, dat het aantal ontdekte distilleerderijen en de geconstateerde gevallen van smokkelen slechts een gering per centage uitmaken van het werkelijk bestaand aantal, dan kan men veilig zeggen, dat het aantal geheime distilleerderijen veel grooter was dan dat der bona fide distilleerderijen en dat het smokkelen een onheilspellende omvang had aangenomen. Ten slotte werd het minister De Geer te erg en voorgelicht door een inter departementale commissie, waarin ook geheel onthouders ruim vertegenwoordigd waren, die met algemeene stemmen adviseerde den ac cijns met 40 pet. te verlagen, kwam een wets voorstel, dat in die richting ging, en dat ook door de Staten Generaal werd aangenomen. Het effect was, dat de minister ongeveer twee jaar later kon zeggen, dat de accijnsver laging had veroorzaakt, dat alleen nog op legale wijze verkregen gedistilleerd in con sumptie werd gebracht en zulks zonder dat ver meerdering van het alcoholverbruik daarvan het gevolg is geweest. In 1931 evenwel kon dezelfde minister De Geer het toch niet laten om het weer eens met een accijnsverhooginkje te probeeren. Zijn be grooting moest sluitend gemaakt worden en vier millioen daarvoor moesten gehaald wor den uit verhooging der accijns. Van vele zijden kwam protest, de Kamer wilde er niet aan, maar toen stelde de minister de portefeuille kwestie en onder dezen dwang is het ontwerp toch aangenomen. De voorspelde gevolgen lieten zich ook thans weer niet wachten. Vier millioen méér aan ac cijns heefft de minister nimmer gekregen. Het eerste jaar gaf een meerdere bate van ruim een millioen, maar in dien tijd hadden de clandestiene stokers en smokkelaars hun be drijf weer goed georganiseerd. In 4 jaren tijd liep de opbrengst van den accijns met 10 mil lioen terug, vergeleken bij het jaar, dat de accijns nog niet verhoogd was. In plaats van 4 millioen méér, 10 millioen minder, dus weer een verschil van 14/millioen bij de raming. Dat deze politiek een ernstige klap is ge weest voor alle bona fide bedrijven, zoowel in groot-, tusschen- als kleinhandel, spreekt van zelf. De heer Van Moorsel wees ons nog op een ander ongewenscht gevolg van de accijnsver- hooging, n.l. den invoer van wat hij noemde een zoet brouwsel, betiteld als „wijn", voor namelijk uit Italië afkomstig. Bij normale be reiding van slappe likeur en advocaat ontvangt de minister ruim 80 aan gedistilleerd- en suiker-accijns, tegen 36 bij het gebruik van z.g.n. wijn. Dat deze Ersatz grondstof veel ge bruikt wordt, blijft duidelijk uit het feit, dat terwijl de totaal wijn-import geweldig terug loopt, de invoer uit Italië sterk is toegenomen. Het vraagstuk van den accijns en de geheime distilleerderijen heeft echter nog meer kanten dan die van de belastingsopbrengst en de pu blieke moraliteit. Daar zijn nog de kosten van de extra-controle voor grensbewaking e.a., de groote schade die de handel in al zijn geledin gen lijdt wij denken aan het cafébedrijf, dat juist in dezen tijd symptomen van innerlijke zwakte gaat vertoonen. En voorts het belang van de volksgezondheid, dat ook niet gediend is wanneer producten van bedenkelijke origine onder het publiek worden gebracht. Zoo zijn er dus wel ernstige redenen, die voor verlaging van den drankaccijns pleiten. Dat de ver. distillateurs hierop eens de aan dacht hebben gevestigd, is hun goed recht, en bovendien verrichten zij daarmee goed werk. Het boekje laat werkelijk niet na indruk te maken. In kelders, op zolders, in achterbuur ten, op boerderijen, in heerenhuizen, in gar- nalenschuiten, in woonschepen, kortom overal worden de geheime stokerijen aangetroffen. Vrouwen, en kinderen van 17 jaar bevinden zich onder de schuldigen. Het is dus niet zonder reden dat de distilla teurs de nieuwe verlaging van den accijns door minister Oud in het vooruitzicht gesteld, met verlangen verbeiden. Niet alleen hun be> lang, ook de volksmoraliteit en de schatkist zullen er mee gediend zijn. Op 10 Januari van dit jaar brak des middags brand uit in hotel „Centraal", te Bilthoven. Door intensief optreden van de brandweer kon voorkomen worden, dat het geheele gebouw tot den grond toe afbrandde. Bij het onderzoek bleek, dat men met een geval van brandstich ting te doen had. Een en ander leidde tot de aanhouding van den 40-jarigen C. E., makelaar hotelhouder, die zich op Dinsdag 12 Februari voor de Utrechtsche rechtbank had te verant woorden wegens opzettelijke brandstichting. De officier van justitie, mr. Camphuis, eisch- te een jaar en vier maanden gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. Ter Laan. Hedenmorgen deed de rechtbank uitspraak. De rechtbank achtte het ten laste gelegde, op zettelijke brandstichting, bewezen en veroor deelde C. E. deswege tot zes maanden gevan genisstraf. Door den verdediger was aangedrongen op een onderzoek naar verdachte's geestvermogens, hetgeen door de rechtbank niet noodzakelijk werd geacht. Een 21-jarige monteur uit Zeist stond Dins dag 12 Februari voor de Utrechtsche rechtbank terecht wegens poging tot doodslag van twee agenten van politie, subsidair wegens bedrei ging met eenig misdrijf tegen het leven ge richt. Op den avond van 10 Januari zou verdachte te Zeist als bestuurder van een vrachtauto met volle vaart op twee agenten van politie inge reden hebben, nadat er een sein tot stoppen gegeven was. Slechts door haastig op zij te springen wisten de agenten het dreigende ge vaar te ontwijken. De officier van justitie eischte drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Hedenmorgen deed de rechtbank uitspraak. Wegens bedreiging met zware mishandeling werd de monteur uit Zeist overeenkomstig den eisch veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De Directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 559.800 leden van ingevolge het Werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen ito de week 4 tot en met 9 Februari 1935 heeft be dragen 35.2 pCt. In de vorige verslagweek (21 tot en met 26 Januari 1935) bedroeg de werkloosheid 36.0 pCt. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 30.2 pCt. Bij 1064 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 9 Februari 1935 in totaal 446.944 werkzoekenden Ingeschreven (op 10 Fe bruari 1934 399.323) waaronder 425.119 mannen. Hiervan waren werkloos 428.181 personen, waaronder 411.515 mannen. Op 26 Januari 1935 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 444.831, waaronder 426.303 werkloozen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 26 Januari 1935 ge stegen met 2113 het aantal werkloozen met 1878. In de Maandagavond te Tilburg gehouden vergadering der hoofdbesturen van den textiel- arbeidersbond ,,De Eendracht" en den textiel- arbeidersbond „St. Lambertus" met het perso neel, werkzaam op de kunstwolfabriek van J. A. Berghegge en Zoon is besloten niet tot staking over te gaan. Van werkgeverszijde waren Vrijdag zeer ver toegemoetkomende voorstellen ontvangen, welke een onderwerp van bespreking op deze verga dering vormden. Met meerderheid van stemmen werd daarop besloten deze voorstellen aan te nemen. Voor het mannelijk personeel zal een loons verlaging van één cent per uur worden toege past. Wegens lichte ongesteldheid van burgemeester De Monchy nam in de Maandag gehouden ver gadering van den Haagschen gemeenteraad wethouder Mr. T. de Vries Czn. het presidium waar. Hij hield een hartelijk toespraakje tot den na zv'are ziekte teruggekeerden Katholie ken afgevaardigde Mooyman, die met ontroe ring dankte. De verdere agenda was uiterst onbelangrijk. Een debatje over ontslag van eenige onderwij zers en een even beknopte discussie over een wijziging van het gasbedrijf. Om vier uur stem den de vroede vaderen weder in de Javastraat. De heer Jac. Smit te Naarden is benoemd tot voorzitter van de internationale jury, die de inzending zal beoordeelen op de bloementen toonstelling, die van 1024 April te Boskoop wordt gehouden. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor het voor- loopig diploma: M. W. Savoije, S. C. F. Rotte veel, H. Steen, allen Den Haag; P. Stevan. Leeuwarden; Th. J. v. d. Berg, Rotterdam; D. de Groot, Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9