Ondernemersovereenkomsten Het gouden Waagstuk De clearing met Duitschland EEN SLAP LIBERAAL BETOOG Kerkelijk leven DONDERDAG 28 FEBRUARI 1935 TWEEDE KAMER Bedrijfstakken, die tijdig de sa menwerking hebben aange grepen, staan er beter voor dan andere Minister Steenberghe heden aan 't woord Oude bezwaren ORANJEKERK TE DEN HAAG H. M. de Koningin zal den eersten steen leggen Behoefte aan samenwerking Mr. Arts afwezig! Tweeërlei wensch De bouwbedrijven te Maastricht Moeilijkheden wegens opzegging van het arbeidscontract door de patroons Kolencontingenteering Commissie geïnstalleerd Mgr. van Valenberg Zijn functie als Apostolisch Vicaris van Borneo aanvaard Jubilea Mgr. Prinsen Gezamenlijke viering op Zondag 26 Mei Het zendtijdenbesluit gewijzigd De minister kan voortaan ruiling bevelen AANPASSINGSVRAAGSTUK En het particuliere woningbedrijf VASTENAVOND BIJ DEN K.R.O. Postboot vastgeloopen op de Wadden Passagiers per roeiboot verder gebracht HANDEL IN GROENTEN EN AARDAPPELEN Controle begonnen CONTINGENTEERING VAN WOLLEN STOFFEN Vereffeningscertificaten ter ver rekening van den uitvoer van Nederlandsche goederen NEDERLAND—ZUID-AFRIKA Voorloopig handelsaccoord UIT DE STAATSCOURANT Rijksfilmkeuring Zevende algemeene vergadering in Den Haag DOOR J. S. FLETCHER v DEN HAAG, 27 Februari 1935 De leider der anti-revolutionnaire fractie, de heer SCHOUTEN, had geen ongelijk, toen hij bij het begin zijner rede constateerde, dat de behandeling van het ontwerp op de onder nemersovereenkomsten zoo tam en zonder eenige spanning verliep. Dit vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat over dergelijke prin- cipieele ontwerpen, waarbij alles op de practi- sche uitvoering neerkomt, eigenlijk niet veel betoogd kan worden, tenzij men zich in diep zinnige juridische beschouwingen verdiept als Mr Goseling. En tot dit laatste zijn bij de huidige samenstelling der Tweede Kamer nu eenmaal niet veel afgevaardigden in staat. De belangrijkste reden echter, waarom het debat weinig boeiend was, lag in de houding der liberalen, wier woordvoerder Dr. Bie- rema pas optrad, toen de voornaamste figu ren in het debat al aan het woord waren geweest. Dat die hou ding, van liberaal standpunt beschouwd, nog zoo gek niet was, moet na het betoog van den Vryheids- bondschen fractie voorzitter geconsta teerd worden. Want dat betoog was zóó Dr. S. E. D. Bierema slap, bepaalde zich zóó tot alleen maar een in twijfel trekken van de gewenschtheid van het ontwerp en hing zóó aan elkaar van ouderwetsche argumenten en al tal van malen weerlegde bedenkingen, dat het als inleiding van het debat in alle opzich ten zou zijn tekortgeschoten en dat men zelfs den indruk kreeg als sprak Dr. Bierema lang niet zoo con amore als b. v. de liberale pers maandenlang tegen dezen bescheiden stap naar ordening gefulmineerd heeft. Van één van de dooddoeners der liberale bla den n.m. de bewering, dat al wie dit ontwerp aanvaarden, eigenlijk achter de roode vaan marcheeren, heeft de liberale fractievoorzitter zich althans onthouden. Maar overigens pas seerden al de oude bezwaren, die tegen iederen overheidsmaatregel ten aanzien van het be drijfsleven worden aangevoerd, weder de revue. Wanneer 't ontwerp als crisisregeling gedacht was, zou er nog anders over gedacht kunnen worden. Maar zulk een regeling in te voeren voor altijd, terwijl het toch best mogelijk is, dat. de vrije concurrentie als prijsregulateur op den duur weer op de oude manier gaat func- tionneeren, daarvan zijn de liberalen afkeerig. Zij zien niet in, hoe de Regeering altijd pre cies kan weten, wat het algemeen belang is. Zij zijn van meening, dat alle persoonlijk initiatief zal worden gedood en alle vooruitgang geremd, dat de groepsbelangen zullen gaan domineeren en dat tenslotte de minister een opperkoopman en opperfabrikant zal worden. Zij vreezen, dat de deur voor de bureaucratie zal worden ge opend wat de als schrikwekkend voorgestel de gang van zaken bij den landbouwsteun hier mede te maken heeft, was niet duidelijk en zien als noodzakelijke consequentie de alge- meene verbindendverklaring van collectieve ar beidscontracten al opdoemen, wat natuurlijk voor de liberalen heeleméal een gruwel is. Zij achten het ontwerp een rem tegen de „aanpas sing", voorspellen ontduiking en vinden den maatregel bovendien overbodig, omdat, wat men wenscht te bereiken, reeds vrijwillig ge schiedt. Dat die vrijwillige ordening soms ge saboteerd wordt door onwillige enkelingen /en dat zij soms ook het gevaar schept van een voor den consument niet wenschelijke monopolie positie (daarom wordt immers ook de mogelijk- De „Nederlander" deelt mede, dat H.M. de Koningin zich welwillend bereid verklaard heeft, de plechtigheid van de eerste-steenleg- ging voor den bouw van de Oranjekerk te 's Gravenhage te vervullen. De plechtigheid zal 16 Maart a.s. des middags om half drie ge schieden. heid tot onverbindendverklaring geopend), zien zjj hardnekkig voorbij. En ook de practyk van de crisis, die Ne derland thans doormaakt, heeft bewezen, dat bedrijfstakken, die tijdiig de samen werking hebben aangegrepen er belang rijk beter voor staan dan andere waar men aan de zuiver--, individualistische metho den te lang heeft vastgehouden. De tijd ontbreekt ons om Dr. Kortenhorst's frissche ert met de noodige ironie voorgedra gen betoog in onderdeelen uit te werken. Ook hij constateert dat van een debat eigenlijk geen sprake was geweest. Doch hij weet dit niet alleen aan de libera len, die in strijdkracht waren te kort ge schoten maar ook.... aan den vertegenwoor diger der Kath. Dem. Party, Mr. Arts, die by deze principieel belangryke kwestie ge schitterd had door afwezigheid, hoewel toch zijn partijleider Prof. Veraart op het gebied der bedryfsorganisatie een soort van mono polie geniet. Het debat is op een laat uur geëindigd met een beknopt, maar glashelder speechje van den Christeiyk-Historischen fractieleider Jhr. DE GEER. Zijn gezagvol woord kenschetste hetgeen de regeering hier gaat doen als typische benade ring tot de eigenlijke staatstaak. Hij juichte toe, dat de groote meerderheid in een bedrijf zal worden beschermd tegen terreur van enkelingen, en toonde aan dat zelfs Dr. Bierema voor de wet zou kunnen stemmen als diens bezwaren enkel tegen de verbin dendverklaring van prijsafspraken gericht waren. Tenslotte had Jhr. de Geer ook tweeër lei wensch: hjj wil de wet zien vast gelegd dat de verbindendverklaring niet door gaat als een bepaald percentage der bü een bedrijf betrokkenen zich ertegen verzet. En hij acht publicatie van een verzoek tot verbindendverklaring noodig opdat al le belanghebbenden tijdig op de hoogte komen van wat de regeering eventueel over hen beschikken zal. Minister STEENBERGHE leidde zijn mor gen te houden rede vast met enkele zinnen in. Het geldende arbeidscontract der bouwvak arbeiders te Maastricht loopt eind dezer maand af. Tot een nadere bespreking zyn de patroons niet te bewegen en bij schrijven van 5 Novem ber j.l. werd reeds het contract door den werkgeversbond opgezegd onder mededeeling „dat voorloopig geen nieuw contract zal wor den aangegaan". Het bestuur van den R.K. Bouwvakarbeiders bond „St. Jozef" en van den Algemeenen Ne- derl. Bouwvakarbeidersbond wendden zich der halve schrifteiyk tot den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons te Maastricht om nadere uitleg van deze zinsnede en stelden voor vóór 1 Maart van gedachten te wisselen omtrent de arbeids voorwaarden, want werken zonder arbeidscon tract achten zij voor de arbeiders ongewenscht. Op dit schrijven kwam geen antwoord binnen, evenmin gaf de patroonsorganisatie op een latere herinnering antwoord. Allengs wordt de tüd tot onderhandelen kor ter en is men algemeen van oordeel in arbei derskringen dat dit op strijd zal uitloopen. De door den Minister van Economische Za ken ingestelde Commissie voor de steenkolen- contingenteering werd Woensdag namens den Minister door den Directeur-Generaal van Han del en Nijverheid geïnstalleerd. De commissie heeft nog denzelfden dag hare werkzaamheden aangevangen. Mgr. Van Valenberg aanvaardde, volgens een Aneta-bericht aan de „Maasb.", Woensdag de functie van Apostolisch Vicaris voor Neder- landsch Borneo. De kerkeiyke plechtigheid werd bijgewoond door den Sultan van Fontia- nak. Op de receptie werd het woord gevoerd door resident Oberman, die mededeelde dat de Re geering een bedrag van 1500 uit het rubber- uitvoerrech tter beschikking had gesteld voor de ophooging van het terrein, bestemd voor de leprozerie der Katholieke Missie te Singka- wang. Mgr. C. C. Prinsen, prot. apost. pastoor van St. Jacob te 's-Hertogenbosch, viert in de ko mende maand, op 12 Maart, twee jubilea en wel zijn 40-jarig pastoraat en zyn 25-jarig pro- visoraat van de seminariën. Waar Mgr. dit jaar nog twee jubilea viert en wel zijn 60-jarig priesterfeest op 22 Mei en in Juli zijn zilveren jubileum als kanunnik, zullen al deze jubilea op één dag worden ge vierd. Het diamanten priesterfeest is van de vier het voornaamste en daarom zal dit de kern van de viering vormen. 22 Mei valt op Woensdag. Den Zondag daar op, dus op 26 Mei, zal dit zeldzame jubileum feest dan plaats hebben. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een wijziging gebracht in het zendtydbesluit van 15 Mei 1930 waardoor punt 6 van dat be sluit, handelende over de uitzendingen op zoo genaamde hoogty-dagen voor de arbeidersbewe ging is vervallen. In plaats daarvan is aan punt 9 (oud punt 10), dat betrekking heeft op de onder linge ruiling van zendtijd, een zinsnede toe gevoegd, waardoor de minister de bevoegd heid heeft, een ruiling van zendtijd te beve len, indien 'n Omroepvereeniging op rede- Hjfce gronden een ruiling wenscht en de Omroep-organisatie die daartoe medewer king moet verleenen deze zonder voldoende motiveering weigert. Door de nieuwe regeling is bereikt dat de ver zorging van uitzendingen op zoogenaamde hoogty-dagen voor alle Omroepvereenigingen mogelijk wordt. Tot dusver kon feitelijk alleen de VARA aan 't zendtydenbesluit recht ont- leenen op toewyzing van zendtijd op hoogty- dagen. Het bestuur van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren erf Bouwondernemers te 's-Gravenhage, heeft met een betuiging van adhaesie en een verzoek tot onverwyide inwilli ging der daarin vervatte wenschen ter kennis van den Ministerraad gebracht de volgende motie, met algemeen^ stemmen aangenomen op de jongste ledenvergadering van de afdeeling „Het Eigendom" te Rotterdam: „De Vereeniging van Huis- en Grondeigena ren „Het Eigendom", in vergadering bijeen te Rotterdam, gezien de door den minister-president kortelings bepleite noodzakelijkheid om in ver sneld tempo aan te passen, gezien het feit, dat dientengevolge de toestand der huiseigenaren, welke reeds van dag tot dag meer onhoudbaar wordt, nog meer en sneller zal verslechteren, draagt het bestuur op de noodige stappen te doen om bij de regeering aan te dringen op onverwyide uitvoering van de maatregelen, vervat in het door den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers op 26 Juli 1934 by de regeering ingediende request, n.l. a. beperking van het executierecht, b. verlaging van de vaste lasten, hypothe caire inbegrepen. De K. R. O. geeft Dinsdag 5 Maart a.s. te 8.05 uur een Vastenavond-programma, bestaan de uit een Radio-Cabaret, o.l.v. Jan Hahn, het tweede gedeelte van de Bouwmeester-revue met Buziau, en tot slot een vrooiyk Vasten- avond-gramofoonprogramma. Héb jij tegen Jansen ge zegd dat ik een ezel ben. Dat hoefde niet; hij wist 't al. Gazettino lllustrato, Venetië. Door den lagen waterstand is de Amelander postboot, die Woensdagmiddag van Nes op Ameland naar Holwerd aan de Friesche kust was vertrokken, op de Wadden vastgeloopen. Daar het niet mogelijk bleek, de boot te be- vryden, werden de pasagiers en post per roei boot naar Holwerd gebracht. De passagiers en de post, die voor Ameland bestemd waren, zyn te Holwerd gebleven. Men hoopte de postboot in den afgeloopen nacht vlot te brengen. Ingevolge het Crisis-Tuinbouwbesluit 1935 I, is het verhandelen, of doen verhandelen van gewassen van den tuinbouw o m. slechts toege staan aan die handelaren, grossiers, venters, winkeliers en markttuinders, die als handelaar in gewassen van den tuinbouw door de Neder- landsche Groenten- en Fruitcentrale zijn er kend. Onder fruit zijn niet begrepen de „Zuidvruch ten", zoodat voor den handel in deze producten geen erkenning noodig is. Aangezien er ruim een half jaar gelegenheid is geweest om een aanvrage om erkenning als handelaar in te die nen en het overgroote deel der aanvragers reeds in het bezit is van een erkenningskaart, is thans met de contróle een begin gemaakt. Deze con trole, die in de eerste weken ordenend en waar schuwend zal optreden, zal evenwel zeer spoe dig daadwerkeiyk worden doorgevoerd; zoodat iemand, die niet in het bezit van een erken ningskaart, toch in genoemde gewassen handelt, zich blootstelt aan vervolging. Teneinde de verdere aanvragen om een han delserkenning zoo vlug mogelijk te doen afwer ken, gelieve men te letten op het volgende: Alle aanvragen worden rechtstreeks ingezon den aan het adres van de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Catten- burch 62, 's Gravenhage. Iedere aanvrage moet vergezeld gaan van de positieve bewijzen, dat men in 1933 gehandeld heeft. Heeft men in 1933 niet gehandeld, dan kan erkenning door genoemde Centrale niet plaats vinden en dient men zich om toelating te wenden tot den Minister van Economische Zaken. Indertyd is door de Centrale naast de groene erkenningskaart ook nog uitgereikt een grijze personeelskaart, voor de in het bedryf werk zaam zynde personen. Deze personeelskaarten zyn vanaf heden ver vallen en worden niet meer uitgereikt. Iedere houder van een erkenningskaart is verantwoor- delyk voor het in zyn dienst staande of namens hem werkende personeel en dient dit personeel zelf van een bewüs te voorzien, waarop het nummer 'van zyn erkenning is vermeld. Om on aangenaamheden te voorkomen, gelieven per sonen die handelen in groenten, fruit en vroege aardappelen met bovenstaande gegevens reke ning te houden. Woensdag werd de door den minister van Economische Zaken ingestelde commissie van Bystand voor de wollen stoffen namens den minister door den directeur-generaal van Han del en Nyverheid geïnstalleerd. De commissie, die hare werkzaamheden on middellijk heeft aangevangen, is als volgt sa mengesteld G. M. Belzer, wnd.-voorzitter van de commis sie van Advies voor de crisis-invoerwet, voor zitter; Fr. Mutsaerts Jr., F. van Spaandonck, H. Hollenkamp Jr.,A. Bendien, Joh. Ibelings, dr. W. Hoogendoorn, lid-secretaris. De directie van het Nederlandsche Clearing - Instituut, gelet op de bepalingen van het clea- ringverdrag. gesloten tusschen Nederland en Duitschland op 5 December 1934, maakt be kend, dat vorderingen wegens of in verband met leveringen naar Duitschland van de hier onder genoemde goederen van Nederlandschen oorsprong, voor zoover de invoer in Duitsch land zal plaats hebben op of na 1 Maart 1935, mits zij voor het overige zullen blijken te vol doen aan de bij of krachtens verdrag of wet gestelde vereischten, geldende op den dag, waarop zij voor uitbetaling in aanmerking zou den komen, alleen tot vereffening over de Ne- derlandsch-Duitsche clearing zullen worden toegelaten tegen overlegging van een vereffe ningscertificaat, af te geven door het Crisis- Uitvoerbureau te 's-Gravenhage. Dit certificaat zal als regel alleen geldigheid hebben wan neer ten genoege van het Crisis-Uitvoerbureau is bewezen, dat de uitvoer naar Duitschland daadwerkelijk heeft plaats gehad. Onder de bovengenoemde regeling vallen de volgende goederen (de nummers zijn die van de desbe treffende posten der Duitsche handelsstatis tiek) 166 b. Lynolie. 280 a. Zout, steenzoutwaren. zoutoplossingen, moederloog en zoutpannensteen. 326 a. Zinkoxyde, -wit (zinkwit en -bloemen). 326 c. Zinksulfidewit (lithopone). 362 a. Met zuren behandelde phosphor be vattende meststoffen, superphosphaten, ook mei andere stoffen gemengd. 394 a I. Kunstzijde, ongetwijnd of eenmaal ge twijnd, ongeverfd: tot 65 denier. 394 an. Kunstzijde, ongetwijnd of eenmaal getwijnd, ongeverfd: meer dan 65105 denier. 394 a III. Kunstzijde, ongetwijnd of eenmaal getwijnd, ongeverfd: meer dan 105185 denier. 394 a VI. Kunstzijde, ongetwijnd of eenmaal getwijnd, ongeverfd: meer dan 185 denier. 394 b. Kunstzijde, ongetwijnd of eenmaal ge twijnd, geverfd (ook wit geverfd). 639 b. Kunstooren, acetylcellulose of andere celluloidachtige stoffen, namaak van ivoor of schildpad daarvan. 730. Aardewerk met of zonder glazuur, fijn aardewerk (abberaten en instrumenten voor chemische doeleinden)in één kleur. 911 a. Metaaldraadlampen. Het Crisis-Uitvoerbureau ta 's-Gravenhage brengt in herinnering, dat goederen van Neder- landsch-Indischen oorsprong, die naar Duitsch land op of na 1 Maart 1935 worden verscheept, vergezeld moeten zijn van een in Nederlandsch- Indië door de bevoegde autoriteiten af te geven certificaat van oorsprong. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend dat op 20 Februari j.L te Pre toria nota's zfjn gewisseld tusschen Hr. Ms. ge zant aldaar en den Zuid-Afrikaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, houdende een voorloopige regeling der handelsbetrekkingen tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en de Unie van Zuid-Afrika, welke op 1 April as. in werking zal treden. Bij beschikking van den Minister van Defen sie zyn de volgende plaatsingen gelast: met 1 Maart de luitenant ter zee der 2e kl. P. S. Alstede a.b. H. M. Wachtschip te Willems oord; de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e kl. K. C. J. Lugten te Vlissingen; met 11 April de officier-vlieger der 2e kl. W. van Prooyen bij het vliegkamp de Kooy. Bij K. B. is tengevolge van verandering in de inrichting van den dienst der Rijksverzeke ringsbank. waardoor hun werkzaamheden over bodig zullen worden, eervol ontslag verleend aan d& volgende ambtenaren by de R. V. B. Met ingang van 1 Maart 1935 aan den hoofd commies W. Ae. Trouillart Hanssen. Met ingang van 1 April 1935: aan de adj. commies mej. L. M. Helmer. Met ingang van 1 Mei 1935 aan de adj. com mies mej. E. H. Aeckerlin. Met ingang van 1 Juli 1935 aan de commiezen mej. E. J. P. Quant en mej. A. Suringa en aan de adj. commies Jvr. C. Th. A. W. Bowier. Met ingang van 1 Aug. 1935 aan de adj. com mies mej. M. C. Eisenloeffel. Aan den technisch-hoofdambtenaar van den Rijkswaterstaat A. G. F. Kerkkamp te IJmuiden is op zyn verzoek met 1 April 1935 eervol ont slag verleend. Voor het tijdvak van 1 Januari 1935 tot 17 September 1935 zijn opnieuw belast met het geven van de achter hunne namen vermelde cursussen van de Landbouwhoogeschool te Wageningen 1. ir. J. G. Hazeloop te Alkmaar cursus groenten teelt; 2. ir. C. Koeman te Aals meer, cursus in bloementeelt. Met 1 Mei 1935 is de inspecteur van den ar beid H. 't Hart te Maastricht werkzaam gesteld in het 2e district der Arbeidsinspectie, ter standplaats Breda en de inspecteur v. d. arbeid Jhr. Dr. Ir. W. J. J. de Muralt te Breda is werkzaam gesteld in het 3e district der Ar beidsinspectie ter standplaats Maastricht. Verdedigd is het ontwerp door den vrijzinnig- democraat mr. JOEKES, die het ontwerp zag als een schakel in een keten van samenwerking in het bedrijfsleven en bemoeiing van de Overheid daarmede waarin al tal van andere schakels zyn voorafgegaan. Allerwegen openbaart zich de behoefte aan samenwerking en de Overheid kan hier niet afzijdig blijven. Als niet gestreefd wordt naar sluiting van de bedrijven, heeft het voorgestel de mr. Joekes' instemming. En ook hij acht het binden van de regeling aan een termijn prin cipieel pnjuist. De sociaal-democraat dr. VAN DEN TEMPEL verklaarde zich evenzeer een warm voorstander. Het vertrouwen in de werking der vrije concur rentie neemt voortdurend af. Zy kan in dezen tijd niet langer de basis zijn van den opbouw van het nationale bedrijfsleven. De drang naar samenwerking groeit gestadig. En ook de ar beidersklasse juicht dat toe, omdat zy geenerlei belang heeft bij een ontredderd bedrijfsleven. De S.D.A.P. betreurt alleen, dat de regeling aansluit op overeenkomsten, die vrijwillig moe ten zijn totstandgekomen, al aanvaardt zij de Overheidscontrole daarop, omdat de bezwaren, die de liberalen tegen het ontwerp hebben, in veel sterkere mate gelden tegen de onderne mers-overeenkomsten, indien zy ongecontro leerd blyven. Een instemmend betoog heeft ook de anti- revolutionnair SCHOUTEN gehouden. Hij gaat met de algemeene strekking van het ontwerp accoord en stelt zich tusschen degenen, die deze „ordening" eenzijdig bestreden hebben, en hen, die, eveneens eenzijdig, te groote verwachtingen van den maatregel koesteren. Ook hij acht tijdelijkheid van het ontwerp voor de goede werking daarvan fnuikend. En ook hy ziet evenals dr. Bierema de verbindend verklaring van collectieve arbeidsovereenkoms ten maar dan met sympathie in het ver schiet. In den loop van den middag is na den Vrij zinnig-Democraat SCHILTHUIS, die eenige on derdeelen van het ontwerp besprak, nog een tweede spreker uit de Katholieke fractie aan het woord gekomen. Het was Dr. KOR- TENHORST, die er op wees, dat reeds in 1920 Minister Ruys de Beerenbrouck bij de installatie van de socialisatie-commissie- Nolens nadruk ge legd heeft op de reac tie, welke bezig was zich te voltrekken te gen de individualis tische opvatting der maatschappij. Die ont wikkeling' heeft voortgang gevonden. Dr. L. G. Kortenhorst In het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te Den Haag werd Woensdag de zevende algemeene vergadering gehouden van de Centrale Com missie voor filmkeuring. De voorzitter, de heer D. van Staveren, open de deze vergadering met een welkomstwoord aan de vertegenwoordigers van den Minister van Binnenlandsche Zaken en van den Nederland schen Bioscoopbond. Voorts memoreerde spreker het werken en de nagedachtenis van de in het afgeloopen jaar overleden commissie-leden mejuffrouw J. S. Kuijper en den heer N. Plantinga. De vergade ring betuigde door opstaan haar deelneming met deze herdenking. De heer van Staveren ging vervolgens de werkzaamheden van de commissie na over het jaar 1934 en lichtte een en ander toe. De notulen van de vorige jaarvergadering werden goedgekeurd, waarna behandeling van het jaarverslag over 1933 en 1934, dat dezer da gen gepubliceerd zal worden, volgde. Hierbij werd door den heer v. d. Heijden de motie ter sprake gebracht, welke in een ver gadering van „Katholiek Tegelen" dezer dagen werd aangenomen. In deze motie werd o.a. verklaard, dat de keu ring van de Centrale Commissie absoluut geen waarborgen bood, dat een film geschikt is voor personen beneden achttien jaar. De heer v. d. Heyden achtte deze motie een onverdiende diskwalificatie Van het werk der Centrale Commissie en stelde voor om een pro test tegen deze motie te doen hooren. Van an dere zijde werd hiertegen betoogd, dat een pro test niet op den weg der Commissie kan liggen. Eventueel nadere informaties wenschte men via ons parlement van de Regeering te verkrijgen. De heer van Staveren repliceerde op de ge stelde vraag, waarbij hy allereerst de verhou ding van de Commissie ten aanzien van de K.F.C. toelichtte, over welke verhouding een misverstand in de vergadering bleek te bestaan. Naar aanleiding van de vraag van mr. Note- boom of de keuring verscherpt is, zooals uit het jaarverslag blijken' zou, beaamt spreker, dat een grooter percentage films verboden is dan het vorige jaar, zonder dat daaruit afgeleid mag worden, dat de keuring is verscherpt. De ver- bodene zyn voornamelijk Amerikaansche films geweest. Aangaande de motie „Katholiek Tegelen" merktë de heer van Staveren op, dat men uiter aard aan kritiek bloot staat en dat deze motie zeker niet tot de scherpste op dit gebied be hoort. Positieve filmkeuring, zooals men daar in Limburg en Brabant ziet voorstaan, is op zich zelf prijzenswaardig, al lijkt spreker niet elke uiting op dit gebied gelukkig. Dikwijls komt der gelijke kritiek Voort uit gebrek aan feitenkennis en men zou deze kwestie het best als afgedaan kunnen beschouwen. De vergadering werd hierna tot twee uur ge schorst. 36 Doet u het maar niet, zei ze. Ik zal wel even met hem naar huis gaan. Ik weet beter dan iemand anders wat hij noodig heeft. Kom mee Dickieen ondanks de protesten van den jongen nam zy hem mee. Ik zal dan wel met u naar die werkplaats gaan, bood Lilian Delomosne aan. U? vroeg hij verwonderd. Ja, waarom niet? Ben ik niet veel sterker dan die jongen met zyn mooie oogen? En als u me daar vertelt wat ik moet doen zult u heele- maal geen last van me hebben. Neen, u behoeft niet bang te zyn, dat men mij zal herkennen. Ik ben nog maar éénmaal op het terrein ge weest en zal bovendien een sluier voordoen. Goed, ga u dan maar mee. Laurence knipte zyn valies dicht en een oogenblik later verlieten zy samen het huis. En de man, die alle bewegingen van het meisje had gadegeslagen van het eerste oogenblik, dat zij de woning van Laurence Workman .verlaten had, kwam uit de schaduw en beeon hen behoed zaam te volgen. HOOFDSTUK XXV John Bedford was den volgenden morgen vroeger dan gewoonlijk op en om 8 uur zat hy reeds aan 't ontbijt. Er waren dien morgen vrij veel brieven voor hem gekomen, maar hy legde ze alle terzijde en opende alleen een enveloppe welke aan hem geadresseerd was in het forsche handschrift van Paul Sabatier. Mijn waarde vriend en collega, luidde het schrijven. Na veel tegenslagen en oponthoud heb ik nu eindelijk zekerheid gekregen dat myn pogingen binnen zeer korten tyd met succes be kroond zullen worden, mogelijk reeds binnen acht-en-veertig uur. Alleen dient u er voor te zorgen dat in de andere richting het werk geen voortgang kan hebben. Ik heb reeds maatrege len getroffen dat de afgevaardigde van bedoel de regeering overmorgen tot my komt, om een proefvlucht te maken. Onze Servische vriend moet nog steeds zyn kamer houden, als gevolg van het betreurenswaardige ongeluk dat hem is overkomen, maar ik ben er van overtuigd dat hij van Belgrado uit onze handelingen zal volgen met de grootste belangstelling. Uw vriend Paul. Dat is juist iets voor Sabatier, gromde Bed ford. Hij is zeker van zijn succes maar stelt de zaak toch weer een paar dagen uit. Wilson ging hij voort, toen zijn nieuwe bediende de ka mer binnentrad, ik verwacht iemand die my tegen half negen een boodschap zou brengen. Laat dien persoon maar onmiddellijk binnen, zal je?. Daarna las hij zyn andere brieven en zijn kranten door en precies half negen werd de deur geopend en kondigde zijn bediende aan: De persoon dien u verwacht, mijnheer. Ga zitten! voegde John Bedford den man toe en eenige minuten lang schonk hy hem niet de minste aandacht. De bezoeker keek eerst eens naar John Bed ford, dan naar zijn omgeving en een eigenaar dige gloed kwam in zijn oogen. Het was een lange knappe man, met een bleek gelaat en een gejaagde uitdrukking in zijn oogen. Hij was keurig gekleed en goed gescho ren. John Bedford scheen eindelijk klaar te zijn met zijn ontbyt en wendde zich nu tot zijn be zoeker. Wel? vroeg hij eenvoudig. Ik ben haar gevolgd, was het antwoord. En? Zij is daar geweest. Zoo, is zij daar geweest? Hm! Goed. Vertel alles jnaar op je eigen manier. Hier steek een sigaar op en schenk je zelf maar een kop koffie in als je er trek in hebt. Met een blos van schaamte op het gelaat ving de man de sigaar op welke Bedford hem toe wierp, zooals men een hond een been toegooit. Ik ben onmiddellijk naar het adres ge gaan, dat u me had opgegeven, begon de man te vertellen. Ik zag haar aankomen toen het donker begon te worden. Even later kwam een slanke, vrij tengere man met een zwarten kne vel naar buiten Ja, dat is Laurence Workman. Ga verder. Die man verliet het huis. Korten tijd daar na gingen een jonge vrouw en een invalide jon gen naar binnen. Die ken ik ook. Nadat zij een oogenblik binnen waren ge weest, keerde de man weer terug. Na eenigen tijd verlieten de jongen en het meisje weer het huis en even later ook zij. Zij liepen ieder in een andere richting, maar aan 't eind van het plein keerde zij zich om en liep de twee anderen achterna. Zij bleven een oogenblik staan praten en gingen dan gezamenlijk naar de kamers van dien jongen en het andere meisje. Een half uur later gingen zij weer naar de kamer van Work man en toen keerden de jongen en zijn zuster een kwartier later wederom naar hun eigen kamers terug. Ik heb toen nog ongeveer vijf minuten gewacht. Toen verlieten Workman en juffrouw.... ehu weet wel, gezamenlijk het huis. Gezamenlijk? Ja, en zij gingen naar een autogarage. Een paar minuten later kwamen zij weer naar buiten en een flinke vrachtauto reed acher hen aan. Zij begaven zich naar de fabriek en nadat Work man even had onderhandeld met den nachtpor tier werden de deuren geopend en reed de auto het terrein op. En meer heb je zeker niet gezien. Ik bleef staan wachten en zag den auto weer naar buiten komen. Maar even daarvoor werden de invalide jongen en het andere meisje ook tot het terrein toegelaten. Met den auto kwamen allen weer mee naar buiten. Workman en de jongen stapten naast den chauffeur in den auto, zij riep een rijtuig aan en keerde naar het Eatonplein terug. Maar die vrachtauto? Waar is die heen gegaan? Dat weet ik niet. Ik had alleen opdracht gekregen haar te volgen. Maar man, had dan toch je verstand ge bruikt. Vertel me eerst eens, was die auto ge laden toen zij het terrein afkwam? Ja, er lag een groot voorwerp op, maar wat het was heb ik niet kunnen zien, daar het ge heel bedekt was met een bruin zeil. En weet je waar ze dien auo gehuurd heb ben? Ja. Dan moet je te weten zien te komen, waar die auto heengegaan is. Maar als zij den chauffeur nu eens op dracht gegeven hebben om niets te zeggen? Dan moet je zijn mond openbreken met wat geld. En Penrose, denk er aan, geen dingen doen, welke ik je niet heb opgedragen of ik geef je onmiddellijk aan by de politie. Vergeet niet man, dat ik je heelemaal in mijn macht heb. Penrose zei niets, maar liet zijn kin op de borst zakken. Een minuut later was hij uit zijn stoel opgestaan en had het vertrek verlaten. Buiten voor de deur bleef hij nog even staan en in zyn oogen kwam een uitdrukking, welke niet veel goeds voorspelde voor John Bedford. Het is altijd heel gevaarlijk als men te ver gaat met menschen, wier zenuwen tot het uiterste gespannen zijn. Eerst begaf hij zich naar een postkantoor en vroeg daar een ver gunning tot het dragen van vuurwapens aan onder een anderen naam. Gewapend met die vergunning toog hij naar een wapenhandel en kocht een revolver met een aantal patronen. Ik kan dien kerel niet verder vertrouwen dan ik hem zie, mompelde hij. Ik moet op m'n hoede zijn en die revolver komt toch wel van pasvoor Shepheard. Daarna bereikte hij door smalle straten de garage waar Workman dien nacht een vracht auto had gehuurd, 't Toeval wilde dat, terwijl hij op de binnenplaats heen en weer liep. juist de vrachtauo van zijn verren tocht terugkeer de. De wielen waren bedekt met een dikke laag modder en Penrose begreep dat de wagen dien nacht een flinken afstand had afgelegd. Hij begon een praatje met den chauffeur en kwam al heel gauw te weten dat de rou te was geweest naar Canterbury. Hij bood den man een glas bier aan en in het café besloot hij zijn kans te wagen. Luister eens even, zei hij, zich vertrou welijk over het tafeltje buigend. Ik heb je gisteravond zien wegrijden van Armadale en zou graag willen weten waar je geweest bent. Ik heb er een souvereign voor over om dat te weten. De man keek hem een beetje achterdochtig aan. Je bent toch geen detective, waarde heer? Met zulke menschen heb ik liever niets te maken, ziet u? (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3