STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Kolenindustrie in nood Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Hulsarbeidswet Werken voor den steun ALBERT VAN DALSUM |iiiiiiiiiiiiH!iiiiiiiiiiiinfiiii!n!iiHiininiiiHii!!fiiiiiiifiniiiiiiiiiiii!iiii!i!!iii[iiiiiinniiiniiiii!i!in^ii^ DONDERDAG 28 FEBRUARI 1935 Heemstede converteert En sluit een nieuwe leening van f 150.000 voor het gasbedrijf Nieuwe leening JAARFEEST K.J.C. Gezellige avond in het St. Bavo- gebouw Onverschilligheid Spoorweg Haarlem Hillegom Buurtverkeer met 1 Maart VOOR DEN KANTONRECHTER Aanrijding op den Muider- straatweg R.K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING Belangrijke Bestuursraads vergadering R.K. BOUWVAKARBEIDERS- BOND Een prettig kinderfeest BURGERLIJKE STAND Dr. N. J. M. Fa?ee Schaeffer t Gevonden dieren en voorwerpen Statuten Clubkampioenschappen Haarlem sche Damclub N.S.G. III—De Uil I Competitie Nederlandsche Dam- bond (district N.-Holland) KRAGHTSPORTVEREENIGING „HAARLEM" Hij en Defresne zijn het eens met onzen tooneelrecensent, dat het tooneel niet dood is Zijn a.s. jubileum Film géén concurrent Stichting van een centraal ver koopbureau noodzakelijk geacht Opheffing der kolen- conventie Voorontwerp tot wijziging aan hangig gemaakt Saar-overeenkomst geratificeerd OLYMPISCHE SPELEN Italië trekt zich terug Ten gunste van Japan SCHAKEN Botwinnik vergroot N zijn voorsprong Loewenfisch en Flohr spélen remise EEN MAAND GEVANGENIS STRAF VOOR EEN BROODJE SCHAATSENRIJDEN Dijkstra in vorm De internationale wedstrijden te Hamar NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In overleg met de Rijkspostspaarbank te Amsterdam stellen B. en W. van Heemstede voor het restant ad f 382.000 van de krachtens raadsbesluit van 20 Mei 1926 met genoemde bank aangegane leening groot nominaal f 875.000 per 1 Juni a.s. de rente van 4J/> pCt. te verlagen tot 4 pCt. Voorts om het restant ad f 830.000 van de met de N. V. „Nationale Levensverzekering- Bank" te Rotterdam krachtens raadsbesluit van 12 Januari 1927 gesloten 4y. pCt. geldleening, oorspronkelijk groot f 1.204.000 per 1 April 1935 geheel vervroegd af te lossen en voor dit afgelost restant een nieuwe geldleening. even eens groot f 830.000. aan te gaan bij dezelfde Levensverzekering Mij. tegen parikoers van 4 pCt. rente per jaar op eveneens dezelfden datum. In de oorspronkelijke leening was begrepen een bedrag van f 184.700 ten behoeve van aan de woningbouwvereeniging „Heemstede's Be lang" verstrekte hypotheek, waarvan het restant per 1 April a.s. nog bedraagt f 143.100. Volgens het bestaande plan van aflossing zou dit oorspronkelijk gedeelte ad f 184.700 wor den afgelost in 36 jaren, elk jaar ongeveer een gelijk bedrag. B. en W. stellen nu echter voor den termijn van aflossing voor dit gedeelte der leening te brengen op 75 jaren, gerekend vanaf het eer ste jaar van aflossing en deze aflossing te ba seeren op het annuïteitsbeginsel. Hierdoor wordt voor de gemeente een aanzienlijke be sparing verkregen, terwijl de geldgeefster zich ook hiermede kan vereenigen. Tenslotte stellen B. en W. van Heemstede voor een geldleening aan te gaan met de Le vensverzekering-Maatschappij opgericht in 1863 door het N. O. G., gevestigd te Amster dam, tot een nominaal bedrag van f 150.000. tegen een jaarlijksche rente van 4 pCt., koers 100 pCt. De gelden zijn bestemd voor uitbreidingen van het Gasbedrijf; de gelden zullen worden opgenomen op een nader door B. en W. in overleg met de Maatschappij te bepalen da tum. Van de nominaal geleende hoofdsom zal op 1 April van elk der jaren 1936 tot en met 1960 worden afgelost f 6000. Gisteravond hield de Katholieke Jongens centrale „St. Franciscus van Sales" van de parochie van de H. H. Elisabeth en Barbara, haar jaarfeest. Om acht uur precies kwam kapelaan J. Sta- degaart, geestelijk adviseur, voor het voet licht en zeide, dat het een bonte avond zou worden. Een avond, waaraan zouden medewer ken Welpen, Verkenners, Voortrekkers, Jonge Wachters en Kruisvaarders en waar men met alleen voor de gezelligheid kwam. maar ook om te zien welke resultaten met dit werk zijn bereikt. Spr. besloot met allen een gezelligen en genoeglijken avond te wenschen. De aanwezigen zijn hierin niet teleurgesteld. De meer welluidende dan \*ide muziek, de keu rige gymnastiekoefeningen en het optreden van de Verkenners deden de aanwezigen lachen, dat de zaal er van daverde. Een aardige vondst was het, om de Jonge Wachters, die gymnastiekoefeningen deden, achterste voren te zetten en ze aldus aan te kleeden. Hierdoor maakten zij de merkwaar digste en dolste bewegingen. The jolly boys" zorgden voor een muzikale afwisseling tusschen de .nummers. Een „Jonge Wachters"-mondorgelclub gaf be kende wijsjes ten beste. Enkele mondorgel- art,isten raakten bij hun spel dermate in vuur, dat zij ongeveer stonden te dansen op het tooneel, hetgeen den aanwezigen buitengewone pret bezorgde. Een kampvuur van de „Timothe us "-groep volgde op de muzikale mondbewegingen van de ..Jonge Wachters". Welpen zongen liedjes, Verkenners voerden aardige tooneelstukjes op. Voortrekkers toonden zich bekwaam in het touwdraaien en zingen, de heele groep liet „yells" hooren, kortom een humoristisch en goed verzorgd kampvuur. Hop man de Neyn van Hoogewerff had de leiding, welke bij hem in goede handen bleek te zijn. Na de pauze voerden de „Kruisvaarders" twee blijspelletjes op. getiteld: „Jochum Stumpel als Koning Herodes" en „De Gans". Beide stukjes brachten de aanwezigen in een stadium, waarin het lachten overgaat in gieren. En men lachte nog toen men tegen half twaalf, voldaan over het werk van de K.J.C„ huiswaarts keerde. Ambtenaar niet met hem eens was. De Kantonrechter veroordeelde verd. f 40.subs. 20 dagen. tot 9 Januari 1934 is op den hoek van de Jans straat en de Riviervischmarkt een ernstig on geluk gebeurd. Een vrachtauto, komende uit de richting Riviervischmarkt, wilde de Jansstraat inrijden, waarbij hij een wielrijdster, die hij in haalde, omverreed. Deze kwam te vallen met één been onder het achterwiel. Ernstig gewond werd zij opgenomen en naar een ziekenhuis vervoerd. De chauffeur van den vrachtauto stond voor den kantonrechter terecht. Het O.M. noemde de handelwijze van verd. buitengewoon onverschillig. Verd. had geen be nul van autorijden, de wielrijdster had wel dood kunnen zijn. Spr. requireerde een geld boete van f 40.— subs. 20 dagen. Het vonnis luidde conform den eisch. Met ingang van 1 Maart 1935 wordt het ta rief voor buurtverkeer uitgebreid tot het baan vak HaarlemHillegom. Deze retourkaarten zijn geldig in alle te Hillegom stoppende treinen. De buurtverkeer- kaarten zijn geldig van en naar de stations Haarlem, Heemstede-Aerdenhout, Vogelenzang en Hillegom. Een advocaat uit Amsterdam was op 10 Dec. 1934 de oorzaak geweest van een vrij ernstig ongeluk op den Muiderstraatweg onder de ge meente Diemen. De heer K. kwam met zijn auto met een snelheid van ongeveer 60 K.M. uit de richting Amsterdam. Hij had een ande ren auto willen passeeren en was hierbij tegen een met paard bespannen melkwagen op ge reden, was een paar maal rond gedraaid en to stilstand gekomen juist tegen de pui van 'n winkelhuis. De wagenvoerder van den melkwa gen was van zijn wagen afgeslingerd, doch had geen ernstige verwondingen bekomen. Verd. zeide met een snelheid van 20 K.M. gereden te hebben op het moment van de aanrijding en meende dat hij geslipt was. Na heftige discus sie tusschen verdachte, den ambtenaar en den kantonrechter werd de melkventer als getuige gehoord. Deze zeide dat verd. met zijn wagen recht op hem was aan komen rijden, tegen zijn wagen was gebotst èn deze had een heelen slag rondgedraaid. Na verhoor van 'n wacht meester marechaussée en een andere getuige, zeide de Ambtenaar van het O.M. in zijn re quisitoir, dat het ongeluk te wijten was aan de groote snelheid. Spr. meende dat de drie ten laste gelegde feiten: geen voldoende rekening gehouden met den melkwagen, links op den weg gereden en de te groote snelheid, zeer ze ker bewezen waren. Spr. eischte een geldboete van f 60.subs. 30 dagen. Verd. zeide dat hij geslipt was en dat dit hier een overmacht beteekende, hetgeen de Hedenavond zal in een der zalen van café Brinkmann, Groote Markt om kwart over 8 een bestuursraad (d.i. voltallige besturen van de vakgroepen) worden gehouden van de R. K. Middenstandsvereeniging. Na verschillende belangrijke mededeelingen zal besproken werden de groote propaganda- actie van 15 Maart tot 15 April a.s. onder de leuze „Alle R. K. Middenstanders in hun R. K. vakorganisatie", en wordt het dus een groote Vakbond-propaganda. De heer Jan Bakker, directeur van het Cen traal Hanzebureau zal dezen Bestuursraad bij wonen en zijn bezielend woord doen hooren. Daar het onderwerp zeer belangrijk is, is de opkomst van alle bestuursleden hoogst nood zakelijk. Het bestuur rekent dan ook op aller opkomst. Gistermiddag gaf de Haarlemsche afdegling van den R.K. Bouwvakarbeidersbond haar eerste kinderfeest in het gebouw „Sint Bavo' aan de Smedestraat. Reeds jarenlang heeft de vereeniging de goede gewoonte gehad om jaarlijks een feest avond voor de leden te organiseeren. Nu meen de zij, ondanks den slechten tijd, ook een kin derfeest op touw te moeten zetten. Juist om den slechten tijd misschien is deze opzet dub bel te waardeeren. Het is zoo prettig kinderen eens een middag volop blij te zien: het is ook niet moeilijk om het zoover te brengen. Dat een juiste keus niet kostbaar behoeft te zijn en dat een kinderhand nog altijd gauw gevu'.d is, heeft de keurig verzorgde middag en het enthousiasme der jeugdige toeschouwers dui delijk bewezen. De tweede voorzitter van den Haarlemschen bond, de heer J. A. Veering, sprak een koit openingswoord. Daarna gingen de lichten uit en bereikte de spanning, die reeds geruimen tijd duidelijk hoorbaar was geweest, haar hoogtepunt. Het werd een complete film-matinee. Natuur opnamen, komische twee-acters en natuurlijk een teekenfilm, waarvan niet alleen de kinderen genoten. Onder de pauze werden versnaperingen uit gedeeld, die door de fa. Union welwillend voor het goede doei beschikbaar waren gesteld. Geboren: 24 Febr., B. H. Kampde Herder, dochter; 26 Febr., C. v. BoggetHalderman, z.; 24 Febr.. A. de RooijFaber, d°chter; 27 Febr., J. JansenHuijsman, dochter; 26 Febr., A. A. C. de Raoij-v. Herpen, zoon; 25 Febr. F. Ade laarSuwijn, dochter. Overleden: 26 Febr., C. A. M. BruntPieter- sen, 73 jaar, Hyacintenlaan; J. H. Horn, 88 jaar, M. v. Heemskerkstraat; A. J. C. de Vries, 17 jaar, Rijksstraatweg; A. M. v. GeldorpWester man, 46 jaar, Kamperlaan; J. G. Knijff, 36 j., Nachtegaalstraat; G. Koopman, 25 jaar, Haze- paterslaan. Ondertrouwd: 27 Febr., M. Best en L. W. Ziegenhirt; H. E. Landweer er. H. Aartsen; L. v. Puivelde en E. F. L. Capell; B. J. Hardes- mèets en L. T. Maier; H. v. Straaten en C. H. C. Hansen; C. v Rooy en L. Hermann; W. Huis in 't Veld en M. C. Post; A. Tiggelman en S. Wilken; L. Timmerman en A. A. Zimmer; J. C. Blom en G. Roose; L. Wijkhuizen en J. Ha- veman; A. v. Rijswijk en H. Kosters. Getrouwd: 27 Febr. H. C. Witbraad en K. Keindl; J. J. Hoogland en F. Golz; E. Meijer en M. v. d. Blom; C. Huis en J. M. Smit; J. v. Rooij en P. M. Nieuwenhuizen; C. v. d. Plas en M. H. Lehman; J. F. Helmer en W. A. v. Vel- zen; H. M. N. Meiland en J. P. V. Zijp; A. G. v. d. Broek en M. C. Hetem; F. A. v. d. Nes en M. A. C. v. d. Vaart; J. Grondel en H. Schenkel; H. J. Loomans en J. Matten; J. P. Kok en J. H. van Norden; M. H. J. Scholten en M. W. Schencke; W. Nuijten en G. Bakker; G. Koster en J. Scheepsma; C. F. Heerens en G. Kruije- naar; J. A. de Mooy en C. L. ter Metz; J. M. Huneker en C. E. Tromp. In den ouderdom van 59 jaar is alhier de arts Dr. N. J. M. Facee Schaeffer overleden. Op 21 Februari 1876 werd Dr. Facee Schaef fer te Gorinchem geboren. Hij slaagde in 1902 voor het doctoraal examen in de geneeskunde en promoveerde vervolgens tot doctor. In Haarlem had Dr. Facee Schaeffer een uit gebreide practijk en was hij lid van de Socië teit „Trou moet blycken" waarvan hij in 1925 en 1926 factor was. De begrafenis zal plaats hebben op Vrijdag a.s. om kwart voor 12 op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan. Armband, Brink, Gasthuisstraat 8; beurs m.t., Scheffer, Vosmaerstraat 97; boek, Visser, Doel- straat 23; borstel, Elzinga, Rosmolenstraat 48; mondstuk van een stofzuiger, idem; bril, de Kloet, Nagtzaamstraat 50; pakje bonnen. Her- reboet, K. v. Manderstraat 91; bal, politiepost huis, Rijksstraatweg; duif, de Vries, Gen. Bo- thastraat 54; gewicht, .Reitzstraat 56; hond, Schaap, Kedoestraat 2; kinderhandschoen, bu reau van politie, Smedestraat; muts, bureau van politie, Smedestraat: rijwielbelastingplaat- je, de Pater, Byzantiumstraat 9; Barents, Wel tevredenplein 58; rechter schoen, v. Dijk, Ha- gestraat 38; schaar. Bakkenhoven, Bakenesser- gracht 2 r.; shawl, Barents, Weltevredenplein 58; tasch m.i., Kinders, 2e Hoogerwoerddwars- straat 14; kinderwantje, bureau van politie, Smedenstraat. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Exploitatiemaatschappij Gebroeders Brink mann, alhier. Maandagavond j.l. werden in hotel „Royal" te Haarlem de wedstrijden om de clubkampioen schappen 1934/1935 van de Haarlemsche Dam club voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse P. J. van Dartelen wint van P. J. BijrijH. van Lunenburg Jr. remise met P. G. van En gelen; J. B. Sluiter Jr. wint van Ph. G. Amelung Woensdagmorgen zijn te Amsterdam C. van Bruggen, mecanicien van de Uiveren mej. Geudeker in het huwe lijk getreden. Het bruidspaar bij het verlaten van het stadhuis Jr.; H. G. Teunisse remise met H. Greeuw; H van Lunenburg Jr. wint van F. W. de Pater; J. Foppen remise met H. G. Teunisse; J. B. Teu nisse; J. B. Sluiter wint van Ph. F. Amelung Sr. Tweede klasse L. Kisch wint van Chr. Gerritsen; K. Olij wint van P. H. Meure; T. Kerkman remise met J. Wielenga. Bovenstaande wedstrijd had Dinsdagavond plaats in het gebouw Jansstraat 49. Het gelukte den Haarlemmers een V/i2% overwinning op de Hillegomsche vereeniging te behalen. Maandagavond speelden in hotel „Royal" te Haarlem voor bovengenoemde competitie de Haarlemsche Damclub V tegen de Damclub IJmuiden IV (4e klasse). De uitslag was 164 voor IJmuiden. Zaterdagavond 23 Februari herdacht H, K.V. „Haarlem" haar tweede lystrum in gebouw „Olympia". De zaal was geheel bezet, toen de voorzitter H. M. de Wolf dezen feestavond opende .Het werd door hem zeer op prijs ge steld vertegenwoordigd te zien, de H. S. V. „de Kampioen" en de IJ. K. V. „Hercules" IJmui den. De heer J. ten Hoven. seer. v. d. H. S. V. „de Kampioen" herinnerde aan den jarenlangen vriendschapsband tusschen beide vereeniginger. en feliciteerde de vereeniging met haar tweede lustrum onder 't overhandigen van een prach tige bloemenmand. Daarna sprak de heer J. C. Bogaerts, secretaris van de IJ.K.V. „Hercules" IJirjuiden, herinnerde aan de aangename sa menwerking van het bestuur bij het organisee ren van de „Kikkertbekerwedstrijden" en aan de sportiviteit van vele leden van H. K. V „Haarlem". Bij de felicitatie aan de vereeniging bood hij een prachtigen beker aan. De voorzitter dankte beide sprekers en ver zocht dezen dank aan hun Vereeniging te wil len overbrengen en stelde het op hoogen prijs dat tot uiting kwam de sportieve geest van hun leden. Na dit officieele gedeelte bracht de heer N. W. Vierwind. er direct een vroolijke stemming in met zijn hutspot, wat bestond uit verschil lende populaire liedjes. Op 16 Maart as. zal Albert van Dalsum in den Amsterdamschen Stadsschouwburg met eer. door hem geregisseerde voorstelling van Sha kespeare's „Othello" zijn zilveren jubileum als tooneelspeler herdenken. Albert van Dalsum werd den 5en Januari 1889 te Amsterdam geboren. Hij doorliep de H.B.S. 3 j.c„ samen met o.m. Cor Ruys en Adolf Bouw meester. Vervolgens trad hij in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen. En hierop volgt een droge opsomming van de gezelschappen, waaraan Van Dalsum gedurende de afgeloopen 25 jaar veibonden was en de rollen, waarin hij heeft gespeeld. Het begin eischt natuurlijk een verklaring. Hoe kwam Van Dalsum bij de H. IJ. S. M.? Het is natuurlijk het oude liedje, van de fa milie die niet wil dat de zoon naar het tooneel gaat, omdat er zoo weinig vooruitzicht in zit. „In een bepaald opzicht is dat ook wel juist", zegt Van Dalsum glimlachend. Doch zelfs toen al stond het voor hem vast, dat -,jn roeping toch het tooneel zou zijn. Zijn opvatting van het tooneel was een verhevene; vooral de poë zie trok hem aan en hij legde zich dan ook voornamelijk toe op het zeggen van verzen. Nog bij de spoorwegen ging hij les nemen bij Jan C. de Vos, die hem tot de realiteit terugbracht. „Leg die verzenboekies eens uit je hand," be gon de oude Jan C. hem te zeggen, „en leer eens een claus van een dialoog tusschen twee men- schen." Jan C. de Vos bracht Van Dalsum het begrip bij. dat voor het tooneel de lyrische uiting alleen niet genoeg was. en dat men op de planken in de eerste plaats bij het spelen van een rol moest trachten een andei mensen voor te stellen." Niettemin moest de Vos Sr. aan Van Dal- sum's oorspronkelijke ambitie gedacht hebben, toen hij hem een introductie gaf voor Royaards, die in dien tijd, in 1909, bezig was met zijn groote Vondel-ensceneeringen. En zoo debuteerde Albert van Dalsum als de Aarts engel Rafaël in „Adam in Ballingschap". Va.n Dalsum vertelt vol eerbied van Royaards, waar hij zijn eerste practische leerschool had. Royaards wist de menschen uit te diepen uit de tooneelfiguren. „Bij Royaards heb ik den eer bied voor het vak van tooneelspelen geleerd, heb ik geleerd dat het detail van evenveel be- teekenis is als de groote dingen, dat een klein bijrolletje met evenveel zorg behandeld moet worden als een hoofdrol." In Royaards ziet Van Dalsum nog altijd, met Verkade, den grooten baanbreker van een nieu we periode van het tooneel in Nederland. In dien tijd speelde Royaards bijna uitsluitend klassiek of romantisch werk en na eenigen tijd begon Van Dalsum er naar te verlangen het tooneel ook van een anderen kant te leeren kennen. Toen Herman Roelvink bij de Konink lijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" kwam, kreeg hij daar een kans, o.a. in Shaw's „Mensch en Oppermensch", terwijl hij hier zijn eerste groote kans kreeg in de „Gysbreght". In het begin van den oorlog na zijn open luchtspelen te Valkenburg en Bergen, werd het Groot Tooneel opgericht, onder leiding van Van Dalsum, Ch. Gilhuys, Coen Hissink, Ger. Arbous en Jacq. Sluyters. Met het woord „groot" bedoelde men vooral de veel-omvattend- heid, de diepte van de tooneelkunst aan te duiden. Men speelde in den Plantage Schouw burg. o.a. „Othello", onder regie van Gilhuys. Dit was dus Van Dalsum's eerste directeur schap, al deelde hij dat ook met vier anderen- Eten zoo veelhoofdig bewind leidde op den duur tot het uiteengaan van het Groot Tooneel en Van Dalsum kwam terug bij de Koninklijke Vereeniging, waar inmiddels Eduard Verkade de leiding had gekregen. Ook over Verkade spreekt Van Dalsum met grooten eerbied* „Verkade bracht vooral de psychologie der figuren zeer scherp naar voren en opende voor mij een nieuw terrein voor mijn ambitie." Met nadruk verklaart Van Dalsum hoe prettig zijn samenwerking is geweest met Verkade, en wat het verschil was in de opvat ting van Shakespeare tusschen Verkade en Royaards. Bij hem speelt Van Dalsum o.a. den Koning in „Hamlet" en Arend in de „Gys breght". Na 1920 komt de tooneelstaking en vertrekt Verkade naar Engeland. Van Dalsum komt bij het Rotterdamsch Hofstad Tooneel, waar hij onder leiding van Van der Lugt o.a. Êrutus in „Julius Caesar" speelt. Toen Verkade in 1922 terug kwam, kwam Van- Dalsum bij hem bij „De Haghespelers". In 1924 werden „De Haghespelers" samengevoegd met „Comoedia" tot het „Vereenigd Tooneel" en Van Dalsum ging met Verkade mee nëar Am sterdam. In 1929 begon van Dalsum met Dr. Wynand Frans het Oost Nederlandsch Tooneel. Uit deze periode dateert ook zijn samenwerking met Defresne. Van het overdreven expressionisme kwam men terug, doch men bleef de noodzaak zien van een grooter evenwicht tusschen vorm en inhoud. In dezen geest regisseerde Van Dal sum o.a. „De Comedie van het Geluk". In 1930 vormde Van Dalsum met Verkade de artistieke leiding van het Amsterdamsch Too neel, in 1931 volgde de samenvoeging met de Koninklijke Vereeniging en toen deze in 1932 ineenstortte, kwam onder leiding van Van Dal sum en Defresne de Amsterdamsche Tooneel- vereeniging tot stand. In den loop van het persgesprek, waaraan we deze gegevens ontleenen, kwamen v. Dalsum en Defresne ook op de tooneelcrisis. Ze bleken het daarbij eens met hetgeen daarover geschre ven werd dat het tooneel niet dood is. En ook waren ze het met onzen tooneelrecensent eens, dat de film geen concurrent van het tqoneei behoeft te zijn. „De concurrentie van de film? Men kan toch ook niet beweren dat de schilderkunst de beeld houwkunst concurrentie, aandoet," zoo mengde zich Defresne in het gesprek. Verminderde be langstelling voor het tooneel? Defresne en Van Dalsum gelooven er niets van. Intusschen is de provincie in dezen tijd voor ons tooneel een on misbare factor", volgens Van Dalsum. Hij zoekt ook in zijn teruggrijpen met zijn jubileumstuk naar Shakespeare's „Othello" naar het zuivere en menschelijk bewogen too neel van en voor dezen tijd, Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende de regeling van den invoer van steenkolen en stikstof houdende meststoffen is ontleend; Verscheidene leden waren van oordeel, dat de Nederlandsche kolenindustrie in een nood toestand verkeert. Het aantal verzuimdiensten, vooral in de particuliere mijnên, is zóó gestegen, dat er blijkens een onlangs gehouden rede van ir. Waterschoot van der Gracht mijnwer kers zijn, die zich niet behoorlijk meer kun nen voeden. Het komt voor, dat mijnwerkers door dat groote aantal verzuimdiensten min der netto-verdiensten hebben dan zij zouden ontvangen, indien zij werkloozensteun kregen. Onder deze omstandigheden schijnen looncon- flicten welhaast onvermijdelijk. Bij de parti culiere mijnen bestaat gevaar voor sluiting we gens gebrek aan liquide middelen. Noodge dwongen stopzetting zou hier in meer dan één opzicht tot hoogst betreurenswaardige gevol gen leiden. De reeds toegepaste contingenteering, aldus deze leden, heeft de gehoopte verbetering niet gebracht. Gevraagd werd, hoe het thans staat met den invoer uit Engeland en Duitschland. Deze le den zagen in de z. g. kolenconventie een be lemmering om tot verbtering in de situatie in de mijnindustrie te geraken. Zoolang deze conventie van kracht blijft, is uitbreiding van den afzet van Nederlandsche kolen op de bin- nenlandsche markt niet mogelijk. Daarom drongen zij er op aan, dat de Regeering op zegging van deze conventie door de Nederland sche mijnen zal bevorderen. Daarnaast achten zij de stichting van een centraal verkoopkantoor noodzakelijk, met ver plichting van alle Nederlandsche mijnen tot samenwerking. Verscheidene andere leden'maanden in deze opnieuw tot groote voorzichtigheid. Nog steeds gaat ongeveer een derde van on ze kolenproductie naar het buitenland. Welke zekerheid, zoo werd gevraagd, heeft de Re geering, dat de beperking van den invoer in ons land niet zal leiden tot nog scherpere af- weermaatregelen in het buitenland' Naar de meening dezer leden, dreigen nog andere gevaren. In de eerste plaats zal elke prijsverhooging van de industriekolen nadeelige gevolgen hebben voor onze nijverheid. Tevens zal daardoor de bestrijding van de nu reeds ernstige concurrentie van den Dieselmotor wor den bemoeilijkt. Vgrder zal verhooging van den prijs der huis brandkolen leiden tot verhooging van de kos ten van het levensonderhoud. In ieder geval zouden zeer vele leden het op hoogen prijs stellen, indien de Regeering in de Memorie van Antwoord haar standpunt in de geheele kolenquaestie duidelijk en uitvoerig uit een zou willen zetten. Sommige leden waren voorhands niet bereid, aan verdere contingenteering van steeenkolen mede te werken, zoolang de Regeering niet in grijpt in de verhoudingen, welke door de verkoopsorganisatie van de Nederlandsche mijnen in samenwerking met de kolehhandela- ren geschapen zijn. Eenige leden waren van oordeel, dat contin genteering van meststoffen met het oog op den uiterst moeilijken toestand in den land bouw niet gerechtvaardigd is. Verscheidene le den hadden bezwaren tegen verlaging van het percentage van 100 tot 50. Andere leden konden de hier geuite bezwa ren niet deelen. vreemd door het stukslaan van een ruitje. Verd. S. verklaarde, dat P. het feit alleen heeft gepleegd; alleen zou S. een broodje heb ben aangenomen van P. De Officier van Justitie, mr. Blok, zeide, dat niet gebleken was, dat verd. S. diefstal heeft gepleegd en vorderde vrijspraak van dezen verd. Tegen P. vorderde spr. een maand gevangenis straf onvoorwaardelijk. De politierechter, mr. van Vrijberghe de Co- ningh, wees conform dezen eisch vonnis. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig heeft ge maakt eep voorontwerp tot wijziging' van de Huisarbeidswet 1933. Het voorontwerp is nedergelegd ter griffie ter inzage van de leden. PARIJS, 27 Febr. (Reuter). De Senaat heeft heden in een bijzondere zitting het reeds door de- Kamer aangenomen wetsontwerp inzake de goedkeuring van de op 18 dezer gesloten over eenkomst betreffende de overdracht van het Saargebied aan Duitschland, geratificeerd. LONDEN, 27 Febr. (Reuter.) Uit Rome wordt officieel gemeld, dat de Italiaansche regeering aan haar vertegenwoordiger te Oslo heeft ge seind, den eisch om de Olympische Spelen in 1940 te Rome te houden, in te trekken ten gunste van Japan. MOSCOU, 27 Febr. (Eigen telegram.) De uit slag van de negende ronde van het interna tionaal schaaktournooi alhier luidt als volgt: AlatorzeffStahlberg afgebroken in een be tere positie voor eerstgenoemde. Goglidse verliest van Botwinnik. Lissitzin wint van Rjumin. Ragosta remise met Loewenfisch. Pirc wint van Romanowski. Kann wint van Miss Menchik. LaskerCapablanca afgebroken in beteren stand voor eerstgenoemde. Bogotyrtschuk remise met Spielmann. Tschechower verliest van Rabinowitsch. Lilienthal—Flohr remise. De stand is thans: Botwinnik 8, Loewenfisch Flohr 6'4, Capablanca 5J4*, Lasker 5*, Ragosin 5, Lilien thal 5, Rjumin 4'A, Spielmann 4y,, Lissitzin 4>4, Kann 4'/,, Pirc 4y,, Rabinowitsch 4>j, Ro manowski 4, Goglidx 4, Alatorzeff 3 Stahl berg 3", Bogotyrtschuk 3, Tschechower 2>4, Miss Menchik 0. Er is gemeld, dat het zoogenaamde „Werken voor den steun" in het ver volg verboden zou zijn. Hieruit zou kunnen worden afgeleid, dat de minis ter van Sociale Zaken in het algemeen aan het beginsel Van de contra-praes- tatie bij steunverleening een einde zou hebben gemaakt. Dit is, naar wij vernemen, niet juist. Het standpunt, dat de minister terzake in de Memorie van Antwoord op het voorloopig ver slag over de rijksbegrooting over het dienstjaar 1935 heeft ingenomen, houdt in, dat, om met namen genoemde redenen aan den vorm van werkverschaffing de voorkeur gegeven moet worden boven „werken voor den steun". Dit standpunt is ongewijzigd gebleven. Aan verschillende gemeentebesturen is ver zocht met dit standpunt rekening te wallen hou den. Van een verbod is echter geen sprake, en het feit. dat nog in een 30-tal gemeenten het systeem van werken voor den steun met mede werking van het Rijk onder bepaalde voorwaar den wordt toegepast, spreekt voor zich zelf. P. P., schilder, thans gedetineerd in 't Huis van Bewaring te Den Haag en de kantoorbe diende W. S., hebben in de Haagsche automa tiek in de Spuistraat te Den Haag uit een der automaten twee broodjes met vleesch ont- Woensdag zijn de internationale wedstrijden in 't hardrijden op de schaats te Hamar, aangevan gen met de races over 500 en 5000 Meter. Onze landgenoot Dijkstra was goed in vorm, op de 500 Meter bezette hij met een tijd van 46 sec. de 9de plaats, terwijl hij op de 5000 M. met een tijd van 8 min. 53.2 sec. de achtste plaats innam. Langedijk was eenigszins vermoeid, zijn tijd op de 500 Meter bedroeg 48.6 sec., terwijl hij de 5000 Meter in 9 min. 7.9 sec. aflegde.- Haraldsen (Noorwegen) won de 500 Meter in precies 44 sec. met Engnestangen op de tweede plaats. Wereldkampioen Staksrud won de 5000 M- in 8 min. 29.8 sec., terwijl de beide Oostenrijkers Stiep, en Wazulek zeer goede tijden maakten op dezen afstand. De Noor Nygren startte op dezen afstand niet, terwijl de Öuitscher Sandtner op medisch advies niet deelnam. De resultaten waren: 500 Meter: 1. Haraldsen (Noorwegen) tijd 44 sec, 2. Engnestangen (Noorwegen) tijd 44.1 sec., 3. Staksrud (Noorwegen) 44.3 sec., 4. Bai- langrud (Noorwegen) 45 sec., 5. Nygren (Noor wegen) 45.1 sec.. 6. Wazulek (Oostenrijk) 45.3 sec.; 7. Larsen (Noorwegen) 45.4 sec., 8. Kjeld- sen (Noorwegen) 45.8 sec., 9 en 10. Dijkstra (Nederland) en Mathisen (Noorwegen) beiden een tijd van 46 sec., 11. Osby (Noorwegen) 46.3 sec., 12 Sames (Duitschland) 46.6 sec., 13. Sandt ner (Duitschland) 46.9 sec., 14 en 15 Urban (Oostenrijk) en Singerud (Noorwegen) beiden een tijd van 47 sec., 16 Carlsen (Noorwegen) 47.S sec., 17 Stiep' (Oostenrijk) 47 9 sec., 18 Lan gedijk (Nederland) 48.6 sec. 5000 Meter: 1. Staksrud tijd 8 min. 29.8 sec- 2. Stiepl tijd 8 min. 33.3 sec., 3. Wazulek min. 39.1 sec., 4. Mathisen tijd 8 min. 39* sec., 5. Ballangrud tijd 8 min. 40.7 sec., ti* Engnestangen tijd 8 min. 47.9 sec.; 7. Carlsen tijd 8 min- 51.1 sec., 8. Dijkstra tijd 8 niin- 53.2 s., 9 Sames tijd 8 min. 54.5s. 10, Osby 8 min- 157.3 sec., 11. Haraldsen tijd 8 min. 58.1 sec., I3 Singerud tijd* 9 min. 1.7 sec., 13. Kjeldsen tijd 9 min. 56 sec., 14. Langedijk tijd 9 min. 73 sec., 15. Larsen tijd 9 min. 18 sec., 16. Urban 10 min. 6.4 sec., Sandtner en Nygren niet ge" I start.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4