Saargebied aan Duitschland overgedragen Groot hoogverraadsproces te Weenen j n--i;-: Protocol plechtig onderteekend door baron Aloisi en rijksminister Frick Hitier naar het Saargebied ia Vastenbrief van Kard. Schulte Het nieuws van heden Italië - Abessinië NACHT VAN MARSCHEN IN SAARBRÜCKEN V. DR. RINTELEN VOOR DEN KRIJGSRAAD JAPANS VOORWAARDEN AAN CHINA DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 1 MAART 1935 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19215 Alle steden en dorpen in het Saar gebied vol dennegroen en Duitsche vlaggen Duitsche ministers toe gejuicht Te Berlijn Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Amerikaansche Senaat contra de Nira Zes dooden bij nood weer op Hawaii i»i m «Ei ;:fi Post's mislukte strato- sfeervlucht Sabotage in het spel? Zeven Alpenjagers ver ongelukt De putschisten eischten van den stervenden Dollfuss machts overdracht aan Rintelen Manoeuvres in Polen' Soldaten op ski's laten zich door een tank vooruit trekken Einde eener politieke carrière -■ ■"""i §l| j WmM 4 P®i - t.Wré' De Italiaansche troepen in Afri ka tijdens een gevechtsoefening In felle woorden geeselt hij het heidendom der Duitsche geloofsbeweging Beroep op de ouders Dr. Rintelen TYPHUS TE MOSKOU DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Herdenking van den slag bij Adoea in den Italiaansch Abessinischen oorlog van 1896 De troepen-verscheping Engelsche geruchten Generaal von Seeckt en zijn assis tenten zouden door Japanners vervangen moeten worden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek SAARBRÜCKEN, 1 Maart (Reu ter). Vrijdagmorgen om half tien vond in het districtshuis te Saar- brücken de plechtige overdracht van het Saargebied aan Duitschland door de commissie-van-drie aan rijks minister Frick plaats. De regeeringscommissie van den Volkenbond, onder leiding van den Engelschman Knox, had reeds gis teravond met haar ambtenaren het Saargebied verlaten, na het Saarge bied tijdelijk aan de Commissie van-drie te hebben overgedragen. Gedurende den geheelen nacht, van Donder dag op Vrijdag waren op het station te Saar. briicken extra.treinen binnengerold met men- schen, die het „bevrijdingsfeest" mee komen vieren. Tegen 2 uur 's nachts namen SA en SS.afdee- lingen bezit van de stad. Tot 's morgens 8 uur werd in de Bahnhofstrasse gedefileerd, waar bij afwisselend werd gezongen en tromgeroffel weerklonk. De lijfstandaarden van Hitier vorm den het middelpunt, terwijl ook arbeidsdienst teeemarcheerde. Het Duitsche nieuwsbureau noemt dezen nacht van den terugkeer van het Saargebied in het Duitsche Rijk dan ook een nacht van tnarschen en liederen. Aan slapen viel in Saar. brücken niet te denken, daar alle straten dreunden van het stappen der colonnes en schalden van de liederen. In den vroegen och tend mengden fanfares zich in de feestklanken. De regen, die den heelen nacht was gevallen, bield nu op, en in het zeer versierde Saar- briicken werd het weer wat helderder. Ook in alle andere steden en dorpen van het Saargebied was drukke versiering aangebracht. De straten waren overal bezet met rijen denne. boomen, terwijl uit alle vensters de Duitsche Vlaggen woeien. 's Morgens om 7.40 uur arriveerde de extra- trein der rjjksregeering. Frick en Goebbels Werden bij hun verschijnen geestdriftig toege juicht. Verder zag men minister Seldte en Hierl. In lange auto.files arriveeren nu ook de rijksstadhouders, de ministers der Duitsche landen, SS.- en S_A.-leiders, gouwleiders enz. Zooals gemeld vond om half tien de plechtige overdracht van het Saargebied plaats. Onder geestdriftige toejuichingen waren dr. Frick, gouwleider Biirckel en staatssecretaris Grauert baar het districtshuis gereden, waar de Vol kenbondscommissie van drie, bestaande uit ba ron Aloisi (Italië), Cantilo (Argentinië) en Oliva (Spanje), hen opwachtte. Door baron Aloisi, minister Frick en den Saarreferent van den Volkenbond Krabbe (Denemarken) werd een protocol ondertee kend, waarin de plechtige overdracht is vastgelegd. Vervolgens legde baron Aloisi een korte ver klaring af, waarin hij zeide dat vandaag een element van onrust verdween voor de betrek kingen tusschen de volken. Aloisi sprak de hoop uit, dat de bereikte oplossing een goed voorteeken mocht zijn voor den vrede in Europa. Dr. Frick beaamde de woorden van baron Aloisi en verklaarde dat Duitschland met trots er. vreugde den dag van heden viert. Tenslotte sprak Dr. Frick den dank uit der Duitsche regeering voor de loyale wijze, waarop de com missie-van-drie en de geraadpleegde deskundi gen hun taak hadden opgevat. Nadat de plechtigheid in het districts-huis een einde had genomen, vond om 10.15 uur een nieuwe plechtigheid plaats, n.l. het hijschen van de Duitsche vlaggen. Het woord werd weer gevoerd door dr. Frick, die eveneens een rede hield bij de overdraging van de regeeringsza- ken in het Saargebied aan gouwleider Bürckel, hetgeen om 11.15 uur plaatsvond. Het vlaggen-hijschen ging met een buiten gewoon enthousiasme gepaard. De menschen zaten op de daken der huizen. Onder de aan wezigen zag men ook de bisschoppen van Trier en Spiers. De rede van dr. Frick ten overstaan van Bür ckel bevatte twee merkwaardige passages: Ten eerste: „Nu de Saar voor altijd naar Duitschland is teruggekeerd," zeide de bewinds man, „zal dit landsgebied, dat tot voor korten tijd nog tot ernstige conflicten met onze Wes telijke naburen (Frankrijk) had kunnen voeren, de bemiddelaarsrol tusschen Duitschland en Frankrijk op zich nemen en wezenlijk bijdragen tot betrekkingen van goede nabuurschap." En ten tweede: „Een gering aantal Saarlan- ders, opgestookt en belogen door hun leiders, die thans ver buiten de grenzen wijlen, hebben gemeend hun stem aan het rijk van Adolf Hit ler te moeten onthouden. De meesten staan nu in onze rijen. Maar ook aan hen, die nog afzijdig blijven, reiken wij vriendschappelijk de broederhand der verzoe ning, voorzoover zij van goeden wil zijn, om mede te werken aan den opbouw van volk en rijk." H VERWACHTING: Zwakke tot matigen H Oostelijke tot Noord-Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neer- |j H slag, temperatuur om het vriespunt tot ji S lichte vorst des nachts, overdag iets kou- der. Hoogste stand: 785.3 te Jan Mayen. =j Laagste stand: 730.4 te Vestmanöer. S Zon op 6.50, onder 5.37. Licht op 6.07. Maan op v.m. 4.58, onder n.m. 11.35. Nieuwe Maan 5 Maart 3 uur v.m. Reeds vroeg in den morgen verkeerde de Rijkshoofdstad in feeststemming. De „zee van vlaggen" was er weer. Verschillende huizen waren versierd. Muziekkapellen trokken door de stad. Op de pleinen zijn luidsprekers aange bracht, die de bevolking inlichten over de plechtigheden en gebeurtenissen in het Saar gebied. De schoolkinderen hebben vrijaf, na dat eerst op de beteekenis van den dag was gewezen. In de fabrieken werd feestelijk appèl gehouden. De wacht trok met groote feestelijk heid op. Op het oogenblik, dat te Saarbrücken door dr. Frick de Duitsche vlaggen werden gehe- schen, gingen ook te Berlijn en in heel Duitsch land de vlaggen op de officieele gebouwen om hoog. WASHINGTON, 1 Maart. (V. D.) De Senaat heeft Donderdag een nieuwen aanval op de re geering gedaan. Hij besloot de wetgeving van het federale departement voor de bestrijding van de economische crisis (NIRA) te laten on derzoeken door de Senaatscommissie voor finan- cieele aangelegenheden. Voorloopig heeft de Se naat afgezien van een onderzoek door de Se naatscommissie voor juridische aangelegen heden. HONOLOELOE, 28 Febr. Als slachtoffers van de onweersstormen en overstroomingen op de Hawaiï-eilanden zijn tot nu toe zes lijken ge borgen. Nog zes personen worden vermist. Tal van personen zijn door buitengewoon groote hagelsteenen gewond. BERLIJN, 1 Maart. (Reuter). De Führer en rijkskanselier Adolf Hitier is heden per vliegtuig naar het Saar gebied vertrokken. Hij reist via Mann heim. Tegen de verwachting in, zal Hitier dus bij de „bevrijdingsfeesten" in het Saargebied tegenwoordig zijn. KANSAS-CITY (Missouri), 28 Febr. (Reu ter). Wiley Post wijt de mislukking van zijn stratosfeervlucht aan sabotage. Hij beweert te kunnen bewijzen, dat men ijzervijlsel in de olie van zijn motor heeft gedaan. PARIJS, 28 Febr. Een afdeeling Alpenjagers, welke aan de Fransch-Italiaansche grens een zieken soldaat uit een blokhuis zou transpor teeren, werd onderweg door een lawine ver rast. Uit Lyon verluidt, dat zeven man om het leven zijn gekomen. Een reddingscolonne is onderweg. (Bijzondere correspondentie) Het is 25 Juli 1934, 1 uur in den middag. De omroeper van den Weenschen radio- omroep heeft zoojuist met zijn welbe kende stem de weerberichten voor den komen den dag aangekondigd, als er plotseling een pauze ontstaat. Maar dadelijk hoort men de stem van den omroeper weer, en ditmaal klinkt ze opvallend zenuwachtig. Hij deelt mede; „De regeering Dollfuss is afgetreden, minister Dr. Rintelen heeft het vormen van de regeering op zich genomen". Op het Ballhausplein in Weenen, bondskan- selarij, le verdieping in de werkkamer -'an den kanselier, 1 uur 15 minuten. Op den grond ligt, doodelijk getroffen, bondskanselier Dr. Engel- bert Dollfuss, badend in zijn bloed. Om hem neen staan zwaar bewapende putschisten, die van den stervende eischen, dat hij zijn machts bevoegdheid overdraagt op Dr. Anton Rintelen, dien de bondspresident reeds tot kanselier had benoemd. Rintelen! Rintelen! roepen de putsch isten den armen stervenden kanselier in 't oor. Op de binnenplaats van de bondskanselarjj, 's middags om half 2. De beambten van het ge bouw zijn hier samengedreven en worden door zwaar bewapende personen bewaakt. Een jon geman, die de rol van omroeper moet vervul len, roept den ambtenaren toe: „De nieuwe bondskanselier Dr. Rintelen zal binnen een half uur hier zijn. Houdt U gereed!" Dik met stof bedekt jaagt een reisauto over den weg naar Klagenfurt. Er zitten drie man nen in, twee van hen zijn de gebroeders Ott. Zij zijn op weg naar Klagenfurt, waar nog enkele leden van de S.A.-stormtroepen zich bij hen zullen aansluiten, om dan verder te rijden naar Velden. Daar moeten zij bondspresident Miklas at r 9 KEULEN, 28 Febr. (Kipa) Z. Em. Kard. Schulte brengt in zijn vasten brief den geloovigen „in dezen voor ons zoo beslissenden tijd," een warm her derlijk dankwoord „voor de onbuigza me vastberadenheid, waarmede gij in het openbaar van uwe onvoorwaarde lijke katholieke trouw getuigenis af legt, omdat men u voortdurend belee- digt in uwe heiligste gevoelens en over tuigingen." Tegenover de lasterlijke stemmen tegen het Heilige Katholieke geloof hebben de katholie ken een gelofte van trouw afgelegd aan de Eene, Heilige, Katholieke en Apostolische Kerk. Kardinaal Schulte wil de liefde van Zijn diocesanen tot de Kerk doen toenemen, door hun in Zijn vastenbrief de kenteekenen der Kerk te verklaren. Aan deze Kerk zullen de katholieken met onverbreekbare trouw vasthou den. Heden zijn weer ongeloovigen en vijan den van Christus aan het werk om in plaats van Christendom en Kerk het Duitsche volk een godsdienst te brengen, dien zij beter durven te noemen. Ongehinderd en onop houdelijk prijzen zij, de een zus de ander zoo, een nieuw Duitsch geloof, een heiden dom van het ras en het bloed aan, dat God den Schepper van Hemel en aarde zal af schaffen en Christendom en Kerk zal ver vangen. Zij noemen zich zelf heidenen en zijn op dezen naam trotsch. Een Katholiek die zijn geloof kent en daar om weet, wat hij aan Christendom en Kerk heeft, zal zich nooit en te nimmer laten be praten en bewegen om in zulk een heidendom terug te vallen. Integendeel! Hoe meer hij van de zoogenaamde Duitsche geloofsbeweging uit de geschriften en redevoeringen harer aanhan gers verneemt en haar principes leert kennen, die in de toekomst ons volk steun en geluk in leven en sterven zouden brengen, des te dui delijker blijkt hem, hoe solide daartegenover de basis is, waarop hem zijn katholiek geloof gesteld heeft. Hij zal het geluk, katholiek te zijn en katholiek te leven, meer dan ooit waar- deeren en het zich niet laten ontnemen." Tenslotte uit de kardinaal vol droefheid de klacht, dat het geweten van de zelfs nog schoolplichtige, onervaren jeugd thans door het aanprijzen van het heidendom en het ver achtelijk maken van haar christelijk geloof in verwarring wordt gebracht. „Steeds krachtiger hebben uwe bisschoppen hiertegen gepro testeerd; echter zonder succes. Men zegt zelfs, dat een reusachtig aantal buitsche jonge hei denen met haat in het hart Christus verlaten en verwerpen." De kardinaal bezweert de katholieke ouders, dat „nog slechts de grootste nauwgezetheid uwerzijds het ongeluk en onheil van zulk een verderf kan tegengaan, waarvoor ook de zie len van uwe kinderen, heden niet meer veilig zijn." Het herderlijk schrijven sluit met een bij zonderen zegen voor de bezorgde ouders. gevangen nemen en hem dwingen. Dr. Anton Rintelen tot nieuwen kanselier van Oostenrijk te benoemen. In verscheidene deelen van Oostenrijk, vooral in Stiermarken en Karnten, is de reeds voor bereide nationaal-socialistische Putsch geschied. Het parool van de oproerlingen is: Rintelen! Deze Anton Rintelen, die 't laa-st Oosten- rjjksch gezant in Rome was, komt voor het militaire gerechtshof van Weenen we gens verdenking van medewerking aan hoog verraad. Een man, die sedert de omwenteling een bijzondere rol in het nieuwe Oostenrijk speelde, staat aan het einde van zijn carrière. In de Christelijk sociale partij speelde hij een hoofdrol en werd tot „Landeshauptmann" van Stiermarken gekozen; hij scheen in den beginne een betrouwbaar en goed lid van de partij te zijn. Maar spoedig daarop ontplooide hij zich op een wijze, die zijn vrienden te denken gaf. Rintelen was een man van grenzenlooze eer zucht, geen enkel middel scheen hem te slecht, om het doel, dat hij nastreefde, te bereiken: bondskanselier van Oostenrijk te worden. Se dert 1920 was hij de man, die steeds weer ach ter de coulissen aan de ophitserijen medewerkte, om de toenmalige regeering ten val te brengen en de plaats vrij te maken, die hij wenschte te hebben: de plaats van den bondskanselier. Niet al te zelden gelukte het Dr. Rintelen, zulke po gingen met succes te construeeren, hijzelf nam steeds weer een aanloop tot een sprong, maar altijd sprong hij of te ver of te dichtbij. Maar altijd was het een ander, waardoor Rintelen verhinderd was zijn doel te bereiken. wtoto Het was -vooral Dr. Ocipei: «Mo wantrouwen jegens Rintelen koesterde, en die in hem steeds meer den man herkende, die voor de Oostenrijksche binnenlandsche politiek ge vaarlijk was. Seipel vond het noodzakelijk hem ver verwijderd te houden van de door hem zoo zeer gewenschte positie van bondskanselier. Éénmaal gelukte het Dr. Rintelen om voor korten tijd minister van Onderwijs te worden, maar daarmee was zijn eerzucht niet bevredigd. Toen Rintelen inzag, dat het met politieke in triges niet gelukte, zocht hij toen hij in Stiermarken als „Landeshauptmann" absolute macht had verkregen naar andere middelen om zijn plannen te verwezenlijken. Langzamerhand verzamelde Rintelen een par ticulier leger om zich heen. De Stiermarksche Heimatschutz onder leiding van Kammerhofer scheen hem het juiste werktuig te zijn, waarvan hij in het gegeven geval gebruik kon maken om de macht in handen te krijgen. Deze over wegingen bleven weliswaar niet geheim, maar Rintelen had er slag van eventueel opkomende verdenking tegen zijn persoon en tegen zijn actie steeds- weer op een handige manier te on derdrukken. Pas Dr. Engelbert Dollfuss waagde het tegen Dr. Rintelen op te treden. Toen Dollfuss na de schorsing van het parlement auto ritair staatsleider was geworden, schenen hem de voorbereidende maatregelen, die Dr. Anton Rintelen in Stiermarken nam, reeds zoo be denkelijk, dat hij het besluit nam, Rintelei» uit Oostenrijk te verwijderen. Er was een macht spreuk van den kanselier toe noodig om Rin telen te nopen, de betrekking van gezant in Rome aan te nemen. Eerst weigerde Rintelen te gaan, en zijn positie van Landeshauptmann vaarwel te zeggen, maar dan nam hij van deze betrekking slechts verlof, om de teugels niet uit de hand te moeten geven. Inderdaad verscheen Dr. Rintelen onophoudelijk in Oostenrijk, -en gingen nauwelijks veertien dagen voorbij, waar in hij niet onder het één of ander voorwendsel in Weenen of in Graz opdook. Het optreden van Rintelen werd steeds meer verdacht. Uit Rome waren vertrouwelijke informaties geko men, die vermeldden, dat Rintelen met de na tionaal-socialistische klingen in eng contact was. Dat de Stiermarksche Heimwehr onder leiding van Kammerhofer een nationaal-socia listische partijgarde was geworden, was geen geheim meer. Rintelen gold steeds meer als candidaat voor de nationaal-socialisten. Ongeveer vier weken voor den 25sten Juli ontstond er een levendige agitatie voor Rintelen, men kon in talrijke bladen zijn portret vinden met het onderschrift: de toekomstige kanselier van Oostenrijk. Eten week voor den 25sten Juli verscheen er een hooggeplaatst beambte in de bondskanse- larij bij Dr. Dollfuss en deelde mede, dat er overtuigende bewijzen waren, dat Rintelen in intriges betreffende een omwenteling was ge wikkeld. Men gaf Dollfuss te verstaan, dat het beste zou zijn Rintelen naar Weenen terug te roepen en hem onder controle te stellen. Dr. Dollfuss aarzelde. Hij aarzelde tot op het uur, waarop de moordenaar Planetta hem de kogels door het lichaam joeg en er in de bondskan- selarij overal weerklonk: Rintelen! Deze Dr. Anton Rintelen komt nu op 2 Maart voor den krijgsraad van Weenen om zijn vonnis te vernemen. Te Moskou zijn eenige gevallen van typhus geconstateerd. Onmiddellijk zijn krachtige maatregelen ter bestrijding der ziekte genomen. HITLER PER VLIEGTUIG NAAR HET SAAR GEBIED VERTROKKEN. De plechtige ocerdracht van het Saargebied aan Duitschland. Nacht van marschen en lie deren in Saarbrücken. De torpedojagers „van Ghent" en „Kortenaer" nit Indië terug. Veertig geraamten gevonden bij graafwerk te Harderwijk. Tegen ex-consul van Costa-Rica wegens op lichting twee jaar geëischt. Griep-epidemie in het garnizoen te Groningen. O ROME, 1 Maart (V.D.) In geheel Italië wordt heden de slag bij Adoea herdacht, waarbij duizenden Italiaansche soldaten 't leven lieten, toen de Italiaansche troepen tijdens den Itali aansch-Abessinischen oorlog van 1896 door de Ethiopische troepen van koning Menelik bij Adoea in de pan werden gehakt. Dezen verjaardag zou men waarschijnlijk vrij wel onopgemerkt hebben laten voorbijgaan, in dien zij niet viel in een periode van nationalis tische opwinding, juist in verband met het conflict in Abessinië, naar welks grenzen in Italiaansch-Somaliland thans reeds 90.000 man Italiaansche troepen zijn gedirigeerd, terwijl de verscheping van troepen en oorlogsmateriaal uit Napels, Messiha en andere havens nog regel matig voortgang vindt. Binnen enkele dagen ver trekt het transportschip „Campidoglio" uit Na pels en kort daarop vertrekken opnieuw drie andere schepen. In Italiaansche kringen wordt beweerd, dat Abessinië in verschillende landen orders voor vliegtuigen heeft geplaatst en wapens heeft BBkumii. LONDEN, 1 Maart (Reuter) Medegedeeld wordt, dat officieele kringen de geruchten tegen spreken, volgens welke de Engelsche kruisers „Despatch" en „Royal „Sovereign" uit Malta naar Abessinië zijn vertrokken, ten einde de a:- daar wonende Britsche onderdanen aan boord te nemen. Men verklaart, dat deze beide oorlogssche pen uitsluitend zijn uitgevaren om een tocht te maken over het Oostelijk bekken van de Mid- dellandsehe Zee en dat hun verplaatsing niet de minste politieke bedoeling heeft. SJANGHAI, 1 "Maart. (Reuter). Hei, blad „North China Daily News" weet te melden, dat de door Japan gestelde voorwaarden voor een toenadering met China o.a. het volgende inhou den: Vervanging van generaal von Seeckt, den Duit- schen militairen raadgever in China, en van zijn 300 militaire assistenten door eenzelfde aantal Japansche officieren, alsmede de aanstelling van 1400 Japansche officieren, die moeten mede werken aan de training van het Chineesche leger. Een derde voorwaarde is de benoeming van Japansche economische raadgevers ter vervan ging van de in deze functie werkzame Euro- peesche personen, en ten slotte de volledige schrapping van de anti-Japansche propaganda uit de Chineesche schoolboeken. Japan van zijn kant biedt aan, China leenin gen te verstrekken en het land te helpen in zijn huidige moeilijkheden. Het blad voegt eraan toe, dat Chineesche en bevoegde buitenlandsche kringen, in weerwil van de Japansche tegen spraak, deze voorwaarden juist achten. Stand op Vrijdag 1 uur n.m. 745.5 Vorige stand: 744.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1