T INCASSO-BANK N.V. - HAARLEM Een nieuwe film van J. C. Mol SPORT EN WEDSTRIJDEN Men scfotijft wat uUU Altijd welkom" ZATERDAG 2 MAART 1935 Kruisweg 59 CREDIETEN - EFFECTEN - DEPOSITO'S SAFE-DEPOSIT STADSNIEUWS Zeer geslaagde geluidsfilm naar Mol's eigen geluidssysteem COMITÉ VAN KATH. ACTIE Het Strandpachtersbesluit te Zandvoort Installatie commandant Mobiele Divisie Familie Hofmann Groot-Seminarie Warmond Aardappelteelt 198 mmmm V. c. B. H. B.C. T.Y.B.B. K.N.V.B. Haarlem D. H. C.Stormvogels E.D.O. Bloemendaal H. V. B. NEDERL. VOETBALBEKER V. S. V.—Velocitas ROEIEN Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" Bloemendaalsche Schaakclub HAARL. R.K. DAMBOND De clubcompetitie 2e klas afd. Noord VRAGENBUS Teekens voor snelheidsvermindering TREKJES no. 842 Twyfel 99 Deezer dagen hebben wij de film gezien, die de bekende Haarlemmer J. C. Mol heeft vervaardigd in opdracht van de Droste fabrieken. De film werd ingeleid door den heer Droste en door den maker Mol, die een inzicht gaf in de methode, die hij en zijn medewerkers Chr. Fointl (camera) en Koe I. van de Griend (muziek) hebben toegepast. Naar zijn eigen woorden komt een en ander hierop neer. Wij waren echter van meening, dat het ge luidsfilmkarakter door gedrukte teksten zou worden geschaad en hadden verder de overtui ging, dat het toch mogelijk moest zijn door dt wijze van behandeling, beeld en gesproken toe lichting zoodanig te vereenigen, dat de boven genoemds bezwaren worden ondervangen. Im mers ook in het dageiyksch leven, bij het zien naar een tooneelstuk enz. werken gezicht en ge hoor tegelijkertijd en bevredigend. Ook bij de geluidsfilm moet dit dus mogelijk zijn. Er werd daarom besloten tot een gesproken toelichting. De moeilijkheden bleken in de praktijk te onder vangen door ten eerste: de film zoodanig op te nemen, dat zoo min mogelijk toelichting nocdig is en door deze toelichting zoo kort en zoo za kelijk mogelijk te houden; ten tweede: door met zorg het tijdstip te bepalen, waarop de toelich ting wordt uitgesproken. Men is aanvanKelijk geneigd de toelichting onmiddellijk te geven, zoodra het nieuwe beeld, waarbij de toelichting noodig is, op het doek verschijnt. Deze godach- tengang bleek niet juist, wanneer een geheel nieuw beeld op het doek komt, heeft de be schouwer eenigen tijd noodig om dit in zich op te nemen, om er als het ware den weg in te vinden. Gedurende dien tijd is al zijn aandacht op dit nieuwe beeld geconcentreerd. Na enkele oogenblikken is het beeld opgenomen, de con centratie van het gezichtszintuig verslapt en onbewust komt bij den beschouwer de vraag: wat is dat, wat stelt het voor, wat gïbeurt er. Dan is het juiste oogenblik voor de toelichting gekomen, niet dadelijk bij het verschijnen van een nieuw beeld dus, maar een aantal seconden daarna. Tot zoover de woorden van Mol zelf. Inder daad kan men deze theorie in de film zelf terug vinden en het strekt Mol's talent tot eere, dat hij in stat bleek een documentaire film te ma ken, die uit niet minder dan drie deelen bestaat en die van het begin tot het einde boeit. Zijn geluidstoepassing, de muziek inbegrepen, is voortreffelijk en gseft een voorbeeld aan menige industriefilm. Zijn zin voor het détail heeft hem nergens te nadrukkelijk doen worden. De ge- heele film door blijft hij de groote lijn in het oog houden. Wie deze film ziet, weet ongeveer hoe het er toe gaat in de Droste-fabrieksn en heeft bovendien een interessant stuk film ge zien. Er zijn aanmerkingen te maken, o.a. dat de film aan het einde vervalt in een paar anecdo- tische verbeeldingen, die eenigszins los van de film zelf afvallen, maar ook hier herkennen we nog altijd de soberheid en de zekerheid, die twee van Mol's eigenschappen zijn. Met nadruk zouden wij verder nog willen wijzen op het ge luidssysteem, dat Mol zelf heeft uitgevonden, ver van alle geraas en strijd, in de stilte van zijn bekend atelier. De technische weergave van dit systeem is frappant en kan gerust naast de andere systemen staan. Tot dusver kenden we van Mol voornamelijk de fameuze bloemen- en kristalfilms, die een buitengewone reputatie in den lande genieten. Met deze Droste-film „Altijd Welkom" heeft Mol getoond ook de documentaire geluidsfilm perfect te beheerschen. Ziehier nu een film, die een Nederlandsche industrie tot onderwerp heeft en door Nederlandsche filmers werd gemaakt en wel zoo, dat de film den toets der critiek ge makkelijk kan doorstaan. Laten we ons dus verheugen over deze nieuwe film van Mol, wiens werken altijd welkom zullen zijn. Dbg. Zondag 3 en Maandag 4 Maart 8 uur: Ge- costumeerd bal van de Oratoriumvereeniging m de Gem. Concertzaal. Maandag: bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Dinsdag 5 Maart, 8 uur: Repetitie „St. Cae- cilia" in gebouw „St. Bavo". Donderdag 7 Maart, 's morgens 9 u.: vergade ring van het Armbestuur der parochie St. Bavo- Noord in de Pastorie. 2.30 uur: Vergadering van de St. Marthaver- eeniging in het Tehuis Bloemhofstraat 1. 8 uur: Besincursus R. K. Esneranto-vereeni- ging „Abbé Richardson", bij Brinkmann. 8.15 uur: Repetitie van het R- K- Haarlems Gemengd Tooneel „Thalia" in den Schóuwburg- Jansweg. 8.30 uur: Bureauvergadering van de R. k.. we- classeeringsvereeniMng in het St. Vincentius- gebouw, Groenmarkt 22. 8.4-5 uur: Lezing K. J. M. V. „St. Augustinus bij Brinkmann. Vrijdag 8 Maart 8.15 uur: Lezing voor de le den van „Geloof en Wetenschap' in den Jans schouwburg. Ten einde eikaars bezoek niet, te hinderen of te bemoeililken, wordt allen R.K. Vereenigingen gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te olegen met het Al gemeen Secretariaat, mei. W. van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Het Dinsdag door den Zandvoortsehen raad genomen besluit, waarbij den strandpachters over 1934 en 1935 een reductie van hun strand- pacht werd verleend van 10 pet. heeft voor de gemeente een nadeelig gevolg, dat over 1934 de geraamde pachtinkomsten minder zullen wor den, terwijl ook de begrooting 1935 weer even uit haar evenwicht is geslagen. De totale strandpacht over 1934 beliep f 32.222.50, waar bij de gemeentelijke inrichting „Het Zuider- bad" buiten beschouwing is gelaten, aangezien hiervan de gemeente noch voor-, noch nadeel ondervindt. De totale kwijtschelding beloopt dus tweemaal 10 pet. van genoemd bedrag of f 6.444.50, aangenomen dat de totale strand pacht over 1935 gelijk zal zijn aan die van 1934. De achterstallige schuld, die voor 1 Mei 1935 betaald moet zijn, betreffende het jaar 1933 bedraagt f 848.75. Over 1934 moet nog aange zuiverd worden een bedrag van f 10.488.75, doch dit laatste bedrag mag in drie jaar bij gelijke termijnen worden betaald. Eigenaardig doet het aan, dat de Raad Dins dag het besluit om 10 pet. reductie te verleenen aan de strandpachters heeft gedaan zonder dat de financieele commissie haar oordeel of haar advies hierover heeft kunnen geven, daar deze commissie zich op het standpunt had gesteld, dat zij haar advies wilde geven, wanneer de raad zich omtrent deze aangelegenheid zal hebben uitgesproken. Te meer treft ons dit, omdat zich een ander feit heeft voorgedaan, waarbij men om der for- maliteits wille een belangrijke zaak rekt. Zooals bekend, is door den wethouder van publieke werken een teekening ontworpen van een te bouwen kleedlokaal door jeugdige werk- loozen. Alles was in kannen en kruiken; de stukken waren klaar om opgezonden te worden naar het Departement van Sociale Zaken, waarna goedkeuring zou zijn gevolgd en de jeugdige werkloozen aan derx gang konden gaan. Maar de heer C. Siegers had buiten de waard, i.e. den technisch-aesthetischen advi seur der gemeente gerekend, den heer T. Zwiers. Er deugde niets van, volgens hem. De heer Siegers, die genoegen neemt met de tail-veranderingen wil niets weten van om hals brengen van zijn teekening, die in overleg en met instemming van het departement is tot stand gekomen. Maandag 4 Maart, te half negen 's avonds, zal op het binnenplein van de Infanteriekazere aan den Koudenhom als Commandant der Mo biele Divisie worden geïnstalleerd de Res. Ie Luit. der Grenadiers, mr. J. C. G. Verspyck. Mijnssen. Na afloop van deze plechtigheid zal een oefening worden gehouden in het bewaken van de gevangenis en het huis van bewaring. In Gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23, wordt Zondag 3 Maart, 's avonds 8 uur een vroolijke avond gegeven, waarin optreedt de Familie Hofmann, bekende voordrachtskunstenaars, in hun nieuwste repertoire. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Uit het jaarverslag van het Groot-Seminarie Warmond ontleenen wy, dat gedurende het af- geloopen jaar voor het Philosophicum wtrden ingeschreven 94 studenten, waarvan 15 studen ten in den loop van het jaar naar elders ver trokken. In September j.l. zijn uit Heemstede bijgekomen 37 studenten. 35 studenten gingen over naar het Seminarie. Van het Seminarie werden 40 studenten pries ter gewijd. In Warmond studeeren thans 117 studenten. Betreffende de uitgifte van uitpootvergun- ningen voor consumptie-aardappelen kan nog worden medegedeeld, dat voor diegenen, aan wier verzoek om een uitpootvergunning voor fabrieksaardappelen niet kon worden voldaan, tot 10 Maart 1935 gelegenheid bestaat alsnog bij de Gewestelijke Landbouw-Crisis-Organi- satie, waarbij ze als georganiseerden zijn inge schreven, een uitpootvergunning voor con sumptie-aardappelen aan te vragen. Ook zij, aan wie een naar hun oordeel te ge ring oppervlak fabrieksaardappelen is toege wezen, kunnen zich tot 10 Maart a.s., onder terugzending van de door hen niet gewenschte vergunning voor fabrieksaardappelen tot hun Gewestelijke Crisis-Organisatie wenden voor het verkrijgen van een vergunning voor con sumptie-aardappelen. Zij doen daarmede dan afstand van hun recht om fabrieksaardappelen voor oogst 1935 te telen. „Als jullie die pater uitlachen, krijg je met mij te doen. Versta je". Er> zijn uiterlijk en nu, bovendien, nog kwaad gloeiende oogen waren wel berekend om eerbied in te boezemen. Een gesmoord, zenuwachtig gi- cheltje van een der jongedames was het even onverwachte als bescheiden einde van de spot- party. De bus was volgeloopen aan een vorige halte met êen dozijn jongelui, die klaarblykelyk hier of daar naar een dancing gingen. Nu gunde ik hun het pretje, aan mijn ver. schijning verbonden, van harte. Ik kan mij best indenken dat zulke kinderen nog niet veel gezien hebben en dat zoo'n man met een wit hoofd en een nog vrij donkere baard, afgezien nog van het priesterboordje, al een zeer bijzon dere curiositeit voor hun beknopte ervaring zijn moest. De marskramer of man met de klepkist tikte even tegen zyn pet: ,,'t Is nu niet zoo koud als een paar jaar terug, meneer, toen by de tram." Nu herkende ik hem ook. Een paar jaar terug had ik hem in een tram-station een kop koffie gegeven. Hy had toen eenige uren in de kou geloopen en zag eruit af hij bevroren was. Ik stond ervan te kijken dat hy mij direct herkend had in de half duistere bus. Hy zag er werkelijk niet naar uit, dat hy veel last had van byzondere deugden, zooals die van dank baarheid. En ziedaar.... Weer een vergissing meer op je rekening, Pater Liefhebber. En van dezen man uit de lagere rangen onzer maatschappij gingen myn gedachten naar zijn vele collega's hier en in de missie-landen. Hoeveel goud, hoeveel zielegoud ligt er niet verborgen in dit onontgonnen geestelijke terrein? Welk een schat van natuurlyke deugd, door den Schepper in ieder menschenhart gestort, kunnen wy vaak in werking stellen door een daad van medelij den, van vriendelykheid of slechts van beleefd heid. Als de Schepper het de moeite waard geacht heeft die of die zielen te scheppen, dan moeten wy onszelf niet afvragen of dit of dat volkje, deze of gene onbeschaafde volksstam wel onze bekeeringsyver waard is. St. Bonifacius-Missiehuis Father LEFEBER. Hoorn, postrek. 120937. Jongens, die hier met September voor missio naris willen komen studeeren, doen goed met zich nu reeds op te geven. Uit de Droste-film „Altijd welkom" van J. C. Mol Driessen Drayer, Vinken Jr. Leuven, Vinken Sr., Bierman Toledo, v. Rooden, Huijgrok, Martin, Gieske. Oppenkamp v. Es Assendelft Huneker Nunnink Rotteveel Kluiskens Put Persoon v. Honschoten Kaer Voogd Van den Berg Huisman de la Mar Kammeyer Vreeken Iseger De Winter Polanen Smit Hurkmans In den vriendschappalijken wedstryd tegen D. H. C. komt Stormvogels uit met: Hollenberg; Haar Sr. Haar Jr.; Wey Fyen Tol; v. d. Steen v. d. ugt v. d'. Merkt Ketting Prins. Van Roon, K. Zandstra, Boeree, Van Geemen, Koppen, Oomen, J. Perukel, A. Kollerie, Goemaat, Perukel Jr., P. Spek. De Haas de Wilde, Hogervorst Leemhuis, H. Beyk, Röbken Kammeyer, de Bock, J. Köhler, v. Gelder, v. Leuven. Het programma voor Zondag luidt als volgt: la RCH 4Haarlem 3; Kinheim 2»—Stormv 3; RCH 3Spaarnev.; Zeeneeuwen 2Bloe mendaal 2 lb EDO 3EHS; Spaarnestad—EDO 4; Haar lem 4—RCH 5 2a Stormvogels 4—VSV 4; VI. Vogels 2—Ke nau; Droste—EDO 6; Sp'vogels 2B'wyk 2 2b Vijfh.Zeemeeuwen 3; Rozenpr.ETC; RCH 6WH; Hillinen 2Ripperda 2 2c Sp'damDIO 2; VSV 3Heemstede: Kenn. 4—HFC 3; Haarlem 3a—VVB 2d Halfweg 2H'gom 2; Zandv. 2Zeemeeu wen 4; VOG—Haarlem 5; DamiatenDSK 3a VSV 5—DeCeO 4; Kenn. 7—WH 3; HFC 6—VI. Vogels 3 3b Hillegom 4—Swastika; Halfweg 3—Rip perda 3; Rozenpr. 2Droste 3 3c B'wijk 4THB 3; Kenau 2—RCH 9; WK 2—Brederode; Kennemers 8IVO 2 3d Zwanenb.—Sp'vogels 3; Bl'daal 5—DSK 2; ETO 3DOA; Hillinen 4Ripperda 4 3e Kenn. 10—EDO 10; HFC 5—Kinheim 6; Sp'stad 2—VVB 3 3f Zandv. 4Zwanenb. 3; vyfhuizen 2Bloe mendaal 6; HFC 7—HSV 2 3g Droste 2Kenn. 6 3h Bl'daal 4—DeCeO 2; RCH 10—Haarl. 6; ETO 2—HSV 3j H'lem 8Brederode 3; Bl'daal 3EDO 8; DIO 4Kinheim 4 3k DeCeO 5—H'stede 2; EDO 9—H'lem 7; Schoten 3Zeemeeuwen 5 3 1 Kenn. 5Sp'dam 3; Kinh. 5DOA 2; Schoten 5EHS 3 3m EHS 2—Halfweg 4 De elftallen zyn: Van der Wint; Van Zutfen Van der Griendt; den Boer de Koning Hillekamp; Van Os Sterk Kraak Mayen. Van Meel Nuining de Groot Bonsema Meule- ma; Huizeling uppes Fransen; Herdeveld Potse; Kolthof. De Roei- en Zeilvereeniging Het Spaarne heeft gisteravond haar jaariyksche algemeene vergadering gehouden, welke in verband met de aanstaande viering van het 50-jarig bestaan der vereeniging zeer druk was bezocht. Na opening door den voorzitter en goedkeuring van de notulen van de vorige algemeene ver gadering, bracht het bestuur verslag uit over het wel en wee der vereeniging in het afgeloo- pen jaar. Met groote voldoening werd herinnerd aan het succes van de senior-dames-vier, die in alle wedstryden, waaraan door deze ploeg werd deelgenomen, den eersten prys heeft gewonnen. Van de heeren boekten ir. Tj. de Vries en P. de Ridder overwinningen, respectieveiyk in het senior- en het overnaadsche skiff-nummer, ter- wyl de jonge vier B den Willem Hultserz-beker wist te winnen. In totaal werden 13 eerste pry- zen gewonnen. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester werden goedgekeurd en het be stuur voor het gevoerde beheer gedéchargeerd. Het bestuur werd bij enkele candidaatstel- iing als volgt samengesteld: prof. dr. A. D. Fokker, voorzitter; W. Jongejan, De Genestet- weg 8 te Bloemendaal, secretaris; H. Meyer, penningmeester; mej. F. Polderman, mevr G. PeereboomChambers, W. P. van den Berg, mr. P. Fuhri Snetlage, ir. C. J. Meyers en H. Swaving Dykstra, commissarissen. Ter gelegenheid van het jubileumjaar werd de heer R. Peereboom benoemd tot eerelid. Het volgende programma is vastgesteld voor de viering van het jubileum: 11 en 12 Mei: Nationale roei wedstryden op de ringvaart van de Haarlemmermeer tusschen de Bennebroekerbrug en de nieuwe Cruquius- brug. 25 Mei: Revue in den Stadsschouwburg, ge volgd door bal. 26 Mei: Receptie in het gebouw der vereeni ging. Reunisten-diner. 2 Juni: Gemeenschappelyke tocht naar de Kaag. Op nader te bepalen data een gondelvaart door Haarlem en uitnoodigingszeilwedstrijden. Nadat nog eenige voorstellen van internen aard waren behandeld, sloot de voorzitter de vergadering. De uitslag van den wedstrijd Bloemendaal IIIHeemstede III voor de competitie van de 3e klasse B van den N.H.S.B. is 55. Deze dagen had een voor deze afdeeling zeer belangrijke ontmoeting plaats. De strijd ging namelyk tusschen de 2e tientallen van de ver eenigingen „Gezellig Samenzijn" en Haarl. R.K. Damgenootschap. Mocht het den vorigen keer H. R. K. D. 2 gelukken het sterke Gez. Sam. 2 te kloppen, thans mocht het haar niet geluk ken. Deze spannende kamp bracht nog geen einduitslag, maar zal vermoedelijk een 119- overwinning worden voor G. S. 2. Ongetwyfeld hebben hierdoor de H. R. K. D.'ers een kostbaar puntje verspeeld. De mogelijkheid bestaat ech ter nog, dat G. S. 2 en H. R. K. D. 2 met een zelfde aantal wedstrydpunten uit den strijd komen, waardoor een beslissingswedstryd zal moeten worden gespeeld. De leiding van boven genoemde ontmoeting was toevertrouwd aan den heer H. de Reus. De gedetailleerde uitslag was: Gez. Samenzijn 2—H. R. K. D. 2. Th. SmakmanTh. Bandsma J. P. SpeetA. v. Rossum J. GomesA. Herben B. GjertsenF. v. Rossum N. BerkhoutM. Herben G. MeyssenF. Lucas A. NooyE. Bourgonje S. NanneB. Goedemans J. JasperolG. Kraak W. Gomes—W. Dams 0—2 xx 2—0 0—2 1—1 2—0 1—1 0—2 2—0 2—0 10—8 Vraag: Wat is de beste weg per motor van Beverwyk naar Nymegen? Van Beverwyk over Vianen, Zaltbommel of van Beverwyk over AmersfoortArnhem, en hoeveel K.M.? Antw.: Beverwyk, Velsen, langs Noordzee- kanaal, Amsterdam, Abcoude, Loenen, Breu- kelen, Maarssen, Utrecht, Jutfaas, Vreeswyk, Vianen, Culemborg. Geldermalsen, Zaltbommel, Tiel, Wamel, Druten, Afferden, Nijmegen. 152 K.M. Of: Beverwyk, Velsen, langs Noordzee kanaal, Amsterdam, langs nieuwen Ryksweg, Crailoo, Baarn, Soest, Oud-Leusden, Wouden berg, Renswoude, Ede, Arnhem, Elden, Nyme gen, 140 K.M. Over: Uitsluiting van katholieken brengen. betreft een goed-katholiek onderwijzer, werkzaam in een gemeente, die zeer overwegend katholiek Is, aan een openbare school met n i e t-katholleke schoolbevolking. Deze onderwyzer, een zeer kun dig man, een goed paedagoog, een achtenswaar dig karakter, gewaardeerd door leerlingen en ouders, heeft later het openbaar onderwijs ver laten, omdat het hem op den duur onaanvaard baar scheen, zich in een positie te handhaven, die z.g.n. voorstanders van het openbaar onder wijs ongewenscht scheen. Men beschouwde hem als een „indringer" en liet hem dit'niet ondul- delyk merken. Vooral het hoofd der school in bovenbedoelde gemeente, liet geen gelegenheid voorbijgaan, zich in dezen zin tegen het overige psrsoneel te uiten en den onderwijzer, waar hy kon, te schaden in zijn materiëele' positie en ontplooiing. Inplaats van dezen onderwijze- dus te eeren om zijn karaktervastheid, die ieder in een uitzonderingpositie moet toonen te bezitten, ging men ook bier uit van de op naïef-aanma- tigende wijze geïnterpreteerde stelling: „De onen- bare school voor de openbare onderwijzers". Soms bezochten enkele katholieke kinderen de school. (Moet men die ook weren, omdat hét geen „onen- bare leerlingen" zifn?). Doch zelfs dit was blijk baar niet voldoende om de positie van een on derwyzer gerechtvaardigd te achten. De strijd- methode was dus de volgende: Eerst de katholieke onderwijzers aanvallen, omdat ze grootendeels niet werkzaam zyn aan een onenbare school, en dan het den overgebleven enkelingen verwijten, dat zij er nog werken!! Als teekenende neven-omstandigheid vermeld ik nog, dat het hoofd der school dikwijls jongelui van orthodox-christelijke huize als kwefikellng- met-acte in zijn school haalde, zonder zelfs naar hun antecedenten, in dezen te lnformeeren. Van anti-papisme gesproken! Trots alle inspanning gelukte het den katho lieken onderwijzer nooit promotie te maken of op een voordracht te komen. Na samenwerking met anderen en passeering van het genoemde r chool- hoofd, gelukte het den onderwijzer eindelijk, tot hoofd eener openbare school te worden benoemd. Deze school werd later omgezet in een bijz. kath. en zoo ging deze uitstekende leerkracht (helaas, van mijn standpunt) verloren voor het openbaar onderwijs. De manier echter, waarop hy er werd behandeld, alleen omdat hij Roomsch was, zal hem zyn leven lang heugen! EEN OPENBAAR. NTET-KATHOLIEK ONDERWIJZER Verkeer, dat denVerkeer, dat den agent van voren agent van achteren nadert, moet snel- i nadert, moet snel heid verminderen, j heid verminderen. „En hoe is uw dochter Rika d'r zélf onder?" begon juffrouw van Plavemn aun haar tweede kopje theemet heele kleine gemak slokjes, omdat ze nog lang 't naadje van de kous niet wist. „Ach, wat zal lk u zeggen" zuchtte juf frouw Beversen presenteerde met gepo seerd slap gebaar van „lydende moeder" het tweede koekje,Wat zal ik u zeggen, juf frouw.... ze is al by na 'n jaar met de jongen verloofden ze houdt bij hoog en laag vol, dat ie onschuldig ismaar met al die vie ren en vyven is 't toch maar 'n beroerd ge valdat voelt ze zelf ook welze wil 't niet laten merken natuurlek, maar ik als moe der zynde.... ik zie best wat er in me doch ter omgaat „Begryp ik volkomen, juffrouw.... 'n moe der-oog ziet scherpJohan de Werst heet ie geloof 'k.... is 't niet?" ,4avan de Werst uit de Noorder straat... o. heele nette menschen hooru begrypt: anders had ik nooit me toestemming gegeven, dat Rika met 'm mocht gaan Al leen *n vervelend idee, dat z'n vader vroeger óók ai es „U bedoelt toch niet....?" „Ja, die is jaren geleden es zoo ineene uit z'n betrekking ontslagen...." „Is 't waarachies?" „Op staande voet, menschop staande voet.... o, niet dat ik dat nou direct overal ga rondbazuinen, hoorik vertel u dat nou zoo es in vertrouwen, omdat u er zoo belang stellend naar infermeert.. „O, wat dat betreft, juffrouwdaar kan u gerust op zyn, hoorze zalle van mijn nooit kunnen zeggen, dat ik intieme aangele genheden verder breng.... Zoo dus dat is dan om zoo te zeggen 't spreekwoord van de appel en de boom?" „Nou jaik wil de man nergens van te- schuldigen, hoorwant lk weet heelemaal niet wat er toen gepasseerd is. maar als je nou zoo'n geval met die jongen meemaakt, dan ga je daar vanzelf over prakkezeeren nie- waardat legt voor de hand...." „Zekerzekerkan ik me indenken, menschEn de volgende week komt 't voor de rechtbank, hè?" „JaDonderdag.... u begrypt hoe we in spanning zittenRika is er zoowat van over der zenuwen „Nou. wat 'n wonder! 't Is maar te hopen, d ie wordt vrygesproken.en als ik 't goed gehoord heb, dan zyn de bewijzen nogal zwak, Is 't niet?" ,De een zegt van ja.... de ander zegt van neeMaar gaat u nou es na, juffrouw stel u nou es voor, dat ie wordt vrygesproken wegens gebrek aan bewys.... dan houdt zoo'n melssie toch d'r heele leven 't idee by der: zou 't wel echt waar zyn? Sou ie 't tóch niet ge daan hebben? Zegt u nou zelf, juffrouw „Ja't is 'n moeiiyk geval „Ik heb 't Rika dan ook goed onder 't oog gebracht.... dat ze wel terdege moet beden ken, wat 'r te doen staatook al wórdt ie vrygesprokenIk hou toch zeker me hart vast voor 't geval, dat laterals ze eenmaal getrouwd zijn, zoo'n man werkelijk onbetrouw baar blykt te wezen „Jastel je voor!" „En hoe zal z'n patroon voortaan over 'm denkenstaat ie in z'n betrekking nog net zoo vast als vroeger? Toch geen kwestie van zeker? Moet Rika altyd en eeuwig in angst zitten, dat 'r elk oogenblil: iets anders boven der hoofd kan hangen?" „Ja, akelig, om op zoo'n maniei 'n huwelijk in te gaanJe zou zoo zeggenhoe valt nou precies de schuld juist op die Johan de Wersttenminste, zooals ik heb gehoord was hy niet de eenigste, die op dat kantoor over de eenten ging." „Tjazelf beweert ie, dat ie zoowat 'n minuut of tien by 't geldkissie vandaan is ge weest en dat ze der in die tyd die tweehonderd gulden uit gehaald moeten hebbenDe een zegt dit en de ander dat, maar 't b 1 y f t 'n rare kwestie, 'k Heb 't altoos 'n aardige, leuke jongen gevonden, maar...." En juffrouw Bevers zuchtte wederom zeer zwaar. Juffrouw van Plaveren deed evenzoo.... en kraste 't restantje suiker uit haar kopje. „Moeder, maak me asjeblieft niet gek!" viel Rika wild-snikkend in 'n stoel Johan heeft 't ni e t gedaanniet gedaanIk zal t nooit geloovennooit! Zanik er dan niet langer over!'" „Prachtig!" deed moeder Bevers erg ver ongelijkt „Prachtig, hoor! Die verwyt me, dat ik Y gek maak! Da's mijn dochter.... al les wat ik op de wereld nog over heb! Nee ik mot zeggen: ik heb *n boel plezier van je, hoor! Daar heb je je kind voor grootgebracht.... daar doe je je best voor, om je dochter in mosi- lyke omstandigheden 'n goeie raad te ge vendat ze goed moet bedenken wat 'r te doen staat.... Waar ben ik anders moeder voor? Zou ik 't evengoed geen ramp vinden? Zou ik niet evenveel verdriet hebben als jij, als je later ongelukkig werd? Maar 't is goed hoor! Ik zal er geen woord meer over vuil ma ken! Later zou ik er de schuld nog van kry- gen als 't tusschen Johan en jou afraakte. Ja, of je nou 'zit te janken, dat geeft allemaal niksdaar schiet je geen cent mee op. Afyn, ik praat er niet meer over. Ik heb trouwens geen tyd meermot noodig de buurt in zoowat nog niks voor me eten in huis met al dat gezanik." Moeder Bevers ging de deur uit. Rika snikte nog wat naen vroeg zich af, hoe 't zou zyn.... als haar moeder een andere moeder waszooals ze er wel eens een ontmoet hadof misschien had ze er van gelezen in 'n mooi boekze wist 't niet zoo ineens nuleefde in 'n toestand van afwezigheid, met oogenblikken van razende angst om wat er van Johan zou worden Met niemand durfde ze er over praten.... 't leek of iedereen er over dacht als moeder Ze werd er op aangekeken, dat voelde ze aar de blikken,... aan de manier waarop men haar aansprakDe menschen waren wreed zonder 't zelf te merkendat ondervond ze nu. Soms wou ze iedereen wel in 't gezicht schreeuwen, dat Johan onschuldig was.... dat ze zich voor 'm dood zou vechten als 't moestMaar dan scheen 't haar toe. of ze heelemaal alleen kwam te staan voor 'n heele wereld van spottende menschen, zonder 'n tikje gevoel of medelijden. En zoo kropen de dagen en nachten naar 't beklemmende oogenblik. En Rika was de eerste, die hem gelukwensch- te met z'n vry spraak Het deed hem goed, dat er ook anderen wa ren, om hem de hand te drukken't werd hem zelfs 'n oogenblik te machtig na al die weken van spanning Toen ie met Rika buiten kwam was het of er een nieuwe wereld voor hem open gingof alles er anders uitzaglachtejubelde om het groote oogenblikHy was nog jonghad zoo weinig meegemaakt, al dacht ie nu van wèl Na enkele dagen al kwamen de pyniyke mo menten van gemaskeerd wantrouwen.... van berekende voorzichtigheid met iemand, die was „vrygesproken wegens gebrek aan wettig en overtuigend bewijs"En Johan voelde zich diep teleurgesteld in de menschen.... nog meer in hen, tegen wie hy vroeger zoo heel anders had opgezien. Hy kon 't niet tegengaanhy wist, dat 't verkeerd was, maar hy ging ook meer op Rika letten. En het viel ongelukkig, dat hy haar 'n keer aantrof in 'n oogenblik van angst voor de toe komstzoo'n zwak momentje, met een of twee seconden van twyfel.... Maar dat was genoeg, om alles by hem ka pot te makenHy wist niet, hoe ze maan den geplaagd was met 't hardnekkige, onver standige gepraat van haar domme moeder, die altyd en met alles in berekening leefde en net zoo lang had weten te redeneerentot 't meisje haast niet meer tegen haar op kon. Direct herstelde Rika zichmaar Johan liet haar alleen.,., hy maakte er geen scène vanverweet niet.... klaagde niet.... zei slechts enkele woorden.en Rika wist. dat ze elkaar voor altyd verloren haddenZe moest later eeriyk toegeven, dat ze zelf ook zoo zou hebben gedaanomdat waarachtige liefde geen wankeling verdraagt. Johan zocht 'n betrekking in 'n andere plaats. Op 't kantoor, waar ie geweest was, werd 'n paar jaar later 'n bediende betrapt op ver duistering. Die bekende toen meteen maar, dat hy 't óók was geweest, die enkele jaren geleden die tweehonderd gulden uit t geldkistje had geno men Iedereen kon nu in de krant lezen, dat Jo han de Werst inderdaad onschuldig verdacht was geworden. „Maar afyn" —zeiden de meesten „hy :s toen ook vrygesprokendus En moeder Bevers, die zelden of nooit onge- lyk erkende wat met alle domme menschen wel zoowat 't geval is zei tegen de weer es thee-visitende juffrouw van Plaveren: „Nou jadat neemt nog niet weg. dat ik m'n dochter toentertyd in 't goeie geruje heb „Zeker, juffrouw" nam juffrouw van Pla veren het tweede kopje thee aan ,,'t Had evengoed andersom kenne wezenja, 1st niet zoo? Wie rekent er nou op, dat zoo'n an dere knul er 'n paar jaar later mee op de prop pen komt, dat h y 't gedaan heb?" „Dat zeg ik ook, juffrouw.en 't zal nóg de vraag wezen, of die Johan de Werst 'r heele- gaar niks van geweten heb „Nou, daar zégt u zooies.... die mogeiykhein is óók niet uitgesloten." O. N,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 10