<KetvM&aal ma dag DE ENGELSCHE KAPERS Diefstal?! De Katholieke Kerk in Scandinavië F 750.- bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door ALLE ABONNÊ'S EUROPA'S GROOTSTE MISSIEGEBIED ASCH ZATERDAG 2 MAART 1935 Vooral op feestdagen nemen veel niet-katholleken aan onze gods dienstoefeningen deel Groote moeilijkheden bij de zielzorg James T. Percy 7 eeuwen parlement if meteen*' gretig Het Avondblad Ploegenstelsel op de Russische scholen De Seine verlicht AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL DOOR J. S. FLETCHER Scandinavië, dat thans het grootste missie gebied van Europa vormt, komt steed* meer en ~*eer in het teeken van de algemeene belang stelling te staan. Nu algemeen waargenomen *°rdt, dat het Protestantisme ten ondergang e'gt, wordt ook meer aandacht geschonken aan deze Noordelijke landen, die eeuwen lang rouwe aanhangers bleven van de leer van ~Uther. Hoe zijn hier de toestanden op gods- uienstig-zedelijk gebied? In het nieuwste „Klei- e Nordische Jahrbuch" lezen we o.m. het vol gende; „De deelname aan katholieke gods dienstplechtigheden door niet-katholieken is v°oral op feestdagen opvallend groot. Het volk is onbekend met het wezen en de leer van de Ka tholieke Kerk. Toch is hier, zooals in ^e andere Scandinavische landen, een steeds groeiende be- •®ngstelling voor het Katholicisme waar te ne- jhen. de laatste jaren vooral in de kringen der hitellectueelen. Men neemt een vriendelijker houding aan tegenover het Katholicisme en ™en durft openlijk te gaan erkennen, dat zy de ^ondlegster is geweest van cultuur en beseha- in deze Noordelijke landen." Dergelijke berichten verneemt men ook uit doorwegen, waar de vijandelijke houding tegen- Ver Rome sterk gematigd is. Men snakt hier ™eer naar de heerlijke plechtigheden en liturgie r,er oude Moederkerk, een streven, dat de laat je jaren bij vele Protestanten ook in Europa fheer sympathie vindt. Zoo verklaarde een Lu- hersch Dominé aan een Katholiek Missionaris, hat hij de Katholieke Liturgie weer heeft inge- °erd. Een andere Dominé vroeg den Rector van h,e St. Olafskerk te Oslo om koorgezangen voor f/lh kerkdiensten. Een Katholiek bezocht de *e!'k van Skiën, die nog van vóór de Hervorming dateert. Hij vond daar allerlei gewaden en 11- Ur§ische toebereidselen voor de katholieke godsdienstoefening. Het bleek, dat men in r'.ezs erk de katholieke liturgie nog volledig had be waard. Dergeiyke berichten komen eveneens uit het 2® IJsland. Pater Sprong S.M.M. meldt uit Reykjavik, dat hten in verschillende Protestantsche kerken nog j^Sewaden uit den katholieken tijd bewaart. 7® albe. die Paus Paulus III aan Mgr. Jozef Arason, den laatsten Bisschop van IJsland, in 9oo ten geschenke gaf, werd door een Lu- hersch bisschop enkele jaren geleden bü de "wÜding" van een anderen bisschop gebruikt. IJsland worden de meeste godsdienstoefenin gen nog geheel gecelebreerd volgens de liturgie er Katholieke Kerk. Dit alles neemt echter niet weg, dat de positie *an de kerk in Scandinavië nog uiterst zwak is. z? totaal wonen er slechts 54.000 katholieken. In futland en IJsland werken slechts 9 priesters, in "Weden 23, in Noorwegen 42, in Denemarken 10. tezamen dus nog geen 200 priesters op een bevolking van ruim zestien millioen zielen. Dfoenland, dat eens een katholiek Bisdom was, a thans nog geheel zonder zielzorg. Van de rj-390 inwoners van Groenland is er niet één katholiek. °P de Faröer-eilanden, die eveneens tot De nemarken behooren, werden onlangs na einde- °°ze moeite een kerk en school gebouwd. Vier v?techumenen bereiden zich voor op het H. T^opsel. in het afgeloopen jaar werd de kerk rj Denemarken aangevallen door den directeur ah den Geneeskundigen Dienst van het Mi- 'sterie van Binnenlandsche Zaken. Deze deed °Jal een heftigen aanval op de katholieke e*enhuizen. De pers heeft hierop echter niet geageerd. Het St. Jozef-ziekenhuis te Kopen- a8en kon zelfs nog worden uitgebreid. De Pic- as-paters wijden zich sedert enkele jaren aan zielzorg van Centraal-Noorwegen, terwijl het ^ordelijk gedeelte is toevertrouwd aan de Duit- be Missionarissen van de H. Familie. Oe Fransche Dominicanen hebben de zielzorg Hamar en twee groote districten rond deze ^ad op zich genomen. Ook vóór de Hervorming as dit gebied reeds aan hun zorgen toever- ®uwd. Ij Terwijl eerst in 1845 aan de Katholieken vrij- van godsdienst werd geschonken, hebben katholieken het vorige jaar den dag gevierd, a&r°p voor 150 jaar voor de eerste maal weer dep kktholieke godsdienstoefening werd gehou- De katholieken van Zweden genieten echter jj 8 hist dezelfde vrijheid als hun broeders in orwegen. Wanneer een Zweed een paspoort aanvragen, moet hij zich nog steeds wen- V* lot den Lutherschendominé, bij wien hü •Sens de wet staat ingeschreven. Wil een Katholiek in het huwelijk treden, g," moet hij een bewijs van den Burgerlijken C* by den dominé halen. Ook wanneer een Jj Weljjk gesloten wordt tusschen tweekatho- 1p ®n, moet eerst de drievoudige afkondiging Luthersche kerk hebben plaats gevonden. 20 Wet dateert van 1911. Verder moeten de katholieken belasting betalen voor de Luther sche gemeente. De Protestantsche Staatskerk eischt, dat een katholiek volgens den Frotes- tantschen Ritus begraven wordt, wanneer hü zich niet minstens twee maanden voor zün dood bü den dominé van de Kerkiyst heeft laten schrappen. Onder zulke omstandigheden bren gen bekeerlingen groote moeilijkheden mee. De Katholieke jeugd van Zweden heeft in Augustus 1934 haar eerste demonstratie gehouden. Mgr. Miiller van Zweden heeft zware zorgen om zün missie in stand te houden. Toen Mgr. Miiller 10 jaren geleden zün bisschopszetel besteeg, tel de Zweden 5 zelfstandige parochies. Thans is dit getal verdubbeld. Het aantal priesters steeg van 12 tot 23, terwül 120 kloosterzusters thans in het land werkzaam zün. In de tweede groot ste stad van Zweden, Göteborg, heeft de missie met zware zorgen te kampen. Kerk. pastorie, het Zusterklooster en de school zijn bouwvallig geworden. Zij staan bovendien in het haven kwartier in een zeer onwaardige omgeving. Gö teborg is het zorgenkind van den missiebis schop. Het zwaarste missiegebied is Finland van wege de diaspora. In 1523 werd de leer van Luther ingevoerd. Van de 4 millioen inwoners zün 3K millioen Protestant, 62.000 Grieksch- Orthodox en er zün slechts 2000 wüd verspreid wonende Katholieken. Onder de 9 priesters zijn twee Finnen. Eerst toen het Russisch juk werd afgeschud, heeft men een Vicariaat kunnen oprichten, aan welks hoofd thans Mgr. Cobben staat, die op 19 Maart 1934 uit de handen van Mgr. Hopmans in Bergen op Zoom de Bis- schopswüding ontving. Hij is opvolger van Mgr. Johannes Michael Buckx, eveneens een landgenoot. Vóór de hervorming telde men in Finland 200 katholieke parochies, thans slechts vier. Finland spiegelt zich geheel aan Noorwegen. Zoo zijn zelfs Noorsche voornamen in zwang gekomen. Er worden zelfs Noorsche handels kantoren opgericht. En zouden wij Katholieken nu niet meer be lang stellen in deze missiegebieden, die nog zoo diep christelijk zijn en waar talrijke lana- genooten arbeiden om zielen voor Christus' Kerk te winnen? (Nadruk verboden) James T. Percy is bevorderd tot kapitein van de luchtvloot van Imperial Airways; één van die machines, welke plaats bieden aan veertig passagiers, is onder zijn bevelen ge steld. Hij is 25 jaar oud. Geen Engelschman en, naar men gelooft, geen ander Europeaan heeft op dezen leeftijd reeds de bevoegdheid gehad de grootste machi nes op de langste luchtroutes te commandeeren De gezagvoerers der groote „air liners" op de lange routes zün bijna allen mannen van tus schen dertig en veertig jaar. Captain Percy heeft thans reeds den „maarschalksstaf" in zün beroep veroverd. Men zegt dat luchtvaarders „geboren" moe ten worden. Captain Percy is zeker een gebo- mimiiiiimmimmmmii iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimu Volgens de gepubliceerde cijfers be- treffende het tabaksverbruik in ons land is in het afgeloopen jaar een be- 5 drag van 141,2 millioen gulden in asch E en rook vergaan. I Heele volken staan te plukken, Streken die er van bestaan, Boordevolle reuzen-schepen, Die naar ons lief landje gaan. Daarna veiling in Frascati, i Een noteering in de krant, En het rollen der sigaren Werkt het werken in de hand. Mooi beplakte houten kistjes Met dit edel rookbaar kruid; Stuk voor stuk zien de sigaren Als een meesterstuk er uit! Geen briljant wordt zoo bekeken Als dit doffe bruine blad. Eerst besproken, dan beroken, Daarna teeder aangevat- 't Wordt bewonderd en geprezen. Graag legt men zijn centjes neer, Want dit edel kruid genieten Schept een aangename sfeer. Arbeid, moeite en mïllioenen En wat eens een schepping toas, Zien wij dan tenslotte worden Een rampzalig hoopjeaschE En voor deze aschverwording Is geen zweempje van berouw, E Noch bij u, bij mij of wien ookE Uitgezonderd soms je vrouw! MARTIN BERDEN 1 (Nadruk verboden) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiMiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiË ren „luchtman", geiyk wij vroeger van „geboren zeelieden" spraken. De „stem van de zee" riep eenmaal de jongemannen die op land niet ge- düen wilden; het is nu de „stem van de lucht'' die hun in de ooren schijnt te klinken. Als jongen dacht kapt. Percy aan niets anders dan aan vliegen. HU woonde te Newcastle, en toen hij zestien jaar was bracht hij al zijn vnj- en tijd en een deel van zijn eigenlük niet vrüen tijd door op het vliegveld dezer stad Een dag, waarop hij niet erin geslaagd was met een van de leden der Aero Club mede te mogen opstijgen, was voor hem een verloren dag. Twee jaren later had Percy een vliegbewijs „A". Hü mocht nu solo-vliegen. Als leerling trad hü toe tot den staf van Im perial Airways. Want solo-vliegen is een sport, een liefhebberü, maar geen beroep. Percy was arm en moest een beroep kiezen. Welk ander dan dat van verkeers-vlieger! Als leerling bond hü zich voor drie jaren, en dat waren moeilijke jaren, gedurende welke hü elke penny sparen moest voor het nemen van vlieglessen. Hü wil de certificaat „B" hebben, hetwelk hem -er vergunning als handels-piloot verzekert. Het is een zeer duur certificaat. Hü haalde het. Een jaar lang bestudeerde hü navigatie en radio. Hij was theoretisch volleerd, en wexcl tweede piloot („eerste officier", geiyk men het in navolging van de marine, vaak uitdrukt) op vliegmachines naar het vasteland en naar de Dominions. HU had voorloopig tevreden kunnen zijn Wei nigen hadden het op zijn leeftyd reeds zóó ver gebracht. Maar nog was hü niet voldaan Hü vloog zün 2.000 uren, en was nu benoem baar tot commandant van de grootste machines op de langste hjnen. En hij wérd benoemd op zijn 25ste jaar tot den hoogsten rang en den verantwoordelijksten post. Binnenkort zullen drie deelen verschijnen van ecu werk dat de Engelsche Parle menten tot onderwerp heeft. De jaren 14391509 zullen erin behandeld worden, dus dc periode waartoe onder anderen de Rozenoorlog behoort, en welke loopt van den val van Humphrey van Gloucester (den echtgenoot van Jacoba van Beieren) tot aan de troonsbestij ging van Hendrik VIII. Ofschoon deze drie deelen het eerst in boek vorm verschijnen, vormen zij chronologisch niet cien aanvang van het werk, dat de büna 700 jaren omvat beginnend met 1264. De thans verschenen drie deelen zijn de eer ste vruchten van een onderzoek en studie, wel ke dertig jaren geduurd hebben; de publicatie van de rest van het werk zal thans in betrek- kelük snel tempo geschieden, ofschoon het wel tien jaren duren zal eer de veertig deelen. waaruit deze „Geschiedenis van het Parlement" bestaat, geheel gereed is. Voor de thans uitgekomen deelen is voorna- menlük het bekende parlementslid, kolonel Jo- siah Wedgwood, verantwoordelijk. Het werk in zijn geheel draagt evenwel een officieel karak ter; het is ondernomen door een commissie, waarin leden van alle partüen zitting hebben, en welke onder voorzitterschap staat van den Lord kanselier. Als het voltooid is zal het een volmaakte ge schiedenis bevatten niet alleen van het Parle ment, maar van de democratische instellingen van Engeland, Schotland, Ierland en Gascogne (dat büna een eeuw lang onder Engelsche sou- vereiniteit gestaan heeft). Diegenen die het werk bestudeeren, zullen begrüpen hoe ?n'waar om de democratie in Engeland groeide, en waar om zü in andeer landen ten onder ging. De commissie heeft het werk in zeventien verschillende periodes verdeeld; elk dier perio des wordt behandeld door een geschiedkundige oie, wat de détails aangaat, wordt bijgestaan door studenten. Een denkbeeld van die détails krijgt men, wanneer men weet dat in het eerste deel de biographieën voorkomen van 2600 leden vau het Parlement, die zitting hadden tusschen 1439 en 1509. Het totaal aantal bedroeg in die 70 jaren waarschijnlük 3800, maar slechts om trent 2600 hunner heeft men büzonderheden kunnen' opsporen. Het tweede deel zal lüsten bevatten van leden der beide Huizen en de voornaamste staats ambtenaren. Achter eiken naam zullen pe-soon- lijke büzonderheden vermeld worden. Elk Par lement wordt afzonderlijk behandeld, de op zün zittingen verrichte arbeid wordt besproken, en de samenstelling (volgens beroepen, standen en richtingen) geanaliseerd. Het derde deel behandelde de kiezers, de methodes bü verkiezingen toegepast, de manier van wetgeving, de machtsvermeerdering (en vermindering) der beide Huizen, en de alge meene constitutioneele geschiedenis. Het werk zal een geheel afzonderlijke plaats innemen onder de geschiedkundige boeken; het zal dieper in détails afdalen dan eenig ooit uitgegeven historisch werk. De kosten van het voltooide werk zullen on geveer 40.000 bedragen, maar voor dien prijs zal dan ook voor Parlement en democratie een onvergelijkelük monument van papier en druk letters opgericht zün. Doelloos slenterde hü langs het Damrak. Een half jaar geleden was hü „wegens reorganisatie" uit zün betrekking ontsla gen. Gedurende al dien tyd had hü bijna da- gelüks op verschillende advertenties van den meest uiteenloopenden aard gesolliciteerd, steeds tevergeefs. Twee of driemaal had hü een aan bieding gekregen van een verkoopsorganisatie, om op te treden als colporteur voor den ver koop aan particulieren. Hij had het geprobeerd met radio-apparaten en met stofzuigers; het ging niet, daar was hü nu eenmaal niet ge schikt voor. Gelukkig was hü niet getrouwd, de zorg voor vrouw en kinderen bleef hem tenminste onder d'ie omstandigheden gespaard. Maar overmorgen was het de eerste van de maand en zou hij met de laatste rest van zijn overgebleven spaar- duiten z'n kost juffrouw kunnen betalen, dan had hij nog een maand onderdak en voeding, en aèmen dan Plotseling bleef hü staan. Daar, aan den trottoirband, vlak onder zijn bereik, lag een tasch, een bruinlederen, veelgebruikte acten- tasch. HU bukt zich, raapt haar op, slaat er 'n blik inbankpapier, veel bankpapier. Vlug verbergt hü de tasch onder zün colbert, ver haast zijn schreden en schiet een zijstraat in. Opnieuw gluurt hü, de tasoh slechts even ope nend. naar den inhoud. „Goeie hemel, biljetten van duizend, meerdere een heel pakje Snel verdwünt de map weer onder zijn jas. nog haastiger stapt hü verder, rent bijna op een draf verschillende züstraten door, bereikt hügend zün woning, springt twee, drie treden tegelijk de trap op, en stormt zijn kamer bin nen. Daar ploft hij neer op een stoel, schudt den geheelen inhoud voor zich op tafel, grüpt, graait erin met bevende vingers. Dan vliegt hij weer op, loopt de gang in, gooit de keukendeur open, de deur van een zükamer en schreeuwt: „Juffrouw! juffrouw!" Hij loopt weer terug en begint dan staande haastig te tellendrie en twintig biljetten van duizend, acht van honderd, zes van vijf en twintig, veertien van tien.... hij telt ze op nieuw, wat kalmer nu, neemt ze dan alle bij elkaar in de handen en zit besluiteloos voor zich uit te staren; „Vier en twintig duizend en negentig gulden! Wat nu?" „Een vermogen! Wat nu? Naar 't buiten land....! Wel neejuist niet! Niets bijzon ders doen. Voorloopig kalm zoo blüven leven. Vooral geen groote verteringen maken. Dan be leggen. Soliede. 's Kijken tegen vüf procent dat is ongeveer honderd gulden per maand Neen, een zaak beginnen, zelf een kantoor op zetten, een hotel!" „Natuurlijk niet met de juffrouw over praten met geen mensch. Eerst die tasch weg, voor loopig onder het bedoud ding, van een kaslooper, zie je zoo.... groote firma natuur lijk, die lui zün altüd verzekerd tegen verlies en berooving.... doe er geen mensch tekort meezal dien knul z'n baantje niet kosten Sssst!" De sleutel wordt in de huisdeur gedraaid, de kostjuffrouw komt thuis. Vlug bergt hy het geld in z'n binnenzak en gaat met de handen in z'n broekzak voor het raam staan fluiten. „Goeien middag, meneer.... och, och, wat doet u weer zenuwachtig, maak u toch niet zoo van streek, meneer. Ik heb u toch gezegd: „Die kamer hier verhuur ik gemakkelijk aan een ander. Acht jaar lang hebt u bü me ge- Kapitein Gay had al zün manschappen op het fort. Tom, de stuurman, was er in geslaagd met zün mannen den kapitein te vinden. Alleen Hal en Mary bleven zoek, en allen waren zeer terneergeslagen over dit verlies, daar men vreesde, dat ze door de Span jaarden waren gevangen. Ondertusschen was de rennende Beer bü het fort aangekomen. De brug was opgehaald, de Indiaan zwaaide een witten doek, en de wacht begreep, dat een boodschapper hun nieuws kwam brengen. De kapitein werd gewaarschuwd en deze verkende eerst nauwkeurig met zün verreküker de omgeving alvorens order te geven, de brug te laten zakken. „Ik geloof niet, dat het een valstrik is," zeide hü, ..laat hem binnen." Ir; woond, u kunt toch het achterkamertje boven krijgen, voor niets, net zoo lang tot u weer een betrekking hebt, mooier kan het toch niet. Och, och, wat 'n rood hoofd." Hoofdschuddend loopt ze naar achter in haar keukentje. Om zes uur kwam het avondblad. Nauwelüks was de juffrouw, die de courant binnenbracht, gebaar greep hü ernaar en vloog met gulzige blik- zige blikken de pagina's door. Daar, onder Stadsnieuws stond het; De 42-jarige kaslooper P. van de Internatio nale Bankvereeniging, alhier, heeft bü de po litie aangifte gedaan van de vermissing van een bruinlederen portefeuille, inhoudende circa 25.000 aan Nederlandsch bankpapier. Volgens verklaring van den man zou hü de tasch, gaande van het hoofdpostkantoor via Graven straat, Zoutsteeg en Damrak naar het Victoria- hotel onderweg verloren hebben. Ook schünt de mogelijkheid van berooving niet uitgesloten. De nummers der bankbiljetten zün bekend. (Zie verder „Laatste Berichten"). Laatste berichtenNader vernemen wü, dat de kaslooper P. van de Int. Bankver. heden middag ter verpleging in het Wilhelminagast- huis is opgenomen. De toestand van den man, die in hoogst opgewonden toestand verkeert, is zorgwekkend. P. staat bekend als zeer betrouw baar en heeft 18 dienstjaren. Woedend sprong hij overeind. Hü greep de tasch onder het bed vandaan, rende bloots hoofd de straat op, en zwaaide naar een juist passeerende taxi; „Vlug, zoo snel je rü'den kunt. Wilhelmina- gasthuis!" Groote God! Als het eens te laat was? Een moord! Een eerlijk kaslooper, huisvader met kinderen misschien „Harder dan toch! 'n Rüksdaalder fooi! Harder.Harder Met een geweldige vaart schoof de wagen de Leidschestraat door. zwaaide met onverminder de snelheid door de bocht van het Leidsche Bosch je. den Overtoom op Nog vóór de wagen stilhield, sprong hü eruit vloog op den portier af en snauwde hem hij gend toe: „Waar is die kaslooper? Leeft ie nog? Ik moet erbü!'' „Kaslooper?" „Ja; die vanmiddag hier binnengebracht is." „O, dieop afdeelingNeen. meneer, mag geen mensch bijgaat, geloof ik, iets beter. Ik zal even voor u telefoneeren." Terwijl de portier telefoneerde, smeet hü de tasch op een tafeltje. „Hier, breng dat gauw bü hem. Gauw!" „Meneer, uw naam, uw adres moet ik no- teeren!" Hü was al weg. De taxi reed den hoek van de straat om. Den volgenden dag las hü onderstaande, vet gedrukte advertentie in het avondblad. De directie der Internationale Bankvereeni ging, alhier, verzoekt den eerlijken vinder van de door haar kaslooper verloren actetasch, in houdende geldswaarde, zioh te haren kantore te vervoegen, teneinde een bedrag van tien pro cent- van de terugbezorgde som in ontvangst te nemen. De Kamer van de kostjuffrouw was niet meer te huur. Sedert den aanvang van het eerste Vür- jarenplan is het aantal schoolgaande kindei en in de Sovjet-Unie van 11.300.000 vermeerderd tot 24.000.000. Het aantal scholen is echter slechts vermeerderd van 118.000 tot 167.000, het geen tot een aanzienlüke overbevolking der scholen heeft geleid. Vele scholen werken in verband hiermede volgens het twee-ploegenstelsel en sommige zelfs met het drie-ploegenstelsel. Thans is echter besloten de derde ploeg ge- leidelük af te schaffen en 374 nieuwe scholen te bouwen, waar 240.390 kinderen zullen kun nen worden ondergebracht. Men hoopt, dat de tweede ploeg in 1938 even eens afgeschaft zal kunnen worden, waartoe van overheidswege reeds de noodige maatre gelen worden genomen. TUdens de Internationale Tentoonstelling, die te Parüs in 1937 zal worden gehouden, zal de Seine tusschen de Pont d'Alma en de Pont de Passy geheel verlicht worden. Hiervoor is een prüsvraag uitgeschreven en 236 plannen zün daarop binnengekomen. Hier van heeft men er 46 uitgekozen, welke door de jury nader zullen worden beoordeeld. op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen F*7C A bij een ongeval met I Ul/«" doodelijken afloop FOCft bij verlies van een hanc» fciül/i" een voet of een oog op-5°r münheer Trickett echter zün krant kon gouwen ging de deur open en trad zün Vcc.ler binnen, een levendige man van onge- Zic. dertig jaar met een glad geschoren ge- Sji; en doordringende oogen, lenige en ge- de-rde gestalte. Krachtig wreef hü zün han- SW alsof hü van plan was vandaag alle be- Wi.\tïlerin<ïen aan den kant te zetten. Hü sta,. glimlachend naar Trickett en nam den eefL brieven die naast zün couvert lag. Het 6 Was een telegram. Hallo Jimmie! zei hü- Je ziet er buiten- ie h stevig en blozend uit vanmorgen. Houd 'hg?°S steec^s aan voor-het-ontbüt-wan- ^Üh 15 bet heerlükste op heel de wereld. biOf 2o°h, antwoordde de bezoeker. Ik heb van- driemaal het park rondgereden voor- hier kwam. En ik heb een pracht van ®®tlust. Op bevredig hem dan, zei Packe. Hü drukte Ah- schel en ritste het telegram open. ïlt vervolgde hü, het weer dicht vouwend. 'ïer es. dat ik niet kan golfspelen vanmor gen, Jimmie. Jammer maar ik kan niet. Hier, lees dit. Trickett bestudeerde het telegram, terwül hy zich aan tafel zette. Wie is Scraye? vroeg hü kort. Scraye? Sapristie! er is maar één Scraye op de wereld, man! De markies van Scraye, antwoordde Packe. Je moet hem kennen. Hem kennen, zei Trickett, ik wist niet, dat jü hem kende, werkelük niet. Ik heb het genoegen hem heel goed te kennen. Wü zijn beiden lid van de Omega club. We ontmoeten elkaar daar dikwijls. Dat wist ik niet, merkte Trickett op. al zün aandacht schenkend aan de schotels die Hollis op tafel gezet had. Dat is de club van excentrieken of half-dwazen is het niet? Zooiets, Jimmie, zoo gaan de geruchten althans. Maar ik moet naar Brychester om Scraye te ontmoeten hü zou me niet tele- grafeeren als hü niet iets heel büzonders had. Hollis, geef mü den reisgids eens aan. Ik moet eens kijken welke geschikte treinen er loopen. Luister eens, Packe, zei Trickett. Als jü niet naar Walton Heath gaat, denk ik er ook niet aan, om te gaan golven. Ik zal je in plaats daarvan naar Brychester rijden. Mün wagen staat voor. Schitterend; antwoordde Packe. Dat vind ik leuk. Maar het is büna zeventig mül denk daar wel aan. Met het grootste gemak breng ik je daar om twee uur. Ik ken dien weg. We hebben bovendien nog drie en een half uur den tyd. In orde. Het zal heel wat gezelliger zün dan met den trein te gaan. Geef mü een telegramformulier, Hollis. HU schreef haastig een antwoord en gaf het zün huisknecht. Eend het dadelijk weg. Hollis, beval hy. Ik zal je aan Scraye voorstellen, Jimmie, zei hü toen de man de kamer verlaten had. Ik denk dat jullie wel in eikaars smaak zullen vallen. HU is een eigenaardige snuiter, is het niet? vroeg Trickett, die regelmatig door at. Een beetje zonderling, hé. Packe lachte, terwül hy zich een kop koffie inschonk. Volgens de meening van sommigen is hü dat, antwoordde hij; volgens mü is hij het niet. De markies van Scraye, Jimmie, is een van die zeldzame jonge menschen de in de kringen der aristrocratie verschünen bü tusschenpoozen groote tusschenpoozen. Laat eens küken ik ben er niet eens zeker van of hü het zelf weet, maar ik ben er wel zeker van dat hü er zich niet de minste zorg over maakt. Hü is onmeteiyk rük. Hü is de gelukkige bezitter van een huis in Berke'ey Square, een kasteel in de Schotsche Hooglanden, een villa aan de Riviera en een van de mooist^ jachten dat ooit gebouwd werd. En hy is eigenaar van Scraye dat zooals je misschien wel eens gehoord hebt, een groote bezienswaardigheid is. Ik las in de „Morning Post" van eenige dagen geleden dat hü een groote partü gaf op Scraye dat Jimmie, geeft een büzonder in teressant en niet weinig geheimzinnig tintje aan zijn telegram. Waarom? vroeg Trickett. Omdat Scraye mij wil ontmoeten in „Salutation" te Brychester, waaruit blykt, dat hy ons afzonderlük wil spreken. Er is iets niet in den haak, Jimmie. Trickett smeerde zeer oplettend een geroos terd sneetje brood. Je denkt dat, omdat je een berceps- schrüver bent, Packe. Je fantasie meent na- tuurlük m elk ding geheimen te zien. Waarom zou hü me anders willen ont moeten in een dorpshotel? Wel, om eens een goed glas met een ouden vriend te drinken of om een vredig spelletje biljart te spelen. Hij zal daar behoefte aan hebben na zijn party, denk ik. Een spitsvondige opmerking, Jimmie, werkelük spitsvondig! Maar en ik denk toch dat ik gevraagd ben voor iets meer laten we zeggen iets meer psychologisch! dan een whisky-and-soda te drinken f een party biljart te spelen. Nee Jimmie, ik ruik iets mysterieus vanuit de verte. Dat is je beroep, zei Trickett onverstoor baar. Ik veronderstel, dat jouw speurzin elk ding kan benutten voor een roman. De meeste van je geheimzinnigheden fantaseer je toch maar, is 't niet, Packe? Ten deele, Jimmie ten deele. Zü hebben meestal een grond van waarheid in zich. Maar ik heb me altyd tot geheimen en hun oplossing aangetrokken gevoeld Dat is een overeenkomst tusschen Scraye en mij. Hü is zoo'n beetje ja, hoe zal ik het noemen een vakman in die soort dingen. We hebben dikwüls gepraat over dergelijke problemen op de Omega. Maar de ingebeelde geheimen, mijn zoon, kunnen niet vergeleken worden met de mysteries van het werkelijke, solide, actueele dageiyksche leven begryp je dat? Tricket slenterde naar het buffet en be studeerde de koude wildpastei. Dat heb ik van mijn kindsheid af altüd gehoord, antwoordde hü. Het verbaast mü. dat ik ze nog niet in mijn kantoorboeken ben tegengekomen. Overigens ik heb nog nooit een geheim in het dagelyksche leven aangetroffen. Je bedoelt dat je nog nooit tegen een der geheimen bent opgeloopen. Ik verzeker je dat er talrijke bestaan, je kunt geen krant inkijken, zonder teekens er van te zien. Wat zou je doen, Jimmie, als je plotseling recht tegenover een werkelijk levend mysterie kwam te staan? Het bü de politie aangeven, antwoordde Trickett, naar tafel terugkeerend met een wel gevuld bord. Het zijn haar zaken. En weet je, of het is in boeken of in het werkeiyke leven, er blijft niets van een mysterie over, als je doordringt tot de kern er van. Als je tot de kern doordringt, dan niet gaf Packe toe. Maar het gaat er juist om die kern te bereiken, mün zoon. Zeg eens eerlijk wist je. toen je mijn laatste roman las, wist je toen werkelük wie de moorde naar was voor je het laatste hoofdstuk gelezen had? Neen, antwoordde Trickett maar toen ik dat laatste hoofdstuk las, vond ik mijzelf een geweldigen ezel omdat ik dat niet lang van te voren bemerkt had. Packe lachte gul om de naïveteit van zün gast. Misschien loop je dezer dagen nog wel eens tegen een volbloed mysterie aan, Jimmie zei hy. Ik ken er een of twee, die op een oplossing wachten. Je weet, dat de laatste dertig jaar een man je kunt hem eiken mor gen zelf zien iederen dag 's Zondags ook, precies om twaalf uur op den hoek van deze straat en het St. James Square komt en daar gedurende precies een half uur op het trottoir heen en weer loopt. Wie is hij? Waar komt hü voor? Waarom wandelt hü heen en terug steeds op hetzelfde gedeelte van de straat. Wie weet, wat zün bedoeling is, wat hy denkt, wat dit ten slotte allemaal beteekent? Waarom het hem niet gevraagd? merkt Trikett op. Dat is nu juist, wat men niet kan doen, mün zoon! Als je recht od het mysterie af zoudt kunnen gaan en het zoudt vragen zichzelf, te verklaren, waarom dan Er is natuuriyk iets geheimzinnings in, zei Trickett. En dat is ook wat ik bedoel. Er bestaat geen mysterie, wanneer je bent doorge drongen tot de kern ervan. Bij voorbeeld er is geen geheim by den mysterieuzen kerel, waarvan je spreekt, althans in zün eigen geest. Hü weet wat hy nastreeft. Als je hem aansprak zou hü stellig verteld hebben dat hü daar kwam om zün taak te verrichten, omdat hy net noodig vindt, als hü je ten minste niet zou zeggen, je met je eigen zaken te bemoeien. Ik heb een idee dat jü van niets nog wel een geheim kunt maken, en.... (Wordt vervolgd.»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 13