Saargebied viert geestdriftig zijn bevrijding Zomerhitte in Zuid-Afrika Mgr. Bares over leden Handelsaccoord met België Uit Vaticaanstad Het nieuws van heden MASSABETOOGING TE SAARBRüCKEN DROOGTE GROOTER DAR OOIT DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 2 MAART 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per pos^ per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19216 Rijkskanselier Hitier spreekt de hoop uit, dat de verhouding met Frankrijk nu zal verbeteren Enthousiasme was onbeschrijfelijk Turksche kabinet af getreden Mgr. Berning kon slechts het H. Oliesel toedienen Het Weer Relletjes in Gentsche Universiteit Mgr. Bares f Een professor die in het Fransch doceerde, door studenten verwijderd Sir Simon naar Moskou? Officieel door Sovjet-Unie uitgenoodigd Generaal Hertzog vertrekt naar Londen, om 't jubileum des Konings op te luisteren Indruk Nederlandsche luchtvaart Regeling thans geparafeerd Prins August Wilhelm ziek Hij lijdt aan een hartaandoening Flandin stelt de vertrou wenskwestie Meerderheid van 301 stemmen De Saarbetooging te Weenen DOET SIAMS KONING AFSTAND VAN DEN TROON? 254050 jaar Italië blijft paraat Ethiopische benden verwekken nog voortdurend incidenten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Oeneraal Babtracchi inspecteert de eerste Italiaansche troepen na aankomst in Somaliland SAARBRüCKEN, 1 Maart. Het hoogtepunt van de feestelijkheden ter gelegenheid van den terugkeer Van het Saargebied naar Duitsch land lag in de massabetooging, die °P het plein voor het raadhuis des avonds werd gehouden. Om 6 uur betrad de plaatsvervanger van Hit- 'er> Rudolf Hess, het balcon van het raadhuis, om als eerste het woord *°t de menigte te richten in een be groetingsrede. Er waren op dat oogenblik reeds zoo veel menschen bijeengestroomd, dat ook de aan grenzende straten volkomen vol wa- ren en de politie handen vol werk had om het ontzaglijke gedrang tenminste zoo ver binnen zekere Perken te houden, dat geen ernsti ge ongevallen zich voordeden. Tusschen de in den loop der betooging uitge- sProken redevoeringen, waarin de nat. soc. be ginselen, de geschiedenis van het Saargebied ®n de strijd om het Deutschtum van alle kan- en belicht werden, werden vaderlandsche lie- eren gezongen, waartusschen telkens opnieuw et Saarlied weerklonk. Na Rudolf Hess sprak rijksminister Goebbels, waarna Saarlandsche gouwen en meisjes in oorspronkelijke kleeder- racht naar het raadhuis geleid werden en °Pstelden op de raadhuistrap. In de nabij- eid daarvan had men een speciale plaats in- 8erUirnd voor de oorlogsverminkten. de toesPraak van Bürckel werd met trom- gpschal de rede van Hitier aangekondigd. Rijkskanselier verklaarde in zijn redevoe- "*6 o.m.: Indertijd heb ik U beloofd in de eerste uren c er vrijheid tot U te komen en nu ben ik gelu^kig in Uw midden te zijn. Het is een Ha udag voor de geheele natie. Van hier tot ber urg> van West-Duitschland tot Konings- - gfn, overal heeft men hetzelfde gevoel: ein- deüjk. eindelijk, zijt gij weer bü ons. het is niet alleen een geluksdag voor Oqk hland, aldus Hitier, ik geloof, dat het geu. een geluksdag voor geheel Europa is. Dit no», had zoo gemakkelijk een twistappel kun- n worden. Ret is in het bijzonder daarom een ge- aksdag voor Europa, omdat door dezen te- r,Iekeer van het Saargebied juist de crisis, Waaronder de twee groote naties het meest c 'ijden hebben, het vlugst kan worden op geheven. R'i hopen, dat nu dc verhouding tus- 80hen Duitschland en Frankrijk definitief Za' verbeteren. Het bloed spreekt ten slotte sterker dan alle heo'eren documenten. Wat met inkt werd b] rgeschreven, zou anders op een dag door ^cl weer zijn uitgewischt. ^-daa, i kunnen geluk en vreugde in ons g m°rgen willen wij weer aan den arbeid We 11 aan den grooten arbeid voor ons nieu- V,,a ^hitsche Rijk. Want wij weten: datgene Won t0t stand werd gebracht, moge nog zoo 6in derliaarlijk zijn, het is nog slechts een be stap 6611 begin van hetgeen ons voor oogen k°n,st ÏS de eerst;e s'aP voor een hetere toe leg" Van de menschheid. Wij hebben dezen den ernst betreden en er naar gestreefd *aanrgmoed. den klassenwaanzin en de ver delg 10 op „stand" uit ons midden te ver- n- Wij hebben er naar gestreefd de menschen naar hun innerlijke waarden te be- oordeelen, het zuiver-uiterlijke op zijde te zet ten, evenals het oppervlakkige, hebben er naar gestreefd afkomst, stand, beroep, vermogen, opvoeding, kennis, kapitaal en verder al dat gene te vergeten, wat menschen scheidt, om door te dringen tot datgene, wat hen vereenigt. Wanneer ik dan vandaag tot U ben gekomen, dan is dat slechts de eerste begroeting. Ik zal terugkomen. Ik ben gekomen, omdat mijn hart mij tot u heeft gevoerd, om u te zeggen, hoe oneindig gelukkig het Duitsche volk is en hoe gelukkig ik zelf ben. Gij zult even gelukkig' zijn over twmtig ja ren, wanneer Duitschland geheel vrij zal zijn, wanneer Duitschland als staat van den vrede, doch ook van vrijheid en eer zijn zonen en kin deren weer het dagelijksche brood zal bieden. Wij willen nu niet alleen op het verleden terugzien, doch ook ons oog richten op de toe komst van ons volk. Wij zien dan de taken, welke ons zün gesteld en wij zijn daar geluk kig mede, want wij willen niet een geslacht zijn, dat men iets schenkt en hetwelk iets vanzelf in den schoot geworpen krijgt, doch wij willen onze dagen besluiten met het gevoel: wü hebben onzen plicht vervuld. Als doel zien vrij dit Duitschland, dat even vredelievend zal zijn als het sterk zal zijn, eer waardig en trouw moet zijn. Aan de rede van Rudolf Hess ontleenen we het volgende. Na een overzicht te hebben ge geven van den 15.jarigen strijd der Saarlan- ders, wijst hij er op, dat het Saarland weder om naar Duitschland is teruggekeerd in een tijd, waarin het zijn eer herwint en weer door de geheele wereld wordt geacht. Het is goed, aldus Hess, dat er een stemming gehouden is, want zij toonde de wereld, hoe weinig zij van een groot politiek probleem wist. Hoeveel leu gens zijn over het Saarland niet verspreid en hoe spoedig is de waarheid niet aan het licht gekomen! Er blijft de wereld niets anders over dan de feiten te erkennen en daaruit haar praktische consequenties te trekken. Die con. sequenties zijn: wegen te vinden om dit groote volk in Midden-Europa mede te laten werken aan den vrede, welken het Volk en de Führer wenschen. V Na Rudolf Hess sprak Rijksminister Dr. Goebbels. Deze zeide o.a., dat; het de bedoeling van het zoogenaamde Vredesverdrag van Ver sailles geweest was om het Saargebied tot den eeuwigen twistappel tusschen Frankrijk en Duitschland te maken. De Saarlanders hebben door den uitslag van het plebisciet deze be. doeling ten schande gemaakt. Gij hebt, aldus Goebbels, den Führer door deze uitspraak een basis gegeven voor een nieuwe Europeesche toe nadering. De Rijkscommissaris voor het Saargebied, Bürckel, gaf een uiteenzetting van de politieke beteekenis van den 13en Januari, zoowel voor het buitenland als Duitschland zelf. Versailles heeft geleerd, dat men van Duit- schers geen niet-Duitschers kan maken. Moge de Saar voor het laatst bewezen hebben, dat de vrede eerst dan verzekerd is, wanneer de politici erkennen, dat de schending der natuur lijke wetten steeds een schending van den vrede beteekent. Verder besprak Bürckel nog de godsdienst kwestie. De nat.-soc. staat erkent absoluut de taak der Kerk. Hij wenscht slechts, aldus Bürckel, dat de nat.-soc. beweging als draag ster van den staat haar taak vervullen kan. zonder dat deze door derden gestoord wordt. Wanneer de Kerk voor het Vaderland bidt, dan zal zich ook het Vaderland in de Kerk op zijn plaats voelen. Tenslotte zeide de Rijkscommissaris, dat hij na deze geweldige overwinning niet met wraak gevoelens rondliep jegens hen, die de neder laag hebben geleden. Hij hoopte hen wederom in rechte banen te kunnen leiden. Spreker ein digde met den wensch: God spaar den Führer! STAMBOEL, 1 Maart. (Reuter.) Zooals ge bruikelijk na algemeene verkiezingen is het Turksche kabinet afgetreden. Men verwacht belangrijke wijzigingen in het nieuwe ministe rie. Naar men zich herinnert werden de alge meene verkiezingen 9 Februari j.l. gehouden. BERLIJN, 1 Maart (D. N. B.) Vrijdagavond te 10.15 uur is in het St. Hedwigziekenhuis te Berlijn de bisschop van Berlijn Mgr. Dr. Ba res overleden. Mgr. Berning, bisschop van Os- nabrück, die tegenwoordig in Ber lijn vertoeft, kon hem nog op tijd het H. Oliesel toedienen. Mgr. dr. Nicolaus Bares werd 24 Januari 1871 in Idenheim geboren. In 1895 ontving Mgr. te Trier van Mgr. Korum de H. Priesterwijding. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Koblenz, leeraar aan het gymnasium te Kemperhof bij Koblenz en in Trier. In 1907 volgde hij aan de universiteit te Berlijn de colleges van Harveck en Deismann, waarna hij aan de universiteit van Breslau tot doctor in de theologie promo veerde. Na zijn doctoraat werd hij hoogleeraar in de Exegese aan het seminarie te Trier. In 1918 werd hij als opvolger van dr. Becker be noemd tot president van het seminarie, waar na hij in 1920 tot kanunnik werd benoemd. Voor Mgr. Bares Bisschop werd van Berlijn, was hij ook nog Bisschop van Hildesheim. Over zijn benoeming werden langdurige on derhandelingen gevoerd tusschen de Pruisisch^ regeering en den H. Stoel om rechtskundig den juisten voortgang van zaken te treffen, waar door in overeenstemming met het concordaat tusschen Pruisen en den H. Stoel zou worden gehandeld. In December 1933 benoemde Z. H. Paus Pius XI Mgr. Dr. Nicolaus Bares tot bisschop van Berlijn. VERWACHTING: Zwakke tot matigen EE Z. O. tot O. wind ged. bewolkt, wellicht eenige regen in het Z., in het N. wei- |j nig of geen regen, iets kouder. H Verdere vooruitzichten: Onzeker. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii Vrijdag hadden relletjes plaats aan de Rijks universiteit te Gent. De geleidelijke vervlaam- sching van de universiteit is thans nagenoeg voltooid en alle faculteiten evenals de voor naamste der technische scholen worden thans in het Vlaamsch gegeven. Bij toepassing van een der artikelen van de vervlaamschingswet zijn echter den laatsten tijd vrije Fransche cur sussen ingericht door den Minister van Open baar Onderwijs. Onder de benoemingen die voor deze vrije cursussen werden gedaan, kwamen professoren voor, die in vroegere jaren de ver- vlaamsching heftig' hebben bestreden. Profes soren van deze vrije cursussen, die tevens ook nog gewone faculteitsleergangen geven, oefe nen een zwaren dwang op de studenten uit, opdat zij de Fransche lessen zouden bijwonen. Hierin zien de studenten en Vlaamsche leiders een gevaar, n.l. dat van toch weer de twee taligheid in de Vlaamsche universiteit binnen te loodsen. Donderdagavond is hiertegen te Gent een protestmeeting gehouden en Vrijdagmorgen werd het universiteitslokaal, waar professor Willem zün Fransche lessen gaf, plotseling over rompeld door een tachtigtal studenten, die hem namens het Gentsch Studentencorps beleefd uit het auditorium kwamen verdrijven als pro test tegen het huidige systeem der Fransche lessen. De studenten verklaarden dat zij geen be zwaar hadden tegen Fransche lessen, indien er ook Duitsche en Engelsche lessen werden gegeven en indien deze werden ingericht in normale omstandigheden. Maar zij zullen geen herstel van de vroegere tweetaligheid dulden als een tot stand komen van een nieuwe concen tratie van Vlaamsch vijandige krachten aan de Gentsche Universiteit. Nadat prof. Willem was verdreven heeft het universiteitspersoneel, geholpen door de politie, alle moeite gehad om de manifestanten te ver wijderen. Hier en daar in de wandelgangen van het universiteitsgebouw hadden in den loop van den dag nog meerdere incidenten plaats tus schen studenten en professoren en eenige ma len kwam het tot handtastelijkheden. LONDEN, 1 Maart. (Reuter.) De Sovjet-am bassadeur te Londen heeft thans bevestigd, dat door zijn regeering' een formeele uitnoodiging gedaan is aan Sir John Simon, om een bezoek te brengen aan Moskou. De Britsche minister van Buitenlandsehe Za ken, Sir John Simon, is per vliegtuig uit Parijs weer te Londen teruggekeerd. (Bijzondere correspondentie) WÜ schrijven thans begin Februari en we zitten nog midden in de warmte, die ondraaglijk is. Dag in, dag uit brandt de zon zonder mededoogen op het verdorde veld. Zoover het oog reikt, ziet men stroohalmpjes, eens, doch hoe lang geleden, waren deze stroo halmpjes malsche grashalmpjes. Het begin van den zomer liet zich zoo gunstig aanzien, lang durige en veelvuldige regens vielen toen al over Transvaal, dat als bü tooverslag in een groen paradijs herschapen was. Doch einde November hielden de regens op, en sindsdien heeft dag aan dag onbarmhartig de zon geschenen. Zelden of nooit is de temperatuur zoo hoog geweest. Mensch en dier snakt naar verademing, die zelfs de anders zoo koele nachten thans ook niet brengen. Na zonsondergang daalt de tempera tuur slechts bitter weinig. Noordelijk Transvaal is na deze maanden van droogte dan ook in een woestüngebied veranderd, waar de dieren door gebrek aan water bü duizenden omkomen en de boeren door misoogst aan den rand van den afgrond zün. Weinig merken wü nog, dat de herfst reeds op komst is. Het weer zegt het ons absoluut niet. Het zün de vruchten, deels uit Zuid- Transvaal, doch voor de groote meerderheid uit Natal, de Vrijstaat en de Kaapprovincie ko mend, die er ons op attent maken, dat de zomsr zoo goed als voorbü is. Januari en Februari zün hier de vruchtenmaanden bü uitnemendheid. Perziken, druiven, peren, appels, paupau's enz. enz. zijn thans volop te krijgen en spotgoed koop. En ondanks dit alles moet de overheid de menschen nog aanmoedigen vruchten te eten. In tram, in bus, in café's, in winkels ziet men groote plakkaten met: „Eet meer vrugte Eat more fruit". Begin van het jaar 1935 heeft de jaarlijk- sche uittocht van de parlementsleden, hunne beambten en familieleden van Pre toria naar Kaapstad weer plaats gehad en thans „zit het Parlement weer!" Ze zitten werkelqk, want van 's morgens vroeg tot 's avonds laat wordt er in het parlement gede batteerd en gestreden. Malan cum suis staat fel tegenover de huidige regeering en tracht de verhandelingen zooveel hü kan op te houden. Wel prettig! Vooral als men haast heeft; en dat hebben ze, daar ze alles vóór Mei afgewerkt willen hebben, daar onze eerste Minister, Ge neraal Hertzog, naar Engeland moet om bü het jubileum van den Koning tegenwoordig te zün. Belangrijke ontwerpen staan op het program o.a. de zoo moeilüke en reeds zooveel hoofd brekens gegeven hebbende „kafferkwestie". Het is heel sterk de vraag of deze thans opgelost zal worden, ik vrees van niet. Veel en goed werk wordt van verschillende zijden onder de kaffers verricht en daarom doet het goed, dat er velen onder hen zijn, die dit werk, dat iang niet makkelük is. waardeeren. Ik zeide U reeds, dat onze Eerste Minister, Generaal Hertzog, in Mei de Unie zal verte genwoordigen bü het jubileum van den Ko ning. Ook hier te lande wordt dit feit herdacht door 6 Mei als een algemeenen vacantiedag te vieren. In de vier hoofdsteden der provincies worden dien dag officieele diners, gehouden en op bescheiden wijze versieringen aangebracht, terwül in de hoofdstad der Unie kanonscho ten gelost zullen worden. De posterijen geven een serie jubileumzegels uit. (Postzegelverza melaars zal ik deze serie, die slechts uit lage waarden bestaat Y-t d, 1 d, 2 d. 3 d en 6 d gaarne toezenden.) Steeds dichter komt het zwarte werelddeel en ergo ook Zuid-Afrika bü Europa. Het enorme succes van het Nederlandsche vliegtuig in de race naar Australië heeft de oogen doen open gaan. Men zag, dat onze LondenKaapstad dienst ver en ver achter was en van 1 Januari heeft men dezen versneld, thans duurt de reis acht dagen. Tevens heeft men van het begin van dit jaar den dienst verdubbeld, d.w.z. twee maal per week vliegt een vliegtuig van Londen naar Kaapstad en omgekeerd, Aan het banket-, dat ter gelegenheid van het zevende Olympisch Congres te Oslo werd gegeven, zat ook het kroonprinselijk paar van Noorwegen aan De Nederlandsch-Belgische on derhandelingen, die sedert gerui- men tijd gevoerd werden, hebben thans tot overeenkomst geleid. Een regeling werd Vrijdagmid dag op het Departement van Eco nomische Zaken te Den Haag gepa rafeerd. De Pauselüke Commissie „Pro Russia", welke in 1925 werd ingesteld, is krachtens een Motu Proprio van den Paus gereorganiseerd. De Commissie zal voortaan deel uitmaken van de H. Congregatie voor buitengewone kerkelüke aangelegenheden en worden voorgezeten door den secretaris dezer Congregatie, Mgr. Pizzar- do. De bevoegdheid der Commissie zal zich uit strekken over de Latijnsche diocesen en de Latünsche geestelijkheid en geloovigen in Rus land. Alle geloovigen van den Byzantünschen en Slavischen ritus en van de andere Oostersche ritussen in Rusland en elders zullen afhanke- lük zijn van de H. Congregatie voor de Oos tersche Kerken. Het Pauselijk decreet stelt voorts een büzon- dere sectie voor den Byzantijnschen ritus in bij de H. Congregatie der Oostersche Kerken. Daar tenslotte de Oostersche Russische gees telijkheid klaagt over een groot gebrek aan liturgische boeken, heeft de Paus de H. Con gregatie voor de Oostersche Kerken opdracht gegeven het noodige te doen om hierin te voorzien. BERLIJN, I Maart. (Reuter.) Prins August Wilhelm, vierde zoon van den ex-keizer en een vooraanstaande nazi-leider, lüdt aan een hart aandoening, tengevolge waarvan hü thans in het ziekenhuis te Goslar verblüft. De prins had Zondag j.l. te München de plechtigheden ter herdenking van het 15-jarig bestaan der Nationaal-socialistische partü bü- gewoond en was vandaar vertrokken, voor een toumée door Zuid-Duitschland, waar hij ver schillende redevoeringen zou houden. De prins is 48 jaar oud. PARIJS, 1 Maart. (Reuter.) Flandin heeft in den loop van de landbouwdebatten in de Ka mer hedenmorgen het voorstel gedaan de land- bouwinterpellatie voorloopig te verdagen. Hij stelde daarbij de kwestie van vertrouwen. De Kamer sprak zich met 427 tegen 126 stemmen uit vóór het voorstel van Flandin. WEENEN, 1 Maart. (V. D.) In een officieel communiqué nopens gebeurtenissen in het anatomisch instituut der Weensche universiteit wordt gemeld, dat de politie 14 studenten heeft gearresteerd, die vervolgd zullen worden. LONDEN, 1 Maart (Reuter) Men neemt aan, dat de koning van Siam binnenkort zün afstand van den troon in een kort document zal aankondigen en hierin de beweegredenen voor zün abdicatie zal uiteenzetten. NIEUWE HANDELSOVEREENKOMST MET BELGIË GEPARAFEERD. Mgr. Bares, bisschop van Berlijn, overleden. Het Saargebied viert geestdriftig zijn bevrij ding. Sir Simon officieel door de Sovjet-Unie uit genoodigd om een bezoek aan Moskou te bren gen. In de Universiteit van Gent hebben Vlaam sche studenten relletjes veroorzaakt. Wetsontwerp inzake verbindend en onverbin- dendverklaring van ondernemers-overeenkom sten door de Tweede Kamer aanvaard met 63 tegen 17 stemmen Stand der clearing met Duitschland per 28 Februari. De boteraccijns verhoogd. A dries van de Centrale Commissie voor Geor ganiseerd Overleg inzake de herclassificatie Massa-ontslag te Sas-van-Gent Nieuw licht op brandstichtingsaffairc te Am stelveen; caféhouder en melkhandelaar gear resteerd Boerderijbranden in Noord-Brabant Beurs van New Vork: Lusteloos begin en iets beter slot. Vijfentwintig, veertig, vijftig jaren in een of andere werkzaamheid te hebben doorgebracht moge al op zich zelf van minder beteekenis zijn, om dat gezondheid en uithoudingsver mogen daarbij een groote rol spelen, het komt er maar op aan op welke wijze men dien tijd heeft benut. En als men dan een persoon treft, die niet om mercantiele redenen vooral, maar bovenal uit idealistisch streven zich aan een ideale taak heeft gezet en deze hooge taak vervult op een wijze die allen voor den persoon en zijn werk innemen, dan groeit zoo'n cijfer van 25, 40 of 50 verre uit bo ven het getal alleen, dan is er voluit reden zoo iemand en den zijnen te toonen dat er waardeering en sym pathie heerschen, dan heeft het al len zin om huldebetoon te brengen als beioijs van hartelijkheid en ka meraadschap. ROME, 1 Maart (Reuter) De begrootings- commissie voor de Koloniën heeft de Kamer een rapport voorgelegd over de verhouding met Abessinië, waarin gezegd wordt, dat Ethiopi sche benden voortdurend incidenten verwek ken aan de grens. Abessinië heeft geen her stel verleend voor den overval van Oeal-Oeal, daarom, zoo besluit het rapport, moet Italië gereed blüven. Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 745. yorige stand: 745,5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1