Sterrenhem el in Maart 1 Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen JUPITER'S MANEN lOuurSterretijd Medische kroniek aaooM Een reisgezelschap dat 200 jaar noodig heeft om ons met de snelheid van het licht een boodschap te zenden Australië op drift! |iH!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiii<iiiini!iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiniiiiii| siiiililiiiliiliiiiiillllliiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiilllliiiiiiiiiiiiillillllilllllllllilllliliiiiiinï ZATERDAG 2 MAART 1935 INHALEN VERBODEN f Op Onvatbaarmaking tegen diphtherie &Tiiniiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii!iiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iniiiiiniiiiiiiiuu!! illlllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllUlHIIIIIIIIIllllllllllllllllIllIUlllllllliniIlllliH ZUIP ZON: De tijdsvereffening bedraagt: 1 Maart: 4- 12m42s; 6 Maart: -1- llm41s; 11 Maart: 10m28s: 16 Maart: -I- 9m06s; 21 Maart: 7m39s; 26 Maart: 6m08s: 31 Mrt.: 4m36s. Deze bedragen geven, opgeteld bij den waren tijd (aangewezen door een zonnewijzer), den middelbaren tijd (aangewezen door een uur werk). De declinatie van de Zon neemt toe van 8°0 tot 4°1. Hierdoor neemt de middag hoogte der Zon toe van 30°0 tot 42°1 en haar dagboog van 10u50m tot 12u34m (voor 52° N.Br.) Op 21 Maart begint de lente; de Zon treedt dan in het teeken Ram Aries), of „lentepunt". Door het verschijnsel der precessie bevindt het teeken Aries zich in het sterrenbeeld de Vis- schen. MAAN: 5 Maart: N.M.; 12 Maart: E.K.; 20 Maart V.M.; 27 Maart: L.K. PLANETENMercurius bereikt op 15 Maart zijn grootste westelijke elongatie. De pla neet is dan ochtendster, doch komt te kort voor de Zon op om waargenomen te kunnen worden. Venus is in de avondschemering zichtbaar. In het begin van Maart gaat zij 2 uren, aan het einde der maand bijna 3 uren na de Zon on der. Haar helderheid bedraagt 3m4. Mars beweegt zich terugloopend in de Maagd. In het begin van Maart komt hij om ruim half tien 's avonds op en aan het einde van de maand om zeven uur 's avonds. Mars is dus bijna den geheelen nacht zichtbaar. Zijn helderheid neemt toe van Om4 tot lml. De planeet is goed geschikt voor de waarne ming en, ook voor kleine kijkers, een aardig object. Jupiter beweegt zich in de Weegschaal, aanvankelijk tot 10 Maart, rechtloopend, na dien datum terugloopend. Aan het begin van Maart komt de planeet om ongeveer half één des nachts op, aan het einde van Maart om half elf 's avonds. Jupiter is dus in den nanacht goed waar te nemen. Wie een kijker (een goede tooneelkijker is reeds voldoende) bezit, ver- zuime niet gedurende eenige achtereenvol gende nachten het spel van de grootste vier manen waar te nemen, die de planeet om cirkelen. Met grootere kijkers zijn op de oppervlakte van de Dlanetenschiif vele bii- zonderheden te onderscheiden. Er bevin den zich evenwijdig aan den aequator lichte en donkere banden en soms donkere vlek ken. Dit zijn waarschijnlijk alle verschijn selen in de Jupiter-atmosfeer. Een zeer merkwaardige oppervlakte-bijzon derheid is de zoogenaamde roode vlek, een groote ovale plek op het zuidelijk halfrond van de planeet, 41.000 K.M. lang en 14.000 K.M. breed, die dikwijls opvallend rood gekleurd is. Vele verklaringspogingen zijn opgesteld voor dit belangwekkende verschijnsel. Hoewel men dikwijls overhelt naar de meening dat dit ver schijnsel, dat zich over de oppervlakte van Ju piter beweegt, van vulkanischen oorsprong is, blijft het raadsel van de roode vlek nog steeds een onopgeloste puzzle. Indien men naar een aardsche analogie zou willen zoeken, dan moest men zich voorstellen dat een werelddeel als Australië zich van het magma, waarin het verankerd ligt, losmaakte en ging drijven op den Grooten Oceaan. Saturnus en Uranus staan te dicht bij de Zon om waargenomen te kunnen worden. Neptunus bevindt zich terugloopend in den Leeuw en is zichtbaar als een sterretje van de 8ste grootte. 4 Maart is de planeet in oppositie. STERRENBEELDEN: Tot de vaste sterren, die het eerst in de avondschemering achtbaar worden, behooren o.a. de wit, blauw en rood flonkerende Sirius alpha van den Grooten Hond) in het Z. en Capella (van den Wagen man) bij het zenith. In het begin van Maart om II uur, in het midden van Maart om 10 uur en aan het einde van Maart om 9 uur 's avonds, culmineert Re- gul us alpha van den Leeuw). Het schitterende sterrenbeeld de Leeuw over spant een groot vak van den zuidelijken hemel en levert een majestueus schouwspel op. De verbeeldingrijke geest der Grieken heeft in dit sterrenbeeld den Leeuw gezien, die door Her cules in de Nemeïsche wouden gedood werd. Regulus is een dubbelster; haar licht beeft ongeveer 50 jaren noodig om ons te bereiken. Een der fraaiste dubbelsterren van den he mel is de ster gamma van den Leeuw (gamma Leonis), grootten 2m6 en 3m8: spectrum K; afstand der componenten 4"); het licht van gamma Leonis heeft 150 jaren noodig om tot ons te komen. De ecliptica of schijnbaren zonsweg vol. gende, vindt men rechts van den Leeuw het sterrenbeeld de Kreeft. Op maanvrije avonden is in dit sterrenbeeld reeds met het bloote oog een lichtend wolkje zicht baar, dat zich reeds in een tooneelkijker ontpopt als een prachtige open sterren ten. Deze twee operaties hebben talloozen menschen het leven gered. Deze operaties zijn in de meeste gevallen on- noodig gemaakt door de serumbehandeling. Men maakt een paard ziek aan diphtherie; na eeni- gen tijd worden er in het bloed van het paard stoffen gevormd, die in staat zijn om de diph- therie-vergiften onwerkzaam te maken. De vergiften heeten toxinen; de daar tegen wer kende stoffen heeten anti-toxinen. Men neemt bloed van zulk een paard af, laat het stollen, laat de bloedkoek bezinken en spuit de bloed- wei of serum bij den diphtherie-patiënt in. Dit heeft de genezingskansen van de diphtherie enorm verbeterd. Terwijl er vroeger in sommige epidemieën wel veertig van de honderd lijders stierven, is thans de sterfte maar zelden hoo- ger dan tien ten honderd. Toch is men met dit resultaat nog niet te vreden. Want de gevaren van de diphthenê Zijn door de serumbehandeling wel zeer ver minderd, maar nog lang niet geheel geweken. Het is niet alleen het acute stadium van de diphtheritis, dat deze ziekte gevreesd maakt, maar vooral ook de naziekten. Daar is In de eerste plaats de acute hartzwakte, die bij de diphtherie voorkomt en zeer gevaarlijk is, maar ook nog al eens de duurzame hartaandoening, waardoor sommigen die diphtherie gehad heh- ben, later niet meer tot groote lichamelijke inspanning in staat zijn. Verder zijn ook de verlammingen gevreesd, die na diphtherie optreden. Deze "erlammingen zijn van tweeërlei aard. Vooreerst de verlam mingen van de spieren, die voor het slikken dienen; de zenuwen, die deze spieren innervee- ren, verloopen in de buurt van de keel en van daar dat zij aan de vergiftiging door het diph- therie-gif bijzonder onderhevig zijn. Maar deze verlamming kan zich uitbreiden tot de zenu wen, die voor de ademhaling dienen. Inderdaad is in sommige epidemieën de helft van het aantal sterfgevallen te wijten aan deze verlam mingen. De tweede soort verlammingen treedt meestal eerst weken lang na, zes weken na het uitbreken van de diphtherie op en deze verlam ming tast vooral de beenen aan. Vaak is deze aandoening langdurig en slechts door nauw keurige en voortgezette behandeling te genezen. Om al deze redenen zijn de pogingen om menschen onvatbaar te maken voor diphtherie, zeer belangrijk. De methode gelijkt sprekend op de vaccinatie tegen pokken. Men brengt bij het kind want de diphtherie is in verreweg de meeste gevallen een kinderziekte verzwakt diphtherie-gif in; daardoor wordt het kind niet ziek, maar daardoor worden wel in het lichaam z.g. anti-stoffen, anti-toxinen verwekt; en wan neer nu het kind door diphtherie besmet wordt, dan zijn de anti-toxinen in het lichaam aan wezig, die er voor zorgen, dat de ziekte geen vasten voet kan vatten. De onvatbaarmaking is nog slechts op be trekkelijk kleine schaal uitgevoerd. Het gevolg is, dat de meeste kinderen n°8 wel vatbaar zijn; wanneer er diphtherie optreedt, loopen dus ook de geïmmuniseerde kinderen een, zij het veel kleiner gevaar. Maar wanneer de onvatbaarma king op grooter schaal wordt doorgevoerd, dan is het nauwelijks te betwijfelen, dat het resul taat procentsgewijze en absoluut nog veel beter zal zijn. De onvatbaarmaking geeft slechts een enkele maal tot klachten aanleiding; dan zijn deze klachten nog van korten duur en een blij vende schade is er nog nooit van gezien. Men kan dus de onvatbaarmaking tegen diphtherie met een gerust hart aanbevelen. TH. H. SCHLiUHiXN <4 FOTOREPORTAGE De Bossche rechtbank vertoefde Vrijdag te Oyen, om de plaats in 'oogenschouw te nemen, waar in Mei 1934 de roofmoord op den ouden Toon Verhoeven plaets had W aar dit hord staat (roode rand. Imker auto rood, rechter auto zwart) mogen motorrij tuigen elkander niet inhalen 1 hoop: de Krib of Praesepe. Deze groep sterren, die geeamenlijk op reis zijn door de wereldruimte, zijn zoo ver verwijderd, dat het licht (met een snelheid van 300.000 K.M. per seconde) 200 jaren noodig heeft om ons een boodschap van dit reisgezel schap over te brengen. Een sneltrein, die zich met een vaart van 120 K.M. per uur dag en nacht zou voortspoeden, zou na 30 millioen jaren de Krib bereiken. Indien men om de 10.000 K.M. een cent als .mijl paal" zou neerleggen, dan zou men daar toe vijf-zesde van onze geconsolideerde staatsschuld van 3 milliard noodig heb ben. Rechts van de Kreeft bevindt zich het ster renbeeld de Tweelingen met Castor en Pollux. Daaronder Orion, welk sterrenbeeld steeds vroeger onder de Westerkim duikt. Wanneer Orion ondergegaan is, komt diametraal er te genover de Schorpioen op en wanneer de Schor pioen ondergaat, komt Orion op, zoodat het Is alsof zij elkander eeuwig achtervolgen. Nabij het zenith culmineert de Groote Beer, waarin de mooie spiraalnevel Messier 81 (rechte klimming: 9u47m3; Deel.: pl.m. 69° 32') welke zich in een kleinen kijker als een ellip tisch wolkje voordoet. De afstand van dit verre sterrenstelsel is ongeveer 2 millioen lichtjaren; in vergelijking tot andere spiraalgevels is dit een der naaste buren van „ons" melkwegstelsel. In het midden van de maand, te 10 uur des avonds, loopt de Melkweg van het N.N.O. naar het Z.Z.W. HET ZODIACALE LICHT is aan den avond hemel goed zichtbaar (helling van 60° op den horizon). Aan den morgenhemel is het, wegens de geringe helling van de ecliptica op den ho rizon, niet waar te nemen. Copyright Redactie „Hemel en Dampkring" en V.K.P. (Nadruk verboden). 7 MAART 23U 23 22U 7 APRIL 21 U 22 20 U 21 DEC 4U 5 JAN 3 U 21 2U 5 FEBR.I U 20 0 ■iNEVCLVL. x STERRENh. DUBBELSTER o VERANDERLIJKE STER DER IÏ.2ÏGR. STER OER 3? OR. OF ZWAKKER NEVELVLEK 9 DUBBELSTER o VERANDERLIJKE ST. ♦•STER DER 1? 2?GROOTTE STER DER3?OROOTTE OF ZWAKKER STERRENHOOP Het is geen wonder dat de geneesheeren, nadat het mogelijk bleek, om een ware onvatbaarheid voor sommige ziekten te verwekken, ook moeite gedaan hebben om de diphtherie eveneens op deze wijze te bestrijden. Weliswaar is de invoering van de behandeling met serum een groote vooruitgang gebleken, maar toch blijft de diphtherie nog steeds een ernstige, gevaarlijke en arglistige ziekte. De diphtherie begint met hoofdpijn, algemeen onwelzijn en koorts. De zetel van de ziekte is de keel; daarom komen ook zeer spoedig keel pijn en moeilijkheden bij het slikken den pa tiënt plagen. De naam diphtherie of diphthe ritis is afgeleid van het Grieksche woord diph therie, dat vel, vlies, membraan beteekent en deze naam is aan die ziekte gegeven, omdat hierbij in vol-ontwikkelde gevallen de amande len, de keel en soms zelfs het slijmvlies van neus en strottenhoofd met membranen (vellen; bedekt is. Dat wil zeggen, dat de inwerking van de diphtherie-bacillen op deze slijmvliezen van keel, strottenhoofd en neus zoo heftig is, dat de bovenlaag in een wit of geelachtig vel ver anderd wordt, dus eigenlijk afsterft. Het is dus niet een gewoon beslag, zooals men dit zoo vaak op de tong ziet, maar het is een versterf van de oppervlakkige laag van deze slijmvliezen, waaronder dan ook de diepere weefsels even eens, hoewel in mindere mate, zijn aangedaan. De diphtherie is dus in de eerste plaats een keelaandoening en deze geeft dan ook de ge wone bezwaren van een keelontsteking. Bij elke keelontsteking vraagt de arts zich dan ook af, of er misschien diphtherie achter schuilt, maar bijna steeds is een enkele inspectie in staat, om het oordeel vast te stellen. Ik zeg bijna steeds, want er zijn ook gevallen, waarin men twijfelt; dan strijkt de arts met een watje op een staaf je iets van de keel of van de amandelen en zendt dit op naar een laboratorium, waar dit afstrijksel dan op diphtherie-bacillen wordt onderzocht. Er zijn ook zulke milde gevallen van diph therie, die inderdaad niet meer verschijnselen geven dan een gewone angina of keelontsteking, maar in den regel geeft de diphtherische keel ontsteking 'n algemeenen en vrij hevigen ziekte toestand; de pols wordt snel, de patiënt voelt zich zeer zwak, is lusteloos; eten doet hij niet meer, maar vaak braakt hij en aan alles is te zien, dat het gansche lichaam ernstig ziek is. Reeds de plaatselijke verschijnselen, nX in keel, neus en strottenhoofd kunnen zeer ernstige ge volgen hebben. Vooral wanneer de membra nen, dus de diphtherische ontsteking zich voordoet op het strottenhoofd, dreigt er een groot gevaar en wel het verstikkingsgevaar. De slijmvliezen zwellen op, de membranen vullen de keelspleet op en de patiënt kan geen lucht meer krijgen. Daartegen, zijn twee chirurgische ingrepen mogelijk. De eene, minder gebruike lijke, is de intubatie: het inbrengen van een slang door den mond en de keel naar de groote luchtwegen, waardoor het ademen weer moge lijk wordt. De tweede ingreep is de z.g. tracheo tomie, d.w.z. het maken van een snede in den hals, onder den adamsappel en het Inbrengen door deze snede van een gebogen buis. Deze buis wordt dan zoo bevestigd, dat hij niet er uit kan vallen en ook niet in de keel kan schie- Met de „Vulcania" vertrokken deze week verschillende afdeelingen van het Italiaansche leger uit Messina naar Afrika, om naar het Abessynisch grensgebied gedirigeerd te worden De nieuwe markt te Tilburg. Vrijdag had de officieele opening plaats van de Vrijdagsche markt op het Plusplein te Tilburg. Er was gedurende den geheelen dag een gezellige drukte Het nieuwe raadhuis van Leiderdorp is Vrijdag in gebruik genomen. De opening werd verricht door jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, waarnemend commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Achtar hem de burgemeester van Leiderdorp, de heer K. Brug De nieuwste aanwinst voor de Engelsche Luchtstrijdkrachten, de R. 10 heeft in de nabijheid van Bristol de eerste proef vlucht gemaakt. Deze machine moet een grootera snelheid hebben dan walk gavachtsvliagtuig ter wereld ook

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4