Een aardige zegswijze Sterk spel van Botwinnik Figuur-puzzle HET HANDELSVERDRAG MET BELGIË fm >r. s ZONDAG 3 MAART 1935 Ontstemming over de betere rege ling voor onze landbouw producten Het versche cadetje Strijd tusschen klein- en grootbedrijf TEKORT BIJ DE VOLKS KRANT? ,JNiets te verbergen" Afscheid burgemeester Stulemeijer Een zeer druk bezochte receptie iNa den moord te Schiedam Binnenkort zal de gewezen hoofdagent terechtstaan Wielrijder aangereden Zwaar gewond naar 't Ziekenhuis te Tilburg vervoerd BENOEMINGEN Paters Minderbroeders STAATHUISHOUDKUNDE STATISTIEK M.O. EN Mededeeling van den Minister van Onderwijs SCHAKEN De vele afgebroken partijen bewij zen dat er fel gespeeld wordt en men zich niet spoedig met remise tevreden stelt De partij Spielmann Pirc ONS PRIJSRAADSEL x x'i 9 s 6 de m m t x» Spreekwoorden en gezegden BRABANTSCHE BRIEVEN 10 X zoo erg as 'nen kater, - da's noutv de griep! Trui zegt de „waarheid" ,,'n Schandalig stuk ongeduld" Onze correspondent te Brussel, seint d. d. 2 Maart: Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken hééft naar aanleiding van het Nederlandsch- Belgisch accoord, dat Vrijdag te Den Haag werd geparafeerd en binnen enkele dagen aldaar zal worden onderteekend, het volgend communiqué Uitgegeven „Na de overeenkomsten der vorige maand met Zwitserland en Frankrijk gesloten wordt door dit accoord met Nederland een nieuw tastbaar resultaat bereikt, in overeenstemming met de besluiten van de conferentie der goud- blok-landen, die te Brussel op 20 Oct. j. L werd gehouden. Volgens de bewoordingen van het protocol kwamen de regeeringen overeen onverwijld bi laterale onderhandelingen te voeren met het oog op de uitbreiding van hei ruilverkeer. Het protocol voegde er aan toe, dat de onderhan delingen tot een resultaat moesten leiden bin nen een termijn van een jaar. De onderhandelingen, welke op 7 Januari met Nederland werden ingezet, waren des te noodzakelijker, daar de regeling inzake contin- genteering tusschen Nederland en België op 1 Februari ten einde liep. De onderhandelingen zijn langdurig en van ingrijpenden aard geweest. De vraagstukken in verband met landbouw, steenkool en tuin bouwproducten zijn besproken in drie sub-com missies. Het geparafeerd accoord omvat twee akten, een betreffende de steenkool en een betreffen de de landbouw- en industrieproducten". Intusschen kwam ons nog ter oore, dat men op het ministerie van Landbouw weinig is in genomen met dé concessies welke betreffende land- en tuinbouw zijn gedaan. Ernstige te genstand wordt verwacht van de zijde der landbouwgroepen in Kamer en Senaat. Naar aanleiding van de opmerkingen, die de Minister van Sociale Zaken, dr. Slotemaker de Bruine, in de Eerste Kamer deed bij de behan deling van de begrooting voor Sociale Zaken, in zake het versche cadetje, hadden wij een on derhoud met den heer L. Snapper, voorzitter van het Nationaal Comité ter verkrijging van versch brood bij het ontbijt. De heer L. Snapper sprak zijn teleurstelling uit over de houding van den Minister. Nu deze kwestie sedert eenigen tijd zich in een nieuw stadium bevindt door het voedings- en bevriezingssysteem, is de tijd meer dan rijp om van regeeringswege in te grijpen. Immers indien ,-,de bakkerswet" niet spoedig veranderd wordt, dan beteekent dit volgens den heer Snapper, dat er spoedig een fnuikende concur rentie zal ontstaan van de zijde van het groot bedrijf. Het kleinbedrijf, waarvan wij in ons land 16000 vertegenwoordigers vinden, die in zake de distributie een uiterst belangrijke rol spelen, wordt thans, tengevolge van het be vriezingssysteem voor een deel althans met to talen ondergang bedreigd. Het kleinbedrijf is uiteraard financieel niet in staat de dure bevriezingsinstallatie aan te schaffen. De 16000 kleine bakkers, dien 't op het oogenblik toch al niet naar den vleeze gaat, worden op deze manier ernstig gedupeerd. Is het noodig, zoo vroegen wij den heer Snap per, om, indien men voor tien uur versch brood gaat leveren, wederom den nacht erbij in te voeren? Dat is uitgesloten, zei de heer Snapper, en ik meen te weten, dat ook de arbeidersorga nisaties van overtuiging zijn, dat het leveren van versch kleinbrood, gezien de veel grootere technische ontwikkeling, die wij thans hebben, geen nachtarbeid zal vorderen. De Minister daarentegen schijnt dit nog steeds in hooge mate te vreezen. Het staat voor het comité vast, dat het ver voer en de verkoop van versch brood voor 10 uur een belangrijke verruiming van den broodomzet zullen beteekenen. De Minister echter weigert dezen verkoop toe te staan in 't geloof, dat het versche van het bevroren brood zou te onder scheiden zijh. Reeds enkele Kamerleden uit ver schillende fracties, zijn bereid gevonden de in diening van een initiatefvoorstel te overwegen. Indien de Minister bij zijn weigering blijft vol harden. dan zal de toestand ongetwijfeld zoo worden, dat vele bakkers onder den druk der groote concurrente, daar bovendien het verschil tusschen versch en niet versch niet te bemerken is, de wet zullen trachten te ontduiken, waar door de chaos in het bedrijf niet meer zal zijn te overzien. Het nummer van „Volk en Vaderland", het weekblad van onze nationaal-socialisten, pu bliceert een vertrouwelijke circulaire, door het Verbondsbestuur gezonden aan de bij het Re servefonds aangesloten vakbonden. Deze circulaire handelt over de financiering van de uitbreiding der drukkerij en werd „ver trouwelijk" gezonden uit reverentie v»or den directeur der drukkerij, die door een ernstige ziekte plotseling uil> het bedrijf is weggerukt en door zijn toestand niet in staat is voor de feiten, in de circulaire behandeld, een verkla ring te geven. Welke zijn die feiten? In verband met het voornemen om dit jaar „De Volkskrant" ter eigen drukkerij te gaan drukken, moest déze worden uitgebreid. Daarvoor werd een begroo- ting gemaakt tot een bedrag van 170.000, waarop door den Raad van Commissarissen machtiging werd verleend. Een financierings plan werd vastgesteld, natuurlijk tot genoemd bedrag, later verhoogd tot 200.000. Er is gebleken, dat de raming met ruim ƒ210.000.is overschreden. Gezien dezen stand van zaken verzocht het R. K. Werkliedenverbond machtiging het Re servefonds voor het bedrag van 170.000.— als borg te doen optreden. Deze circulaire is op een wijze, waarvoor een fatsoenlijk mensch den neus ophaalt, gekomen in handen van de V. en V.-redactie, die ze met den pakkenden kop „Twee ton te kort" en een niet minder pakkenden onderkop: „De arbeiders van het R. K. Werkliedenverbond zijn er goed voor" gereproduceerd heeft opgenomen. „De Volkskrant" schrijft over het geval: De heeren spreken van een tekort, maar de eerste de beste, die met hoerenkrijt heeft leeren rekenen, ziet onmiddellijk, dat er van tekort geen sprake is: de directeur is bij de uitvoe ring der uitbreiding verder gegaan dan zijn machtiging reikte, zonder daarin de bevoegde instanties te kennen. Dit laatste betreuren wij, maar de beweegredenen, welke den directeur daartoe geleid hebben, kennen we" niet en we schorten hierover voorloopig dan ook ons oor deel op. Maar is er daarom een tekort? Tegenover de betaalde en nog te betalen be dragen staan volwaardige gebouwen, machines en installaties en onze arbeiders, benevens de heeren van de N. S. B. kunnen er gerust op zijn, dat men hen om de bedragen niet lastig zal vallen. Ware de directeur vroeger voor den dag ge komen met de mededeeling, dat het gevoteerde bedrag te weinig was, dan had te voren uit breiding aan het financieringsplan kunnen worden gegeven, nu moet dit achteraf gebeuren. Zaterdagmiddag heeft de heer H. Stulemeijer, die Donderdag als burgemeester van Schiedam is afgetreden, een zeer druk bezochte receptie gehouden in de sober versierde raadszaal. Op een tafel prijkte een groot bloemstuk van de Nieuwe Waterweg Droogdok. Zeer veel vrienden hebben van deze gelegen heid gebruik gemaakt om den heer Stulemeijer de hand te drukken. Er waren o.a. deputaties van alle vereenigin- gen, voorts particulieren uit alle lagen der be volking, directeuren van maatschappijen en banken en andere instellingen. Onder de R. K. geestelijken merkten wij op den deken van Schiedam, den hoogeerw. heer A. C. J. Schraag. De heer Stulemeijer was in gezelschap van zijn echtgenoote. Naar wij vernemen is thans het psychiatrisch onderzoek geëindigd, dat is ingesteld bij den gewezen hoofdagent C. C. v. d. K-, die op het hoofdbureau van politie te Schiedam den com missaris heeft doodgeschoten. De rechtszitting kan binnen ©enige weken worden gehouden. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur is op den Rijksweg TilburgDen Bosch een ernstig on geluk gebeurd. Van Oisterwijk kwamen H. Vugts met echt genoote per fiets gereden. Zij wilden bij café „de Druiventros" den grooten weg oversteken om op het rechter fietspad te komen. Op hetzelfde oogenblik naderde echter met groote vaart een auto, waarin gezeten waren de heer en mevrouw G. uit Den Bosch, welke auto werd bestuurd door hun chauffeur. De heer V. werd gegrepen, terwijl de chauf feur van den auto, die hem wilde ontwijken, met den wagen tegen een boom terecht kwam. De heer V. bleef zwaargewond liggen- De Ge neeskundige Dienst uit Tilburg hee fhtmean neeskundige Dienst uit Tilburg heeft hem naai het St. Elisabeths-Ziekenhuis aldaar vervoera, waar bleek, dat de ongelukkige een schedelfrac tuur had gekregen. Zijn toestand is ernstig. De inzittenden van den auto kwamen er met den schrik en enkele lichte kneuzingen af. Al leen mevrouw G.. die een geblesseerde enkel opliep, is bij familie te Berkel-Enschot achter gebleven. De heer G. en zijn chauffeur zijn later doorgegaan naar Den Bosch. Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Pro vinciaal der Minderbroeders heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Gouda (H. Joseph) pater H. van Oerle, tot kapelaan te Rotterdam (H. Antonius) pater J- van Workum uit het klooster te Vorden. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemd tot rector van de Rectorale hulp kerk te Alverna-Wychen pater J. F. J. Gerz. Voorts heeft de Hoogeerw. Pater Provinciaal benoemd tot lector van de philosophie te Ven- ray pater Wigbertus Huihoven, tot directeur van het Patronaat te Venray pater Hildebertus Saes, tot assistent te Heerlen (H. Franc.) pater Claudianus van Veldhuizen uit het klooster te Woerden. Voor de missie van Karachi (Br.-Indië) wer den bestemd de paters Achilleus Meersman, die leeraar was aan het Gymnasium te S. Joao d'el Rey (Brazilië), Salesius Lemmens, assistent te Heerlen (H. Franc.), Petronius Voestermans, leeraar aan het Missie-College te Sittard, en Aquino van Liebergen uit het klooster te Maas tricht. f In verband met een circulaire, door het In stituut voor Handelswetenschappen te Leiden, verspreid, vestigt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen er de aandacht vail belanghebbenden op, dat: tot het afleg gen van het examen voor de akte van' be kwaamheid M. O. voor h u i s-onderwjjs o.a. in de Staathuishoudkunde en Statistiek het be zit van een diploma als bovenbedoeld niet ver- eischt wordt. Tot het afleggen van het examen voor de akte van bekwaamheid M. O. tot het geven van school-onderwijs o.a. in de Staathuishoud kunde en Statistiek voor hen, die niet een diploma als bovenbedoeld bezitten, wordt ge- eischt, dat zij bij de inwerkingtreding van het K. B. op 31 Januari 1935, de studie voor het examen op regelmatige wijze en onder vol doende leiding hadden aangevangen en in het bezit zijn van een door den minister afgegeven bewijs deswege. Na de tweede periode van vier dagen (er wordt n.l. telkens vier dagen gespeeld, waar na een dag voor hangpartjjen en een rustdag volgt) is er weer een belangrijke wijziging in den stand gekomen. Dit geldt voornamelijk ten aanzien van Capablanca die langzamerhand op dreef komt, en in de laatste vier ronden niet minder dan 3 Y- punt scoorde. Dat er trouwens in deze laatste vier dagen zeer scherp gespeeld is bewijst ook het feit, dat in totaal niet minder dan 8 partijen afgebroken moes ten worden, wat er op wijst dat men niet spoe dig met remise tevreden was. Rjumin die zoo veelbelovend begon, is thans blijkbaar de kluts kwijt. Uit zijn laatste 3 par tijen behaalde hij slechts V- punt. Lasker is een van de weinigen die nog ongeslagen is, met 5 punten neemt hij de vijfde plaats in. Behalve hij hebben alleen Botwinnik en Flohr nog geen enkele nul. Ditzelfde kan niet bepaald gezegd worden van miss Menchik. Met de regelmaat van een uurwerk verzamelt ze haar nullen, meestal na vrij korte partijen. In de zesde ronde werd er zeer fel gespeeld. Capablanca verpletterde Ragosin die in een Indische partij volkomen in een hoek gedrukt werd. Botwinnik won met zwart van Rjumin in een Spaansche partij 1' waarin het inder daad Spaansch toeging. Zwart drong de witte koningsstelling binnen, waarna het pleit spoe dig beslecht was. Een prachtige partij speelde Spielmann tegen Pirc. Het was een Cambridge- Springsvariant, waarin Pirc in het middenspel een positioneele foutzet maakte. Van dit oogen blik af liet Spielmann niet meer los. Met sub tiele dreigingen en combinaties bracht hij zijn tegenstander in het nauw, om hem tenslotte midden op het bord mat te zetten. Stahlberg won zijn eerste partij, n.l. tegen Tschechower. De laatste offerde een stuk tegen 3 pionnen om pionverlies te ontgaan. Deson danks ging de partij voor hem verloren. Flohr en Lasker speelden een weinig opwin dende partij, die spoedig remise gegeven werd. Löwenfisch won van Alatorzew en Kann na een lang eindspel van Rabinowitsch. Menchik verloor kansloos van Lissitzin, die 'n pion meer had in het eindspel. De partijen Lilienthal Bogatyrtschuk en RomanowskiGoglidse wer den afgebroken, en na de hervatting snel re mise gegeven. De zevende ronde bracht een reactie Er werd weinig animo getoond en reeds voor de pauze waren 7 partijen beëindigd. In totaal leverde deze ronde 5 remises op. Botwinnik won van Stahlberg in een En- gelsche opening, waarin laatstgenoemde aan vankelijk goed stond, maar door zwak spel in een matnet geraakte. Alatorzew won door een krachtigen aanval van Rjumin in een Benoni-variant van het dame-gambiet. Opmerkelijk is, dat Rjumin, die kampioen van Moskou is, thans heeft verloren van Botwinnik, Löwenfisch en Alatorzew, allen spelers uit Leningrad. Ragosin vesrloeg miss Menchik gemakkelijk in 27 zetten, terwijl Tschechower tegen Lilienthal het onderspit moest delven in het eindspel. Bogatyrtschuk Flóhr werd afgebroken in ongeveer gelijke stel ling. Het was een Caro-Kann, waarin Flohr goed thuis is. Hij kreeg twee verbonden vrij pionnen in het centrum, wit daarentegen een vrijen b- en h-pion. Na de hervatting miste Bogatyrtschuk de sterkste voortzetting en ver loor. De verdere partijen werden alle zonder veel strijd remise. In de achtste ronde werd wederom scherp gespeeld. Misschien was 't het vooruitzicht op een vrijen dag, of wel het ongewoon zachte en mooie weer van de laatste dagen dat den spe lers bezieling gaf, in ieder geval werd er lustig gecombineerd. Lilienthal offerde tegen Stahlberg 2 maal de kwaliteit, won er één terug maar moest voor den aanval van de vijandelijke dame en toren ae vlag strijken. Capablanca versloeg Kann in een dame-gambiet. Hij rukte op den konings- vlcugel met zijn pionnen op. offerde een looper op g6, wahrvoor hij later een paard terugwon en won het eindspel gemakkelijk. Miss Men chik verloor in 26 zetten van Pirc, die een paar pionnen veroverde, waarna Menchik onmid dellijk opgaf. Romanowski won van Ragosin, die na ruil der officieren in een Hollandsehe partij mat gezet werd. Remise werden de partijen: Spielmann—Las ker, een Schotsche partij waarin Spielmann eerst regelrecht scheen te zullen winnen, maar waarin Lasker zich tegenkansen wist te schep pen met remise als resultaat. RjuminGoglid se en BotwinnikAlatorzew waren positioneele partijen, die zonder emoties tot remise leidden. De partijen FlohrTschechower, Rabino- wischBogatyrtschuk en LöwenfischLissitzin werden afgebroken. Flohr kwam een pion voor in het eindspel. Tschechower offerde zijn looper tegen pion en er bleef een eindspel over van toren en looper tegen toren, dat na de hervatting zonder verder spelen remise gegeven werd. Rabinowitsch stond tegen Bogatyrtschuk beter, maar mocht er niet in slagen te winnen. Löwenfisch won in een toreneindspel op fijne wijze van Lissitzin. Hier volgt de party Spielmann—Pirc Wit Spielmann Zwart Pirc Cambridge-Springsvariant 1 d2d4, d7d5; 2 c2—c4, c7—c6; 3 Pgl—f3, Pg8f6; 4 Pblc3, e7—e6; 5 Lel—g5, Pb8—d7; 6 e2e3, Dd8—a5; 7 c4xd5, Pf6xd5; 8 Ddl— d2, Lf8b49 Tal—cl, 0—0; 10 e3—e4, Pd5x c3; 11 b2xc3, Lb4a312 Tel—bl, e6—e5; 13 Lfld3, La3—d6; 14 0—0, f7—f6; 15 Lg5—e3, Tf8d816 Tfl—dl, Kg8—f8?; (zwart vreesde Lc4ï, hij had echter Kg8h8 moeten spelen); 17 Ld3—c4, Pd7—b6; 18 Lc4—b3, e5xd4; 19 Le3xd4, Lc8g4 (wanneer zwart hier met c6— c5 een stuk tracht te winnen volgt 20 Le5ü, fé5:; 21 Dd2g5 en wint snel daar.geen van de zwarte stukken zich verroeren kan)20 DÖ2e3, Da5h5; 21 e4e5, f6xe5; 22 Ld4c5, Ld6xc5; 23 De3xc5t, Kf8—e8; 24 Tdl—el, Pb6 d;7 25 Telxe5t!, Pd7xe5; 26 Pf3xe5, Lg4— e6; 27 Tbl—el, Td8—d2; 28 Lb3xe6, Dh5—e2; 29 Le6f7t, Ke8—d8; 30 De5—f8t, Kd8—c7; 31 Df8e7t, Kc7—c8; 32 Lf7-+6t, Ke8—b8; 33 Fe5—d7t, Kb8—c7; 34 Pd7—c5t. Zwart geeft op daar op Kb6 volgt 35 Db7:t. Kc5:; 36 Db4 mat. Men leze van de aardige zegswijze, welke te voorschyn moet komen, het eerste deel op de plaats der kruisjes in de bovenfiguur van 1 naar 12, met inbegrip van het tusschenge. plaatste de, en het tweede deel op de plaats der kruisjes in de benedenfiguur van 13 naar 22, met tusschengeplaatste t. Om die lezing te verkrygen, moet men natuurlijk de juiste woorden neerschryvenboven woorden van 6, beneden woorden van 5 letters. Het 6-tal woorden onder I beteekent resp.: offertafel van den priester menigte men- schen nochtans ontroering tas, hoop hoofdofficier. Het 6-tal onder II: vrucht, specery, kleedingstuk, geldstuk, vaar. tuig, mirakel. Het 5-tal onder III: bouwspecie knaagdier vaartuig tooneel, vertooning leed, verdriet. En het 5-tal onder IV: schuldig knappe kop familie tegen valler streng heerscher. I 27 0 0 0 0 0 0 0 2 X 0 0 0 0 0 X 3 0 0 0 X .*5 X 0 O 0 0 X 0 0 X 0 0 X' 0 0 o t 0 X X 0 0 0 O 0 X X 0 0 -» AP /6 0 0 X 0 0 X 0 'S X 0 0 O 0 X 'V X 0 O 0 0 0 X it /3X 0 0 0 0 0 Oplossing vorig Raadsel Alle 5 gedeelteiyke producten hebben als eer. ste cijfer 5 of 0: dat zegt ons terstond, dat de m van „Arnhem" niet anders dan 5 kan zyn, en dat van „Venlo" de cijfers voor o en n on even, de cyfers voor 1, e en v even zyn. Nu de sleutel, dien we verklapt hebben: Door de vermenigvuldiging van e met a in het 4e ged. prod, krijgen we 55. Dat kan ont staat zyn uit: le. 6 X 8 7 van „onthouden" bij vorige ver- menigv.; 2e. 6X9 1 van dit „onthouden". Voor het le geval zouden we dus kunnen heb ben: a 6, r 9 en e 8, want dan wordt 69 X 8 55 x. (Namen we a 8 en e 6, dan zouden we in geen geval 55 x bereiken: immers de hoogste waarde voor am is dan 897 en 897 X 6 538 x) Wc zouden dus hebben voor em: 85. Door nu voor o de waarde 3 te nemen, kunnen we de 3 vüven in het le ged.prod. verkrijgen, als h 1 wordt: hem X o is dan 185 X 3 555 x. Nu bestaat echter het 3e ged. prod, slechts uit 6 cyfers, dus n moet een kleine waarde hebben. De kleinste waarde zou 2 zijn, omdat h 1 was, doch dan wordt het pro. aXnal 6x2 12, en krijgen we dus een prod, van 7 cijfers. Hiermee vervalt de geheele opzet van het le geval. Zoodat we het 2e geval moeten hebben: 6X9 1 55 x. Daar e even is, is die c 6, de a 9, daar er 1 van „onthouden" moet komen, is r 2 of 3, terwyi n natuuriyk 1 is. Nu wordt em 65. Voor de o zyn de waarden 1, 5 en 9 uitgesloten, bbjven dus 3 en 7. Met 3 loopt het dadeiyk mis: 65 X 3 195, dus o 7, en de 3 vijven worden nu verkregen voor hem 365, want 365 X 7 2555. Voor r blijft alzoo de waarde 2. Onze vermenigvuldigsom ziet er nu zóó uit: 92 1365 .61 .7 en het is dus nog om de waarden 4 en 8 voor v en 1 te doen. Nemen we v 4, dan wordt 1365 X 4 5460, terwyi het 4e cyfer in dat laatste ged. prod, o moet zyn. Dus is v 8 en 1 4. Vervangen we nu onze cüferreeks 3.9.2.5.6.4.6.1 door de letters, dan krijgen we de plaats Harmeien. We kunnen hier weer van heel wat variatie gewagen thans inzake de velerlei verklarin. gen van de oplossing. Dat sommige inzenders den „sleutel" gingen zoeken in het gevraag, woord, en toen met behulp daarvan hun „steek proeven" gingen nemen, wel zeker! dat mag ook een goede oplossing heeten! Voor degenen, die van onze vraag slechts de eene helft be antwoordden, moge het bovenstaande tevens een volledige proeve zyn van de oplossing van een sleutelprobleem: ze kan voor een volgende gelegenheid te pas komen. Onze geachte puzzelaars hebben natuuriyk de vermakeiykste vergissing in het zetsel der vorige oplossing: de verwisseling van de woor. den deern en donder allen begrepen, behalve een paar dames en heeren, die de opmerking maakten, dat „men zich met onze oplossing niet kon vereenigen", ofdat ze foutief was! PRIJSWINNAARS ZIJN: A. H. Beckers, Hoofdstraat 47, Kaatsheuvel. A, P. G. J. van Boeckel, Wouwermanstraat 81 Haarlem. A. J. Bosch. Ryksstraatweg 22, Wageningen. G. van Delft, St. Canisius-College, Nümegen. Mevr. W. van Diemen-v. d. Veldt, Koolsteeg 3. Haarlem. Q. Dijkman, El. Wolffstraat 72, Amsterdam. Mej. Dina Fenstra, Bloemgracht 1271, Am. sterdam (C). H. I. Glas, Zuidpolderstraat 126, Haarlem. J. W. Groeneveld, van Lochemstraat 2 bis, En schede. Drs. A. Hendriks, Joh. de Wittlaan 36, Arnhem. C. A. van 't Hof, Pieter Langendykstraat 13. Amsterdam (W.) i Mej. C. Hollman, Hamerstraat 10, Heerlen. Jac. Honig, Vaartsche Runstraat 76, Utrecht. Gerard Kroll, Vaartweg 86, Hilversum. W. Kuit, Pythagorasstraat 81, Amsterdam, R.' H. van Leijenhorst, Berkelstraat 127, Utrecht. Mej. Chr. de Liefde, Kruisweg 14 bis, Utrecht. P. van Muüen, Weesstraat 7, 'sHertogenbosch. C. H. van Maarseveen, Mariaplaats 33, Utrecht. G. de Rooy, Bilderdükstr. 86, Amsterdam (W) J. Sanders, Dalweg 6, Arnhem E. v. d. Velden Jr., Parkstraat 12, Breda. H. J. L. Voets, Pijnboomstraat 82, Haarlem. Mevr. van der Werf-Wüst, Heerengracht 68 Amsterdam. Mej. W. Zewald. St. Elisabeth.Gasthuis, Arnhem. Onder de goede oplossers worden elke week 25 prijsboeken verloot, welke door de Adminis tratie worden toegezonden. Inzendingen, met vermelding van adres en leeftyd onder de oplossing, tot Donderdag 12 uur aan den heer G. M. A. Jansen, Ruysdael- straat 60, Utrecht. Welk bekend spreekwoord of gezegde heeft de teekenaar hierboven in beeld ge bracht? Het antwoord publiceeren wij in het volgende Zondagochtendnummer, De vorige week geplaatste teekening stel de voor het gezegdeden hond in den pot vinden." Ulvenhout, 26 Februari 1935. Menier, Eén uur gelejen had 'k nog nie gedocht g'ad, dat t deus week van 'n briefke zou zyn ge. komen, amico's! Maar 'k lee m'n eigen nou zoo vergimmes te vervelen, da 'k teugen Trui gezeed heb: „Trui, breng m'n kantoor in de bedstee." Nouw weet ge meteen, da 'k ook weer in den stoet meeloop, van de jaariyksche Spaansche griep, die teugeswoorig even trouw overkomt, as Sinterklaas. Van den mergen, om 'n uur of acht, toen zee ik teugen Trui: „Ochirrekes, Trui, 'k gong net zoo lief dood." „As ge da nog 's zegt," waarschuwde zij: „dan laat ik oew alleenig leggen, horre!" Om 9 uren omtrent, wier ik wakker ge maakt deur 'nen vent mee 'n valleske by m, die me vrtndeiyk toeknikte. Té vrindeiyk, om 'm weg te schelden en dus volsting ik met te zeggen: „vandaag nie noodig, koopman 1" Ocherme, amico's, 'k was zoo broerd, man. In vertrouwen: hebt gy wel 's 'nen kater g'ad? Zeat maar gerust „neeë" horre.l llllillllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllF. Sjuusti Nouw, en dan 10 x zoo erg, da's nouw de griep! In die bui, sting me daar dieën vent mee z'n valieske me vrindeiyk toe te lachen! Afyn, Daar koom ik daiyk nog wel 's op terug, 'k Bhjf by m'n chapiter, vandaag. Aanders ry ik uit de rails, amico. Waant nog steeds wilde ik oe eerst vertellen, hoe deuzen dag verliep. Van den mergen, om 8 uren dan, toen wou geren doodgaan. Om negen uur heb ik den „geneesheer" ('t valieske was geneesheer) den erf opgepest. Om tien uur kreeg ik trek in 'n uitgeperst applesientje. En om twaalf uur heb k veur 't eerst na 'n etmaal weer 's gegeten en ben 'k begonnen mee veertien (14) botrammen en twee kommen melk. Zooda 'k maar zeggen wil: de ziekte gaat den goeien kaant op....! 't Verschil by van den mergen 8 uur, dlee, da's werendig 'n plazierig, 'n zonnig verschil, amico! 'n Pepkevernolle, da gaat nog nie, jonk! 'k Heb 't geperbeerd, maar, neeël Neeë, Trui is 't weer vergeten, dus, 'k zal 't zoo maar laten. .Waagt deus briefke mot zij in den envelop steken, as ik klaar ben en dus.... Volgende week ben 'k weer „vrij man" motte gij maar denken, amico. Zoo denk ik er ok over. Maar genogt: ik lee dan m'n veertien bo trammen mee spek nog 's in den geest op te eten; d.w.z. 'k lag m'n eigen te plazieren in m'n beterschap, as ik daar, laanks de gordijn van m'n bedstee, naar buiten keek, teu gen 'n blaauwe Lentelocht aan, ollee, zoo schoon van blaauwte, om alle reclameschilders van den Golf van Napels de smoor in te ja gen. Waant zoo schoon krijgen ze 't op gin enkele aanzichtskaart veur malkaar, amico. Mee, da 'k m'n eigen te verbyten lag aan da schoone veurjaarsblaauw, kwam er 'nen wolk van goud gedreven, boven den regel van m'n raam, neeë, da's nie te zeggen, hoe schoon. De zon, die veur 'n uur baas was in de schep ping, tooverde 't goud en t azuur veur den dag, op 'n manier, om 'nen griepiyer, die sjuust z'n 14 boterhammekes mee beleid ge consumeerd hee, om zo'nen zieken den lesten druppel bloed uit te persen. Wa-d-'nen dag, wa-d'-nen wonderschoonen Veurjaarsdag ging daar veurbü, zonder da 'k er by was. Ik keek, keek, op 't lest hing ik haalvelings over de bedsteeplaank, buiten boord, zoo too verde, zoo goochelde da zonneke z'n gouwen licht teugen 't wolkenspul, dat daar over m'n velden dreef, over m'n akkers.... en ik in de bedstee? Sodejuu! Vraagt de rest maar aan Tijn. 't Was toen da ze me zeerjeus aanpakte! Onder ons gezeed, dat had ze'al veul eerder motten doen, maar hoe gaat da, ee? Mee- lijen mee 'nen zieken mensch....! En 'nen zie ken mensch, die z'n eigen lekker lot verwen nen, sjuust zoolaank, tot 't kruikske barst. Wa viel ze uit, m'nen ouwen toeteloeris! aVreJsien flapdrol," zoo begon beuren Utta- nie. „As ge nouw toch oeuwen kop niet houdt! Sjuust hedde nog gegeten tegen 'nen gezonden mensch óp en nouw weer kankeren omda ge nie naar buiten kunt....! Kankeren, omda ge stikt in oew pepke. Kankeren as ik netjes 'nen doktoor veur oew kokkerd zet. Kankeren, kan keren, kankeren.... „Stop!" riep ik. 'k Riep 't werendig zóó hard, dat ze stopte. „Hedde gy de griep, of heb ik 'm?" „Gü" zee ze. „Dan zal ik ok kaankeren, verstaan?" Toen kwam ze naar de bedstee. Douwde me achterover, dekte me toe en schold me uit zooas alleen 'n goei wyf, da veul van oew houdt, schelden kan! Neeë, amico, da's seerjeus bedoeld man! As ze niks mee oe óp hebben, de wefkens, dan schelden ze nie! En as ze alty lief zynhou ze dan ok in de gaten, man. Zulke zijn op 't lest te duur in 't gebruik Maar 't soort, dat oe op tyd oew portie durft te geven, da's 't goeie! Die knoeien nie! Die schèrelen nie. Maar genogt. -Ze plakte me vast in 'nen greep van dekens en kussens, da 'k niks meer te „zeggen" had en ondertusschcv zee ze me de „waarheid.' Zelfs wel 'n bietje meer, dan alleen de waar heid! Maar 't was dan toch zóó, da ik 'n uur later m'n „kantoor" heb laten brengen. M'n vellekes pampier en m'n potlood. Waant ze had me verweten, da 'k 'n schan dalig stuk ongeduld was. Da 'k nie wist, wa ziek-zün is. Da 'k mee m'n prutske rimmeltiek in 't najaar en m'n „snot" in 't veurjaar, niks te murmereeren mocht hebben. Da 'k 'n veur- beeld nemen moest aan de lezers en lezereskes van m'n brieven, die ziek zijnde, geregeld schrijven, om te bedaanken, dat ze mee myn brieven toch nog biyven meeleven in de schoo ne natuur en in 't Diazier van 't heele be staan Toen ging ze weg. Schommelde ze 't achter huis in en op heuren rug stond geschreven: „Ge hoeft me 't eerste uur nie lastig meer te vallen." Wa 'k ok .net gedaan heb! Maar toen hè 'k m'n „kantoor" toch laten brengen en ben aan den gaank getrokken. Eeriyk is eeriyk: da's nouw Trui d'r schuld. Toen die daarstraks begon over de zieke men- schen, de échte zieken (zy is heelemaal nie van plan my by de échte te rekenen, al wouw 'k 't van den mergen om 8 uren, gèèrn afge geven hebben) maar as Trui daar over begon, dan versprong er van binnen 'n dingske in m'n zielement en da dingske, da knipke, kan 'k maar nie meer dicht krijgen. 'k Mot eerst m'nen brief afhebben. M'nen brief, waar zieken op wochten. Nou ze hebben deuse week den troost: „den Dré lee ok in de krullen." De druppen tuimelen laanks m'n ooren, schieten over m'n wangen, tippelen over m'n ermen, of ik aan 't hooien ben. Maar d knipke, ziet ge. Da knipke, daarbinnen in. mot weer op z'n plek. En daarom deus briefke. Waant eeriyk is eeriyk: Trui hee geiyk. Net as vandenmergen, mee da Valieske b.v. neeë da was nouw effetief gin soort van 'n werk van me. De vent mokte me wakker. Dat had ie nie motten doen, natuuriyk. Maar aan den aan- deren kantollee. dan was Trui weer nie tevrejen gewist. Die had dan later leggen te vitten op die visite, as ze op rekening had ge staan....! Dieën mensch nam dus 't zekere veur 't on zekere en .knoeide" me wakker. „Ik ben gin koopman," zee-t-ie: „ik ben de dokter, Dré." Van hum keek ik naar Trui, van Trui naar hum en eindelijk zee ik, mee m'n geborsten stem: „da's jouw werk,'1 „Tuuriyk," zee Trui. „Zurgt dan ok, da-d-et uit de voeten komt!" En meteen draaide-n-ik m'n eigen om. Gloeiend! „Zeg! Dré!" riep ie nog, maar ik gaf gin asem meer. „As ie ziek is, is er ging laand mee die broer- ling te bereiken", zee Trui. „Dan eens kyken, wie hier de baas is, de zie ke of de gezonden," zee dan dokterke fier. Toen begost ie aan me te trekken. Net zoo laank tot 't me verveelde. Ik draaide me mee 'nen ruk om, gooide hum de deken over zynen kop, richtte mezelvers op, boven op hum en liet 'm „genade" vragen. „Genade", zee-t-ie. eindeiyk. „En zulde beslist weggaan en nie meer terugkomen veur ik beter ben?" „Ja, Dré.'" „Trui, borstelt 'm af," zee ik en ik ging weer leggen. Kek, amico, da 's gin werk. Daarom heb *k toch maar 'm m'nen brief geschreven deus eek, hoe lastig 't ok viel. 'k Hoop da ge 'm lezen kimt. En wat da dokcerke betreft Hy wit evengoed as ik. dat ie me toch nie helpen kan. Gin minuutje eerder kunnen ze oe genezen. En daarom, straks, as 'k weer beter ben, dan zullen we 't samen wel 's afdrinken. In de Gouwe. As 't leutig is, heurde "r van. Is 't niet leutig, dan houw ik 't veur m'n eigen, waant dan is 't zund van 't pampier. Ollee, ik schei er af. Veul groeten van Trui en as altyd gin horke minder van oewen toet a voe DRA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6