Koperen jubileum R.K. Lyceum Haarlem, 4 Maart HARTELIJKE VIERING !?r.i U ZOEKT EEN HUIS? MAANDAG 4 MAART 1935 STADSNIEUWS Op het Lyceum heeft altijd een prettige geest geheerscht Gebrandschilderd raam aangeboden Herdenkingsplechtigheid Geschenk der oud-leerlingen Voordracht Anton van Duinkerken De oude garde T ooneelavond Mis van dankbaarheid HET JUBILEUM VAN SNEL VERBAND Piëteitvolle plechtigheid Een verborgen schat Onder invloed 40 jaar depothouder De valsche sleutel Vijftig schapen VASTENAVONDFEEST DER R.K. ORATORIUMVER. Een blijde avond Wat er het einde van was Woningbouwver. St. Bavo UTILE DULCI Geslaagde carnavalsavond TOONEEL DIAMANTEN JUBILEUM VAN MARIE VAN WESTERHOVEN AGENDA S Maart Voetballen en chocolade ARRESTANT ONTVLUCHT Over spoorbaan en prikkeldraad versperring VERKEERSEXAMEN VOOR KINDEREN Practisch en theoretisch COMMISSARIS LOVINK HERSTELD EEN GOEDE VERBETERING Versterkte geluidsinstallatie in de groote zaal van gebouw St. Bavo De nieuwe parochiekerk in Haarlem-Noord Fusie tusschen O.S.P. en R.S.P. Nieuwe partij heet Rev.-Soc. Arbeiderspartij Op hartelijke wijze heeft het R. K. Lyceum te Haarlem, het middelbaar onderwijsinstituut voor de katholieke jongemannen van Neder lands bloemenstad, gisteren zijn koperen jubi leum gevierd. De oud-leerlingen, voor wie de Zondag speciaal gereserveerd was, hebben ge toond dat ze „hun" lyceum nog niet vergeten waren In de Lyceumkapel werd de feestdag begon nen met een plechtige H. Mis, opgedragen door den rector, den zeereerw. zeergel. pater Drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A. met assistentie van den weleerw. pater F. Esser O.E.S.A., prior van het klooster, als diaken en den weleerw. pater H. Verhagen O.E.S.A. als subdiaken. Talrijke docenten en oud-leerlingen hadden in de kapel plaatsgenomen en velen gingen ter H. Tafel. Mede waren aanwezig de hoogeerw. pater Provinciaal Dr. S. Makaay O.E.S.A. en de zeereerw. zeergel. pater Drs. A. de Wit O.E.S.A., rector van het St. Thomascollege te Venlo. Een zangkoor van leeraren, lyceïsten en oud- lyce'isten voerde onder leiding van den heer O. Koop de Missa „Te Deum Laudamus" van Pe- rosi uit met orgelbegeleiding van den heer F. Nelissen. Na de H. Mis vereenigden allen zich aan een feestelijk ontbijt in de gymnastiekzaal, door de goede zorgen van de broeders aangericht. Er heerschte een ongedwongen stemming en men liet zich het gebodene goed smaken. Eenige oud-leerlingen zorgden voor een geestige ver rassing door een diep ontroerend lied ten ge- hoore te brengen. Nadat de historische tentoonstelling bezich tigd was, had in de gezellige en intieme zaal van het parochiehuis „Domi" te Overveen de herdenkingsplechtigheid plaats, welke werd op geluisterd door de uitvoering van eenige num mers (welke blijkens het applaus telkens zeer in den smaak vielen) door het kamerorkest van het Lyceum onder leiding van den heer O. Koop. Rector Drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A. opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot den hoogeerw. pater Provinciaal, aan wien spr. dank bracht voor zijn aanwezigheid en ook omdat „gij nooit geaarzeld hebt met ons de zorgen, welke de leiding van dit lyceum met zich mee brengt, te dragen en te verlichten," aldus spr. Dan sprak de hoogeerw. pater S. Makaay O.E.S.A., die een oprechten gelukwensch tot de feestvierenden richttë. Spr. deed dit met groote blijdschap, want in de voorbije periode van het lyceum heeft God Zijn zegen op over vloedige wijze op deze onderwijsinrichting uit gestort. Door Gods hulp en die van de men- schen zijn wij erin geslaagd de groote moei lijkheden, welke aan de oprichting van het lyceum verbonden waren, te overwinnen. Wij kunnen getuigen dat deze schoolinrich- ting heeft gerealiseerd het doel, waarvoor ze werd opgericht. Hier werd niet alleen een goe de intellectueele ontwikkeling gegeven, maar bovenal een goede opvoeding. Hier is getracht karaktervolle studenten te kweeken. Men heeft geprobeerd ze zoo op te voeden, dat ze met een gerust hart konden worden overgegeven aan het maatschappelijk leven. Spr. bracht hulde en dank aan allen die daaraan hebben medegewerkt; aan den rector, die met groote toewijding en opoffering de hem opgelegde taak heeft vervuld; aan zijn medebroeders, die hem zoo goed terzijde heb ben gestaan; aan alle leeraren, op de eerste plaats hen, die vanaf de oprichting aan dit lyceum hun beste krachten hebben gegeven. Als blijk van hoogachting, en toewijding bood spr. een gedenkpenning aan pater rector aan. Spr. gaf een verklaring van de inscriptie in den penning en besloot met te zeggen dat als de liefde het doelwit blijft van het streven, van alle gevoelens en daden op dit Lyceum, Gods zegen, ondanks de moeilijke tijdsomstan digheden, zeker op deze school zal blijven rus ten. Het woord werd hierna gevoerd door den heer Chs. J. M. A. van Rooy, die zeide dat de oud-leerlingen over het algemeen buitenge woon mooie jaren op het Lyceum hebben door gebracht. Pater rector heeft altijd kans gezien om ons te leiden zonder dat wij daarvan teveel merkten, aldus spr., die geloofde dat dit een van de redenen is waarom op het lyceum altijd zoo'n prettige geest heeft gehangen, een geest vrij van dwang, van elkaar begrijpen, een geest die niet binnen de kloostermuren bleef han gen, maar die ook het leven begreep dat daar buiten was, kortom een geest die zoo prettig afstak tegen dien op zoovele andere scholen. Spr. bood tenslotte als een blijk van dank baarheid der oud-leerlingen een gebrandschil derd raam voor het tx-appenhuis in het lyceum aan, te vervaardigen door den bekenden kun stenaar Lauryssen naar het onderwerp dat spr. mede aanbood tezamen met een album waarin al de namen verzameld zijn van degenen die voor het geschenk hebben bijgedragen. Uit de animo, waarmede een zoo groot aan tal oud-leerlingen hebben bijgedragen blijkt wel duidelijk hoezeer wij uw lyceum waardée- ren en er van houden. Spr. besloot met een „Lang leve het Lyceum, Lang leve de Baas en zijn leeraren." waarmede luid werd inge stemd. Pater rector sprak hierop een kort woord van dank. Op het aangeboden raam zijn de drie afdeelingen broederlijk naast elkaar af gebeeld wat wil zeggen, zoo zeide pater Vlaar, dat het de wensch is van alle oudleerlingen dat deze drie afdeelingen op het Lyceum blij ven bestaan en tot grooten bloei komen. Ook Wil het zeggen dat de oudleerlingen broeder lijk naast elkaar zullen blijven werken, welke richting ze ook gekozen hebben. Spr. dankte de oudleerlingen op hartelijke Wijze voor het geschenk. Het deed spr. goed dat zij zich als het ware hebben willen uit putten om iets te geven. Het geschenk is een herinnering aan de idealen, die de oudleerlin- gen bezielen. Wat het album betreft, spr. slaat eiken mor gen als het ware een album op als hij zijn leerlingen en oudleerlingen gedenkt in het H. Misoffer. Doch ook dit stoffelijk album stelde spr. zeer op prijs. Het zal in het archief worden opge borgen. Spr. noodigt alle oudleerlingen uit als het raam gereed en geplaatst is, het in zijn volle glorie te komen aanschouwen. Vervolgens hield, nadat de plechtigheid op de gevoelige plaat was vastgelegd, de heer An ton van Duinkerken een voordracht over het onderwerp: „De taak der jonge katholieken". Spr. achtte deze feestelijke gelegenheid bij uitstek geschikt om te spreken over de taak, welke den jongen Nederlandschen katholiek wacht in de tegenwoordige maatschappij. De positie der Nederlandsche katholieken is in de laatste eeuw zeer snel versterkt. Dit feit is een der belangrijkste feiten van de vaderlandsche geschiedenis; wij kunnen niet dankbaar genoeg zijn voor de katholieke emancipatie. Hebben wij echter door deze gunstige ontwik keling der nationale verhoudingen onze rechten verwerven, wij hebben hierdoor ook plichten ge kregen en deze plichten zijn zwaarder naarmate deze verantwoordelijkheid zich uitbreidt. Alleen te genieten van het verworven bezit, zich blind te siai-en op wat wij hebben, zou spoedig die katholieke veerkracht verslappen, waarvan de vorige eeuw ons zoovele pakkende voorbeelden toonde. Wat wij hebben, moeten wij ten nutte maken, anders werd het zonder zin verkregen. Wü moeien het ten nutte maken tot heil van ons zelf, maar ook tot heil van de andersden kenden. Dit geldt voor onze sociale beginselen, uiteen gezet in „Quadragesimo Anno", dit geldt voor onze politieke rechten, voor onze weten schap, onze kunst. Op cultureel gebied zijn de katholieken mede verantwoordelijk voor het wel zijn des lands. Aan die mede-verantwoordelijk heid, in hoe bescheiden mate ook, mag geen katholiek zich onttrekken. Hoe zal de jonge katholiek deelnemen aan deze verantwoordelijkheid? Door zoo goed moge lijk die functie te vervullen, in welke hij ge. plaatst werd. Slechts weinigen kunnen zich de weelde van het dilettantisme veroorloven, „age quod aeis" blijft het parool voor alle werkers. Toch zou het verkeerd zijn, wanneer de werkers geen belangstelling aan den dag legden voor elkanders arbeid. In de materieele productie is die belangstelling eenvoudig geregeld. Daar geeft de behoefte den toon aan. In de geestelijke, cul- tureele productie wordt zulk een behoefte min der sterk gevoeld misschien, maar ze is even reëel aanwezig. Een en ander illustreerde spr. met voorbeelden. Niet ieder mag geroepen zijn tot producent van belangrijke cultuurgoederen, ieder is toch geroepen, consument te zijn om daardoor den katholieken, nationalen geest in de Nederlanders te versterken op een wijze, niet van het buitenland afgekeken, maar overeen komend met onzen Nederlandschen volksaard en ons katholiek karakter. Nadat het langdurig applaus op deze voor dracht bedaard was, dankte pater rector den heer v. Duinkerken voor zijn diepzinnig en meesterlijk betoog en sprak de hoop uit dat de oudleerlingen nu meer dan vroeger zullen beseffen de groote verantwoordelijkheid, die zy hebben om den rijkdom aan katholieke levensuitingen op de juiste wijze aan te wen den. Vervolgens overhandigde de hoogeerw. pater Provinciaal onder een ovatie en een spon taan „zij leven hoog" van de oud-leerlingen met het orkest aan de leeraren, die hun koperen jubileum als zoodanig medevierden. n.l. den weleerw. pater G. Esser O.E.S.A. en den heeren N. C. Andriessen, A. J. Blaas, S. Hooy. A. M. Julianus, L. C. Theunis en M. R. J. v. Weiden, ieder persoonlijk een gedenkpen ning. Deze penning is ontworpen door Huib Luns en geslagen bij de Kon. Fabriek Begeer te Voorschoten. Hij draagt de beeltenis van St. Augustinus met de inscriptie: „Amor meus pondum meum" (mijn liefde is mijn gewicht). In den rand zijn gegrift de data 5.9.'22 en 5.3.'35. Het randschrift aan de eene zijde is: „Rapian omnes ad amorem tuum qui mihl junguntur" (Ik zal allen trekken tot uw liefde, die met mij verbonden zijn) en aan de andere zijde: St. Au gustinus, kerkleeraar en bisschop van Hypo (eveneens in het Latijn). Namens de „oude garde" dankte de heer M. v. d. Weiden, wiens komst op het podium met applaus begroet werd. Spr. zeide dat hij eerst niet van plan was geweest het woord te voeren, doch om de spontane huldiging had hij beslo ten dit wel te doen. Hij ironiseerde op koste lijke wijze de verandering in het uiterlijk der jubilarissen sedert hun komst op het lyceum. Wij houden van onze school en van onze leer lingen, zoo zeide spr. Wij zullen dan ook het lyceum trouw blijven ondanks de moeilijke tij den. Wij zullen blijven strijden voor de jeugd, waarvan we niet alleen de opleiders, doch ook de opvoeders zijn. Het heeft goed gedaan ge prezen te worden zooals de hoogeerw. pater provinciaal gedaan heeft. Heil ons lyceum, zoo besloot spr., maar heil ook de oude garde! Op deze korte, maar hartelijke toespraak volgden opnieuw daverende ovaties, een ..Lang zullen zij leven" en een driewerf „hoera!" van de oudleerlingen. Met een dankwoord van pater rector voor allen, die tot het welslagen van deze huldigings plechtigheid hadden medegewerkt, werd de bijeenkomst gesloten. Op de bijeenkomst werden onder de aanwe zigen nog opgemerkt pater Drs. A. de Wit 0.E.S.A. en de heer A. J. Prinsenberg, wet houder van Bloemendaal en architect van de Lyceumgebouwen. In den Schouwburg aan den Jansweg werd des avonds een feestavond gegeven, waarop de Lyceum-tooneelisten het tooneelspel in drie be drijven „De wrekende Boeddha" onder regie van 8. J. v. d. Heijden opvoerden. Onder de aanwezigen merkten wij op de. zeer eerw. heeren N. L. A. Ammerlaan, regent en J. 1. Bonman en H. J. v. Deursen, leeraren van het seminarie „Hageveld" en den broeder overste uit Velsen-Driehuis. Het ensemble Nibbering zorgde op voortref felijke wijze voor het muzikale gedeelte. Van den inhoud van het tooneelspel zullen wij niets verklappen, omdat het hedenavond opnieuw in den Jansweg-schouwburg wordt op gevoerd. Het stuk werd gespeeld door N. Hoo- geveen als de gastheer, J. Nas als zijn vriend, H. Haase als zijn pupil, F. Lindenman, G. Pie- terse en G. Kromhout als de vrienden van den pupil, P. Gustenhoven als de partic. secretaris. H. Nelissen als de butler, M. Stall als de detec tive, A. Rombouts als zijn assistent en A. Brandt als de vreemde indringer. Het stuk is spannend mits het in een vlot tempo wordt gespeeld! nogal wat vlotter dan gisterenavond!) Het is natuurlijk een heel „waagstuk" om jon gelui, die op een enkele uitzondering na (o.a de heer M. Stall, wat goed merkbaar was) nog nooit tooneel gespeeld hebben, dit zware stuk te laten spelen. Pater rector meende echter in zijn sluitings woord te kunnen constateeren, naar hij zeide, „als vertolker van de publieke opinie," dat de tooneelisten zich uitstekend van hun taak ge kweten hebben en hij bracht hun een compli ment voor hun dictie, gebaren en de sfeer, die zij zoo goed getroffen hadden. Spr. was ervan overtuigd dat het goed spel zou worden en het is het geworden. Hij dankte ze voor de moei ten aan de opvoering besteed, in het bijzon der aan de regisseurs M. Stall en S. J. v. d. In het parochiehuis „Domi" te Overveen werd Zondag een bijeenkomst gehouden ter herdenking van het koperen bestaans- Jeest van het R.K. Lyceum te Haarlem. Hierboven een foto van de aanwezigen, o.wop de eerste rij de hoogeerwpater dr. S. Makaay O.E.S.A., drs. N. Th. Vlaar O-E-S-A. en de heer Anton van Duinkerken Heijden, aan wiens echtgenoote een bloemstuk werd aangeboden. Ook sprak pater rector zijn blijdschap uit over de talrijke aanwezigheid der oudleerlingen op dit jubileumfeest, dat zonder alle onnoodig officieel vertoon, zoo prettig en geslaagd ver- loopen is. Hedenmorgen werd in de parochiekerk te Overveen een plechtige H. Mis van dankbaar heid opgedragen door dr. S. Makaay O.E.S.A. voor de leerlingen en hun familie. De H. Mis van dankbaarheid in de parochie kerk te Overveen hedenmorgen opgedragen door Dr. Makaay, geschiedde met assistentie van pater Drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A., rector van het R.K. Lyceum en pater G. Esser O.E.S.A. conrector. Het zangkoor van knapen- en mannenstem men voerde onder leiding van den heer O. Koop de Missa „Lauda Sion" van Hubert Cuy- pers uit. Dit is de eerste maal dat het pas opgerichte jongenskoor met het mannenkoor een miscompositie zong. Zondagmiddag 12 uur werd in tegenwoordig heid van mevr. de wed. Saeijs en familie en een groot aantal leden en belangstellenden een bloemstuk geplaatst op het graf van den in 1929 overleden voorzitter van „Snelverband", de heer W. Saeijs, die gedurende zeventien jaar deze moeilijke taak vervuld heeft. De tegenwoordige voorzitter, de heer J. H. Fortgens, zeide dat het onmogelijk zou zijn 'n jubileum van „Snelverband" te vieren, zonder een woord van waardeering te wijden aan hem, die gedurende zeventien jaar de stuwkracht is geweest. Een man van onkreukbare trouw en een streng rechtvaardigheidsgevoel. Naast dit alles bleek ook zijn groote liefde voor het kind. Hij was de man, die in 1925 het initiatief nam een boottocht te organiseeren voor gebrekkige kinderen. En sindsdien heeft ieder jaar de nu al overbekende boottocht plaats. Spontaan kwam uit de feestvergadering het idee naar voren het door de gebrekkige kinderen aange boden bloemstuk in den vorm van een boot, te plaatsen op het graf van den oud-voorzitter. Op verzoek van den spreker plaatsten nu mej. T. Bout en mej. A. van Donselaar, beide leden van de bootcommissie, het fraaie bloem stuk op het graf. De oudste zoon van den overleden voorzitter dankte met enkele gevoelvolle woorden, waar mede deze plechtigheid was geëindigd. De nieuwe directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, dr. Smit, is benoemd tot eere-voorzitter van „Snelverband". In een leegstaand perceel aan de Witstraat werd een gasmeter geforceerd en grondig leeg geplunderd. De buit bedroeg ongeveer 70 gas- penningen en enkele 2 y, centstukken. De politie heeft vier personen aangehouden die zich in bedoeld perceel hebben opgehouden, maar aanvankelijk bleven allen ontkennen iets van deze zaak af te weten. Later bleek dat de 19-jarige V. gasmunten te koop had aangebo den. Bij het eerste verhoor bekende V. met een zekeren P. de diefstal te hebben gepleegd. Op aanwijzingen van den verdachte heeft men op den v. Heyïhuizenweg een groot deel van de geroofde buit in den grond verstopt gevonden. Zaterdagmiddag heeft op het kruispunt Kle verlaanKleverweg een ernstige aanrijding plaatst gehad. Vanuit den Kleverparkweg kwam een auto, die de Kleverlaan wilde inrijden, rich, ting Bloemendaal. Van den anderen kant kwam een andere wagen die eerstgenoemde zonder acht te geven op eenige verkeersregel, in volle vaart aanreed. De aanrijdende chauffeur bleek onder den in. vloed te zijn. Tegen hem perd proces-verbaal opgemaakt, terwijl hem de gelegenheid ontno men werd om verder te rijden. De andere chauf feur kon niet verder rijden; zijn auto was zoo ernstig beschadigd, dat zij moest worden wegge sleept. Vandaag herdenkt de heer P. Bloem als de pothouder der Haarlemsche Brood- en Meel fabriek den dag dat hij veertig jaar geleden in dienst trad. Reeds in den vroegen morgen mocht de jubilaris talriike gelukwenschen en handdrukken ontvangen. Allereerst feliciteerde de directie hem, waarna de andere depothou ders en het personeel hem een cadeau en bloe men overhandigden. Hedenmiddag hield de heer Bloem receptie te zijnen huize aan de Nassaulaan receptie van 35 uur, waaronder de commissarissen hem feliciteerden en een enveloppe met inhoud over handigden. Tijdens afwezigheid van ae bewoners hebben onbevoegden zich Zaterdagmiddag toegang ver. schaft tot het perceel Schermerstx-aat 16. Met behulp van eexx valscne sleutel zijn zij binnen gekomen. Uit een dressoir in de achterkamer worden twee bankbiljetten van f 10 vermist. Het onderzoek is reeds in ollen gang. By verschillende gelegenheiden heeft een hond een aanval gedaan op een kudde schapen aan den Ouden Weg. Yolgeixs de eigenaar zou zijn kudde in korten tijd geslonken zijn van 58 tot 8 stuks. Tegen den bezitter van de hond is proces verbaal opgemaakt. De Groote Markt was ex-, met de drukte van eiken Zondagavond, iets feestelijker door de leege muziektent, laatste overblijfsel van de jubileumviering van „Snelverband". De Lange Begijnestraat was er, by al haar soberheid ge wend aan druk geloop en een menigte van au to's. Zelfs de ruime hal van Haarlems Concert gebouw was als gewooniyk. De vestiaires waren overvol, hier en daar zag men een vreemd gezicht of ongewoon costuum, maar weinig deed toch vermoeden, wat daarachter plaats greep. De groote concertzaal was onherkenbaar ge worden. We zijn zoo langzamerhand gewend geraakt aan den toestand, dat Haarlems Mu- ziekhal voor vele verschillende doeleinden ge bruikt pleegt te worden. Ter afwisseling schalt er wel eens een liefhebbers-fanfarecorps en we hebben het zelfs reeds meegemaakt, dat er op het statige podium van v. Beinum en Schuur man komieken optraden. We zijn de laatsten om dit erg te vinden: hoe verschillend al deze genoegens ook mogen schynen, wezeniyk heb ben ze een grootere verwantschap dan wij» in onze ernstige oogenblikken willen toegeven. Daarom waren we ook in het geheel niet on aangenaam verrast, toen we gisterenavond de Concertzaal vonden opgesmukt voor een Vas tenavondfeest, het Vastenavondfeest van de Haarlemsche R.K. Oratoriumvereeniging, dat sinds verleden jaar reeds een gelukkige tradi tie begint te worden. Waar enkele maanden geleden nog de def tige versiering was van tapyten en groen was nu, dank zij den arbeid van den heer Moerkerk een afdoende Vastenavondsfeer geschapen. Langs de hooge muren, die anders met hun zakeiyke ramenryen zoo ernstig Ufken, lange reeksen van gekleurde lampjes rond bonte schilden en gezellige carnavals-emblemen. De ruime dansvloer afgezet met kleurige lam pions. Aan weerszijden een orkestje, dat voor zeer toepasselijke muziek zorgde. Eenige groote schijnwerpers aan het hooge plafond brachten van tüd tot tyd afwisseling in de overvloedige verlichting. Een Vastenavondfeest trekt vreemd publiek. Historische persoonlijkheden maken zich on- gegêneerd aan vroolyke luidruchtigheid schul dig en bewegen zich onbevreesd tusschen woest uitziende Russen. Als het Sint Nicolaasfeest slaat Vastenavond het vindingryk vernuft los. Dan ontdekt men mogeiykheden, die men an ders zelfs niet zou kunnen vermoeden. En kelen dreven gisterenavond de originaliteit zoo vei-, dat ze zich als brandweerman ver momd hadden. Achter in de zaal zagen we zelfs een inspecteur van politie. Er waren ook enkele soldaten, maar dat kan wel „echt" ge weest zyn. De heer Martin zorgde, voor zoover zyn taak niet werd overgenomen door de algemeene vroolyke stemming, voor den goeden gang van zaken. Hij heeft het waarschijniyk niet by- zonder druk gehad. De koffiekamer was geheel in stijl gehouden met een zorg, die men vooral op zoo'n avond als vanzelfsprekend ondervindt, maar die toch de voornaamste voorwaarde is voor het wel slagen van een dergeiyken feestavond. Men ls KOOPT dan een villa van Philips aan de Wiistelaan in de bosschen van Sant poort. HUURT een landhuis aan den Joh. Ver- hulstweg te Bloemendaal voor 700 p. j. Maakt gebruik vande omstandigheid, dat 1 Mei een HEERENHUIS in het Kinheimpark te Bloemendaal vry komt. Ge kunt dit huren van 750 voor 500. Inl. J. F. Philips Jr. Santpoort-Station Wiistelaan 37, Telefoon 23656 te gauw geneigd om de verdiensten van zulk een organisatie over het hoofd te zien. Chesterton was zeker op zoo'n prettigen en ongedwongen Vastenavond geweest toen hy zijn onsterfeiyk „Lied tegen de kruideniers" dichtte:: „Where the bacon's on the rafter And the wine is in the wood. And God that made good laughter Has seen that they are good." Om 12 uur sprak de heer H. Hagemeyer, voor zitter der R.K. Oratoriumvereeniging, eenige woorden van dank tot degenen die bygedragen hadden tot het welslagen van den avond en tot de aanwezigen voor hun correcte houding, die er toe bygedragen had om het feest aangenaam te doen verloopen. Namens de jury. bestaande uit de heeren H. Moerkerk, J. Verdonk en G. Gussenhoven reikte eerstgenoemde de prijzen uit, die als volgt waren toegekend. Komische groepen: ouden van dagen (4 heeren en 6 dames). Fraaiste groepen: le prys Don Kozakken (8 dames); 2e prijs, marinegroep (2 dames en 2 heeren). Fraaie paren: le prys Biedermeyer in rood fluweel; 2e prys, Zigeunerpaar. Komische paren: le prijs, Marie met haar huzaar; 2e prys, Apachen; 3e prys, piccolo's. Personen: Chinees. Dames: le prijs, Normandisch meisje; 2e prys, mandoline-speelster; 3e prys, Poolsch meisje; 4e prijs, Cowboy-dame; 5e prys Spaansche in rood fluweel 6e prys, keukenmeisje met mandje. Wy herinneren er aan, dat hedenavond het tweede Vastenavondfeest plaats heeft. Men schryft ons: Het bestuur van bovengenoemde bouwver- eeniging deelt mede, dat de 52 woningen be trokken kunnen worden in de week van 11 tot 16 Maart en de huur 18 Maart ingaat. Tevens zal Maandag 4 Maart, des avonds 8 uur, in het gebouw St. Bavo voor deze bewoners een vergadering plaats hebben, waar het huur contract moet worden geteekend en de storting moet worden voldaan. Ter contröle moet de contributlekaart van vak- en standsorganisatie worden medegebracht. Bewoners, die waarborgsom by de gemeente storten, toonen hun kwitantie van storting en ook de laatste huurkwitantie. De R. K. Harmonie Vereeniging „Utile Dulci", onderafd. der St. Joseph Gezellenvereeniging Haarlem I heeft Zaterdag een geslaagden carna valsavond gehouden. De zal was gevuld met een feesteiyke sfeer, welke de aanwezigen den ge- heelen avond gevangen heeft gehouden. De uitvoering begon met een feestmarsch, ge speeld door de Harmonie, welke onder de zeer verdienstelyke leiding stond van den heer H. A. Maas. Na afwerking van het muziekprogramma werd het verdere gedeelte van den avond gevuld met een gezellig bijeenzyn tot 12 uur. Medewerking verleende de humorist Piet de Vos. Een feeste- lyke promenade hield de stemming erin, welke vei'hocgd werd door verschillende andere attrac ties o.a. een gemutste promenade. Het vnsemble „The Marmucci's Accordeon" onder leiding van C. Bloemzaat zorgde voor uitstekende dansmu ziek. Het geheel had een vlot verloop en de aan wezigen keerden na afloop voldaan huiswaarts. Een beroepsjubileum, dat zich tooit met spran kelend diamant, is geen alledaagsch feit, ook niet in de tooneelwereld, waar toch enkele markante persoonlykheden hun werkkracht en werklust tot op hoogen leeftyd onvermin derd behouden. Er mocht dus wel byzondere aandacht ge schonken worden aan de actrice mevrouw van Westerhoven, die haar zestigjarige werkzaam heid in Plankenland herdenkt en daarom el ders op waariyk geestdriftige wyze is gehul digd. Maar we vertellen geen nieuws als we opmerken, dat in Haarlem de viering van een dergeiyk jubilé maar zeer moeiiyk slaagt om de eenvoudige reden dat er hier geen groote en regelmatige belangstelling voor het tooneelleven is. Geen beroepsgezelschap, hoe zeer gezien overigens ook, heeft hier ooit vasten voet kunnen krijgen en het geven van een voorstelling op goed geluk biyft voor lede ren troep een gewaagde financiëele onderne ming. Het was dus wel te voorzien, dat het op dezen Zondagavond niet storm zou loopen naar het Wilsonspleln, al stond daar de Stadsschouw burg in fel licht, al werd daar, zij het voor den derden keer in dit seizoen, het aantrekke- lyke „Sixteen" opgevoerd, en al werd er be langstelling gevraagd voor de diamanten ju- bilaresse Marie van Westerhoven. Deze actrice is een bescheiden figuur niet vanwege haar talent en haar geestkracht, die zich zoovele jaren op byzondere wyze hebben geuit maar door haar modeste persoorxlyk- heid. Ook de laatste jaren is zy vaak in rollen van beteekenis opgetreden: de meesten zullen zich haar herinneren uit stukken als „De medailles van de oude vrouw", „De Nobelprijs", „Week end", „Zestien jaar". Maar minder dan anderen heeft zy de kunst verstaan, zich naar het eerste plan te dringen, en wellicht is het ook nooit haar ideaal geweest, te schitteren als een ster van byzondere grootte en kracht. Zij heeft haar taak altyd ernstig opgevat en in het algemeen de rol gespeeld, die haar werd toegewezen. Daarom, en om haar beminnelyke persoonlykheid, wordt ze hooggeschat door hen, die haar van naby. kennen. Haarlem kent haar niet zoo best, en dus kon de hulde, die men haar toch ook in de bloe menstad heeft willen schenken, slechts een eenvoudig karakter dragen. Die hulde is dus niet grootsch, zelfs in verhouding tot de ge beurtenis en de persoon, zeer beperkt geweest, maar harteiyk was ze zeker wel. Er waren nogal wat onbezette plaatsen in de zaal, maar toen het spel begonnen was en de feestelinge, in de rol van juffrouw Queen, op het tooneel verscheen, rezen alle aanwezigen spontaan op en het werd een ovatie, die van groote welge meende waardeering getuigde. Het stuk werd, in zyn voortreffeiyke bezet ting, weer vlot en gaaf vertolkt. De hoofdrol was nog meer verdiept, nog fyner genuanceerd dan toen we haar den eersten keer zagen uit gebeeld en de jubllaresse zette de moederiyke dienstbode weer als een zuivere, gevoelige tee- kening in het weldoordachte beeld van het ge heel. Dat is toch kunst, die gerespecteerd mag worden. Na het besluit van het ontroerende spel had de huldiging plaats. Eerst sprak dr. Tjebbo Franken joviaal en sympathiek mevrouw van Westerhoven toe, die tegeiyk in de fraaie bloe men was gezet. Daarna nam, eveneens voor het comité, de heer J. B. Schuil het woord en bei den huldigden in de bejaarde kunstenares het waarachtige van haar talent, haar toewyding en vitaliteit. Een couvert completeerde het bloemengeschenk. Mevrouw van Westerhoven liet niet na, met eenige vriendeiyke woorden de sprekers en het publiek te danken voor de belangstelling in haar persoon en haar werk. En ook hier bleek weer duideiyk de liefde tot het mooie beroep, die met de jaren niet ver mindert. Door lang en luid te applaudisseeren toonde „de zaal" haar instemming en daarmee was een eenvoudige en toch welgeslaagde eere avond ten einde. H. B. v. d. S. Gebouw „St. Bavo" Woningbouw Vereeni ging „St. Bavo", 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau. 8 uur Tentoonstelling Miniatuur Wereld stad 10—10 uur. Schouwburg-Jansweg: Tooneelavojid R. K. Lyceum, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal Vastenavond feest R. K. Oratoriumvereeniging, 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann HolL Bloembollenkweekersgenootschap, half 12. Rembrandt-Theater: „Abschiedswalzer" - Op het tooneel Gregory Troupe, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Voor de Vryheid van zyn volk" Op het tooneel Guiseppe Moretti, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater „Viva Villa", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur Proza, 8 uur. Gem. Concertzaal Concert Haarlemscho Bachvereeniging, 8 uur. Rembrandt-Theater: „Abschiedswalzer" Op het tooneel Gregory Troupe, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Voor de Vryheid van zijn volk" Op het tooneel Guiseppe Moretti, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Viva Villa", 7 en 9.15 uur. lei In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot het kleedlokaal van het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan. Meh vermist t.wee voetballen en 14 stukken chocolade. De politie stelt een onderzoek in. Hedenmorgen moest voor den Haarlemschen kantonrechter terecht staan een 24-jarige XJmuidenaar, die gedetineerd is in de strafge vangenis te Den Haag. Omstreeks twaalf uur zou hy wederom met den trein naar Den Haag vervoerd worden, begeleid door een politie agent en een ambtenaar van de militaire poli tie. Op het perron wist hy zich plotseling los te wringen. Hy snelde over het railsemplacement en wist via den dyk het Kennemerplein te be reiken. De boeien die hy nog aan had, wist hy onderweg los te wringen. Hy is. in de druk te van het middaguur verdwenen eii men heeft hem nog niet kunnen opsporen. De ontvluchtte is een berucht strooper. Hij heeft een tydlang in een logement te Haar lem vertoefd waar men bij een arrestatie reeds de grootste moeite met hem heeft gehad. De Onderwys-Verkeerscommissie te Haarlem' heeft besloten de gelegenheid open te stellen tot het afleggen van een theoretisch en prac- isch verkeersexamen, waaraan kinderen uit de hoogste klasse van Openbare en Byzondere Scholen te Haarlem zullen kunnen deelnemen. Het practische gedeelte zal bestaan uit het afleggen per rijwiel van een vooraf bepaald traject. In dit traject zullen eenige kruispun ten worden opgenomen, waarby contró'.epost-m worden betrokken door deskundigen, die nauw keurig aanteekening zullenhouden van de fou ten door de leerlingen gemaakt.' - - ---- Aan het examen mogen alléén die kinderen deelnemen, die daartoe schriftelyk toestem-: ming van de ouders hebben verkregen. Het ligt in de bedoeling het examen te doen plaats hebben in de week van 1 tot 6 April. De Examen-Commissie zal bestaan uit de hee ren E. H. Tenckinck, Comm. van Politie, voor zitter; H. van de Weyer, voorzitter O. V. O., A. M. M. van Loon, voorzitter „Veilig Ver keer", A. van Driel, Dir. Gem. Reiniging.A. Berentsen, Inspecteur van Politie, Th, Donker sloot, secretaris O. V. C. De heer Lovink, commissaris van politie te Zandvoort, is thans zoover hersteld, dat hy het Diaconessenhuis te Haarlem, waar hy ver pleegd werd, vandaag heeft verlaten en naar huis is teruggkeerd. Zondagavond was by wyze van proef in de groote zaal van gebouw „St. Bavo" een versterk te geluidsinstallatie ingeschakeld. Degenen die dien avond het vroolyke programma hebben aan hoord van de Familie Hofman, hebben daarvan profyt gehad. Ook achter in de zaal kon men alles woord voor woord duidelijk verstaan alsof men voor in de zaal zat. Wij kunnen de directie van het gebouw St. Bavo gelukwenschen met deze installatie, die een lang gekoesterden wensch vervult. Naar wy vernemen zal nog deze maand de aanbesteding plaats vinden voor de nieuwe St. Bavo-kerk in Haarlem-Noord- Als er geen tegenslag komt, zal dit kuxinen geschieden op St. Jozefsdag, 19 Maart a.s. In een openbaar gemeenschappeiyk congres van O. S. P. en R. S. P., bestaande uit de af gevaardigden van de afdeelingen der beide partyen en bijgewoond door belangstellenae leden is Zondag in de groote zaal der Rotter- damsche Diergaarde besloten tot samensmelting van O. S. P. en R. S. P. tot één nieuwe party. Het partijbestuur werd aldus samengesteld: P. J. Schmidt, voorzitter; H. Sneevliet, secre taris; J. Bakker, penningmeester; mr. Chr de Ruyter-De Zeeuw en D. Langkemper, ierien van bet dagelyksch bestuur, overige leden F. v. d.- Goes, J. Kalter en C. H Poppe, D. Bosma. J. Molenaar, A. Feltrop, A. Menist, Bosmaa W. Dolleman en J. Molenkamp. Negen van deze bestuurders behoorden tot de opgeheven O.S.P., zes tot de voormalige R. S. P. De fusievoorstellen werden zonder discussie door het congres bekrachtigd. In j:aats van de beide organen der opgeheven partyen „De Fak kel" en „De Baanbreker" komt het nieuwe partyorgaan „De Nieuwe Fakkel",

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2