Torpedojagers en vliegtuigen op weg naar Kreta De Grieksche regeering toont zich zeer optimistisch Het nieuws van heden VENIZELOSOPTREDEN OP KRETA Engelsch bezoek aan Moskou Ongeloof elijk Om China's gunst Het proces-Spada begonnen Vastenbrieven in Duitschland De liberalen in België DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 5 MAART 1935 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19221 Hij zou twee bestuur der en hebben laten fusilleeren. Eventueele vlucht voorbereid Een groot plan van actie? Stemmingsbeeld uit Athene Piastiras 9 Landingsverbod van vlieg tuigen op Kreta Rust in Thracië Bulgaarsche maatregel Engelands militaire luchtvaart Begrooting 3l/z millioen pond hooger Uit het land der cumulatie Geschil Rome-Abessynië nog niets verder Het Weer Matelooze beleediging van Kardinaal Faulhaber Generaal Johnson prijst Roosevelt „De geestdrift is verdwenen Vrouwelijke bandieten in Mandsjoekwo Diplomatieke bezoeken te Was hington. Het Witte Huis laat weinig uit Een Corsicaansche bandiet verschijnt met een crucifix op de borst Nieuwe spoorlijnen in Polen De toestand op Cuba Gezamenlijke aanval van de Duitsche bisschoppen op Rosenberg Vorstelijk huwelijk te Rome Botsingen met mijn werkers Lid van Byrd-expeditie gestorven Moordenaar onthoofd Subsidie aan Amerika's scheepvaart BELGISCH KONINGSPAAR WEER TE BRUSSEL DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Uitgesproken anti-katholieke stemming in een vergade ring te Brussel Devèze uitgejouwd HET LAWINEGEVAAR NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ATHENE, 5 Maart. (Reuter.) Drie torpedo- Jagers van de regeering zijn naar Kreta ver trokken, om met steun van vliegtuigen op te treden tegen de oorlogsschepen der rebellen. Gisteravond werden verscheidene schepen der opstandelingen waargenomen in de buurt van de eilanden Nikaria, Naxos en Siphonos. PARIJS, 5 Maart. (Reuter.) Het „Jour nal" verneemt uit Athene, dat volgens of- ficieuse inlichtingen de vice-prefect van Kreta, Sogouros, en de oud-prefect Melma- rakis, op last van Venizelos zouden zijn ge fusilleerd. De kruiser „Helli" zou ter be schikking staan van Venizelos, indien de opstand mislukte, teneinde te vluchten naar de Dodekanesos of naar Egypte. Venizelos zou een groot plan voorberei den, o. a. een aanval op Athene en het ge bied aan de Middellandsche Zee, met ont scheping van troepen uit Kreta. De drie bombardementsvliegtuigen der regee- ttag, die gisteravond opnieuw zware bommen lieten vallen op den kruiser „Averoff" verkla ren dat aan boord brand uitbrak, terwijl zü konden waarnemen, dat de bommen ook slacht offers onder de bemanning hadden gemaakt. De strijd, welke zich ontwikkelde bij de Stru- hion-rivier, eindigde met den terugtocht der opstandelingen, van wie een aantal gevangen Werd genomen, terwijl de overigen de vlucht namen. L>e stemming onder de regeeringsstrijdkrach- ten zou uitstekend zijn. ATHENE, 5 Maart. (Reuter.) De door de regeering afgekondigde oorlogstoestand grijpt diep in het Atheensche leven in. Overdag is het druk in de straten. Alle winkels zijn open en vooral het voetgan gersverkeer is druk, daar auto's en taxi's niet mogen rijden, indien zü daartoe geen speciaal verlof hebben. De politie oefent een strenge controle uit op <le in de straten rijdende auto's. Van den vroe gen ochtend tot den laten avond verschijnen bijna ieder half uur extra-edities der dagbladen, Welke door de verkoopers luidkeels worden aan gekondigd. Deze extra-edities gaan er bij het Publiek gretig in en. vaak ziet men zelfs vrou wen en kinderen op straat de krant lezen. Over het algemeen heerscht er een opgewonden stemming tegen de rebellen. Des avonds zijn in Athene alle restaurants en bioscopen gesloten, en het autoverkeer is ban, met uitzondering voor de dienstauto's der diplomaten, geheel opgeheven. Burgers mogen 11 uur niet meer op straat komen en de stad heeft hierdoor het uiterlijk van een plaats, Waar een oorlogsverklaring is bekend gemaakt. De voorsteden van Athene zijn des avonds Volkomen van de binnenstad afgesloten. De al- Semeene stemming is vol vertrouwen en men rekent stellig op een nederlaag der rebellen. Ook in de omgeving van minister-president Tsaldaris toont men zich zeer optimistisch en verzekert men dat de orde in het heele land Volkomen hersteld zal worden. PARIJS, 5 Maart. (Reuter.) Volgens een be richt uit Sofia, zou generaal Piastiras, onder den naam Stivas, met behulp van een op 25 Jan. jj. door den Griekschen Consul te Nice ditgereikten pas vertoefd hebben te Sofia en Hascova in het Noorden van Bulgarije en Generaal Kondylis, die het offensief tegen de rebellen zal leiden Venizelos, de leider der rebellen op Kreta bijeenkomsten hebben gehad met z.g. Grieksche „kooplieden", die in werkelijkheid Grieksche officieren zijn geweest. Piastiras zou vervolgens naar Frankrijk zijn gereisd. Op het vliegveld Croydon zijn berichten ont vangen volgens welke de Grieksche regeering zou hebben geweigerd vliegtuigen der Impe rial Airways verlof te geven op Kreta te lan den. In verband hiermede moesten maatregelen worden genomen om de diensten op Australië en Kaapstad via Castle Rosso te doen plaats vinden. Te Athene mogen de vliegtuigen nog steeds dalen. SALONIKI, 5 Maart. (Reuter.) Thracië en de streek rondom Saloniki zijn rustig. Alleen de garnizoenen van Serres, Drama en Cavalla blijven opstandig. De regeeringstroepen, die beschikken over zware artillerie, cavalerie, vliegtuigen en tanks, oefenen een zeer sterken druk op deze garnizoenen uit. Te Saloniki zijn 150 verdachte personen in arrest gesteld. De Grieksche consul in Egypte deelde de Egyptische regeering mede, dat de haven van Saloniki sedert middernacht door een reeks mij nen is afgesloten. Schepen met bestemming naar Soloniki moeten stoppen te Karaburnu en een loods aan boord nemen, willen zij hun tocht voorzetten. SOFIA, 5 Maart. (Reuter.) De militaire auto riteiten hebben de noodige maatregelen ge troffen, om aan Grieksche opstandelingen het overtrekken der Bulgaarsche grens te beletten. LONDEN, 5 'Maart. (Reuter) Heden is de be grooting van Luchtvaart gepubliceerd. De be grooting vertoont een bedrag van bijrfa 24 mil lioen pond sterling, hetgeen ruim 3'A millioen meer is dan in 1934. In een begeleidend memorandum wordt ver klaard, dat dit jaar 11 nieuwe escadrilles zullen worden toegevoegd aan de Engelsche lucht macht. De Marine-luchtvaart wordt uitgebreid met 19 eenheden. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft den Rijks stadhouder van Saksen Mutschmann benoemd tot minister-president. Deze heer, die in de strydjaren der N. S. D. A. P. tot de groote geld schieters der partij behoorde, vereenigt nu in zijn persoon de ambten van gouwleider, minis ter-president en Ryksstadhouder. ROME, 5 Maart. (Reuter) De mededeeling der Abessynische regeering, dat de kwestie eeener neutrale zone tusschen Abessynië en Italiaansch Somaliland is opgelost, wordt ont kend in Italiaansche kringen, waar men ver- kaart dat geenerlei vordering is gemaakt. De beschadigde Grieksche kruiser „Averoff", waarop 25 leden van de bemanning zouden zijn doodgeschoten daar zij zich wilden overgeven VERWACHTING: Zwakke tot matigen M wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot EE licht bewolkt, droog weer, lichte vorst des EE S nachts, ovetdag weinig verandering in - temperatuur. Hoogste stand: 777.7 te Wisby. H Laagste stand: 746.4 te Jan Mayen. Zon op 6.41 - onder 5.44 - Licht op 6.14 EE Maan op v.m. 6.28 onder n.m. 6.43 Nieuwe Maan 3.00 uur v.m. iiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiïï LQNDEN, 5 Maart (Reuter). Het Engel sche kabinet heeft in beginsel besloten, dat een Britsch vertegenwoordiger een reis naar Moskou zal maken LONDEN, 4 Maart (Reuter). De Minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, heeft te Bristol een redevoering gehouden, waarin hij o.m. verklaarde: Ik ga Donderdag met den heer Eden naar Duitschland en het is juist en natuuriyk, dat na de bijeenkomsten te Rome, Parijs en Londen eenzelfde ontmoeting te Berlijn plaats vindt. Ik wil op dit oogenblik niets verder zeggen en er slechts op wüzen, dat ik de reis onder neem iii het volle bewustzijn van de buiten, gewone portée der aan de orde komende kwes ties. Het is onze eenige wensch, dat deze be sprekingen zullen bijdragen tot het herstel van het vertrouwen in Europa en van den wereld, vrede. „Tot de allersluwste Jahweepriesters der Joodsch-Roomsche Kerk, die achter nationaal masker en onder den dekmantel van den gods dienst de belangen der vijanden van den natio- naal-socialistischen volksstaat verzorgen en met alle denkbare middelen er op uit zün, dezen staat afbreuk te doen, behoort de Hoogepries- ter, op den bisschoppeiyken Troon van Jahwee te München, Z.E. de Hoogeerbiedwaardige Kar dinaal von Faulhaber." Dit staat te lezen in de .Deutsche Volks- kirche". „Welke man," vraagt de „Köln. Volks- zt.", „mag in Duitschland op dusdanige vlegel achtige wijze beleedigd worden als deze Duitsche Kerkvorst? Ieder gezond denkend mensch walgt al van den toon van dit geschrijf." De Kardinaal zal het by dit geval niet laten. Hy heeft zijn advocaten opdracht gegeven een aanklacht in te dienen tegen de „Deutsche Volkskirche". Aan dit gerecht is het, te toonen, dat de eer van een Duitschen man, wie hy ook zij, in het Derde Rük niet vogelvrij is. NEW YORK, 5 Maart (Reuter) Aan een feestdiner ter viering van President Roosevelts tweejarige ambtsuitoefening, verklaarde de vroe gere leider van de Nira, generaal Johnson, dat de prestaties van de regeering-Roosevelt in de geschiedenis der Ver. Staten ongeëvenaard wa ren. De drijfveer is echter gebroken, daar de spon tane medewerking van het volk is vervallen. Chaos en dictatuur bedreigen het land, indien niet spoedig iets gedaan wordt, om de solidari teit en de geestdrift van het jaar 1933 onder het geheele Amerikaansche volk te herstellen. Amerika zou reeds een dictator hebben, in dien de President zelf daar niet tegen was. Aan het einde van zijn rede becritiseerde Johnson scherp zekere politieke tegenstanders van den President. Aan het diner namen 250 Senaats leden en vooraanstaande personen uit het po litieke en economische leven deel. HSIN KING, 5 Maart (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat by Kirin een groep Chineesche vrouweiyke bandieten is gearres teerd, die onder bevel van zekere Mijao, de „Koningin der Mandsjoerüsche velden" ge naamd, verscheidene overvallen op Japan- sche en Mandsjoerüsche vestingen hebben ge daan. De geheele bende zal voor een krijgs raad terecht staan. WASHINGTON, 5 Maart (Reuter). De Chi neesche ambassadeur te Washington, Sze, had gisteren een onderhoud met Philips, ondermi nister van buitenlandsche zaken, waarover men geen mededeelingen wenschte te geven. Philips weigerde ook commentaar te hechten aan het bericht, dat Engeland een plan voor een leening aan China overweegt. Deskundigen zü'n de meening toegedaan, dat de wegen en middelen om China's moeiiykhe- den op te lossen benevens de mogeiykheid van een leening door Amerika, met groote welwil lendheid zullen worden bestudeerd, maar zü zien in de naaste toekomst nog geen mogehjk- heid voor een gemeenschappelijke leening. De Japansche ambassadeur Saito hee' even eens een onderhoud met Philips gehad. Men vermoedt, dat de Amerikaansche onderminister den ambassadeur de verzekering heeft gegeven, dat de Vereenigde Staten niet van zins zün, om met andere mogendheden in diplomatieke on derhandelingen te treden betreffende China, zonder Japan geheel in te lichten over den gang van zaken. PARIJS, 5 Maart. (V.D.) Te Bastia begon gisteren het proces tegen den beruchten Cor- sicaanschen bandiet André Spada, wiens ge vangenneming pas gelukte na een dryfjacht waarvoor speciale politietroepen van, het vas teland naar Corsica waren gedirigeerd. Het proces vindt plaats in den schouwburg van Bastia, aangezien het gerechtsgebouw eenige jaren geleden instortte en nog niet her steld is. Spada droeg op de borst een groot crucifix. De aanklacht beschuldigt Spada van acht moorden. Nadat de aanklacht was voorge lezen herinnerde de president eraan, dat Spa da op Sardinië geboren is, doch zün nieuwe vaderland weinig eer had aangedaan. Gedu rende elf jaar was hy een berucht bandiet Spada erkende dat deemoedig en verklaarde thans nog slechts de waarheid ter wille van Christus te willen. Op de vraag waarom hij zoo gehandeld had antwoordde hij: „Door mün eigen zonde, door den vrijen wil, die de vüand is van de waarheid." Niettemin verklaarde hij met eenigen trots, dat hy een tijger in menschengedaante was ge weest, doch dat het verleden hem niet meer in teresseerde en hy slechts vooruit zag naar de toekomst. WARSCHAU, 5 Maart. (Reuter). De regee ring zal bü het parlement binnenkort een nieuw spoorweg-program indienen, dat de minister raad reeds heeft goedgekeurd. Volgens dit pro gram zal nog dit jaar begonnen worden met den aanleg van drie nieuwe lünen, o.a. een iyn MlawaOstrolenka, waardoor het Noord-Oos ten des lands een directe en 100 K.M. kortere verbinding krügt met de zeehavens. HAVANA, 5 Maart (Reuter). President Mendieta heeft het ontslag aanvaard van den minister van arbeid, Rogelio Pina. Dit is de zesde ministerieele demissie in tien dagen. Uit de Vastenbrieven der Duitsche bisschop pen biykt, dat een gezameniyke aanval is on dernomen op de leer van Rosenberg, de we reldbeschouwing, den nieuwen godsdienst van het Nationaal-socialisme. Het is natuuriyk niet doenlijk, citaten te brengen uit de Vastenbrie ven der twee en twintig Duitsche bisschoppen. In het kort gezegd gaan alle brieven uit van de gedachte, dat de beste geloofsverdediging een voorbeeldig leven is in den geest van Christus. De nadruk wordt er vooral op ge legd, dat er geen grooter dwaling is, dan dat de Staat alléén recht heeft op de jeugd. Wat de jeugd betreft, wüzen de bisschoppen, vooral Kard. Schulte van Keulen, er op, dat het ge weten der leerplichtige jeugd in de war wordt gemaakt door de aanprijzing van het moderne heidendom en het belachelijk maken van het Christendom en dat alle protesten daartegen bij de regeering vergeefsch' zü'n geweest. De bisschoppen eischen gezamenlijk vrijheid voor het büzonder onderwüs en komen met al de kracht, die in hen is, op tegen de bewering, dat de Boodschap van het H. Kruis vernede rend zou zün. Onze Romeinsche corr. seint ons d>d. 4 Mrt.: In de St. Ignatius-kerk is Maandagochtend het huweiyk ingezegend van den Spaanschen infant Don Jaime en de gravin Emmanuela de Dampierre, dochter .van den Romeinscnen prins Ruspoli. By dit huweiyk, dat werd ingezegend door Kardinaal Segura, waren aanwezig de ex-koning van Spanje en de Italiaansche kroonprins Na de huwelijksplechtigheid werd het pas gehuwde paar door den Paus in audiëntie ont vangen en werd een bezoek gebracht aan den St. Pieter. LONDEN, 4 Maart. 200 300 stakende mün- werkers te Bersham zün Maandagavond in botsing gekomen met de politie. De beambten maakten gebruik van de gummiknuppels. 26 personen werden gewond. Den geheelen dag was het tot kleine botsin gen gekomen tusschen de mynwerkers, die het werk hadden gestaakt en de politie, welke was gerequireerd ter bescherming van de werkwil. ligen. Tot de gewonden behooren zes politier beambten. DUNEDIN, 5 Maart (Reuter) Voor de eerste maal heeft de Zuidpool-expeditie van Byrd het verlies van een harer leden te be treuren. Een der populairste mannen van de expeditie, de veertigjarige gehuwde timmer man Ivor Tingloff uit Boston, die reeds direct na de aankomst van de „Jacob Ruppert" in 't ziekenhuis alhier was opgenomen, is nameiyk gisteren overleden. Byrd zal waarschüniyk morgen met zyn beide schepen de „Jacob Ruppert" en de „Beer of Oakland" naar Amerika vertrekken. HALBERSTADT, 5 Maart (D.N.B.) De 30- jarige Gustav Bueker uit Bielefeld is wegens moord en roof in twee gevallen op den binnen hof van de gevangenis alhier onthoofd. WASHINGTON, 5 Maart. In een speciale boodschap aan het Congres in zake de scheep vaart, verklaart president Roosevelt, dat hij de voorkeur geeft aan openlijke subsidies, ten ein de het verschil in exploitatie- en bouwkosten tusschen de buitenlandsche en Amerikaansche schepen te dekken en hierdoor een tegenwicht te vormen tegen de buitenlandsche subsidies. LONDEN, 4 Maart. Het Belgische Konings paar dat, zooals gemeld, het weekeinde heeft doorgebracht in een hotel te Folkestone, is naar Brussel teruggekeerd. Koning Leopold heeft een onbeteekenende kaakoperatie ondergaan en niet, zooals eerst werd gemeld, een oogoperatie. Hü is volledig hersteld. Wegens smaad jegens de Belgische Vorsten werden de nummers van „Le Drapeau Rouge", orgaan van de Belgische communisten, Zondag in beslag genomen. Het blad bevatte een teeke- ning, in verband met de hulpverleening van H. M. Koningin Astrid voor de werkloozen, welke beleedigend is voor den Koning en de Ko ningin. Incidenten grepen hier en daar plaats, toen de politie Zondag in de hoofdstraten van Brussel nummers van „Le Drapeau Rouge" uit de handen rukte van verkoopers. De stormbrigade rukt uit! Een nieuw schouivspel in de Amsterdamsche stra ten als de met karabijnen gewapende politie-agenten naar het exercitie- terrein opmarcheeren De opstand in Griekenland. Torpedojagers en vliegtuigen trekken uit tegen het eiland Kreta. Aanklacht van Z. E. Kardinaal Faulhaber tegen lasteriyke beleediging van zün persoon. Inhoud der Vastenbrieven der Duitsche bis schoppen. Aanval op Rosenberg. Vrouw van een Indischen militair heeft be kend, haar man met arsenicum vergiftigd te hebben. Te Londen is in beginsel besloten, een Britsch vertegenwoordiger een rpis naar Moskou te laten maken. Benoemingen in het Aartsbisdom. O (Van onzen Brusselschen correspondent) Zondag had te Brussel de groote partijverga dering plaats van de Brusselsche arrondisse- ments-federatie van de liberale partij. De stormachtige vergadering gaf een duideiyk beeld van den staat van ontbinding, waarin zich in België de liberale partij bevindt. De liberale minister van Defensie, Devèze, oud-voorzitter van de party, werd tweemaal door de vergade ring uitgejouwd, de eerste maal omdat hü had toegelaten dat de Katholieke minister van Binnenlandsche Zaken verbod van invoer in België en verbod van transport door België had uitgevaardigd van een aantal Fransche porno- graphische weekbladen. De leden der liberale partij waren van meening, dat dit besluit in- druischte tegen de constitutioneele „vrijheid", maar minister Devèze was van een andere mee ning. De minister werd toen door de meerder heid der aanwezigen uitgejouwd. Dit geschied de nog een tweede maal, toen minister Devèze verklaarde, zich te zullen onthouden van de stemming over een motie, waarin de katholieke regeeringsfractie werd gehoond naar aanleiding van het voorstel van Pater senator Rutten in zake den vrouwenarbeid. Deze rumoerige liberale party vergadering ein digde, wat kenschetsend genoeg is, met den ouden anti-katholieken oorlogskreet: „A bas la Calotte!" (men weet dat de liberalen op het oogenblik nog de geallieerden zü'n van de ka tholieken in de regeering, en dat de huidige katholiek-liberale regeeringscoalitie in België slechts over een meerderheid van 23 stemmen beschikt) In het Spaansche dorp Perlunen is een huis getroffen door lawines. Een moeder en zes kinderen werden gedood. (T*-5 I V IMUHiiuiniinniiM,)!,) r r Stand op Dinsdag I uur n.m.: 771,6 Vorige stand: 769.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1