Niets kan de rebellen redden, verklaart Kondylis I sü een muiters-schip bij M Hitier en Witboek Het nieuws van heden Brandstichting MACEDONIË Treinongeluk bij Bordeaux PRINS ANANDA KONING VAN SIAM Rebellen bezetten Mytilene DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: ^bbr Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 7 MAART 1935 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19225 Intusschen zouden vele opstan delingen echter naar de regeeringstroepen overloopen Een persgesprek met Tsaldaris Interview Vijf dooden en twaalf gewonden. Loffelijk optreden van den gewonden machinist De mislukte tarwe- conferentie Chaotische toestanden op Cuba Mitrailleurs tegen de menigte Om de gunst van China Ariyosji te Nanking Het Weer „Le roi vit, vive le roi" Demilitarisatie van het Saargebied De kwestie zal in rechtstreeksch overleg tusschen Berlijn en Parijs geregeld worden Paraguay wenscht vrede De Averoff" ontscheept een divisie op Lesbos De spionnage-affaire in Denemarken Nog veel duisterheid De jeugdwerkloosheid in België Commissie-aanbevelingen Hevige brand nabij Toledo Raadhuis, gerechtsgebouw, drie scholen en kerk in lichter laaie Het uitstel van Simon's bezoek besproken in den Britschen Kabinetsraad Henderson blijft ont wapenen JBloedig Carnaval DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Door defecten melder kwam de brandweer te Schiedam voor een vuurzee te staan Winkelier in arrest ZWARE BRANDEN IN JAPAN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek SALON1KI, 7 Maart (Reuter). In een communiqué wordt medegedeeld, dat de troepen van de regeering nog steeds oprukken tegen de rebellen in Oost- Macedonië. De vliegtuigen zijn echter teruggekeerd, gedwongen door den dich ten mist. Te Serres, dat door vliegtuigen *erd gebombardeerd, heerscht een pa- Wek. Grieksche minister van Oorlog, generaal kondylis, die de operaties tegen de opstandelin- geh in Macedonië leidt, verklaarde dat een van öe muitende oorlogsschepen voor Tchayezi is ^schenen en twee schoten heeft gelost. Niets evenwel de rebellen redden, aldus verklaar de Kondylis verder, want indien de opstande- in8en een vloot hebben, wij hebben er ook een en onze schepen zijn reeds metterdaad opgetre den. Boven de door de insurgenten bezette gebie den. in het bizonder boven Cavalla, zijn door 8ëeeringsvliegtuigen opnieuw pamfletten uit geworpen, waarin gesommeerd wordt de wapens eer te leggen. Naar wordt medegedeeld, neemt h»t *ich aantal opstandelingen, dat overloopt en overgeeft, toe. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Griek- 8he regeering haar vertegenwoordigers in Roe- menië last heeft gegeven, geen invoervergun ningen meer voor petroleum, graan en kolen Griekenland meer te verleenen. Athene op deze wijze voorkomen, dat transporten deze goederen door de muiters zouden wor- h opgevangen, die er hun voorraden mee zou- n kunnen aanvullen, v, e bizondere correspondent van de „Petit a-'isien" bericht aan zijn blad, dat Tsaldaris em heeft medegedeeld dat de Bulgaarsche ge- aUt de Grieksche regeering heeft verzekerd, dat e huicUge Grieksche regeering de volledige sym- dp,, e van zijn land heeft en dat alle opstan- ®hngen, welke Bulgaarschen bodem betreden, ^hüddellijk zullen worden ontwapend. ATHENE 7 Maart. De Grieksche ministerpre- nt Tsaldaris heeft een interview toegestaan ah een vertegenwoordiger van het Duitsche leUwsbureau, waarin Tsaldaris o. a. het vol- ehde verklaarde: ^ijn regeering heeft zich van het begin af doel gesteld de tegenstanders met elkaar te _er2oenen en het bittere verleden te doen ver- j, Daarbij stuitte zij op tallooze moeilijk- eden, daar de verzoenende houding telkens erd uitgelegd als zwakheid. fcjjM'in regeering is het resultaat van verkie- on» die door Venizelos zelf zijn geleid. Wie jjj ,e geschiedenis van de laatste jaren kent zal van herinneren, dat kort na de verkiezingen p d 5 Maart 1933 generaal Piastiras een de cll"P°ging heeft gedaan, waarvan Venizelos d„ ®eestelijke vader was. Het was de bedoeling, fcw ^d'delijk uitgesproken wil van het volk het J8en op te leggen. De - Putsch mislukte door het verzet van volk de le8er. Wij namen de regeering en daarmee Ktii ttloe'hjkheden over. De oppositie heeft niet r,. kezeten; zij slaagde er echter niet in de re- Uhg te verzwakken. nieuwe aanslag tegen de veilig heid van den staat is in hoofdzaak het Werk van dezelfde menschen. Zij wor- ^en door njets dan persoonlijke ambi- Seleid. Hun gedrag is er het duide- e eerste president der Tsjecho-Slo- j a<xksche republiek, prof. dr. Mazaryk, erccht de vader des vaderlands gehee- enviert heden zijn vijf en tachtigsten verjaardag lijkste bewijs van, dat zij nooit aan ver zoening hebben gedacht. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben de regeering gedwongen dra conische maatregelen te nemen. Wij hebben alles geprobeerd om bloedver gieten te vermijden. Mijn regeering heeft het vaste voornemen thans voor geen maatregel meer terug te schrik ken, om den misdadigen opzet van Ve nizelos en zijn medestanders te verijde len. Deze putsch toont aan de heele wereld de ontzaglijke verantwoordelijkheid, die Venizelos draagt. Griekenland dat in den loop van dui zenden jaren, reeds menige beproeving heeft doorstaan, zal ook dezen harden slag te boven komen. Verder wordt door Reuter uit Athene gemeld, dat de vereeniging van reserve-officieren on voorwaardelijk aan de zijde der regeering staat. Men verwacht dat een Britsche en twee Fransche kruisers weldra de haven van Py- raeus zullen binnenloopen. PARIJS, 7 Maart. Gisteravond omstreeks 10 uur is op de lijn BordeauxLiboume, tus- schen de stations Ambarés en Saint Loubes, de D.-trein van Angoulème naar Bordeaux ont spoord. Een derdeklas-wagon viel om en de volgende wagen schoof in elkaar. Vijf personen zijn om het leven gekomen en 12 werden ge wond, waarvan 2 ernstig. De trein was gelukkig niet druk bezet, in totaal reisden slechts 62 passagiers met dezen trein. Eën woord van waardeering verdient de ma chinist, die niettegenstaande hij eveneens ge wond was, zorgde dat het ongeluk werd ge meld en de signalen op onveilig werden gezet. Het stoffelijk overschot van de dooden kon eerst na eenige uren werken geborgen worden. De gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. De lijn ParijsBordeaux is in beide rich tingen versperd, het verkeer is omgeleid. Het onderzoek naar de oorzaak heeft uitgewezen, dat een wiel van den eersten wagen was gespron gen, waardoor eenige honderden meters verder een as brak, hetgeen leidde tot de ontsporing. LONDEN, 7 Maart. (V.D.) Met uitzondering van Argentinië hebben de overige gedelegeer den ter internationale tarweconferentie zich gisteren accoord verklaard met een uitgewerkt communiqué waardoor 21 belanghebbende re geeringen ervan op de hoogte worden gesteld, dat de conferentie niet in staat is gebleken overeenstemming te bereiken ten aanzien van de vitale punten betreffende de tarweproduc- tie en de controle op den uitvoer. HAVANA, 7 Maart (Reuter) De Cubaan- sche douane-ambtenaren zijn in staking ge gaan. Toevallig zijn op het oogenblik, dat zij hun kantoren verlieten, vier bommen ontploft, waardoor vijf ambtenaren werden gewond, o. a. ook de chef van de havenpolitie Hernandez. De burgerlijke ambtenaren bij de departemen ten van Financiën, Onderwijs en Arbeid, zijn eveneens in staking. Dit zijn sympathiestakin gen, naar aanleiding van de actie van onder wijzers en studenten. Bij het ministerie van Financiën is eveneens een bom ontploft. De politie heeft met machinegeweren de menigte uiteengejaagd; hierbij is Vasconcelos, een bekende politieke figuur, licht gewond. Iemand, die naast hem zat in den auto, is gedood, terwijl de chauffeur en eenige om standers gewond werden. TOKIO, 7 Maart Uit Nanking wordt ge meld. dat de Japansche gezant Ariyosji uit Sjanghai te Nanking is aangekomen voor een bespreking met den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken, Wang Tsjing Wei. In een interview verklaarde Ariyosji, dat Ja pan niet de bedoeling had den financieelen steun aan China voor zich alleen op te eischen. In tegendeel zou het Japan verheugen bij het verleenen van financieelen steun aan China te mogen samenwerken met Engeland en de Ver- eenigde Staten zoo lang als deze steun voor China van nut zou zijn en zou bijdragen tot den vrede in Oost-Azië. De Japansche handelsattaché in China be pleitte gisteren te Osaka dat de Japansche koop lieden en industrieelen een voorzichtige hou ding zouden aannemen, daar de anti-Japansche agitatie in China ondanks het streven der Nan- kingregeering nog zeer sterk was. Gearresteerde rebellen worden te Athene onder scherpe bewaking naar de gevangenis gebracht. Rechts Euzonen, het keurkorps, dat ook de zijde der opstandelingen had gekozen een soldaat der VERWACHTING: Meest zwakke wind S uit Oostelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, in 't EE EE Oosten lichte tot matige vorst 's nachts, overdag om het vriespunt; in het Westen EE lichte vorst dies nachts, overdag iets EE kouder. Hoogste stand: 778.4 te Helsingfors. Laagste stand: 742.5 te Isafjord. H Zon op 6.36 - onder 5.47 - Licht op 6.17 =j Maan op v.m. 7.00 onder n.m. 9.41 EE Eerste kwartier 12 Maart iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil BANGKOK, 7 Maart. (Reuter.) Prins Anan- da Mahidol is uitgeroepen tot koning van Siam. Onder een regentschapsraad zal hij de hooge functie tot zijn meerderjarigheid inne men. Koning Ananda is negen jaar oud en be vindt zich momenteel te Lausanne. Hij is een neef van den afgetreden koning, die zooals men weet momenteel op een buitenverblijf in Engeland woont. Generaal De Bono is benoemd tot bui tengewoon commissaris voor Italiaansch Somaliland GENÈVE, 7 Maart. (Reuter) Het vraagstuk der demilitarisatie van het Saargebied, zal door rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland worden opgelost. Dit blijkt uit een schrijven, dat op 28 Febru ari jJ. door den voorzitter der commissie van drie, Aloisi, gericht is tot den secretaris-gene raal van den Volkenbond en dat gisteren is ge publiceerd. In antwoord op een desbetreffende vraag van Frankrijk, heeft Duitschland door bemiddeling van Aloisi mondeling doen weten, dat het Saargebied door Duitschland beschouwd wordt als een deel van de in het vredesverdrag vastgestelde gedemilitariseerde zone. Langs dsn- zelfden weg heeft de Fransche regeering Ber lijn medegedeeld,dat zij van. deze verklaring kennis heeft genomen. Over de regeling der kwestie zal, zooals gezegd, rechtstreeks onder handeld worden. ASUNCION, 7 Maart (V. D.) De president van Paraguay, dr. Ayala, heeft een breedvoerige verklaring gepubliceerd, met betrekking tot het conflict met Bolivia, waarin hij o. m. uiteen zet, niet het belang in te zien van een der beide partijen om de slachting in den Chaco nog langer voort te zetten, daar de strijdende par tijen zich op deze wijze vernietigen ATHENE, 7 Maart (Reuter) De rebellen- kruiser „Averoff" heeft het anker uitgeworpen voor Mytilene. Een landings-divisie van het schip heeft de stad bezet. Zooals men weet is Mytilene de voor naamste stad van het betrekkelijk groote eiland van denzslfden naam dat, ofschoon aan Griekenland toebehoorend, vlak voor de kust van het Turksche Klein-Azië is gelegen. Uit de Egyptische havenstad Alexandrië vfordt gemeld, dat aldaar zeer druk wordt gesproken over een gerucht, als zou Venizelos aan boord van een muitend schip op weg zijn naar Alexan drië. KOPENHAGEN, 7 Maart. (Reuter) De Deen- sche politie houdt zich sinds eenigen tijd bezig met het onderzoek van een duistere historie. De bladen publiceeren geruchten, volgens welke hier sprake is van militaire of communistische spionnage. Sommige beweren, dat de politie zelf nog niet weet, wat er eigenlijk aan de hand is. De zaak is aan het rollen gebracht, doordat bij een huiszoeking in een hotel, in verband met een andere aangelegenheid, bij een Amerikaan kaarten, foto's, passen op ongeveer 10 verschil lende namen en brieven in geheimschrift wer den gevonden. De politie heeft daarop haar on derzoek voortgezet en thans zijn in totaal 12 personen gearresteerd, waaronder Amerikanen, Canadeezen, Tsjechen, Letten en Denen, allen waren ruim van geld voorzien BRUSSEL, 7 Maart (Part.) De speciale commissie, welke in België, in opdracht van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, belast werd met een onderzoek omtrent het probleem van de werkloosheid van de jeugd, heeft gisteren de volgende wenschen geuit: 1. Aanmoediging van particulier initiatief tot het inrichten van tehuizen en vrije ar- beidscentrales met opvoedend doel. 2. De commissie prijst den landbouw aan als factor van belang voor de jeugdige werk- loozen op economisch, moreel en lichamelijk gebied. 3. De commissie beveelt aan de organisatie van een verplicht en kosteloos onderwijs voer jongens van 14 tot 16 jaar en het aanmoedigen door officieele subsidies van instellingen, die speciaal voor vakcursussen voor jongens ouder dan 16 jaar dienden te worden ingericht. MADRID, 7 Maart. (Reuter.) In een dorp in de nabijheid van Toledo is Woensdag in het raadhuis een brand uitgebroken, welke ten gevolge van den hevigen wind zeer snel om zich heen greep en ook het gerechtsgebouw, drie scholen en de kerk in lichter laaie zette. Politie, autoriteiten en ae inwoners namen aar de blusschingswerkzaamheden deel en brachten belangrijke documenten van het ge rechtshof en waardevolle heiligenbeelden in veiligheid. De brandweer uit de omliggende plaatsen kon weinig meer uitrichten dan de bedreigde huizen tegen het vuur te beschermen. De materieele schade is aanzienlijk. Mulu Geta, minister van Oorlog van Abessinië LONDEN, 6 Maart. (Reuter.) Naar aanleiding van het uitstel van Sir John Simons bezoek aan Berlijn heeft het Britsche kabinet heden den al- gemeenen toestand nog eens besproken. Men verwacht dat het bezoek zal plaats vinden zoo dra Hitier hersteld is. Intnsschen worden de diplomatieke voorbereidingen voor het bezoek aan Moskou en Warschau voortgezet. Het is echter mogelijk dat men zich aan het oorspron kelijk program zal houden om Berlijn eerst te bezoeken en dus nog te wachten tot dat Hitier beter is alvorens de reis naar Oost-Europa de finitief te beginnen. Met betrekking tot het Witboek is men te Londen algemeen van meening, dat het beter voor de regeering was, haar houding in de kwes tie der bewapening en verdediging openlijk te kennen te geven en de onderhandelingen niet in een atmosfeer van mogelijke misverstanden te laten plaats hebben. De Labour Party heeft in haar heden gehou den vergadering, waarbij ook Henderson tegen woordig was, met algemeene stemmen een mo tie aangenomen, waarin afkeuring wordt uitge sproken over het Witboek, dat de vooruitzichten voor de ontwapeningsconferentie ernstig schaadt. Henderson weigerde echter het voorzitter schap van de ontwapeningsconferentie neer te leggen, daar hij zijn geloof heeft behouden in de mogelijkheid een bevredigende conventie tot stand te brengen. De „Times", welke in een hoofdartikel het Witboek verdedigt, publiceert anderzijds een schrijven van generaal Hamilton, die tijdens den wereld-oorlog de Britsche troepen voor Gallipoli commandeerde; deze brief bestaat uit een en kelen zin: Mag ik zoo vrij zijn, nu ik sedert het sluiten van het Verdrag van Versailles op bescheiden en onvolmaakte wijze gestreefd heb naar vrede en verzoening, te zeggen, dat het het slechtste stuk werk is, dat sedert vele jaren voor den vrede is geleverd, indien de geheele schuld aan de bewapening, met uitsluiting van andere landen, op Duitschland wordt geschoven? Te Manaos (Brazilië) ontstonden tijdens de carnavalsfeesten botsingen tusschen soldaten en bereden civiele garde. Beide partijen maak ten van hun karabijnen gebruik met het ge volg dat drie soldaten en een lid der civiele garde werden gedood De rebellie in Griekenland. Een muitend schip bij de Macedonische kust. Niets kan de rebellen redden, verklaart Kondylis echter. De muitende kruiser „Averoff" heeft een troe- penafdeeling ontscheept op Lesbos. De stad My tilene bezet. De 9-jarige Prins Ananda uitgeroepen tot Ko ning van Siam. Chaotische toestand op Cuba. Met mitrailleurs wordt een menigte uiteengejaagd. Vijf dooden bij een spoorwegongeluk nabij Bor deaux. Lijn ParjjsBordeaux versperd. Commissie uit den Nijverheidsraad zal de moge lijkheid onderzoeken van maatregelen tot be scherming van Nederlandsche waren. Nadere bijzonderheden over de Nederlandsche Textiel-Conventie. Felle vuurzee in Schiedam: verscheidene pan den uitgebrand. Nieuwe prelaat van Bornhem wordt 30 April ge wijd en geïnstalleerd. Woensdagavond is een felle brand uitgebroken in het magazijn van electrische artikelen Hst Lichtpunt aan de Hoogstraat te Schiedam. Eenige personen, die bemerkten, dat er in het kantoor achter den langen winkel brand was, waarschuwden een surveilleerenden politie agent, die onmiddellijk het hoofdbureau opbelde, van waar uit de brandweer wordt gealarmeerd. Het alarmsignaal was echter defect, zoodat voor de tweede maal gebeld moest worden. Daar mee was ruim een half uur verloren gegaan en het geheele pand stond van onder tot boven in lichter laaie, voordat de brandweer arriveerde- De vlammen waren ver in den omtrek zichtbaar. Het pand was een laaiende vlammenzee en het vuur dreigde zich aan de belendende panden mede te deelen, zoodat de politie zich genood zaakt zag bevel te geven tot het In veiligheid brengen van de kinderen van de buren. De eigenaar, de heer B. Bouman en zijn vrouw, die boven den winkel wonen, hadden hun wo ning na het sluitingsuur verlaten. Naast „Het Lichtpunt" was het modemagazijn van mej. van Leeuwen, terwijl aan de rechter zijde een filiaal ligt'van de Bata Schoenfabriek. Aan de achterzijde stonden twee oude panden, uitkomende aan de Lange Haven. Ook het Graalgebouw a. d. Lange Haven liep groot ge vaar. In minder dan geen tijd had het vuur zich uitgebreid tot het achterste gedeelte van deze panden, waarvan In allerijl het huisraad zooveel mogelijk naar buiten was gebracht, onder lei ding van commandant ir. Alkema. Twee motorspuiten en twee brandkranen ga ven met vijftien stralen water, waarvan er een langs de Magirusladder was geleid. Inmiddels was de brand ook overgeslagen naar de woning van den heer Loekemeyer. Het vuur kon tot het achterhuis beperkt blijven. De eigenaar van „Het Lichtpunt" was op beurspolis verzekerd. Mej. Van Leeuwen en de wed. Zuidema echter niet. Op het terein van den brand waren o.a. aan wezig.de burgemeester, mr. Lith, de waarnemen de commissaris F. Dasoul en de wethouders mr. M. M. van Velzen en J. Dinkelaar. In verband met dezen brand is heden morgen de winkelier onder verdenking van brandstichting door de politie aangehouden. Op het hoofdbureau van politie werd den heer B. door den waarnemenden commis saris, hoofdinspecteur Dazoul, een verhoor afgenomen. Omtrent het resultaat van dit verhoor wenscht de politie nog geen in lichtingen te verstrekken. TOKIO, 7 Maart. (Reuter) In een van de bui tenwijken van Tokio is in den afgeloopen nacht brand uitgebroken, welke buitengewoon snel om zich heen gjeep. Niettegenstaande het optreden van de brandweer werden een vijftigtal huizen een prooi der vlammen. Te Nagoya is het technicum door een brand vernield; de oorzaak van den brand is onbe kend; de schade loopt in de millioenen. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 777.5 Vorige stand: 770

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1