De opstand in Griekenland Leipzig, „Messe der hoop" VAN VERSCHILLENDE ZIJDEN BEZIEN t\V.e Kerkelijk leven BELANGSTELLING NOG STEEDS GROEIEND lt\UïA DONDERDAG 7 MAART 1935 Gömbös maakt zich sterk LANDBOUWCOÖPERATIES De Middenstandsbonden tegen het verkoopen van huish. artikelen MOTORRIJTUIGEN- OF BEN ZINEBELASTING Prelaat van Bornhem Zijn wijding en installatie op 30 April H.H. WIJDINGEN MGR. PANIS TE ROLDUC BIJZONDERE POSTZEGELS Halve opbrengst bestemd voor de gesubsidieerde orkesten Vente geopereerd Verdronken DE SCHOOLJEUGD KREEG VRIJ! Geslaagde Mannekes-Maandag-Iist GEEN NATIONALITEIT Dientengevolge geen raadslid meer „COSTA RICA" AANGEVAREN Reis naar Hamburg voortgezet Minderjarig meisje aangehouden Hoe Nederlandsche ondernemers geest zich demonstreert Hoofdmesse van het Rijk Smokkelen is verboden En als het gebeurt, wordt nog niet eens de eerlijkheid betracht DE „KWARTEL" LANGER OPGEHOUDEN De „Oehoe" neemt zijn dienst over VUURZEE TE GELEEN Vrachtauto tegen tram Chauffeur zwaar, knecht licht gewond NED. SPOORWEGEN De Directie over de dalende inkomsten DIEFSTAL MET BRAAK f 1500 gestolen te Maastricht EEN BERUCHTE KERKDIEF Voor het Bossche Gerechtshof twee jaar en zes maanden geëischt NA EEN KERKBRAND Volgens de meeste berichten staat de zaak der opstandelingen in Griekenland er hachelijk voor. Van de muitende schepen zijn er eenige ernstig beschadigd en zoo goed als buiten gevecht gesteld. Op het eiland Kreta en in Thracië en Macedonië verzetten de re bellen. die gebrek beginnen te krijgen aan mu nitie en levensmiddelen, zich nog met hevig heid. Het ongunstige weer is hun gunstig, want daardoor w'ordt het groote offensief der re- Seeringsgetrouwe troepeh onder leiding van den minister van oorlog, generaal Kondylis belem merd. De Grieksche bevolking is over het al gemeen den oproerlingen niet welgezind, terwijl he ver uiteenliggende haarden van opstand niet aaneen kunnen branden tot één onbluschbaar vuur. Dat onder deze omstandigheden de re bellen geen gebruik hebben gemaakt van de 24 bur bedenktijd, welke hun door de regeering brerd toegestaan om zich over te geven, bewijst, hoe fanatiek en verbitterd en bereid tot den dood zij zijn. Want dat de Grieksche regeering- Tsaldaris geen genade zal kennen, heeft zij dui delijk te verstaan gegeven. Waarom en waar door is het tot zulk een uitbarsting in Grieken land gekomen tusschen de regeering en de Ve- Mzelistische oppositie? De persoonlijke eerzucht eh machtsbegeerigheid van den „witten leeuw Van Kreta" schijnen hierbij 'n groote rol te heb ben gespeeld. Venizelos, de liberale leider, die eens met zijn idee van een Groot-Griekenland een groote populariteit wist te winnen, was met aJn aanhangers in de oppositie gedrongen. De biet geheel van monarchistische neigingen ge speende regeering-Tsaldaris werd door hem be stookt met de beschuldiging, dat zij de repu bliek in gevaar bracht. Alle pogingen om de regeering te ondergraven en zelf aan de macht te komen langs parlementairen weg, mislukten. 2elfs de president Zaïmis kon niet gewipt wor- den, maar Werd onlangs herkozen. Onder de Bepensionneerde of achteruitgezette Venizelisti- sche officieren vond Venizelos de kern voor een hiilitair verzet. Reeds sinds lang bereidden de oppositioneele elementen zich op een geweld dadige revolutie voor. Een gedachtenis-requiem Voor Koning Constantijn deed den laatsten drup- bol in de overvolle maat van het gistende Veni- z®üsme. Deze monarchistische provocatie" werd dé onmiddellijke aanleiding voor een belemmer de tegenbetooging, welke tot rebellie uitgroeide. Al heeft de regeerin-Tsaldaris ook de haar bangewkeven monarchistische tendenz herhaal delijk ontkend, een ondubbelzinnige verklaring ^0. gunste van de republiek heeft zij nooit af- Belogd, althans niet zóó duidelijk afgelegd, dat öe doctrinaire republikeinen er, geheel en al door overtuigd werden. De uitgeweken generaal ^lastiras, die graag de alleen-heerschende dic tator van Griekenland wilde worden, heeft te- Vorgeefs getracht Kreta te bereiken om in het troebele water te komen visschen. Ofschoon hij, Volgens zijn eigen zeggen, er niet aan dacht de macht eventueel met Venizelos te deelen, sohijnt hij wel ten eigen bate te hebben willen brofiteeren van den huidigen opstand. Venize- los zelf zou de illusie hebben minister-president °bder dictator Piastiras te worden. Zoo hebben borsoonlijke politieke ambities den doorslag ge- ®oven by dezen bloedigen opstand, waarvoor de ^eerderheid van het Grieksche volk den eens Vereerden leider Venizelos allerminst dank baar is. Belangrijker dan het binnenlandsche aspect van de beroering in Griekenland zyn de buitenlandsche. Bulgarye heeft zÜn grenzen versterkt om te voorkomen dat de Grieksche opstandelingen op zyn grond gebied vechtende zullen uitwyken. Turkije heeft aah de Bulgaarsche grens troepen geconcen- treerd en dit heeft in Sofia weer ernstige on gerustheid gewekt, ofschoon Turkije uitdruk- kelyic verzekert, dat deze maatregelen alleen M verband met de Grieksche troebelen zyn Behomen. In Joego-Slavië wordt tegen Italië Bestookt, dat door zyn optreden in de Dode- kanesos bewezen zou hebben in Griekenland 6611 zelfden invloed te willen vestigen als in Albanië. Men weet, dat Mussolinie niet bijzonder Gecharmeerd is geweest door het tot stand ko- Mén van het Balkanpact, ofschoon dit pact *ot nu toe niet veel meer dan papieren betee- aehis heeft gehad. In de Joego-Slavische pers Jv°rdt thans beweerd, dat Venizelos door Italië béimeiyk wordt gesteund en dat het Balkan- bact te niet zou worden gedaan, indien hy met ain opstand zou slagen. De wel wat te wen cellen latende verhouding tusschen Turkye en balie voedt deze suggestie op begrijpelijke wyze. e toch al zoo moeilijk in evenwicht te houden alkan is door de gewelddadige gebeurtenissen M Griekenland ernstig verontrust. Het is te °ben voor den vrede in Europa, dat de re- Séering.xsaldaris het pleit in feite wint, dat énizeiog moreel reeds heeft verloren, omdat d niet geschroomd heeft burgerbloed op te offeren aan zijn persoonlijke ambities. "jV /r inder internationaal verontrustend, of- J y I scshoon ook in buitenlandsch politiek opzicht wellicht toch niet geheel onbe- eekenend, zyn de door Gömbös in Hongarye 6efoorceerde politieke gebeurtenissen, welke ^Mgszins den schün hebben van een soort ^aatsgreep ter versterking van het gezag van eh Hongaarschen premier, wien dictatoriale ei8ingen woorden toegeschreven. Gömbös had agrarische hervormingsplannen ab het program staan van een zelfde soort als rüning en Von Schleicher indertyd in Duitsch- ^jMd het politieke leven hebben gekost. Hü wil- k® door binnenlandsche kolonisatie het pro- 6em der niet meer rendabel te maken lati- ndia der Magyaarsche magnaten oplossen. /Midaar dat hy tot een opzienbarend aecoord de oppositioneele kleine boeren van Thibor van Eckhardt kwam, een accoord, dat, naar het heette, terwille van de voorgenomen her vorming van de kieswet, kort daarna op niet minder opzienbarende wijze weer werd ver broken. Gömbös, die een voorstander is van een par- tyioozen staat of van een staat met slechts één domineerende party, wat practisch op vrywel hetzelfde neerkomt, heeft, niettegen staande de eenheidspartij hem haar volledig vertrouwen had geschonken, van de hem door den ryksbestuurder Horthy verleende volmacht gebruik gemaakt om zonder direct zichtbare reden het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen volgens de oude kieswet uit te schrijven. By deze verkiezingen, welke op 27 Maart en 5 April volgens het oude, allerminst vrye en geheime systeem zullen worden gehou den, zal hy den uitslag kunnen beïnvloeden zooals hy wil, nu hy zyn trouwen vriend Kozma de portefeuille van binnenlandsche za ken heeft gegeven. Graaf Bethlen en vele van diens aanhangers voelen zich danig gedupeerd en Bethlen zelf heeft de regeeringsparty ver laten. De mogelijkheid bestaat, dat er zich een regeeringsfront zal gaan vormen van Gömbös, de kleine boeren van von Eckhardt en de Duitsch-gezinde christeiyk-sociale party van den afgevaardigde Wolf, waartegenover een oppositie-blok van Bethlen, legitimisten, en kele liberalen en partijloozen ter bescherming van de grondwet zou kunnen komen te staan, een blok, dat echter gezien het nog regeerende kiesstelsel weinig of geen invloed in het nieu we parlement zal kunnen krijgen. Gömbös, wiens hart tusschen Duitschland en Italië ba lanceert, heeft verzekerd, dat de tot nu toe gevolgde buitenlandsche politiek van Hongarije niet gewijzigd zal worden, maar vooral in de buurstaten is men daar niet zoo volkomen ze ker van als hijzelf. De drie Neder], Middenstandsbonden hebben de aandacht van den Minister van Economische Zaken verzocht voor de neiging, welke zich by coöperatieve inkooporganisaties voor den land bouw toont, om ook artikelen, vallende buiten het landbouwbedryf aan te koopen en door te leveren aan een ieder, die daarvoor gegadigde is. Met aandrang verzoeken zij den minister zijn invloed te willen aanwenden, om het daarheen te leiden, dat de aankooporganisaties van den landbouw zich van den handel in niet- bedrijfsbenoodigdheden en voorheen niet ver handelde artikelen ten eenenmale onthouden. De B. B. N., Bond van Bedryfsautohouders in Nederland, schryfb ons het volgende: Nadrukkelijk wenscht het Bestuur van den B. B. N. hierby te verklaren, dat aan berich ten van dien aard elke waarde moet worden ontzegd. Het vraagstuk treedt in den laatsten tüd op den voorgrond en het Bestuur van den B. B. N. heeft het dan ook in studie genomen, hetgeen dus wil zeggen, dat nog geen stand punt is bepaald. Het spreekt vanzelf, dat dit niet zal ge beuren, zonder belanghebbenden te hebben gehoord. Er gaan den laatsten tijd geruchten, als zou de B. B. N. zich hebben uitgesproken voor de invoering van benzinebelasting in de plaats van motorrijtuigenbelasting. Naar wij vernemen zullen op Dinsdag 30 April a.s. de plechtige wijding en installatie plaats hebben van den Hoogeerw. heer Gode- fridus Indeweg, voorheen kapelaan te Ouden bosch, als Prelaat der Bemardyner Abdij van Bornhem (B.) Z. H. Exc. Mgr. dr. Lemmens zal Zaterdag 6 April in het Groot Seminarie te Roermond de H.H. Priesterwüdingen toedienen. Z. H. Exc. Mgr. W. Panis, apostolisch-vicaris van Celebes, heeft een bezoek gebracht aan Rolduc, waar hij door den directeur, Mgr. A. v. d. Venne, ontvangen werd. Aan de studenten heeft de missiebisschop bijzonderheden mede gedeeld over zijn missiegebied. Betreffende de machtiging van den Minister van Binnenlandsche Zaken tot uitgifte van bijzondere postzegels, meldt de N. R. Ct„ dat dit eerste jaar de helft der opbrengst bestemd zal zyn voor de zeven door de regee ring gesubsidieerde orkesten, te weten: het Con certgebouworkest te Amsterdam, het Residentie orkest te 's-Gravenhage, de U. S. O., het Utrechtsch Stedeiyk Orkest, te Utrecht, de Am- hemsche Orkestvereeniging, de Hoarlemsche Orkestvereeniging ,de H.O.V.) te Haarlem, N.V. de Groninger Orkestvereeniging, en het Stede- ïyk Orkest te Maastricht, de andere helft voor de vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen (A. V. O.) om te besteden voor het exploiteeren van bestaande en het oprichten van nieuwe werk- paatsen voor die arbeiders, die door geesteiyke of lichameiyke gebreken in het vrije bedrijf geen plaats kunnen vinden. De internationaal, L. Vente, die in een zie kenhuis te Rotterdam wordt verpleegd is Woensdag voor de tweede maal geopereerd. Een Röntgen-foto heeft aangetoond, dat de infectie in de kuit zich vertakt heeft, hetgeen een twee de operatie noodzakelijk maakte. Te Lichtenvoorde is de landbouwer Knijpers, nadat hy een bezoek gebracht had aan fa milie te Lichtenvoorde, dicht bij zyn huis in een sloot geraakt en verdronken. Zijn ïyk is door de Gemeente- en Rükspolitie opgehaald. In Zeeuwsch-Vlaanderen is van oudsher het gebruik in zwang van den „Mannekes-Maan- dag". Wie op den Maandag der Vastenavond- dagen erin slaagt een man in een kamer of lo kaliteit op te sluiten, heeft het recht dezen een wensch af te dwingen. Eerst wanneer beloofd wordt den eisch in te willigen, komt het slacht offer weder in het bezit zyner vrijheid. Nu geviel het 1.1. Maandag, dat de schooljeugd in een der Zeeuwsch-Vlaamsche dorpen de zoete kans kreeg en deze drastisch benutte het hoofd der school achter slot en grendel te krij gen! De loslating van den opgeslotene bleek be reikbaar in ruil van een middag vrijaf De spes patriae zag haar verlangen ingewil ligd. en nimmer genoot zü meer van -on va- cantie-extraatje dan op ezen Mannekes-Maan- dag! Te Finsterwolde heeft sinds meer dan drie jaar de heer H. Schwertmann zitting in den Nabij Vianert is men bezig met het bou wen van een brug over de Lek. Nadat de zware spanten zijn gelegd, worden de onderdeelen aaneengeklonken gemeenteraad. Thans is hem medegedeeld, dat hy van de kiezersiyst is afgevoerd en van zyn raadslidmaatschap vervallen moet worden ver klaard, waartoe de raad by meerderheid van stemmen besloten heeft. Het is ni. eerst thans gebleken, dat de heer Schwertmann geen Nederlander is. zyn vader is 65 jaar geleden uit Duitschland gekomen en heeft zich toen te Beerta gevestigd. Hy liet na zich te laten naturaliseeren, terwül ook zyn Duitsch Staatsburgerschap intusschen verviel, zoodat hü zonder nationaliteit is. Hierdoor zyn ook zijn kinderen, onder wie het betrokken raadslid, zonder vaderland. Doordat de vader dezer dagen van Beerta naar Finsterwolde verhuisde, kwam men op het gemeentehuis tot de bovengenoemde ontdek king. De heer Schwertmann zal bij Ged. Sta ten in beroep gaan. Woensdagavond omstreeks tien uur is de „Costa Rica" van de K. N. S. M., op weg naar Hamburg, op het Noordzeekanaal ter hoogte van het zykanaal B, te IJmuiden in aanvaring gekomen met het in ballast uit Hamburg terug- keeiende stoomschip, „Klipfontein" van de Holland Afrika Lyn. De aanvaring was niet van emstigen aard en beide schepen kondien na een kort oponthoud de reis voortzetten. Beide schepen hebben schade aan de boeg op- geiloopen. De politie te Hengelo heeft een minderjarig meisje aangehouden, dat afkomstig bleek uit IJmuiden. Zij is naar haar woonplaats op transport gesteld. De Leipziger Messe is dit voor jaar naar het uiterlijk een witte Messe door den onverwachten maar toch niet ongewonen sneeuwval na een paar zonnedagen. Naar het wezen is deze Messe er eene van hoop! Want de belangstelling voor deze Messe is uit de kringen van den handel grooter dan in het laatste tiental jaren het geval was. Uit Nederland alleen reeds was het getal dat zich by den Nederiandschen hoonorairen vertegen woordiger, den heer H. J. van der Borg, heeft aangemeld, omstreeks tweeduizend. Het werke lijk getal Nederlanders die de Messe bezochten en b.v. per auto gekomen zyn, stügt natuuriyk boven dit gegeven getal. De toeloop naar de Technische Messe was Zondag alreeds 46000. We zouden lang kunnen filosofeeren over de oorzaken der aanzieniyk groeiende belang stelling en over de groote deelname ook uit Joodsche kringen, maar we laten liever hier alleen de feiten spreken en concludeeren er voorshands niet méér uit dan dat er weer hoop bestaat. Het doet daarbü goed aan, wanneer men ook Nederiandschen ondernemingsmoed op ander terrein aantreft. Ondanks de groote moeiten die zich meermalen de vertegenwoordiging van het Messamt in het Nederlandsche belang ge troost heeft om niet alleen den Nederiandschen handel, maar ook de Nederlandsche industrie te interesseeren voor dit samenkomen van alle volken waar allerlei exportmogeiykheden zich kunnen openen, is de ondernemingsgeest van onze Nederlandsche industrie beschamend klein. Te meer trof het ons daarom op onzen rond gang allereerst onze Nederlandsche Spoorwegen in hal I op de Technische Messe tegen te ko men waar de heer P. s. Göbel, directeur van het verkeersbureau der Nederl. Spoorwegen te Keulen een prachtstand heeft ingericht, die onmiddeliyk in het oog valt en in combinatie met de My. Zeeland en de Engelsche Sporen een uiterst attractieve reclame maakt voor een bezoek en doorreis door ons schilderachtig Nederland. Hier kunnen we trotsch op Neder iandschen ondernemingsgeest zyn want onze landgenoot doet daar op treffende wyze ons landje uitkomen. In de onmiddellyke nabyheid van de stand is die der Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij, vertegenwoordigd door den heer J. F. van Oldenborgh. Ook deze stand boeit onmiddeliyk het oog en vangt de belangstelling en houdt deze vast door de niet overladen maar daardoor te geslaagder beelding van hetgeen de K.L.M. in het wereldverkeer beteekent: onze route op Ned.-Indië, onze nieuwe lynen, o.a. naar Leip zig, met doorreis naar Weenen, Boedapest, enz., onze directe en gecombineerde luchtvaartver bindingen zijn hier overzichtelyk gedemon streerd. ,,'t Is alweer de K.L.M.," neuriede het in ons hoofd. En daar troffen we in hal 19 een gewoon particulier, den heer Vetten uit Den Haag, met een vinding op bouwkundig gebied, die het el van Columbus lijkt en enorme belangstelling trok, omdat men er een groote mogelykheid voor de toekomst in ziet. De heer Vetten heeft nJ. we kunnen het niet eenvoudiger uit drukken de mechanische stalen constructie-1 doos van onze jongens toegepast voor opbouw van steigerwerk, gewapend beton, enz., enz. Een nieuwe vinding op technisch-constructief gebied, „Practicabel" gedoopt. Vierkante, kokervormige staven, met gaten doorboord, kunnen op dui zenderlei wyze samengevoegd worden met staaf- yzeren krammen, die in de gaten worden ge stoken. Binnen luttelen tyd is zoo'n gebouw ge reed en er gaat niets aan steigerwerk verlo ren. Prof. dr. G- Watjes getuigt ervan: „Even snel en eenvoudig als het monteeren geschiedt het demonteeren; daarom belooft „Practicabel" d constructie te worden voor alle tijdelyk werk: bouwstellingen, betonbekistingen, tijdelyke tribunes, loodsen, enz." De Nederlandsche gezant heeft ook van zyn belangstelling voor déze Messe blijk gegeven, zooals andere gezanten en ook de Duitsche Re geering. Wat ook moge verdwynen en verwisse len, welke revolutie of regeering er kome: Leip zig met de Leipziger Messeblijft als het histo risch gegroeide door de eeuwen. En het Derde Rijk heeft reeds verleden jaar door de kömst van Hitier en de rede van Göbbels den stryd beslecht dat Leipzig de internationale hoofd- Messe moet blyven, met slechts enkele andere als gewestelijke Messen. En ditmaal heeft de nieuwe Duitsche regee ring wederom door de komst van Göbbels, die ook het Gewandhausconcert onder Abendroth, met zang van Marcel Wittrisch bywoonde, doch bovenal door de monumentale rede van dr. Schacht, die zoowel voor buitenlandsch als binnenlandsch gebruik was, bewezen, hoeveel waarde ook het nieuwe Duitschland hecht aan de historische Messe, welke samenkomst aller volken is. Zoo is ook de belangstelling uit Enge land en Amerika weer stygend en een groep Amerikaansche en Engelsche journalisten zijn de gasten van Leipzig. Smokkelen is een bezigheid, waarmee nog wel een en ander te verdienen is, vooral als men dan even goedkoop aan de smokkelwaar kan komen als zekere S. uit Weert. Deze had van twtee Belgische kooplieden de opdracht aan genomen om een aantal Schapen over de grens te brengen, zonder dat daarvoor invoerrechten zouden worden betaald. De tocht was voorspoedig. Hoewel het tegen woordig aan weerskanten van de grenzen we melt van kommiezen en veldwachters, had de vervoerder geen ontmoetingen met een van hen en hy kwam ongestoord in België aan. De schapen hebben echter nooit de plaats van be stemming bereikt, want meende S., als België probeert schapen uit Nederland tegen te hou den behalve als ze behooren tot de soort die geld verteert, in welk opzicht België verstandi ger is dan Nederland, dat probeert deze lieden uit het Zuiden de refs naar het Noorden zoo onaangenaam en duur mogelijk te maken door het instellen van tollen als, meende S. nog steeds, België probeert schapen uit Nederland tegen te houden, dan zullen er in België niet veel liefhebbers voor deze dieren zyn. Hij kon ze dus even gemakkelijk zelf verkoopen. Een poging in die richting had groot suc ces. S. bracht de schapen naar een ander adres dan was opgegeven en deed ze daar van de hand. Hy beurde er een aantal lieve centjes voor en ging veel ryker dan hy gekomen was naar zijn vaderland terug. Of misschien ook niet, omdat hij onderweg alles al had opge maakt. Het ligt voor de hand, dat de staat, die eenerzyds bedrogen is door den vervoerder en bedrogen zou worden door de opdrachtgevers, anderzijds zich ook niet met het geval zou be moeien en zeggen zou: „Vecht dat maar onder elkaar uit; jullie hebben geprobeerd my op te lichten, je moet nu zelf ook maar de zaak in orde brengen." Maar dat is niet zoo. Er werd aangifte ge daan bij de politie, die S. heeft aangehouden en hem heeft gehoord, omdat hij verdacht wordt van oneerlyke handelingen; hij zou im mers de schapen ten eigen bate hebben ver kocht. Hieruit kan men de verheffende conclusie trekken, dat men met een gerust hart kan smok kelen, w'ant.... als er oneerlyke smokkelaars zouden zijn, worden zy door de politie tot de orde geroepen. PALEMBANG, 7 Maart (ANETA). Daar de reparatie van de „Kwartel", welke gisteren te Palembang met een klein defect is opgehouden, langer bleek te duren dan aanvankelyk ver meend was, is de „Oehoe" om kwart over 12 met passagiers en post naar Holland vertrok ken. De „Kwartel" zal waarschijnlijk morgen worden gerepareerd en daarna naar Bandoeng terugkeeren. Woensdagavond is ook brand uitgebroken in het verfmagazyn van den heer Gysen, aan de Graaf Huynlaan, te Geleen. De aanwezige voorraden verf en olie deden de de vlammen hoog uitslaan boven de omringende woningen, die daardoor ernstig bedreigd wei den. De brand liet zich aanvankelyk zoo ernstig aanzien, dat behalve de gemeentelyke brandweer, ook de brandweer der Staatmyn Maurits werd gealarmeerd. De alarm-sirene der Staatsmyn Maurits schrikte de bevolking op en velen begaven zich in de richting der myn, in de veronderstelling, dat er aldaar iets ernstigs gebeurd was, weik vermoeden gelukkig onjuist was. Met verscheidene slangen werd het vuur aan getast. Het magazyn brandde totaal uit. De omringende huizen bleven allen gespaard. Hedenmorgen om kwart voor tien is met de tram van half tien uit Middelburg een ernstig ongeluk gebeurd. Voorbij Souburg, ter hoogte van het vliegveld, werd de tram aangereden door een vrachtauto van de firma Minderhoud uit Vlissingen. Deze wagen was bij het passeeren van een anderen auto tengevolge van de glad heid van hei wegdek geslipt. De gevolgen wa ren zeer ernstig. De tram vloog uit de rails, tér- wijl de vrachtauto over den kop ging. Beide in zittenden werden uit den wagen geslingerd. De bestuurder werd zwaar gewond onder de auto vandaan gehaald. Zijn knecht, die eveneens ge wond was, w*as er minder ernstig aan toe. Bei den werden naar het ziekenhuis te Vlissingen vervoerd. De trambestuurder en de passagiers van de tram bleven ongedeerd. In een ondarhoud met het „Handelsblad" heeft de directie der Ned. Spoorwegen mede- deelingen gedaan over de tekorten. Dr. H. van Manen en ir. E. C. W. van Dijk zeiden in dat onderhoud, dat de oorzaken van deze tekorten uitsluitend gelegen zyn in de ge weldige daling van de opbrengsten. In 1929 bedroegen de totale ontvangsten 180,000,; in 1934 nog slechts f 112,000,000. Een terugval dus van 68 millioen. Ramen we het tekort over het afgeloopen jaar op een dikke dertig millioen, aldus de directie, dan zyn dus reeds 35 millioen gevonden en wel voornamelijk door bezuiniging en het brengen van een grootere mate van effi ciency in de exploitatie. Van de 68 millioen die we minder ontvingen, komen zeker 18 voor re kening van de belemmeringen, die de handel tegenwoordig internationaal ondervindt. De Spoorwegen worden in belangrijke mate de dupe van ten behoeve van andere bedryven ge nomen maatregelen. Verder is de malaise oorzaak van de dalende inkomsten. In 1929 ontving het Spoorwegbedrijf uit den post: Reizigers in het buitenlandsch verkeer, d.w.z. reizigers uit Nederland, die het buiten land voor hun reis uitkozen, en buitenlanders, die hun vacantie in Nederland kwamen door brengen: f 5,700,000. In 1933 was dit bedrag ge slonken tot f 3.700,000. (De cijfers over 1934 zijn nog niet bekend). Alleen op dezen post is men dus circa 2/5 van de inkomsten kwyt, terwijl de treinen naar en van het buitenland toch moe ten blyven rijden. Als derde oorzaak noemde de directie den verkeerschaos en ten slotte is er de scheep- vaart-convurrentie. Zoo wordt schade ondervon den van den aanleg van Juliana- en Twente kanaal. Wat de veelbesproken lijntjes in de Haarlem mermeer en den Noord-Frieschen Locaalspoor- weg betreft, zeiden de heeren Van Manen en Van Dyk, dat ten deze nog geen beslissing is genomen. De directie is van meening, dat op het oogen- blik tariefsverlaging uitgesloten is, daar dan het tekort nog grooter zou worden. Zoowel de heer Van Manen als de heer Van Dijk zyn er van overtuigd, dat het tekort om laag kan worden gebracht als men de bedrijfs leiding volledige vrijheid geeft om de exploitatie naar eigen inzicht te voeren. Wanneer mhen in de gewenschte mate goed- koope treinen op Zondag kon laten ryden, zou dit een belangryke bron van inkomsten vor men. Op een vraag of uitgifte van goedkoope week end-kaarten en vergrooting van het aantal tra jecten met buurtverkeer niet zou kunnen wor den overwogen, zei de directie, dat er juist te genwoordig veel gereisd wordt tegen het week end door menschen, die dus den volledigen pry's betalen. Zou men hen in staat stellen goedkoop te reizen, dan zou dat voor hen persoonlyk een prettige tegemoetkoming zyn, maar de inkom sten zouden dalen. De uitbreiding van het buurtverkeer wordt bedrijfstechnisch onderzocht. Den laatsten avond van Carnaval hebben eenige dieven nog benut om tydens afwezig heid van den bewoner V. in diens woning ge legen aan de Parmastraat te Maastricht in te breken. V. is casseerder van beroep. Er werd een bedrag van 1500, toebehoo- rende aan een bouwvereeniging ontvreemd. De daders zijn tot heden onbekend. M. L. A. R. uit Geleen, die geen andere be zigheden heeft dan inbreken en stelen en daar om al zeer dikwyls veroordeeld werd, verscheen in hooger beroep wegens een brutale inbraak in de R. K. kerk in Schinnen. Daar was al vaak een kerkdiefstal gepleegd en nu R. „geknipt" was, werden geen sporen van diefstal meer ontdekt. Verdachte was door de rechtbank te Maas tricht veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf wegens de inbraak in de kerk in den nacht van 9 op 10 Oct. 1934, van welk vonnis verdachte in hooger beroep kwam, om dat hy zich voor onschuldig uitgaf. In de kerk waren sporen van mest gevonden by de offer blokken, by altaar en communiebank en aan de schoenen van verdachte. Ook de voetspo ren, die over het kerkhof liepen hadden aen vorm van de schoenzolen van verdachte. Er waren acht offerblokken in de kerk geforceerd. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. De verdediger meende, dat er geen bewys was en pleitte vrijspraak. Uitspraak 20 Maart. De sloopingswerkzaamheden by de onlangs verbrande Ned. Herv. Kerk te Noord-Schar- woude zyn in vollen gang. Als byzonderheid kan worden meegedeeld, dat de fundamenten, waarop de kerk is gebouwd, bestaan uit huiden. Deze huiden verkeeren nog in een zeer goeden staat, zoodat ze zelfs verkocht konden worden. Onder het soms uit twee of drie lagen tegels bestaande plaveisel zyn oude muntstukken ge vonden, o.a. een oude Hoilandsche gulden van 1730. Langs den buitenmuur is een mooi kelkje gevonden, dat thans ten raadhuize bewaard wordt. Een grafkelder zal binnenkort in tegen woordigheid van kerkbestuur en genoodigden worden blootgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5