Het Christendom in gevaar Bulgarije's stap te Genève Kroon en salaris regeling De revolutie in Griekenland Het nieuws van heden MACHTIG WOORD VAN DANZIGS BISSCHOP De daling van het pond VON RIBBENTROP NAAR LONDEN? De Leider maakt school MGR. DIAZ VERDWENEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 8 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 MAART 1933 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19227 >,De militaire activiteit van Turkije doet denken dat men aan den vooravond van een oorlog staat brieste afdaling in den schoot der aarde Ramp-mijn na ruim vijf maanden weer betreden E>e negenjarige koning van Siam Regentschapsraad ingesteld Het Weer De Tweede Kamer wenscht dan alleen ingrijpen, als zich excessen voordoen Schorsing der beraad slagingen Militaire training van Japans jeugd F In het graf van Toet-Ank-Amon vond men ook een 6 meter hoog beeld, dat echter zwaar was beschadigd. Het is thans in het museum te Chicago ge- reconstrueerd Het gaat om 't geheel: om hemel of hel! „Geen opzettelijke depreciaties. Voor Engeland geen reden tot ongerustheid Rede van Chamberlain Amerika's leger Tat 165.000 man uitgebreid Erbarmelijke situatie Bij de spoorwegen in Rusland De ongeregelde toestanden duren reeds een week. Schaarsche berichten Na Hindenburg nu Schemm naar 't Walhalla DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Gearresteerd door de Mexi' caansche politie? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De nieuwe negenjarige koning van Siam, Ananda, op school te Lausanne, waar hij om gezondheidsredenen vertoeft GENÈVE, 8 Maart. (Reuter) De gedelegeer de van Bulgarije bij den Volkenbond, Antonof, heeft gisteren zooals wij reeds meldden aan den secretaris-generaal van den Bond, Avenol, een memorandum overhandigd, waar- *h de aandacht wordt gevestigd op de belang rijke militaire macht, welke de Turken sinds een jaar aan de Bulgaarsche grens ontplooien. Volgens Bulgaarsche kringen wordt in het hiemorandum verklaard dat Turkije sinds de °hderteekening van het Balkanpact drie nieu- we divisies infanterie naar Thracië heeft gezon- öen. Op alle verzoeken van Sofia om een ver klaring in zake de troepenconcentratie heeft Ankara geantwoord, dat het hierby slechts gaat °w de verdediging der Dardanelles Op het oogenblik, aldus het memorandum, femelen alle Turksche plaatsen langs de Bul gaarsche grens van troepen, terwijl de artille rie een koortsachtige activiteit aan den dag *®gt, alsof men aan den vooravond van een °oriog staat. De Turksche regeeriniï heeft in Thracië de mobilisatie gelast van één derde deel her reservisten. Aan deze legermacht zyn nog 24.000 recruten uit Istanboel en Klein-Azië toe gevoegd. In het geheele betrokken gebied zyn he verloven der officieren en minderen inge trokken. Ten slotte vestigt het memorandum de aan dacht op de intensieve campagne tegen Bul- Sarye, welke onder de bevolking van Thracië eh door de Turksche pers wordt gevoerd. Zooals wy verder reeds meldden, zyn gisteren 111 Bulgarye de reservisten, die in October j.l. •het groot verlof waren gezonden, weer onder wapenen geroepen. Naar verklaard wordt, heeft deze maatregel ten doel, de leemten in het leger aan te vullen, die ontstaan zijn, door at diverse eenheden naar de Bulgaarsch- ^rieksche grens zyn gezonden. Londen, 8 Maart (Reuter) Uit Gresford hi Noord-Wales wordt gemeld, dat gisteren vPor de eerste maal weer twintig münwerkers ^n afgedaald in de Martin-schacht, waarin op 22 September van het vorig jaar 261 mijnwer kers den dood hebben gevonden. Aangekomen op den bodem van de schacht, J20 meter diep, drongen zy door naar de beide hoofdgangen teneinde den toestand te verken hen. Er werden geen instortingen noch waterlekken Geconstateerd- Na 5 uren keerden zy naar het haglicht terug. Daar de schacht reeds 5 maan den luchtdicht is afgesloten, moet nog eenige hagen gewacht worden, totdat de ventilatie ^eer op gang komt. Op het oogenblik kan men slechts In de ®ehacht vertoeven met permanente gebruikma kke van zuurstof-maskers. Men neemt aan, hat het nog eenigen tyd zal duren alvorens men kt de berging der lijken kan overgaan, daar zy hog verder liggen dan de plekken, die men gis pen kon bereiken. Londen, 7 Maart. Na het uitroepen van den hegenjarigen prins Ananda Mahidol tot koning ?hn Siam, is volgens berichten uit Singapore, sh Bangkok een regentschapsraad ingesteld, die he staatszaken tot aan de mondigheid van den J°hgen koning zal leiden. Koning Ananda ver- hlyft op het oogenblik met zyn moeder (zyn Vader is overleden) in Lausanne, waar hy op een particuliere school is. Naar verder gemeld wordt heeft de Sia- hieesche regeering alle byzonderheden over de hbdicatie van koning Prajadhipok, tot dusverre Geheim gehouden. De toestand in het land ^°rdt rustig genoemd. VERWACHTING: Zwakke tot ma- tigen Oosteiyke tot Noord-Oostelijken jE =5 wind, helder tot half bewolkt, weinig of geen snoeuw, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt. S Hoogste stand: 784.6 te Karlsbad. Laagste stand: 756.1 te Jan Mayen. Zon op 6.34 - onder 5.49 - Licht op 6.19 Maan op v.m. 7.19 onder n.m. 11.08 Eerste kwartier 12 Maart iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Tweede Kamer aanvaarde he denmiddag met 48 tegen 42 stemmen een amendementSURING, waardoor in de gemeentewet zou worden neer gelegd, dat de Kroon alleen ten aan zien van de salarisregeling van lagere publiekrechtelijke organen mag in grijpen, indien zich darin excessen voordoen. Tegen het amendement stemden de Anti- Revolutionnairen, Christ. Historischen, Staat kundig' Gereformeerden, Liberalen, Vrijzinnig- Democraten (uitgezonderd de heeren Kooi man en Ketelaar) en de Roomsch-Katholieken Schaepman, v. d. Put, Kortenhorst, Molier, Droesen en Ruys de Beerenbrouck. Na dit votum vroeg minister De WILDE schorsing van de beraadsla ging- TOKIO, 8 Maart. In geheel Japan zullen in April 15.000 nieuwe scholen voor ongeveer twee en een half millioen leerlingen worden geopend voor de lichamelijke opvoeding der Japansche jeugd, met het doel ook in Japan de militaire vooropleiding in te voeren. De vrije stad Danzig staat nu al jaren in het frontvuur der nationaalsocialis- ten uit het Rük. Het territorium van die stad staat echter onder mandaat van den Volkenbond, die er door een Hoogen Commis saris wordt vertegenwoordigd. Niettegenstaan de dit gaan de Katholieken in Danzig een waren ïydensweg. Vooral de katholieke organi saties vormen het mikpunt der nazi's. Con flicten zijn steeds aan de orde van den dag. De bisschop van Danzig, Z. H. Exc. Mgr. Edu- ard O'Rourke heeft reeds verschillende malen bij den Volkenbond geprotesteerd. En ook in zün bisschopsstad verheft hij telkens een vlam mend protest. Het Duitsche episcopaat heeft in zijn Vastenbrieven een gezamenlijken aan val gedaan op het nieuw-heidendom. (Hun brieven zijn, voorzoover wy kunnen overzien, niet in de Katholieke Duitsche pers gepubli ceerd.) Met een machtig betoog heeft de bis schop van Danzig zich in zyn Vastenbrief aan gesloten by het Duitsche episcopaat en een uiterst scherpen aanval gedaan op den rassen waan en het nieuw-heidendom. Deze herderiyke brief is van byzondere beteekenis, niet alleen omdat deze bisschop niet aan alle beperkingen is gebonden, waaronder het Duitsche episcopaat gebukt gaat, maar vooral, omdat in zyn brief ter inleiding wordt verklaard, dat hij, de bis schop van Danzig, pas in Rome is geweest op audiëntie by den H. Vader en dat wat in zyn Vastenbrief staat, geheel naar den geest is van den H. Vader. De opperherder van Danzig schrijft: „Naast het booze, dat voortkomt uit het menscheiyk hart, verbreidt zich thans over de wereld nog een ander kwaad, dat veel verder om zich grijpt en veel gevaarlijker is, een kwaad, dat uit de diepten der onderwereld het duistere hoofd verheft, het demonische. Niet slechts afzonderiyke mensehen, heele or ganisaties zelfs weet de demon in zijn macht te krygen, om zyn werk van vernietiging te vol brengen. Deze organisaties werken met alle machtsmiddelen en met list aan den oi iergang van het Christendom. Er zyn organisaties, die niet minder ten doel hebben dan de wederge boorte van het oude Duitsche godendom en er zyn weer andere, die, het Christendom afwy- zend, streven naar een nieuwe religie, geboren uit Germaanschen geest. En wat voor beleedi- gingen en lasteringen van alles, wat ons het heiligste is, vernemen wij niet uit de rijen dier organisaties! De God der Christenen wordt uitgekreten als van een vreemd ras te zyn, wordt afgezet. Christus wordt gestempeld tot enkel mensch en tot bederver van het Ger- maansche ras. De leer van erfzonde en verlos sing wordt uitgekreten als de grootste mis daad, aan de menschheid begaan, de Christeiyke moraal wordt bespot als een beenderenverwee- king, de Christeiyke liefde met haar deemoed, barmhartigheid, gehoorzaamheid en ascese wordt aan de kaak gesteld „als een gevoelige slag tegen de ziel van het Nordische Europa" de Paus wordt gehoond als een medicijnman, de Kerk wordt met een ongeloofiyken vloed van leugens beschimpt en haar geheele opvoedings werk wordt belacheiyk gemaakt als een rijpma- ken der menschen tot opname in een Christe- ïyk gasthuis voor gebroken zielen". Het Kruis van Golgotha moet afgerukt worden van de torens en worden vervangen door het „Odals- kreuz, diese Siegesrune des nordischen Men schen". Voorts wordt allerwege verkondigd, dat mannentrouw en het huweiyk van één man met één vrouw schadelijk zyn' voor het ras, dat een kinderiooze vrouw oneervol is. Herkent gy, roep't de bisschop uit, in al deze dingen niet het beest uit de Openbaring? Machtige organisaties brengen al deze lasteringen, aanvallen en leugens door middel van boeken, couranten, school- cursussen, vergaderingen in millioenen van zielen, tot in het kleinste dorp, het kleinste huis. Wel wordt aldoor verzekerd, dat de opbouw van het Nieuwe Ryk geschieden zal op den grondslag van het positieve Christendom, maar wanneer men dit ernstig meent, vraagt de bis schop, waarom laat men dan al dit anti-Chris telijke toe en door partygenooten verbreiden? De Openbaring zegt: „Hem (het beest) werd macht verleend over alle geslachten, talen en volken en de heele wereld zag het beest verwon derd na." Merkt gy thans het gevaar? De de mon is nog aan het werk, heden méér dan ooit. Zeker, wij vreezen hem niet, want nog steeds werd zijn werk te pletter geslagen tegen Christus' macht als de schuimende zee tegen de rotsen. Wel vreezen wy, eindigt de bisschop van Dan zig, voor de eeuwige zaligheid der zielen. De oogen moeten worden geopend. De stryd gaat om het geheel, om hemei of hel. LONDEN, 8 Maart (Reuter). De Engelsche minister van Financiën, Neville Chamberlain, verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat het wisselkoersnivelleeringsfonds nimmer is gebruikt voor het doel om den koers van het Fond Ster ling doelbewust te laten stijgen of dalen. Het fonds is slechts gebruikt om secundaire onregelmatigheden by de koersbeweging van het Pond te verzachten. De huidige positie van het Pond bevat voor Engeland niets, wat ons ook maar een oogen blik aanleiding zou kunnen geven tot ongerust heid. Doelende op de fluctuaties in den goud- prys, noemde de minister het onmogelyk onder deze omstandigheden te trachten het pond ster ling weer aan het goud vast te koppelen. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de regee ring van Zuid-Afrika besloten heeft, om met de valuta het pond sterling te blijven volgen. PARIJS, 8 Maart (V. D.) Vertegenwoordigers van het Belgische en het Fransche ministerie van financiën hadden gisteren te Parys een con ferentie over de bescherming van de valuta in de goudbloklanden, in verband met de daling van het pond sterling. Onze Brusselsche correspondent seint d.d. 7 Maart: De Belgische premier Theunis verklaarde he den in de Kamer, dat hy de nieuwe daling van het pond sterling met 4 proc. voor België niet gevaarlyk achtte. Het pond daalde sinds 1931 en België heeft steeds weerstand kunnen bieden. PARIJS, 8 Maart (Reuter) Volgens de Pa- rysche bladen is te Berhjn aangekondigd dat de speciale vertegenwoordiger van Hitier voor nemens is, zich weldra naar Londen te bege ven. De Parysche bladen vermoeden dat Hitier op deze wyze wil trachten den slechten indruk, welken het afzeggen van het bezoek van Simon aan Berlijn te Londen heeft gemaakt, eegiiger- mate ongedaan te maken. Anderzyds woedt de veronderstelling geopperd of de reis van Von Ribbentrop naar Londen ook niet ten doel zai hebben, de komst van Simon naar Bc^iyn en de reis van Eden naar Warschau en Moskou te vertragen. Spada, de Corsicaansche bandiet is ter dood veroordeeld. Onbewogen hoort hij het vonnis aan WASHINGTON, 8 Maart. (Reuter.) Na een geanimeerd Senaatsdebat, in den loop waarvan men over Japan en Engeland ais mogelyke vyanden sprak, maar waarby tevens werd er kend, dat de Vereenigde Staten nauwelyks met kans op succes aangevallen zouden kunnen worden, keurde de Senaat de uitbreiding van het leger met 55 tegen 26 stemmen goed. Het eantal soldaten zal opgevoerd worden van 118.750 tot 165.000. Verder heeft de Senaat zyn goedkeuring ge hecht aan de verhooging van de legerbegrooting met 20 millioen dollar, zoodat deze thans in to taal ongeveer 400 millioen dollar bedraagt, een tot nog toe in vredestijd slechts zelden bereikt bedrag. MOSKOU, 8 Maart. (Reuter) De nieuwe Volkscommissaris voor Verkeerswezen Kagano- witsj, heeft een speciale commissie ingesteld, die een onderzoek zal instellen naar de onhoudbare toestanden, die by den Perm-Spoorweg heer- schen. Volgens een officieele mededeeling heb ben zich op deze lyn in de maanden Januari en Februari 1358 min of meer groote ongevallen voorgedaan, waaronder ook met doodelyken af loop. Zoo stortte onlangs dooi achteloosheid der beambten een goederentrein met 30 wagons in een afgrond. Het beheer van den spoorweg zal thans gereorganiseerd worden, terVyl een aantal beambten zal worden vervangen- De indrukwekkende begrafenisstoet van Mgr. Bares, bisschop van Berlijn bij de St. Hedwigs -kathedraal ATHENE, 8 Maart Omtrent den stand van de revolutie-pogingen in Griekenland komen heden slechts schaars berichten binnen. Intus- schen duren de ongeregelde toestanden in Grie kenland thans reeds 'n week; zooals men weet, werd er op Vrijdagavond 1 Maart te Athene 'n aanvang mee gemaakt, toen de regeeringstroe- pen met geweld de kazerne der Euzonen moes ten heroveren. Over den huidigen toestand in Saloniki ver luidt het volgende: De treinen met reservisten uit het Zuiden worden door de bevolking met geestdrift ont vangen. Voornamelyk jongelieden zyn onder de wapenen geroepen. In weerwil van het on- beschryfelyk drukke verkeer in Salonikt heerscht er in de stad volmaakte rust. De orde en veiligheid zyn nergens verstoord. ATHENE, 8 Maart (Reuter) De Turksche minister-president heeft tegenover den Griek- schen gezant te Ankara zijn leedwezen uitge sproken over de gebeurtenissen in Griekenland en verklaard, dat Turkye altijd een trouw vriend van Griekenland blyft. Hy zeide te hopen, dat de leidende Grieksche staatslieden de moeilykheden te boven moch ten komen. De premier voegde eraan toe, dat ook de Turksche president, Kemal Ataturk, de gebeurtenissen in Griekenland diep betreurt. ROME, 8 Maart (Reuter) In verantwoor- delyke kringen wordt verklaard; De Italiaan- sche regeering volgt nauwlettend de gebeurte nissen in Griekenland en overweegt welke maat regelen eventueel genomen kunnen worden, om de Italiaansche belangen in Griekenland te beschermen. Hans Schemm, een der nationaal-socialistische hoofdleiders, is tengevolge van een vliegongeval overleden. De gestorvene ging tijdens zyn leven gebukt onder een ware cumulatie van posten. Zoo was hy ook, als oud-schoolmeester, leidei van den „Reichslehrstand", dus der onderwy- zers. In de talrijke necrologieën wordt hy over eenstemmend genoemd „een der leidende cul tuurpolitici der beweging". De „Valk. Beob- achter" schrijft geheel in den geest van den overledene: „Nun hat ihn Allvater nach Walhall gerufen." Hitier zond Hindenburg na diens dood in het Walhalla: „Nun, toter Feldherr, tritt ein ins Walhall". De Leider maakt school. De hemel wordt voor de nationaal-socialisten verboden terrein. Zy worden, na hun dood, door de bruine instanties eenvoudig naar het Walhalla gediri geerd. Evenals Viviani eertyds, haalde het Der de Ryk de sterren van den hemel De aartsbisschop van Mexico, Mgr. Diaz, ver dwenen. Is hy gearresteerd? De revolutie in Griekenland duurt thans reeds een week. Schaarsche berichten. Chamberlain verklaart dat de daling van het pond niet opzettelyk geschiedt. Tachtig dooden op Java .tengevolge van het gebruik van bedorven lekkernyen. Te Baardwyk (N.-Br.) is de Seta-kousenfabriek geheel in de asch gelegd. De „Staatscourant" van hedenavond zal de be noeming van jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jende tot Minister van Waterstaat bevatten. Belde verdachten in de zaak van de vervalsch- te H.V.A.-aandeelen tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. II. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses zul len Dinsdag in Den Haag terugkeeren. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van papier en papierwaren. Tweede Kamer wenscht by de salarisregeling van lagere publiekrechtelijke organen ingrij pen der Kroon slechts bij excessen. Schorsing der beraadslagingen in de Kamer. Dr. Th. I. J. M. Deelen benoemd tot genees heer-directeur van het St. Elisabeths-Gasthuis te Amersfoort. MEXICO-CITY, 8 Maart (Reuter) De aartsbisschop van Mexico, de 58-jarige Mgr. Pasquale Diaz S.J., is op geheimzinnige wyze verdwenen uit Cuautitulan, dat naby de hoofd stad is gelegen. Het gerucht loopt, dat hy gearresteerd zou zyn door de bondspolitie. De minister van bin- nenlandsdhezaken verklaart geen last gegeven te hebben tot de arrestatie van den Kerkvorst. ll^ I LWi'Hiunniiiimrrn///;;// 4//? Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 779.0 Vorige stand: 776.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1